Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 101. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. Zondag 19 December. BERICHT! UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke Ge- 4 de Telegraaf verschillende Vrij Friesland bevat onderstaand artikel omtrent Woningverbetering. zou dan wel te Utrecht, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In het nummer van de Bolsw. Courant, verschijnende 1 Januari 1916, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van advertenties is zeer gewenscht. nemen toevertrouwd chaussées Si ra Nieuwe abonné’s ont vangen de in December nog verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. In het Friesch Volksblad van 11 December 1. staat een artikeltje over ellendige woning toestanden, met name in de gemeenten Dantumadeel en Bolsward. Over Dantumadeel kunnen wij niet oor- deelen. Wij nemen gaarne aan, dat gelijk in talrijke gemeenten onzer provincie, de woningtoestanden aldaar veel te wenschen laten en verklaren gaarne, dat het een eisch des tijds is om in die toestanden verbete ring te brengen. Ook zijn wij van oordeel, dat terrorisme om woningverbetering te be strijden, dient gebroken te worden. Over Bolsward kunnen wij beter oor- deelen. Daar bestaat inderdaad woningnood en niemand verlangt hartelijker dan wij, dat daarin flinke verbetering komt. In Bolsward wordt een taktiek toegepast, door eigenaren van huizen, om het werk der ge zondheidscommissie te belemmeren. Zulk een taktiek is te veroordeelen, al kunnen wij ons zeer goed begrijpen, dat de huis eigenaren zich tot het uiterste verzetten tegen de maatregelen, die hun zooveel schade berokkenen. Nu schrijft het Friesch Volksblad: „Wij vertrouwen dat onze afdeeling in Bolsward, die helaas nog geen ver tegenwoordiger in den Raad heeft, al het hare zal doen om ook deze tyrannie (dat is die der huiseigenaren) te breken, en te bewerken dat niet de armen de dupe worden van de winzucht en van de schandelijke praktijken van deze lieden. Is dat nu niet eens stof voor een flink hoofdartikel voor Vrij Friesland” Er valt over deze zaak zeker wel het een en ander te zeggen. Verbetering van woningtoestanden is niet uitsluitend een socialistische eisch, doch de vrijzinnige partijen zijn het er ook over eens, In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. klauwzeer aan de vee- zoo weinig mogelijk op Pruisisch gebied te komen, en geen vreem delingen tot de stallen toe te laten. Boter naar Pruisen. De uitvoerhandel van boter naar Pruisen ging deze week uit den Gelderschen Ach terhoek geregeld voort, doch de uitvoer wordt zeer bemoeilijkt, waar de uitvoer bij groote partijen moet geschieden. De prijs bleef ge lijk aan die der vorige week en wel f 2.38 a f 2.40 per K.G., hetwelk bijzonder hoog is, waar men in Pruisen hoogstens 200 mark per 100 pond betaalt. Arnh. Ctt 50 Cts. Vervolgens Overigens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dat er op dit gebied veel gedaan behoort te worden. De programs der Liberale Unie en van den Vrijz. Dem. Bond bevatten dan ook paragrafen over deze zaak, die aan duidelijkheid niets te wenschen over laten. Doch de vrijzinnigen laten het niet bij hunne programs blijven, zij pakken ook wel degelijk aan. Wie zou durven ont kennen, dat de vrijzinnigen een groot werk zaam aandeel hebben gehad in de woning verbetering? In hetFriesch Volksblad wordt geschreven over Bolsward. Wij meenen dat de socialis ten tevreden mogen zijn over hetgeen daar van vrijzinnige zijde gedaan wordt. Trou wens, die tevredenheid is openlijk uitge sproken. Krachtiger dan het vrijzinnige gemeenteraadslid, de heer D. Terhenne, al daar de zaak der woningverbetering heeft aangepakt, zou geen socialistisch raadslid het hebben kunnen doen. De gemeenteraad van Bolsward heeft, voornamelijk door zijn toedoen, zich het woningvraagstuk aange trokken en wat in de gegeven omstandig heden aldaar bereikbaar is, wordt gedaan. De eene gemeente leent zich beter voor uit breiding dan de andere en te Bolsward zijn er eigenaardige plaatselijke bezwaren te overwinnen. Het Friesch Volksblad zal even wel moeten erkennen, dat er te Bolsward flink aan deze zaak gewerkt wordt, dank zij het onvermoeide streven van vrijzinnige zijde- De door het Friesch Volksblad en ook door ons scherp gelaakte taktiek der huiseige naren moet dan ook als een soort reactie worden opgevat tegen de krachtige pogingen, niet het minst van vrijzinnige zijde, om tot betere woningtoestanden te komen. Wij hebben thans aan het verlangen van het Friesch Volksblad voldaan, door over deze