F IS L- I I i’ K Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. PREDIKBEURTEN. ei istorisch). I f b t' gJf I A, Dr. C. J. NIEMEIJER. VI I Wonseradeel, slechte weder en hadden gisteren en Verhuring Grasgewas. Zondag 5 Maart 1916. HERVORMDE KERK. Commissie tot wering van school verzuim. 25-Jarige dienstbetrekking. Het Nut. Eene proefneming. de gezondheids kinderen O. d. 8. zooveelste regiment r'i I A wel zou een een dat Prachtig. En waar staat dat? Op de schouderstukken. t b. lo. voor I 2o. I L tot eiken prijs hun prestige in en bij de neutralen te herstellen. ver van van de was als volgt: Voor 3 jaren: aan Zurich is bij mijn aangetroffen, die in den 5 o. A. Dijkstra Totale f 197.25. ’s Avonds 53/4 van Sneekerbrug tot de P. Kooistra voor f 15, te Haarlemmermeer, puistje aan de lip open, droevig lijden overleden. •j f 26 Febr. Wegens het het weinige tram vervoer i eergisteren sommige stal houders alhier nog al eens een buitenkansje. Menschen, die noodzakelijk ergens moesten zijn, betaalden f 5 a f8 om een uur gaans ver per rijtuig te worden gebracht. Wonseradeel, 27 Febr. De nuchteren kalveren, anders met f 16f 20 ruim betaald, worden thans hier reeds verkocht voor f 40 a f 45. In de tram uit Bolsward, die hier j.l. Vrijdag van wegè de sneeuw met moeite passeerde, lagen, door de koude bezweken, eenige doode kalveren. Ook schapen en lammeren hadden het zwaar te verantwoorden. Hepk. Nieuwtbl. v. Fr. Sneek, 29 Febr. Niet minder dan 2100 nuchteren kalveren werden hier heden op de veemarkt verhandeld. Dat de handel gewild was, blijkt uit de prijzen: 18 tot 40 gld. n.b. Geen eeuw geleden werden de pas geboren beestjes door de boeren op de mestvaalt ge worpen. de Gasfabriek tot de Harlingerbrug met terrein rondom die brug aan A. Dijkstra 4o. In een zachten winter doet het goed verhalen te hooren van strenge koude in vroeger tijd. ’t Was in Februari, zei een oude visscher. Ik moest nog een uur roeien vóór ik thuis was. Er lag geen brokje ijs in het water en het regende. Maar halfweg draaide de wind en begon het te vriezen. Roeien ging niet meer, maar gelukkig vroor het zoo sterk, dat ik uit mijn boot kon stappen en over het ijs op tijd thuis kwam. In denzelfden winter, vervolgde een oude venter, stond ik met een tentje op het ijs. Een pot met kokende melk nam ik even van het vuur, maar die was in een oogenblik tot één klomp bevroren, zóó gauw, dat het ijs nog warm was. van 27 Febr. tot en met militaire deskundigen, die thans zeggen, dat de Duitschers nooit plan hebben gehad Ver dun te nemen, en dat zij alleen de Franschen hebben willen verdrijven, om onze verbindingen in Woëvre te verbeteren, wordt hier zeer op gemerkt. Dit is beslist onwaar, zegt de Echo de Paris, daarvoor zullen de keizer en de kroonprins niet een aantal legerkorpsen tot een aanval op Verdun laten overgaan. Men bespreekt hier^ook in ironische termen de mededeelingen van het Duitsche leger- bericht; over de successen bij Champneuville, die zoo voorbarig waren en die dienzelfden dag moesten worden teruggenomen. Die haast om een succes te annonceeren, zegt men hier, toont hoe zeer de Duitschers er behoefte aan hebben om hun land De //Onder de Streep”-schrij het Alg. H. schrijft: De Berlin. Een achttal jaren geleden verging dit schip op zee. Het was een Brit- scbe boot met een Duitschen naam, terwijl het ongeluk gebeurde bij de Hollandsche kust. Wat maakten we ons toen druk over een scheepjevol menschen, dat verdronk. Weken lang waren de couranten er vol van, boeken werden er over geschreven, de redders waren internationale helden Dat is nu anders, nietwaar Als we in de courant lezen, dat er een schip vol