ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1916, No. 16. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. O! Donderdag 24 Februari. BINNENLAND. WONINGBOUW. r Het was nog niet voldoende De proef op het rekensommetje 4 r 31 y*.' I ïy* Bolswardsche Courant w, VOOR ‘Hl afzonderlijke 1 t c R. i i n e Q e Q 3 r 3 L 1 5 men weer - van maar 50 Cts. Vervolgens plaatsruimte. F INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ir e n a n n t s y t- a t om- bij- jk 3 t en ot at ke le :n )e td n n be de de n- ?n te et ik e- le et le in ik d- le n. ïh le 3t 10 1- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens naar Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. weer over het sommige „ge- Een firma uit van de stad weer blank, is al 't werk „boven water” te halen vergeefs En ais in den Spaanschen tijd Bezet een geheel de oude wallen, die en die thans als water- Kenau Hasselaars of niet, doch alles is in den heer M. nummer van herlezen, toen en eindelijk ook de woorden bijstonden die M. de Redacteur Het ingezonden stuk van i Kramer uit Leiderdorp in Uw 20 Februari heb ik gelezen en mijn oogen gewreven, er boven sommige huwelijks advertentiën „Ernstig gemeend”; want het mocht niet ernstig gemeend wezen was men nu de oude in ons doel van enkel om Een oud gebruik. In een Geldersch dorp werd dezer dagen nog eens een ouderwetsche gewoonte, zij het ook voortspruitende uit minder edele beweeg redenen, gehandhaafd. In den nacht voor een trouwpartij werd de geheele weg, die de bruidstoet naar het gemeentehuis volgen moest, met kaf bestrooid, (wel voor f 6 zeiden de menschen), hetgeen beschouwd moet worden als een daad van iemand, die het bruidspaar niet veel goeds wenschtnaar verluidt, hadden de ouders der bruid een twist over een weidje of een bongerdje met een buurman, die ver dacht werd de kafstrooier te zijn. Gelukkig kwamen de groenstrooiers na de kafstrooiers en ging het paartje over bet groen ten huwelijk, het kaf tot ondergrond, symbool van hetgeen ben te wachten staat. Arnh. Cl. M. de Redacteur Beleefd verzoek ik U het volgende te plaatsen over woningbouw. Ik zal woningbouw „Bolsward” verder onbesproken laten, doch de meening van X X X en zijn spot met mijne meeningen zou ik gaarne in ’t belang van „woningbouw” bestrijden. Ik noodig XXX beleefd uit tot een be zoek in streken met massabouw van arbeiders woningen met tuinen. Ik zal U die „lucht- kasteelen” laten zien op den beganen grond eigen Friesland. Och XXX het bouwen op groote oppervlakten is de onver mijdeligke hooge huren te verlichten door de opbrengst der tuinen en niet om het idee fixe villa- of woningparken na te jagen. Werkelijk het is veel eenvoudiger en goedkooper dan men meent. Uw reisje zal weinig tijd (een middagje) en weinig reisgeld (hoogstens f 1.50) kosten. Omdat thans de tijd van reizen ongeschikt is, zal ik U verwachten omstreeks Mei. Juist voor dien tijd ontvangt U de nadere reisge- gevens. Na bet onderzoek kan U of ik in deze courant verslag doen. Het is dus thans alleen voldoende, dat U in een volgend No. verklaart, dat U mijne uitnoodiging aanneemt. Maar XXX zullen we nu voortaan achter de schermen weg en onze namen voluit onder de stukken plaatsen zulks schenkt de lezers ook meer vertrouwen. Mijn dank voor de plaatsruimte. Iemand met eenige ondervinding' van woningbouw. gedeelte om haar geweest, door den vijand, thans echter andere, vliegt alles naar het stadje nog omringen keering dienst doen. 1 Ripperda’s ontdekt men de weer, brengt zand aan, dat de gloeiende olie en de pekkransen der voorvaderen ver vangt. De trein die men aangelegd had voor den aanvoer van materialen voor het herstel der dijken brengt bij wagensvol zand aan dat ergens neergestort in zakken overgebracht als weermiddel dienst doet tegen het tartende element. En ook in de omgeving der stad wordt het dolzinnige spel van wind en water voortgezet. Daar waar voor eenige uren nog een boeren woninkje stond, vindt men thans alleen haar maar wat rampzalige overblijfsel, een stuk van een