ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Theehandel Focke S Klein, HARLINGEN. Prijsverlaging Klein s Thee, Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 102. 54ste Jaargang. 1915. VOOR 3 maanden. Donderdag 23 December. afzonderlijke B. en W. BERICHT! Ws. BINNENLAND. Uit Wonseradeel. I Wegens het Kerstfeest zal dit Blad a.s. Zaterdag niet verschijnen. PROPAGANDA TEGEN DEN ALCOHOL. voor Men stemmen B. en W. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In het nummer van de Bolsw. Courant, verschijnende 1 Januari 1916, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van advertenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. Meerdere leden (Bergsma, Vellinga, Boon stra) gaan met het gevoelen van geheel mee. Als men tot stemmen overgaat blijkt, dat de vergadering met algemeene accoord gaat met het voorstel van om voor 1916 de belasting te heffen in over eenstemming met de kohieren der Rijks- inkomsten-belasting. (De heer Timmer had vóór de stemming de vergadering reeds ver laten.) ‘AlS F LI ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 't Is dwaasheid dat in sommige gevallen een borrel heilzaam werkt er zijn er die de drank nog boven pinkpillen. klooster- balsem en al die kwakzalversmiddelen stellen, ’t Is onrecht, de drank brengt altoos onheil. Slechts in één geval n.l. uitwendig gebruik kan het soms dienstig zijn. De drank moet nimmer over de lippen komen. Laten wij elkander trouw ter zijde staan om onze zwakke broeders te steunen. Wij moeten meewerken dat het eenmaal wordt een maatschappij vrij van drankellende. Die ellende moet de wereld uit, er is anders al ellende te veel. Helpt dus mee, zoo besluit Spr. om te verkondigen de idee Alle alcoholgebruik is uit den booze. (Applaus). De Ijsclub ,/Witmarsum” zal (misschien midden Februari a.s.) herdenken het 50-jarig bestaan der vereeniging. ’t Is eigenlijk al over den tyd, maar omstandigheden leidden er toe, pas nu bruiloft te houden. //Bruiloft” wordt het echter niet heelemaal, het 40 jarig bestaan is glorieus gevierd. Nu zal men niet een officieel feest organiseeren, maar de leden een gezelligen avond aanbieden. Als dan zal door leden en zoons en dochters van leden een tooneelvoorstelling worden ge geven. Men denkt op te voeren een nieuw, oorspronkelijk tooneelspel „as ’t mienen i s”, in 4 bedrijven, ’t Is het eerste tooneel- werk van een jong schrijver, die met dit stuk zijn eerste schreden zette op het pad der Friesche tooneelwereld. Met belangstelling wordt naar de première van dit ^spel van liefde en van geld" uitgezien. In ons pakjes thans 20 et, in vierdel pakjes 25 ct. Ge broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. onder het schadelijk gedierte vallen, onder wild begrepen worden, is algemeen de lust er af. dienstweigeringsmanifest. Er is thans een vierde oplaag van het befaamde dienstweigeringsmanifest verschenen, thans tellende 577 namen. De derde op laag telde 529 namen, doch 183 onderteeke- naars namen hun handteekening terug. Niet minder dan 231 personen zetten hun naam er weer onder. Zij verklaren /liever gevangenisstraf te ondergaan, ja zelfs gefusilleerd te worden dan ontrouw te plegen aan hun geweten, hun overtuiging of wat zij de hoogste wetten van menschelijkheid achten.” Zooals bekend dringt het manifest aan elke persoonlijke geweldsdaad in dienst van het militairisme te weigeren. Derhalve geen weigering om de opgelegde militaire plichten te vervullen, doch wel om te gaan vechten. Als de groote mogendheden hiermede nu eerst maar eens begonnen, volgen de kleine vanzelf. Waar dit niet gebeurt, doen de kleine mogendheden verstandig zich maar stil te houden. N. Harl. Ct. Eierprijzen. Men schrijft uit den