Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1916. No. 20. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Donderdag 9 Maart. BINNENLAND. r ct Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke slechts I er at t t t S v: >a 1 >j )t wel dat het meer op zijn O. N. opslagplaats. een geen arbeidslijst het niet mocht. Bekl. bekent, dat W. de Wit bij hem nog het slijpen der steenen was, wat naar hij een arbeidslijst dezen knecht ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van het bewijs ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het bezit zijn voorgeoefendheid, zullen twee maanden ook onder de kar wel zijn aan gebonden, geen uitzondering aan. Bekl. meende dat onder de kar geen band noodig is, maar hij zal er nu om denken, of schoon zijn hond heel goed is en geen mensch zal bijten. Eisch f 1 of 1 dag. De overige zaken zijn bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen a.s. Donderdag 11 uur. aan meende wel mocht. Dat bij en -kaart moest hebben voor wist bij toen niet. Hem wordt beduid dat bij de steenhouwerij de wet arbeidskaarten vraagt voor eiken knecht beneden 21 jaar, en het hoofd van de werkplaats is daarvoor aansprakelijk. Omdat het ook hier de eerste maal is dat de overtreding geconstateerd werd, zal ook een lichte straf geëischt worden, en wel 3 maal f 2 of 2 dagen voor elke boete. 3. J. S. te Workum heeft een kind dat inplaats van getrouw de school te bezoeken, deze getrouw verzuimt, daar het sedert St. Nicolaas er niet meer komt. De vader is afwezig, en tegen hem wordt verstek verleend, doch ’t Hoofd der School, de heer B. Wielenga, is als getuige opge roepen. Dezen wordt gevraagd of dit kind nog in de verplichtingen der Leerplichtwet valt, wijl de vader geschreven heeft dat zijn kind reeds 13 jaar is en dus niet meer naar school behoeft te gaan. De heer Wielenga verklaart dat het kind met 1 April aan de wet voldaan heeft. ‘Hij meent wel dat zij het kind soms noodig hebben in de huishouding en voor een enkelen keer zou dan ook geen vervolging zijn ingesteld, maar De hejjing in eens. De Haagsche medewerker van de Tel. ver neemt uit parlementaire kringen, dat er blijkens het afdeelings-onderzoek der financieele wets ontwerpen aan de linkerzijde der Kamer een zeer sterke strooming is, om met de heffing in eens wat verder te gaan dan Minister van Gijn heeft voorgesteld. De aanneming van het ontwerp Bos c.s. wordt uitgesloten geacht, maar naar men jiem verzekerde, zou de over- groote meerderheid der linkerzijde veel voelen voor een regeling, waarbij uit de heffing in eens een bedrag wordt geput, liggende tusschen de raming van het regeeringsvoorstel (45 millioen) en het ontwerp-Bos (200 millioen). In dien geest zal een poging worden gedaan. Het afdeelingsonderzoek van de ontwerpen in zake de heffing in eens is achter den rug. Diefstal van portemonnaies Een nog onbekend gebleven persoon, waar schijnlijk een militair, verschafte zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang tot een der onderofficierskamers in de Nieuwe Kazerne te Harderwijk. Van de daar slapende militairen wist hij de portemonnaies uit de kleederen te rollen. Voor de dader zich in veiligheid kon brengen, werd hij betrapt. Een wilde jacht volgde, zonder dat echter de dief kon worden gegrepen. Zaterdagmorgen werden in een trein nabij de kazerne een twaalftal portemonnaies gevonden met een gezamenlijken inhoud van ruim f 200. Verschillende aanwijzingen wettigen het vermoeden, dat de dief spoedig in handen der politie zal zijn. Alg. H. kelijke artikelen ook voor de Socialisten te hebben opgenomen. Zoo hoopte men dat ze geen dwarsdrijvers zouden worden. Gelukt is dit niet. Ze hebben wel tegengeprutteld eerst, en toen tegengesparteld, en was er geen oorlog gekomen, zoo zou ’t een gehaspel zonder eind of zonder uitkomst zijn geworden. Ons ten faveure. Aanstonds echter heeft de oorlog aan de Socialisten een duw in de stijve lenden ge geven. Ze zijn thans