Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke 8. Klein, Prijsverlaging Klein s Thee, No. 21. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. r 1916. De droogmaking van de Zuiderzee. p I I r* I VOOR Zondag 12 Maart. Afzonderlijke Ge- 3 BINNENLAND. i s 1 r n r e I. I t I t HARLINGEN. veel het t o r n t 1 f r jongen in hierheen heeft gevonden, is raadsel. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Hoe men vroeger at. Het boezemwater verzout in groote mate door het schutten. Wordt nu echter het Zuiderzee- plan uitgevoerd, dan wordt het IJselmeer een zoetwater-meer. Een paar jaar na de afsluiting zal het water al geschikt zijn voor het gebruik door dier en misschien ook, na technische be handeling, voor den mensch. Ook voor Noord- Holland is de groote zoetwaterbron van nut, vooral wat betreft den veestapel in Noorderkwartier. De scheepvaart vindt in het IJselmeer een kalme vaart in water 40 A.P. Daar bij het Zwolsche diep echter te weinig water zou staan, wordt dit verlengd tot het Z. van Schokland. In groote trekken had Spr. een en ander over de Zuiderzee-plannen meegedeeld, om teq slotte nog te schetsen de economische en sociale gevolgen van de droogmaking en de onkosten, welke de uitvoering met zich meebrengen. De lezing werd door de vele leden der //Volksuniversiteit” met veel aandacht gevolgd. Alg. H. Nog niet te laat. Vóór circa 20 jaar op een kermis, raakte iemand te Borne een gouden medaillon van zijn horlogeketting kwijt. Hij was dat verlies reeds lang vergeten en was ten hoogste ver rast, toen hij j.l. Zaterdag dat medaillon per post toegezonden kreeg, voorzien van het spoorpoststempel Oldenzaal. Zw. Cl, In ons pakjes thans 20 et, in vierde! pakjes 25 ct. broken Thee 18 ct. per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Leinstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. blijf hield. van een uurwerk, dat dat de ontploffing na volgde. vïoed. Het dichtmaken der sluitgaten is een technisch oogpunt lang niet gemak- I De vier droog te leggen stukken zijn even groot als twaalf Haarlemmermeren. Deze stukken bevatten vette klei-grondenhet IJselmeer bevat zand, terwijl daarin ook de moeilijk droog te maken diepe geulen zijn. De droog te maken stukken worden, in verband met het verschillend peil, elk verdeeld in polders en kaden. Deze kleinere deelen worden stuk voor stuk afgemalen en «af gekaveld”, opdat niet een te groote opper vlakte ligt af te dampen, wat schadelijk is voor de volksgezondheid. Voor de scheepvaart worden op verschil lende plaatsen kanalen gemaakt. Wat zijn de gevolgen van de uitvoering der plannen? Door den afsluitdijk komen de daar binnen gelegen waterkeeringen grooten- deels te vervallen. De dijken achter de droge stukken worden «slapers”, sommige deelen zullen nog voor het water in het IJselmeer dienst doen, doch zelfs bij een hevige op- waaiïng zal het water nog meter beneden het peil van nu blijven. Door den afsluitdijk zal men in het IJselmeer niet meer die hooge waterstanden krijgen. Een verkleining van de grootte van de Zuiderzee zal niet ten gevolge hebben, dat buiten den afsluitdijk een buiten gewoon hooge waterstand ontstaat. Wel echter is er kans op een verhooging van den gewonen vloedstand aldaar omdat het door de zeegaten binnenloopend water slechts naar het noorden weg kan. Deze verhooging zal dan nog 40 cM. bedragen, doch daarmee kan men rekening houden bij het maken van de afsluiting. Wat de waterloozing aangaat, kan men groote kosten besparen voor de afwatering van het omliggende land, als de plannen uitgevoerd zijn. De wateraanvulling is van groot belang. In Friesland b.v. verdampt het water zoo danig, dat daardoor allerlei nadeelen ontstaan. komstig van een Rus, die te Maastricht Beide bommen waren voorzien zoo kon worden gesteld, drie, zes of negen uur N. R. Ct. Smokkelen. Dinsdagavond, toen de rijksveldwachter Bron