Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. J I No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. I I Donderdag 17 Februari. Uit de Raadszaal. L I VOOR afzonderlijke om 13 Januari j.l. wat niet tot Vergadering op Maandag 14 Februari 1916. het onbillijk ver- nu door voor- aan ’t vroeger in 19 Maart 1914 van be- alle 13 leden van den een talrijk publiek ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn veikrijgbaar a 5 Cent. den Voorzitter wordt be geven van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. toestanden optreden. Spr. herinnert aan ’t geen reeds inzake woningbouw vroeger in den Raad gezegd werd' o.a. 19 Maart 1914 en toont dan aan, dat volgens opgaaf van B. en W. van destijds gebleken is, dat de aanbouw van 1908-1911 108 nieuwe perceelen bedroeg n.l. in 66 de Hollandiabuurt, 28 aan den Sneekerweg, en enkele op andere plaatsen. De bevolking nam in die mate niet toe. Ook later zijn nog woningen bijgebouwd meer dan werden afgekeurd, zoodat Bolsward in zoo slecht staat als wel Spreker kan dan ook niet met het plan zooals het in gewijzigden vorm wordt van den bouw te gunnen Anholt voor f 81.896. en W. een compliment de spoedige wijze waarop zij aan de opdracht van den te komen met nieuwe voorstellen, er dadelijk aan toevoegen, en ver schillende stemmen zijn daarover ook reeds opgegaan, dat de tijd voor den Raad te kort was om de wijzigingen te kunnen nagaan. Waar de vorige maal f 94.000 werd gevraagd, wordt’t nu gedaan voor f 86.240, er is dus een heel stuk afgedaan, en de Raad dient ook gelegenheid te hebben om te zien waar dat in zit. Nu is nog ruim f 4300 afgetrokken om den bouw toch maar mogelijk te maken, terwijl de architect vroeger reeds beweerde dat het niet zuiniger kon. Spr. heeft kennis genomen van het vakblad De Bouwwereld, en daarin wordt betoogd dat de Gemeente- bouw spaak moet loopen. De Raad dient behoorlijk te overwegen wat er gewijzigd werd en daarom stelt hij voor de behandeling te verdagen tot Donderdagavond. De heeren Praamsma en Wierema onder steunen dat voorstel. De heer v. d. Klei vindt dat de Raad thans wel is bijeengekomen, en hij 8 uur present was en de inlichtingen door den architect gegeven wel duidelijk waren, maar toch schaart hij zich aan de zijde van den heer Vis, om beter tijd te hebben de stukken in te zien. Een uur is daartoe onvoldoende. De Voorzitter antwoordt, dat alvorens daarop te kunnen antwoorden, de openbare zitting geschorst dient te worden. Dit wordt goedgekeurd en den Raad behoort, marcheert weer naar de vestibule. Na de opheffing der schorsing komen allen weer binnen, en nu deelt de Voorzitter mee Bolswardsche Courant. is er voor de verlichting niets gerekend, f 5 Onderhoud voor een woning is ook te weinig, dat leert de zuivelschool, een nieuw solied gebouw wel; ook andere posten vindt Spreker te laag, zoodat het tekort grooter zal worden. Hij kan zich nog niet met het voorstel vereenigen. De heer Boersma wil ook, nu er toch cijfers genoemd worden, er op wijzen, dat de som voor het verven gesteld, wel f 2000 te laag is, als het namelijk goed geverfd zal worden terwijl hij omtrent de hooge hurenwinst, waarop de heer Eerdmans wees, wel eigenaars weet die blij zijn als ze 5 pCt. kunnen houden. De heer Terhenne komt op tegen de bewering van den beer Praamsma, als zou door het particulier initiatief hier voldoende in de behoefte aan woningen zijn voorzien want bij B. en W. is nog een heel lijstje van woningen welke eigenlijk moeten worden afgekeurd. De Voorzitter ging achtereenvolgend de verschillende sprekers beantwoorden, doch wees vooraf er op dat sedert 1908 de kwestie van den woningbouw hier eigenlijk al gaande is. Hij meent dan ook dat de zaak wel vol doende onder oogen is gezien en dat er geen sprake van mag zijn dat B. en W. nu nog te vlug zijn. Wat de heer Praamsma opmerkte, n.l. dat het particulier initiatief dient voor te gaan, beaamt Spr. ten volle, maar waar ’t tekort schiet moet worden ingegrepen. Het resultaat van het ingesteld onderzoek naar de woning toestanden was dan ook dat 19 Maart 1914 de Raad woningbouw van gemeentewege noodig oordeelde. En