ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. f Prijsverlaging Klein s Thee, Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. No. 19. ööste Jaargang. Door het oog van een naald. j Zondag 5 Maart. BINNENLAND. VOOR Ge- XXX. INGEZONDEN. I 'A Gemeentelijke Woningbouw in Ylst uitgesteld. In ons pakjes thans 20 ct., in vierdel pakjes 25 ct. broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. N. v. d. D. Bolsvardsche Courant afzonderlijke er dagen zelfs ’t verklaring Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. van f 1000 is vrijgelaten, de eerste f 1000 5 pCt. i wellicht van den ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. In de laatst gehouden raadsvergadering van Ylst kwam de gemeentelijke woningbouw aan de orde, waarover in Bolsward reeds zooveel gesproken en geschreven is. In tegenstelling met Bolsward besloot de Raad van Ylst de voorgenomen woningbouw uit te stellen, niettegenstaande ook daar reeds zich 14 huurders hadden aangegeven. De bouwkosten bedroegen f 30.000, terwijl de nieuwe exploitatierekening voor jaarlijksche uitgaven f 1820 aanwees, waardoor de ge meente een jaarlijksche schade zou lijden van f 270. Het rijk vergoedt hiervan f 90 of in buitengewone gevallen meer. M. de Redacteur! Het ingezonden stukje van den heer M. Kramer uit Leiderdorp in Uw nummer van 2 Maart lokt tot een scherp antwoord. Ik zal dat niet geven. Een anonymus moet zich nog meer weten te beheerschen, dan iemand die onder eigen naam schrijft. De beer Kramer had evenwel beter gedaan met te erkennen, dat zijn rekensommetje fout, en zijn raad dus niet goed was Nog beter: hij had geheel moeten zwijgen. Dankend voor de plaatsing, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. „met de meeste stelligheid te kunnen verklaren, dat er geen ge heim verbond bestaat, nog ooit be staan heeft tusschen Nederland en Duitschland, evenmin een geheime overeenkomst of afspraak, ja zelfs dat nog nooit een poging tot het aan- knoopen van onder handeling en daar over is gedaan. Op den morgen van 3 Augustus 1913 heeft de Duitsche gezant hem mondeling in opdracht van zijn Re- geering medegedeeld, dat indien Nederland zijn onzijdigheid hand haaft, Duitschland deze ten volle zou eerbiedigen. In Berlijn heeft men aan den Nederlandschen gezant de zelfde verklaring gegeven. Toen op 4 Augustus, gelijk uit het Engelsche Witboek blijkt, door von Jagow de houding van Duitschland tegenover ons besproken werd, kan met diens mededeeling„Wij hebben plechtig ons woord aan Nederland verpand”, slechts gedoeld zijn op deze eenzijdige, stellige en plechtige verklaringen. Haar algeheele vrijheid van handelen heeft de Nederlandsche Regeering in geen enkel opzicht prijs gegeven”. Dat is eene verklaring van belang. Neder land heeft nimmer een geheim verbond met Duitschland aangegaan. Evenmin is gepoogd daartoe te geraken. Van een openbaar ver bond is geen sprake. Nederland heeft ten opzichte van Duitschland volkomen vrijheid van handelen. Toen de oorlog in de ernstige begindagen van 1914 reeds woedde of vlak aan onze grenzen door Duitschland voorbereid werd, heeft Duitschland de verklaring gegeven èn aan den Nederlandschen minister te’s-Graven- hage èn aan den Nederlandschen gezant te Niettemin deden B. en W. het voorstel, uit vrees, dat de raming nog te laag zou zijn, en wegens den hoogen prijs der bouw materialen en den finantieelen toestand der gemeente, om voorloopig niet tot bouwen over te gaan, maar om meer normale tijden af te wachten, waarmede de Raad zich vereenigde. Voorloopig zijn dus te Ylst de bouwplannen van de baan. Sn