ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. n Prijsverlaging Klein s Thee, Theehandel Focke S. Klein, 1916 Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. No. 9. VOOR Zondag 30 Januari. Afzonderlijke e het Bbld. van een harde les. De ramp RECTIFICATIE. Redactie. BINNENLAND. seind r ge~ de <3 et e. er e. el :n jt t. :n n n u t, Ie it ;t ;r ;r g e r uit medelijden en grootmoeder. Openbare Leeszaal Snoek. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bedrijf herval. De gasfabriek te Nijkerk is weer in volle werking, zoodat de gemeente niet langer van licht verstoken is. De ovens hebben meer dan manshoogte in het water gestaan, zoodat de vrees voor eenig defect alleszins gewettigd was, wat gelukkig niet het geval bleek. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de collecte voor den watersnood bijna f 1100 had opgebracbt, welk bedrag door het Groene Kruis was aangevuld tot f 1100. Nader vernemen wij, dat de netto opbrengst f 1064.14 heeft bedragen, een weldadig stadgenoot bracht deze som op f 1100. Deze laatste gift kwam dus niet van het Groene Kruis. Smokkelen. Onder de gemeente Arcen en Velden hebben officieren en een wachtcompagnie militairen aan ten een viertal Koeien kelen. Tegen de zeven verbaal opgemaakt en genomen. sergeant-majoor van de grens- een burger en zes dienstdoende gehouden, die gezamenlijk tracht- over de grens te smok- overtreders werd proces- het vee in beslag Alg. H. In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. Ge broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. HARLINGEN. o zoo lief, ’t Was van hun kind, ’t eenigste hun dochter hadden, ’t Was Nu echter eischte de voogd het op. Zij wilden ’t niet missen, doch moesten voor den sterken arm der wet zwichten. Bij de opeisching waren nog al nieuwsgierigen en enkele vrouwen stonden de tranen in de oogen, uit medelijden met de ongelukkige pleeg- en grootmoeder. Dit viel voor te Oostermeer. Advbl. v. Kollum. Zondagavond wandelde een jongeling naast zijn meisje te Broek onder Akkerwoude langs den straatweg aldaar. Op een gegeven moment plaatsten zich eenige jeugdige dorps- genooten voor het paartje en beduidden den vrijer, dat hij huis toe moest gaan. En hieraan voldeed de kleinmoedige „ridder” tot groot plezier van ’t jeugdig gezelschap, dat nu het ridderlooze meisje in alle eer en deugd naar de ouderlijke woning bracht. Advbl. v. Kollum. De Coöperatieve Landbouw-Exportver- eeniging werd onlangs in het Frieseh Week blad, door den heer R. Buisman, beschuldigd met consenten te hebben geknoeid, waardoor de coöperatie eenige tienduizenden zou hebben „verdiend”(?). De exportvereeniging ant woordde dat zij geen plan had op een dergelijk lasterlijk schrijven te antwoorden. De beer Buisman dikte in een volgende uitgaaf zijn be schuldigingen nog wat aan, ’t geen tengevolge had, dat de zaak in den Haag aan een grondig onderzoek is onderworpen, ’t Is voor de coöpe ratie leelijk uitgevallen; de heer Buisman werd in het gelijk gesteld, en de coöperatie zal haar zoet winstje(?) van zes en dertig duizend gulden aan het rijk moeten terug betalen. O. N. Deserteurs over de grens geleid. Aan Het Volk wordt uit Enschedé Twee deserteurs kwamen over grens; het waren Belgen, wier ouders in Duitschland genaturaliseerd zijn en die daar om in Duitschland zouden moeten opkomen. De jongelui kozen liever dan dat de vlucht naar Holland. Nader verneemt het blad De beide aange- komenen zijn op bevel van den commissaris van politie over de grens geleiddit wekt algemeene verontwaardiging. Bij informatie vernam het V D.