hooiberg, een rest van een muur en waartegen nu de golven als sarrensmoede thans hun witte koppen kletsen, die in vlokken van schuim her- en derwaarts stuiven. Rusteloos kampt men voort, af en aan rijdt de zandtrein, wiens schelle stoomfluit haar langgerekte gillen tegen de huizen doet kaatsen, voortdurend draagt men zand aan. Volhouden, toonen dat men Hollander is; zoovele eeuwen wist men dezen grootsten vijand de baas te blijven. Thans ook niet versaagd. Ik zal handhaven En na lang strijden tegen den vloed die telkens in zijn beukingen de vesting tracht te overmeesteren, ziet men, eindelijk dat hij den overval zal moeten opgeven. De burgers overwinnen voor hoelang? Oorlogskosten. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen Een wetsontwerp tot ’t aangaan van een geldleening, groot 125 millioen gulden tegen U/v pCt. Een wetsontwerp tot het aangaan van een gedwongen geldleening, rentende 81/2 pCt., tot welker deelname alle eigenaren van ver mogens van f 75,000 en hooger verplicht zijn. De verplichte deelname loopt op van */2 tot 3l/2 pCt. van bet vermogen. Een wetsontwerp tot bet heffen van een belasting in eens van vermogens boven de f 50.000, beginnende met 2/I0 pCt. en telkens voor iederen groep met 2/10 pCt. opklimmende tot een maximum van 6 pCt. Een wetsontwerp tot het heffen van be lasting op de inkomens beginnende met f 1 voor een inkomen van f 650 en voor elke f 50 met f 1.opklimmende. Dit belooft wat voor de toekomst. De afgebeten arm. Nader wordt vernomen, dat de eisch tot schadevergoeding, welke door het meisje, wier arm onlangs door een der beren in den llaag- schen Dierentuin werd afgebeten, is ingesteld tegen het bestuur van het Kon. Zool. Bot. Genootschap, geldt een vordering groot f 25.000 Weer een smokkelaar gedood. De Aaltensche grenswacht heeft in de buurt schap Ileurne den 23-jarigen smokkelaar II. Wildeman, die margarine en mee) over de grens wilde smokkelen en na herhaalde som matie niet wilde stilstaan, door een schot, dat door den rug heen in de borst drong, zoodanig getroffen, dat hij na enkele minuten een lijk was. Dit is het derde slachtoffer van het smokkelaarsbedrijf in die gemeente. Alg. H. Schoterland. De landbouwer H. uit deze gemeente is gemobiliseerd. Evenals zoovelen zijner makkers, zou ook hij met ’n paar dagen verlof naar huis, doch bad toch gaarne twee dagen eerder verlof dan hem was toebedeeld, wijl hij gaarne naar de weekmarkt te W. wilde om een tweetal koeien te verkoopen. Met den sergeant van de week had hij een en ander al klaar gekregen hij mocht twee dagen vroeger vertrekken, de sergeant zou er dan wel voor zorgen dat alles in ’t reine kwam. Een paar dagen later. Een gemeente veldwachter komt bij bij H. aan huis, juist toen deze bezig was met het verzorgen van zijn vee, met de boodschap zich onmiddelijk in z’n soldatenpakje te steken en mee te gaan de burgemeester had n.l. telegrafisch bericht ontvangen van zijn mankeeren op 't appel, m.a.w. H. werd zooveel als deserteur beschouwd. Hij ging met den veldwachter mee, welke hem verder naar zijn garnizoen transporteerde. Daar kreeg hij, na verhoor, 8 dagen politie kamer, terwijl de sergeant, die mede in de zaak betrokken was, zijn strepen kwijtraakte. Hieruit valt dus weer te leeren, dat er met de militaire instructies niet valt te spotten. 0. N. Eedens bij Wommels. Een zeldzaam feit. Ons klein plaatsje heeft het voorrecht een nobel oud vrouwtje in haar midden te hebben, dat waarschijnlijk in geheel ons Vaderland een unicum is. Aide Trientje, die reeds in de negentig is, is bet type van de echte Stanfries, een mensch van den ouden stempel, een gedegen Friezin, die in alle eenvoud daar henen leeft, in nauwgezette plichtsbetrachting. Trientje die als elf jarig meisje bij de familie R. B. de Boer haar intrede deed, heeft ge durende ruim 80 jaren in dezelfde familie de ijverige, plichtgetrouwe dienstmaagd geweest. Een eere-saluut aan de oude vrouw, die als exempel voor vrouwelijk dienstpersoneel kan worden gesteld. De hulde aan aide Trientsje sluit in, een