Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Prijsverlaging Klein s Thee. 1916. Verscinjnt Donderdags en Zondags. No. 1. 55ste Jaargang. Zaterdag 1 Januari. BIJ HET AFSCHEID. I 1 I VOOR L afzonderlijke hij, die het beste moorden kan, TERUGBLIK. rl voor van het de INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. terugtrekken in onzen en gedenken in de kalmte van ons ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geluk zoo In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. Ge broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Voorwaarts weer, met moed en vertrouwen. Dat woord is ook heden niet ongepast. Weer is het oudejaarsavond, 1915 gaat sterven. En afscheid willen we nemen van dat oude, heengaande jaar. Ik hoor iemand zeggen „och, wat ouder- wetsch, ’t is immers eiken dag oudejaar, iedere dag kan immers de laatste zijn. Laat ons toch ophouden met die antieke gebruiken”. Ophouden? Neen. We moeten niet wegdoen alle poëzie uit ons leven, en vooral nu niet. De wereld vol verschrikking ’t is of er een der zegelen wordt geopend... moorden, Gelijk heel het economisch leven stond ook het zuivelbedrijf in het afgeloopen jaar onder den invloed van Regeeringsmaatregelen, die als zoovele noodmaatregelen zijn te beschouwen. Het volk moet eten: dat is het hoofd motief dier Regeeringsbemoeienis met zaken, wier regeling dit mag in het algemeen wel worden gezegd ver boven haar vermogen gaat. Buitengewone omstandigheden maken echter buitengewone maatregelen noodzakelijk en wanneer deze bij den goeden gang van zaken in normale tijden verre achterblijven, dan zij bedacht, dat de toestand zonder die noodmaatregelen allicht nog slechter zou zijn. Intusschen hebben de ervaringen in het afgeloopen jaar geleerd, hoe moeielijk het is in zaken, het economisch leven betreffende, regelend op te treden. Het aantal vergissingen is niet onbelangrijk geweest en zij waren oorzaak, dat critiek niet uitbleef en hier en daar soms ontstemming werd gewekt. Het opmerkelijke feit werd zelfs waargenomen, dat overheidspersonen, werkzaam aan hetzelfde doel, tegenover elkander positie namen. Dat het laatste bevorderlijk was aan den eerbied, dien het regeergezag zoo gaarne voor zich opeischt, kan niet gezegd worden. ’t Kerstfeest is voorbij. Klokkentonen hebben verkondigd, dat het Kerstmis was... vrede op aarde... maar de dood trok aan het klokketouw. Lichtjes hebben geschenen... gezongen is er „Eere zij God”... Kan het ook zijn dat hier van toepassing is het dichteren woord „Maar Hij, met zooveel leeds begaan Nam ’t offer van den dag niet aan”. Kerstmis 1915. Wij hebben Zijne ster gezien, opnieuw is er de blijde boodschap gebracht, aan eenvoudigen van harte, als toen. Want nog altijd is het oor van Augustus en Herodes doof voor den vredeszang. En weer scheen de sterre, zij ’t ook in donkeren nacht. Maar geschenen heeft ze, de sterre der hope, en menigeen heeft terug gevonden het verloren vertrouwen, weer opgenomen het sleepende reiskleed, dat struikelen deed... „Vreest niet”, sprak de hemelbode... vreest niet... is ook nu de tijding geweest, die wankelmoedigen heeft gesterkt. Vreest niet, voorwaarts weer met moed en vertrouwen... Eere zij God. De Zuivelcourant schrijft Bij het verschijnen van dit laatste nummer van den loopenden jaargang luiden sombere klokketonen het jaar 1915 uit. In de donkerste der laatste Decemberdagen, als mist en nevel de aarde overdekken, klinken ze als het geluid van doodsklokken. Het dichterlijk genie heeft van die tonen