Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 22. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916 55ste Jaargang. Donderdag 16 Maart. ARTIKEL 58. BINNENLAND. tijd- VOOR ard. Bolswardsche Courant afzonderlijke van te haperen. larkt van Tel. et in we I roeg wist, in dit een mdat onale id. idigd cijkt. dik- a taf. niet, aan Ische jftijd nabij God iderd ejijn geen □der efde reen iden n en had leen eten 1 dit t ik iden niet .nan- Vant ben, id ’t en in <itty al er ;a ik hem )ven. 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. k is, k ter ische n zij waar den hier O. N.: van is de Ding, hard allen, iropa- ndere at de iment itieke eens Alge- i bet dit rken. hier Staat kent, mder m op eden, eheel ietee- ;er te inder 5 niet t een et je iwde iken. dat ifstal later lauw r een door i uit i de it ik zag aan eloo- ■icht, i. de vrij), harte ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van uitgevers wordt bericht: dat de prijs voor len April a.s. verhoogd, en welke plaats greep in de chemische fabriek van den apotheker Fudrice, in genoemde straat. Toen een knecht van den heer F. aan de fabriek kwam en de straatdeur opende, had de ontploffing plaats. De man werd tegen een vat geslingerd en bekwam brandwonden. De buitenmuur van de fabriek werd ontzet, de tusschenmuren stortten in, en bet dak werd geheel uit zijn voegen gerukt. In een vertrek op de bovenverdieping, waar chlooretbyl wordt bewaard, ontstond brand, welke door de brand weer met twee stralen werd gebluscht. Van huizen aan de overzijde der straat sprongen hier en daar ruiten stuk. Alg. H. Mil. hospitalen. naar aanleiding Wij lezen in het Nieuws van den Dag: »De Koning verklaart oorlog. Hij geeft daarvan onmiddellijk kennis aan de beide Kamers der Staten-Generaal, met bijvoeging van zoodanige mededeelingen, als Hij met het belang van den Staat bestaanbaar acht.” oorzaak zijn geweest van de koersafwijking. De beide veerponten werden ter adsistentie uitgezonden en slaagden er in de boot los te krijgen, die te kwart over een vannacht te Enkhuizen arriveerde, met naar schatting een 200-tal passagiers, onder wie vele militairen. Alg. H. Gevaarlijke vreemdelingen. Men meldt uit Maastricht aan de Tijd: In de Kleine Looyerstraat hadden 3 per sonen van Russische nationaliteit een kamer gehuurd als zoogenaamde Belgische uitge wekenen. Zij worden verdacht van het maken van bommen, althans de politie heeft mate rialen, benoodigd voor het maken van derge lijke gevaarlijke instrumenten, op de kamer gevonden en in beslag genomen. Twee ervan zijn met de Noorderzon vertrokken, de derde, dien men verleden Woensdag terug verwachtte is tot heden niet verschenen. Jlet huis wordt door de politie bewaakt. Ook de dochter van den verhuurder, met wie een der Russen, naar men vertelt, omgang had, is niet terug gekeerd. Voor die onthouding zijn echter wel redenen. Zonder den minsten twijfel is de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk het met de adressanten eens. De uitslag van een referendum op dit punt zou aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Intusschen slechts een gedeeltelijke grond wetsherziening komt aan de orde. Alleen (zoo zegt men) het meest urgente moet daarin betrokken worden, wil men de zaak snel klaarspelen en in de eerste plaats de kiesrecht- bepalingen op de hoogte brengen van den tijd. Is afschaffing, althans wijziging in De oorlogsleening De Tweede Kamer heeft zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van een oorlogsleening van 125 millioen. Een das gevangen. De jachtopziener H. van Rijken te Barne veld heeft een prachtigen das gevangen. Het dier, dat den laatsten tijd bij verschillende landbouwers meer dan 100 kippen had ge