lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 2de Christelijke Winterlezing. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. 54ste Jaargang. 1915. Zondag 12 December. VOOR afzonderlijke Ge- BINNENLAND. 0. N. PROPAGANDA VOOR STAATSPENSIONNEERING. De Spreker wist met bezieling zijn audito- Door telkens weer vergelij- maken tusschen het eigenlijke den geestelijken strijd, door erkelijkheid: vader ontslagen, de pleegdochter tracht met in de behoeften en haar pleegouders, zoo goed maakte, komen, het rijk van zonder vrees houden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. wij beleven. Op elk gebied voert de zonde hoogtij. Hoort gij niet, gij Christenen het ruischen over de wilde wereldzee? Doch onversaagd gestreden en pal gestaan, de Redder komt, het geloof zal verwinnen, de Christen verwacht zijn Koning. Is in ’t eerste deel der rede reeds gesproken over de wachtwoordenWaakt en werkt, er is nog een derde wachtwoord: Wackt! Wij hebben een Koning, dat is ons eenig ideaal. Al mogen velen het Chr. vaandel verlaten, er vormt zich, nog een keurkorps, dat trouw blijft aan bet geloof, dat pal staat om het vaandel te verdedigen. Gelijk in den wereldkrijg nu en vroeger helden zijn, zoo zijn ze ook op geestelijk gebied. Spelen wij den vijand mets in handen, maar verdedigen wij onze rechten. Trouwe plichtsbetrachting zal voeren tot de zege. Bolsward zij in elk opzicht mobiel en de strijdende gemeente zal hun koning zien die de demobilisatie zal gelasten in vrede. Wel hem die den Koning kan zien komen, die blijft be- Prijsvraag. De Nederlandsche Verzekeringsbond noodigt hen, die zich daartoe bekwaam gevoelen uit, een werkje samen te stellen, geschikt om bij het publiek het beginsel van levensverzekering te propageeren. Inzendingen worden vóór 1 April 1916 ingewacht bij den secretaris, den heer J. L. Driessen, Wijnhaven 79# Rotterdam. Vrijdagavond werd in «De Doele” de tweede winterlezing gehouden. De opkomst was ondanks het weer niet gunstig was, talrijk. De heer VAN DER PLOEG opende de bijeen komst met gebed en sprak daarna een woord van welkom tot de aanwezigen en inzonder heid tot den Spreker, die als onderwerp zijner rede had gekozen: «Bolsward mobiel.” Ds. J. J. VAN NOORT, van Amsterdam, begon met eenige mededeelingen vooraf. Hij heeft toen de mobilisatie in het vorig jaar kwam, verlof gevraagd en gekregen om in de forten rondom Amsterdam de manschappen toe te spreken en geeft daarvan in korte trekken zijn ervaringen weer. Ook hoe hij later andere plaatsen, zelfs de zuidelijke grenzen bezocht. Zijn doel was daarbij steeds, als Voorzitter van het Nederl. Jongelingsverbond, de jonge lingen te vormen tot Christelijke mannen en door het verspreiden van lectuur hen goede afleiding te bezorgen. Er is een verschillende geest onder de manschappen, al dragen ze dezelfde uniform; toch vond hij overal bijval. «Bolsward mobiel” heeft hij gekozen als onder werp zijner rede Bolsward een der elf vrije steden van Friesland kan zich beroemen dat er niet op z’n elf en dertigst gehandeld wordt. Nu niet, vroeger zeker ook niet, getuige de proclamaties die hier in 1813 zijn uitgevaar digd door den toenmaligen maire van Bolsward, L. Fokkens. Uit het archief onzer stad heeft hij verkregen een drietal notificaties, waarvoor hij dank brengt aan den Burgemeester. Deze worden door hem voorgelezen, waaruit blijkt dat in den opgesmukten stijl van die dagen. 