bijgedraaid. Thans doen ze niets liever dan met de Concentratie zich voor denzelfden zegewagen laten spannen. En van hun tegenspartelen in September 1913 heeft niemand anders geprofiteerd dan de heer Cort van der Linden, die nu heel’t politieke karretje leukweg aan Dr. Bos uit handen kon nemen. Maar in 1917 zal ’t dan nu ook spannen. Dan is bij Links alles één. En zal ’t er voor Rechts op aankomen, of ook wij tot nogmaals samengaan in staat zullen zijn. Juist dit echter moet ten zeerste betwijfeld. Of om het anders te zeggen, zal dat gelukken, dan zal 't ook bij ons tot een concentratie moeten komen, wat dan natuurlijk zeggen wil, dat we niet meer de komedie van 1913 gaan spelen, en heel voornaam, en heel deftig, plessima forma, op foliovellen een accoord zullen aangaan, waar op één punt na, niets inzit, maar dat men dan ook bij ons de hoofden bij elkaar zal hebben te steken, dat we met het oog op alle eventualiteiten ons met elkander zullen moeten verstaan, en ten slotte een uitgewerkt concentratieprogram zullen moeten onderteekenen, dat een belofte inhoudt voor de toekomst. Los voor den wagen zal men ditmaal de drie paarden dan niet langer laten dartelen en springen, zoodat men telkens een o, zoo goed bedoelden trap tegen de schenen krijgt. Het driespan zal dan behoorlijk moeten zijn aangespannen, en vooral zal moeten vaststaan wat kant we uitrijden, en waar men pleisteren zal. altijd thuis houden dat gaat te veel de perken te buiten. Eisch f 3 of 2 dagen. 4. A. D. te Koudum moet ook terecht staan wegens Leerpüchtovertreding. Hij had zijn jongen „met zin” van school genomen, verklaarde hij, want het schoolgeld was hem te hoog. Hij had zijn kind op de Chr. school doch daar moest hij per jaar nog meer dan f 12 voor betalen en dat ging boven zijn stand. De heer Ambtenaar, die hierover blijkbaar met den Arr. schoolopziener gecorrespondeerd heeft, weet beklaagde te vertellen, dat het schoolbestuur hem later heeft toegestaan zijn kind daar kosteloos ter school te laten gaan. Bekl. Ja, toen de schoolopziener de school zou komen bezoeken, kwam meester den vorigen avond gauw met een boodschap, dat ik den jongen maar weer moest sturen, dan kon hij gratis onderwijs krijgen. Maar dat kon ik zoo maar dadelijk niet schikken, de jongen was reeds mee aan ’t werk en ’k kan hem thuis wel gebruiken. De heer Ambtenaar deelt bekl. nog mee, dat de Arr. schoolopziener nog al lang geduld met beklaagde heeft gehad, en daar bij, nu de kosten geen bezwaar meer zijn, toch den jongen thuis houdt geeft hij hem den ernstigen raad den jongen nu tot April nog trouw naar school te zenden, wijl er anders zwaardere straf moet volgen. Nu komt hij nog vrij met f 2 of 2 dagen. Bekl. sputtert nog al iets tegen over het schoolgeld, want gratis behoeft niet en te hoog kan hij niet betalen. De heer Ambtenaar herhaalt, dat hij dat met het bestuur moet zien te plooien, want als de jongen blijft verzuimen, krijgt bekl. als verantwoordelijk persoon hooger boete. 5. O. R. te Bolsward is melkrijder. Hij werd 13 Jan. onder Burgwerd bekeurd omdat er meer melk op den wagen was, dan volgens de breedte der wielbanden geoorloofd was. Bekl. antwoordt op het hem ten laste ge legde, dat hij lang niet zooveel melk op den wagen had, als is opgegeven. Hij had 12 bussen, één was geheel ledig en van de anderen waren er die ook niet vol waren. De boer meende trouwens ook dat de wielen breed genoeg waren. De marechaussee verklaart, dat de wiel banden 7^12 c.M. waren, en 12 kannen waren er elk van 40 liter inhoud dat wordt dus gerekend op 480 liter, terwijl hij niet meer dan 400 liter mocht vervoeren. Dat een bus leeg was, heeft bekl. niet aan den beambte verteld, doch al was dit zoo, dan waren 11 kannen toch reeds te veel. Eisch f 2 of 1 dag. 6. W. v. d. M. te Bolsward is 25 Jan. betrapt met 2 honden voor de kar zonder muilband. Bekl. bekent dat de politie hem juist snapte toen hij de honden zou uitspannen. Hij had een jonge houd die moest leeren. Deze had hij even bij de oude voor de kar. Anders liep die jonge hond los, en de oude onder de kar. Dan is geen muilband noodig. De heer Ambtenaar onderricht hem, dat een muilband moet De wet geeft daarvoor Duur fruit. Een fruithandelaar te Echteld (Neder- Betuwe), heeft 10.000 Kg. goudreinetten af geleverd, bestemd voor het buitenland, tegen den ongekend hoogen prijs van f 2500. De appelen waren ongesorteerd. Arnh. Cl. Drukke klompenhandel. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aan de Arnh. Ct.: In de laatste dagen was er een buitenge wone uitvoer van klompen naar Pruisen. Dag en nacht werkten de klompenmakers in den Gelderschen Achterhoek om toch zooveel mogelijk klompen af te leveren. Deze drukte wordt verklaard door de vrees, dat eerstdaags de uitvoer van klompen wordt verboden. Als gevolg hiervan stegen de prijzen en werd f 40 u f 50 per 100 paar betaald. Bij deze zitting trok het in de eerste plaats onze aandacht dat de heer W. H. Houwing, registratieontvanger alhier, als kantonrechter fungeerde, en de heer Keikes zetelde als griffier. In de 2e plaats werd ons oog getrokken door een liefelijke lentebode. In den zonne schijn voor de ramen fladderde een fraaie bonte vlinder. Hoe zoo’n onschuldig diertje in de rechtszaal verschijnt, en dan begin Maart, is ons een raadsel. ’t Getal bekeurden, dat voor deze zitting was opgeroepen om voor den rechter te ver schijnen, had blijkens de lijst het respectabele cijfer van 52 bereikt. Verreweg het grootste deel schitterde door afwezigheid. Wij hebben in het verslag melding te maken van een zestal zaken. 1. A. C. te Bolsward was bekeurd wijl de Inspecteur van den arbeid bij een bezoek aan zijn werkplaats in ’t laatst van December des avonds omstreeks 5 uur nog een werkman bezig vond met het slijpen van steenen. De wet verbiedt het steen bouwwerk, wanneer de zon langer dan een kwartier is ondergegaan. Blijkbaar is het oogmerk hiervan, om dat werk niet bij kunstlicht te doen verrichten. In bijzondere gevallen kan verlenging van werktijd aangevraagd worden. Bekl. stemt toe, dat zijn knecht dien avond nog bezig was, doch dit was niet op zijn last. De knecht wilde gaarne een beter dag huur maken, en ging uit eigen verkiezing nog wat werken. Dat hij niet mocht laten werken wist hij, doch dat slijpen ook des avonds niet mocht, was hem onbekend. De heer Inspecteur J. K. F. Arkes, die als getuige wordt gehoord, verklaart dat ook het slijpen der steenen tot de steenhouw- werkzaamheden behoort en dus van een kwartier na zonsondergang af verboden is. Hij meent, dat de beweging die in meer steenhouwwerkplaatsen wordt waargenomen meer een actie is om de wet veranderd te krijgen. Als de loonen niet hoog genoeg zijn, dienen de patroons die te verhoogen. Bekl. voert hiertegen aan, dat hij reeds 32 cent per uur laat verdienen, dat is voor Bolsward toch zeker een buitengewoon hoog loon, maar om de beperkte uren die in den winter gewerkt mag worden, is het weekloon toch nog gering want er is ook bepaald hoeveel en wanneer de schafturen gehouden moeten worden. De heer Ambtenaar wil, daar het de eerste maal is dat hier overtreding werd ge constateerd, een betrekkelijk kleine straf vragen, echter hij waarschuwt voor herhaling. Eisch f 3 of 3 dagen. 2. F. C. kreeg ook 22 Dec. des avonds omstreeks 5 uur bezoek van den Inspecteur. Daar werd aangetroflen een persoon beneden 21 jaar die ook nog werkte. Bekl. kreeg nu drievoudig proces, n.l. geen arbeidskaart, en werken op een tijd dat Zitting van Vrijdag 3 Maart 1916. mobilisatie zijnde patroons, is afwijzend be schikt, zoodat deze fabriek gedeeltelijk stop moest worden gezet. Reeds zijn een 7-tal werklieden ontslagen. De Banier. Opkomst militie. De dienstplichtigen van de militie, lichting 1916, toegewezen hetzij aan het Ilde bataljon van een der regimenten grenadiers en jagers of van een der overige rigimenten infanterie, hetzij aan den genieautodienst (2de