dood, had een gewicht van bijna 11 K.G. en een lengte van 90 c.M. In geen veertig jaar zijn deze dieren aldaar aangetroffen. Fraude mei postzegels. Uit'Haarlem kregen wij bericht, dat op de drukkerij der firma Enschedé, waar onze post zegels gedrukt worden, op een frauduleuze wijze vellen van 1 cents-postzegels ontvreemd waren en deze te Amsterdam te koop waren aangeboden. Over deze zaak vernamen wij het volgende: Op den avond van 29 Januari kwam iemand bij de firma M. Z. Booleman op het Rokin, die meedeelde ongeperforeerde l cents-post- zegelvellen te koop te hebben. Hij vroeg er een lagen prijs voor. Zouden deze ongetande postzegels langs officieelen weg, maar bij ver gissing uitgegeven zijn, dan hadden ze voor de verzamelaars natuurlijk een groote waarde. Den firmant, den heer 8. J. Weenig, kwam den aangeboden prijs echter verdacht laag voor. Hij vroeg den man terug te komen en stelde zich inmiddels in verbinding met de Rijks- contróle aan de drukkerij van Enschedé. Het bleek, dat de bewuste ongetande 1 centspost- zegels niet langs den officieelen weg de drukkerij konden verlaten hebben. Ook de recherche werd nu gewaarschuwd en het partijtje post zegels, op 81 Januari aangeboden, in beslag genomen. In Haarlem werd daarop een huiszoeking bij een der werklieden gedaan, met het gevolg, dat ook daar nog eenige gelijke ongeperforeerde vellen aangetroffen werden. Het kwam uit, dat een der werklieden op frauduleuze wijze eenige afgekeurde ongeper foreerde vellen machtig was geworden en daarvoor goed geperforeerde vellen in de plaats had gelegd. De bedoeling was deze ongetande postzegels aan handelaren als /zeld zaamheden” te verkoopen, wat echter mislukt is. De werkman bekende en werd gearresteerd. De zaak is thans in handen van de Haarlem- sche Justitie. Alg. H. De prijs van het courantenpapier. De directeuren der dagbladen zijn door de Vereeniging »De Nederlandsche Dagbladpers” tegen den 21sten dezer maand opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering, om ,/de mogelijkheid te overwegen, bf de abonne mentsprijzen der dagbladen moeten en kunnen worden verhoogd, bf de omvang der bladen verminderd, bf iets anders gezamenlijk kan worden beproefd.” In het orgaan der Vereeniging van Dagblad- ,/Ons is gebleken, het courantenpapier na den wederom belangrijk zal worden wij zijn overtuigd, dat hieraan niet te ontkomen is. Dus zullen andere maat regelen moeten worden genomen, om de zeer belangrijke nadeelen gezamenlijk weg te nemen.” De prijs van het papier, een der belangrijkste uitgaven voor een courant, is sedert het begin, van den oorlog gestegen met 70 pet, Maar wij willen den lezer niet verontrusten met wat nog zou kunnen gebeuren, met het uitdenken van omstandigheden en combina tiën die ons zouden doen betreuren dat wij niet intijds er voor gezorgd hadden, den Vorst een prerogatief te ontnemen dat volkeren in het verderf kan storten. Uit ’t oogpunt van urgentie alléén bezien, maakt het nog ’n poosje voortbestaan van art. 58 ons in ’t minst niet ongerust. Er is een andere reden waarom wij durven hopen zij 't ternauwernood dat de volksvertegenwoordiging binnenkort meteen die artikelen vernieuwt en democratiseert. Zoo de zaak vermoedelijk noch urgent, noch praktisch belangrijk is voor ons, Nederlanders, ze is een levensbelang voor grooter volkeren, tegenover machtiger, oorlogszuchtiger regee- ringen. De eisch: democratiseering der diplo matie, medezeggenschap der volksvertegen woordiging in het beheer der buitenlandsche betrekkingen is een eisch welks gegrondheid nu wél afdoende bewezen is; die op ’t mini mum-program staat van alle ernstige vredes- vrienden; zonder welks inwilliging ook naar onze vaste overtuiging geen