1°. de manschappen worden opgeroepen zich aan te melden om mee te strijden ter ver drijving van den vijand, de Franschen, geda teerd 9 Dec. 1813; 2°. van 16 Dec. waarin vrijwillige bijdragen worden gevraagd om ons In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. bioken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Christen. ons, Koningin. Ook bij de geestelijke mobilisatie moet een dracht zijn. Het zijn ernstige tijden, die Tjerkgaast, 8 Dec. Hedenmorgen had alhier een ontzettend ongeval plaats. De ruim 18-jarige J. Hoekstra, van Joure, boerenknecht bij den veehouder E. de Jong, was n.l. bezig den windmotor te oliën, toen zijn sjaal of halsdas een Sinterklaas cadeau door de kamraderen werd gegrepen, zoodat den onge lukkige de hals in enkele oogenblikken was toegeknepen. Als ’t ware tegen den molenas aangeschroefd, vond men eenigen tijd later het slachtoffer in staande houding dood in Jouster Ct. Bij den veehouder en handelaar aan de Dongjumerlaan, alhier, rium te binden, kingen te oorlogsveld en soms op geestige wijze voorbeelden te ont- leenen aan wapenfeiten, (die in dit korte schetsje moesten worden weggelaten wegens plaatsruimte) maakte Spr. dat elk met ge spannen aandacht luisterde. De heer VAN DER PLOEG bracht een kort woord van dank aan den Spr. en na het zingen van een geestelijk lied besloot de Spreker van den avond met een dankbede. den molen. Franeker. H. Terpstra werd heden mond- en klauwzeer geconstateerd. Men is bezig al de dieren t.w. 36 stuks rundvee, 28 schapen, 10 varkens, benevens 8 koeien van den naastwonenden Salwerda, af te maken. Dertien stuks gaan zoo den grond in, terwijl het vleescb van de andere dieren zal worden verkocht. Drie hoeven in den omtrek zijn verdacht verklaard. Gesloten markt. De Leeuwarder veemarkt die steeds’s Vrij dags een beeld van bedrijvig en handel geeft te aanschouwen, en waarop wekelijks voor tonnen, ja soms voor millioenen wordt om gezet, lag heden doodsch en verlaten daar heen. De hekken geslotengeen beest op de markt. Het is een leelijke schadepost, niet alleen voor de gemeente welke belangrijke opkomsten van de markt moet derven, doch eveneens voor de café’s rond de markt. En bleef het daar nog bij, maar er zijn honderden kleine kooplui, werklieden en drijvers, die hun half, soms hun geheel bestaan uit de markt moeten kloppen. Voor al die menschen is thans daartoe de pas afgesneden. Als of men van den genomen maatregel onkundig was gebleven, hadden uit alle oorden der provincie de veehandelaren zich ter markt begeven. Honderden drentelden voor de hekken rond, of zochten hun troost in de café’s. Het in de stallen bij de markt aanwezige vee, mocht naar men zei, ook niet verhandeld worden. O. N. Donderdagavond hield de afd. «Bolsward” van den Bond van Staatspensionneering een propaganda-avond in «de Doele”. De zaal was flink bezet. De Voorzitter, de heer A. Bouma, hield een openingsrede, waarin hij met klem opkwam voor de rechten van ouden van dagen. Het deed hem genoegen, dat zoo- velen waren opgekomen om te luisteren en te zien naar de argumenten voor de Staats pensionneering, te luisteren naar de schoone woorden van den zang, te zien naar het tooneel, waar een trek uit het leven van een oud echtpaar wordt voor oogen gesteld. Deze 9 December, zoo vervolgde Spr., is een herinneringsdag, ’t was de dag, waarop voor twee jaar de ouderdomsrente in werking is gesteld. Die dag wordt voor den Bond van Staatspensionneering als een gedenkdag beschouwd, tevens om propaganda te maken voor Staatspensioen. Wanneer er voor 1916 niet iets anders in de wetgeving tot stand komt, treedt de wet Talma in werking, een stelsel met premiebetaling, verbonden aan de invaliditeitswet. Spr. ging verder na, waarom die wet onvoldoende was, en waarom de Bond er niet in kan berusten. Kort geleden heeft te Leeuwarden de heer Snoeck Henckemans dat stelsel der rechterzijde verdedigd. Spr. wil er tegen opkomen en zet uiteen waarom het onrechtvaardig is premie te heffen. De Bond, die in de 15 jaren van zijn bestaan al heel wat invloed heeft gekregen, gaat nog voort te ijveren voor een Staatspensioen, zooals dat in Denemarken en Engeland op zoo een voudige wijze is geregeld. Hij bestrijdt ver volgens de beweringen van