Kieuws- eu Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. t Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 97. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. si o: g M.J.H.KESSELS Zondag 5 December. VOOR Uit de Raadszaal. ■4 in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 2772 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Bolswardsche Courant Afzonderlijke HE ADI 4. B. en W. Z. I - vao van Vergadering op Donderdag 2 December 1915. B. en zwaar en I d -.3 NEDERLANDSCHEFABRIEK flI DIIDH V4NMUZIEK-INSTRUMENTEN I IkHWnW roit~is de eenige zaak gedreven deer Kessels, sr T"< i Ttënde FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN en Wzijn hieraan toegevoegd de i en H. J. van den 4 I P£ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. W. tot verleening van Kleins Thee,. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adres eigenaren huizen Laag Bolwerk, bestrating, met advies van B. en W B. en W. betogen in hun advies, dat be strating van het pad langs ’t Bolwerk Schildwijk tot Blauwpoort ter breedte slechts 1 meter geen verbetering zal brengen, wijl door dat pad de afwatering slechter zou worden, terwijl toch dat werk reeds f 580 zou moeten kosten. Zij stellen daarom voor het verzoek te wijzen van de hand, maar bij B. en W. is in overweging om door bazalt- slag in te stampen dat deel van ’t Bolwerk geheel te verharden. De heer Boersma oordeelt, dat het pad daar wel wat te wenschen overlaat, en toch wordt dat deel van ’t Bolwerk veel beloopen. Als B. en W. oordeelen, dat bazaltslag beter is dan een steenen pad, wil hij zich daar niet tegen verzetten. De heer Kramer merkt op, dat de wegen door bazaltslag wel bard worden. Als dus hier dat steengruis wordt vastgestampt, zal het evengoed dienst doen als een bestrating. Bij het pad, zooals adressanten dat verzoeken, zal geen verbetering ja eerder vermindering komen, want dan kan de afwatering niet goed zijn en zal het een slijkboel blijven. Na verdere discussie tusseben de heeren Boersma, Van der IVal, Van der Klei, Wierema en den Voorzitter, wordt het voorstel B. en W. wordt er nu voorgesteld om ruim f 1100 er voor uit het fonds voor onvoorziene uitgaven te nemen, in een volgende vergadering wordt er een nog grooter overschot weer bijgevoegd, zoodat ten slotte er nog een batig saldo is. ’t Is eigenlijk een verwisseling van posten. In het vervolg zal echter zooveel mogelijk rekening worden gehouden met den wensch van den Raad. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter merkt op dat er nog een voorstel tot wijziging der begrooting is, be treffende een verhoogde som van voorschot aan gemeente-ambtenaren en een verhooging van uitgaven voor het los personeel, wat weer vergoed wordt doordat de Stadstuinman nog steeds mobiel is. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 2. Voorstel B. en middenstandscrediet. De heer Eisma vraagt of het gedeelte van het verleende crediet dat niet door Rijk en Gemeente wordt gewaarborgd voor den be trokken kassier op risico komt of dat daar voor borg moet worden gesteld. Hij dankt overigens B. en W. voor de uiteenzetting van dit plan en voor de genomen inlichtingen bij andere gemeenten, zoodat de Raad een goed inzicht kon krijgen. Hij wenscht echter wel te weten of de kassier (in dezen Gebrs. Kingma) geroepen is zelf voor dit risico te staan. De Voorzitter antwoordt hierop dat niet de kassier maar ook van vereenigingen de Hanze o.a. is ook bij deze zaak aangesloteh of persoonlijke borgstelling kan geëischt worden. Hierover wordt heel wat gesproken. Het woord in deze zaak werd gevoerd door de heeren Terhenne, Kramer, Wierema, Eerdmans, Lisma, Lunter, v. d. Klei en den Voorzitter, doch de zaak komt in het kort hierop neer: Het Rijk