lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Prijsverlaging Klein s Thee, 1916. 55ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. h’i i VOOR Zondag 16 Januari. CORRESPONDENTIE. Wegens de uitgebreid heid van het raadsverslag wordt het slot van het Jaaroverzicht in het volgend nummer geplaatst. Redactie. Uit de Raadszaal. i In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. Ge broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Bolswardsche Courant afzonderlijke om kennisgeving aange- K van Het tot den Vergadering op Donderdag 13 Januari 1916. - - »<j n De huur der huizen in de stad enorm opgedreven. Wat de op- den heer Eisma betreft, hiermee W. gaarne rekening houden, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het komt voordeeliger uit alles in nemen, en om eerst de helft te en dan eens af te wachten is met a. A. v. d. Meer de Schippersvereniging al om de boomen, waarvan de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. B. en W. stellen voor van den post onvoorziene uitgaven, waarop nog voorhanden is een bedrag van f 594.16 een som van f 40 af te schrijven. Tevens is er een voorstel tot wijziging der begroeting om de som f 1500, die door eige naren van woningen in de Hollandiabuurt is bijgedragen in de kosten van demping eener sloot aldaar, in de begrooting op te nemen onder ontvangst en ook onder uitgaaf. Beide voorstellen worden goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Foorstel B. van een ander voor het begin van ons aller onze Gemeente bloeien, en wij krachten weer zullen kunnen aan dien bloei te bevorderen. om f 15.000 te leenen In de begrooting is deze en uitgaaf reeds opge- De bedoeling is, niet de geheele in eens op te nemen, maar bij gedeei- naar gelang er behoefte aan kasgeld is. en W. tot het aangaan lijdelijke geldleening van hoogstens f 15.000,ter voorziening in kasgeld. Het voorstel behelst bij Gebr. Kingma. som onder ontvangst nomen. som ten Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel B. en W. tol gemeentelijke woningbouw en het vragen van een rijksvoor- schot met bijdrage. Dit voorstel behelst, nu Ged. Staten heb ben goedgekeurd de scheiding en deeling der Robijnsche fenne, om over te gaan tot den bouw van voorloopig 46 woningen, waar de huurprijs varieert van f80 tot f 180. totaal der kosten is geraamd op f86.700.en daarvoor aan te vragen rij ks- voorschot. Uit de exploitatierekening, zooals die nu is opgemaakt blijkt dat het totaal der huursommen bedraagt f 4585,waarbij dan een klein tekort komt van f515, waar van het rijk de helft zal dekken. Begroot is dat de grond met stratenaanleg, rioleering en slootdempen zal kosten f 10.700 wat over 75 jaren moet zijn afgelost, terwijl de bouw der woningen f 76,000 bedraagt, af te lossen over 50 jaren. B. en W. stellen voor te besluiten om over te gaan tot dezen woningbouw en daarvoor een rijksvoorschot aan te vragen plus bijdrage voor het tekort. Over dit punt ontstond een zeer uitgebreide discussie. Heel in het kort komt de bespre king hierop neer De heer Terhenne heeft met genoegen de stukken nagegaan, en gezien dat de rekenjng sluit met een klein te kort. Door straten aanleg en rioleering bij de bouwkosten te nemen, zal dit tekort iets verminderen, wat hij, dus in overweging geeft. Verder meent hij kan men met volle gerustheid dit plan aanvaarden. Wel is de rentestandaard op een of andere verhooging en dat alles drukt op den hoofdelijken omslag. Hij zal misschien geen meerderheid vinden, doch wil voorstellen eerst uit te maken of de gemeente bijslag zal geven of niet. De heer Eerdmans heeft gehoord, dat vooral het goedkoope type woningen bijslag noodig maakt. Hij ziet er geheel geen bezwaar in de huur der woningen f 5 hooger te stellen. Zij zullen er evengoed om verhuurd