ïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Prijsverlaging Klein s Thee, 1916- 55ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 11. Zondag 6 Februari. BINNENLAND. DE KA ASREGELING. h I ti VOOR t 1 k. In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. Ge broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkèls verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lenistra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. r I Bolswardsche Courant afzonderlijke i last op den er 50 Cts. Vervolgens plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens naar Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en telegrafie bij het personeel op gewezen zeer Gemeente belasting aanslag. Naar het Hbld. verneemt, kunnen in het vervolg de inspecteurs der directe belastingen aan gemeentebesturen op hun verzoek toestaan om inzage te nemen ook van de registers van aanslagen der Rijksinkomstenbelasting waarin, o.a. voor de berekening van den kinderaftrek, eenige meerdere gegevens voorkomen dan in de kohieren, en afschrift te nemen van de in die registers voorkomende aanslagen. komen eens was. Beiden werden tot 6 mnd. gevangenisstraf veroordeeld, terwijl op hun kosten de minister van oorlog het vonnis in het Gsnabr. Tageblatt zal publiceeren. De Nederlander werd gevangen gehouden. Alg. H. achteruit en bereikt, als millioenen pakhuizen dat zij met reuzengewicht op zijne schouders zou drukken het is voor de boeren, die naar het zeggen van sommigen, in zijn bijzondere gunst staan het is voor den handel, het is voor geheel ons volk te hopen, dat hij eveneens den moed zal hebben te aanvaarden datgene, wat de critiek aan waarheid bevatdat hij zal durven breken met een systeem van organisatie, waarvan de nadeelen grooter zijn dan de voordeelendat hij zal durven zeggen tot hen, die, zonder eenige wettelijke verantwoordelijkheid te dragen, hun invloed aanwenden om de zaken te brengen in een spoor, dat hem oor spronkelijk niet voor oogen kan hebben gestaanik heb mij in u vergistik zie, dat ik anders moethet belang der natie eischt het. Vermindering smokkelarij. Hoewel de draadversperring te Dinxperlo ter beteugeling der smokkelarij nog slechts half gereed is, kan men duidelijk de practische uitwerking daarvan merken. De grensbewoners welke ponden meel aan hun overburen over brachten moesten dit staken en smokkelaars van beroep zien zich genoodzaakt weer naar gewoon werk om te zien. Arnh. Ct, Soda. Allerwegen begint in ons land gebrek aan soda te ontstaan. Het artikel, bij iedere huis vrouw bekend als reinigingsmiddel, is voor vele industrieën onontbeerlijk. Dezer dagen deelden wij reeds mede, dat de fabriek „De Sphinx” te Maastricht door gebrek aan aan voer waarschijnlijk binnenkort zou moeten worden stopgezet. Hetzelfde dreigt ten aanzien van enkele glasfabrieken, terwijl ook in de zeepindustrie het gemis aan soda belemmerend werkt. Sedert is een sodacommissie opgericht, die zal trachten den aanvoer te regelen. Enkele firma’s hebben nog een partijtje ontvangen, doch, naar ons werd medegedeeld, geschiedde deze ontvangst op een vroeger verkregen De distributie namens de „soda- zoo spoedig mogelijk een aan- Alg. H. //licence”, commissie” zal vang nemen. Zuinigheid aanbevolen. Het hoofdbestuur der posterijen heeft er zuinig te zijn met koperen uniform-knoopen. Onvoorzichtigheid. In de nieuwe kazerne te Harderwijk had een militair de onvoorzichtigheid een geweer patroon op de kachel te zetten, met het gevolg, dat deze uit elkaar sprong. Een militair van den landstorm 1912 werd daar door zoodanig in ’t oog gewond, dat hij direct naar Utrecht moest worden vervoerd. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. Een ander kreeg een groote wonde naast het oog, terwijl de dader aan de hand gewond werd. soms uiten in ontstemming, het doet is niet of ze wel of er waar- Gevolgen van een wedstrijd. Het Rolt. Nieuwsblad had in den afgeloopen zomer een ballon willen laten opstijgen en hieraan een wedstrijd verbonden in het raden naar de plaats waar de ballon zou neer komen. Aan dezen wedstrijd mochten alleen abonné’s deelnemen, die voordat de ballon opsteeg, schriftelijk de vermoedelijke plaats van neer daling moesten opgeven. Hij die de plaats raadde of er het dichtst bij was, zou f 1000 ontvangen. De ballon is op den bewusten dag wel even opgestegen, doch direct door een defect weer neergekomen op het terrein van opstijging onder Kralingen. Een abonné, die op zijn briefje Kralingen had gezet, maakte toen aanspraak op den prijs, doch de directie weigerde dezen uit te keeren, omdat de wedstrijd niet was door gegaan. De begeerige abonné heeft