gedeelte), zullen worden opgeroepen om ter inlijving op te komen in het tijdvak van 1620 April e.k. Zij, die in van later worden ingelijfd. Te Hardegarijp kreeg de vrouw van een militair een telegram dat haar man ernstig ziek was. De familie ging er terstond op uit. Bij aankomst aan het garnizoen zag men de bedoelde militair aan ’t excerceeren. De blijd schap van de familie kan men zich voorstellen. De soldaat van denzelfden naam, echter uit een andere gemeente afkomstig, was, helaas reeds overleden. Kwade noten. Steeds kwader noten hoort men kraken van de Onderwijs-Commissie. Ze leeft natuurlijk geheim. Zeker weet men er niets van. Maar er is toch ook zekere ge laatkunde, en zoo men de heereo bij het uit gaan der vergaderingen terdege bespiedt, dan ontvangt men toch geen al te goeden indruk. Wie vroeger de heeren bij het naar huis gaan, goed nakeek, zag ze dooreengemengd, vroolijk, bijna lustig keuvelend de straat op gaan. Men zag 't hun zoo aan, dat ’t goed ging. Toen werd ’t wat stroever, maar nog altoos zoo, dat een wat stug brokje toch weer mocht weg smelten. Zoo had men nog hoop. Bij de laatste sorties daarentegen deden zich leelijke verschijnselen voor. Separaat links en rechts de deur uit. Te veel bloedkleur op het gelaat. Haastig spreken in blijkbaar onrustige stemming. Er zijn zoo buren, die dit uitgaan keer op keer waarnemen. En die zien nu ’t onder scheid. En als man en vrouw 't zoo aanzien dan zegt de een allicht tegen den ander: Vrouw, ’t gaat niet. De heeren lachen niet meer tegen elkaar. En dan is er nog iets, dat zorg wekt. Het duurt zoo lang. Voor de Commissie voor Art. 80 van de Grondwet, had 't rapport er nu allang moeten wezen. In de Afdeelingen der Kamer toch kan men niet over Art. 80 handelen, of men moet eerst weten wat er van Art. 192 terecht komt. En dit gaat niet opeens. Is het Rapport uit, dan moet ’t toch eerst gelezen, bestudeerd en van allen kant in de Pers bezien worden. Dat neemt toch tenminste een volle maand. We weten niet veel, maar karretje van voerman Gort niet heerlijken zandweg rijdt. Ben nieuw soort van De militaire grenswacht te Losser ontdekte Zaterdag ia eenig houtgewas te Overdinkel, nabij de grens, een nieuwe soort van opslag plaats van allerlei consumptie-artikelen spek, vet, boter, meel, suiker, enz.totaal een 2000 pond. Deze goederen waren grootendbels in den grond opgeborgen, om te gelegener tijd over de grens te worden gebracht. Toen de „verzamelaars” dezer artikelen op heeterdaad waren betrapt en gearresteerd, werd de buit uitgegraven en per wagen naar Losser over gebracht. Alg. H. Concentratie van Rechts. De Standaard driestart Links zijn de Vrij-Liberalen, de Unie- liberalen en de Vrijzinnig-Democraten, vóór de Stembus van 1913, tot een breed uit gewerkt accoord gekomen. Concentratie was daarbij motief en middel. Op algemeen terrein wilde men niet langer drijven. Men zou nu de puntjes op de i’s zetten. En men was er dan ook in geslaagd, vrij stipt en vrij nauw keurig te bepalen, wat men saam in eersten aanloop dacht tot stand te brengen. Blijkbaar had men toen gehoopt dat de Socialisten zich wel schikken en voegen zouden. Het opnemen in de Concentratie wilde men niet. Maar toch meende men in zijn eigen Concentratie-program genoeg aantrek- Sneek. Uit het jaarverslag over 1915 van het St. Antonius-ziekenhuis alhier blijkt, dat 617 patiënten ter verpleging zijn opgenomen, namelijk in de 1ste klas 10 patiënten, in de 2de klas A 68 patiënten, in de 2de klas B 73 patiënten en in de 3de klas 466 patiënten. Het aantal verpleegdagen bedroeg 18458. De zuster, die belast is met de wijkverpleging, bracht 619 bezoeken bij betalende patiënten en 1117 bezoeken bij arme (niets betalende) zieken. O. N. Workum. Op een verzoek van de gezamen lijke werklieden van de beton-fabriek Gebre. Hibma alhier, om verlof voor een der in Bolswardsche Courant r i C r i r r ;n n. it it ij k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1