-bureau De commissaris van politie deelde mee, dat de Belgen minderjarig waren en hij ze over de grens geleid had, omdat bij niet wist, of de deserteering met goedvinden der ouders plaats had gehad. Zij moeten bekend hebben, dat hun bewering, Belgen te zijn, verzonnen is. Dierenmishan deling. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt in een geval van dierenmishandeling, die in de buurt van den Kattenberg heeft plaats gegrepen. Een alhier wonende landbouwer was aldaar met twee zijner zoons met paard en wagen en één der zoons had het paard, dat, zooals zij verklaarden, niet wilde trekken, een touw om de tong gestoken, waarna de onverlaat daaraan was gaan trekken, terwijl de vader en de andere zoon het dier met stokslagen trachten voort te drijven. De agent van politie van Schaarsbergen werd gewaarschuwd en deze maakte proces-verbaal. Arnh. Ct. Heerlijk water. Te Hoek van Holland verheugde een ingezetene zich in het bezit van een regen- waterbak, die de laatste jaren bijzonder voor treffelijk en lekker water bevatte. De buren waren blijde indien zij eens een emmer of wat van dat heerlijke vocht cadeau kregen. Nederland is wederom geteisterd door zijn aartsvijand, het water. De schade die geleden is, is enorm en bij de te Bolsward gehouden collecte is getoond, dat onze burgerij flink heeft bijgedragen om het leed te helpen verzachten. Inmiddels vestigt de ramp weer eens de volle aandacht op het Zuiderzee-vraagstuk. Een harde les, beeft de voorzitter der Zuiderzee-vereeniging, Mr. Vissering de ramp genoemd, die een groot deel van Noord- Holland en andere streken in het kustgebied der Zuiderzee getroffen heeft. „Een harde les. Ware de Zuiderzee reeds drooggelegd, wij zouden van dien rampspoed bevrijd zijn gebleven”. Het is dan ook begrijpelijk, dat de oogen van geheel Nederland thans gericht zijn op de nukkige binnenzee, die de hoofdschuldige is in het drama dat zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft afgespeeld, en dat het latente vraagstuk, hoe zij voorgoed buiten onze landpalen te bannen is, opnieuw de actualiteit van een brandende vraag van den dag heeft verkregen. De aandacht van de voorstanders der droog legging van de Zuiderzee was trouwens reeds lang op deze zijde van het Zuiderzee- vraagstuk gevestigd. „Wat vooral voor de rondom de Zuiderzee gelegen landstreken van waarde moet worden genoemd” schreef het bestuur der Zuiderzee-vereeniging in het door wijlen haar secretaris H. C. Van der Houven en haar voorzitter gegeven werk „De Economische Beteekenis van de afsluiting Zuiderzee”, is de oneindig veiliger stabieler toestand, waarin zij zich minister te vragen om een uitvoerverbod van visschersschepen, zulks in verband met den voorgenomen verkoop van schepen aan het buitenland. Namens het bestuur werd voornamelijk het woord gevoerd door den heer Labree. Minister Posthuma heeft aan de deputatie medegedeeld, dat hij geen bepaalde toezegging ten opzichte van een uitvoerverbod kan doen, doch dat maatregelen in dergelijke richting worden overwogen. De minister kon echter nog niet mededeelen, waarin die maatregelen zouden ontstaan. Telegr. De vader en moeder waren overleden en vooral het heengaan der laatste had velen weemoedig gestemd, ’t Kindje van een paar weken werd bij de ouders der moeder ge plaatst. D^ze hadden ’t immers ’t kind wat ze hun oogappel. op. Zuiderzee-vereeniging zich vergist, ofschoon wij, als wij den omvang der ramp van 1825 met die van nu vergelijken, zeer pessimistisch gestemd zijn. Veertig en een half millioen Toen het eerste besef van de beteekenis der ramp tot het publiek doordrong, dacht men„Gelukkig dat we de Algemeene Watersnoodcommissie