ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, I 1915. No. 91. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. GEVONDEN GOEDEREN. 5 I r VOOR Zondag 14 November. fa BINNENLAND. HARLINGEN. in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 27 72 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. INGEZONDEN. Bolswardsche Courant Afzonderlijke n (M. Crl.) een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. de Algem. Armvoogdij f 1000 op f 1100, in 1918 f 1200, waarna Klein’s Thee, een verhooging in te willigen, Lucif'ers-industrie. Sinds den oorlog verwerken de «Vereenigde Lucifersfabrikanten” te Eindhoven wekelijks voor circa f 20.000 inlandsch hout. Voor dien tijd kwam de grondstof grooten- deels uit Rusland. De prijzen van enorm. Van een klok. Te Zeelst werd gisteren de klok, die bij het luiden gescheurd en daardoor onbruikbaar geworden was, weder opnieuw in den toren geplaatst. De klok draagt de opschriften ST.-JAN. Voorheen gaf ik een hellen klank Mijn tong heeft mij doen breken, Petit heeft mij vernieuwd En doet mij luider spreken. 1815. Na honderd jaar gebroken weer Herstelt mij Fritsen in mijn eer. 1915. Een klein berichtje, dat we de vorige week aan de Bembode ontleenden, schrijft de Arnh. Courant, heeft ons een kort schrijven bezorgd, waarin een vraag gesteld wordt, die zich gevoegelijk leent tot een eveneens korte be antwoording. We laten het schrijven volgen het berichtje, waarop we doelen, is er in opgenomen. „In de hand werken van oneerlijkheid" staat boven het ons gezondene en dan lezen we Herhaaldelijk kunnen wij in de couranten lezen over de wijze, waarop de eerlijkheid beloond wordt van vinders, die kleinere of grootere sommen gelds terugbrengen aan de wettelijke eigenaars. Thans weer las ik het volgende bericht in uw blad Bel o o n d. Door een hoofdconducteur der H.S.M. werd te Amersfoort in den trein een ijzeren geldkistje gevonden met 40.000 gulden waarde. On middel lijk begaf de hoofd conducteur zich naar den stationschef en stelde dezen er mede in kennis. Eenige oogenblikken later meldde de eigenaar zich aan en kon overgelukkig zijn schat in ontvangst nemen. Grootmoedig schonk hij den eerlijken vinder een... sigaar! Eemb. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Dr. Frederik van Eeden komt! Men heeft de advertentie in de bladen gelezen en het behoeft zeker geen opwekking meer om dezen zoo begaafden Spreker te gaan hooren. Wie kent, althans bij naam, Frederik van Eeden niet, den bekenden schrijver en dichter? Hij begon zijn loopbaan als medicus en legde zich voornamelijk toe op de psychische geneeswijze, een tijdlang was hij zelfs mede-directeur van een inrichting voor zenuwzieken te Amsterdam. Reeds gedurende zijn studententijd schreef hij letterkundig werk en enkele van zijn blijspelen uit dien tijd bebooren nog heden tot het repertoire van elk liefhebberijtooneel; denk maar eens aan zijn bekend «de Student thuis”. Hij sloot zich in 1885 aan bij den literairen bond van «Nieuwe Gidsers” en de eerste afleve ring van dit tijdschrift opende met het eerste stuk van bet dichterlijk wijsgeerige sprookje «de Kleine Johannes,” waaruit de heer Van Eeden ons a.s. Donderdagavond zal voorlezen. In deze zelfde periode deed hij van zich spreken als dichter van zijn «Ellen, een lied van Smart.” Ook uit dit dichtwerk, waarin de dichter blijk geeft van een groote diepte van gevoel en plastisch uitbeeldingsvermogen, zullen we a.s. Donderdag iets hooren. Lang bleef Dr. v. Eeden geen mederedacteur meer van de Nieuwe Gids; zijn boek: «Johannes Grensincident. Het Twentsche dagblad Tubantia meldt d.d. 10 dezer: Gisterochtend heel in de vroegte had te Glanerbrug een klein grens-incident plaats tusschen de Duitsche grenswacht en Neder- landsche