menschen gezonken is, of dat met //bevredigend succes” een mijn onder loopgraaf vol soldaten gesprongen is, of een regiment door een kruisvuur of een artillerie-gordijn op prachtige wijze //ver nietigd” is, maakt het niet veel meer indruk op ons dan een bericht, dat een paard in de Leidschestraat gevallen is en zijn been ge broken heeft. Rijksbelastingen In aansluiting aan de indertijd in ons blad opgenomen publicatie herinneren wij onze lezers er aan, dat vanaf 1 Maart 1916 het kantoor der directe belastingen alhier voor de ontvangst dier middelen geopend is op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 9 12 en 24 en op Donderdag 92 uur. Op Maandag en Dinsdag is het kantoor daarvoor dus gesloten. De Eedswet. De Nederlander (c.-h.) zegt o.m. Nu het ontwerp-eedswet in de Tweede Kamer met zoo groote meerderheid is aan genomen, is er groote waarschijnlijkheid dat ook bij meerdere leden der Eerste Kamer de bezwaren, tegen het eerste ontwerp te berde gebracht, zullen zijn opgeheven, en het ontwerp ten slotte het Staatsblad zal bereiken. Vermits in de Tweede Kamer zoo min als daarbuiten eenig aannemelijk middel is voor gesteld om de bestaande leemte op het gebied van het recht te verhelpen, terwijl de aan vulling dier leemte broodnoodig is, schijnt het bijna ondenkbaar dat het wetsontwerp opnieuw door de Eerste Kamer zou worden verworpen. nomen militaire maatregelen hoog noodig waren geweest, en bleven. Zelfs sprak er in dat men vernam een toon, die verried, dat we er gevaarlijker voor staan dan het vorig jaar, en dat nog minder dan toen op streng volhouden der mobilisatie kan worden afgedongen. Men verkeerde onder de impressie, dat we minder veilig stonden dan toen. Het was goed, dat dit duidelijk uitkwam. Voor velen is de lange duur van de mobi lisatie uiterst hard, en dan doet ’t goed althans voor stellig te vernemen, dat ze volstrekt noodzakelijk is. Maar één ding staat dan nu toch ook vast, en wel dit, dat het kabinet er zich zelf in hielp. Het deed zich voor, alsof het Bestand, een vorig jaar noodzakelijk, nu wel gemist kon worden. En het Comité-generaal wijst uit: Juist nu minder dan toen. Mr. Tree Istra. Het Volk ontleent het volgende aan een brief van mr. Troelstra. Van morgen lees ik in de N. Rott. Cl. van j.l. Maandag een bericht, dat zeer voorbarig is en dan ook niet berust op eenige mede- deeling van mij zelf. Er staat n.l. in, dat ik van plan zou zijn in ’t laatst van April terug te keeren en al mijne funkties weer op mij te nemen. Nu is het waar, dat ik van plan ben, half April terug te keeren; maar over de vraag, in hoeverre mijn weerstandsvermogen genoeg zaam is hersteld, om al mijne funkties weer te aanvaarden, kan eerst worden beslist, nadat ik door mijne geneesheeren ben onderzocht en nadat ik in Holland weer wat aan ’t werk ben geweest. Wel kan ik tot mijn groot genoegen mede- deelen, dat ik vooral de laatste zes weken enorm vooruitga en dat van tijdelijken terug val geen sprake meer is. Ik heb zoo het gevoel van er weer geheel-boven-op te zijn, en heb er alle hoop op, in elk geval mijn aandeel te kunnen nemen in de openbare behandeling der grondwetsherziening, ook als die nog vóór het zomerreces mocht plaats vinden. Een raadselachlige verdwijning Wij hebben melding gemaakt van de raad selachtige verdwijning van een naar Nederland uitgeweken uhlaan, die door een Duitschen krijgsraad tot vijf jaar gevangenisstraf zou zijn veroordeeld omdat hij, belast zijnde met de bewaking der BelgischNederlandsche grens, tegen zijn instructies had gehandeld. In Delft, waar hij werk zou krijgen aan een automobielenfabriek, had men hem een adres gegeven in