Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1916 Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. No. 12. h Donderdag 10 Februari. Uit de Raadszaal. 0 Ij Bolswardsche Courant m. VOOR A fzonderlijke o, 1 Motto: 5 t ver- Uit voorzichtigheid wilde hij daarom i 3 id et r i r s j hebben, over kend. toeslag Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald! ien Jij el! !Ut uk Vergadering op Zaterdag 5 Februari 1916. ge- sommen k. Ie it el n ir d n I. e ;r Is f. ijn 3ij •or g- or de ïn )ii de er- ■ig irt ch ar at e, n. in ie ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ir- i! bij voor hoefte is 13 Januari 1916 voorgesteld bijslag te geven van INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van door de aan- eigenlijk niet Wacht men, dan zijn de mate- Zonder bijslag had er be- woningen, maar nu op 46 per jaar f 30 moet bijgepast dat 50 jaar lang al neemt van den bijslag over, hij kan er niet in meegaan. De beweringen van woningnood zijn trouwens ook overdreven, allen hebben nog onderdak en dat zal met Mei ook wel gaan. Men vergete niet, dat hier verschillende gezinnen tijdelijk verblijven. Men kan hier niet spreken van periculum in mora. Er wordt nu reeds f 18.000 meer geëischt als bouwkosten en de prijzen der materialen stijgen nog bij den dag. Hij vindt beter het bouwen uit te stellen tot betere tijden, en nu niet te bouwen. Met opoffering des noods van een klein bedrag zal het mogelijk zijn dat niemand op straat behoeft te staan. (Onder het vorenstaande gesprokene werden uit het publiek enkele teekenen van bijval gegeven. De Voorzitter had reeds een paar malen zulks verboden, en toen de volgende spreker, de heer Eerdmans, ook aanving tegen de uitvoering van het bouwplan zich te ver klaren, kwam er weer gemompel. Nu werd gevraagd, wie daar tusschen ’t publiek den mond niet kon houden. De heer F. Feenstra verklaarde dat hij het was opnieuw werd hem dit verboden. Toen bij zich daaraan niet stoorde, werd hij op last van den Burge meester, door den bode uit de zaai verwijderd.) De heer Eerdmans herhaalde nu dat deze aangelegenheid n.l. het bouwplangeen gemakkelijke zaak was voor B. en Weven min voor den Raad. Gezien dat in Bolsward behoefte aan goede woningen bestaat, en daarom ook besloten werd tot den bouw, staat de Raad nu voor een feit geplaatst, dat toch niet wel is te aanvaarden. Op 13 Januari is de zaak anders voorgesteld dan thans, en er behoort moed toe om nu over te gaan tot de uitvoering. Het tekort f 1369 is niet te krijgen door verhooging van de huur, dus de Gemeente zal moeten betalen, en Spr. be twijfelt of dat, gezien den finantiëelen toe stand der Gemeente, wel zal kunnen. Door den Voorzitter is reeds opgemerkt, dat het langs een anderen weg ook bezwaarlijk gaat, in eigen beheer vindt ook hij de uitvoering niet wenschelijk, want daarbij rijzen ook moeielijkheden. Toch heeft Spr. een andere gedachte. Aan de woningen van de goedkoopste soort bestaat de meeste behoefte. Hij zou wel wenschen dat B. en W. met den laagsten inschrijver onderhandelden wat die 14 woningen moeten kosten, dan zou met de andere gewacht kunnen worden tot de betere tijden. De heer Terhenne beeft de bezwaren boord en ook hij is huiverig op deze de uitvoering te laten doorgaan. Het plan van den heer Eerdmans Itgt ook in de lijn zijner gedachten en hij zou er wel een voorstel van willen maken. Hij zou B. en W. willen uitnoodigen ten spoedigste, liefst Maandag reeds, met den architect te overleggen wat 14 a 20 woningen type A moeten kosten om daarover met den aannemer in onderhandeling te treden. Per telegraaf kan het advies van den Inspecteur der Volksgezondheid worden ingewonnen over dit onderdeel van het plan, omdat het onmogelijk is voorshands het ge- heele plan uit te voeren. Hier is werkelijk periculum in mora en daarom behoort er spoedig gehandeld te worden. In een spoed- eischende vergadering zou dan daarover een beslissing genomen kunnen worden. De heer Oosterbaan zei, te hebben mee gewerkt tot het mogelijk maken van dit bouw plan ook met den bijslag, want hij meent dat de Gemeente wel mag voorgaan in het ver krijgbaar stellen van goede woningen.De