lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1 1915. 54ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 96. M.J.H.KESSELS *3 3 Donderdag 2 December. BINNENLAND. VOOR 9 ,^l AFDEELING „BOLSWARD” DER S. D. A. P. j L-4 - - g| Bolswardsche Courant. afzonderlijke soms, strijd, Br,’1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. >1 opzending naar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. laten ondervragen, en antwoord mee te brengen. Vrouw kan uit tjip, tjap, tjoep en bobbel, bobbel, bobbel, niet wijs worden. z/Is geen Pool, misschien een Rus”, zegt ze. Terug. Rapport wordt uitgebracht. Dan naar Terborg, waar twee Russinnen wonen, per rijtuig. Paard schrikt voor tram, ordonnans van den luite nant springt uit rijtuig, bezeert z’n rechterbil dames niet thuis. Retour Ulft. Daar heeft een soldaat den Duitscher reeds herkend als een inwoner van Doetinchem... Naar de kast met de zwervers. 4de bedrijf, speelt in de kazerne der maré chaussees. Duitscher en Rus zitten bij elkaar in ’t cachot, worden door een maréchaussee beluisterd, hij hoort ze beiden... Hollandsch spreken. Bij den opperwachtmeester bekennen ze een inwoner van Doetinchem en van Deventer te zijn. Naspel. Proces-verbaal en het Huis van Bewaring te Arnhem. Van Vlieland wordt gemeld: Zondagmiddag zoo ongeveer tegen 3 uur, heeft men de mijn, die op de Vliehors was aangespoeld, laten springen. Evenals die, welke Zaterdag op Terschelling is gedemon teerd, veroorzaakte de explosie een zware dreuning, waarbij de vensterruiten rinkelden. De slag werd Zondagmiddag 3 u. 1 m. 34 s. te Harlingen vernomen de dreuning was vrij hevig. N. Harl. Crt. Waar thans de Groninger Wadden zijn verboden voor de scheepvaart en de Friesche Wadden worden bewaakt door de ten noorden van de stad liggende douane-stoomboot Zee meeuw, is het aantal om de Noord passeerende schepen, dat voor dezen vrij groot was, tot nul gereduceerd. Zag men te voren groote tjalken en aak- schepen, in haastigen spoed oostwaarts stevenen, thans is er bekennen. Sneek. De burgemeester geeft den inge zetenen in overweging het St. Nicolaasfeest op Maandag 6 Dec. te vieren. Door I. B. oud 30 jaar, zijn 3 kazen ontvreemd ten nadeele van den logementhou der Kuipers aan het Kleinzand. De kazen verkocht hij aan een particulier, maar de ge- meente-politie kreeg lucht van de zaak, nam de kazen in beslag en stelde B. ter beschik king van den officier van justitie te Leeu warden, O. N. Na de pauze zong de zangvereeniging nog een drietal nummertjes, waarna de Spreker zijn rede vervolgde met te wijzen op het onmenschelijke van den oorlog, de schuldigen aan den krijg, de gevolgen in de toekomst en de houding van des Sprekers partij- genooten. Wie meent dat het socialisme door dezen oorlog verzwakt is, vergist zich. Wie de schuld heeft dat deze oorlog nu nog mogelijk is, zeker is dit niet te wijten aan de socialen. Dezen, waren nog te zwak om het tegen te houden, maar liberalen en clericalen, die altoos voor de oorlogstoe rustingen stemden, hebben ’t zich veel meer Zondagavond hield de S. D. A. P. alhier een openbare vergadering in ,zDe Doele”. De opkomst was niet groot te noemen, daar de zaal zoo wat half gevuld was. De voorzitter Ds. ZUITHOFF, die de vergadering opende, had met het oog op den Spreker en diens onderwerp een grooter getal verwacht. Hij heette evenwel de aanwezigen welkom, en hoopte dat de qualiteit der opgekomenen de quantiteit zou vergoeden. Het eerst werd door het zangkoor Voor waarts” een paar liederen verdienstelijk ge zongen onder directie van den heer K. van Rosendal van Tjerk werd. De Spreker I. I. SAMSON, die in België op het oorlogstooneel heeft vertoefd en als correspondent verschillende brandpunten van den strijd met eigen oogen heeft aanschouwd, kwam over de opgedane ervaringen mede- deelingen doen. Toen in Aug. 1914 de oorlog uitbrak was hij in België, waar hij reeds 12 jaren verbleef om het partijleven daar mee te maken. Hij heeft dus gelegenheid gehad het streven van ’t Belgische volk goed te leeren