Ambachtsschool |V I I AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN, voor de vakken M Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Offieiëele Advertentie. AANBESTEDING. Advertentiën. r te Harlingen. H. W. BROUWER. M N. v. d. D. j Uitslag verkoop. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Februari 1916. HERVORMDE KERK. GER. EERK (Nieuwe Hofstraat). Gymnastiekuitvoering. Timmeren, Smeden, Machine-Bankwerken en Draaien Huis- en Decoratieschilderen. Aanvang van den nieuwen Cursus Mei a.s. Het bouwen van 46 arbeiders woningen met bij-behoo- rende werken, op een terrein nabij de Sneeker- straat alhier. een konden de 12 tot ten was men liepen alle goed Ook het bal De Directeur Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BEU ER. Bolsward, 26 Jan. 1916. er niets van een woonachtig zijn in de Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. iz De Prinses Juliana." Een Lloydsbericht uit Harwich meldt, dat de Prinses Juliana bij Felixtowe op het strand is gezet. Alg. H. een van voor den Terschelling Alg. H. ver van het de Kade den heer Joh. Dijkstra de woning er naast aan voor f 946. van den heer Wesseling plichtigheid en kameraad (die heeft.) was gevon- Advertentiana. Bij menschen zond. kind, een n. Commensaal of een vrij slaapk. te huur. Dapperstraat Een muzikale familie. Heel toevallig zijn ze dezer dagen eens allen bijeen in hun ge boortestad en gaven nu met hun vader een concert. Ziehier de advertentie Concert te geven door de negen gebroeders de Rook. (Ensemble- en solospel.) Friesche ’s Voormiddags 9*/2 Ds. DE VISSER ’s Avonds 51/2 uur: DEZELFDE. voordrachten door den heer K. de Rook Sr., op Maandag 31 Januari a.s., ’s avonds 8 uur in het „Nutsgebouw” te Lemmer. Bij den Zaterdag gehouden verkoop, ten overstaan van Notaris Feitsma is het café van den heer A. C. Draaisma aan in koop toegewezen aan voor f 1506.en den heer H. Faber, De bouwterreinen zijn ingehouden. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. (Doop.) ’s Avonds 53/4 uur: Dr. 0. J. NIEMEUER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. ’s Voormiddags 9*/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5i/2 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Middelburg. De tweede uitvoering der Gymnastiek- z/Wilhelmina” overvolle zaal nummers van en 1^ Een dame op leeftijd heeft nog juist een plaats op het balcon gekregen. Bij de deur vat zij post en wagen, waar een van Gent meegebrachte brief den, die hem per zending was toevertrouwd. Het personeel der boot werd in antwoord op de vraag of zij op den kapitein wachten, gezegd, maar door te varen, misschien konden zij later zijn lijk medenemen. Eveneens werd te Selzaete van boord gehaald en naar Gent teruggebracht het personeel van de motorboot „Telegraaf”, varende tusscheu Rotterdam en Brugge, naar aanleiding van een opschrift in blauw krijt, dat door de Duitscbers in een der kajuiten werd aangetroffen. Het zelfde lot trof de opvarenden van een Rijn schip, die een meisje uit België aan boord hadden om mede te nemen naar Nederland. jV, v. d. D. Wat zullen de Friesche boeren doen? Als in Holland het zeewater, dat nu de landen overstroomt, weer geweken zal zijn, een verzitten bodem achterlatend, maar waarop toch geleidelijk het bedrijf weer moet worden hervat, dan zitten de Hollandsche boeren zonder vee. Het is ten deele verdronken, ten deele uit nood naar Duitschland verkocht een ander deel is bij boeren in hoogere streken, ook in Zeeland, tijdelijk ondergebracbt. Wordt