nog hebben”. Het is niet alleen veel waard, in zulke oogenblikken reeds voorzien te zijn van een goede orga nisatie als deze, maar men wist ook, dat zij in het bezit was van ruime geldmiddelen. Die meening is juist gebleken. De commissie bezit de zeker aanzienlijke som van f 300.000. Maar de voorzitter, de heer S. P. Van Eegben, schetste de waarde van dit bedrag zeer juist, toen hij zeide„Hoewel deze gelden voor- loopig voldoende zullen zijn om den eersten nood te lenigen, ligt het voor de hand, dat de Commissie op verre na niet over genoeg zame gelden beschikt om allen nood te lenigen”. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten een beroep op de liefdadigheid van onze landgenooten te doen. De ramp is echter een harde les. Dat zij gevoeld worde en dat zij vruchten afwerpe 1 en drooglegging der en na de af sluiting zouden bevinden. Vrees voor stormen, watervloeden en de verder daaruit geboren wordende rampen is dan buitengesloten”. En met instemming citeeren de schrijvers de volgende woorden van den hoofdingenieur Van Diggelen, die reeds in 1848 een plan tot afsluiting van de Zuiderzee ontwikkelde: „Volgens mijne overtuiging bestaat de grootste aandrang tot bedijken der Zuiderzee in de luid sprekende behoefte om de veiligheid der om de Zuiderzee liggende provinciën op afdoende wijze te bevorderen, zonder zulke zware offers te eischen als bij den tegen- woordigen toestand aanhoudend gevorderd worden en met meer zekerheid”. De schade, die thans geleden is, is enorm. Mr. Vissering zegt daarover„Alleen de schade, welke thans in één nacht is toe gebracht, zal misschien gelijk zijn aan de totale kosten van de afsluiting met een dijk van Wielingen naar Piaam, die gebouwd wordt op een wijze, dat soortgelijke storingen zonder bezwaar kunnen worden weerstaan”. Zonder den voorzitter der Zuiderzee- vereeniging letterlijk daaraan te houden, mag toch aan deze uiting van iemand die het Zuiderzee-vraagstuk zoo goed kent, genoeg gewicht worden gehecht om er aan teherinneren dat in het ontwerp der Zuiderzee-commissie de kosten van den afsluitdijk met bijbehoorende werken worden geraamd op... millioen gulden. Veertig en een half millioen gulden Geve De Wognumers te Arum. ’t Is zeer waarschijnlijk dat de Wognumers een middag-concert zullen geven in de Groote Kerk te Arum, op Vrijdag 18 Febr. 1916. Er zal rekening worden gehouden met den loop der namiddag-trammen. Nadere bijzonderheden worden in de vol gende week in deze courant gepubliceerd. Ws. Joure. Als een blijk van offervaardigheid bij de leden der Geref. gemeente alhier werd ons medegedeeldDe predikant maakte van den kansel bekend, dat de armenkas een te kort had van f 40 en dat den volgenden Zondag een extra collecte tot dekking daar van zou gehouden worden. Het resultaat was dat ruim f 119 werd gecollecteerd. J. Ct. en Bibliotheek te Sneek. Blijkens de in dit Blad voor komende advertentie zal vanwege de Openbare Leeszaal alhier van 36 Februari a.s. een tentoonstelling gehouden worden van verschil lende kunstwerken. Behalve olieverf schilderijen van Ids Wiersma, IJdema, van Schaik, Hobbe Smit, mej. B. Stam e.a. zal daar te zien zijn een groote verzameling etsen, bijna alle afkomstig uit de nalatenschap van den bekenden Vincent van Gogh, en waartoe behooren de beste werken van onze Hollandsche en buitenlandsche schilders (meest Fransche.) Het grootste deel der tentoongestelde kunst werken is bestemd voor de a.s. verloting, de anderen zijn voor een billijken prijs te koop gesteld. Tzuffl. Door het warmloopen van de as is de groote watermolen alhier in brand ge raakt en geheel afgebrand. De