ook inderdaad doodsklanken gemaakt, die met ernstige stem sprekende van datgene, wat voorbij is gegaan, tevens de hoop op het nieuwe, dat komen zal, levendig maken. Somberder dan in vorige jaren klinken thans die tonen, nu ze in ons het besef levendig maken van den zeer grooten ernst der tijden. Is het niet, of wij in de vreeselijke oorlogs- worsteling de beschaving van het oude Europa met ondergang zien bedreigd? Het Europa, dat ons lief was; welks beeld wij in den vreemde in liefdevolle herinnering telkens voor den geest terugriepen; het werelddeel, welks grootheid onze ziel met blijde glans vervulde. In vreeselijken strijd ligt het daar en drenkt de aarde met zijn bloed; bij millioenen worden zijn jongelingen en jonge mannen in den dood geleid; onschuldig bloed van duizenden moeders en kinderen is vergotendorpen, steden, ge- heele landen zijn verwoest; wat beschaving als kostbare schatten hoog vereerde, is ver nietigd; geheele volken zijn hunne haardsteden ontvlucht en zoeken in den vreemde een plaatsje, waar zij veilig zijn voor den indrin genden vijand of vinden langs de wegen een rampzaligen hongerdood. Europa is één groot graf geworden, waarin onder bloed en tranen datgene, wat wij groot noemden en liefhadden, wordt weggelegd Het is niet in de eerste plaats het verlies aan menschenlevens, dat ons het hart ver scheurt, noch ook de vernietiging van zaken van materiëelen aard en van tal van kunst producten, de uitingen van het geestelijk be staan der menschheid. Maar dit, dat wij het geloof in den adel van het menschelijk geslacht ons zien ontnemen, dat is het, wat ons met beklemmendeu angst vervult. Wij weten nu, dat wij niet zijn waarvoor wij ons zelven in onze ijdelheid hieldende dragers van eene beschaving, die in staat is het menschdom op te voeren tot een sfeer van reinheid en onschuld. Wij weten, dat wij barbaren zijn, De oorlog had in verschillende landen belangrijke ontwrichting der bedrijven tenge volge en daar de behoefte groot bleef, stegen de prijzen onzer producten tot abnormale hoogte. Dat hierdoor de uitkomsten van de bedrijven in ons land, niettegenstaande de Regeeringsmaatregelen, gunstig waren, is be kend. In het bijzonder was bet de boeren stand, welke buitengewone verdiensten maakte. Wel werd dit niet door alle betrokkenen erkend, maar het feit is onbetwistbaar. Het gevolg van de hooge zuivelwaarde der producten was een onrustbarend stijgen der consumptiemelkprijzen. Eerst zeer laat heeft de Regeering getracht aan deze stijging paal en perk te stellen, evenwel op een wijze, die de sympathie van velen miste. Wordt over het algemeen door de produ centen het ontvangen van hooge prijzen voor hunne producten zeer op prijs gesteld, ons wil het toch voorkomen, dat abnormale stij gingen, zooals het afgeloopen jaar te zien gaf, niet wenschelijk zijn. De markt is als een open zee, waarvan de golven op en neer gaan. Hoe booger de verheffing, des te lager de inzinking, die er op volgen moet; het oorzakelijk verband tusschen die twee ver schijnselen is niet weg te nemen. En wanneer die zee in heftige beweging geraakt door een buitengewone invloed, dan kan het niet anders of de reactie moet even geweldig zijn. Het rustigst en het zekerst vaart het scheepje, wanneer het water regelmatig rijst en daalt. Het laatste gedeelte van* het jaar gaf on gewone zaken te zien. De Regeering wenschte de beschikbaarstelling en den uitvoer van levensmiddelen beter dan tot dusver te regelen. Op hoog initiatief werden vereenigingen op gericht, die