kwestie is nu echter veranderd, en hij meent er thans niet aan te mogen deelnemen, om tot de uit voering over te gaan. De heer v. d. Klei heeft ook meegewerkt tot het plan, doch thans schaart hij zich aan Een spoedeischende vergadering op een buitengewonen dag (Zaterdag) op een buiten gewoon uur (’s avonds na negenen) onder buitengewone belangstelling en met het buiten gewoon geval, dat iemand van ’t publiek uit de raadszaal moest worden gestuurd. Het eenige punt van behandeling Bespreking woningbouw, was aan de orde door de buiten gewone omstandigheid dat in deze buiten gewone tijden het bouwen buitengewoon duur wordt. Toen het bijna 10 uur zou slaan, werd de openbare zitting geopend en bleken alle 13 leden present te zijn. De Voorzitter deelde mee, dat in deze spoedeischende vergadering geen ingekomen stukken zouden worden meegedeeld, maar terstond het punt van behandeling, waarom deze vergadering was belegd, aan de orde werd gesteld. De aanbesteding van de 46 woningen die de gemeente denkt te bouwen, heeft hedenmiddag plaats gehad en is ’t laagst ingeschreven door den heer J. van Anholt voor de som van f 93.999. De raming be droeg f 85.615 en daarom hebben B. en W. gemeend, niet te mogen beslissen zonder den raad eerst te raadplegen, omdat door deze verhoogde aannemingssom de rekening duurder komt, en het tekort nu f 1369 per jaar zal bedragen, waarvan Rijk en Gemeente dan ieder de helft zullen moeten dragen. De rekening waarop het raadsbesluit is ge nomen, is een misrekening geworden. Door stijging van den prijs der materialen komt het aanmerkelijk hooger. Was eerst de raming f 73.725 nu heeft de architect zijn begrooting reeds op f 85,615 en is de in schrijvingssom nog aanmerkelijk hooger. Wij staan nu voor het feit dat door in dezen moeielijkheden rijzen, want wordt het werk aan den laagsten inschrijver gegund, dan komt men voor een groot jaarlijksch tekort te staan. Ook als het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd, ontstaat een belang rijk tekort. Voor herbesteding schiet haast tijd tekort, want daar gaat allicht 10 dagen mee heen en kunnen de prijzen der materialen ook nog wel hooger worden. De behoefte die bestaat aan arbeiders woningen is evenwel zoo groot dat het noodig is tot den bouw over te gaan. B. en W. hebben de zaak overwogen en besproken, doch hebben geen voorstel ge formuleerd, zij wisten geen uitweg, daarom is deze vergadering bijeen geroepen. Dit een en ander is oorzaak dat deze gadering is belegd. (Verschillende heeren voerden over dit punt het woord. In hoofdzaak zullen wij trachten het gesprokene weer te geven.) De heer Vis heeft uit de toelichting van den Voorzitter verschillende cijfers gehoord, en verbaast zich dat in de vergadering van 13 Januari, toen men toch wist dat het werk niet kon worden uitgevoerd voor f 73.000, men daar niet op wees en nu reeds f 85.000 als raming heeft genomen. B. en W. wisten toen toch dat de begrootingssom gefingeerd was. Was de Raad toen goed ingelicht, dan zou er vrijzeker een ander besluit gevallen zijn, want er was toen al bezwaar tegen een bijslag van enkele honderden guldens. De heer Keikes heeft in de vorige ver gadering al bezwaar gemaakt, en nu wordt het plan in ronde cijfers f 20,000 duurder. Op grond dat de grondaankoop f 10,700 en de bouwkosten f 76.000 zouden be dragen is het raadsbesluit genomen. Op dat bedrag is het rijksvoorschot gevraagd, en men weet nog niet of dat bedrag vaststaat. Het komt hem dus gewaagd voor thans over te gaan tot gunning van het werk. Evenzeer komt uitvoering in eigen beheer hem gewaagd voor, ook in herbesteding ziet hij geen heil, en terwijl thans het tekort reeds f 1396 be draagt, waarvan de helft voor de Gemeente komt, meent hij dat dit de draagkracht der Gemeente te boven gaat. Hij kan vooralsnog zijn stem niet geven om tot uitvoering over te gaan. De heer Boersma zegt in de vorige ver gadering reeds zijne bezwaren geopperd te en ook hij vindt het niet raadzaam te gaan tot het bouwen. Er moet nu ongeveer f 30 op iedere woning bijgepast worden. Uit voorzichtigheid wilde hij daarom beginnen met een klein aantal en hij staat nog op ’t zelfde