Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r I 3 No. 103. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. r J j J> Donderdag 30 December. BERICHT! i Uit de Raadszaal. 3L f* K fej In het nummer van de Bolsw. Courant, verschijnende 1 Januari 1916, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van advertenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. I-- SI Bolswardsche Courant VOOR afzonderlijke dezen naar lo. 2o. 3o. over J lo. 2o. 3o. Vergadering op Donderdag 23 December 1915. b. ring c. van d. en G. C. Eisma, i M. J. Wartna. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. stukken: van Ged. Staten, houdende ’s raads besluit om deel te hebben, met den nu de leden der commissie de heer v. d. Klei deelt dat ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van loon intreedt acht meer noodig, kinder- B. en Deze laatste vergadering van het jaar had o. a. dit opmerkelijke dat de raadsleden niet na afloop der openbare zitting in besloten zitting gingen, maar omgekeerd was de ge heime zitting vooraf. De vroede vaderen waren reeds te 6 ure bijeengekomen en wij, verslag gevers en het geëerde publiek, waren ontboden of eigenlijk uitgenoodigd op 71/2 uur. Dat wij een half uur later dan gewoonlijk mochten komen,1 voorspelde iets goeds, en wel dat het gauw van stapel zou loopen. De agenda had ook een heel onschuldig aanzien. Toch werd het stadhuisklokje al geluid, toen wij het bordes afstapten. Dit was" eensdeels toe te schrijven aan hel rekbare loopend kwartiertje ’t was acht uur voor wij mochten binnen komen, en andersdeels doordat er nogal dis cussies voorvielen, waarop men vooraf niet kon rekenen. De heer Praamsma was wegens ongesteld heid met kennisgeving afwezig, de andere 12 heeren waren present. De notulen, welke ter inzage hebben ge legen werden goedgekeurd. Ingekomen a. Resolutie goedkeuring van nemen in de risico der credieten te verleenen aan den Middenstand. Voor kennisgeving aangenomen. aanleiding dezer om nu over te de commissie, die voorlichting kan d. Wal meent dat ’t moeielijk wordt vóór Nieuwjaar de oude woning op te geven, zonder zekerheid te hebben dat er met Mei een nieuwe woning te bekomen is. De heer Vis meent dat die kwestie nu moeilijk is op te lossen, doch met de meeste voortvarendheid zal tot den bouw worden overgegaan. De Voorzitter merkt op, dat met de ge gadigden toch wel geen voorloopig contract kan worden aangegaan, maar ook in dit opzicht zal naar omstandigheden worden gehandeld. De heer Boersma wenscht dat opgegeven wordt hoeveel woningen er ongeveer zullen komen, waarop de Voorzitter antwoordt dat de bedoeling is eerst met 10 of 12 in het goedkoope type en een evengroot getal van de betere soort te beginnen, zoodat met Mei ongeveer 25 woningen gereed kunnen zijn. Het geheele complex zal uit een 50-tal woningen bestaan. De bedoeling is tevens om in deze ver gadering den Raad te doen beslissen over de voorgelegde plannen, dan kan de zaak voort gang hebben, en nader overleg gepleegd worden met den Inspecteur der Volks gezondheid. De heer Keikes verklaart dat zijn stem afhankelijk zal zijn van de voorwaarden waarop de woningen verhuurd zullen worden en van den prijs wat het aan de Gemeente zal kosten. De Voorzitter antwoordt dat de huurprijs nog niet precies kan vastgesteld worden, en ook niet of die huur geheel door den huurder zal worden opgebracht. De heer Keikes repliceert dat als men eenmaal woningen bouwt en den prijs lager bepaalt dan de kostende prijs, zal er jaarlijks geld bij moeten. De Voorzitter meent dat de prijs eenigszins van de aannemingssom afhankelijk is, trouwens daar zal de Raad weldra over kunnen beslissen, ook over een eventueelen bijslag, Van Ged. Staten is