het bedrijf hervat, dan zal er een belangrijk tekort zijn aan vee. Hoe dat aan te vullen? Het bestuur van de Friesehe Mij. van Landb. doet een beroep op de Friesche vee houders. Gevraagd wordt wie genegen is een of meer stuks vee (koe, kalf, schaap of lam) gratis of tegen veel verminderden prijs beschikbaar te stellen voor de boerenbedrijven in Holland, die weer opgezet moeten worden. Het moet natuurlijk goed vee zijn, waar de menschen wat aan hebben. En gaarne zag het bestuur, dat deze steunverleening het karakter krijgt van een spontane uiting. Het bestuur der coöp. zuivelfabriek te Sijbrandaburen noodigde de leden uit, van de zuivelopbrengst van iedere koe een gulden af te staan. Hieraan hebben de meesten voldaan, waardoor een som van f 1484,75 is bijeengebracht. zochte lagere school, dat hij die school met goed gevolg heeft afgeloopen. Voor nadere inlichtingen vervoege zich aan de school. Aan bovengenoemde school be- staat tot einde Maart i e d e r e n Maandag en Woensdag, des voormiddags van 9 tot 12 uur, gelegenheid tot Het schoolgeld bedraagt f 50 per jaar. Voor kinderen van minvermogende ouders van f 5 tot f 50 en kinderen van onvermogende ouders ontvangen het onderwijs kosteloos. Alle gereedschappen, leermiddelen en materi alen worden kosteloos door de school verstrekt. Voorwaarden van toelating: 1°. Ouderdom van pl. m. hoogste 16 jaren. 20. Overlegging van een verklaring van het hoofd der ’t laatst door den leerling be- Dure tijden en uitgaan. Het overzicht van de heffing der belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden te Utrecht wijst de volgende teekenende cijfers aan Tooneelvertooningen in 1914: f 3289.72 en in 1915: f 4125.35. Bioscoopvertooningen in 1914: f 5158.83 en in 1915: f 5686.53. Muziek, zanguitvoeringen en dans-partijen in 1914: f 3182.99 en in 1915: f 4332.88. Het zuiver bedrag der algemeene heffing is in 1914: f 13468.08 geweest en in 1915... f 15786.80i/2. Door de Duitschers aangehouden. Men meldt ons uit Terneuzen: Te Selzaete hebben de Duitschers gearres teerd den kapitein van de sleepboot //Barbara”, genaamd C. Verwilgen, uit Dordrecht, op wien van de door hun werpt steelsche blikken in den tiental heeren, onder wie nog zeer jonge, breeduit veroverde plaats genieten. Een jonge vrouw binnen zendt haar vier jarig zoontje naar de oude dame om zijn plaats aan te bieden en neemt bet kind op haar schoot. De oude dame vindt het noodig iets vriendelijks tot den kleinen vent te zeggen over het afstaan van zijn plaats, waarop de kleine zelfbewust „Dat spreekt toch vanzelf. Dat doet pappa toch ook. Heeren staan toch altijd op voor dames. De groote oogen kijken de tram rond en rusten vragend op al de heeren, die zich niet hebben bewogen. Hij schrikt, hij krijgt een kleur. ...Mammie... hèèren klinkt het luid Duurte. „Ik wist al maanden lang, dat alles tegenwoordig duurder wordt”, zei een kennis dezer dag^n, „maar vanochtend viel het me bijzonder op, toen ik op de rekening van den kruidenier zag staan 1 stuiver notemuscaat7J/2 cent”. vereenigingen „Lycurgus” en op Zondagavond hebben een getrokken. De verschillende het programma hadden weer veel succes, van stapel. was bijzonder geanimeerd. Politieverorden ing. Smallingerland, 31 Januari. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, werd bij besluit van den Raad dezer gemeente in de algemeene politieverordening de volgende bepaling opge nomen Het is verboden zonder vergunning van Burg, en Weth. op den openbaren weg of op terreinen, die tijdelijk voor het publiek toegankelijk worden gesteld, te plaatsen, te hebben of uit te stallen: draaimolens, tenten, kramen, disschen, spellen, uitstallingen, koek blokken, vertooningen of dergelijke zaken, alsmede koopwaren. De burgemeester kon zich hiermede niet vereenigen, omdat z.i. krachtens deze nieuwe bepaling aan Burg, en Weth. eene bevoegd heid werd toegekend, die aan hem alleen behoorde. Ged. Staten deelden deze meening en droegen het raadsbesluit, als zijnde in strijd met de wet, aan de Kroon ter vernie tiging voor. Thans is bij het Gemeentebestuur bericht ingekomen, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken geen termen heeft gevon den de gevraagde vernietiging te bevorderen. Na afkondiging krijgt de gewraakte bepa ling nu kracht van werking. Bij overtreding zal de Rechterlijke macht nog kunnen uit maken of de gewijzigde verordening verbind baar is. Wonseradeel, 1 Febr. De zuivelfabrieken in deze omgeving betalen als regel iets minder uit voor de melk dan „Hollandia”. Van dat mindere was een pot gemaakt. J.l. Zaterdag ontving ieder melkleverancier een toegift van f 20 per koe. Er waren veehouders, die f 500 a f 600 ontvingen. Alkmaar, l Febr. De Alkmaarsche recht bank heeft alle predikanten, die eenige dagen geleden terecht stonden in verband met het dienstweigeringsmanifest, vrijgesproken. Hepk. Niewsbl. v. Fr. Sneek. De twee heerenhuizen in de School straat, thans bewoond door de heeren Banning en Abma en onlangs gekocht door den heer K. van Tuinen, zijn door dezen onderhands weer verkocht aan den heer E. Blindeman te Bolsward voor f 7000. N. Sn. Cl. IJlst. Door het Ulster Muziekkorps werd besloten om ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood een straatuitvoering te geven, terwijl eenige dames zich bereid ver klaarden om alsdan een collecte langs de huizen te houden. N. Sn. Cl. Leeuwarden. Bij de 28 Januari 1.1. ge houden inschrijving op 1 millioen 6 pCt. pandbrieven der Noord-Amerikaansche Hypo theekbank alhier, is dit bedrag overteekend. Verkiezing Tweede Kamer. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Het schijnt, dat de verkiezing voor Tweede Kamer in het district Apeldoorn niet zonder strijd zal afloopen. In Harderwijk en omgeving heerscht voor deze verkiezing groote belangstelling. Van vrijzinnige zijde wordt prof. Kohnstam, die des zomers op zijn buiten bij Harderwijk pleegt te wonen, reeds genoemd. Woensdag vergadert de centrale liberale kies- vereeniging te Apeldoorn. Verschrikkeligke dood. Aan de jamfabriek te Prinsenhage bij Breda moest Vrijdagmiddag de 13 jarige Judith Tijfelaar een Belgisch meisje emmers kokend water uit een reservoir scheppen. Het meisje heeft zich te diep over den rand gebogen, is daardoor voorover getuimeld en in ’t kokende water terecht gekomen. Door de vele waterdamp was het zeer moeielijk te zien, waar ’t meisje lag, maar toch gelukte ’t een werkman Judith te grijpen. Hoogst ernstig gebrand, werd ’t werkstertje per rijtuig naar het R.