standpunt. Hij wenscht den schuldenlast der Gemeente niet met zulk een groot bedrag te vermeerderen en zal zich van medewerking onthouden. De heer Praamsma was door ongesteldheid verhinderd vorige vergaderingen bij te wonen, doch heeft zich op de hoogte gehouden en kan dus met kennis van zaken, oordeelen. Hij zou met de heeren Keikes, Eerdmans en Boersma er tegen gestemd hebben toeslag te geven, en zijn meening is verscherpt nu het duurder komt. Het particulier initiatief wordt op deze wijze gedood. den bouw gestemd, omdat aan woningen, maar woningen elk worden en het Rijk de helft niet in Terhenne met sympathie, plan te kostbaar is, daar het f 109.000 wordt, vraag te stellen, en architect reeds voor materialen is aangekocht passeeren van de hier wonende industrieelen De heer Kramer meent dat nu blijkt dat de plannen welke Bolsward had inzake woning bouw onuitvoerbaar zijn, er toch iets diént gedaan te worden, daar er reeds beloften zijn gedaan. Door de toezegging dat 12 Mei eenige woningen gereed zouden zijn, hebben zich huurders opgegeven. Van twee kwaden moet men het beste kiezen, de zaak is van alle kanten reeds bekeken, en B. en W. meenden de hoofdgedachte van den Raad te moeten hooren. Het plan voorloopig beperken zal wel moeten, maar toch dient er iets gedaan te worden, waarom Spr. met het voorste) van den beer Terhenne kan meegaan. De heer Eerdmans maakt de opmerking, dat hij geen voorstel deed uit bescheidenheid, bij wilde eerst hooren hoe B. en W. erover denken, maar hij kan het voorstel Terhenne thans steunen. De heer IVierema kan ’t plan zoo het thans staat niet steunen, maar hij zou een anderen weg willen gaan en aan B. en W. opdragen met een nieuw voorstel te komen. De Voorzitter meent te moeten zeggen, dat bij wel merkt dat de Raad in ’t algemeen nielmethet aangenomen bouwplan wil meegaan; er zijn verschillende bezwaren, ook B. en W. hebben die gevoeldvandaar ook dat de Raad bijeengeroepen is. De heer Vis, die opmerkte dat B. en W. op 13 Januari den Raad niet op de hoogte stelden, beeft het in zooverre mis, want zij hebben de begrooting meegedeeld zooals die is ingekomen. Zij meenden dan ook dat die zuiver was. Door bespreking met den architect is wel gebleken dat verschil lende posten iets verhoogd zouden moeten worden, doch zooveel was op 13 Jan. niet be- B. en W. meenden dat het met een van f 213 van de gemeente toe kon. Wat het voorstel Terhenne betreft, ofschoon de heer Kramer daarin meegaat, kan Spr. dat niet, want juist op dat goedkoope soort woningen wordt verloren. Als enkel dit goedkoop soort wordt gebouwd zal de exploitatie rekening er betrekkelijk nog minder gaan uitzien, en zal de bijslag procentsgewijze veel hooger worden. Spr. vindt de uitnoodiging aan B. en W. om met een voorstel in dien zin te komen te beperkt en gevoelt meer voor bet voorstel Wierema; daarbij kunnen B. en W. in ’t algemeen zien of er nog een uit weg is te vinden. De heer Kramer voelt de bezwaren den Voorzitter heel goed, maar gegane verbintenissen kan men meer terug. rialen misschien al weer in prijs gestegen, en het plan woningbouw zal toch wel dienen uitgevoerd te worden. De heer Terhenne gevoelt ook zeer wel de bezwaren, maar als de plannen onverwijld worden ingediend, zal de regeering daaraan ook wel willen meewerken want die sympathi seert met de volkshuisvesting. De grondaanleg zal ook niet geheel drukken op het kleine getal dat eerst gebouwd wordt als dit blijft bet onderdeel van ’t groote plan. Spreker kan zich niet voorstellen dat het Rijk niet zal willen helpen, want hij stemt in met den heer Kramer, dat er gebouwd moet worden. De heer Lunter wil toestemmen dat bij het voorstel Terhenne de stratenaanleg niet behoeft te drukken op de 14 a 20 woningen die dan gebouwd worden, wijl die onkosten over ’t geheel kunnen worden omgeslagen, ook ver moedt hij wel dat daarvoor een Rijksvoorschot is te krijgen, maar het bezwaar is toch dat type A. alleen veel duurder zal komen in bouwkosten. De heer Praamsma kan 't gesprokene van den heer Lunter grootendeels onderschrijven, maar de tijd om te bouwen is zoo ongelukkig gekozen, dat het op moment niet kan. Daar van is B. en