worden. De heer Lunter wijst er op, dat om tot een goede exploitatierekening te komen er een toeslag noodig is. Hooger met de huur gaan, zal moeite geven ook met het oog op de ver- eischte goedkeuring. Al begint men nu al met een klein tekort, later kan de toestand ook wel beter worden. De Voorzitter wijst er op, dat er van de bouwkosten 6 pCt. gerekend is, en dat kan voor de woningen ook wel uit. Alleen het goedkoopste type maakt den bijslag noodig. De heer Kramer merkt op, dat de huur zoo gesteld moet worden, dat de huizen ook verhuurd worden, waarop de heer Keikes antwoordt, dat de particulieren geen bijslag geven, en dus niet zoo goedkoop kunnen als de gemeente. Dat de gemeente met de huizen zal blijven zitten is niet te vreezen. De Voorzitter merkt nog op, dat f 80 huur voor een arbeider nog al wat beteekent, en dan komt type b dat f 98 huur moet doen. De heer Eerdmans heeft van velen ver nomen, dat f 5 huur meer geen bezwaar is, en met het gedeelte van het voorstel om toeslag te geven kan hij niet instemmen. De heer Oosterbaan wijst er op, dat na lange bespreking er nu eindelijk een plan van woningbouw is. Hij kan met B. en W. meegaan, ook wat het getal woningen betreft. Dit is nu een goed plan, en ’t blijft toch een ingrijpende maatregel. Hij denkt dat als later de huizen in gebruik zijn, men ’t oogen- blik zal zegenen dat er toe besloten werd. De heer v.d. Wal wil toch nog even op merken, dat hij veel voelt voor de opmerking van den heer Eisma om er ook Eriesche steen bij te gebruiken. Ook met het oog op den spoedigen bouw acht hij dit een belang; die steen is hier, de andere moet aangevoerd worden en er kan ook nog gesloten water komen door vorst. De Voorzitter zou wel wenschen, dat de heeren, die bezwaar hebben tegen de beraamde huursommen, dan met een bepaald voorstel kwamen, hoe hoog zij de huur willen hebben. B. en W. nemen de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich. De exploitatierekening moet in elk geval sluiten, als men geen toe slag wenscht, dan moeten zij verhooging van de huur voorstellen. Nadat hierover nog eenigen tijd gesproken werd, kwam het voorstel Keikes, geen toeslag te verleenen, gesteund door de heeren Eerd mans en Boersma in stemming. Het werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen de drie genoemde heeren. Het voorstel zooals het door B. en W. is ingediend werd nu aangenomen met 10 stem men, tegen 1, de heer Boersma. De Voorzitter merkt op, dat nu de kosten van het bouwplan in de gemeente-begrooting dienen te worden opgenomen. De ontvangsten en uitgaven worden beide dus verhoogd met bet bedrag van f 86.700, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter stelt nu aan de orde het zoo pas ingekomen adres dertimmerlieden-patroous, om de aanbesteding van het bouwplan te houden onder aannemers dezer gemeente. De heer Terhenne weet niet of de gemeente wet hieromtrent ook iets bepaalt, zoo niet, dan is hij er wel voor om ’l verzoek in te willigen, wijl de adressanten zelf verklaren zonder »pot" te zullen inschrijven. De Voorzitter deelt mee, dat bij B. en W. reeds een gelijkluidend adres is ingekomen, maar met het oog op den om vang van het aan te besteden werk achten zij inschrijving van enkel ingezetenen niet in het belang der gemeente. Adressanten hebben zich nu tot den Raad gewend met hetzelfde verzoek. De heer Kramer stemt toe dat B. en W. het hebben afgewezen, maar hij is er toch niet tegen het onder ingezetenen aan te be steden. De begrooting is er om te zien of het werk gegund kan worden of niet. De heer Lunter daarentegen hoopt wel dat een aannemer van Bolsward het werk krijgt, doch hij meent dat vrije inschrijving op een werk van dezen omvang gewenscht is* moment hoog, en worden de bouwkosten duur, maar de woningnood