molen was verzekerd bij de Onderlinge te Achlum. O. N. Amsterdam, 28 Jan. De Amsterdamsche Pers heeft andermaal een buitengewone spoed- eischende vergadering uitgeschreven tegen Dinsdag a.s. In overleg met en onder in stemming van zijn medebestuurderen heeft de heer II. Alkema, die deel uitmaakt van de redactie van De Telegraaf, het wenschelijk gevonden onder de huidige omstandigheden zijn functie neer te leggen. O. N. Uitvoerverbod van visschersvaartuigen. Hedenmorgen is het bestuur van den Algem. Nederlandschen Zeemansbond op audiëntie ge- van Oordt mr. G. Vissering uit werd kwam men tot ’n zonderlinge ontdekking. Er werd n.l. het in zeer verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een bakker in aangetroffen, die een zestal jaren spoorloos verdwenen was 1 De man is destijds op een of andere wijze inde regenbak geraakt en gedurendezesjaren hebben de mensrjhen ’t smakelijk aftreksel gedronken. Nog scherpere afsluiting. Men schrijft uit Koewacht aan v. N.-Br. d.d. gisteren Langs de Belgisch-Nederlandsche grens wordt door de Duitsche bezetting de draad versperring ongeveer 2 meter verhoogd en wel met vlechtwerk, dat verbonden wordt met den geleidingsdraad. 't Doel is om te voor komen, dat brieven of andere voorwerpen over den draad worden gegooid. Tevens is den bewoners langs de grens aangezegd hun woning te verlaten, omdat er een weg zal worden aangelegd van 20 M. breed. Brutaal. Dezer dagen vervoegde zich aldus de N. Ct. op klaarlichten dag bij de bewoon sters van een 6-tal woningen van fabrieks arbeiders te Glanerbrug nabij de grens, een onbekende, die zooals hij beweerde, in opdracht had de zinken goten af te snijden, daar het hemelwater in deze regendagen zoo overvloedig voorhanden, niet langer over den weg mocht stroomen, uit vrees voor over- strooming. De goedgeloovige huismoeders lieten den man begaan, hoe vreemd haar de zaak ook voorkwam. Toen van alle woningen de zinken pijpen waren weggenomen, toog de man ongemerkt met zijn vracht in de richting der grens, om vermoedelijk het zink bij onze buren aan gene zijde der grens te verkoopen. Scherpschutters. In de overstroomde waterlanden hadden de autoriteiten besloten de kippen en de eenden, die nog op de boven water uitstekende daken en in de boomen zaten, te laten doodschieten. Naar aanleiding hiervan meldden zich zooveel schietlustige Amsterdammers aan, dat men er verlegen mede werd. Enkele uitverkorenen kregen permissie om aan hun bloeddorst te voldoen; de anderen konden ongetroost met hunne ganze- roeren huiswaarts gaan. Zij moeten maar een baantje in de loop graven gaan zoeken vacatures genoeg. N. Harl. Ct. Klaisprijapn. Men schrijft ons uit den Gelderschen Achterhoek De landbouwers klagen thans steen en been over de duurte der mais; deze kost thans pl. m. f 1.20 per 80 K.G. Komt hierin niet spoedig verandering, dan zal deze duurte oorzaak worden, dat de varkensmesterij moet worden verminderd, hetgeen noodzakelijkerwijs tot stijging der vleescbprijzen zal leiden. Arnh. Ct. Gebrek aan grondstoffen. Men meldt uit Maastricht aan de N. Cl. dat indien er niet spoedig verbetering komt in den aanvoer van grondstoffen voor de glasfabriek „De Sphinx”, deze gedwongen zal zijn stop te zetten. Het is voornamelijk soda, waaraan gebrek bestaat en waarvan de uitvoer noch door Duitschland, noch door Engeland wordt toegestaan, althans in veel te kleine hoeveelheden. Mocht het onverhoopt daartoe komen, dan zullen bijna 1000 arbeiders en arbeidsters alleen aan deze fabriek werkloos worden. Bolswardsclie Courant i 3 3 t t Q e i, t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1