eek, 1 Maart. Onze profetie, dat de heer A. Brouwer, (Chr. Hist.) candidaat voor den Raad van alle rechtsche partijen veel kans had ditmaal zijn plaats tusschen onze vroede mannen weer in te nemen, is bewaarheid. Bij de op heden gehouden stemming werd de heer Br. weer gekozen met 685 van de 1337 geldig uitgebrachte stemmen. Candidaten van V. D., Vr. L. en S. D. A. P.ers, kregen successievelijk slechts 205, 205 en 242 stemmen. Niet minder dan een 500 kies gerechtigden waren thuis gebleven. Sneek, 1 Maart. De tijden veranderen kwamen eenige jaren geleden slechts hoofden van scholen voor onderwijzer aan de Rijks normaallessen in aanmerking, thans zien we dat ook onderwijzers aan die inrichtingen worden benoemd. De heeren A. v. d. Linde en M. v. d. Werf, onderwijzers aan school no. 2 ontvingen heden de aangename tijding dat zij bij ministerieel besluit waren benoemd tot onderwijzers aan de Rijksnormaallessen alhier, eerstgenoemde voor Ned. Taal en Lezen, l.g. voor Zang. Gaasterland. R. de J. te Oudemirdum had van den paardenhandelaar H. een paard gekocht, hetwelk was geleverd. Omtrent de deugd van hetzelve viel verschil voor zoodat voorloopig betaling werd geweigerd. De koop man hierover woedend dreigde voor een paar weken, de J. in zijn winkel met een mes en ontspande later het paard onderweg, terwijl de knecht het voor den wagen had. Van een en ander werd procesverbaal opgemaakt, doch gisteren is door partijen, deze zaak voor den rechter van instructie in der minne geschikt. O. N. Woensdagavond, aldus schrijft het Fr. Dagbl., in onze mooie leeszaal, tusschen de kwartijnen en folianten, de bladen en ge schriften, tusschen de wijsheid der eeuwen en... den waan van den dag. Stipt /neutraal” terrein altijd. Waar niet gesproken wordt. Waar kalmte heerscht en rust. Waar slechts bladgekreukel frommel de stilte breekt. Maar ’t was stemming geweest! En de politiek zou in onze dagen zelfs ’t perkament electriseeren... Plotseling ’n jonge-dames-stem. Vrij luid, dat de leestafel 't hoort, ’n Pittige, ietwes grimmige stem: Brouwer gekozen!... Eén troost is er, dat we ’m ’t volgende jaar 'r weer uit kunnen wippen Dito heerscht weer de stilte. ’t Was een lapsus linguae, oftewel tong- vergauwing, wel wat gek tegenover iemand die in ’t bestuur zelf zit der inrichting, welker huiswet men overtreedt, maar toch ook weer o, zoo menschelijk en begrijpelijk en... vergefelijk in een jonge dame die niet kreeg hem, dien ze hebben wou...' Laat zij es lezen Z/Het nut der Tegenspoeden” waar de Camera ’t in de ^Familie Stastok” al over heeft... da’s óók troost... Overigens boekstaaf ik 't gevalletje slechts als curiositeit; wat spirit mèg ik wel en onze leeszaal staat daar ook zoo allerverleidelijkstmidden tusschen raadszaal en stemlokaal in! Bijenteelt. aan het Alg. H.: van Landbouw, Nijverheid Berlijn, dat Duitschland onze onzijdigheid ten volle zou eerbiedigen, indien Nederland ook zijn onzijdigheid handhaafde. is het geschied, dat ons kleine waar het in den volkerenoorlog der eeuw aankomt op groote cijfers en dood oorlogsmateriaal, slechts Men schrijft De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft dezer dagen in audiëntie ont vangen de heeren jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, Frans Netscher en H. van Os, vormende een deputatie uit het hoofdbe stuur der Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. Aangezien de prijs van de suiker, die de bijenhouders noodig hebben om hun volken a.s. najaar in te winteren, reeds aanzienlijk gestegen is en dreigt nog meer op te loopen, werd door ge noemde deputatie