Geld, Achterhoek aan de Arnh. Crt. De maatregel der regeering, om voor den uitvoer van eieren geen consenten meer te verleenen, heeft op den prijs der eieren gun stig gewerkt. Was de prijs voor 3 weken nog 82 cent per pond, thans is hij gedaald tot 65 cent, zoodat we langzamerhand komen aan den normalen prijs van 58 cent per pond, die in de laatste jaren om dezen tijd gevraagd wordt. Naar ons wordt gemeld, is op het oogenblik een groote voorraad beschikbaar. De Haagsche politie heeft ingevolge art. 100 sub 2 van het Wetboek van Strafrecht procesverbaal opgemaakt tegen een inwoner van de Bazarlaan, die op zijn woning twee toestellen voor draadlooze telegrafie had opge steld. De toestellen werden verwijderd, en eenige teekeningen en geschriften werden in beslag genomen. N. R. Ct, zij wel degelijk gevoerd en heeft men zich vooral bemoeid met de jeugd, de hoop der toekomst. Ofschoon de lucht nog met dreigende wolken van oorlogsgevaar bedekt is, heeft deze afdee- ling gemeend niet langer te moeten wachten en eens weer uit den hoek te komen, want het is nog even noodig als voorheen den oorlog te voeren tegen koning alcohol. De altijddurende drankellende spoort aan om te propageeren, en altoos nog te doen klinken een waarschuwend woord. Cijfers zijn op zich zelf dorre dingen, maar zij spreken toch soms zoo duidelijk. Daarom wil Spr. ook enkele cijfers geven. Uit het verslag over den toestand onzer gemeente blijkt dat hier nog (1 Mei 1914) 30 ver gunningen zijn. Dat is nu wel niet zoo zeer boven ’t gemiddelde van ons land, maar men wenscht zoo graag beneden dat cijfer te komen, ja kan het zijn, zoo graag wil men er wel geheel zonder, want die gelegenheden drankgebruik wekken zooveel ellende, gebruikt hier te Bolsward per hoofd allen mannen en vrouwen nog 4^2 liter alcohol van 50 pCt. dat is in de sterkte van 35 pCt. zoo als ze meest gedronken wordt wel 6^2 liter. Juist nagerekend wordt dan het getal borrels in ons kleine stadje 1.344.000, dat is per uur 200 borrels. Er wordt door dat drankgebruik per gezin 221/2 gulden belasting betaald. Als het belastingbiljet eens met dat bedrag werd omhoog gehaald, wat zou er een tegenkanting zijn? De gemeente profiteert van het drankgebruik wel iets, n.l. een kleine duizend gulden aan vergunnings rechten en de bijdragen der 30 vergunning houders in den hoofdelijken omslag, stel maar f 1500 wat te hoog is dan weegt die ontvangst lang niet op tegen de nadeelen, die de gemeente er door lijdt. Alleen het Burgerlijk Armbestuur moet jaarlijks bijna 8000 gulden besteden aan bedeeling. Wat zou die som verminderen, als er geen drank was te krijgen ’t zou stellig met de helft toe kunnen Doch genoeg van de stoffelijke zijde, de moreele zijde is erger en kan niet in cijfers gegeven worden. Dat de drankverkoop niet onbeperkt vrijgelaten kan worden, dat is reeds erkend. Die het gif van den alcohol wil verkoopen moet een /vergunning” hebben. Dat recht is voor geld te koop, wat ook al weer niet in ’t reine is, want wie eenmaal zoo’n vergunning beeft is gevrijwaard, ’t Heet wel dat een kastelein aan geen dronken menschen drank mag ver koopen, och ja, dat is zoo moeielijk uit te maken of hij dronken was of nog niet geheel. In Denemarken bestaat daarvoor een goede maatstaf. Wordt een dronkaard beboet, dan krijgt de kastelein, die hem het laatste glaasje tapte, een dubbel hooge boete. Vergiften in de apotheek worden zorgvuldig achter slot bewaard, met alcoholvergift neemt men het niet zoo nauw. En toch is het een werkelijk vergif. Het zedelijk bewustzijn stompt er door af, de genegenheid zelfs voor vrouw en kinderen gaat er door te niet, de drank maakt den mensch tot beest. Matig gebruik, zeggen sommigen, hindert