Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I No. 91 Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. M.J.H.KESSELS Intercommunale Arbeidsbemiddeling. I" *1 ÉS VOOR Donderdag 25 November. afzonderlijke een P1 T. FABER. BINNENLAND. in den loop van Juni Wat verwachten de oorlog voerenden van de neutralen? een verzoek daartoe, verbetering in 1917, om tot besloten ’t suppletoir Ws. Uit Wonseradeel. Zitting van den Gemeente-Raad. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ui J Belanghebbenden bij uitdieping der Ded- gumervaart wordt, op in uitzicht gesteld eene nadat een verzoek van het lid Boonstra dadelijke uitvoering was verworpen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dit artikel was geschreven. De armvoogd in de 2e afdeeling, O. Politiek, had gevraagd om verhooging van salaris. B. en W. adviseerden hierop afwijzend te beschikken. De gronden waarop dit college zijn voorstel stelt vielen blijkbaar in goede aarde bij de Raadsleden. Politiek krijgt geen opslag. Het is het toesteken van de reddende aan de ongelukkigen, die op den rand den duisteren afgrond worstelen het is de bevrijdende handeling, de eenige, die waarlijk de macht bezit, de internationale betrekkingen te verwarmen tot vriendschap. De koele, niet-ontroerde toeschouwer wordt de verlosser, zijn initiatief wordt voor de oorlogvoerenden voor allen een onschat bare weldaad. Oorlog is hel. En wat is het paradijs, indien op deze jammerlijke aarde van paradijs sprake kan zijn De vrede.” wordt allereerst, zoo uitvoer gebracht. Elders te vervullen plaatsen worden op nader bekend te maken wijze gepubliceerd. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, SS De Redactie van ’t Nederlandsch Maand schrift Vrede door Recht heeft uit een der oorlogvoerende landen een schrijven ontvangen van iemand, dien zij kent als een man, die vertrouwen verdient, een oprecht pacifist, tevens oprecht vaderlander. Óngeteekend en zonder opmerking harerzijds plaatst zij dat schrijven. Het is het volgende Zaterdagmorgen, j. 1. waren de vroede mannen die de belangen der Gemeente hebben te behartigen, samengekomen ter Raadszitting. Wegens omstandigheden werd er een uur en 10 minuten te laat begonnen. De Raadsleden bezichtigden in dien tijd een stel kasten, waarbij de Gemeente-architect inlichtingen gaf, terwijl de persmannen zich bij de kachel den tijd kortten in ’n aangenaam zzpetear”. Toen er eindelijk was begonnen, deelde_de voorzitter o.a. mee, dat op 30 Oct. j.l. de verificatie van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger had plaats gehad. De ontvangsten bedroegen f 149003.15l/2 de uit gaven f 139435.07, zoodat in kas moest zijn en aanwezig was f 9568.081/2- Met zachtheid en wijsheid, met oneindige goedheid moet zij de vele doornige vraagstuk ken ordenen, smartelijke tegenstrijdigheden ontwarren, driftiggeëischte aanspraken ver zoenen, en alles weder oprichten wat de reu zenlegers onder hunne voetstappen hebben vernield. Artikel 3 van de Haagsche Conventie tot vreedzame beslechting van geschillen, schrijft den neutralen hun plicht vóór. Indien de oorlogvoerenden deze bepaling verkiezen te vergeten is dit geen reden voor de onzijdigen dit voorbeeld te volgen. De twee laatste paragrafen luiden „Het recht tot het aanbieden van goede diensten of bemiddeling blijft voorbehouden aan de mogendheden die niet bij het conflict zijn betrokken, zelfs gedurende de vijande lijkheden. De uitoefening van dit recht kan door geen der strijdvoerende partijen ooit be schouwd worden, als eene onvriendelijke daad. Een onvriendelijke daad 1'Neen, waarlijk Het is ongetwijfeld de vriendelijkste aller daden. hand van De, in de vorige vergadering aangenomen telefonische aansluiting aan het intercommu naal verkeer, benevens eene huistelefoon- installatie in ’t gemeentehuis, geeft een nieuwen post op de begrooting van f 300. Geaccep teerd. De vergadering gaat over zitting voor de vaststelling van kohier H.O. dienst 1915. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de gemeentebegrooting over 1914. (Ontvangsten f 185626.075 en uitgaven f 180604.80.) „Het Volk” vervolgd. Tegen de redactie van Het Volk is, naar het blad meldt, op last van den Minister van Justitie een vervolging ingesteld, wijl in het nummer van 12 November ter zake van het melkschandaal van den Minister van Land bouw gesproken zou zijn als van een „scha vuit”, die zzde macht in zijn onbekwame en besmeurde handen had”. Als verantwoordelijk, voor het artikel heeft zich bij de politie, die het eerste onderzoek instelde, de redacteur Ed. Polak bekend gemaakt. Inzake het onderwerp „aanleg van het wegennet in Zuidelijk Wonseradeel” is men nu zoover dat aan Ged. Staten zal worden verzocht te willen bevorderen de toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten. J. J. van den Berg te Arum en anderen, allen aannemers van ’t onderhoud der school- kacbels in de gemeente, om de aannemings- sommen over het nog loopende jaar te ver- hoogen. De hoogere prijzen van grondstoffen nopen hun tot dit verzoek. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Willigt men dit verzoek in, dan begeeft men zich op een gevaarlijk pad. Er zullen dan meer zulke verzoeken binnenkomen. De Raad gaat met dit voorstel accoord, zoodat van verhooging mets komt. Z/Ik weet wel wat ik doen zou, indien ik tot een onzijdig land behoorde. En ik weet ook, dat ik datgene, wat ik thans in mijne hoedanigheid van zéér trouw zoon van één der oorlogvoerende volkeren van de neutralen vraag, met denzelfden nadruk van dezen zou verlangen, indien het toeval der geboorte mij had doen behooren tot een der andere oorlogvoerende natiën. De onzijdige heeft een plicht te vervullen, een dringenden, stelligen plicht. En wel on middellijk. Hij zal daarbij het zeldzame geluk hebben de belangen van zijn land te kunnen vereenigen met de belangen der menschheid. Hij moet, met alle kracht die in hem is, protesteeren tegen den oorlog en met niet minder nadruk eischen dat vrede gesloten worde. Wanneer? Onmiddellijk. Op welke grondslagen Op de grondslagen van ’t recht. Een oplichter. Een 22-jarige man, die zich nu eens Cor nells de Bruin, dan weer Cornelis van der Peer noemde, heeft te Haarlemmermeer bij verschillende landbouwers paarden gekocht tegen zeer hooge prijzen. De dieren moesten over een paar dagen worden geleverd, de wag gons voor het vervoer waren reeds besteld. Het bleek echter dat hij geen geld bij zich had. Toen volgde aangifte bij de politie. Daar hij echter nog geen strafbaar feit had gepleegd, moest de burgemeester hem laten gaan. Dadelijk heeft hij een goed heenkomen gezocht en vergeten den hotelhouder, bij wien bij een week heeft gelogeerd, te betalen. Alg. H, Men zegt mij, dat sommigen hunner zich kwellen met de vraag van het juiste oogen- blik, en aanraden te wachten totdat de weg veilig is. Terwijl duizenden krachtige mannen aan weerskanten vallen, zonder dat de situatie noemenswaard verandert, willen deze neutralen het verlossende woord niet spreken, als zij niet de zekerheid hebben, te zullen worden gehoord. Zij willen niets ondernemen zonder zeker te zijn van te slagen. „Dat zijn de zzonzijdigen” in de slechte beteekenis, dat zijn de kracht-, ja, de leven- loozen. De ware onzijdige handelt, hij is één en al handeling. Bij hem is de redding. Hij vertegenwoordigt het onaangetaste deel der menschheid, dat de overige ten doode toe zieke natiën moet genezen. Hij is het Leven zelf. „De plicht van den neutrale is één met de eischen van ons bestaan, want wat is het leven anders dan één onafgebroken strijd tegen de machten van ontwrichting en dood Zijn leven moet zijn één voortdurend protest tegen den oorlog. De neutralen moeten in theorie: op elk oogenblik in de practijk: zoo dikwijls het mogelijk is nuttige ver maningen doen hooren zij moeten de oorlog