de bemiddeling van den Minister ingeroepen, om haar aan 200.000 K.G. goedkoope suiker te helpen, daar anders het bestaan der ijmkerij gevaar zou loopen. En zoo land, dat, twintigste voor levend kleine cijfers kon aanwijzen in vergelijking met den machtigen buurman, onverlet is ge bleven. De verstandige politiek onzer Re geering, de bezadigde geest van ons volk hebben de neutraliteit beschouwd als Neder land’s redding. De politiek van Duitschland heeft de voordeelen van een neutraal Neder land in Augustus 1914 hooger geacht dan die van een overrompeling van ons gebied op de wijze, die zij in België had doorgezet. Beider politiek is te begrijpen. En de zorgvuldigheid, waarmede in den aan vang van den krijg onze Nederlandsche grens geëer biedigd is, heeft het bewijs gegeven, dat het Duitschland ernst was met het eerbiedigen onzer onzijdigheid. De latere houding der Duitsche Regeering heeft, in weerwil van het grenspassengeplaag en van de duikbooten-, torpedobooten- en luchtschip-vergissingen, waarvoor van Duitsch zijnde loyaal amende honorable is gedaan, niet de minste afwijking vertoond van wat den 3en Augustus is be loofd. Daaraan dankt op welke overwegingen dan ook de welwillende houding tegenover ons land moge rusten Nederland zijn ongereptheid. Aan niets anders. Eene ver bintenis was er niet, door niets kon Duitsch land zich gebonden achten. En al ware die geweest, wie zegt dat dergelijke over wegingen als die ten opzichte van België Duitschland’s houding hebben bepaald, ook niet voor Nederland te vinden waren geweest. De gruwelijke militaire ethiek van den //nood toestand” had ook ten opzichte van Neder land kunnen gelden. Dat is niet geschied en... het is een reden tot groote verbazing en groote verheuging. Wij zijn als door het oog van den naald gegaan en het gevaar ontkomen. Andere geographische grenzen hadden ons doen vallen onder de gevolgen //noodtoestand”. Er is reden voor ons volk om dankbaar te zijn, dankbaar omdat de omstandigheden het spaarden, terwijl anderen onverdiend werden verpletterd. Dankbaar jegens eene Neder landsche Regeering, die in kalm overwegen de belofte der onzijdigheid kon doen dank baar om het feit, dat in de balans van het vóór- en nadeel eener vijandelijke actie tegen Nederland tusschen Germania’s vingers, bet nadeel zwaarder woog en de lijn van den oorlogsbrand dientengevolge met uiterste nauwgezetheid werd getrokken aan de Belgische zijde onzer grenzen. en courantge- Aan dit verzoek werd door den Minister een welwillend oor verleend, en er is alle reden om aan te nemen, dat de bijenhouders ge holpen zullen worden. Overbevolkt. Naar men mededeelt is de gevangenis te Roermond zoo goed bevolkt, dat personen die zich aanmeldden voor het ondergaan van hechtenis niet toegelaten konden worden, doch dat hun een uitstel zelfs tot vier weken moest worden verleend. Oud zink en lood. Op vrij groote schaal wordt in Leiden de laatste dagen de lood- en zinkbedekking van de daken van particuliere huizen en andere gebouwen tegen hoogen prijs opgekocht. De eigenaars krijgen er een mastiekdak voor in de plaats en ontvangen nog een niet te ver smaden sommetje toe. Zoo kwam het bestuur der sociëteit //Musis Sacrum” aldaar met een opkooper overeen dat deze het lood en zink zou verwijderen, het dak weder zou herstellen, van een mastieke bedekking zou voorzien en op den koop toe nog f 1500 aan het bestuur zou afdragen. Het spreekwoord oud lood om oud ijzer begint zijn beteekenis te verliezen. Oorlogswinst. Een wetsontwerp is te verwachten waarbij de oorlogswinst, gemaakt door particulieren en