kennen. Na eerst even stil te hebben gestaan bij de houding van België toen Duitschland het ultimatum zondde troepen doorlaten, of er zal geweld gebruikt worden, konden de Belgen niet anders dan zich verzetten tegen het onrecht, dat men tegen hun zin hun grondgebied betrad. Vervolgens werd, in schrille kleuren het ontzettend tooneel geschetst van verwoesting, menschenslachting. Hij heeft slagvelden gezien waar de lijken en gewonden hoog opgestapeld lagen, heeft hospitalen en veldlazaretten betreden, waar hij onbegrijpelijk veel lijden en jammer heeft aanschouwd, en wijst er dan op hoe gruwelijk een oorlog is. Hij heeft ervaren dat het volk, ook de dappere strijders, deh krijg niet wilden, maar gedwongen zich den dood ten prooi moesten stellen. Verschillende voorvallen en be legeringen, tochten en brandende dorpen werden in meer of minder bijzonderheden be schreven, want als dagblad-correspondent had hij nog dikwijls toegang waar anders geen leek mocht vertoeven. Toen de Duitschers allengs verder België inrukten, ging een stroom vluchtelingen vooruit, en kwam in Antwerpen en ook over onze grenzen. De meergegoeden hadden zich meestal vooruit gespoed, vooral naar Engeland, wat er later nog vluchtte was voor ’t meerendeel de arme bevolking. Men heeft in ons land en ook hier ter stede wel klaagliederen gehoord over ’t gedrag dezer vluchtelingen, doch Spr. wil clementie voor dezen bepleiten. In November moest Spr. Antwerpen, waar hij ook was heen getrokken, verlaten op aandrang der Duitschers, en hij is dan ook gegaan, doch later er nog weer heen getrokken om langs de Yzerlinie ook het tooneel op te nemen. De ellende in de loopgraven en het aantal menschen dat daar werd opgeofferd is ook schrikbarend. Hij heeft als journalist getracht waarheid te schrijven, doch veel van wat hij in zachte termen neerschreef werd door de censuur geschrapt, ook gelukte het soms brieven weg te krijgen die niet vooraf waren //gezuiverd”. Over die censuur gaf Spr. eenige bijzonder heden, waaruit (gelijk men trouwens wel merkte, uit geheel de dagbladliiteratuur) was te zien dat het volk de waarheid niet ver neemt. Van geestdrift en moed is in ’t al gemeen geen sprake. Het is een gedwongen strijd, en ’t eerekruis te dragen vindt Spr. een schande. De groote troepen dienen als kanonnenvleesch en die herhaalde aanvoer naar ’t front duurt nu al 15 maanden. (Applaus.) Delfzijl. Eenige maanden geleden lag te Delfzijl een groote aak, geladen met spek, behoorende aan een Duitsche firma en bestemd om naar Duitschland te worden uitgevoerd. De Nederlandsche douane hield de schuit echter in ons land. Alleen aan losgeld had de schipper reeds f 1630 te ontvangen. Daarna is het schip vertrokken naar Rotter dam. Daar aangekomen, is door de inkoop- commissie voor de distributie van varkens- vleesch daarvoor een bod gedaan. De eige naar ging er niet op in, zoodat de Regeering dit spek niet kocht. En nuis het schip met spek zoek 1 Avp. Illst. In ons klein stadje dat anders zoo kalm en rustig is, werden Maandagavond 29 Nov. velen door een schrik uit bun woning gedreven. Bij het opbalen van manden met de lift bij de Firma Nooitgedacht Zn., kantelde een pak dat terecht kwam op de draden van ’t electrische licht, waarvan één stuk sprong en kortsluiting teweeg bracht. Terstond werd alles in duister gehuld. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De electriciens van de Firma Nooit gedacht Zn., wisten alles in een kwartier te herstellen. N. Sn. Ct. Schaatsenrijden Heerenveen. Ofschoon het ijs op onder- geloopen land en wijken nog niet eens flink vertrouwd was, heeft men Maandag in Friesland al druk van het schaatsrijden geprofiteerd. Toen des morgens de thermometer nog 6 gr. vorst wees, gingen zelfs oude luidjes de schaatsen voor den dag halen om een baantje te maken. Men wilde de schade van verleden jaar inhalen. De jeugd profiteerde het meest de jongens en meisjes waren niet te houden en menig hunner verzuimde den namiddag- schooltijd al met medeweten van de ouders. z/Als het ijs er is