soldaten. De gewoonte is, dat op de brug, waar de grens juist midden over heen loopt, ’s nachts twee Nederlandsche soldaten staan. Zoo nu en dan gaan er 's morgens zeer vroeg enkele douanen heen om de arbeiders en arbeidsters, die naar Gronau gaan werken, te visiteeren. Zoo geschiedde ook hedenmorgen. Terwijl de douanen bezig waren, trachtten enkele meisjes er zonder gevisiteerd te zijn langs te komen. Plotseling merkte een der douanen dit en sprong voor haar. De Duitsche soldaat trachtte dit te beletten door den Nederlandschen douane over de grens te trekken. De Nederlandsche douane verloor bij deze worsteling zijn stok en pet, doch kon zich nog aan het Nederlandsche gedeelte van de brug vastklampen, zoodat de opzet mislukte. Stok en pet namen de Duitschers mede, ter wijl zij zeiden, dat ze die naar Berlijn zouden opzenden. Het doel der Duitschers was om te bevorderen, dat vet, margarine enz. in Duitschland frauduleus zouden worden inge voerd. De Nederlandsche douane scheen hier over bij de superieuren te hebben geklaagd. Later, toen de Duitschers merkten, dat de Nederlandsche soldaten niet erg vriendelijk waren, brachten ze den stok en de pet terug. Avontuurlijke reis. Het Handelsblad bevat een interessante reisbeschrijving van een tocht naar Archangel met de kleine sleepboot «Holland” die ten slotte, dicht bij de bestemming, tijdens een zwaren storm, doordat een schoener tegen haar aangeworpen werd, op de kust werd gesmeten. De opvarenden konden zich gelukkig redden, waaronder ook de schrijver van het verhaal, die als amateur de reis medemaakte. De schipbreukelingen kwamen dan aan te Intsy, waar zij door de Russen zeer gastvrij werden ontvangen. Zij hadden een aantal blikken snert uit de boot medegenomen en tracteerden daar de Russen op, die nog nimmer zoo iets heerlijks hadden geproefd. Het gevolg was dat de Russen zelf de bussen gingen warmen, waarbij zij vergaten deze te openen. Een ontplofte er dientengevolge, waarbij een aantal Russen met kokende snert werden overdekt, zoodat de Hollanders bulderden van het lachen. Nadat ben met gebaren aangetoond was hoe zij de bussen moesten behandelen ging weer een Rus een bus warmen, doch stak zijn mes door het blik toen de boel heet was met gevolg dat hij een straal kokende snert in zijn gezicht kreeg en zijn baard vol erwten zat. Het angst gehuil dat de man uitstiet deed de Hollanders omvallen van het lachen. De schrijver roemt voortdurend de gastvrij heid der Russen. Eigenaardig is ook wat de schrijver mede deelt over de kachels, die de Russen gebruiken. Deze zijn hooge steenen gevaarten, bekleed met plaatijzer, welke tot het dak reiken. Zij worden met hout gloeiend gestookt, waarna de schoorsteen wordt afgesloten, met het resultaat dat de kachel gedurende. 48 uren een flinke hitte blijft verspreiden. Daarna wordt hij wederom op temperatuur gestookt. De equipage is thans reeds weder in Neder» land terug. had gelaten. Tot groot vermaak van eenige ooggetuigen moest de vogel evenwel spoedig dalen, en toen bleek, dat de vischhaak in den snavel vast zat. De haak werd verwijderd, de bek verbonden en de vogel naar Delft over gebracht, waar hij thans nog in goede conditie verkeert. Arnh. Ct. liezer mag wel een goede belooning geven hij had immers alles voor goed kunnen missen, zoo de vinder niet zoo eerlijk ware geweest om het hem terug te bezorgen. En naar de grootte van het verlies taxeeren wij de grootte van de uit te reiken belooning. Zoo komt het, dat we een daad, die we als een gewone plichtsuiting moeten be schouwen, langzamerhand aanspraak toekennen op belooning. Aldus staat de zaak in Nederland nu. Wie iets verliest en het verlorene terugontvangt, moet beloonen, mild beloonen, als het der moeite waard is. Doet hij het niet, dan treft