waarborgt 55 pCt., de Gemeente 27 pCt., en de overige 18 pCt. kan, door persoonlijke borgstelling, ol door een vereen, gedekt worden ingeval de kassier de risico niet voor eigen rekening wil nemen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, zoodat dus in ge val aan ingezetenen, die door de mobilisatie schade leden of hun zaak verliep, eenig cre diet kan worden verleend voor het weder opvatten van dat of een ander bedrijf, indien er gunstig over wordt gerapporteerd door een commissie van onderzoek. De gemeente draagt dan 27 pCt. van de risico, gemiddeld, want de verliescijfers worden in heel wat klassen gesplitst naar verhouding van het bedrag, zoo ingewikkeld, dat een gewoon mensch er eigen lijk mee verlegen raakt om het procenten risico te berekenen. 3. om Een agenda van 8 punten, geen van alle van veel gewicht, en ’t was dan ook in ruim een uur afgeloopen, ondanks een behoorlijk groot quantum ingekomen stukken. Van de leden was de heer Praamsma afwezig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. In gek om en stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de schoolgeldkohieren, 3de kwartaal. b. Dankbetuiging van A. Huizenga, brug wachter, voor den hem verleenden bijslag. c. Een resolutie van Ged. Staten, houdende toezending van het Kon. Besluit, waarbij goedgekeurd is de verordening op de begrafenis rechten. d. Missive van Commissarissen van den weg BolswardHarlingen, begeleidende een exemplaar der goedgekeurde rekening over 1914. e. Schrijven van de beambten ter secretarie, houdende dankbetuiging voor de hen ver leende verhooging van salaris. a.e. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van Timmerlieden en Metselaars- vereeniging: ^Volharden bij het Ideaal,” ver zoekende te bepalen dat het loon der timmer lieden op 22, dat der metselaars op 26 cent per uur worde gesteld iu de bestekken der gemeentewerken. In handen van B. en W. om advies. g. Missive van het Gemeentebestuur van Wonseradeel, berichtende, dat met subsidieering der provincie een wegennet in het zuidelijk deel dier gemeente zal worden aangelegd, waarbij ook Bolsward belang heeft. Als bijdrage in dit voor onze gemeente economisch belang wordt verzocht, Exmorrazijl met huis en per ceel land aan Wonseradeel af te staan. In handen van B. en W. om advies. h. Schrijven van Gasthuisvoogden, hou dende voordracht wegens periodieke aftreding van een voogd. De voordracht bestaat uit de heeren A. Ban ning, aftr. en J. Brouwers. i. Missive van ’t Bestuur der Spaarkas, houdende aanbeveling voor een periodieke aftreding, bestaande uit de heeren J. A. Faber, aftr. en S. J. T. Piantinga. j. Missive van Voogden van het Armenhuis, inzake aanbeveling bestaande uit de heeren S. J. Praamsma, aftr. voogd en Y. T. de Boer. k. Missive Plaatselijke Commissie van Schooltoezicht, inzake periodieke aftreding. Aanbevolen worden de heeren H. Beekhuis, aftr.; W. Keestra en J. C. Cuperus; en wegens periodieke aftreding in de Dames commissie voor de handwerken van Mevrouw G. de Boer-Oosterbaan, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. De aanbeveling bestaat uit de dames: J. Bruinsma-de Boer en G. Oosterbaan- Galama. Missive van Voogden van het Weeshuis, wegens periodieke aftreding van den heer R. J. Vos, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. Op de voordracht werden geplaatst de heeren O. Iliddema en W. Keestra. Door B. heeren S. J. T. Piantinga Oever. m. Voorstel van B. en W. om de aftre dende leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim, wederom voor 3 jaren te be noemen, zijnde de heeren G. A. Leverland, A. C. D. Stockmann, F. Terpstra, L. Tiche laar, M. B. Eerdmans, A. Heslinga en J. S. Feenstra. n. Missive inzake periodieke aftreding van een bestuurslid