niet. Ik vraag, roept Spr., wat is maat? ’t Is niet uit te maken, maar wel komt men van kwaad tot erger. Door spraakwater moet men, beet het dan, in de goede stemming komen. Nu die drankstemming, elk weet wat dat beteekent. In de hoogere kringen wordt nog al veel gezondigd tegen die gewoonte om door een borrel op dreef gebracht te worden maar de gevolgen zijn meestal dat men dan dingen zegt, waar men zich in nuchteren toestand voor zou schamen. Het is uitgemaakt dat het gebruik van alcohol ongeveer 36 uren zijn uitwerking doet gevoelen. Geen wonder dus, dat velen in een altoosdurenden roes ver- keeren. Er wordt door de voorstanders van den drank beweerd dat het in onthouderskringen een dooie boel is, doch niets is minder waar. Daar is men nuchter en kan de geest vrijuit werken. In de kroeg echter, dat weet men, is ’t wel een andere stemming doch zeker is het er meer saai, 't Gehalte der kroeg- gesprekken behoeft niet nader uiteengezet. De zucht die nog zoovelen bezielt om naar den borrel te tasten is voor een groot deel gelegen in de drinkgewoonten die nog maar al te veel heerschen. Bij allerlei gelegenheden wordt sterken drank geschonken, bij allerlei feestjes hoort nog de borrel, en dat moet de wereld uit. Dat ingeworteld volksmisbruik moet worden uitgeroeid. Haerenveen. Een leerling der Ambachts school alhier, de 15-jarige Marten de Groot van Wolvega, had hedenmorgen het ongeluk, na afloop der les van boven van de trap te vallen. Ernstig bezeerd en vermoedelijk inwendig gekneusd werd hij in bedenkelijken toestand opgenomen en op advies van Dr. Peters per brancard naar het Ziekenhuis getransporteerd. O. N. Stavoren. De heeren Klein en Wijn gaarden, respectievelijk kapitein en stuurman op de veerboot de „Friesland” met standplaats Stavoren, worden overgeplaatst naarEnkhuizen. Voorheen werd ’s winters nog al eens langs de kust jacht gemaakt op z.g. schadelijk gedierte, waarbij vooral zwanen en ganzen de buit waren. Nu deze dieren echter niet meer maar over het O. N. Aan ’t slot van het verslagje omtrent de Raadszitting van Zaterdag j.l., vermeldde ik: «aan de orde is de behandeling van het Rapport, uitgebracht door B. en Wnaar aanleiding der interpellatie Ypey, uitgebracht in de vorige Raadsvergadering”. De heer Ypey had voorgesteld een anderen norm te stellen, waarnaar de gemeente belasting (H. O.) zal worden geregeld, (spe ciaal voor de boeren.) B. en W. rapporteeren dat zij in uitzicht stellen een heffingsontwerp, ingericht naar het kohier der Rijks-inkomsten-belasting. De heer Ypey dankt het Dagelijksch be stuur voor de zakelijke redactie van haar rapport. Hij vraagt echter of men zal raad plegen het kohier van 1914 of 1915. ’t Antwoord luidt, dat 1914 voor ongeveer het gemiddelde zal kunnen zijn van ’t voor gaande en ’t volgend jaar. Men zal door het raadplegen der kohieren tot een meer zuiveren basis komen. De voorzitter wil echter in deze openbare zitting even zeggen, dat men zich vergist, als men meent, dat hij eigenlijk de man van de voorstelling eener norm-wijziging is en dat dus het lid Ypey als spreekbuis heeft gefungeerd. Hem was de indiening der interpellatie geheel onbekend. Ook vindt hij het bedroevend dat er zoo’n storm is op gestoken tegen het voorstel Ypey. Er is door de Raadsleden in deze zaak nog al wat over en weer gesproken. Het lid Blanksma wil belasting heffen op het bezit, niet op het bedrijf. „Bedrijf” is veel te veranderlijk, dat geeft geen vasten basis. Wethouder Piersma is van ’t zelfde ge voelen. De voorzitter vindt dit verkeerd. Hij toont aan dat bezit ontstaat uit het bedrijf. Reke ning dient gehouden met de hoogere bedrijfs- inkomsten. Van wat overblijft als bezit kan dan ’t volgend jaar