dwingt om in te grijpen. De heer Eerdmans is niet gesticht door den bijslag die de gemeente zal moeten geven, temeer daar B. en W. de vorige vergadering zeiden dat bijslag niet in de bedoeling lag. De heer Keikes wil ook tegen den toeslag der Gemeente opkomen, ’t Zou tegen den kostenden prijs verhuurd worden, en nu blijkt dat er geld bij moet, elk jaar, en zulks vindt hij niet wenschelijk daar de finanliën der gemeente er minder gunstig voorstaan. Hij zou met de huurbepaling willen wachten tot de woningen gereed zijn, dan weet men ook pas wat ze kosten. De heer Wierema vraagt of men direct alle 46 woningen wil aanbesteden of eerst de helft er van. De heer Boersma had diezelfde vraag ook willen stellen. Hij meent dat men niet te hard van stapel moet loopen, en vindt beter het eerst eens met de helft aan te zien. De heer Eisma heeft niet het bestek ge zien, maar uit de toelichtingen van den architect heeft hij vernomen, (dat de muren van waalsteen moeten zijn. Dit spijt hem wel, daar hier ter stede twee steenfabrieken zijn die jaarlijks 20 a 25 duizend gulden aan werkloon betalen. Dat die plaatselijke industrie niet kan meedingen zou hem spijten. Voor fundamenten, binnen- en zijmuren zou hij Friesche steen wel goed vinden, en dat zal ook niet duurder uitkomen. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. De opmerking van den heer Ter henne omtrent de bijeenvoeging van grond aankoop en stratenaanleg is terecht, dat is ook B. en W. niet ontgaan, maar in den Haag schijnt men den huizenbouw geheel af zonderlijk te willen houden. De inspecteur der volksgezondheid heeft ons zoo geadvi seerd. Den heer Eerdmans wordt opgemerkt, dat het onmogelijk was om zonder toeslag de exploitatierekening sluitend te maken, ’t Is thans een abnormale tijd, de bouwmaterialen zijn heel duur. Om de huur der woningen hooger te stellen gaat ook niet, want het moet door arbeiders betaald worden. Al werd voor elke woning f 10 hooger huur bepaald dan nog zou er een klein tekort blijven. Zonder toeslag zou wel een voorschot zijn te krijgen, maar het rijk vergoedt de helft van het tekort, dat anders door de huurders ge heel moet gedragen worden. De heer Keikes heeft terecht opgemerkt dat B. en W. geen toeslag wilden, maar de exploitatierekening was niet op te maken zonder deze. De heer Wierema vroeg of de 46 woningen ineens zullen worden aanbesteed, en daarop antwoordt Spr., wat tevens ook als antwoord aan den heer Boersma kan geiden, dat dit wel het plan is. eens te bouwen het oog op den bestaanden woningnood niet raadzaam, wordt reeds merking van willen B. en en er den architect over raadplegen. De heer Boersma wil toch liever eerst de helft bouwen, later kunnen de bouwmaterialen ook wel goedkooper zijn, en hij wil er een voorstel van maken uit voorzichtigheid. Voor alles in eens kan hij zijn stem niet geven. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat veel woningen nog onbewoonbaar verklaard moeten worden, als er verbetering zal komen moeten er nieuwe woningen bij. Hij acht de proef om met 23 te beginnen niet in het belang der gemeente. De heer Terhenne heeft de teekening inge zien en dan kan het niet anders of alles moet in eens aanbesteed worden, 't Is een blok, men kan niet hier en daar een stuk weglaten, en de prijs der bouwmaterialen wordt in den eersten tijd na den oorlog nog beduidend hooger verwacht. De heer Boersma houdt vol, dat het voor zichtig is, niet dadelijk alle 46 aan te be steden, en er komt nog iets bij, de gemeente geeft hier toeslag en toch zijn er genoeg huiseigenaars, die niet meer dan 5 pCt. rente maken van hun huizen. Dat is toch geen woekerwinst, en Spr. acht het niet wensche lijk dat de gemeente tegen zulke eigenaars gaat concurreeren. De heer Keikes huivert toch nog om voor dit plan