in het veld te Erica surveilleerde, zag hij een zestal smokkelaars loopen. Op het geroep van halt! werd geen acht geslagen. Toen Bron een paar malen in de lucht schoot, namen de smokkelaars de vlucht met achter lating van de smokkelwaar, een zestal zakken met meel. Terwijl Bron een paar zakken meel meenam naar een nabijgelegen huisje en daar hulp ging halen, hadden de smokkelaars de brutaliteit de andere zakken nog weer in veiligheid te brengen. Door de duisternis was niet vast te stellen, wie de smokkelaars waren. Jammer, dat ze hun welverdiende straf ont gaan. Arnh. Ct. Voor de Volksuniversiteit te Amsterdam hield gisteravond dr. A. A. Beekman, hoofd bestuurslid van de «Zuiderzee-vereeniging”, een voordracht over: «De watersnood en de droogmaking van de Zuiderzee”. Dr. Beekman zeide, dat het Zuiderzee- vraagstuk nu weer actueel is, zoowel in ver band met den watersnood, als door -het wets ontwerp tot droogmaking der zee. Na een kort overzicht van de geschiedenis van het vraagstuk, waarbij spr. de stichting van de Zuiderzee-vereeniging in 1886 schetste, wees spr. op de instelling van de Staatscom missie in 1892, welke in 1894 met baar rapport gereed kwam. Deze bekende plannen van Zuiderzee-vereeniging en Staatscommissie tot droogmaking werden door spr. op een kaart aangewezen. Naar men weet, worden er vier stukken drooggelegd; het overblijvende IJselmeer ie groot genoeg, om ean enorme hoeveelheid afstroomend water te bevatten, ook wanneer de dertig afwateringssluizen in den afsluitdijk wegens N.W. stormen niet geopend kunnen worden. De afsluitdijk loopt van Wieringen naar Piaam. Het maken van afsluitdammen van rijswerk zou negen jaar duren. Hierbij kan men op verschillende moeilijkheden stuiten, in verband met de eb en uit kelijk. worden. Maandagavond vervoerde de slager de dieren naar onze stad en sloot ze op, goed verzegeld in de veepraam, opdat ze des anderen morgens vroeg naar Sneek vervoerd konden worden. Toen ze des morgens bij de praam kwamen miste er een van de varkens. Hoe die er uit gekomen was bleef hun een raadsel, aangezien ze, naar ze meenden, alles zóó beet hadden verzegeld. Overal werd ge zocht en nasporingen gedaan, ’t was tevergeefs. Knorpot was weg en ze dachten niet anders dan dat hij buiten de praam gesprongen was en zoo met de stroom het zeegat uitgegaan was. 't Beestje was f 200 waard, zoodat, indien dit zoo was, het voor hem een schadepost was. Ze gingen naar Sneek markten en bij het station alhier ontmoetten ze iemand, die hun vertelde, dat toen de vroegere eigenaar des morgens opkwam, het dier weer bij zijn het hok was. Hoe hij den wêg voor bun nog een De Banier. Aan het tegenwoordig geslacht is dikwijls verweten, dat het niet meer de kracht en het uithoudingsvermogen bezat van vroegere gene raties. Men noemde het tegenwoordige menschdom verweekelijkt en verwijfd. De tegenwoordige, geweldige oorlog heeft echter ontegenzeggelijk het tegendeel bewezen en ook niet het minst hierom wijl het tegenwoordige geslacht zelden op zulke praestaties aan tafel kan wijzen, die ook maar bij benadering op die van onze voorvaderen gelijken. Geheel afgezien van het feit, dat het nog de vraag is, of men zich beklagen moet, dat men in dit opzicht meer matigheid moet be trachten, hebben wij het toch aan onze voor vaderen te danken aldus O. W. in een populair wetenschappelijke causerie over boven staand onderwerp in de Schweizer Hotelrevue dat een moderne maag zich niet met die van onze voorouders kan meten. Juist omdat zij het tafelgenot zoo overdreven, is der na komelingen weerstandsvermogen verminderd en hebben zij de «Fahigkeit” groote hoeveel heden voedsel te gebruiken meer en meer verloren. De nakomelingen boeten dus, volgens den schrijver, voor de zonden hunner vaderen 1 Men at vroeger beslist niet zoo goed als tegenwoordig, doch verorberde grootere mas- saas. Als er van een feestmaal