-K. gasthuis gebracht, waar het nog denzelfden nacht is overleden. N. v. d. D. Vliegtuig boven Amsterdam. In den afgeloopen nacht, even over één uur, ie boven het zuidelijke deel van Amster dam een vliegtuig heengetrokken, komende uit noord-westelijke richting en in oostelijke richting verdwijnend. Het geronk der machine was sterk; het deed denken aan dat van een auto-motor die uitgeschakeld is. Waarschijnlijk had men dus te doen met een luchtschip, en het vermoeden ligt voor de hand, dat het een verdwaalde Duitsche Zeppelin was, een van het zestal, dat van den raid boven Midden- Engeland terugkeerde. Wegens den mist luchtvaartuig te zien. In de tram. Een donkere regendag. Aan alle tram haltes bestorming van de tram en een aantal ach ter bl ij vende teleurgestelden. BOLSWARD, van 30 Januari toten met 2 Februari 1916. Geboren: Jan z. v. Jozef Wouters en Pietertje Jelsma. Rigtje d. v. Evert Conradie en Akke Stellingwerf. Miechiel Ysbrand z. v. Ysbrand Galama en Barbera Wijbenga. Overleden: Antje de Boer 78 jr. weduwe van Johannes de Vries. Zeppelins. Een zeppelin komende uit de richting Nieu- wediep, passeerde het eiland Vlieland dicht langs de kust en verdween over in Noordoostelijke richting. De „Onder de Streep” schrij Alg. H. schrijft Vrijwillig geïnterneerde musschen en spreeuwen Onder de vele veranderingen die Berlijn door den oorlog vaak ongemerkt, heeft ondergaan, behoort ook dit dat de vele duiven en spreeuwen, die vroeger de stad bevolkten, grootendeels verdwenen zijn. Berlijn was als duivenstad bekend. In massa’s werden de zoogenaamde blauwbonten door de lief hebbers aangekocht en in groote vluchten uitgezonden. Nu ziet men slechts zelden een vlucht duiven hoog in de lucht. De duiven beurzen liggen verlaten. En de ontelbare duiventillen, die men op de hooge daken vindt, zijn of nog slechts door weinig paren bewoond, of geheel leeg. De meeste duiven houders staan te velde. Met de Berlijnsche spreeuwen en musschen is het al even treurig gesteld. Sedert men zoo spaarzaam geworden is met haver en koren, vinden deze dieren niet genoeg voeding meer, en daarom hebben zij der schrale stad den rug toegekeerd... om naar Nederland te vluchten? Een vrijwillige interneering dus? Zou dit de oplossing zijn van het vraagstuk waarom de Handelsbladboomen zoo vol zitten met dit snaterend gezelschap Maar wie vertelde de beesten van onze, immers veelgeprezen, gastvrijheid, of lazen ze daar ook de krant, net als hier? In ieder geval, nu de zaken zóó staan, en we dus weten, dat het geen Hollandsche, maar vreemde dieren zijn, die we daarom niet mogen dooden, of opjagen ook hierin houden we onze neutraliteit hoog zullen er maatregelen getroffen moeten worden. Het zou het beste wezen ze in een be staand of desnoods nieuw te bouwen inter- neeringskamp onder te brengen, te voeden en zoo mogelijk van werk te voorzien. Met z’n allen zullen ze toch wel iets meer kunnen dan tsjielpen. En dan dient onze Nederlandsche regeering zich met de Duitsche te verstaan betreffende de uitlevering na den oorlog en vergoeding van kosten voor onderhoud. Ongeveer dien weg moet het uit, willen we onzen plicht van neutralen naar den eisch vervullen. Niet te vergeefs hebben de vogels dag aan dag voor de ramen van onze redactie zitten schreeuwen. We hebben hen geboord en begrepen. Hun wensch zoo luidkeels te kennen gegeven is verhoord wij hebben de regeering hiermede gewaarschuwd en inter- neering zal nu wel spoedig volgen. We zullen er blij om zijn; voor de dieren en... voor onszelf T. B. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zijn voornemens om op Zaterdag 5 Februari 1916, des namiddags 3l/2 uur, ten Stadhuize in het openbaar aan te besteden Bestek en teekeningen hiervoor, zijn ver krijgbaar van af 27 Jan. a.s., ter Secretarie, tegen betaling van f 10.per stel, waarvan bij inlevering van het bestek enz. f 7.50 wordt terug betaald. Inschrijvers moeten Gemeente Bolsward. Burgemeester en wat is dat... zijn dat geen en helder door de tram. N. Ct. De inbraak te Utrecht. Naar het U. D. verneemt heeft de drie aangehouden jongemannen politie-commissaris te Utrecht bekend, mede plichtig te zijn geweest aan de inbraak in de Jeruzalemsteeg, in den winkel van den heer Jonker. De daders zijn volgens zijn mede- deelingen ’s nachts met hun drieën op stap gegaan, zonder vooraf het plan beraamd te hebben, om in de Jeruzalemsteeg in te breken. Zoo loopende, kwamen zij in de Jeruzalemsteeg voorbij den winkel des heeren Jonker; zij hebben zich toen vergewist, dat in dit perceel niemand sliep en daarna hebben zij eens geprobeerd of de deuren van den winkel wel goed gesloten waren. Toen bleek het hun, dat in die deuren eenige beweging zat, dat ze althans niet muurvast sloten. Met betrekkelijk weinig geweld slaagden zij er in de deuren zóó in te duwen dat de schotten van de spagnoletten of grendels loslieten en de toegang voor ben open stond. Zij waren zoo weinig op inbreken voor bereid, dat ze niet eens voorzien waren van inbrekerswerktuigen, doch met klein gereed schap, dat in den winkel van den heer Jonker aanwezig was, de vitrines met sieraden open braken. De buit werd aan één hunner ge geven en deze begaf zich alléén naar buiten; de twee anderen bleven nog even achter, om nog een en ander na te zoeken. Op dat moment verscheen in de Jeruzalemsteeg de surveilleerende agentde twee andere daders namen toen overhaast de vlucht. Inmiddels stond de derde inbreker in de Heerenstraat op zijn twee kameraden te wachten; toen hij hen bardloopende zag aan komen, begreep bij, dat er onraad was. Met bun drieën gingen zij toen aan de haal; zij gingen in het slopje, achter de Heerenstraat met hun drieën plat op hun buik, op den grond liggen; in die houding hebben zij drie uur lang onbewegelijk gelegen. Nu is het verbazend zonderling, dat de politiebond Tello, die ’s nachts direct te werk werd gesteld, en het plantsoen naar het Hieronymusplein is ingegaan, met de politieagenten achter zich aan, absoluut niets van de aanwezigheid der drie inbrekers in het slopje heeft bemerkt. Het dier heeft niet de minste neiging ver toond, om dat slopje in te loopen. De daders zijn drie uur lang in het steegje blijven liggen en zijn daarna, een voor een, weggeslopen. De dader, die het minst bij de politie bekend stond, droeg den buit in een sigarenkistje met zich mede. De drie inbrekers gingen den volgenden dag per spoor naar Amsterdam, om de gestolen voorwerpen te verkoopen. De dieven verloren in het slopje een doos met eenige brillanten oorknoppendie is den volgenden dag door eenige spelende jongens daar gevonden en bij de politie gedeponeerd. De heer Dammers liet toen nog zoeken in de onbewoonbaar verklaarde huisjes achter het hol, omdat het niet onmogelijk was, dat de inbrekers daar hun buit hadden verstopt, maar er werd niemendal gevonden. De inbreker, die bekend heeft, is nu in gezelschap van eenige rechercheurs, naar Amsterdam gegaan, om daar aan te wijzen, in welke winkels de gestolen voorwerpen zijn te koop aangeboden. De agent van politie, die ’s nachts in de Jeruzalemsteeg de twee dieven zag vluchten, heeft in de beide te Utrecht aangehouden verdachte jongelieden de vluchtelingen van dien nacht pertinent herkend. Het gebeele onderzoek heeft aangetoond, dat men thans de ware daders van deze in braak achter slot heeft zitten. De twee, die op den Kerk weg bij den Amsterd. Straatweg, werden aangehouden, ontkennen iedere mede- werpen alle schuld op hun inmiddels volledig bekend

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2