te stemmen met het oog op den toestand der gemeente-financiën. In de laatste jaren komt er haast in elke raadsvergadering 9'. deeling van fenne. Een en nomen. h. Missive van den Bond van Lichame lijke opvoeding inzake de regeling en het toezicht op de openluchtspelen enz. voor de schooljeugd en ouderen, waarbij wordt ver zocht een permanente Commissie te benoemen die jaarlijks daarover rapport uitbrengt aan B. en W. B. en W. stellen voor tot benoeming dezer Commissie van 3 leden over te gaan dit wordt goedgekeurd en daar de benoeming aan den Voorzitter wordt overgelaten, be noemt deze de heeren Eisma, Eerdmans en Oosterbaan. i. Adres van hier verzoekende takken hinderlijk zijn, te snoeien. Dit wordt op voorstel des Voorzitters ge steld in handen van B. en W. ter afdoening. j. Adres van de timmerlieden-patroons, alhier, verzoekende dat de aanbesteding van de gemeentelijke woningbouw zal worden ge houden onder aannemers in deze gemeente. Dit adres zal worden behandeld na punt 3 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beschikking uil post onvoorzien, dienst 1915. de benoeming tot lid der Commissie wering van schoolverzuim, alsmede van heer A. C. D. Stockmann, dat hij die benoe ming niet aanneemt, d. Resolutie Ged. Staten, houdende goed keuring der gemeentebegrooting voor 1916. e. Idem, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier hondenbelasting. f. Idem, goedkeurende een aanvulling der algemeene politieverordening. Idem goedkeurende de scheiding en het eigendomsrecht der Robijnsche Op een ongewoon laat uur, half negen, onder buitengewoon onstuimig weer, begaven we ons j.l. Donderdag naar ’t Raadhuis, om de eerste vergadering dezes jaars mee te maken. Elf leden waren present, de heeren Praamsma en Vis waren afwezig, eerstgenoemde met kennisgeving. De notulen werden zonder hoofdel. stem ming goedgekeurd. De Voorzitter hield daarna een aanspraak, gelijk dit gewoonte is bij den aanvang van ieder jaar. Hij zeide ongeveer het volgende: M. H. Op deze eerste vergadering in dit jaar verheugt het mij U hier weder tegen woordig te zien; tot mijn spijt is de heer Praamsma wegens ongesteldheid ver hinderd hier aanwezig te zijn, en het is mijn wensch dat bij spoedig volledig hersteld moge zijn om met ons ook weder de belangen der Gemeente te behartigen. Bij een terugblik op het nu afgeloopen jaar zal ons hart zeker dankbaar gestemd zijn. Aan het begin van 1915 staande, wisten wij niet wat het ons zou brengen, wij gingen met vrees en beven de toe komst tegemoet, wijl de oorlogsvlam rondom om ons brandde en hoewel ons land gespaard bleef voor den oorlog, deed zich de invloed ernstig gevoelen ook in de levensvoorwaarden der inge zetenen dezer Gemeente. Gelukkig heeft zich die toestand eenigszins hersteld, en nu wij weer staan aan het nieuwe jaar, is het zeker wensch dat in dit jaar weer mag groeien en onze wenden om M. H.l ik wensch U toe dat Gij hiertoe moogt medewerken en dat God ons de krachten geve, die daartoe noodig zijn. (Applaus.) ngekomen stukken: Missives van de heeren J. C. Cuperus, en D. B. Eerdmans, dat zij de benoeming tot lid der Commissie van Bijstand aannemen. b. Missives van de heerenA. Banning, H. J. van den Oever, 8. J. Praamsma, J. A. Faber, S. Fennema, H. Beekhuis en Mevr. J. Bruinsmade Boer, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk tot Voogd van het St. Anthonygasthuis, Voogd van het Weeshuis, Voogd van het Alg. Stadsarmenhuis, bestuurslid der Stadsspaarkas, Commissaris der Bank van Leening,flid der Plaatselijke Schoolcommissie en lid der Da mescommissie voor de handwerken. c. Missives der heeren G. A. Leverland, F. Terpstra, M. B. Eerdmans, L. Tigchelaar, A. Heslinga en J. Feenstra dat zij aannemen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1