in den ouden tijd sprake is, dan verneemt men met groote verbazing, dat daarvoor geheele ossen noodig waren, een groote hoeveelheid gevogelte er het leven bij moest laten, dat er kolossale quanti- teiten zoete spijzen verzwolgen werden, die thans voor een heel bataljon soldaten vol doende zouden zijn geweest. Bruiloften duur den meestal verscheiden dagen en daarbij kwamen er zooveel gerechten op tafel, dat een modern bruidspaar als het gelijk des tijds gebruikelijk was van alles wat moest eten, liever van het bruiloftsmaal zou afzien; in elk geval genoeg gegeten zou hebben voor den duur der geheele huwelijksreis. Van het afschrikwekkend aantal gerechten gebruikte ook bijna iedereen iets. Men at met de handen, die, voor men den maaltijd begon, gewasschen werden en daarna eveneens, meestal in warm water doch ook wel in wijn. Drinkglazen had men niet of in elk geval hoogstens een drinkhoorn, die gewoonlijk plechtig van mond tot mond ging. De borden, die men in de 15de eeuw begon te gebruiken, werden bedekt (vandaar de naam couvert!) geserveerd. De opper- tafeldienaar verwijderde, staande bij den gast, het deksel en proefde van de spijs om te doen zien, dat zij niet vergiftigd was of wel hij raakte ze met een staf aan, aan welken staf men de kracht toeschreef, die men thans aan de chemische analyse toekent. De vork is een uitvinding van den nieuweren tijd of tenminste het gebruik er van; in de middeleeuwen bezaten slechts koningen enkele exemplaren. Karel V mocht zich o.a. beroemen op het bezit van vijf vorken. Op den huise- lijken disch is dit nuttige instrument eerst in de 18e eeuw verschenen. Brood werd in reusachtige hoeveelheden gegeten, echter niet dat mooie, losgebakken, goed verteerbare brood van thans, maar zwaar, zwart brood, dat destijds in groote, ronde plakken gesneden werd, waarop men de andere spijzen serveerde. Men noemde ze «sneden”, Dienstweigering Een der onderteekenaars van het dienst- weigeringsmanifest, de 24 jarige H. Pietersen, van Leeuwarden, die gisteren voor den land storm onder de wapenen moest komen, heeft aldaar, naar de N. R. Ct. meldt, aan de mili taire autoriteiten verklaard, den dienst te weigeren. Hij is met de andere opgekomenen naar Amersfoort vertrokken, met het vaste voornemen echter, wat hij ook aan zijn naaste famileden had medegedeeld, bij zijn weigering te volharden. Een vreemde ziekte. Op den stal van de Wed. D. te Enkhuizen, doet zich een ziekte onder de koeien voor, waardoor reeds 4 melkgeefsters moesten afge maakt worden. De dieren krijgen hersenvlies ontsteking en worden dol. Waar echter de oorzaak van de ziekte in gelegen is, die blijk baar van het eene aangetaste dier op het andere overgaat, kon de veearts nog niet constateeren. Het kon zijn, dat deze in ’t voedsel schuilt, hetwelk onderzocht zal worden en uit voorzorg moeten de nog gezonde dieren met hooi en water gevoed worden. Dit is natuurlijk in dezen tijd van melkschaarschte op zichzelf reeds een tegenslag. Ook heeft men eenige dieren adergelaten, waarschijnlijk om te onderzoeken of de ziektekiem in het bloed aanwezig is. Ook bij een veehouder te Oosterleek moesten eenige dieren om dezelfde ziekteverschijnselen afgemaakt worden. Enkh. Ct. Gevaarlijk spel. Te Nieuw-Weerdinge had het 9-jarig zoontje van den heer H. het ongeluk, terwijl hij speelde met eenige kameraadjes op een los rijtuig van de le Drentsche Stoomtram, dat zij in beweging brachten, onder dien wagen te geraken. Het kind werd vreeselijk gehavend opgenomen en thuisgebracht, waar het eenige oogenblikken later overleed. N.v.d.D. Een gevaarlijk heerschap. De dezer dagen bij een smokkelpartij te Renver gevonden bom en de thans te Poster halt in beslag genomen bom, zijn beide af komstig van een Rus, die te Maastricht ver- Heerenveen. De verstrekking van goed- koope cokes van de gasfabriek alhier beeft deze week een einde genomen. Voor zeer velen een teleurstelling, daar men nu is aan gewezen, wijl de winterkou zich nog terdege laat gelden, op het aansebaffen van veel duurdere brandstof bij particuliere verkoopers. Daarentegen wordt er nu door het Steun comité goedkoope turf beschikbaar gesteld, zoolang de voorraad strekt en slechts alleen voor het deel HeerenveenSchoterland, terwijl van de zooeven bedoelde cokeslevering het geheele driedeelig Heerenveen kon profiteeren. 