Dr. Kuyper, omtrent verplichte verzekering, die maar alleen voor loonkiezers geldt, terwijl toch uit de thans fungeerende ouderdomsrente al reeds blijkt, welke onbillijkheden zulk een regeling voor enkel loontrekkenden meebrengt. De Bond van Staatspensionneering wil alle ouden helpen, de maatschappelijk zwakken, die behoefte hebben aan hulp, tegemoet komen. Wat de maatschappij hen aan loon te weinig heeft betaald, dat behoort de Staat hun op ouden dag te vergoeden. Zulke ouden te helpen is practisch Christendom, en de Bond wil den Staat geven een hart, dat warm klopt voor alle ouden van dagen. Oud en arm moeten niet vereenigd blijven. Hierbij geldt het woord van Dr. Kuyper in 1893 reeds gesproken «Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht”. Spreker hoopt dan ook dat velen de oogen zullen geopend worden om in te zien, dat alle krachten in het werk gesteld moeten worden opdat de wet Talma in 1916 niet in werking treedt, maar er is een goede ver zorging van de ouden van dagen zonder premiebetaling. (Applaus). Na dit bezielend woord betrad het zang- gezelschap «Harmonie” het podium en bracht op verdienstelijke wijze een viertal liederen ten gehoorehet eerste en laatste daarvan waren bijzonder passend op dezen propaganda- avond, en werden later op den avond nog eens herhaald door het geheele auditorium. Daarna werd opgevoerd het tooneelstuk in drie bedrijven «Uit het leven” door van Rijsewijk. Dit echte tendenz-stuk is wel ge schikt indruk te maken, 't Is een schets land van ’t dwangjuk der overheersching te bevrijden, en 3°. van 17 Dec. waarin een algemeene illuminatie en feestviering wordt aangekondigd. Na de lezing dezer nog al uitvoerige stukken vervolgt Spr. dat er uit die stukken genoeg blijkt dat hier heerschte geestdrift voor de vrijheid en zucht tot onafhankelijk heid. In de zucht naar vrijheid hebben de Friezen steeds vooraan gestaan. Toen het vorig jaar de klokken weer galmden en het bericht der mobilisatie alom schrik verspreidde over bet geheele land, snelde de geheele jongelingschap toe om ons land met de wapenen te verdedigen. Mobili satie beteekent het land uit den toestand van vrede te brengen op voet van oorlog, de gelederen op volle sterkte brengen, leger, vestingen, forten en vloot te brengen in staat van verweer. Zooiets eischt reeds in vredestijd voor bereiding, om de bewapening op tijd en ordelijk te kunnen doen plaatshebben. En een volk moet op zijn verdediging steeds bedacht zijn. Een individu mag zich willen ver schuilen, als het vaderland in gevaar is, doet elk goed soldaat zijn plicht, en om den onder gang van zijn land niet te zien is er maar een middel, te sneuvelen bij de verdediging der laatste vlag. Na een spontane ontboezeming over de eenheid van Oranje, Nederland en het Neder landsche volk wordt op ’s Sprekers verzoek het Wien Neerlandsch bloed door de geheele zaal staande gezongen. Waar het geweten over plichtsverzaking spreekt bij den eigenlijken oorlog, daar wil Spr. wijzen op een anderen strijd, waarbij hoogere dan de economische belangen be trokken zijn. De roeping van den Christen wordt voorgesteld als een strijd. Verschillende spreuken van den Bijbel wijzen op strijd, mobilisatie en oorlogvoeren. Wij staan zoo vervolgde Spr. niet op on bekend terrein als wij de vraag stellen: Is Bolsward mobiel Gelijk het vorige jaar de klokken galmden voor de mobilisatie, zoo hebben er reeds lang, al voor jaar en dag de klokken geluid, een noodklok, die alle Christenen oproept ten strijde. Verschillende vijanden staan gereed om den Christen te overweldigen, de mode gluurt door de glazen, de zedeloosheid onzer dagen neemt toe, de lectuur, soms met een Christelijk sausje overgoten, brengt ons geloof in gevaar. In de groote steden vooral vallen de strijders bij menigte op het slagveld. Sterke drank, speelduivel, geblankette