hulde ook aan de familie de Boer, die een model meesteresse blijkt te zijn, even als Trientje een model dienstmaagd is. 0. N. Met diepzwarte lucbt, waaruit met kleine tusschenpoozen striemende regenbuien neer vielen, had de nacht zich ingezet. Een zwakke Westelijke wind deed de regenstralen overal tegenaan kletsen, den huiverenden wandelaar in ’t gezicht. Tot breed-uitrollende baren had hij den vloed over het zoo zwaar geteisterde waterland, gezet, die spat-schuimend kwamen kruipen over den ondiepen straatweg, wiens lengle-lijn zich afteekende tegen de overige uitgestrekte watervlakte in een smalle strook van schuim-plekjes. En nijdigtartend hadden die golven ’t werk, zoo rampzalig, waarmede ze reeds eenige weken bezig waren, rusteloos voortgezet, beukend de huizen-resten in de polders, als met een grijnslach met breed gebaar streelend de zeekust of in der haast aangelegde waterkeering. En in 't waterlandsche stadje wederom ter ruste gegaan, thans veste, dank zij pompen en waakzaam zijn, vrij van het overtollige water was. Men had zich nu zoo langzamerhand aan den toestand aangepast; met zoovele diagen was ’t nog behelpen enfin 't gas brandde weer. Wat was dat ook in die plotselinge verandering, een bijna prae-historische toestand geworden. Je hadt je moeten behelpen met een petroleum lamp, met kaarsen, met petroleumstellen, één-, twee- of driepits, al naar de behoefte of de stook-capaciteiteu (het resultaat is nu eenmaal niet in P.K.’s of H.P.’s uit te drukken) van de huisvrouw. En dan het drinkwater 1 Dat is nog mondjesmaat, doch ook in dezen voelt men de helpende hand toegestoken door de groote stad, door Amsterdam, met hare duinwaterleiding, die direct bij tanks-vrachten (geladen op zolderschuiten) in de groote be hoefte kwam voorzien. Was het niet dat deze stad boven hare simpele drie witte kruisen in zwarte baan in haar wapen, reeds de keizerskroon droeg, thans zou zij met al dat belangeloos helpen, met dat liefdadig steunen zeker aanspraak maken op bijzondere onder scheiding. Moge dan echter de dankbaarheid van alle zoo zwaar geteisterde waterlanders, waarvan zij zich verzekerd kan achten, eene bekroning zijn, ongevraagd een kroon op haar werk. Doch tegen den morgen was de wind heftiger geworden. Gierend floot bij langs de huizen-muren, slierend door straat-engten, waarin bet wegstof in breede wolken op kringelde en opgestuwd werd tegen den trottoirband. En in ons waterlandsch stadje was wederom ontwaakt, wilde men de dagtaak beginnen, net als den vorigen dag, net zooals ’t reeds al die dagen, die weken gegaan was te midden van ’t waterrijk, een inundatie in de zooveelste macht, echter gelukkig nog zonder kanougedreun in de verte en oorlogs- angst onder de burgers. Maar angstig had men naar de lucht getuurd. Wel lachte er tusschen zware zwarte wolkengevaarten een koud morgenzonnetje, dat wat vriendelijkheid wilde brengen over ’t verwaterde stadje, doch het maakte geen indruk. Visschers fronsten alweer het voorhoofd, zagen er uiet veel heil in, wanneer de wind bleef doorzetten, doch wat ze dan verwachten, spraken ze maar niet uit, want tegen den avond kon alles weer ten goede keeren. Wanneer echter de zon ter kimme gaat, legt de wind zich echter niet, neemt juist in heftigheid toe, zoodat de lucht vervuld is van één gieren en loeien. Angstig tuurt men nu op de peilschaal bij een der sluizen, die langzaam aan doch gestadig het water tegen zijn hoogte-strepen ziet opklimmen. Zoo verstrijkt de nacht, steeds hooger en hooger komt ’t water weer opzetten, bedreigende wederom dat kleine stadje. En tegen het krieken van den morgen is ’t gevaarlijk dreigen van dien aard, dat men vreest dat de nood- waterkeering, die men aangelegd had om van de stad een polder te maken en dien daarna leeg te pompen, iets wat ook na veel moeite gelukt is, zal bezwijken. De burgers worden gewekt en gewaarschuwd dat er weer nood is. De straten, die nog lagen in nachtelijke ver latenheid en stilte, zijn nu plotseling bevolkt door menschen, die in een roezemoes van