in de Bank van Leening. Aanbevolen worden de heeren S. Fennema Pz., aftr. en J. T. Wiersma. Deze aanbevelingen en voordrachten werden ter visie gelegd, om in de volgende vergade ring de benoemingen te doen. o. Voorstel van B. en Wde Commissie der Strafverordeningen gehoord, om op een gevaarlijk punt voor het publiek verkeer, n.l.' het Laag Bolwerk in de steeg bij de Gasfabriek het rijden met rijwielen en motor rijtuigen te verbieden. Ter visie om in de volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging begrooting 1915. B. en W. stellen voor van ’t fonds voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 1632.75 af te schrijven en op verschillende posten dat gezamenlijk bedrag over te schrijven o.a. f 1139.095 voor noodzakelijk onderhoud van straten, en voor vernieuwing en herstelling bruggen f 234.60. De heer Eerdmans heeft het voorstel van W. gelezen en ofschoon hij geen be- heeft dat de straat voor de Wijnberg de Rijkstraat zijn opgeknapt, verwondert ’t hem evenwel dat de Raad hierin niet gehoord is. Bij de begrooting is over bezuiniging op de bestrating gesproken doch hier hebben B. en W. op eigen handje een belangrijke over schrijding van een post zich veroorloofd. Hij wenscht dat voortaan dergelijke belangrijke werken vooraf in den Raad worden gebracht. De Voorzitter antwoordt hierop dat de vernieuwing van de straat bij de Wijnberg geheel overeenkomstig den wensch van den Raad is uitgevoerd. Herhaaldelijk is er in den Raad op den toestand daar gewezen, en is er nu een oplossing gevonden. Het gewoon onderhoud behoort krachtens de Gemeentewet aan B. en W. Nu is ’t waar dat men niet had gedacht dat de post zoodanig zou worden overschreden. De architect komt gewoonlijk met plannen, en dan zijn deze meestal ook van dien aard, dat er spoedig tot uitvoering wordt overgegaan. Dat deze uitgevoerde werken beslist noodig waren, zal niemand ontkennen. De heer Eerdmans ziet in dat antwoord nog niet of B. en W. in het vervolg over een dergelijke overschrijding eerst den Raad zullen gaan booren. De heer Lunter antwoordt, dat in overleg met den architect de plannen worden besproken, en dan wordt eerst al gevraagd: kan het nog lijden? Meestal wordt op andere posten dan wat bezuinigd om zoo toch rond te kunnen komen. Als er dan steeds op een raadsver gadering moet gewacht worden, verloopt er heel wat tijd en Spr. vindt dat men ook eenigszins royaal dit aan B. en W. wel dient toe te vertrouwen. De heer Terhenne vindt algeheele ver nieuwing van straten toch geen gewoon onderhoud. Bij de begrooting is over kleine stukken straat nog al bezwaar gemaakt en hier gingen B. en W. zoo maar tot vernieuwing over. De beslissing dient toch aan den Raad te blijven. De Voorzitter stemt dit laatste toe, maar toch moet er aan B. en W. een zekere vrijheid van handelen toegestaan worden. De begrooting wordt heel ver te voren opgemaakt, en als er later met een werk wordt begonnen, kan het meevallen, doch ook erg uit de hand loopen. In den loop van een jaar kan er soms heel wat veranderen. De heer Eerdmans wil nu dat telkens de Raad wordt gehoord, en dat kan ook behoudens dat er toch een zekere vrijheid aan B. en W. wordt gelaten. De heer Kramer merkt op, dat een werk, als men er mee is aangevangen, soms nog geducht kan tegenvallen, waarop de Voorzitter vervolgt dat B. en W. over dit werk eerst in beraad hebben gestaan, want er was nog wel een flinke som over van de bestratingen. Er is n.l, nog f 1593.31 beschikbaar en al aangenomen met 11 stemmen, tegen één, de heer Van der Klei. Adres R. K. Groenveld om een perceel land onderhands te mogen huren, met advies van B. en W. Op het verzoek van adressant om een perceel land bij Nijezijl, onderhands te huren voor f 80, adviseeren B. en