een nota van op- en aanmerkingen ontvangen inzake de gemeente- begrooting over 1916. B. en W. stellen voor aan de gemaakte opmerkingen, die niet van ingrijpenden aard zijn, tegemoet te komen, en de gewenschte veranderingen aan te brengen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Voorstel B. en W. tot uitbetaling van toeslag op het weekloon der gemeente-werklieden ook gedurende het le kwartaal 1916. De toeslag aan de gemeentewerklieden is verleend tot het einde van dit jaar. Daar er echter nog geen wijziging in de omstandig heden kwam, stellen B. en Wvoor den toe slag ook nog toe te staan over 't eerste kwartaal 1916, tenzij de toestand zich eerder mocht wijzigen. De heer Vis vraagt of met wijziging van den toestand wordt bedoeld de oorlogstoestand, of verandering van het loon der werklieden bij de Reiniging. Als de verhooging hij duurtetoeslag niet toeslag wel. De Voorzitter meent, dat zoolang die werk lieden in de categorie blijven, die voor duurte toeslag in aanmerking komt, het onbillijk zou zijn, deze menschen daarvan uit te sluiten. Als zij door periodieke verhooging boven de bepaalde grens komen is het wat anders. De heer Terhenne meent, dat de heer Vis hier twee zaken verwart. Hooger loon wordt gegeven op grond van dienstprestatie, toeslag wordt verleend op grond van de abnormale tijdsomstandigheden. Hij vraagt daarom of bij toekenning van hooger loon ook nog duurtetoeslag zal worden verleend. De heer Kramer wenscht op te merken, dat door de tijdsomstandigheden het loon wordt verhoogd in vergelijking met andere gemeenten waren de loonen hier laag. Onaf hankelijk van tijdsomstandigheden is dus die loonsverhooging gekomen, en ’t zal toch niet aangaan nu met de eene hand verhooging werd gegeven, roet de andere hand (fit door den duurtetoeslag in te houden, weer terug te nemen. De heer v. d. Wal is ook van oordeel dat het loon verhoogd is wegens te weinig ver dienste, en inhouding van duurtetoeslag zou onbillijk zijn. Het voorstel B. en W. wordt ongewijzigd aangenomen met algemeene stemmen. 4. Vaststelling Keuringsverordening Het voorstel B. en W. wordt met alge meene stemmen aangenomen en aan het Dag. Bestuur opgedragen de keurmeesters aan te wijzen. 5. Voorstel commissie Strafverordening tot aanvulling der algemeene politieverordening Gelijk bekend is, wordt door dit voorstel beoogd om het fietsen door de steeg bij de Gasfabriek te verbieden. De heer Eisma vraagt, of dit voorstel meteen dienstbaar gemaakt kan worden tot beperking van het rijwielverkeer op andere gevaarlijke punten in de stad. De Voorzitter antwoordt dat de Commissie reeds heeft overwogen ook nog andere straten in de verordening op te nemen, doch meende dat het toch beter was zich tot dit gevaar lijke punt te bepalen. Binnenkort zal de algemeene politieverordening in haar geheel worden herzien, waarbij dan kan worden overwogen aan B. en W. de bevoegdheid te verleenen enkele stegen en straten voor rijwielverkeer ie sluiten. De heer Eerdmans vraagt of de uitdrukking „zittende op een rijwiel” niet noodig is, doch de Voorzitter acht de wijziging onnoodig. Het ingediende voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. 