nu 2 jaar verder heeft het particulier initiatief iets gedaan, waarbij het het Gemeentebestuur schaakmat trachtte te zetten, door voor de degenen wier woning onbewoonbaar werd verklaard, geen woning weer beschikbaar te stellen, ze dus dakloos te maken. Dat er bijslag gegeven moet worden is waar, maar voor de woningen in Hollandia buurt is voor rioleering en demping f4000 besteed, dat is dan ook bijslag doch neen dat is besteed in’t algemeen belang der volks gezondheid en dat wordt door dit bouwplan ook beoogd. De heer Eerdmans wees er op dat nu de huren iets hooger zijn gesteld dan eerst, maar dit is nu geschied in overleg met den inspecteur der volksgezondheid, en ’t is veroorzaakt door de hooge prijzen der materialen. Vooreerst kunnen de huren nu niet hooger, mettertijd misschien is zulks wel mogelijk. De heer Vis wees er op dat B. en W. nu spreken van f 4 bijslag per woning, en vroeger dat alleen het goedkoope type bijslag noodig maakte ja, dat is ook zoo, maar het tekort bedraagt nu f 180 en over alle woningen omgeslagen wordt het -j- f4. De vereenvoudiging van het bestek ging niet ten koste van de soliede constructie maar eenige geriefelijkheid en luxe wordt nu weggelaten. Er is voorop gesteld solied te bouwen, maar ’t te groote tekort dwong tot enkele ver eenvoudigingen. De rioleering van toegangsweg en Cnossenlaan zijn niet voor dit bouwplan alleen, maar dienen ook voor het verdere uit breidingsplan en zijn van f 1200 tot f 1000 ver laagd. De aanleg wordt mede bestreden door de verdere bouwterreinen. Ook onderhoud, administratie en risico zijn zoo bepaald in overleg met den inspecteur, die het voldoende acht voor deze woningen, en de verlichting van het terrein behoort niet in ’t bouwplan opgenomen, waar de stad overal verlichting aanbrengt, zelfs in particuliere straten. Ver lichting is een publieke eisch. De heer Praamsma repliceert nog over de vermeerdering van woningen in vorige jaren, betreurt ook de advertentie inzake het niet beschikbaar stellen van woningen voor hen wier woning afgekeurd is, doch er waren ook een paar woningen bij die niet in de termen vielen. De heer Lunter betoogt dat reeds veel jaren is verlangd naar een goed uitbreidingsplan, om aan den woningnood tegemoet te komen. Er is nu een goed plan waarbij het niet gaat om te concurreeren met de particulieren, daar men verder terrein beschikbaar houdt voor particulieren om te bouwen, maar er wordt een voorbeeld gegeven voor goede woningen, en daar de subsidie f 180 is, vindt hij die wel besteed. De heer Kramer wil niet veel spreken, maar één ding moet hem van 't hart. B. en W. hebben lang gezocht naar een plan van uit breiding en een zwaren strijd gehad eer er dat verdaging tot Donderdagavond dit bouw plan onmogelijk zou maken, daar de heer Van Anholt zijn aanbod slechts tot morgen avond gestand doet. De heer Vis handhaaft evenwel zijn voorstel. De heer Praamsma wil een bemiddelings voorstel doen en wel om de behandeling tot morgenavond te verdagen. Dit wordt gesteund door de heeren Terhenne en van der Klei. Daar ’t voorstel Vis, door het terugtrekken van den heer Praamsma nu niet meer vol doende ondersteund is, zal de heer Boersma dat steunen. Eerst wordt nu gestemd over ’t voorstel Vis. Dit wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Vis, Keikes, Wierema en Boersma. Het voorstel Praamsma werd daarop aan genomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Vis, van der Wal en Boersma. De heer Boersma verklaart te hebben tegen gestemd wijl hij morgenavond onmogelijk tegenwoordig kan zijn, hij wenscht daarom een opmerking te maken dat zijne meening over het bouwplan reeds bekend is. De Voorzitter interrumpeert dat dit onder werp nu niet meer aan de orde is, wijl de behandeling is verdaagd tot morgen. De heer van der Kt ei vraagt of de aan besteding die gehouden werd vervallen is. Hij vraagt dat met het oog op de premie’s die de naastbijzijnde inschrijvers zouden hebben. De Voorzitter meent dat die gehouden aan besteding niet gegund werd en dus de premies zijn vervallen. Echter daarover kan nog nader beslist worden. De heer van der Klei zou vinden, indien