Dordrecht, waar men hem zou helpen. In stede dat de man daar zijn geholpen, zou men hem daar met auto weggevoerd hebben; waarheen wist niemand. We kunnen nu het vervolg van deze historie schrijven: de Duitscher, van wien het nu nog niet zoo heel zeker is dat hij gedeserteerd is, kwam de vorige week aan de constructie- werkplaatsen te Delft om werk vragen, maar men kon hem daar niet plaatsen. Toevallig was de directeur van de rubber fabriek te Loosduinen op die werkplaatsen. Hoorende dat de man pas van ’t front kwam, nam de directeur hem in zijn auto mede naar Loosduinen en zette hem in zijn fabriek aan ’t werk. Later kwam het uit, dat de deserteur reeds ongeveer een jaar bij een firma te Rotterdam had gewerkt, waar hij een goed loon ver diende: dat bij verkeering had en, om daar een eind aan te maken, er stilletjes tusschen- uit geknepen was. Alg. H. Fransch legerbericht. PARIJS, 29 Febr. (Alg. H.) Communiqué. De aanslag, die de Duitschers op Verdun deden, is niet gelukt. Ten N. van de stad zijn de Duitschers sedert drie dagen vast- geloopen, en kunnen zij niet meer vooruit gaan. In den afgeloopen nacht werden ver schillende Duitsche aanvallen gedaan in de streek van Douaumont, vaak tot handgemeen toe; zij werden alle door de Fransche troepen afgeslagen. Een Duitsche divisie wordt ondernomen meer oostelijk van Verdun, in Woëvre. Gisteren deden de Duitschers, na een krachtige artil- lerievoorbereiding, een aanval op het dorp Manheulles, waarin zij konden doordringen, en zelfs een oogenblik nog verder konden vooruitgaan. Een tegenaanval, die onmiddellijk ondernomen werd, bracht de Fransche troepen tot aan den westelijken dorpsrand van Man heulles. Op de rest van het westelijk front, in Lotharingen, drongen de Duitschers in de streek van Badonviller, in vier kleine vooruit geschoven Fransche loopgraven, waaruit zij onmiddellijk weder werden verdreven. De strijd om Ver dun. PARIJS, 29 Februari. {Alg. H.) Zonder de blijdschap te overdrijven, want naar Hervé zegt, is het Duitsche offensief nog niet ge broken, en zullen zij waarschijnlijk het front wel gaan beschieten, waarin de Franschen thans krachtig standhouden, is de pers toch verblijd over het feit, dat de Duitsche aan vallen werden tegengehouden. De crisis is voorbij, hoewel de slag nog niet geëindigd is, en het Duitsche offensief schijnt tot staan te zijn gebracht. z/De Duitschers hebben het eerste voor deel verloren, dat aan hem behoort, die het juiste uur afwacht”, zegt de Echo de Paris. z/Ons front is thans bevestigd, wij kunnen den strijd voeren, zooals wij willen, en met groot vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet zien.” De verandering in den toon der Duitsche Kamerverkiezing Apeldoorn. Bij 3e gisteren in het kiesdistrict Apeldoorn gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vac.-Van Bylandt) zijn uit gebracht 10.296 geldige stemmen volstrekte meerderheid 5149 stemmen. (Het aantal kiezers bedraagt 12,078). Gekozen is de heer J. R. Snoeck Henkemans (C.-H.) met 5737 stemmen. Voorts verkregen de heeren J. Esmeijer (V.-D) 4005 en Van Trigt (S.D.A.P.) 554 stemmen. (Bij de verkiezingen in 1913, toen het aantal kiezers 10830 bedroeg, werden bij eerste stemming 8493 geldige stemmen uit gebracht, t. w. graaf Van Bylandt (C.H.) 4172, Esmeyer (V.