6. Voorstel B. en W. tot ruiling van grond met St. Anthony Gasthuis in verband met gemeentelijke woningbouw. Met het oog op de behoefte aan geschikte en deugdelijke arbeiderswoningen, is een plan ontworpen tot aanbouw van degelijke woningen van gemeentewege. Te dien einde hebben B. en W. een overleg gepleegd met heeren Gasthuisvoogden over een „scheiding en deeling”. Van de Robijnscbe fenne gelegen tusschen Sneekerstraat en Cnossingerlaan be hoort J/4 aan de Gemeente en 3/4 aan ’t Gasthuis. Dat deel wenscht men nu voor woningbouw te bestemmen, doch daarvoor is een scheiding van eigendom noodig. De toe gangsweg wordt tevens in vollen eigendom aan de Gemeente afgestaan. doch dit laatste ligt niet in de bedoeling van B. en W. Er zal echter getracht worden, niet duur te bouwen. De heer Boersma meent, dat een bespreking der details nu niet aan de orde is, de raad heeft zich slechts in beginsel voor of tegen het plan te verklaren. De heer Vis merkt nog op dat het bezwaar van den heer Keikes reeds is opgeheven door de bewering van den Voorzitter dat het niet de bedoeling is om bijslag te geven op de huur. Doch het Rijk, dat subsidie zal moeten geven, zal ook wel medezeggenschap in deze zaak hebben. Het voorstel B. en W. wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 7. Benoemingen: a. Voogd St. Anthony-Gasthuis, voordracht 1. A. Banning, 2. J. Brouwers. De heer A. Banning (aftr.) wordt met 12 stemmen herbenoemd. b. Voogd Weeshuis voordracht 1. O. Hiddema, 2. W. Keestra, 3. S. J. T. Plantinga, 4. H. •J. van den Oever. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Hiddema 6, de heer van den Oever 5 stem men en de heer Keestra 1 stem. Bij de 2e vrije stemming verkregen de heeren Hiddemaen v. d. Oever ieder 6 stemmen. Bij de herstemming tusschen deze beide heeren, kregen ze ieder weer 6 stemmen zoodat het lot moest beslissen. Dit was ten gunste van den heer v. d. Oever. c. Voogd Stads Armenhuis aanbeveling1 S. J. Praamsma, 2. Y. T. de Boer. De heer Praamsma (aftr.) werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer D. B. Eerdmans had 1 stem en 1 briefje was blanco. d. Bestuurslid Stadsspaarkas aanbeveling: J. A. Faber, 2. S. J. T. Plantinga. De heer Faber (aftr.) wordt herbenoemd, met 11 stemmen, de heer Plantinga bekwam l stem. e. Commissaris Bank van Leening aanbeve ling-. 1. V. Fennema, 2. J. T. Wiersma. De heer Fennema (aftr.) wordt herbenoemd met 10 stemmen de heer Wiersma bekwam 1 stem en een briefje was blanco. f. Lid plaatselijke schoolcommissie aanbe veling1. H. Beekhuis, 2. W. Keestra, 3. J. C. Cuperus. De heer Beekhuis (aftr.) wordt herbenoemd met algemeene stemmen. g. Damescommissie handwerkonderwiys voor dracht 1. Mevr. J. Bruinsma-de Boer, 2. Mevr. G. Oosterbaan-Galama. Mevr. Bruinsma-de Boer wordt benoemd met 6 stemmen, mevr. Oosterbaan-Galama verkreeg 5 stemmen. (De heer Oosterbaan hield zich buiten stemming.) h. Leden Commissie tot Wering van Schoolver zuim aanbevelingG. A. Beverland, A. C. D. Stockmann, F. Terpstra, L. Tichelaar, M. Eerd mans, A. Heslinga en J. Feenstra. Alle 7 heeren werden met algemeene stem men herbenoemd. Na afloop der agenda vroeg de heer Eerdmans ’t woord. Hij wenscht inlichtingen te vragen aangaande een gezin, dat uit Tjerk- werd is gekomen door toedoen der Diaconie aldaar. De vrouw is krankzinnig geworden en wordt nu op kosten der gemeente Bols ward verpleegd. Een tweede geval van dien aard heeft zich ook voorgedaan, ook weer een gezin uit Tjerkwerd, er was daar geen woning beschik baar voor. Toen ’t gezin hier eenmaal was werd de steun ingehouden, doch door invloed van particulieren weer verleend. Over dergelijke handelingen meent Spr. een afkeurend oordeel te moeten uitspreken, en hij vraagt of daar niets tegen te doen is. De Voorzitter antwoordt dat de opmerking van den heer Eerdmans terecht is. Óp wette lijke gronden is er niets tegen te doen, doch Spr. hoopt dat door openbaarheid hieraan te geven, die Diaconie verder van zulke practij- ken zal afzien. De heer Eisma merkt op, dat de benoeming van een weesvoogd hem heeft teleurgesteld, niet om den persoon die benoemd is, maar omdat hier een partijstemming heeft plaats gehad. Hij denkt* dat velen in deze gemeente door deze benoeming zullen zijn teleurgesteld, en er ergernis