thans het armen - recht aangevraagd en de directie in rechten aangesproken; de man kan tot den Hoogen Raad toe gratis procedeeren. Wat kan men zich al een hals halen. IJzer uit Duitschland. In de te Utrecht gehouden vergadering van ijzerindustrieelen in zake het uitvoer verbod van ijzer uit Duischland is een com missie benoemd met de opdracht, zich onver wijld naar Berlijn te begeven, om bij de Duitsche regeering aan te dringen op intrek king van het uitvoerverbod. Het bleek ter vergadering, dat eenige aan wezige fabrikanten zich reeds met Engelsche leveranciers in verbinding hadden gesteld ter verkijging van de noodige materialen. Staande de vergadering werd een tweede commissie benoemd, om ook voor de overige aanwezigen ijzerleveranties uit Engeland voor te be reiden. Bij de besprekingen werd er herhaalde lijk op gewezen, dat bij eventueele bestellingen wel de aandacht van rijks-, provinciale- en gemeente-besturen in Nederland er op dient te worden gevestigd, dat de concurrentie van onze nationale nijverheid tegen de Duitsche zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk dreigt te worden, tengevolge van maatregelen der Duitsche regeering, bepaaldelijk erop gericht om de Duitsche industrie te beschermen. Een dievenbende. Een dievenbende schijnt te Heerlen en in de omstreken de laatste dagen aan het werk te zijn. Schier nacht aan nacht, zoo schrijft de Limb. Koerier, worden dan hier, dan daar, diefstallen met braak gepleegd. In Heerlen werd op niet minder dan vier plaatsen inge broken; ontvreemd werden behalve vleesch- waren en geld, schoenen en vermoedelijk ge reedschap uit een smederij. Een paar Duit- schers, die poogden autobanden te stelen uit een garage te Heerlen, werden op heeterdaad betrapt. In Schinveld werden 2000 Mark gestolen, in Spaubeek werd ingebroken, in de bekende grot te Valkenburg werden koperen kranen ontvreemd, te Amstenrade werd bij een bakker ingebroken. De meeste der genoemde dief stallen worden op dezelfde wijze gepleegd: door het inslaan (uitsnijden) van een ruit. Niet onmogelijk is het, dat de gestolen goe deren zoodra doenlijk over de grenzen worden gebracht. Rijks- en gemeentepolitie zetten ijverig de nasporingen voort. Verdronken. Gisteren zijn op de Brasemermeer twee schuiten door de zware lading en de sterke winden gezonken. Drie der opvarenden konden worden gered. De gezagvoerder van een der schuiten, Van As genaamd, is verdronken. Er wordt nog een persoon vermist, die vermoedelijk ook verdronken zal zijn. Alg. R. Razernij. Te Apeldoorn heeft zekere vrouw M. haar man, die zich ter ruste had begeven, met een handbijl een slag op het hoofd toe gebracht, waardoor hij ernstig bloedend ver wond werd. Een tweeden slag op het hoofd wist de getroffene nog tijdig af te weren, doch hierbij kreeg hij een wonde aan de hand. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp wist te voor komen dat de man doodbloedde. Het echtpaar heeft vier jonge kinderen. N. v. d. D. De gemeenteraad van Franekeradeel heeft besloten met de gemeente Harlingen een contract te sluiten inzake hulp bij brand door de brandspuiten van laatstgenoemde gemeente. Voor een handspuit moet f 7.50 en voor een motorspuit f 25 per etmaal of gedeelte daarvan worden betaald. De gemeente Franekeradeel heeft voorts de loonen van het personeel en van bespanning te betalen, terwijl zij aansprakelijk is voor alle schade. De leiding berust bij de brandmeesters van Harlingen. Het is zaliger te geven dan te ont vangen, zegt het spreekwoord. Met het volste vertrouwen op de waarheid hiervan, kunnen we gerust constateeren, dat we de laatste dagen heel wat zaligheid hebben opgedaan. Pas hebben we met genoegen onze liefdegaven geofferd aan de arme boertjes, wier schapen door honden zijn verscheurd, of daar stonden een paar leden der Watersnoodcommissie voor de deur om ons medelijden in te roepen voor de getroffenen in Noord-Holland en elders. Met alle liefde en medelijden voor een onge lukkig evenmensch werd ook hieraan voldaan vaak boven iemands kracht. Toen den dag daarop door twee leden eener dames commissie de gelegenheid werd opengesteld onze zaligheid nogmaals te vermeerderen door te teekenen op een lijst met het doel arme zieken van versterkend voedsel enz. te voor zien, werd er door sommigen al eens bedenkelijk achter de ooren gekrabd, maar aan de oproep werd voldaan. Wie zou aan zoo’n nutttg doel niet gaarne meewerken 1 Gelukkig echter degene, die een ruime beurs te zijner beschikking heeft! N. Rarl. Ct. Aan De Zuivelcourant, officieel orgaan der Vereeniging van Zuivelfabrikanten, ontleenen wij het volgende, waarin naar men mededeelt, de stemming der kaasboeren