W. om het land wel aan adressant af te staan, maar onder voor waarden dat hij het gedeelte waarop bagger- grond zit, wat eigenlijk een wildernis is, in orde zal maken. Men wil het land dan voor 5 jaren aan hem afstaan voor f 60 per jaar. De heer v. d. Klei vraagt hoe groot de oppervlakte is van dien baggergrond, waarop de Voorzitter antwoordt dat het meer dan de helft van ’t geheele perceel is. Die bagger grond zit daar al zoo lang, de verkoop er van valt tegen, en nu wil men er weer goed land van maken. In ’t 3e huurjaar moet Groene- veld het geheel gereed hebben, dat is de af spraak. Na verdere discussien van de heeren Wierema, Vis, Keikes, Van der Wal en den Voorzitter wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 5. Verzoek goedkeuring verkoop land door het Weeshuis, met advies van B. en W. Heeren Weesvoogden hebben een hoekje grond bij de ijsbaan, ter grootte van 370 M2. verkocht voor f 140. Volgens het reglement moet de Raad hieraan zijn goedkeuring hechten. B. en W. adviseeren de gevraagde goed keuring te verleunen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. 6. Voor stel B. en W. tot verlaging van de pachtsom, door K. Ypma te betalen voor de huizinge c.a. te Exmorrazijl. Door het proces met J. van der Weij te Exmorra, is een deel van het land aan den pachter ontnomen. Billijk is dus, dat de pacht iets verlaagd wordt. Voorgesteld wordt deze van f 264 te verlagen tot f 247, waar de huurder accoord mee gaat. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Adres A. Minks en F. R. Feenstra om uitstel van den termijn van ontruiming van onbewoonbaarverklaarde woningen met advies van B. en W. In overeenstemming met de Gezondheids commissie adviseeren B. en W. den termijn van ontruiming te verlengen tot 12 Mei a.s. wijl er op ’t oogenblik geen arbeiderswoningen beschikbaar zijn. Wat verder het adres Feenstra betreft om de woning te verbeteren, hierop wordt ge antwoord dat een eigenaar van een on bewoonbaar verklaarde woning bevoegd is zulk een woning in bewoonbaren staat te brengen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Adres Wed. O. de Jong om ontheffing onbewoonbaarverklaring van haar perceel B. 74, met advies van B. en W. Deze adressante verzoekt het deel van de woning dat onbewoonbaar is verklaard, doch nu bij haar woning aangetrokken wordt, weer de onbewoonbaarverklaring op te heffen. B. en W. de Gezondheidscommissie gehoord, stellen voor dit verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen aangenomen. Sluiting der Vergadering. BINNENLAND. Gaasterland. Verschillende malen ziet men een bericht in de couranten aangaande de duurte der levensmiddelen in Duitschland en dat het er daarmede niet rooskleurig voor staat of gesteld is, weet men reeds lang. Deze week trof ik iemand, die in Duitschland woont, en die mij daaromtrent het een en ander mededeelde. Er wordt wel goed geld verdiend, aldus zijn verteller, doch het leven is er verbazend duur. Zoo betaalt men voor een pond vleesch 1 Mark 70 pfenning, voor vet ook 1.70 Mark, spek 2 Mark per pond, suiker 30 pfenning, meel, erwten en boonen is voor de burgerij niet te koop, doch uit sluitend voor het leger bestemd. Petroleum mag per maand één liter worden gebruikt. Voor een gezin van acht personen wordt per week maar een pond vet afgegeven, onder voorwaarde, dat er minstens vier pond vleesch moet worden bijgekocht. Des Dinsdags en des Vrijdags mogen er geheel geen vleeschwaren worden verkocht. Van den oorlog vernam men waar hij woonde niets, alleen zag men er geen jonge mannen. Ook de melkkoeien waren er voortdurend duur. Voor een goede melkkoe werd 1000 Mark betaald. O, Nt ET JUIST zelf den oprichter der in Nederland zoo be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1