lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w tj I Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 95. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915, 0 I ^iM.J.H.KESSELS J Zondag 28 November. g BINNENLAND. 3. ZWAARMOEDIGHEID. VOOR I 8S in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 2772 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Gaasterland. Afzonderlijke B. 4 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Deze regeling zal wanneer een proef nadeelige gevolgen doen kennen. lichtingen en artikel volgen JB NEDERLANDSCHEFABRIEK TlI BIIDH i T VanMUZIEK-INSTRUMENTEN I ItCüllU Dit is de eenige zaak gedreven door Kesseis zelf den oprichter der in Nederland zoo be kende FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN Klein s Thee, die menigvuldige en vluchtige indrukken ken schetsen, die mij op mijne wandeling be stormen De klanken welke in een ver laten hart te weeg worden gebracht door bet verlangen naar troost en opbeuring, hebben veel overeenstemming met het gelispel van den wind en het geruisch der golfjes in de eenzaamheid der uitgestrekte duinen; men hoort ze, maar poogt tevergeefs ze te be schrijven. In den herfst vooral is dit zoo en van natuur ben ik een hartstochtelijk be wonderaar van het najaar, zooals het zich voor mij ontsluiert in deze kuststreek. Dan eens wensch ik te zijn een der dwa lende ridders, midden van wind, wolken en geestenged warrel; dan weer benijd ik het lot van den boerenknaap, dien ik zijne ver kleumde handen zie verwarmen boven het stoppelvuurtje door hem aangestoken op een verlaten akker; ik luister naar zijn eentonig gezang en het herinnert er mij aan dat in alle landen de natuurlijke zang der menschen iets droevigs in zich sluit, zelfs dan als het Ons hart is waaraan zoo wij moeten welke zuchten geluk en welvaart uitdrukt, een onvolledig speeltuig, eene harp eenige snaren ontbreken waarop wij, ze spelen willen, de vreugdetonen doen klinken op de snaren, en tranen wedergeven. Daarna dool ik doelloos in de onafzienbare duinen en kom aan een uitgestrekt bosch. Een niets doet mij in mijne droomerijen her vallen: een verdroogd blad door den wind ritselend voortgestuwd, een ellendige hut, waaruit een rookzuil opstijgt tusschen de naakte kruinen der boomen, het grijze mos, dat wiegelend in den noordenwind aan den eikenstam bengelt, een verwijderd en kaal heuveltje, een eenzaam meertje, in wiens effen wateren de dorre riethalmen ruischen en zingen: in de verte, midden der vallei, ver rijst de eenzame torenspits, naar de welke ik urenlang stom en zwijgend zit te turen en waarover ik de vlucht der krassende kauwen en piepende meeuwen met ’t starre oog volg. In mijn geest zie ik dan de liefelijke Scbelde- boorden, het heerlijk landschap van Vlaan deren en ik verlang er naar op de vlugge en reine wieken der meeuwen daarheengebracht te worden, waar mijne gedachten steeds ver toeven. iets geheimzinnigs woelt in mijn geest, ik voel, dat ik een verlaten banneling ben, maar het schijnt mij, dat eene stem mij dan toe fluistert Menseb, het tijdstip van verhuizen naar andere oorden is nog niet gekomen wacht tot de wind der bevrijding over Vlaan deren waait, dan weder kunt gij uwe vlucht nemen tot het land, naar hetwelk uw hart zoo -vurig verlangt. Dan ijl ik verder met versnelden pas, met verhit gelaat en onge voelig voor storm en regen, opgeruimd en droefgeestig tevens. Des nachts als de Noor denwind loeit, als de stortregen op de daken nederklettert, als .mijn oog door het venster mijner kamer en tusschen opgehoopte dwar relende wolken de blanke nachtgodin rustig haren loop ziet volgen, als een wit geschil derd schip, dat de onstuimige golven door klieft, schijnt het mij of nieuw leven in mijn aderen bruischt en krijg ik het bewustzijn, dat mijn verblijf op de aarde nog niet ge ëindigd