ver leidsters belagen de jongelingen, materialisme en atheïsme leggen het toe op het leven des Christen. Ook voor de vrouwen is er strijd, want niemand blijft er buiten. Het ideaal van den Christen is te strijden tot het einde, om als eerlijk strijder te sneuvelen op ’t veld van eer. Over de geheele linie moet de strijdkreet weerklinken, Kader en manschappen moeten pal staan voor hun beginsel, de dienst van den hoogsten Koning. Die Koning zegt hen waaktDat is ’t wachtwoordwaakt voor de zonde, beheersch u zelven, ken u zelven en mistrouw u zelven. Gord u in volle wapenrusting. Bolsward mobieldat is de eisch. Ik kom u opeischen, roept Spr. voor den Koning der Koningen, een kroon van doornen is zijn kroon, het kruis zijn troon. Het is de Koning van barmhartigheid, waarheid en liefde zijn bij Hem noodig. Arbeid en strijd moeten samen gaan bij deze geestelijke mobi lisatie, en met dien geestelijken strijd moet gepaard gaan de dienst voor Koningin en Vader land. Nederland bleef door Gods genade nog buiten den wereldkrijg, rondom is wapenstrijd. Nederland bleef nog vrij, voor die vrijheid strijden wij, op den bijbel steunen wij. Met het gezamenlijk zingen van 't Wilhelmus werd het eerste deel der rede besloten. Heel Bolsward, heel Friesland, heel Neder land mobiel, dat is thans plicht. In de eerste dagen der mobilisatie heeft P. J. Troelstra het goed gezegdde nationale gedachte «Nederland vrij 1” moet elk bezielen. De neutraliteit moet gehandhaafd, overal en allen weerbaar, dat is ook de gedachte van den De band van eendracht omsnoere als één man ons geschaard om onze zooals de gebeurtenis zich in ’t leven heel goed kan voordoen en in hoofdzaak ook menigwerf werkelijkheid wordt. Het eerste bedrijf geeft in gemoedelijk spel het huisge zin van een bejaard echtpaar, hun zoon ging omdat hij hier geen werk vond dienst nemen in de Oost, een pleegkind hadden ze tot zich genomen. De vader vierde zijn verjaardag en men zou volkomen gelukkig zijn geweest indien niet het spook dreigde: afgedankt te worden wegens ouderdom. ’t Tweede bedrijf, 3 jaren later geeft reeds de droevige wi moeder ziek, wasschen te voorzien offert eigen geluk op voor De zoon in Indie, die het is gesneuveld. Het derde bedrijf stelt het toppunt van ellende voor. Vader kan nergens meer aan slag krijgen, de schuld klemt, en het armen huis is het gedrongen lot voor de oudjes die niet langer willen zien dat hun pleeg dochter wegkwijnt van verdriet. Het goede spel maakte hier blijkbaar in druk. Het was muisstil onder de bedrijven, er ging actie uit van de spelers. Alle rollen werden dan ook uitstekend vertolkt. De oude Jacob en zijn vrouw gaven echt natuurlijk aan wat er in hun harten omging de man werd hardvochtig, onverschillig, oud moedertje wist hem nog wat tot kalmte te brengen. Fraai werd ook de moeilijke rol van de pleegdochter Marie gespeeld, ook buurvrouw en buurman waren echte types van kleinburgerlijke vriendschap. Antoon Versluys had wat losser spel behooren te geven, ofschoon hij ook goede momenten had. Bresser was een beetje theatraal, maar in een soldaat ziet men wel gaarne een weinig bravour. De Voorzitter wist in de pauzes nog even den door het tooneelspel gemaakten indruk aan te dikken, door er op te wijzen dat tranen en liederen niet baten, doch minister Cort van der Linden heeft gezegd De regeering voert uit den wil van het volk. Dat ieder zich dus geroepen gevoele om zich aan te sluiten bij den Bond van Staatspensionneering. Dat deze avond welgeslaagd mag genoemd worden blijkt wel doordat niet minder dan 35 personen zich als lid hebben opgegeven. Met een woord van dank aan allen, bij zonder aan de Rederijkerskamer «Eendracht zij onze Leus” werd deze mooie avond ge sloten. Li T Bolswartlsche Courant Prijsverlaging Klein s Thee. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1