belasting worden ge reven, n.l. van een zeker procent van dat bezit. Het tooneelstuk „Hebt elkander hef' was van inhoud zeer geschikt voor een avond als deze. In het eerste bedrijf wordt getoond dat het in de huishouding van den koopman nog a eens voorkomt dat er //een glaasje wordt op gezet”. ’t Tweede bedrijf geeft al de ellendige gevolgen der drinkgewoonte te aanschouwen. De flinke koopman is nu een dronkaard, zijn gezin diep ongelukkig. Het derde bedrijf geeft, hoe de koopman door lid der onthoudingsvereeniging te worden, nog weer tracht het gedane onrecht tegenover zijn gezin te herstellen. Het motief was hier goed, en toch sloeg het spel niet in zooals men dit mocht verwachten. Over het geheel zat er te weinig gloed bij dé spelers. Enkele uitzonderingen daargelaten, hebben de spelers niet aan de verwachting beantwoord. Wel waren er eenige goede momenten, doch over het geheel kon ’t stuk veel meer indruk maken. De verschillende rollen bespreken, zullen wij dan ook liever niet doen, want wij zijn van dit gezelschap beter werk gewend. 't Is jammer voor de moeiten eraan besteed. Wij zouden wel willen raden, het stuk Voor een latere gelegenheid nog eens te geven, want het kan veel beter. Dat men dan ook iets vlugger afwerke, want de tijd werd dezen keer wel wat gerekt. De avond als geheel is evenwel goed geweest, en de Voorzitter, die allen, welke aan den avond hadden meegewerkt, een woord van dank bracht, sprak zeer zeker uit aller naam. Bij de sluiting drong hij nogmaals aan op toetreding tot de Vereen, tot afschaffing van alc. dranken. De vergadering der Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken, Afd. //Bolsward”, hield j.l. Zondag in Z/de Doele” een openbare ver gadering welke goed bezocht was te noemen. De zaal toch was bijna geheel bezet. De heer J. KROLES, die de vergadering opende, sprak dan ook zijn voldoening uit over de opkomst. Hij hoopte dat deze avond succes mocht hebben, door aanwinst van verschillende nieuwe leden, want hij wees er op dat allen sterk dienden te staan in den strijd tegen koning alcohol. Ook hier in Bolsward is het nog hoogst noodig dat velen zich aansluiten bij de vereeniging, want daar voor den arbeider de noodstandaard reeds zoo hoog is gestegen, gaan er nog altoos ook hier veel te veel centen weg aan sterkendrank. Het muziekkorps van ,/Hollandia” had op zich genomen de pauzes met enkele muziek nummers aan te vullen., en met kwistigen ijver heeft het korps hieraan voldaan. Er zijn heel wat nummertjes afgeblazen, ’t Had o.i. wel met enkele minder toegekund, niet om de muziek, maar met het oog op den tijd, 't Werd nu bijna 12 uur voor men huiswaarts ging. Als spreker trad op Ds. D. N ZUITH0FF. In een nog al uitvoerige causerie wist deze Spreker de aandacht te vestigen op plaatse lijke toestanden ten opzichte het alcoholisme. Op onderhoudende wijze wist hij het saam- gestroomde publiek te boeien, zoodat hij onder ademlooze stilte werd aangehoord. In heel korten vorm zullen wij het voornaamste van het besprokene even memoreeren. Het is al eenigen tijd geleden, dat er hier door de afd. openbare propaganda werd gemaakt voor de afschaffing van den alcohol. Het laatst is geweest in 1914, toen door het peti tionnement bier een drukke propaganda werd gevoerd, en er door de verschillende drank- bestrijdersvereenigingen (de Katholieken trok ken zich terug) 1255 handteekeningen zijn verkregen. In het geheele land bedroeg het getal handteekeningen 671.000. Door de oorlogsellende heeft de drankbestrijding wel eenigszins geleden, althans is zij wat op den achtergrond geraakt. Maar is zij dan in ’t openbaar al lijdelijk stop gezet, toch werd Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1