-D.) 3155, Dijkgraaf (S.D.A.P) 636 en dr. P. J. Muller (Protestantsch) 530. Bij de herstemming werd toen de heer Van Bylandt gekozen met 5095 tegen 5007 stemmen op den heer Esmeyer). Tusschen Makkum en laag water een modder vastzit. Het is vermoedelijk dezelfde, die vroeger al eens gerapporteerd is. Uit het verslag van commissie te Rauwerd z/Bij nieuwbouw wordt met de windstreken, zelfs wanneer men op open terrein bouwt, weinig of geen rekening gehouden; een bouw plan met de woonkamer op het noorden is geen zeldzaamheid. Het ffwaar de zon j niet komt, komt de dokter” zijn wij vergeten. Wij zijn trouwens meer vergetenin een nieuw gebouwd huis kwam immers vroeger het eerste jaar onze vijand, het tweede onze vriend en het derde jaar de eigenaar zelf. Nu trekken wij zelf met spoed in de nieuwe woning, als zij nog nauwelijks afgewerkt is, en stoken haar desnoods gauw even droog, liefst met een paar petroleumkachels 1 Dat is de practijk van de hygiëne!” Waar is het. Portland-cement. Naar De Tijd verneemt, heeft de Duitsche regeering het verleenen van consenten voor den uitvoer van portland-cement tijdelijk ge schorst. Volgens sommige berichten moet de oorzaak gezocht worden in, het ontbreken van een eenheidsprijs, dien de regeering vast gesteld wenscht te zien, terwijl van andere zijde het vermoeden wordt uitgesproken, dat Duitschland, ter voldoening aan eigen be hoeften, den uitvoer voorloopig weder geheel heeft doen ophouden. Bloedvergiftiging. De 23-jarige K. krabde Zondag een Gisteren is hij na Een winkeldief. De heer Vos, drogist te Weesp, vermiste in den laatsten tijd meermalen verschillende grondstoffen en geld uit zijn winkel. Zaterdag heeft men den magazijnknecht S. uit Hilversum op he.eterdaad betrapt. De politie, die een huiszoeking aldaar deed, vond nog een groote kist, inhoudende verschillende voorwerpen van diefstal afkomstig. Door den inspecteur K. is hij naar Amsterdam gebracht, om voor den officier van justitie geleid te worden. N. v. d. D. Noteboomen voor geweerkolven. In Noor-Brabant worden op verschillende plaatsen door de marechaussees de noteboomen opgeschreven. Naar de N. Ct. verneemt, worden die boomen geschat en door de regeering in beslag genomen voor de fabricage van geweerkolven. Gevolgen van hoog water. Te Haaften is de Grobscbe polder volge- loopen waardoor de daarin gelegen steen fabrieken geen grond kunnen krijgen om te verwerken. Daardoor is een groot deel der arbeiders werkeloos, waarschijnlijk voor ge- ruimen tijd. Duitsch vliegtuig gevallen. De correspondent te Druten van het Nieuws v. d. Dag seint Gisternamiddag is te Bergharen in Maas- en-Waal gedaald een Duitsche tweedekker, die uit Duitschland over Beek kwam gevlogen, met een 22-jarig vliegerofficier, die verdwaald was. Volgens een bericht van andere zijde viel de machine wegens een defect aan den motor. De militair werd geïnterneerd en omstreeks 9 uur ’s avonds per auto in de richtiog van Nijmegen weggevoerd. De vliegmachine wordt thans door militairen bewaakt. Bergharen ligt omstreeks 20 K.M. Duitsche grens. Hel Comité-generaal der Eerste Kamer. De Standaard schrijft: Van zelf is het Comité-generaal een stipte telijk geheime vergadering geweest. En althans van de leden der Eerste Kamer behoeft men niet te duchten, wat een vorig maal een lid der Tweede Kamer zich ten laste liet komen. Er lekt niets van uit. Dan natuurlijk de algemeene indruk, dien het Comité achterliet. Kan nu gezegd worden, dat die indruk, blijkens hetgeen men vernam, geruststellend, ontspannend en moedgevend geweest is? Ver keerden de heeren, die er van gewaagden, in de stellige overtuiging, dat alle gevaar nu was afgewend, en dat men zonder zweem van be zorgdheid zich weer in ’t gekrakeel over de binnenlandsche politiek verliezen kon? Eer het tegendeel kwam te verluiden. Van allen kant zag men in, dat de ge- Vleiende waardeeringEen onderwijzeres is in de kost bij boerenmenschen. De juffrouw solliciteert en de koslvrouw, in de hoop op het welslagen der sollicitatie, voegt