en -handelaren juist is weergegeven. Men heeft Minister Postbuma den minister der boeren genoemd het blijkt thans, dat een goed deel der boeren hunne teleurstelling over de wijze van zijn optreden niet meer kunnen ver kroppen. Weken, maanden zelfs, hebben ze in stilte gemopperd over hetgeen de minister deed terzake van de kaasregeling. Een jaar lang hadden ze door daden getoond groote offers te willen brengen aan het overige deel van het volk, opdat het etende zou kunnen blijven. Vrijwillig bood een deel van hen aan, met op offering van veel geld, het Nederlandsche volk van melk te voorzien. Die goede wil om de Regeering behulpzaam te zijn door de kwade tijden heen te komen, die opofferingsgezindheid zien ze beloond met een noodeloos hun toegebrachte schade van millioenen. Maanden achtereen heeft de kaashandel stil gestaanaan het buitenland werd in ruime mate gelegenheid gegeven zich voor te bereiden op voordeeliger inkoopen de koers van het buitenlandsche geld ging gestadig heeft thans een laagte nimmer te vorenvoor aan kaas is opgehoopt in de en gaat in waarde achteruit. De schade, door dit alles toegebracht aan den boerenstand, is reusachtig. Doch het zijn niet alleen de boeren, die aldus getroffen worden. Aan groot- en kleinhandel worden eveneens gevoelige slagen toegebracht. Bij dit alles komt nog dat de binnen- landsche kaasvoorziening geheel onvol doende is. De critiek moge zich woorden van niet veel toede vraag aangenaam klinkt, maar heid in is. Die vraag in de eerste plaats heeft hij, die de verantwoordelijkheid heeft aangedurfd om de zorg voor het welzijn des volks op zich te nemen, zich te stellen. De heer Posthuma heeft getoond den moed te hebben, tot het aanvaarden van die zorg op een oogenblik, toen hij wist, Heerenveen. Al een paar weken vermiste de koopman R. v. h. Meer te Knijpe zijn fiets, welke hij bij café Prinsen had laten opbergenhij had ook al eens eene som uit geloofd voor het terugbezorgen van zijn karretje niets hielp, de fiets was weg en bleef weg. V. h. Meer had zich inmiddels van een nieuw rijwiel voorzien, in de stellige verwachting verkeerende dat zijn verdwenen wel niet weer terecht zou komen. Tot opeens deze week opheldering kwam in de geheimzinnige verdwijning. Nog zijn verdwenen fiets niet kunnende vergeten, speurde hij nog al eens rond óm iets gewaar te worden zoo ook nu weer bij den rijwielhandelaar W. alhier, waar men bezig was met het repareeren van een defecte fiets. „Dat is mijn Jfiets”, zei v. h. M., wijzende op die welke onderhanden was. ’t Bleek toen, dat deze fiets daar was gebracht door zekeren J. van Oranjewoud. Deze had er zich indertijd meester van gemaakt, had haar van den ketting ontdaan, deponeerde die in een sloot daar ter plaatse en had toen het karretje ter reparatie aangeboden. De justitie werd met een en ander in kennis gesteld, welke J. in verhoor nam en hem in voor- loopige hechtenis stelde. O. N. Sneek. De door onze stad gehouden collecte voor de slachtoffers van denwatersnood heeft naar men ons mededeelt ongeveer f 1750 opgebracht. O. N. Harlingen, 4 Febr. Van de sleepboot //Voorwaarts”, gisteren ter assistentie van een in nood verkeerend schip naar Makkum ver trokken, en daarna te Stavoren aangekomen, wordt de kapitein en 2 man vermist, die in een boot bij nacht ter redding de sleepboot verlieten. O. N. Uit Harlingen wordt ons hierover nog gemeld De sleepboot „Voorwaarts”, kapt. Van Urk, vertrok Donderdagavond naar het aakschip „Rival”, schipper Kornet, dat op de zandbank „De Tabbe”, westwaarts van Gaast, was vast- geloopen. Aangezien het water te ondiep was begaven zich de kapitein, de machinist S. J. van Dijk en de bootwerker J. W. Grobbe in de sloep en roeiden naar het schip. Zij zijn aldaar aangekomen en met donker van daar weer vertrokken, doch nimmer op de sleep boot weer teruggekomen, die tot den volgenden morgen heeft gewacht. Het lijdt geen twijfel of de sloep is om geslagen en de inzittenden zijn verdronken. Vrijdagmiddag werd door de reddingsboot en de sleepboot „Nita” een onderzoek in gesteld, dat niets opleverde. De omgekomenen waren oppassende huis vaders, zij laten drie weduwen en 14 kinderen na. Veroordeeld. Voor de strafkamer te Osnabrück stonden Woensdag terecht een sinds eenige jaren in Duitschland wonend Nederlander en een invalide soldaat, een Duitscher. De Neder lander had in een café gescholden op de Duitsche soldaten, daarbij de gepleegde gruwelen in België ten voorbeeld nemende. De Duitscher had door hoofdknikken en aan vullende mededeelingen getoond, dat hij het met de beweringen van den Nederlander vol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1