die uitgeloofde premies vielen, in geval de bouw doorgaat. Sluiting der vergadering. Dinsdagavond waren Raad op ’t appel, en ook vulde weer de Raadszaal. De Voorzitter opende de vergadering en stelde aan de orde het puntBespreking woningbouw. Nu, een bespreking is het inderdaad ge worden. De sluizen der welsprekendheid zijn wel degelijk geopend, en lange redevoeringen zijn, zoowel door voor- als tegenstanders, van het bouwplan, gehouden. Allen hebben, de een uitvoeriger dan de ander, hun meening in dezen verkondigd, alleen de heer Wierema wist zijn tong geheel in toom te houden. Voor wij een beknopten inhoud van de discussiën geven, meenen wij wel te doen vooraf te zeggen dat het bouwplan ten slotte werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De grootste belangstelling onzer lezers, voor zoover zij het nog niet vernamen, zal toch bestaan in ’t eindresultaat, daarom dat maar vooraf. Nu in ’t kort de besprekingen De heer Terhenne was de eerste die het woord vroeg en wees er op dat wel de meeste leden van den Raad voor de woningbouw zijn, omdat zij erkennen dat er behoefte is aan goede arbeiderswoningen. De regeering die sterk ijvert voor een goede volkshuisvesting, ziet er in een algemeen volksbelang, en het is dus ook een gemeentebelang. Evenals voor andere belangen mag zeker ook hiervoor wel een subsidie worden verleend, want dat komt de gemeenschap ten goede, en een tekort op de exploitatie kan dan ook eigenlijk niet opgevat worden als een bijslag op de buren der huizen, zelfs verklaarde de heer Nauta, anti-revolutionnair burgemeester van Dantuma- deel, dat een eenigszins normale bijslag nimmer als bedeeling kan worden beschouwd. Alleen over de grootte van bet tekort zal dan ook hier verschil van meening bestaan, en daar door het nadere voorstel het tekort niet meer groot is, doch de woningnood dringend voor ziening eischt, zal spreker gaarne zijn stem aan het voorste] geven. De heer v. d. Wal vindt ook, dat nu op elke woning nog slechts een bijslag van f 4 noodig is, hij met vrijmoedigheid mag stem men voor het voorstel, want er zijn woningen te min, en door dit plan zal men geen woon schepen behoeven aan te koopen, zooals een burger onzer stad wilde doen. De heer Praamsma sympathiseert niet met het plan, niet om het geld, dat er voor ge- eischt wordt, maar meer om het beginsel. Zijn beginsel is, dat het particuliere initiatief moet gehandhaafd blijven, alleen bij nood- dit opzicht lang niet werd aangegeven. meegaan B. en W. gesteld. De heer Boersma, die niet best deze ver gadering kon bij wonen, heeft zich toch ver plicht gezien hier te komen, omdat hij zijn aanwezigheid zeer noodzakelijk acht. Er is een zwarte schilderij opgehangen van de woningtoestanden in Bolsward, maar hij heeft heugenis van 60 jaren en ziet een heel andere schilderij. Weeshuis en Armenhuis zijn enorm verbeterd en ook op het gebied van woningen is heel wat veranderd, maar dat is geschied geleidelijk en door gemeenschappelijk overleg. Hij vindt het verkeerd, dat 12 Mei die woningen, welke nog gebouwd moeten worden, al betrokken zullen worden, hij acht dat ongezond, en hij ziet in het geheele plan een te groot bezwaar voor de Gemeente. De heer Eerdmans was 13 Jan. er voor den bijslag weg te nemen door de huur hooger te stellen. Dat kon toen niet en nu wordt het toch door B. en W. voorgesteld, en ook is er nog een bijslag noodig. Dit komt door de booge prijzen der materialen, en daar nog hooger huur niet kan, terwijl toch hier be hoefte is aan woningen zal spreker met bet voorstel meegaan, want men kan Roosje niet laten zorgen en maar steeds uitstellen. Hij wenscht dat de vele pogingen van B. en W. en den architect nu na de ernstige over wegingen zullen leiden tot een gunstig resultaat. De heer Vis- verklaart zich graag een voor stander van een goede volkshuisvesting, maar niet tot eiken prijs. Hij meent dat als B. en W. niet zoo haastig te werk en niet reeds zoo ver op het plan waren ingegaan, dan hadden er andere voorstellen verwacht kunnen worden, namelijk een terugtrekking of inkrimping van het plan. Hij vreest dat in deze proef wel zooveel afteer zit, dat