W. geen verwijt te maken, het ligt ook niet aan den Raad maar ’t komt door de tijdsomstandigheden. Spreker meent dat er niet meer over gediscuteerd behoeft te worden. Al is er eenige behoefte aan woningen, om te bouwen dat op woningen van f 80, ongeveer f 40 moet worden bijgepast gaat niet op. Men dient betere tijden af te wachten. De Voorzitter merkt nog op dat bet tekort vooral veroorzaakt wordt door de goedkoopste soort woningen. Door alleen dat soort te bouwen brengt men de geheele exploitatie rekening in de war. Op de betere soort wordt iets gewonnen op de goedkoope komt het verlies. Daarom meent hij dat B. en W. niet gebonden moeten zijn aan dat onderdeel van het bouwplan, beter is het zoo spoedig moge lijk met een nieuw plan te komen, waarbij rekening met de finantiën der Gemeente kan worden gehouden. De heer Eisma merkt op, dat de Voorzitter ook reeds heeft gezegd dat men niet terug kan, daar reeds verbintenissen zijn aangegaan, waarop de Voorzitter antwoordt dat er ver schillende aanvragen om een woning zijn in gekomen, doch hij heeft aan allen gezegd, dat wel B. en W. hun best zouden doen om Mei de woningen gereed te hebben, doch dat de risico voor de huurders bleef, en daar hebben zij genoegen mee genomen. De heer Boersma hoort hieruit dat de Gemeente nog niet gebonden is, en daarom is hij er voor het bouwen voorloopig uit te stellen. Het voorstel Terhenne, om B. en W. op te dragen met een plan te komen om voor loopig alleen een 14 il 20 tal der goedkoopste woningen te bouwen wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Eisma, v. d. Klei, Eerdmans, Terhenne en Kramer. Het voorstel Wierema, B. en W. op te dragen roet een nieuw plan te komen, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Vis merkt nog op dat de heer EiSma een vraag heeft gedaan over reeds ge dane aankoop van materialen, met voorbijgaan van handelaren en industrieelen alhier. Daarop is nog geen antwoord gegeven. De Voorzitter antwoordt nu dat hem van het voorbijgaan van hier wonende industrieelen niets bekend is, daar zelfs het maken van de regenbakken en putten aan een ingezet en van Bolsward is opgedragen. Om de zaak te bespoedigen heeft de architect in overleg met B. en W. reeds maatregelen genomen en een partij waalsteen aangekocht voordebestratingen. Daarop wordt de vergadering gesloten. M. de Redacteur! Met meer dan gewone belangstelling werd in den laatsten tijd door Bolswards burgerij kennis genomen van voorstellen en besluiten van den Gemeenteraad en het Dag. Bestuur der Gemeente. Waarom? Omdat gewichtige zaken werden behandeld op een wijze, die (zacht uitgedrukt) de goedkeuring van velen niet kon wegdragen. Het meest recente geval van dien aard is wel de woningbouw. In het Officieel Verslag blz. 182, lees ik in een schrijven van B. en W. aan den Raad «In verband met het in uwe vergadering „van 19 Maart 1914 tot ons gericht verzoek „om prae-advies uit te brengen over uw wensch „„een uitbreidingsplan vast te stellen en in „„verband met art. 32 der woningwet over „„te gaan tot het bouwen van flinke arbeiders- „„woningen, mits dit niet geschiede dan na opruiming of onbewoonbaar-verklaring van „„even zoovele minderwaardige woningen”” heb ben wij de eer, enz. Iets verder staat, blz. 183: „Sedert 19 Maart 1914 zijn 13 woningen „onbewoonbaar verklaard en één ontruimd.” Toch wordt er 13 Januari 1916 voorgesteld en aangenomen: niet om 13 woningen te bouwen, doch 46. Rijmt dat? Bladz. 188 Off. Raadsverslag De Voorzitter spreekt: „Trouwens over den huurprijs zal de Raad „beslissen, doch eventueelen bijslag te geven „ligt niet in de bedoeling van B. en W.,” 13 Januari 1916 schrijven B. en W. aan den Raad: „Zooals te verwachten was, sluit de exploitatie-rekening met een nadeelig saldo.” Toch wordt er en aangenomen een f 515.per jaar. Sluit dat? Voor de 46 woningen die zullen worden gebouwd, zijn: de zijde van den heer Terhenne om voorloopig alleen het goedkoop soort te bouwen. De heer Eisma begroet ook het voorstel wijl het geheele nu al ongeveer Hij wenscbt echter een wel waarom door den een belangrijk bedrag en nog wel met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1