moet er gereden worden”, zoo luidde hun oordeel. Lang zal het niet duren, want tegen een uur of vier viel er al natte sneeuw, tot groote teleurstelling der jeugd, die niet begrijpt dat deze vorst een week of vier te vroeg kwam. Alg. H. Workum Naar wij vernemen* zal zich binnenkort in deze gemeente nog een derde geneesheer komen vestigen. In aanmerking genomen dat de heer Dr. Hesselenfeld reeds eenige maanden hier met succes werkzaam is, en met 16 Dec. a.s. de praktijk van den heer Dr. Slis overneemt, bestaat er echter o.i. onder de huidige omstandigheden voor een nieuw te vestigen geneesheer weinig kans op succes. De Banier. Pseudo ontvluchte gevangenen. Omtrent de aanhouding van twee bedriegers, die zich te Ulft dezer dagen hebben voorge daan als uit Duitschland ontvluchte krijgs gevangenen, deelt de Post nog de volgende bijzonderheden mede Het 1ste bedrijf speelt hi Etten. De dienaar van de H. Hermandad vindt een paar zwervers, naar voorgeven een gedeserteerde Duitscher en een gevluchte Rus. De Burge meester wordt opgebeld. Opbrengen naar Gendringen. 2de bedrijf. Het tooneel stelt voor de secretarie van het Raadhuis te Gendringen. Drie ambtenaren zijn aanwezig. Burgemeester en secretaris niet. Zwervers worden zeer minzaam ontvangen, ruim van sigaren voor zien, terwijl gemeubileerde boterhammen wor den besteld en de uitgever eener courant moet verschijnen voor het nieuws. Een gesprek wordt aangeknooptde Duitscher antwoordde met rappe tong, van den Rus meent men niets anders te verstaan dan tjip, tjap, tjoeg. Grenswachtcommandant te Ulft wordt opge beld. Opbrengen naar Ulft. 3de bedrijf. De handeling heeft plaats in de kazerne, alias St.-Jozefsgebouw. Luitenant ondervraagt den Duitscher, Rus laat niets hooren dan een geluid, gelijkende op... tjip, tjap, tjoep, nu gemengd met een soort bobbel, bobbel, bobbel, want de Rus is eigenlijk een Pool, zegt de Duitscher. Een uitkomst 1 In Ulft, waar zoo zoetjesaan alle nationaliteiten vertegenwoordigd zijn, woont een Poolsche. Luitenant geeft twee soldaten bevel, den Pool daarheen te voeren, hem door de vrouw te op het Wad geen zeil meer te N. Harl. Crt. Mond- en klauwzeer. Het vee van mej. de wed. v. d. Staal, aan den Stationsweg te Sneek, bestaande uit 9 koeien, 2 vette koeien, 4 pinken en 2 varkens, is Zaterdagavond, als lijdende aan mond- en klauwzeer, afgemaakt. Het vee van den heer Boersma, Wester- singel, is verdacht van mond- en klauwzeer. Besmet verklaard zijn de stallen van den heer C. Feikema, Prins Hendrikkade en van den heer F. Ozinga, Lemmerweg. N. Sn. Ct. Een zonderlinge deurwaarder De ontslagen deurwaarder E. Kwant te Winschoten, thans gedetineerd, verdacht van het vervalschen van authentieke stukken, heeft blijkbaar zijn dienstwerk geheel ver waarloosd. Tal van vonnissen van den kanton rechter werden door hem niet beteekend, ter wijl dagvaardingen niet werden uitgereikt. In verschillende plaatsen van het kanton Winschoten heeft de politie in opdracht een onderzoek naar onderscheidene gevallen in te stellen. Allerzonderlingst heeft deze man met zijn werk omgesprongen. Een paar jaren ge leden werd hij eenigen tijd in een gesticht opgenomen. Gebleken is dat boelpenningen en andere gelden door hem niet werden verantwoord. Alg. H. Smokkelarij als reden van schoolver zuim. In een der Geldersche grensplaatsen verontschuldigde een 12-jarige knaap, die in de school een dag was weggebleven, zich hiermede, dat hij dien dag 50 mark (ongeveer f 26) met smokkelen had verdiend. Vad. De verbannen bruidegom. Men schrijft uit s’-Heerenberg Ten gemeentehuize werd alhier een huwe lijk voltrokken, waarbij den bruidegom als zijnde een paardensmokkelaar, het verblijf was ontzegd in de in staat van beleg ver klaarde gemeente. Van den territorialen commandant had hij verlof zich 2 X 24 uur in de gemeente op te houden. Zijn echtgenoote zal nu zijn ballingschap deelen. Arnh. Crt. Kerkbrand. Zondagavond werd brand ontdekt in de kerk te Nisse (Z.