voerenden dwingen hunne ellende onder de oogen te zien, te beseffen hoe diep de afgrond is, waarin zij nederstortendaarbij Bolsward, den 23 Nov. 1915. Geachte Redactie Het zij den ondergeteekende vergund, door middel van uw blad ter algemeene kennis te brengen, dat hij door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is belast met de waar neming van het Agentschap voor de Intercom munale Arbeidsbemiddeling. Het doel van deze instelling, die met de Districts-Arbeidsbeurs te Leeuwarden en de Centrale Arbeidsbeurs te ’s Gravenhage in verbinding staat, iswerklooze arbeiders aan een open plaats te helpen en werkgevers, die arbeidskrachten behoeven, in staat te stellen, deze te verkrijgen. Hoewel eene volledige regeling van deze aangelegenheid tot dusver ontbreekt, kan het, vooral voor de landweerplichtigen, die straks huiswaarts keeren en naar werk moeten rond zien, zijn nut hebben, op het bestaan van deze organisatie reeds nu de aandacht te vestigen. De bemiddeling moet worden aangevraagd ter gemeente-secretarie, gedurende gewone kantooruren, geschiedt geheel kosteloos en mogelijk, plaatselijk ten moeten zij van de eigen regeering verlangen, dat deze steeds voeling zal houden met de oorlogvoerenden, teneinde een aanbod van bemiddeling of goede diensten te doen of te herhalen. „Nuttelooze moeitezullen enkele neutralen zeggen zzde oorlog voerenden kennen en ondervinden immers alle oorlogsellenden beter dan wij Welk een dwalingEvenals alle hartstochten, maakt ook de oorlog blind. zzEen oorlogvoerende weet niets meer, hij kan niet meer zien, noch oordeelen. Hij acht zich een ander mensch, naar mate, waarin hij zichzelven en anderen vernietigt. Hij beeldt zich in, dat elke wond de waarde heeft van een overwinning, en dat de reusachtige offers, die hij brengt, des te grootere vergoeding rechtvaardigen. De ouden zeiden, dat toorn kortstondige waanzin is; oorlog is, voor alle betrokkenen, langdurige waanzin. De volken, die onbesmet zijn gebleven, zullen moeite hebben dit verbijsterende feit te ver staan; maar zij mogen het niet voorbij zien. De neutralen behooren twee dingen te doen: onvermoeid het protest van hart en verstand doen hooren en tevens eischen, dat het recht hersteld worde of zijn eerste grondslagen worden gelegd. Het rechtsgevoel kan zich het krachtigst uiten bij de neutralen; zij hebben zich ontworsteld aan het geweld hunner is het volle bezit van de vrijheid, zoowel moreel als pbysiek. Recht is vrijheid: het recht voor de natiën, om vrijelijk over zichzelven te beschikken. Aan wie behoort Nederland? Het geheele volk zal ééustemmig antwoorden: „Aan de Nederlanders!” Juist. Laat men dan deze machtige waarheid doen klinken door de wereld, en eischen dat het beginsel worde toegepast op de volken die thans in den strijd gemengd zijn. De neutralen hebben met volle bewustheid dat beginsel weten te bewaren; het was hun gegeven, dit te kunnen doen in de serene atmosfeer van een ongestoorden vrede. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Op voorstel van B. en W. is besloten daartoe over te gaan. (Waar het aan te leggen wegennet van zeer groot belang is voor Zuid- Wonseradeel, en daardoor weer voor onze geheele gemeente, is het te hopen dat de prov. subsidie moge worden toegestaan. Noot van den verslaggever.) Te voren was het geheele plan en begrooting aangenomen met algemeene stemmen. Ook Bolsward zal een steentje kunnen bij brengen voor dit groote werk. Op voorstel van B. en W. zal aan den Raad van Bolsward worden verzocht, bij wijze van subsidie in dit wegennet, afstand te doen van de stedelijke bezitting te Exmorster-zijl, als zijnde de tot stand koming van het wegen-complex ook economisch van belang voor Bolsward, want deze stad heeft groot belang bij den vooruit gang van Wonseradeel. „Eveuzoo zegt men, dat de neutralen die in dadenlooze afwachting het gunstig oogen- blik verbeiden, meenen, dat dit