PER TELEFOON. FLINKE JONGEN, ter opleiding in het vak. Bij ijver en ge schiktheid flink loon en tramvergoeding. 25 GId. helooning. Voor administratief werk Stadsnieuws. Advertentiën. PETERSBURG. (Officieel). In den avond van 15 Februari hebben de Russische troepen behalve de 2 vroeger reeds bezette forten van de vesting Erzeroem, nog 7 forten inge nomen. G E V R A A G I), EEN Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Februari 1916. HERVORMDE KERK. Ds. D. KOSSEN. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). Schettens on Longerhou, 13 Februari. De watersnood-collecte heeft in deze beide dorpjes meer dan f 400 opgebracht. „Eendracht zij onze Leus.” Toaniel-Rriich. INGEZONDEN. nam dat De is, zoon, doen, van Makkum op: was Brieven met opgaaf van leeftijd enz. aan de Sigarenfabriek „Cuba”, P. GORTER, Sneek. kamers nog een Witmarsum gaf: Hinne Skroor” kwam uit met: D. H. Zijlstra „Slaven” van nog een prijs ’s Voormiddags 91/2 üs. DIJKSTRA ’s Avonds 5i/2 uur: De heer G. I. v. d. PLOEG. waren zoo’n rol. was de indruk het stuk was BOLSWARD, van 13 tot en met 1 6 Febr. Geboren: Matje d. v. Durk van der Eems en Ymkje van der Eems. Anna Ever- dina Maria d.v. Gerard Johannes Jozef Huigens en Agatha Juliana Maria Oosterbaan. Klaas z. v. Schelte Althof en Pietje Klom. Tjitske d. v. Arjen Broekstra en Oetske Politiek. Overleden: Sjoukje de Boer 80 j. weduwe van Jan Pieters de Jong. ze een anderda’s vaoder. Moe zeitzoo kreng, ben je daor. Vaoder ze.it: gao je mee naor de Haorlemmerdijk Nee, zeit moeder, da verdom ik. Nou, zeit vaoder, dan gaon ik alleen”. Vader af. Vraag: hoe moet de onderwijzer zulke kinderen later fatsoenlijk Nederlandsch leeren J. G. K. Door de familie-bet rekkingen wordt f 25 belooning uitgeloofd voor het vinden van de lijken van E. van URK en J.S. van DIJK. wordt gedurende 2 a 3 avonden per week iemand gevraagd, met dergelijk werk bekend en een nette hand schrijvende. Eigenhandig geschreven brieven met op gaaf van conditiën worden ingewacht onder letter B. E. aau den Boekhandel van WESTER- BAAN PEKEMA. „De reis nei de jichtmasters” van van der Meulen, terwijl 16 Jan. 1.1. „Witmarsum” van de Ned. Ver. tot Alc. Dranken opvoerde „Op wylde van Schuitmaker. De Jury bestond uit de heeren G. L. van der Zwaag van Gorredijk, S. van der Burg van Makkum en Y. C. Schuitmaker van Franeker. Zondagavond moest ieder der mededingende blijspel geven in één bedrijf. „Yn ’e Sniderswinkel fen van B. S. Hijlkema, Bolsward „Hwa scil ’t wirde” fen en Oldeboorn voerde Schuitmaker. Hieraan van f 25 verbonden. Zondagavond had meteen de bekendmaking plaats van den uitslag en deze was als volgt le prijs „Boalsert” met 1251/2 punten 2e Oldeboorn met 1211/2 3e Witmarsum 1191/2 Voor het blijspel behaalde onze Krite ook den prijs met 33 punten, Oldeboorn had 301/2 en Witmarsum 28r/2 punten. Bovendien waren nog een paar personeele prijzen uitgeloofd. De Zilv. Med. werd behaald door „Hidde” van Witmarsum, en van de speelsters stond het hoogst Lieschen van Oldeboorn, aan wie eveneens een Zilv. Med. werd toegekend. Voorzeker mag van ons blad ook een felicitatie uitgaan aan de leden onzer Kiïte, die in dezen wedstrijd de zege behaalden, ’t Getuigt al weer, dat zich daarbij uitstekende 's Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZU1THOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. II. N. YSBRANDY van Pingjum. