nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1916 55ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 10. Donderdag 3 Februari. De val van minister Treub. BINNENLAND. k INGEZONDEN. Bolswardsche Courant VOOR afzonderlijke de vraag e l 8 1 1 e der iaar gen sten ;de- den op op- ieg- mn- de en een de van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). b it in and- t de het au’s len. op de gen nte- zoo rijf, Uw dw. dn., J. de BOER jEzn. je d, de der ch- len en Jet iter Dit lijk lur oor het is, ir- en .at en ns It. ie! te ig d en gen, Ver- jder- van ’‘gi rder lijke past den. zou gen, r te Z. o. n Ie Ie at et in r, len Ie” net on m- Ss- an en Als verdacht de recherche een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor de opbrengst bier gekocht. N. v. d. O. Twee agenten afgeloopen nécht houden, verdacht ten nadeele van i in gezelschap van andere mannen, perceel aan den Amstel, waren „uit” geweest. N. v. d. D, Uit”. van politie hebben in den een vijftal vrouwen aange- van diefstal van f 2500, iemand, met wien zij, mede van andere mannen, in een ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. naar Har- Alg. H. Schoterland. Door den burgemeester dezer gemeente is een proclamatie aangeplakt, waarin met het oog op het dikwijls noodeloos en onmensebelijk behandelen van nuchtere kalve ren wordt gewezen en den ingezetenen wordt verzocht te willen medewerken dergelijke dierenmishandeling te voorkomen en te be letten. O. N. Geachte Redactie U heeft in uwe Bolswardsche Courant geen rubriek voor vragen en antwoorden, toch zoude ik gaarne de volgende vraag gesteld zien, reden waarom ik U beleefd verzoek deze onder „Ingezonden” op te nemen. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Dezer dagen is ondergeteekende eigenaar geworden van een huis, welks erf grenst aan pf de Kamer zich wou binden om deze be- het zoogenaamde Hof. De schutting tusschen beide erven is aan vernieuwing toe. In mijn koopcontract en in dat van den vorigen eigenaar staat niets over de onderhoudskosten van afscheidingen, zoodat volgens ingewonnen advies bij een deskundige, de kosten alsdan gezamenlijk moeten worden gedragen. Bij een vraag aan den eigenaar van „het Hof” of deze genegen was de helft der kosten voor eene nieuwe schutting te dragen, kreeg ik ten antwoord „in mijn contract staat, dat het onderhoud der schuttingen niet te mijnen laste komt”. Het is natuurlijk nu wiens contract is nu bindend? Vreemd is het, dat eenige jaren terug de tegenwoordige eigenaar zonder toestemming te vragen, het toen bestaande hekje heeft laten veranderen in eene hooge schutting op eigen kosten, en thans beweert dat de schutting niet te zijnen laste komt. Ik kan toch niet aannemen dat dit uit naastenliefde is gebeurd. De vorige eigenaar van „het Hof” heeft steeds bereidwillig de helft der kosten betaald. Hoe kan deze zaak, welke zeker voor alle naastleggers van belang is, zonder al te groote kosten worden geregeld Nogmaals dank zeggende voor de opname. Hoogachtend, Workum, 1 Febr. Gisteren werd alhier door eenige jonge dames met open schaal een collecte gehouden, vanwege de Afdeeling „Workum” van de Vereemging „Het Groene Kruis”, ten behoeve voor den Watersnood, welke heeft opgebracht de som van f 985.93, hetgeen aan het Centraal Comité zal worden afgedragen. De Banier. Men meldt van Vlieland: Die kinders, je kunt ze toch nooit vertrouwen zei tante onlangs en gisteren zei ze ’t al weer. Wat was er dan nu gebeurd? Een der kleintjes speelde met... lucifers. Juist op een oogenblik, dat het de aandacht van moeder ontging, kwam een brandende lucifer tegen het gordijn, dit vatte vlam en dreigde alles in lichte laaie te zetten, toen de huisgenooten te hulp snelden en gelukkig erger wisten te voorkomen. N. Harl. Cl. De „Prinses Juliana" op een mijn geloopen. Het stoomschip „Prinses Juliana” van maatschappij „Zeeland” is ter hoogte het Sunklichtschip op een mijn geloopen. Het schip werd aan stuurboord achter de machinekamer getroffen. Het achterruim maakt water. De door den kapitein van de „Mecklen burg” aangeboden assistentie werd door den kapitein niet noodig geacht. Spectator geeft in de Arnhemsche Courant de volgende beschouwing: Het kabinet Gort v. d. Linden, dat in zijn zwaren arbeid gedurende den crisistijd ge dreven werd door een paar krachtige figuren, waarvan de Minister van Financiën wel de krachtigste was, heeft thans zijn eerste, maar zeer gevoelige klap gekregen de Kamer zei den heer Treub haar vertrouwen op. Het staatspensioen, dat Treub uit de Kamer dreef, bracht hem nu ook als Minister ten val. Men kan over deze aangelegenheid denken zoo men wil, dat Treub den dank van geheel Nederland dubbel en dwars verdient, dat hij één der grootste figuren zal blijven, die ooit achter de ministertafel plaats namen, zal ieder moeten toegeven. Wanneer hij het veld der politiek verlaat, zal dat een gevoelig verlies zijn, want hij moge vele eigenschappen bezitten, die hem het-zich-voegen in een politiek verband moei lijk maken, hij steekt met hoofd en schouders boven bijna alle politici van den tegenwoordigen tijd uit. Mannen als Treub zijn zeer zeldzaam in een klein land... De Kamer had zuiniger op hem kunnen zijn! Onze voorspelling is ten slotte niet uitge komen de Kamer heeft onomwonden ver klaard niet onder den plak te willen zitten van den Minister van Financiën en zij het met de zeer kleine meerderheid van drie stemmen de motie aangenomen, die door de Kamer niet als motie van afkeuring mocht be doeld zijn, niettemin door den Minister als zoodanig werd beschouwd. De motie, door den heer Schaper ingediend, deed de Kamer uitspreken, dat zij niet wenscht te aanvaarden den dwang, dien de Minister haar oplegde door de ouderdomsrente en de pensioenbelasting onverbrekelijk aan elkaar te binden. Eigenlijk was dit een motie van de geheele linkerzijde en dat de heer de Meester, die in deze zaak als haar woordvoerder optrad, ze niet indiende, vond alleen zijn oorzaak in het feit, dat de Voorzitter alsnog trachtte de beslissing uit te stellen tot de ouderdoms rente zelf aan de orde was. Voor dit denk beeld bleek alleen de heer van Hamel iets gevoeld te hebben. Overigens was men van meening, dat de Kamer voldoende in de zaak zat om nu een beslissing in principieelen zin te nemen. De rechterzijde stelde zich op het stand punt, dat het hier slechts gold een oneenig- heid tusschen den Minister en de linkerzijde, waarbij zij slechts matig belang had, al wekte ze zeer veel belangstelling. Om die reden echter was ze van oordeel, dat eenige spoed niet noodig was. Het afdeelingsonderzoek gaf gelegenheid de zaak nader te bezien. Den Minister werd in allerlei toonaarden verweten, dat hij de samenkoppeling eerst in den jongsten tijd tot stand bracht, hoewel hij verklaarde, dat in de Memorie van Toe lichting op de Pensioenbelasting het verband was aangewezen, hetgeen echter de sprekers der linkerzijde weer aanleiding gaf om te ver klaren, dat het juist de groote quaestie was, dat hij niet in de ouderdomsrente-wet op deze onverbrekelijke samenvoeging had gezinspeeld. Zoo wees de beer de Geer -op het feit, dat de Minister al zijn ontwerpen als één geheel wenscht beschouwd te zien en dat hij daaruit zelf er één pikt, die weer aan een geheel ander ontwerp wordt verbonden. In deze pensioen belasting zat de quaestie der bestemmings heffingen vasthoe zal de Kamer daarover kunnen oordeelen, indien zij de algeineene besprekingen over dit nieuwe instituut niet mag voeren? De minister is zelf er oorzaak van, dat de boel in de war loopt. Ditzelfde verwijt werd hem van andere zijde van de heeren Schaper, de Meester en Bos toegeworpen. Men erkent ook ter linkerzijde, dat men tegen een pensioenbe lasting geen principieel bezwaar heeft de heer van Hamel is er zelfs een warm voor stander van doch men wenscht de tech nische uitwerking nader te beschouwen, ter wijl de Minister feitelijk wil, dat zij zijn voorstel ongewijzigd zullen aanvaarden. Van elk gemarchandeer is hij afkeerig. Ten slotte ging daarover de geheele quaestie Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Naar we zooeven