lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Prijsverlaging Klein s Thee, Theehandel Focke S. Klein, 1916. No. 17. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. I Zondag 27 Februari. Ge- BINNENLAND. Uit de Raadszaal. In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. HARLINGEN. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke De Maas- van zou van idem, houdende goed- idem goedkeurende de inzake den gemeentelijken De andere pont zijn afgezonden Vergadering op Vrijdag 25 Februari 1916. ik nu zakelijk blijf, niet per- waarom dan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan gaarne ter o. i. zeer het in zóó urgente zaken onze namen bekend een groot Sneeuwstorm. De dichte sneeuwstorm van Woensdagavond heeft veel stagnatie in het verkeer Enkhui- zen- Stavoren gebracht. De treinen uit Amster dam kwamen veel te laat aan. De sneltrein De heer begaan is, maar vraagt of de woningen dan beslist ontruimd moeten worden. De Voorzitter herhaalt dat nader tot ver lenging van den termijn kan worden besloten, dat is vroeger met andere woningen ook wel geschied. Doch de woningwet laat ineens niet toe dat de ontruiming op langer dan 6 maanden wordt bepaald. Met 10 tegen 2 stemmen aangenomen, tegen de heeren v. d. Klei en v. d. Wal. ander voor kennisgeving aange- Sneek, 25 Feb. Bij de op heden te Leeuwarden gehouden aanbesteding van ’t verbouwen van een woonhuis met doorreed te Goënga voor den heer T. de Leeuw te Poppinga- wier, architect S. Schaap Hz., alhier, waren hoogste inschrijvers D. Feenstra, Bolsward voor f 3560 en R. F. Feenstra aldaar voor f.3640. Laagste D. Wiersma alhier voor f3167; gunning aangehouden. Sneek, 25 Feb. In een gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Volks onderwijs is besloten dat ’t Bestuur zich zal wenden tot de K. v. K. en F. alhier, om met dit college van gedachten te wisselen over de samenstelling van een Comité, dat zal moeten fungeeren als voorlichter bij de keuze van een beroep voor jongens en meisjes, wanneer de tijd gekomen is, waarop dezen de school gaan verlaten. In Amerika, Enge land, Duitschland en Frankrijk werken deze comité's sedert eenige jaren al met zeer veel vrucht. Vrijdagavond vergaderde de Raad weder en wel een uur later dan het gewoonte is. Deze late aanvang is naar wij meenen al een gunstig voorteeken dat het geen drukke vergadering zal worden, trouwens de agenda zag er zeer onschuldig uit. En de verwachting is ook niet teleurgesteld. Te kwart over acht begonnen was negen uur ongeveer de zaak afgedaan, althans voor ons in de Raadszaal. Wij mochten toen ’t gehoorde nog op schrift brengen en naar ik meen, bad de Raad ook nog iets te doen of te bespreken. Nu de bouwonderneming aankant neen dat woord is hier onjuist behandeld is, schijnt ook de belangstelling van ’t publiek die bij de drie voorgaande vergaderingen op eenmaal tot eene ongewone hoogte was ge stegen, weder op normaal peil te zijn er was niemand om te luisteren. Twaalf leden waren present, de heer Praam- sma was afwezig met kennisgeving. De notulen der vier laatste vergaderingen werden in één flap goedgekeurd. Er was een heele rist ingekomen stukken: a. Een adres van de Erve II. de Jong, cacaofabrikante te Wormerveer, beschikbaar- stellende voor de schoolkinderen der hoogste klas een boekje over chocoladebereiding. (Ieder raadslid had al reeds zoo’n boekje voor zich.) Bij B. en W. bestaat geen bezwaar om dit aanbod aan te nemen en de Raad ging daarin mee. b. Kantbeschikking van den Commissaris der Koningin dat de termijn van ont ruiming van onbewoonbaar verklaarde wonin gen niet langer mag gesteld worden dan op 6 maanden, zoodat de ontruiming der woningen bij ’t Raadsbesluit van 28 Oct. niet op 12 Mei kon worden gesteld. c. Resolutie van Ged. Staten inzake beroep van H. de Bruin, P. v. d. Werf alhier en J. v. d. Veer te Joure, inzake onbewoonbaar- verklaring van woningen. Wordt gelezen het advies van den inspecteur der volksgezondheid waarin de toestand der woningen wordt om schreven, dat besloten is de onbewoonbaarver- klaring der perceelen F 511 en 512 niet goed te keuren, en omtrent de andere per ceelen de onbewoonbaarverklaring te handhaven. d. Resolutie van idem houdende goed keuring van de gemeenterekening over 1914, en deze vast te stellen ontvangsten f 189.699.185 uitgaven - 171.523.26 e. Resolutie van idem, dat een afschrift der keuringsverordening is ontvangen. idem goedkeurende de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. f. Resolutie van tijdelijke geldleening. g. Resolutie van Raadsbesluiten woningbouw. h. Resolutie van keuring der wijziging gemeentebegrooting 1916. i. Missive van het personeel der gemeente- reiniging houdende dankbetuiging voor de verbooging van loon en de toekenning van een toelage. B. en W. merken in hun voorstel op dat getracht wordt met 12 Mei eenige woningen gereed te hebben en verder zullep ook de andere in den loop van den zomer gereed komen. Omdat het niet aangaat telkens voor de verhuring van een of meer woningen een raadsvergadering te beleggen, stellen zij voor om B. en W. te machtigen op de vooraf door den raad vastgestelde voorwaarden en huur- sornmen, de woningen te verhuren aan de ge gadigden welke naar hun meening daarvoor in aanmerking komen. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De Voorzitter deelt mee dat van Ged. St. nog een missive is ingekomen omtrent de benoeming van keurmeesters van levens middelen. Gedeputeerden hebben reeds een stelletje benoemd, doch ook van gemeentewege dienen deze benoemd te worden. Daar zij voorloopig te Leeuwarden resideeren, en ’t dus gaat over hier onbekende personen, stelt de Voorzitter voor om B. en W. te machtigen, de personen te benoemen, welke door Gedepu teerden worden voorgedragen. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd, en daar niemand iets meer heeft te zeggen, wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan „Iemand met eenige ondervinding woningbouw" M. de Redacteur! Tot mijn spijt heeft mijn antwoord aan bovengenoemden anonymus, bij mijn geachten tegenstander de gedachte gevestigd, dat ik zou hebben gespot met zijn meeningen. Ik meen, alleen zijn meening te hebben bestreden, allerminst bespot en verzeker, dat dit in ieder geval mijn bedoeling niet is ge weest en ik gaarne iedere uitdrukking terugnemen, die aanstoot kon geven. Uw voorstel, geachte Heer, apprecieer ik, doch neem ik niet aan, omdat mij de tijd ontbreekt en ik het uitstapje onnoodig acht. Wees zoo goed op te merken, dat ik het bouwen op groote oppervlakten niet als onbe reikbaar bestreden heb voor iedere gemeente, doch wel voor Bolsward. Wat b. v. voor een plattelandsgemeente met een landbouwende bevolking en geoefende landarbeiders mogelijk en bereikbaar is, is het daarom nog niet voor een plaatsje als Bolsward Over uw verzoek om te maken het volgende Wordt bij U de kracht der argumenten berekend naar den persoon die de argumenten bezigt En wanneer soonlijk of beleedigend word, een naam Het is U misschien ook wel eens gebleken, dat een naam een redeneering kan beinvloeden, zoo ten voor- als ten nadeele. Daarom voorshands niet anders dan, met de meeste hoogachting XXX Een en nomen. j. Adres van bewoners van het Franeker- eind, wijzende op de ondermijning van het pad door den hoogen waterstand, met verzoek dat pad vanaf het Kerkhof naar hun woningen beter begaanbaar te maken. k. Adres van de afd. Bolsward van den Bond van Nederl. onderwijzers, verzoekende een betere regeling der jaarwedden in deze gemeente. Beide adressen in handen van B. en W. om advies. De heer Eerdmans merkte hierbij op dat ook de raadsleden dit adres hebben ontvangen, zoodat hij er reeds over nagedacht heeft en meent, dat het moeielijk gaat in den loop des jaars veranderingen in de jaarwedden aan te brengen, waarom hij voorstelt het adres te behandelen bij de begrooting voor 1917. Dit voorstel vond geen ondersteuning. Verder heeft hij, daar de uitgaven der gemeente stijgen, nagedacht of er ook te bezuinigen valt bij ’t onderwijs, door scholen tecombineeren als dit kan zonder schade voor ’t onderwijs. B. en W. zullen dat gaan onderzoeken. l. Provinciaal Blad van 13 Januari, in zake het voornemen der regeering om aan de onderwijzers die in ’t bezit zijn van de akte voor land- of tuinbouwkunde een extra toelage te verleenen, en in de salaris-regeling der Gemeenten ook voor deze akten toelagen te verleenen, wanneer de plaatselijke omstan digheden zulks wenschelijk maken. Ook in handen van B. en W. om advies. m. Jaarverslagen van: de commissie tot wering van Schoolverzuim, van den Schoolarts en van den Gemeenteveearts. Deze worden ter inzage van den Raad gelegd en 't jaarverslag van den veearts tevens voor het belanghebbend publiek. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging gemeentebegrooting 1915 en 1916. De wijzigingen 1915 betreffen enkele posten die iets meer vorderden dan geraamd was, en andere waarvan iets was overgebleven, op bet werkelijk bedrag te stellen, de geheele af- en overschrijving bedraagt f 665.42. Voor 1916 wordt voorgestefd uit het fonds voor onvoorziene een bedrag te nemen van f 12.50 en te bestemmen voor teruggave van vergunningsrecht. Een en ander werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Vaststelling kohieren schoolgeld \-e kwartaal 1915. Het kohier van school no. 1 ten bedrage van f 284.40 en dat der school voor m.u.l.o. ter somma van f 208 wordt vastgesteld en invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 3. Voorstel B. en Wherziening termijn ont ruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. In verband met ingekomen kantbeschikking omtrent te lang gestelde termijn van ont ruiming stellen B. en W. voor, voor de woningen op 28 Oct. onbewoonbaar verklaard en voor zoover die onbewoonbaar-verklaring gehandhaafd bleefde ontruiming te bepalen op uiterlijk 28 April. De Voorzitter merkt er bij op, dat altoos nog nadere voorstellen kunnen worden gedaan tot verlenging. v. d. Wal heeft spijt dat de fout maar Een vreemd geval. Van betrouwbare zijde werd aan bode het volgende relaas gedaan Een uhlaan, met de bewaking der Belgisch- Nederlandsche grens belast, had daarbij tegen zijn instructies gehandeld en was deswege door den Duitschen krijgsraad tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De man zag in- tusschen kans tot ontvluchten en naar Neder land uit te wijken. Hij vond hier te lande werk en voelde zich reeds geheel op zijn ge mak in het vrije Nederland. Tot hij einde der vorige week een aan bieding kreeg om op een automobielfabriek te Delft te komen werkenwaar daar natuur lijk geen fabriek te bespeuren was, werd hem geadviseerd zich aan een adres in Dordrecht te vervoegen. Daar aangekomen wist men hem met een nieuw praatje in een heuschen auto te krijgen. Wat er verder met den man gebeurd is, vermeldt de geschiedenis niet; maar hij is spoorloos verdwenen. Werkloozen. De directeur der Amsterdamscbe Arbeids beurs schrijft in het Nieuws van den Dag dat de autoriteiten beter deden geen soldaten te gebruiken voor de grondwerkzaamheden in het overstroomde deel van Noord-Holland, doch hiervoor de duizenden werkloozen te gebruiken. De redactie teekent hierbij Wij bevelen het denkbeeld overweging aan. Theoretisch is het juist. Maar of men als verdediging van ons land tegen den waters nood, zonder bezwaar in praktijk kan brengen, schijnt ons nog twijfelachtig. Wij zijn nog niet vergeten wat ’n pleizier de Amsterdamscbe heeren, die indertijd moeite en tijd over hadden voor de werkloozen, er aan beleefden toen zij tot werkverschaffing overgingen. Welk een onwil en verzet tot staking om loonsverhooging toe! Het zou echter met „gewaarborgd goede” elementen wel te probeeren zijn. Onderwijzers met ministers-tractement. De openbare onderwijzers te Valkenburg (L’tnburg) hadden verbooging gevraagd. Een der wethouders verklaarde, dat de onder wijzers te Valkenburg traktementen als een minister hebben. En hij vroegZouden wij de centen der arme belastingbetalers aan de rijken geven De „rijken” hebben geen verhooging ge kregen. De heeren, die de tractementen van de onderwijzers bepalen, deden goed eens kennis te nemen van de eischen die aan den onder wijzer voor de verschillende akten gesteld worden. Ongetwijfeld zullen zij zich de vraag stellen of er inderdaad wel eenige verhouding bestaat tusschen salaris en kennis. De sigarenprijzen. Naar de Tel. verneemt, hebben aantal sigarenfabrikanten, die in het begin van Februari de prijzen der sigaren hadden verhoogd, aan hun afnemers medegedeeld dat zij wederom tegen de voorheen geldende prijzen zullen leveren. De verhooging der prijzen ondervond veel tegenstand en van de zijde van het publiek en van den kant der winkeliers. Bovendien is de concurrentie tusschen de fabrikanten met verhoogde prijzen en de fabrikanten, die hun prijzen niet verhoogd hebben, zoo scherp, dat van de eerstgenoemde categorie velen het met minder bestellingen moeten doen. Terwijl een markt te eensklaps een een geladen geweer bij het doen eener hand greep was afgegaan. De betrokken soldaat wist niet, dat het wapen nog geladen was. De kogel doorboorde een ruit, in den drank winkel van den heer H. Scholten, en richtte gelukkig slechts eene kleine schade aan. Alg. H. 4. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De aanbeveling bestaat uit de Heeren A. van der Meulen en J. van der Weide, (glphabetisch) De heer A. van der Meulen wordt be noemd met algemeene stemmen. 5. Voorstel B. en Wtot goedkeuring wijziging begrooting 1915 van het Stads Armenhuis. B. en W. stellen voor de wijzigingen der begrooting goed te keuren, zooals die door Armvoogden werd ingediend. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel B. en W. om hen te machtigen tot onderhandsche verhuur van de te bouwen arbeiderswoningen. van 8.56 pas te 11.15. Toen eerst kon dan ook de veerboot „Van Hasselt” afvaren. Van uit Stavoren kwam de boot van 3.01 pas te kwart voor vijf hier aan. Een der beide veerponten, de „Leeuwarden”, raakte zoo ver uit den koers, dat ze nabij den Enkhuizer vuurtoren aan den grond liep, en een der oude veerbooten om ze los te krijgen. Alg. H. Gevaar van geladen geweren. afdeeling militairen op de Budel stond aangetreden, knalde schot. Bij onderzoek bleek, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1