-B.). Een buis van de kerk- kachel had een deurkozijn boven de consisto riekamer aan het smeulen gebracht, zoodat spoedig de vlammen er uitsloegen. Door klokgelui gewaarschuwd, slaagden de dorpe lingen er in het brandende houtwerk weg te breken en bet vuur op andere plaatsen te blueschen. Alg. H, te wijten. Zelfs in 't Duitsche rijk was de partij der soc. nog veel te zwak om zich tegen het deelnemen aan deze menscben- slachting te kunnen verzetten, en er komt bij, systematisch was reeds lang te voren door de pers het volk verkeerd ingelicht. Er was gewezen op het vGele gevaar” en het //Panslavisme”. Plotseling stond ook de soc. partij voor den krijg en elk voor zich meende werkelijk het vaderland tegen over weldigers te moeten verdedigen. Ook in Nederland was de toestand hope loos, en de soc. dem. hebben gestemd voor de uitgaven van de mobilisatie, doch hebben daarbij toch weten te verkrijgen uitkeering aan de gezinnen, en een wet tegen de op drijving der levensbehoeften. Als de soc. sterker waren geweest, er zou van dezen oorlog niets zijn gekomen, maar de arbeiders waren voorbeen te laks om zich bij de partij aan te sluiten, zelfs met de vakbeweging er bij was nog de aaneensluiting niet te krijgen. Het grootste deel der prole tariërs heeft uit gemakzucht en sleur niet willen toetreden tot de partij, die zich wenscbt te verzetten tegen de overheersching van ’t kapitaal. Want, zegt Spr., het is het kapitalistische stelsel dat dezen wereldstrijd in ’t leven heeft geroepen. Als echter het kanon zwijgt, zullen velen een beter inzicht in de zaak hebben. Als de krijgsgevangenen terugkomen, zullen de ge wonden en overgebleven strijders gesteund door de vrouwen en kinderen die de ellende hebben gevoeld vereenigd uitroepen dat moet niet meer mogelijk zijn. De soc. dem. moeten ongebroken en ongerept klaar staan om op te komen tegen de nog heerschende machten. De internationale is niet dood, gelijk men in ’t begin van den oorlog al ging be weren. In breedte en diepte is de partij door dezen ontzettenden oorlog gegroeid. Het ligt aan de arbeiders zelf om de vruchten te plokken van dezen tijd. Nu was de boom die omgehakt moet ^worden te dik, de arm voor de zware bijl te zwak, maar onze klassenstrijd de arbeid tegen ’t kapitalisme is een strijd ten bate der geheele mensch- heid. Het onrecht waarvan men nu de wrange vruchten plukt moet weg, er moet propaganda gemaakt worden voor het beginsel dat de arbeiders medezeggenschap krijgen, om tot een betere verdeeling van ’t geproduceerde te komen. Deze maatschappij is een moeras, doch een heldere beek vloeit er reeds door, die beek zal een stroom worden, aan wier oevers bloemen zullen geuren van gerechtigheid. Elk moet een steentje bijbrengen tot opbouw van het gebouw, waarin voor ieder gelijke rechten, gelden. Arbeiders, zoo besluit Spr., als gij wilt heeten menschen, dan moet gij uw redelijk verstand gebruiken, en dan zal het uit zijn met onmenschelijk tegen elkander te oorlogen. Wij roepen u op uw menschenplicht te ver vullen. Strijd mee in goede troüw om de gruwelen van den oorlog te voorkomen en onmogelijk te maken. Ook de achterblijvers en deserteurs van de partij der S. D. A. P. hoopt Spr. weer terug te zien in de gelederen (Applaus.) Ds. ZUITHOFF vraagt daarna of er iemand is die met den Spreker in debat wenscht te treden. Daar niemand zich op geeft brengt hij als voorzitter van dezen avond den Spreker dank voor zijn interessante en treffende rede. Achter den toon van humor die de Spr. wist te bezigen ligt een zeer ernstige achtergrond, en hij sluit zich bij ’t gesprokene aan in de hoop dat deze afd. werkelijk overtuigde leden rijker moge worden. Na het zangkoor nog dank te hebben ge bracht, sluit Spr. met de mededeeling dat tot bestrijding der kosten een collecte aan den uitgang zal worden gehouden. NEDERLANDSCHE FABRIEK Tl I RIIRR VAnMUZIEK-INSTRUMENTEN I IIiQ WnU ’Hitls de eenige zaak gedreven door Kessels "kende FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN HET JUIST ADRES zelf den oprichter der in Nederland zoo be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1