vernemen is draadloos bericht ontvangen dat het uitgaande stoom schip „Prinses Juliana” van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland” te 12 u. 30 min. vermoedelijk op een mijn geloopen is, ten westen van het lichtschip Sunk bij de Theems- monding. Het stuurboordsachterruim maakt water. Getracht zal worden het schip wich te brengen. Goede vangst. De Groningsche politie heeft gisteren te Assen aangehouden een 29-jarigen schilder, afkomstig uit Winschoten, en een met hem samenwonende vrouw. Deze vrouw heeft in den laatsten tijd door valsche voorspiegelingen het medelijden opgewekt van verschillende Groningsche families, van wie zij geld wist los te krijgen. Toen de politie, dit niet ver trouwend, naar beiden zocht, waren zij niet te vinden. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat men te doen had met de per sonen, die verdacht werden van den in Aug. 1915 te Rotterdam in perceel Westersingel 42 gepleegden diefstal, waar de schilder had gewerkt, en van een aantal te Nijmegen ge pleegde diefstallen van japonnen, bonten, ringen enz., terzake waarvan hunne aanhouding in het politieblad was gevraagd. De schilder ontkent den zilverdiefstal te Rotterdam, doch de vrouw heeft bekend, dat hij in den nacht van 7 op 8 Augustus met zilver thuis gekomen is, hetwelk zij te Amsterdam verkocht hebben. De schilder heeft de diefstallen te Nijmegen bekend. Beiden worden ter beschikking der J ustitie gesteld. Alg. H. Diefjes te Delft. Reeds eenige weken werd de gemeente Delft onveilig gemaakt door een bende jeugdige dieven, die alles, wat van hun gading was, kaapten en te gelde maakten. Zoo hadden zij o.a. ingebroken in de sport- gebouwtjes van de Studentensportvereeniging en in dat van de voetbal vereeniging „D.V.S.”, aan den Parallelweg en daarin als vandalen huisgehouden. Looden en ijzeren buizen werden afgerukt, voetballen stuk gesneden, de aanwezige ver- verschingen geconsumeerd en de flesschen stuk gesmeten. De verdere inventaris was door hen vernield of beschadigd. Ook hadden zij van verschillende woningen de afvoerbuizen afgerukt, platgeslagen en verkocht. van deze euveldaden zijn door achttal knapen van 9 tot 15 jaar aangehouden. Zij hadden de ontvreemde voorwerpen verkocht en cigaretten, snoeperijen en Amsterdam, 1 Febr. Naar De Telegraaf mededeelt, werd hedenmorgen half-elf een huiszoeking gedaan door de justitie ten huize van den heer H. M. C. Holdert, in de Lohman- straat 73. De huiszoeking werd geleid door den rechter-commissaris Mr. E. Sleutelaer en den subs.-officier van justitie Mr. L. Th. Jorissen, bijgestaan door twee griffiers en eenige rechercheurs. Ook in het administratie-gebouw van De Telegraaf aan de N.Z. Voorburgwal deed de justitie tegelijkertijd een huiszoeking, welke werd geleid door den rechter-commissaris Mr. B. M. de Vos en den subs.-officier Mr. W. C. Luyken Glashorst. Tijdens het onder zoek was op verzoek van de justitie de tele fonische verbinding verbroken. Stavoren. In den laatsten tijd hoopt de spiering zich in de Zuiderzee op één enkele plaats op, namelijk tusschen Kuinre en Blankenham, waarvan de visschers profiteeren en goede zaken maken. In verband met de groote aanvoer te Lemmer, maakt men ook gebruik van de hier bestaande rookerij. Een gedeelte, zoowel gerookte als versche, gaat naar België. O. N. Bergen op Zoom. Gister ontstond in de conversatiezaal van het woonwagenkamp eenige ruzie tusschen kampbewoners, die het kamp moesten verlaten en eenige andere huisgezinnen, die er van beticht werden de aanstokers te zijn. De wachtcommandant verwijderde de ruziemakers uit de zaal, waarna de twist buiten werd voortgezet. Daarna zag men zich genoodzaakt de hulp der politie in te roepen. Nadat de twistenden waren gesom meerd uiteen te gaan, waaraan ze weigerden te voldoen, werd door een schildwacht een schot in de lucht gelost. De rijksveldwachter van der Pol, afkomstig uit Feyenoord en in het kamp gedetacheerd, die in een tegenover liggend deel van het kamp eenige twistenden scheidde, snelde ter hulp om zijn collega’s te ontzetten. Toen v. d. P. naderbij kwam, met de revolver in de hand, werd hij door den schildwacht niet herkend als zoodanig. De schildwacht die vermoedde dat een der vechtersbazen met een revolver op hem af kwam, legde op den man aan, schoot en trof hem in den buik. De veldwachter stortte neer en werd onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd en geopereerd. ’s Mans toestand is op het oogenblik zeer ernstig. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. De regeeringscommissaris deed heden onder zoek. O. N. lasting te aanvaarden. Ook, aldus de slimme heer de Geer in zijn glad betoog, als de Kamer den Minister op andere wijze de ver langde dertig millioen geeft Gaan wij na hoe ten slotte de partijen in de Kamer zich tegenover de quaestie hielden. Het standpunt der sociaal-democraten is duidelijk. Zij wenschten niet, dat de staats- pensionneering in eenig opzicht wordt ge bonden aan het betalen van een speciale belasting, die het karakter krijgt van een premie, waardoor een verplichte verzekering ontstaat van slechte soort. Zij verklaarden nadrukkelijk, dat zij den Minister alle hulde brachten voor zijn werk, dat zij hem gaarne wilden houden, zelfs voor de ouderdomsrente, maar dat zij zijn behoud te duur gekocht achtten met een door-en-door verknoeid staats pensioen. De motie hield geen af keuring in, doch slechts een krachtigen wenk om het standpunt te laten varen. De houding der vrij-liberalen was eenigs- zins zonderling. Zij hadden zich in vóór vergadering met den inhoud der motie ver- eenigd, doch zij meenden, nu de Minister daarin een af keuring wilde zien, niet langer de motie te steunen. Alleen de heer de Beaufort bleef de afspraak getrouw en gaf zijn stem er aan. De vrijzinnig-democraten trokken één lijn met de sociaal-democraten hun argumenten waren dezelfde. Van de Unie-liberalen stonden de heeren van Hamel en de Muralt het verst van elkaar. Terwijl de eerste bereid was het befaamde verband te aanvaarden en hij liever de dis cussie daarover wilde uitstellen tot nader orde, gaf de heer de Muralt onomwonden als zijn meening te kennen, dat hij het staatspensioen niet wilde koopen tegen den prijs, dien de Minister vroeg. Dan zag hij liever den Minister heengaan en plaatsmaken voor een volbloed voorstander van het echte premievrije pensioen. Met den heer van Hamel stemden tegen de motie de heeren Rink, Hubrecht, Lieftinck, Patijn, van Doorn en de Voorzitter. De overige Unie liberalen volgden den heer de Muralt. Van de rechterzijde kwam alleen de katho lieke heer Aalberse seggen, dat bij geen ter men vond om tegen de motie te stemmen. Met hem deelden dit denkbeeld de heeren Wijkerslooth, v. Best, v. Wijnbergen, Duyn- stee, Bogaardt en Arte, terwijl overigens alleen de antirevolutionnaire leden van Vliet en Oosterbaan aan de zijde van dit zevental stonden. Met 45 tegen 42 stemmen werd de motie aangenomen. Wat nu? Voor die vraag staat het kabinet. Wie zal er te vinden zijn om deze nalatenschap te aanvaarden? Spoedig zal het antwoord komen. Inmiddels besloot de Kamer toch Woensdag in de afdeelingen de belastingontwerpen af te doen en besloot ze ook na het afdeelings onderzoek van de Grondwetsherziening de ouderdomsrente te behandelen. Vatten wij de discussie, die ongetwijfeld van historische beteekenis is, te zamen, dan zien wij eenerzijds de fiere, majestueuze figuur van den Minister, die van af 1913 dag en nacht werkte voor het land, die een hoeveelheid arbeid verrichtte als wellicht geen minister ooit deed. En deze man wordt gedwongen om heen te gaan, omdat hij in het landsbelang geen meerdere uitgaven wil doen vóór hij het geld heeft. Daartegenover de Tweede Kamer, die in den begrootingstijd zich niet haastté, wel zeide den Minister te willen steunen in zijn streven, om het financieel evenwicht te herstellen, doch naliet den eersten stap met hem mee te gaan. De geschiedenis zal vonnissen over dezen strijd van twee machten. Maar Minister Treub kan dit vonnis met een gerust geweten afwachten I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1