hem onze kritiek. En den eerlijken vinder beschouwen we in dit geval als gedupeerd, als miskend in zijn rechten. Toch is er o.i. slechts sprake van een zedelijke plichtdie der dankbaarheid (bij den verliezer) en van een gerechtvaardigde verwachting (bij den vinder). Een verliezer, die, als hij het verlorene terugkrijgt, niets of weinig geeft, stelt ons te leur. Maar verder kunnen we en mogen we niet gaan. Dat iets, wat men vindt, teruggebracht of niet teruggebracht zal worden, wanneer er eene belooning of geen belooning op staat, valt ons moeilijk aan te nemen. O.i. zal alleen een gevoel van eerlijkheid of een gebrek aan dat gevoel bij den vinder beslissen over al of niet terugbrengen. Van «bevorderen” der eerlijkheid te spreken, wanneer er beloond wordt, lijkt ons dan ook niet juist. We zouden dus willen zeggen van den vinder toekomend loon te spreken gaat niet aan. De namen der niet-scheutige verliezers publiceeren lijkt ons op grond van deze overweging afkeurenswaard. Daardoor zou de gedachte post vatten, dat de vinder toch eigenlijk wèl recht had op het gevondene. Bij de wet, zooals, meenen we, in Duitsch land geschiedt, eene belooning vast te stellen voor den vinder, dat is een maatregel, die de ethische beteekenis van vinden en teruggeven zoo wat opheft. Doch als strafpremie op slordigheid zou zulk een maatregel er misschien dóór kunnen. Onze wet kent wel de halveering van den schat, door een vinder, die niet eigenaar van den grond is, in dien grond gevonden. Doch onder «schat” verstaat zij «al zoodanige verborgene of begravene zaak, waarop niemand zijn recht van eigendom khn bewijzen, en die door een louter toeval ontdekt is”. Dat is dus iets geheel anders dan het vinden van iets, waarop wel degelijk iemand zijn recht van eigendom kan doen gelden. En dit laatste was het geval bij de f 40.000 door een ambtenaar in dienst gevonden waarvoor de sigaar gegeven werd. ’t Is mogelijk, dat een wet als door den briefschrijver bedoeld, nuttig werkt. Hoe meer we er over denken, hoe minder we ’t echter gelooven. Het zal, dunkt ons, wel zaak zijn, het oude begrip van eerlijkheid ten opzichte van goederen, die ons niet toebehooren, niet te laten verzwakken door aan die eerlijkheid een recht op belooning toe te kennen. het hout stijgen dan ook Arnh. Ct. IVelke nationaliteit De politie te Vlissingen heeft aangehouden een man, die van het transport invalide En- gelsche burgers Zondagmorgen achterbleef, omdat zijn nationaliteit niet was vast te stellen. Hij is namelijk in Duitschland ge boren en woonde jaren in Engeland. Zoowel de Eogelsche als de Duitsche consul beweren dat de man niet meer tot de onderdanen be hoort »an het rijk dat zij vertegenwoordigen, en weigeren beiden hem een pas te verstrekken. De politie heeft den man nu tijdelijk in be scherming genomen. Alg. H. Margarine. 'Uit betrouwbare bron zegt een correspondent van de Tel. te vernemen, dat de margarine- aanvoer te Losser nog tamelijk groot is. Per lokaalspoor wordt gemiddeld 4000 K.G. mar garine per dag naar Losser verzonden, allemaal natuurlijk in zendingen beneden de 101 K.G. Een eigenaardige diefstal. De heer v. d. Velden te Delft zag 1.1. Zondag onder de gemeente Zoetermeer tot zijn groote verbazing, dat een reiger met zijn vischhengel wegvloog, welken hij een oogenblik onbeheerd ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. «Ik vraag mij af: kan dat zoo voortgaan? Is het niet de oneerlijkheid in de hand werken? Kan bet niet als een slag in het gezicht worden beschouwd, wanneer een eerlijk man, die f 40.000 vindt en ze aan den eigenaar terugbezorgt, een... sigaar wordt aangeboden Wordt het niet tijd de hoogste tijd dat maatregelen worden genomen om vinders het hun toekomend loon uit te betalen. En zoo daartegen