naamlooze vennootschappen, aan een hef fing van 25 pCt. zal worden onderworpen. Betreffende het ingediende wetsontwerp wordt gemeld: Een oorlogswinst daarna moet voor worden betaalddit percentage stijgt met iedere f 1000 1 pCt. tot 25 pCt. toe, dat van een winst van f 20,000 wordt geheven. Hiervan gaat dus f 5000 in de schatkist. Daarboven blijft het percentage gelijk. Inbraak in een postkantoor. In den afgeloopen nacht is te Delft in gebroken in het postkantoor. De dieven zijn eerst over een drie meter hoogen muur ge komen, hebben daarna op de plaats een ruit uitgesneden en drongen daardoor het kantoor binnen. De kantoorknecht, die den vroeg dienst had, opende omstreeks 3 uur het kantoor, doch eenmaal binnen zijnde, werd hij door drie mannen aangevallen en overmand, onder bedreiging met den dood als hij alarm maakte. In de kamer van den directeur is de brandkast geforceerd. Daaruit wordt eenig kleingeld vermist, terwijl een op het kantoor staande brandkast werd geopend met een sleutel, welke zich in de geforceerde brand kast bevond. Uit die kast is ruim f 1500 ontvreemd. Een stel gereedschappen is achtergelaten in de kamer van den directeur. Uit alles blijkt, dat de inbraak zorgvuldig is voorbereid en door vaklieden is uitgevoerd. De kluis kon niet geopend worden, omdat de sleutels bij verschillende personen berusten. Alg. H. Het kanon in de verte. Men schrijft uit Limburg aan het Alg. H. Ook hier hebben we weer enkele dagen den hevigen artilleriestrijd ginds aan den bovenloop van de Maas kunnen medeleven. Tot zelfs in noordelijk Limburg drong de zware dreuning van ’t belegeringsgeschut door. Het geluid moet thans echter zulk een afstand afleggen, dat het alleen bij pal zuidenwind en volkomen stilte in de omgeving waarneembaar is. Maar als deze omstandig heden medewerken, dan hoort men ook duidelijk de onmiddellijk op elkaar volgende doffe dreuningen. Verwaarloosd oudje. De 80-jarige vrouw B., wonende in de St. Andriesstraat te Amersfoort, werd reeds eenige dagen vermist. De buren hadden de politie gewaarschuwd. Deze drong het huis binnen en vond haar na lang zoeken in den kelder. Geheel verwaarloosd en vervuild werd zij in het St. Elisabetbgasthuis opgenomen. Na haar gereinigd te hebben, stelde men haar, volgens het Centr., de vraag, wat zij in dien kelder moest doen. Zij antwoorddegeld halen. De politie beeft het huis onderzocht en vond een bedrag van f 1000, waarbij ook eenige briefjes van honderd gulden waren. De vrouw leefde van kerk- en armbestuur. Gisteravond hebben we, schrijft de Arnh. Crt., onder onze telegrammen de mededeeling gehad van de zeer belangrijke verklaring, af gelegd door onzen minister van Buitenlandsche Zaken. We vestigen er thans nogmaals de aandacht op. ’t Geschiedde in de Eerste Kamer. De afgevaardigde voor Drente, baron van der Feltz, Jokte die verklaring uit door een verzoek. Dit werd in positieven vorm gedaan. Even positief was het antwoord van den minister. De heer van der Feltz herinnerde aan een paar woorden, door den minister bij wijze van interruptie destijds in de Tweede Kamer ge worpen, toen de heer de Savornm Lohman zinspeelde op geruchten, die er liepen over mogelijke verbintenissen tusschen Nederland en Duitschland. ,/ER BESTAAT GEEN GEHEIM VER BOND MET DUITSCHLAND”. De heer van der Feltz gaf te kennen, dat er desniettegenstaande bij velen nog twijfel hieromtrent bestond. Daarom verzocht hij den minister te dezen opzichte eene duidelijke ver klaring af te leggen. Die verklaring kwam. De minister, Jhr. Loudon, zeide

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1