volgens hunne statuten met die regeling belast zouden zijn. Nu eindelijk na lange stagnatie de kaasuitvoer weer is begonnen, blijkt het, dat met terzijde-stelling der statuten, de regeling berust in handen van het lichaam, waaraan oorspronkelijk een controleerende rol was toegedacht. Terwijl met horten en stooten verschillende regelingen tot stand kwamen, werd in de laatste weken zonder veel moeite een centra- liseering van den boterverkoop op Duitschland geboren. Na gedurende geruimen tijd aan de concurrentie vrij spel te hebben gelaten, zeer ten nadeele van den consument, heeft Duitsch land eindelijk ingezien, dat het voordeeliger was de boter door één lichaam te laten koopen. Wat Engeland vanaf het begin van den oorlog branden, en mag het kruis dragen. Nu juist zullen we ons den kleinen kring der wat voorbij ging... eigen huis. Wat voorbij ging. „Daar is zooveel te klagen, daar is zooveel geween, En zooveel leeds te dragen O lezer, gij die even als ik, Goddank geen enkelen uwer lieven mist, weet gij ’t wat het zeggen wil „daar is zooveel geween?” Vlak over mij, in donkere, lage kamer ligt een ziek meisje, 16 jaar... t.b.c. patiënte, moet sterven... Lezer, weet gij wat het zeggen wil: „daar is zooveel leeds te dragen Zullen we dan niet op dezen oudejaarsavond, het hart vol lof en dank, ook denken aan onze medemenschen, die hun tranen tot spijze hebben, dag en nacht Zullen we al die bedroefden niet toeroepen vreest niet, en ziet naar Boven, en zoekt de sterre des vertrouwens? En zullen wij ook bedenken, dat het geluk ons zoo spoedig kan worden afgenomen Niet met overmoed het nieuwe jaar ingegaan... de toekomst is ons verborgen. Wie weet wat ons te wachten staat 1 Zoo zij de oudejaarsavond ons een plechtige ure. Den treurende geve zij kracht om, trots kruis en smart, verder te gaanhen die kunnen juichen, mogen bedenken dat het broos is... tot ons allen spreke de laatste avond des jaars het woord „vreestniet”. Ws. ten opzichte van suiker heeft gedaan, en wat Nederland met betrekking tot zijne steen kolenvoorziening sinds maanden heeft toe gepast, is Duitschland ten opzichte van boter en andere levensmiddelen eerst onlangs be gonnen. De centralisatie in den boterinkoop door Duitschland heeft centralisatie van den boterverkoop door de Nederlandsche produ centen tot gevolg gehad. Boterverkoop door het Secretariaat onzer Vereeniging voor zijne leden is iets nieuws. Of deze wijze van verkoop beter is dan de normale, kunnen wij thans nog niet beslissen; voor het moment is zij echter noodzakelijk geworden en de omstandigheden hebben ons in de verloopen 23 maanden wel geleerd ons spoedig aan te passen aan nieuwigheden. De zaak is trouwens vrij eenvoudig en laat zich gemakkelijk regelen. De oorlogstijd heeft de waarde van het vereenigingsleven duidelijk in het licht ge steld. Veel van hetgeen tot stand kwam, was een deel van het vereenigingswerk. Hoe zou het geweest zijn, wanneer de organisaties niet haar krachtigen steun daarbij hadden gegeven Zoo besluiten wij dan dezen buitengewonen jaarkring, die lang nog in onze herinnering zal blijven, met den wensch, dat, wanneer het eerlang weer vrede zal zijn tusschen de nu nog verbitterde naties, die vrede ons zal voorbereid vinden op de dan komende om standigheden, opdat wij in de zorgvolle tijden, die op den oorlog zullen volgen, in staat zullen zijn de moeilijkheden, welke dan komen, te overwinnen. Bolsward, den 30 Dec. 1915. WelEd. Heer J. C. Cuperus, Bolsward. Beleefd vraag ik U plaatsing volgende, in