de kost- gangster toe, dat zij van plan is, na haar vertrek, twee keuen (biggen) voor haar in de plaats te nemen. En na een verbaasden blik der betrokkene: „Omdat ik van de twee keuen meer kan overhouden dan van u.” Uit een VragenbusNr. Wanneer een verkeering verbroken is, heeft een meisje dan recht om den boel, die zij wederzijds gegeven hebben en in haar bezit heeft en weigert iets terug te geven, het recht om alles te houden A. Wat geschonken is, kan door de be giftigde behouden worden. Hedenmorgen werd ten raadhuize verpacht bij inschrijving en opbod het Grasgewas der gemeentewegen. De uitslag a. De Harlingerweg aan P. Hilarides voor f 130, vorige pacht f 139. Voor 1 jaar: De Hichtumerweg aan A. Dijkstra f 62.50, vorige pacht f 36.50. De Stadswal, Sint Jansbrug, aan vorige pacht f 8.50. 3o. Stadswal van SergeantPietersen, tot welk regiment behoort majoor T.? Reeruut infanterie. Sergeant Reeruut Hé? Lezen we goed? Kinder-magazijn Weet de overheid daarvan? En waar zijn de protesteerende moeders Toch geen oorlogs- BOLSWARD, 1 Maart 1916. Geboren: Trijntje d.v. Douwe Wouters en Obtje Jaarsma. Jacob z.v. Haije Postema en Klazina Werkman. Geertje d.v. Jacob Hofstra en Riemke Koopmans. Pieter z. v. Catrinus Klom en Baitske Kuipers. Kornelis z. v. Auke Sikma en Trijntje Visser. Overleden: Klaas 13 dagen z.v. Schelte Althof en Pietje Klom. Julia Maria 1 jr., d. v, Sinne van der Weide en Petro- nella Welderink. Johanna ’6 mnd., d. v. Tjipke Vallinga en Reintje van der Zee. Paulus de Boer 59 jr., echtgenoot van Baukje Mars. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. 1). N. ZUITHOFF. (Doop.) uur Wat een enorm succes had ik den 5en Febr. bij de opening van ons Kinder-Magazijn en door den grooten verkoop was ik ver plicht een nieuwe zending te laten aankomen, welke heden is gearriveerd en opnieuw geëta leerd. Een prachtige keuze tegen de laagste prijzen. Gaat allen zien. voor f 11.50 vorige pacht f 7. De Cnossenlaan aan H. Anema voor f 0.50, vorige pacht f 0.25. De Trekweg tot de Gronsertille aan voor f 14, vorige pacht f 6. opbrengst f 233.50, vorige pacht Alle perceelen zijn gegund. In de laatst gehouden vergadering van bovengenoemde commissie is benoemd tot voorzitter de heer G. A. Leverland en tot secretaris de heer J. S. Feenstra. Morgen, 2 Maart, is het 25 jaren dat de magazijnmeester Sjoerd Visser in betrekking is bij de firma Fokke Oosterbaan, alhier. Zulk een reeks jaren van trouwe dienstvervulling mag voorzeker niet ongemerkt voorbijgaan. Het zal den oppassenden bediende dan ook stellig niet ontbreken aan vele blijken van belangstelling in zijn jubileum. Na een reis vol hindernissen trad Vrijdag avond j.l. de Heer H. J. Scholten uit Har lingen als spreker op voor de Afdeeling Bolsward” van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Toen op het afgesproken uur nog geen spreker kwam opdagen, was de voorzitter, Ds. Kossen, zoo vriendelijk, het geringe aantal belangstellenden bezig te houden met de avonturen van Bootsman Klabberdos. De heer Scholten deelde op zeer onderhoudende wijze eenige fragmenten mede uit //Gevleugelde Daden” van Heijermans, daarna eenige ffRuize- rijmen” van Charivarius, die eveneens een zeer goed onthaal vonden. Naar wij vernemen, wordt in de bakkerij van de Coöperatieve Productie- en Verbruiks- vereeniging //Ons Belang” alhier een proef genomen met het verwarmen van een bakkers oven door middel van gas. Indien deze proef slaagt, wat met de tot nu toe verkregen resul taten wel verwacht wordt, hopen we weldra eenige nadere mededeelingen daaromtrent te kunnen doen. Tot het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2