oogenblik zal zijn aangebroken zoodra een der oorlogvoerende partijen een beslist succès, eene overwinning heeft bevochten, waardoor zijn tegenstander, tot wanhoop gebracht, bereid wordt alles te aanvaarden. Voor neutralen van deze soort zijn woorden van vrede niets anders dan de echo van het wapengekletter; zij maken zich tot handlangers van het geweld, tot dienaren van den krijgskans. Zij beschouwen den vrede als de systematische ordening eener tijdelijke, door geweld verkregen, overmacht. Zoolang de krachten in evenwicht blijven, achten zij het uur nog niet geslagen. Dezulken begrijpen blijkbaar niets van de vredesbeginselen, noch van bet recht, noch van hetgeen hun plicht is. Een vredesver drag in de waarachtige beteekenis heeft niet ten doel, oorlogs-successen te bekrachtigen aan ontzag men geen Oorlog is aanslag op den waren vrede, waarin de één triomfeert en de ander inéénzinkt, is voor het staken der vijandelijkheden het minst gunstige. Wij willen niet zeggen dat men, zelfs in zulke omstandigheden stappen tot herstel van den vrede zal moeten nalaten het recht kan ten allen tijde erkend worden. Maar wij willen slechts doen uitkomen, dat het oogen blik, waarop de één bedwelmd is door eigen glorie en de ander zijn toekomst ziet ver duisteren, allerminst geschikt is voor een wèl-overwogen, onpartijdige erkenning van het recht. Daartegenover staat, dat op géén tijdstip pogingen met beter kans van slagen kunnen worden ondernomen dan wanneer gelijk wij in dezen oorlog gedurende eindelooze maanden aanschouwen de krachten tegen elkander opwegen. In het Westen staan beide legers onbeweeglijk, muurvast tegen over elkander; in het Oosten golft het rood zwarte floers in aanval en terugtocht heen- en weer.*) Op het oogenblik, dat de oorlog een mislukking blijkt te zijn; zoodra het duidelijk wordt, dat van de wapenen niets meer kan worden verwachtals het Ge weld, met opééngeklemde tanden zijn onmacht moet erkennen, dan moet de Vrede oprijzen. „De oorlogvoerenden hebben in de oorlogs- bedwelming hunne bezinning verloren. Hun geestestoestand is aan dien van een speler gelijkallen koesteren de verwachting, dat het volgende oogenblik, de eerstvolgende wenteling van Fortuna’s rad, aan hunne wapenen de zege zal brengen. Zij willen wachten, want zij hopen, zij verwachten steedszzhet wonderbare”. Zij vreezen niet zonder grond dat het wisselende getij der krachten op de vredes voorwaarden van invloed zal zijn en dat de toestand waarin de vijandelijke legers zich wederzijds zullen bevinden op het oogenblik dat de wapenen worden nedergelegd, aan leiding kan geven tot gevolgtrekkingen in hun nadeel. Zij meenen, dat de overwinning het onafscheidelijk preludium moet zijn tot het herstel van het rechten de eigenaardige geestesrichting, die door vele maanden van oorlogvoeren is ontwikkeld, leidt er hen toe te denken, dat ’t sluiten van een evenwichtig, rechtvaardig vredesverdrag eerst mogelijk wordt, wanneer de legers hun geweldige kracht beslissend hebben getoond. De bewoner van een onzijdig land staat bóven den oorlog. Hij beseft de oorlogs ellenden, zonder de rechtstreeksche gevolgen ervan te ondervinden. Zijn wil tot den vrede wordt er door gesterkt, terwijl de helderheid van zijn geest niet door hartstocht wordt beneveld. Zijn levenslot is niet afhankelijk van het succes der wapenen hij heeft slechts dit ééne doel, geen ander belang dan de verwezenlijking van den vrede op de grond slagen van het recht. Voorwaar, het is schoon, een onzijdige te zijn het ware vredesverdrag ontspruit voor het recht. Op geweld kan duurzamen vrede grondvesten, niets dan een Het uur, Bolswardsche Courant 4 N i NEDERLANDSCHEFABRIEK T|I BIIDB van MUZIEKINSTRUMENTEN I ItoDWHU OFis de eenige zaak gedreven doer Kessels tr J tr i Tend'eFABRIEKVAI'VUZIEKINSTRUMENTEN HET JUIST ADRES zed den oprichter der in Nederland zoo be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1