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: ’s Voormiddags 91/2 uur: Ds. .1. op ’t HOLT. ’s Avonds ö1/^ uur: DEZELFDE. BROEREKERK. uur van Longerhou. Af geluisterd op een voorbereidende school. De kinderen mogen met hun blokkendoos een oogenblik vrij spelen. Een aardig meisje, een kind van vijf jaar, zet een blokje voor zich en mompelt; „da’s moeder”. Daarna neemt krachten bevinden, wat ons trouwens bij de vroegere opvoeringen alhier reeds meermalen is gebleken. Sneek, 15 Febr. De Raad vergaderde hedenavond, na een rust van juist 4 weken. Afwezig was wegens ongesteldheid de Burgemeester, en wegens ambtsbezigheden de heer Zelvelder. De ingekomen stukken bevatten weinig nieuws, maar discussie er over, daaraan haperde het allerminst weer. Onder die stukken vermelden we alleen een schrijven van de Kamer van Koophandel over het treurig aantal weegtoestellen op de varkensmarkt. Naar aanleiding van dit schrijven bleek het ons dat de beide tegenwoordige weeg toestellen niet meer deugen. De Voorzitter verzekerde dat 't schrijven van de Kamer beslist aan de orde komt en spoedig ook, zoodra maar de plannen tot verbetering van onze veemarkt in den Raad komen. Of ’t aantal weegtoestellen alsdan, met twee of drie zal worden vermeerderd, we hopen het om de vele varkenshandelaars, die bier Dinsdags vaak uren moeten wachten, vóór hun waar gewogen wordt. Of de waar schuwing van de Kamer: Steenwijk heeft zóóveel toestellen, Wolvega zóóveel, een aansporing voor autoriteiten hier zal zijn, om ter gelegener tijd de zuinigheid niet de wijsheid te doen bedriegen, zal de tijd leeren. Onderwijzer aan school’ no. 1 werd no. 1 der voordrachtJ. Zoete te Heerde. ’t Salaris van een ongehuwden onderwijzer hier, die eerstdaags zijn plichten bij den Landstorm moet vervullen, werd bepaald op 40 pCt. van diens tegenwoordig tractement, evenals die bepaling geldt voor gehuwde ambtenaren. Vastgesteld en aangenomen werd een verordening op de keuring van levensmiddelen en andere waren in de gemeente. Uit een rapport der Commissie voor reke ningen en begrootingen betreffende een wijziging der begrooting van het O.-B. W. werd ons meegedeeld, dat die begrooting voor 1916 van dit gesticht in ontvang en uitgaaf bedraagt f 12290 7,285. Sneek, 15 Febr. We hebben hier thans ook een dienstweigeraar, en wel een jongman van 21 jaren, gedurende een jaar of acht achtereenvolgens bij de firma Brandehburgh, uitg. N. Sn. Ct. werkzaam. Er is geen denken aan dat, deelt men ons mee, de vrije socialist zich ter elfder ure wel zal beraden. Als in Maart a.s. de indeeling volgt, zal P. v. d. Veen vrijzeker niet op ’t appèl zijn. Schoterland, 14 Februari. Een Zeppelin was waargenomen. Duidelijk hoorden eenige ingezetenen het angstwekkend geraas van den motor. Met spanning zag men naar den donkeren hemel. Enkelen meenden het ge vaarte reeds op te merken. De spanning werd grooter. Plotseling was alles stil, doch het duurde niet lang of men hoorde reeds het geschut bulderen. Onze kustwacht was dus reeds in actie. Twijfel was niet meer mogelijk. En ’s morgens wist ieder dat wederom een Zeppelin was gepasseerd. Toch had men zich een weinig vergist. Het was... de pas aangeschafte motor van een bakker, die ’s morgens heel in de vroegte werd geprobeerd. De Rederijkerskamer voornoemd gaf Zondag avond haar 51e openbare uitvoering. Een goed gevulde zaal bewees, dat men de pogingen van dit gezelschap op prijs stelt. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Onder één dak”, een pennevrucht van Fabricius, waarin een schets uit het leven wordt gegeven, waarbij de slechte verhouding die soms tusschen ouders en kin deren, hieronder ook aangetrouwde kinderen begrepen, bestaat. De oude Vader kon niet overweg met een aangetrouwde dochter, en hieruit ontstonden heel wat verwikkelingen. Het le bedrijf begon al dadelijk met een familietwist over de vraag nota bene, of die vrouw van den oudsten zoon al of niet mee mocht op de begrafenis der overleden moeder. In ’t tweede bedrijf was 't weer een kibbelarij over de vraag hoe ’t verder met den ouden man zou gaan, die eindelijk werd verloot, om uit te maken bij wie der gehuwde kinderen vader moest inwouen. Het lot viel op den die finantiëel het ook het best kon maar diens «rouw had zulk een boos aard, dat de oudste zoon vader tot zich en hoopte dat hij vrede zou stichten tusschen zijn vader en vrouw. Ook over de erfenis kwam nog gekibbel. Dat, met de gedwongen intocht van Vader in ’t huis van zijn zoon, was de inhoud van het 3e bedrijf. Het samen wonen onder één dak scheen slecht te zullen gaan, echter de miskende vrouw wist vader ten slotte bij ’t hart te krijgen en de oude zag toen in, hoe onrechtvaardig hij zijn stief dochter had behandeld, die nu nog door haar spaarpot te offeren wist te voorkomen dat vaders huis moest worden verkocht op eisch van zijn meest welgestelden zoon, die aange- hitst door diens vrouw, moeders erfdeel op vroeg. Dit een en ander gaf een boeiende actie, de spelers en de speelsters vooral wisten fleur en leven in ’t stuk te brengen. Vader had een moeielijke rol te spelen, maar wist toch vooral sommige oogenblikken, aandoénlijk spel te geven, Wolter, de oudste zoon, was ook heel goed, en toonde ondanks zijn stugheid een goed hart, de onderwijzer Jacob was de schijnheilige zoon, echter een pantoffelheld. Zijn spel beviel ons thans beter dan bij vorige gelegenheden wel eens het geval was. De 3e zoon aangetrouwd hield meer de comische zijde, hij was een aardige afwisseling bij de andere karakters, ook zijn spel was goed. De dames speelden alle vier heel natuurlijk. Liesbeth, de jongste dochter nog bij vader in huis, maakte het al goed; Antje, de vrouw van den smid, was wel wat tenger en jong, overigens een echt type van een dorpsvrouwtje. Lena, de meer welgestelde vrouw toonde zich geen katje om zonder handschoenen aan te vatten, zij wist karakter in haar rol te brengen en eindelijk Dora, de vrouw, van Wolter, die als stadsjuffertje geen genade in vaders oogen kan vinden, gaf vooral aan ’t slot meesterlijk spel te zien. De notaris, dien we nog niet noemden, kon beter geweest zijn, zoowel postuur als wijze van optreden en spreken waren niet dat, wat men zou verwachten van Over het geheel genomen, gunstig en vooral ’t slot van pakkend. ’t Beviel ons zeer, dat na zulk een slot geen klucht als nastukje werd gegeven, orde in de zaal was deze maal veel beter dan vroeger, en dat werkte ook mee om den goeden indruk te versterken. De Krite Ljouwert heeft dezen winter een tooneelwedstrijd uitgeschreven, waaraan drie rederijkerskamers meedongen; elk moest een Friesch tooneelstuk opvoeren van 4 bedrijven. Voor onkosten kreeg elke Kamer f 50 vergoed terwijl de prijzen bestonden in een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Op 14 Nov. j.l. heeft de „Krite Boalsert” opgevoerd „Skyn” van Y. C. Schuitmaker, 19 Dec., trad „Vriendenkring” van Oldeboorn op met T. G. de afd. afsch. van Weagen” een plan gereed was. Nu belooft het tot een beslissing te komen, want er werd reeds door autoriteiten ons een verwijt van gemaakt, dat wij wel beloofden doch niet volbrachten. Dat alles nu zoo duur werd is aan de om standigheden des tijds te wijten, en het ver heugt Spr. dat het plan eindelijk in een stadium van beslissing is gekomen. Hij hoopt dat het resultaat zoo zal zijn, dat niemand zich heeft te beklagen. De heeren Keikes en Oosterbaan reflecteeren nog in ’t kort op de woorden des Voorzitters de eerste om mee te gaan, de andere om te volharden. Eerst werd gestemd om het besluit van 13 Januari, gegrond op de vroegere cijfers, in te trekken. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2o. De som te bepalen op f95.750.en dit bedrag met bijdrage voor den bouw van 46 woningen bij ’t Rijk aan te vragen. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Praamsma, Oosterbaan, Vis en Boersma. 3o. Te besluiten tot den bouw der 46 woningen, waarvoor grondaankoop enz. f 11.750 en voor bouwkosten f 84000 wordt gerekend. Eveneens aangenomen met 9 tegen 4 stemmen zelfde heeren als bij ’t vorige punt. 4o. Het bouwen der woningen onderhands te gunnen aan den heer J. van Anbolt voor de som van f 81.896. Weer met 9 tegen 4 stemmen aangenomen, zelfde stemmen als te voren. Daarna kwam nog in behandeling het verzoek van de heeren B. Oosterbaan en M. Hengst om de woning naast de secretarie wederom te mogen huren. B. en W. adviseerden dit huis op de be staande voorwaarden wederom voor 5 jaren te verhuren en de Raad ging met algemeene stemmen hierin mee. Sluiting der Vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. de Redacteur. „Iemand met eenige ondervinding van woningbouw” heeft gereageerd op mijn schrijven in Uw blad van 10 Februari. Uit hoffelijkheid dien ik even te salueeren Ik benijd den geachten inzender bijna zijn liefde voor de Volkshuisvesting; deze heeft blijkbaar zijn gebeele hart. Ook het kenmerk van die ware liefde ontbreekt niet, want... ze is blind I Hij vraagt niet naar kosten, plannen of gevolgenbouw slechts, bouw veel, bouw ruim, hoe meer hoe liever, hoe ruimer hoe beter. Was het alleen een kwestie van gevoel, ik zou mee willen doen aan dat enthousiaste drijven, aan dat haken naar idealen, aan bouwen van... luchtkasteelen. Men moet gaan schipperen zegt de inzender, (onder ons gezegd, valt me dat van idealist wel wat tegen) „er valt allicht hier en daar iets te bezuinigen”! Zou het ook kunnen zijn dat er reeds „geschipperd” is Ik weet van bestek noch teekening, doch vakmannen spreken van „daken zonder spanten" „duims vloeren en zolders” „driekwartiers dakhout” Zou ’t nog minder kunnen? De stelling van den geachten inzender „Bouw woningen op groote oppervlakten ter rein, b. v. 46 woningen op 20 pondemaat land of 200 op 50 p. m.” belooft iets om van te watertanden. Ik vind woningparken en villaparken ideaal 1 Doch wie durft zulk een raad te geven bij den bouw van arbeiderswoningen! Voor de 46 woningen in kwestie kosten land en stratenaanleg ruim 10 mille, zouden deze kosten bij een oppervlakte van 20 p. m. niet boven de dertig mille gaan (Zie de bouwverordening wat stratenaanleg etc. betreft.) Met één uwer beweringen ga ik volkomen accoord „Ook wanneer de aanbesteding gelukt was, zou bewoning voor 12 Mei totaal mis lukt zijn." Tot slot wil ik M. de Red.als mijn meening over Gemeentelij ke-woningbouw te kennen geven Bouw, indien noodig Bouw, niet meer dan noodig Bouw degelijk Bouw niet bij abnormale duurte! Maak niet, van wat men „woningnood” noemt, „woningovervloed”, ge lokt elementen die de vaste klandizie aan de Armenver zorging leveren. Dankend voor de plaatsing. XXX Naschrift van de Redactie. Ofschoon de woningbouw thans beslist plaatsen wij bovenstaande, daar de inzender recht van verweer heeft. De tijd zal wel leeren, of na de vele bezui nigingen in het bouwplan, de soliditeit der woningen verzekerd is. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Heerenveen. Door den Burgemeester van Schoterland zijn van de lijst van winkeliers, die regeeringsrundvet ten verkoop in hunne winkels hadden, een tweetal winkeliers ge schrapt, wegens het niet nakomen van de voorgeschreven controle maatregelen. O. N. De scheepsbrand op de Zuiderzee. Over den scheepsbrand op de Zuiderzee en het leegbranden van het motorschip de „Spe culant,” waarnaar door een recherche-vaartuig gezocht werd en dat geladen zou zijn met rubber en lijnolie, vernemen wij nog de vol gende bijzonderheden; Volgens een scheepsverklaring, welke de schipper en de stuurman afgelegd hebben aan den burgemeester van Venhuizen, ten zuiden van Enkhuizen, lag de „Speculant” om 6 uur Vrijdagmiddag tusschen Enkhuizen en Urk voor anker. Om 8 uur werd een schok gevoeld. Eerst dacht de schipper, dat deze veroorzaakt werd door het klotsen der golven. Er kwam echter damp uit de ruimluiken en toen deze geopend werden, bleek, dat er in de lading een ontploffing had plaats gehad en dat deze in brand stond. Tevergeefs werd getracht den brand te blusschen. Daarna trachtte men het schip te laten zinken door de buitenboordskranen open te zetten. Dit gelukte niet. In een roeiboot bleef men den geheelen nacht bij het brandende schip. Noodseinen werden gegeven, doch deze werden niet opgemerkt. Met den stroom en wind dreef men ’s mor gens naar de kust. Gebleken is, dat de „Speculant” inderdaad geladen was met lijnolie, rubber en margarine. Deze lading was bestemd voor Groningen, de bevrachter was iemand uit Rotterdam. Van vrachtbrieven voor Duitschland is niets ge bleken. In Groningen zou de lading opge slagen worden. De schipper Seven, die in het gasthuis in Enkhuizen ligt, is niet door den brand gewond, doch had een ziekte, welke het na de scheepsramp noodzakelijk maakte, dat bij opgenomen moest worden. Alg. R. Gisteren avond stonden te Harlingen verscheidene personen naar den avondhemel te loeren, alwaar zij een paar lichten van bijzondere grootte bemerkten, die dicht bij elkaar stonden. Men dacht direct aan luchtschepen som migen wilden er al heen. Even wachten; het zijn de planeten Venus en Jupiter, die dicht bij elkaar staan. Af stand van de aarde 80.000 geografische mijlen. N. Rarl. Ct. Wel zoo secuur. Van onze weinige militaire vliegers gaat wederom een den militairen dienst verlaten. Het is de heer M. van Meel, die er den brui van geeft in hooger sferen te vertoeven. Reeds te voren had hij kwestie met het land over de duiten, altijd een teer punt; thans was er weer wat aan de hand De vlieger gaat thans naar Amerika en gaat in olie doen, De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. R. schrijft: Een eenarmig vrijwilliger't Is niets bijzonders meer, dat ze in het dagelijksch leven hun werk verrichten als een ander, maar van een eenarmige, die mee ten strijde trekt, hebben we nog niet gehoord. Misschien als de oorlog lang duurt dat het voorbeeld van den Duitschen een- armigen vrijwilliger, wel zal moeten worden gevolgd. Het kostte hem moeite genoeg om de militaire overheid ervan te overtuigen, dat hij wel degelijk diensttauglich was. Maar het lukte en nu kan hij er op bogen met zijn hond 31 gewonden het leven te hebben gered. Ook in de loopgraven vocht hij dapper als geen ander, zoodat hem het Ijzeren Kruis eerste klasse, het Oldenburgsche kruis van Verdienste eerste klasse en de Oostenrijksche Dapperheidsroedaille eerste en tweede klasse werd uitgereikt. Twee zonen heeft hij te velde en zijn dochter is verpleegster van het Roode Kruis.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2