is, maar dat stoffelijke zorgen mij nog immer aan dezen bodem gekluisterd houden. Zoo vliedt mijn leven, eentonig en troosteloos in dit gezegende oordzoo volgt steeds de dag op den dag in eindeloos ver langen naar mijn Vlaanderen, naar mijn ge boortegrond, maar dan bevrijd van vreemde heerschappij, dan verlost van de afschuwelijke plaag van den oorlog, die sedert meer dan een jaar teistert en martelt. Het zij mij dan gegund daar nog mede te werken tot bet nieuwe leven in die van bloed gedrenkte akkers tot herstel van welvaart en voorspoed en geluk in dat landje, dat mij zoo innig lief is, tot opbloei van nijverheid, tot welstand van het rustelooze volk, dat klaar begrip heeft van den aard zijner plichten en dit wist te bewijzen ten aanzien van gansch de wereld, maar tevens het volle besef behouden heeft van de onschendbaarheid zijner heiligste voorvaderlijke rechten. Gered. Terwijl de stoomboot «Eiland Urk” en visschersvaartuigen op de ondiepe Vorm be westen Urk werkzaam waren om een daar gestrand schip De Zeeploeg”, vlot te maken, was een vlet, waarmede staaldraad enz. was overgebracht, van de lijn losgeraakt en op drift gegaan. Een Urker jongen, Riekelt Pasterkamp, bevond zich in de vlet. Men dacht, dat hij wel zou worden opgepikt door allicht nog uit de Urker haven komende vissebers, of dat de stroom die vlet wel bij den Urker havenmond zou voeren. Doch men had zich vergist en toen na het binnenbrengen van «De Zeeploeg" bleek, dat die jongen niet aanwezig was, moest men op onderzoek uit. De vlet werd ondanks het helder maan licht niet gezien, ook niet door de wegens het Interneeringskamp te Urk gestationneerde torpedoboot «Makjan”, die op verzoek van den burgemeester en met dezen voor het opsporen dadelijk werd uitgezonden. In- tusschen had deze jongen nabij Harderwijk een span Volendammer kuilers zien zeilen. Op de «V. D. 220” hoorde men zijn hulp geroep. Men nam hem op en verzorgde den natten, verkleumden jongen liefdevol, offerde een kuilstreek op en bracht hem bij zijn moeder, die den nacht in angst had door gebracht. Acht uren had de jongen in wind en hagelvlagen gedreven. Alg. H. Politiehonden op het dak. Men meldt uit ’s-Gravenhage aan de Tel. Op het bericht, dat er op het dak van iet perceel Oranjeplein 91, omstreeks midder- aan Braziel-tabak, zeer hooge prijzen er voldoende Braziel om in de Duitsche waardoor het Java- jongetje van de zorgen van van de vrouw, overgelaten. Deze speelde met den kleine om de tafel been, waarop een koffie kan vol heete koffie stond, krijgertje. Opeen gegeven moment stootte de kleine tegen de tafel aan, waardoor de kan omviel en bij den inhoud over zich kreeg. Gisteren werd hij naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd' en vandaag kregen de ouders het treurige telegra fische bericht, dat hij al reeds aan de gevolgen was overleden. Allen zijn zeer begaan met het lot dat de ouders getroffen heeft. O. N. Stavoren. De gedeeltelijke staking bij den pontdienst EnkhuizenStavoren heeft zich niet verder uitgebreid. Daar de staking zich slechts tot één pont bepaalde, is er geen verandering ontstaan in het goederenvervoer. De beide andere ponten zijn voldoende voor het op tijd overbrengen der treinen. Het verschil in loonen bij den pontdienst is, vergeleken met gelijkwaardige betrekkingen bij de H. IJ. S. M., niet zoo bijzonder groot, maar de arbeidsvoorwaarden van rusttijden en diensttijden zijn bij laatstgenoemde Mij. gunstiger terwijl ook de positie vaster is. 0. N. Tabak. Men schrijft uit Eindhoven aan het Hbl.