door zal worden gewekt. Er is al strijd genoeg en Spr. acht het verkeerd Daar de opkomsten van dit perceel aan het schoolfonds »beneficiale goederen” komt, stellen B. en W. voor een bedrag van f 2240 ter recompensatie te beleggen op het Grootboek. De heer Terhenne wil gaarne tot dit plan medewerken, en de heer Vis verheugt zich in de gelukkige wijze waarop deze regeling met Heeren Gasthuisvoogden is tot stand gekomen. Een woord van dank komt zijns inziens toe aan H.H. Voogden, die hierdoor weer getoond hebben de belangen der gemeente en der burgerij te willen behartigen. De heer Oosterbaan brengt naast de hulde aan Heeren Voogden ook gaarne een woord van waardeering aan B. en W. Er is reeds zoo lang naar uitbreiding van de Gemeente uitgezien, nu zal het tot een bevredigende oplossing komen. De heer v. d. Wal vraagt, wanneer de te stichten woningen betrokken kunnen worden, en bij wie de belanghebbenden zich moeten vervoegen? De Voorzitter meent dat dit eerst later kan worden besproken. Met de hulde gebracht aan Heeren Voogden stemmen B. en W. ten volle in, want zij hebben ten volle mee gewerkt om deze zaak tot een goed einde te brengen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Terhenne dankt B. en W. voor de welwillendheid, waardoor de raadsleden voor de vergadering in de gelegenheid werden gesteld, van de plans en teekeningen kennis te nemen. De architect heeft zich verdienstelijk gemaakt door zijn verloftijd te benuttigen om dit plan in détails uit te werken. In Bolsward bestaat groote belangstelling voor dezen woningbouw, en Spr. wil daarom vragen of er eenige zekerheid kan gegeven worden dat spoedig met den bouw wordt begonnen opdat er 12 Mei eenige beschikbaar kunnen zijn, en tevens wenscht hij te weten of er bezwaar is den huurprijs dezer woningen te noemen. De Voorzitter antwoordt dat het voornemen bestaat de uitvoering te bespoedigen, en met den wénsch van den Raad rekening houdende zullen met Mei a.s. wel een 20 a 25-tal betrokken kunnen worden. De huurprijs zal moeten bedragen van f 80 tot f 120 per jaar, en de aanvraag om te huren dient bij B. en W. te geschieden. De heer Terhenne dankt den Voorzitter voor het gegeven antwoord, en verheugt zich dat aan den woningnood nu weldra een einde zal komen. De heer v. De Voorzitter geeft naar goedkeuring in overweging gaan tot benoeming van B. en W. in dezen van dienen. De heer Oosterbaan acht beter dat er eerst van B. en W. een aanbeveling voor leden dezer commissie komt. De Voorzitter antwoordt, dat ter bespoedi ging er reeds een aanbeveling door B. en W. is gereed gemaakt. De heer Vis vindt in dat geval er geen bezwaar in, om te benoemen, en gevoelen. De Voorzitter deelt dan mede, dat door W. zijn opgeroaakt de volgende 3 dubbeltallen D. B. Eerdmans i J. C. Cuperus en D. Beijer en A. van der Meer. Tot stemming overgaande worden benoemd: De heer D. B. Eerdmans met 7 stem men, de heer Eisma had 4 stemmen en 1 briefje was blanco. De heer J. C. Cuperus met 11 stemmen de heer Wartna had 1 stem. De heer A. van der Meer met 9 stem men, de heer Beijer had 3 stemmen. Resolutie van Ged. houdende goedkeu- van het suppletoir kohier hoofdel. omslag. Idem houdende goedkeuring der wijziging de begrooting 1915. Idem, houdende goedkeuring van ’s raadsbesluit het onderhandsche verhuur van een perceel land. bd voor kennisgeving aangenomen. e. Procesverbaal van Kasverificatie. Voor de leden van den Raad ter inzage. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Suppletoir kohier hondenbelasting. Dit kohier, ten bedrage van f 5.50 wordt vastgesteld en invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 2, Wijziging begrooting 1916,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1