men een tweede proef zal nalaten. Uit de exploitatie-rekening blijkt dat dit plan pasklaar is gemaakt, nadat eerst al f 7000 was afgetrokken is er nog voor f 4000 wijziging in gebracht, doch ’t wil er bij Spr. niet in dat het nu is een betrouw baar plan, en hij kan er niet in meegaan. De heer Eisma daarentegen vindt dat de oplossing een zeer gelukkige is. Er is reeds tot den bouw besloten, doch men had bezwaar tegen de gekomen verhooging; nu is er ver laagd en kan hij daarom zijn slem er aan geven, evenwel is het een eigenaardig ver schijnsel dat er zoo’n verschil kan zijn en bij hem rijst de vraag of de aannemers eerst wel serieus gerekend hebben, en of zij het in hen gesteld vertrouwen ook beschaamd hebben. De heer van der Klei wil ondanks er een kleine toeslag noodig is, voor ’t voorstel stem men, want bij heeft zich vroeger met eigen oogen overtuigd dat hier nog krotten bewoond worden die den naam woning niet verdienen. De heer Oosterbaan meent dat de princi pieels kwestie omtrent de woningtoestanden vroeger reeds is uitgemaakt door lange be sprekingen, doch het voorstel dat thans aan de orde is, al zijn de cijfers mooi bijgekomen, wekt niet zijn bewondering. Hij heeft er geen studie van kunnen maken, maar begrijpt niet hoe het zoo maar f 12000 minder kan. 13 Januari verklaarden B. en W. dat de mate rialen veel duurder waren geworden doch een andere constructie niet eeduld kon worden en nu is ’t zoo maar 12 pCt. lager. Voor onvoorzien is slechts f 1000 gerekend, het onderhoud op f 5 per woning, dat lijkt hem te laag. Hij vindt geen vrijmoedigheid voor 't plan te stemmen. De heer Keikes was 13 Januari voor woning bouw, doch tegen bijslag, dat voorstel is toen verworpen, nu is er een goedkooper plan, maar de f 1000 voor rioleering Cnossingerlaan en f 2000 voor rioleering toegangsweg zijn er afgenomen. Toch moeten die er komen en de Gemeente zal ze moeten betalen. Ook Maandagavond 9 uur werd weder een spoed- eischende vergadering belegd van den Raad onzer gemeente, ter bespreking van den woning bouw. Alle leden waren present, uitgezonderd de heer Oosterbaan, die afwezig was met kennisgeving. Er was weder een behoorlijk quantum publiek aanwezig. De Voorzitter deelde eerst de ingekomen stukken mede, die betrekking hadden op het onderwerp van behandeling, n.l.: a. Een resolutie van Ged. Staten van 3 Feb. goedkeurende het besluit van den Raad omtrent het bouwen van 46 woningen, kostende ten hoogste f 86.700. Deze resolutie werd voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het Comité der Werklieden organisatie, vertegenwoordigende de plaatselijke vereenigingen op dat gebied, hun leed wezen te kennen gevende dat geen afdoend besluit is genomen omtrent den woningbouw, verzoekende, daar zij overtuigd zijn dat hier noodig zijn goede werkliedenwoningen, nog in die behoefte te voorzien. Op voorstel van sloten, aan adressanten kennis te het in deze vergadering te nemen besluit. Overgaande tot het eenige punt handeling BESPREKING WONINGBOUW, wordt gelezen een schrijven van B. en W. waarin wordt gemeld dat ingevolge -opdracht der vorige vergadering getracht is het plan van woningbouw tot een goede oplossing te brengen. De aannemer J. van Anholt was bij nader overleg en na eenige wijziging genegen het plan uit te voeren voor f 86.240. Door het aanbrengen van nog enkele vereenvoudi gingen en ’t weglaten van versierselen is daar nog f 4344 op bezuinigd, zonder schade van de goede constructie der woningen. De toe lage der gemeente wordt nu f 180 per jaar, wat een groot verschil maakt met dat der vorige vergadering. B. en W. stellen nu voor: le. Het Raadsbesluit van in te trekken. 2e. over te gaan tot den bouw van 46 woningen volgens het gewijzigd plan, en de woningen onderhands te verhuren; 3e. de grondaankoop te stellen op f 11.750, de bouwkosten op f 84.000 samen f 95.750, en tot dat bedrag een rijksvoorschot aan te vragen, benevens de helft van ’t nadeelig saldo 4e. de uitvoering aan den heer J. van De heer Vis wil B. maken voor hebben voldaan Raad om maar wil mag zorg van overheidswege

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1