zaak het een en ander te zeggen. Het verzoek om er een flink hoofdartikel aan te wijden, zal wel ironisch bedoeld zijn. Een maatregel van plaatselijken aard, genomen door enkele huiseigenaren die in nood zitten, pleegt men nu juist niet in een hoofdartikel te verwerken. Maar a propos. Hoe komt de redactie er bij, om zich thans weer tot ons te wenden? Wij hadden eerst iets anders verwacht van het Friesch Volksblad. In ons nummer van 15 September hebben wij over de eigenaardige strijdwijze van dit blad het een en ander gezegd. Wij wezen er op, dat de redactie heel spoedig klaar was, öm tegenstanders als domme, enge, be krompen stumperde, leuteraars of grappenmakers te kwalificeeren. Een onzer medewerkers, die een artikel schreef, dat lang niet malsch was voor een der socialistische vereenigingen, werd aan de lezers voorgesteld als een anonym schrijver, ofschoon hij het artikel met zijn vollen naam onderteekende. Daarop werd de redactie reeds twee maal attent gemaakt. Tot nog toe is deze vergissing nog niet hersteld en evenmin kwam er een antwoord, dat ook maar schijn of schaduw van een weerlegging inhield. Nu komt er vier maanden later aan ons een uitnoodiging om een hoofdartikel te schrijven. Heel aardig! Maar waar blijft het excuus van het Friesch Volksblad? Mollevellen. Schoterland, 16 Dec. De handel in molle- velletjes, die sedert den oorlog vrijwel geheel was opgehouden., is weer begonnen. De groot handel koopt ze op voor speculatie tegen 10 ct. per stuk. N. Sn. Ct. Lemmer, 16 Dec. De bot- en schar- visscherij is weer afgeloopen. De botvangst was maar matig en de scharvangst was bepaald slecht, de prijs van de visch was echter vrij goed. Onze visschers houden zich nu hoofd zakelijk met de spieringvisscherij bezig, daar de haringvangst nog van weinig beteekenis is. N. Sn. Ct. Winschoten. Het onderzoek in de moord zaak wordt steeds voortgezet. Gisteravond werden wederom eenige jongens verhoord. Een heele oploop was er voor het stadhuis, waar ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Het bureau van 0. N. Langweer. Dinsdagmiddag werd bij een der koeien van veehouder P. de Boer alhier, mond- en klauwzeer geconstateerd en Woens dagmorgen arriveerden 8 slagers uit Leewarden, om het geheele beslag, 37 melke- en kalve koeien en 2 kalveren, af te maken. Met schiet- masker gedood, werden de dieren van kop en pooten ontdaan, welke alle in den grond werden gestopt, de zieke koe natuurlijk geheel. Het vleesch van het gezonde vee is heden Donderdag vervoerd, met Rotterdam tot bestemming. Jouster Ct. De lage Markenkoers. Men schrijft ons uit den Gelderschen Achterhoek De voortdurende daling der markenkoers maakt de vele Hollandsche arbeiders uit deze buurt, die nog in Bocholt en Isselborg werken, zeer bezorgd. De mark wordt thans niet meer dan met 44 cent ongeveer betaald, .terwijl de werkzaamheden er ook niet op toenemen. Het wordt zoodoende voor die lieden op den duur onmogelijk met hun wekelijksch inkomen rond te komen. Arnh. Ct. het bureau van den inspecteur van politie is gevestigd. Overigens doet het gebeurde zich wel gevoelen: ’t is net of er minder publiek des avonds in de straten verkeert. Grenswacht. Naar het Hbld. verneemt, bestaat het voor- om de grenswacht, welke thans is aan belastingambtenaren, mard en beëedigde landweer en welke groepen afzonderlijk van elkaar hun dienst doen, in het vervolg op te dragen aan patrouilles en wachten, die samengesteld zijn uit belas tingambtenaren en militairen of maréchaus sees en militairen. Minister Plegte. De driehoek-correspondent van meldt: In parlementaire kringen loopt het gerucht, waarvan wij echter onder eenig voorbehoud melding maken, dat de minister van Koloniën, de heer Pleyte, zijn functie niet meer zal aanvaarden, doch over eenigen tijd zal aftreden. Zekerheid hieromtrent bestaat er natuurlijk niet, maar het werd ons uit de Tweede Kamer medegedeeld. Belasting op plaatskaarten. Het hoofdbestuur der Handelsvereeniging „Eendracht” is voornemens een actie op touw te zetten, ten einde een wijziging te verkrijgen in het belasting-wetsvoorstel van den Minister van Financiën, op plaatskaarten van openbare middelen van vervoer. De Vereeniging wil vrijstelling verkrijgen voor de abonnementen van handelsreizigers, zooals die ook voor arbeiderskaarten bestaat, daar handelsreizigers het zwaarst door deze belasting getroffen worden. Het hoofdbestuur heeft aan handelsreizigers-organisaties gevraagd deel te nemen aan deze actie, opdat zij zal kunnen uitgaan van alle georganiseerde handelsreizigers in Nederland. Dienstweigering. Dinsdag