vooralsnog bezwaren bestaan, zou het dan geen aan beveling verdienen, dat de namen van «groot moedige” bevorderaars der eerlijkheid worden gepubliceerd Ziedaar het schrijven. Het is de oude quaestie of eerlijkheid in sommige gevallen beloond moet worden. We zouden zoo denken, dat iemand, die iets verliest, eigenaar blijft van het verlorene, zoodat de vinder geen recht op belooning kan doen gelden, wanneer hij het gevondene terugbrengt. Zijn eerlijkheid is iets, wat de wet zelfs van hem eischt mocht hij in die eerlijkheid te kort schieten en wordt dat bekend, dan kan hij gestraft worden. Zoo voorgesteld is de zaak vrij eenvoudigwie iets, dat verloren is, vindt en het teruggeeft aan den eigenaar, doet zijn plicht. Hij heeft geen aanspraak op belooning. Maar... de werkelijkheid, die rekening houdt met het voor zwakke gewetens ver leidelijke, dat er gelegen is in het zich toe- eigenen van iets, dat men vindt en waarvan wellicht niemand ooit weten zal, dat men het gevonden heeftde werkelijkheid, die rekening houdt met menschelijke begeerten en ook met groote bestaande verschillen in financieele position, de werkelijkheid heeft ons verteederd voor den vinder en ons steeds partij doen kiezen tegen den verliezer. De eerste mag werkelijk wel wat hebben voor zijn eerlijk teruggeven van het gevondenehij had alles immers stil kunnen houden en er zou wellicht geen haan naar hebben gekraaid. En de ver» Viator” gaf aanleiding tot een breuk en van dat oogenblik aan gaf hij zich met hart en ziel aan zijn theorieën over, gemeenschap pelijk Grondbezit. In zijn coöperatieve stich ting «Walden” te Bussum, beeft hij zijn theorieën in practijk gebracht en daar zette hij zijn letterkundigen arbeid voort en nog steeds is hij een vruchtbaar auteur. Het zou me te ver voeren alle titels te noemen van zijn werken, wie kent niet zijn: «Lioba,” «Van de koele meren des doods,” «’t Lied van schijn en wezen” en vooral zijn prachtig: Pauls ontwaken!” Het zal overbodig zijn aan te moedigen tot een druk bezoek, a.s. Donderdag avond 8 uur, in «De Doele”. De toegangsprijs is laag gesteld, f 0.50 per persoon, terwijl de leden van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, Werklieden en Vereenigin- gen slechts f 0.25 per persoon betalen. Moge Dr. v. Eeden de groote Concertzaal van «De Doele” geheel gevuld vinden! A. BEEKHUISKranenburg. van van in ’t maximum is bereikt. De geheele begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 703652.01, de hoofdel. omslag op f 95000, de de sluitpost (onvoorziene uitgaven) op f 7045.35. Duur zwijgen. Door den burgemeester van Staphorst is Woensdag van de wed. J. M. aldaar al het vee in beslag genomen, omdat zij verzwegen had dat onder haar vee mond- en klauwzeer heerschte. Aanspraak op schadeloosstelling is hierdoor verloren gegaan, terwijl zij vermoedelijk ook strafrechtelijk vervolgd zal worden. Ass. Ct. Sneek, 11 Nov. De Raad besteedde gisteren een uur of zes in ’t geheel aan de behandeling der gemeentebegrooting. Burg, en Weth. waren ditmaal zuinig geweest met salarisverhooging. De Raad toonde zich echter roijaler nachtwacht wiens verzoek om B. en W. adviseerden, niet kreeg f 100 meer. Een concierge van school II, die in het zelfde geval verkeerde, zag zijn salaris door den Raad met f 50 verhoogd, en een collega van dezen aan school III, kreeg n.b. onge vraagd een gratificatie over 1916 van f 50, voor het kranig werk, volgens den Voorzitter, dat deze aan genoemde school leverde. ’t Sueeker Muziekkorps ontving zijn f 900 subsidie weer en Vreemdelingenverkeer, dat f 800 vroeg, om ook volksconcerten te leveren, een afwijzende beschikking (conform ’t voorstel van B. en W.) De boekhouder komt met 1916 1917 op f 1150,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1