stemmen, uitroepen, heftig beweren, vragen, en als in een groote wirwar loopen, hollen. De waterkeering zal bezwijken, gaat het door en over al dat geroes en gewemel. Alle hens dus aan dek haar te sterken. Bezwijkt zij, dan staat in minder dan geen tijd het grootste Ontploffing. In de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Munni- keburen is Maandag een ongeluk gebeurd. Terwijl men met het onderzoek der monsters melk bezig was, sprong plotseling het apparaat met een hevigen slag uit elkaar, waardoor een drietal werklieden min of meer ernstig werden gewond en hun kleeding gedeeltelijk ver brandde. De werkman K. P. Oosten, werd het ern stigst getroffenzijn onderkaak werd gedeel telijk verbrijzeld. De controleur Strampel kreeg een ernstige keelwond, terwijl een derde werkman minder ernstige kwetsuren opliep. De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten in het fabrieksgebouw werden verbrijzeld en gaten in de muren werden geslagen. Alg. H. Uitvoer van bedorven kaas. De Duitsche pers klaagt allooi der kaaszendingen van schiiftsgewandten Mijnheers”. Rotterdam, waartegen de Flensburger Kamer van Koophandel waarschuwt, had, naar het heet, een waggon kaas geleverd, welke waar beschimmeld aankwam, kwalijk riekte, veel water en weinig vet bevatte. Dezelfde firma zou nog een half millioen kazen var. dezelfde „kwaliteit” in voorraad hebben. Wijl de Duitsche koopers betalen met wissels, die betaalbaar zijn, zoodra de waren de grenzen zijn gepasseerd, worden hun door dat bedrog ernstige verliezen berokkend. Indien alles waarheid is, wat hier wordt verhaald, dan is een woord van protest tegen zulke praktijken, die den Nederlandschen naam bezoedelen en onzen handel in gevaar brengen, ook van Nederlandsche zijde niet ongepast. De Tijd. heb ik gezocht of men leest eens De heer Kramer schrijft: „De Gemeente bepale” 1 „dat de Architect of een deskundige „Commissie vaststelle den bouwprijs van de „woningen in normale omstandigheden, 2 „dat naar deze taxatie het Rijks-voor- „schot zal worden aangevraagd, 3 „dat het meerdere, het verschil dus „tusschen den taxatieprijs en den werkelijk „kostenden prijs (de aannemingssom), zijnde „de verhooging wegens de abnormale „standigheden, gevonden worde uit een „zondere, voor dit doel gesloten leening, 4 „dat deze leening met rente op rente „terugbetaald zal moeten worden in gelijke of „nader vast te stellen annuiteiten in de jaren, „dadelijk volgende op de 50 jaren, waarin „het voorschot uit 's Rijks kas zal zijn „terug betaald.” De theorie van dit sommetje is als volgt: Eén gulden 50 jaren uitstaande a 4l/2 °/0 rente op rente wordt f 9.0326. Neem nu het verschil tusschen taxatieprijs en kostenden prijs aan op &0.000 gulden, dan zal na 50 jaar in annuïteiten moeten worden afgelost het sommetje van f 180652. Zegge honderdlachtigduizendzeshonderdlweeen- vijftig gulden! Is het verschil 15 mille, dan wordt de af te lossen som f 135489. En dien last zou de schrijver willen leggen op de woningen, als ze de eerste halve eeuw achter den rug hebben 1 Nu de praktijk van het sommetje 1 De leening moet terstond worden aangegaan tegen vaste rente en aflossing. Voor die vaste rente en aflossing zal weer moeten worden geleend; bijv, om de vijf of tien jaar, ook weer met aflossing. Kleinigheden, als het niet verkrijgen de goedkeuring van Ged. Staten, sla ik over Deze rente en aflossing mogen niet komen op de exploitatie- rekening; deze zal dus sluitende kunnen worden gemaakt, waardoor voor de Gemeente ook vervalt, en dus ver loren gaat, de 50 °/0 die van het exploitatie tekort kon worden verkregen van het Rijk. De goede bedoeling van den heer Kramer staat bij mij boven verdenking. Hij zal mogelijk niet eens gerekend hebben, doch... handelt zóó, iemand die een ander wil voor lichten, die van advies wil dienen, die pro’s en contra’s tot elkander wil brengen? Ik geloof niet, dat de Pro’s den heer Kramer hartelijk welkom zullen heeten in hun kamp! Dankend voor de plaatsing. XXX

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1