-. Dat thans ook Zuid-Amerikaansche tabakken, zonder beperkende bepalingen, aan de markt zullen komen, heeft groote voldoening in de kringen der sigarenindustrie gegeven. Reeds had men den Minister van verschil lende zijden medegedeeld, dat in afzienbaren tijd het Java-binnengoed zou ontbreken, daar de Duitschers bij gebrek bet Java-product tegen wegkochten. Tbans zal aan de markt komen, behoeften te voorzien, binnengoed weer onder het bereik der Neder- landsche industrie zal kunnen komen, en tegen minder overdreven prijzen zal worden gekocht, waardoor een winstgevende fabricage wordt herkregen. In ieder geval is het bange vooruitzicht verdwenen, dat vele fabrieken, wegens aanstaand gebrek aan Java-vulmateriaal, geheel of gedeelte lijk met fabriceeren hadden moeten ophouden. Gebrek aan soda. Namens de Commissie voor aaneensluiting van sodaverbruikers in Nederland is Maandag j.l. een tweede vergadering gehouden te Amsterdam van de voornaamste belang hebbenden bij de soda-consumptie. Het bleek ter vergadering weldra, dat de behoefte door den stopgezetten invoer in enkele takken van bedrijf zéér dringend is geworden, zoodat, indien niet binnen zéér korten tijd een oplossing gevonden wordt, tallooze fabrieken als wasscherijen, glasfabrieken, zeepfabrieken, kristalsodafabrieken, enz. geheel stopgezet zullen moeten worden. Deze industrieën om vatten te zamen vele tienduizenden arbeiders, welke dus ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Het blijkt, dat op het oogenblik nog slechts onderweg en te verwachten is, een zeer be perkte hoeveelheid soda, nauwelijks voldoende om de behoefte voor zes weken te dekken. Inbraak. Op het kasteel Oldenaller, tusschen Nijkerk en Putten, eigendom van baronesse van Golt- stein, is, aldus meldt het Hbld., ingebroken. Door het uitsnijden van ruiten verschafte men zich toegang. Een tweetal kasten werd leeg gehaald en de inhoud dooreengegooid. Zilveren lepels en vorken werden op tafel gelegd. Het maakt den indruk of de inbrekers in hun bedrijf zijn gestoord, want er wordt niets vermist. Van vingerafdrukken zijn foto’s ge nomen. Daar het evenwel het eenige gegeven is, dat de politie bij haar onderzoek leidt, zal het de vraag zijn, of de brutale gasten worden gesnapt. Het kasteel is 's winters onbewoond, maar jagermeester noch tuinman bespeurden iets verdachts. Om vuur en licht te sparen. De schooltijden aan de openbare scholen te Amersfoort zijn gewijzigd, zoodat om half- vier in den namiddag het onderwijs is af- geloopen. Het handwerkonderwijs is ver plaatst naar den morgenschooltijd. van blijvenden aard zijn, van 6 maanden geen voor het onderwijs heeft Enkh. Ct, nacht een man was gezien, werd door agenten van de politiehonden-brigade op het dak van genoemd perceel en op de daken van be- lendende perceelen een onderzoek ingesteld, dat echter tot geen resultaat leidde. Ondanks het late uur trok het klimmen der agenten over de daken, maar vooral de eigenaardige wijze waarop de politiehonden daken en goten afzochten, veler aandacht. Boter naar Pruisen. Deze week is er in den boterhandel naar Pruisen een heele stilstand gekomen, doordien de Pruisische regeering de boterhandel tot zich heeft getrokken en de directe bestelling van boterkooplui in Pruisen aan de fabrieken in Holland zal moeten ophouden. Deze week werd de boter uit den Gelderschen Achterhoek nog afgeleverd voor 250 mark. De fabrieken zullen nu moeten zien naar een bemiddelaar, welke de boter voor haar in Pruisen plaatst. Reeds werden verschillende zendingen boter, welke aan de Pruisische grenzen kwamen, in beslag genomen. Arnh. Ct. Bolswardsche Courant. Westermeer. Dat de veeprijzen hoog zijn is algemeen bekend en die van paarden niet minder. Maar als er toch voor één zoo’n zwartje of bruintje f 1100, zegge één duizend Men schrijft ons naar aanleiding van de door ons overgenomen artikelen uit de Nieuwe Courant van Alkmaar omtrent den heer A. Homans, steller van deze artikelen het vol gende. Genoemde heer Homans was vóór den oorlog werkzaam aan de Antwerpensche Gazelle maar moest, toen Antwerpen door de Duit sche troepen werd gebombardeerd, vluchten. Sedert is hij