het eerstvolgend no. Bolswardsche Courant. Het reglement van het weeshuis stelt als eisch, dat men om tot voogd van deze stichting benoemd te kunnen worden, lid van eene godsdienstige gezindte moet zijn. Bij een vacature in deze stichting kan men dus alleen rekening houden met de bevolking voor zoover deze tot een gezindte behoort, en vallen degenen die tot geene gezindte behooren, wat benoemingen voor het weeshuis betreft, uit. Na deze rectificatie van de rectificatie van den heer D. Terhenne, zal verdere rectificatie wel niet noodig zijn. Wat de vertegenwoordi ging in den Raad betreft, kan de heer Ter henne de verdeeling van de rechtsche zetels gerust aan de rechtsche partijen overlaten. Dat de vrijzinnigen nog over vier zetels in den Raad beschikken, kan zeker gelden als een nieuw bewijs van de onpartijdigheid van de rechtsche meerderheid. Ook in de laatste raadsvergadering werd deze onpartijdig heid voldoende aangetoond. In dezelfde vergadering toch, waar de heer G. Eisma durfde spreken over e.ene partij- benoeming, moest ook benoemd worden een voogd voor het St. Anthony-Gasthuis en hoewel de meerderheid in dit college vrijzinnig is, en de Chr.-Hist. partij in dit college nog nooit een vertegenwoordiger heeft gehad, heeft de rechtsche Raad met algemeene stemmen den heer dr. A. Banning (vrijzinnig) herbenoemd. In de Plaatselijke schoolcommissie heeft geen Chr. Historische noch Anti-Revolutionair zitting en toch benoemde de Rechtsche Raad met algemeene stemmen den heer H. Beek huis (vrijzinnig). Een meer vruchtbaar veld voor zijn ideeën, zal de heer Terhenne dan ook vinden in vele Gemeenten, waar de vrij zinnigen nog de meerderheid vormen, zoo als b.v. Leeuwarden, Dokkum, Harlingen, Sneek enz., waar stelselmatig aan de Rechtsche partijen eene eenigszins behoorlijke vertegen woordiging wordt onthouden, en men zelfs, indien het eens lukt een of meer zetels te veroveren, de Rechtsche leden zoo spoedig mogelijk weer wipt, zooals dit jaar in Sneek is geschied. Als de vrijzinnigen eens nagaan, hoe door hen vroeger bij benoemingen voor allerlei colleges werd gehandeld, zullen zij moeten toestemmen, dat wij van hen de onpartijdig heid allerminst behoeven te leeren. D. B. EERDMANS. gekleed in rok en de handen gehuld in glacé; maar dat dit glacé slechts behoeft te worden afgetrokken om het bloed te toonen, dat aan die handen kleeft. Zoolang nog één fabriek van oorlogsmateri aal getuigenis aflegt van de grofheid en ruw heid van ons zieleleven, zoolang kan dat bloed niet worden afgewasschen. Geen roode-kruis wagen, die het moordend leger volgt, kan de schande wegnemen, waar mee dat leger het menschzijn bezoedelt Luid, o kerstmis- en oudejaarsklokken, laat galmen uw sombere grafgeluiden over het Bloedig tooneel, het is de droefste stervensdag, die de wereld ooit aanschouwde. „Maar de menschen hebben het licht niet gewild”. Zoo was het, eeuwen geleden, zoo is het nog. Het licht is in de wereld gekomen... het menschdom heeft de duisternis liever gehad. En toch is weer gebracht de aloude boodschap van het heerlijk licht in de velden van Ephrata. Niet aan Keizer Augustus of zijn vertegenwoordiger Herodes, niet aan priesters en schriftgeleerden... neen, een voudige herders hebben het eerst de blijmare gehoord„ziet ik verkondig U groote blijdschap”. En de starre, hoog aan den hemel, stond daar, als een Goddelijk teeken dat de profetie vervuld was. Wij hebben Zijne star gezien! Bolswardsche Courant M i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1