zal te ’s-Gravenhage instructie aanvangen inzake de vervolging ingesteld tegen het bestuur der Vereeniging „Dienstweigering”. Duurder bier. In een circulaire van den Bond van Neder- landsche brouwerijen aan kasteleins en botte- iaars wordt medegedeeld, dat deze Bond in zijn vergadering van 20 November j.l. besloot, met het oog op de steeds stijgende kosten, de prijzen van alle biersoorten met minstens 1 gulden per H.L. booger te stellen dan deze prijzen op 1 Nov. 1914 bedroegen. Deze prijsverhooging zal ingaan op 1 Januari 1916. Heeren agenten en handelaren op fust, aldus de circulaire zullen hunne prijzen ook met minstens 1 gulden per H.L. moeten verhoogen. De Bond staat er op, dat kaste leins en bottelaars hun prijzen per glas en per halve fiesch met 1 cent verhoogen. De brouwerijen hebben zich verplicht tot de meest krachtige maatregelen over te gaan ter bestrijding van het verkleinen van glazen en flesschen, het niet-verhoogen der prijzen en dergelijke middelen. Gedurende de maand December zullen de brouwerijen geen buitengewone bestellingen uitvoeren, die klaarblijkelijk ten doel hebben een voorraad bier tegen den huidigen prijs op te doen. Subsidiën aan gemeenten wegens tijds omstandigheden. Door den raad van Vlissingen was be sloten aan het Rijk een subsidie te vragen ter gemoetkoming in den moeilijken flnanci- eelen toestand, waarin de gemeente door de tijdsomstandigheden verkeert. Ged. Staten van Zeeland hebben den Minister van Binnen- landsche Zaken geadviseerd aan dit verzoek niet te voldoen. Zij meenen dat te vroeg aan hun wenk is gehoor gegeven om als uitersten maatregel rijks- en provinciale subsidie aan te vragen. Zij erkennen, dat de hoofdzaak van den slechten financieelen toestand is dat de Belgische loodsen, die anders belangrijk in den H. O. bijdragen, nu bijna geheel zonder verdiensten zijn. Zij achten het beter dat de gemeente thans tijdelijke geldleeningen sluit en dat later wordt nagegaan in hoe verre het noodig en billijk is om de gemeente ten opzichte van aflossing en rentebetaling tegemoet te komen. De Minister heeft zich met deze opvatting vereenigd en heeft het verzoek geweigerd. Liefde en Vaderland. Een meisje uit Silvolde (G.) was verleden week te Bienen (Rheinland) gehuwd met een Duitsch militair, die daarvoor met verlof van het front naar zijn geboorteplaats was ge komen. Het ging hem evenwel aan het hart, zoo direct het huwelijksgeluk vaarwel te moeten zeggen. Na eerst van de betrok ken autoriteiten verlof te hebben gekregen om zijne meubels naar Nederland over te brengen, heeft hij thans zelf de wijk naar ons land en zijn intrek bij zijne schoon ouders genomen. Toen men daarvan in zijn Heimath de lucht kreeg, werden zijn vader en de pastoor van Bienen naar Silvolde af gevaardigd om hem te bewegen het vader land weer te dienen. Hun gang was echter tevergeefs. De liefde voor zijn vrouwtje ging boven die voor zijn vaderland en hij ver koos daarom maar in ons land als derserteur te blijven. Alg. H, Een Nederlandsche „Messe”. Naar Het Centrum verneemt, is in de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat” het plan opgekomen tot het organiseeren van een Nederlandsche „Messe”, zooals die voor Duitschland jaarlijks te Leipzig wordt ge houden en sinds het uitbreken van den oor log ook in Engeland is georganiseerd. Het is de bedoeling, op die jaarmarkt een geheel volledig beeld te geven van de Neder landsche nijverheid op alle gebied en aldus de industrie en haar relaties, ook met het buitenland, te bevorderen. Deze Nederlandsche jaarmarkt in het midden des lands, en worden gehouden. Ver duister ing van leder. De marechaussee te Arnhem heeft aange houden en naar Rotterdam gebracht een koopman uit Nijmegen, een uit Venlo en een uit Duisburg, die verdacht worden ten nadeele van een schoenfabrikant te Crefeld, een partij leder, ter waarde van f 25,000, verduisterd te hebben, welke verduistering te Rotterdam is gepleegd. Het leder was door de aangehoudenen oor spronkelijk bestemd om naar Duitschland te worden uitgevoerd, doch toen dit niet ge lukte, werd het per spoor naar Rotterdam vervoerd en aan een lederhandelaar verkocht. In diens pakhuis is het opgespoord en in beslag genomen. De drie aangehouden kooplieden werden ter beschikking van de justitie gesteld. N. R. Ct. Tegen mond- en klauwzeer. Het bestuur van den Boerenbond in de gemeente Gendringen heeft wegens het uit breidende mond- en houders aanbevolen MM Bolswardsclie Courant I Prijsverlaging Klein s Thee,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1