werkzaam bij de firma Appel, uitgeefster van genoemd blad. Intusschen legde hij zich toe op de studie Fransche taal en behaalde in het laatst van Augustus de middelbare akte A. Fransche taal. Helaas ook hem troffen dit jaar zware slagen. Zijn echtgenoote is nu in Engeland, zijn oudste zoon is in Amerika op jeugdigen leeftijd over leden, terwijl een der beide tweelingen, nu aan het Fransche front strijdt en tot heden weinig bericht van hem komt. De andere zoon is bij een familielid te Apeldoorn. Maar het valt te waardeeren, dat genoemde heer op 55-jarigen leeftijd binnen den tijd van tien maanden met zoo gunstig gevolg zijn middel bare acte behaalde. Wij danken den inzender voor zijne in laten onderstaand nog een van den heer A. Homans, voorkomende in de Nieuwe Courant. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. één honderd gulden wordt betaald, dan is dat toch wel iets buitengewoons. Welnu, de heer M. Zonneveld alhier deed voor dien prijs van de hand de merrie Flora, waarvoor op onze Landbouwtentoonstelling in Augustus een eersten prijs met zilveren medaille werd toe gekend. Jouster Ct. Joure. Dinsdagmorgen waren de gasfitters bezig boven een der lokalen van de schoo aan de Midstraat, op den zolder dus, hoewel van een eigenlijke zolder in dit gebouw geen sprake kan zijn, daar boven niets te zien zijn dan balken en latwerk en aangekalkt riet van het plafond. Daar dan waren de fitters aan de leidingen bezig. Beneden begon een der groote drie- armige ijzeren gaskronen bedenkelijk te trillen, wat door de onderwijzeres mej. Kamminga gelukkig werd opgemerkt, die daarop on middellijk de kinderen uit de gevaarlijke zone verplaatste. Even later schoot het gevaarte met een geweldigen slag naar beneden, boorde een gat in de bank en spleet deze middendoor. Een groot onheil was door de activiteit van mej. Kamminga voorkomen. Jouster Ct. De vorige week was een v. d. G. te Nijemirdum, aan het dienstmeisje, een zuster Op een mijner herhaalde tochten in de ver rukkelijke duinen aan het strand in Noord- Hoiland, bevind ik mij op een eenzaam plekje, waar ik mij vermoeid nederzet en mij weldra overgeef aan mijne geliefkoosde droomerijen aan mijn rampzalig vaderland, het verwoeste België. De groote verlatenheid van gansch den omtrek, het schouwspel der omgeving in herfstgewaad dompelt mij in een onbesebrij- felijken staat van droefgeestigheid. Verwijderd van al wat mij dierbaar is, zonder vrienden, bijna vergeten op de wereld, voel ik mij zoo diep ongelukkig, trots de onvergetelijke zorgen en de oneindige goed heden eener met mijn deernisvol lot getroffen achtbare familie dezer streek... Eenzaam zit ik hier neder, mijmerend in het ruim starend... mijn hart hreekt bij de sombere gedachte aan al wat ik ontbeer, om de diepe kloof in mijn bestaan aan te vullen... en nochtans heeft zelfs nog die klamte en die onrust, die ver latenheid en die armoede als het ware een zekere aantrekkelijkheid voor mij; verder gaande kom ik aan een liefelijk kabbelend beekje, dat mij door zijn gezang aan loktvan een op den oever groeiende beuk ruk ik een takje en vind er een aardig tijdverdrijf in het van zijn laatste blaadjes te ontdoen en dan, naarmate de golfjes ze medevoeren, aan elk blaadje een wensch of een gedacht te hechten. Een vorst, op het punt van zijn kroon te verliezen door een onverwachte omwente ling zijner staten, kan niet meer angstige ge voelens in zijn bang hart voelen opwellen, dan er in mijn gemoed ontstaan bij ieder ge vaar, dat dreigend voor de door mijne hand in het water geworpen blaadjes opdaagt. O menschelijke zwakheid! Hoe kinderachtig is steeds het nooit oud wordende hart der ster velingen 1 Zoo waar acht ik op dit oogen blik mijn lot afhankelijk van die nietigheid, van die kleine beu ken blaadjes. Hoe zal ik

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1