0. N. Lemmer. Hedenmorgen kwamen bier met een Marker botter de burgemeester en een wethouder van het eiland Marken aan. Het doel hunner komst was om uit het hier aan gespoelde wrakhout, huisraad enz. de gemerkte goederen, thuis behoorende op Marken, uit te zoeken, ’t Meeste had veel van de zeereis geleden; o.a. was een piano erg gehavend. O. N. Sneek. Maandagavond a.s. krijgen we weder eene belangrijke raadszitting, waarin het reeds meermalen besproken onderwerp verplichte winkelsluiting aan de orde komt. B. en W. doen het voorstel een verordening vast te stellen, waarin bepaald wordt, dat de winkels, ook die der barbiers, gesloten moeten zijn van des avonds 9 uur tot des morgens 5 uur. Uitgezonderd 's Maandags en ’s Zater dags, de dagen van Sneeker kermis, van 17 tot en met 24 December, den dag voor 's Heeren Hemelvaart en Oudejaarsdag, wanneer de sluiting des avonds op 11 uur bepaald is. Bovendien behouden B. en W. zich het recht voor in bepaalde gevallen ontheffing van dit besluit te verleenen. Ook komt een voorstel van B. en W. in behandeling, om de verstrekking van goed koope cokes met 1 April a.s. te doen eindigen. O. N. Workum, 9 Maart. Dat de moederliefde bij dieren soms sterk uitkomt, bleek deze week op treffende wijze. De slager S. B. alhier had van E. Z., wonende bij het wacht huis van F. H., twee varkens gekocht. Een er van was nog bij zijn jongen, doch die waren zoover dat de oude best gemist kon welke benaming trouwens ook nu nog voor komt, en at ze als de gerechten, die er op lagen, opgegeten waren. Salade werd aan tafel «aangemaakt” en door de handen van een der genoodigde damesgasten omgeroerd; het gold voor de dame, die met deze manipulatie werd belast, voor een groote eer. Vloeibare spijzen werden in een groote terrine of pot geserveerd, waaruit men, midden op de tafel als hij stond, om beurten in rhyt- mische beweging den inhoud lepelde. Bij het aanvatten der gerechten met de vingers, gold het als bijzonder elegant, als men dat slechts met drie vingers deed. Groenten en vruchten werden door de rijken slechts weinig gegeten, men liet ze aan de armen over, die ze zelf kweekten. Vleesch- voeding daarentegen was het privilege der bezittende klasse. Het vegetarisme was destijds, als leer althans, nog niet bekend en werd slechts gehuldigd als de nood daartoe dwong; evenmin wist men af van matigheid of geheel- onthoudings beweging. Men dronk aan tafel overmatig veelde wijnen waren nog onvervalscht en een «uit stekende” keel te hebben, d. w. z. anderen onder Jafel te kunnen drinken, gold als een bijzondere heldendaad, waarmee men roem oogstte. Dan werd men voor een Hinken man aangezien, waaruit volgt, dat men hem als een held beschouwde, die aan God Bacchus rijkelijk hulde kon brengen, zonder dat deze hem bedwelmen kon. Thans vindt men dergelijke «helden” veel zeldzamer, maar wetten beschermen ons nu ook tegen slechte dranken en spijzen (helaas in ons land nog in een zeer onvoldoende mate. Red. De H.) en de hygiënisten waken over de volksvoedinghet beoefenen der sport staalt het lichaam en zoo heeft het tegen woordige geslacht, krachtens het gebleken weerstandsvermogen van den soldaat in den tegenwoordigen oorlog, lichamelijk oneindig meer gepraesteerd, dan men zich had voor gesteld dat mogelijk was. De Hotelhouder. Bolswardsche Courant I j 5, t l i i i 3 8 o A* 3 3 3 3 5 1 l 3 L 1 3 1 3 U 8 I s I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1