duurzame vrede mogelijk zal blijken. Niet op de formeele oorlogsverklaring komt ’t daarbij aan, maar op het toespitsen van een crisis, op het onvermijdelijk maken van oorlogen door kort zichtige, achterlijke, belangzuchtige regeerders en diplomaten'. Dat moet veranderen, en dat kan veranderen. En het zou wel mooi en goed zijn als Nederland ten deze het voorbeeld gaf. Gevolgen der overstrooming Men meldt uit Monnikendam: Gedurende den laatsten tijd zijn stadje in één maand nagenoeg evenveel menschen overleden als in gewone omstandig heden in 8 maanden. Neemt men de aanwezigheid van vele vluchtelingen in aanmerking, dan blijft er nog een zeer hoog sterftecijfer over, dat op rekening van den watersnood gebracht moet worden. Sommige boeren in Waterland hebben het voornemen op hun landerijen mosterd te zaaien, zoo het blijkt, dat het gras geheel of grootendeels door het zoute water is bedorven. Te eerder gaan zij hiertoe over, wijl bijna al het vee is verkocht en nieuw aan te koopen vee op het met zeewater doortrokken weiland allicht ongesteld zal worden. Een ontploffing. De bewoners van de Fahrenheitstraat en omgeving te ’s-Gravenhage werden heden ochtend tegen 9 uur opgeschrikt door een hevigen knal, tengevolge van een ontploffing Ongetwijfeld naar aanleiding van de talrijke klachten in de bladen over den militairen ge neeskundigen dienst heeft de minister van oorlog het hospitaal te Amsterdam geïnspecteerd. Z. E. heeft den toestand zeer primitief be vonden en verbetering toegezegd. Er schijnt dus wel iets aan Kolen en Turf. Men schrijft uit Friesland aan Het brandstoffenvraagstuk is thans evenveel belang, zoo niet nog dringender, dan het voedingsvraagstuk. Dit laatste wordt vrijwel voldoende onder de oogen gezien en heeft ook wel zoo goed de zorg onzer Re- geering, dat we ons daaromtrent niet zoo erg ongerust behoeven te maken. Gezwegen nu nog dat alles, wat den prijs betreft, veel duurder is dan in normale tijden. Maar het andere, laat ons dat het brandende vraagstuk” noemen, eischt nadere verzorging. En wij vragen kan ook hierin van hoogerhand niet krachtig worden ingegrepen We lazen de vorige week in dit blad, dat op onderscheidene plaatsen, waar dezen winter cokes tegen verminderden prijs verkrijgbaar was gesteld, die uitreiking thans was opge houden er zullen er eerstdaags wel meer komen de voorraad was uitgeput, ’n Heel begrijpelijk gevolg van den massa-verkoop want er werd wèl gebruik van gemaakt. ’t Komt nu méér op de turven aan, ten minste bij zeer velen onzer arbeidende be volking. Maar turf! Kom daar nu maar eens aan tegenwoordig; die raakt op, hoorden d^zer dagen een turfboer beweren, en is er ook niet en nergens meer te bekomen. En de menschen schijnen het niet te willen gelooven, sprak hij, maar het is een feit, dat er verveners zijn, van wien hij geregeld turf betrekt, die vroeger ’s jaars 700 a 800 roede veenspecie verwerkten en ’t thans met hoogstens 200 en nog minder doen. Anderen zijn er, die heelemaal niet meer veen uitspreiden, om de eenvoudige reden dat ze //uitgeveend” zijn. De man mag waarheid spreken, wij gelooven hem dadelijk. En toch Is ’t niet ’n sprekend feit, dat juist nu, nu alles tengevolge der buitengewone omstan digheden duurder is, ook de turf, die toch een inlandsch product is, deelt in die duurte? Mag hier, zonder nog te spreken van over drijving, niet gedacht worden aan /ruime oververdienste” of ook wel //oorlogswinst?” Wij vragen: is er van regeeringswege geen maatregel te treffen dat aan de meer dan ongewone prijsopdrijving eenige grens worde gesteld. Als een typisch staaltje zij nog vermeld, dat een vervener uit de groote veenderij te B. dezer dagen van een collega te O. een partijtje turf kreeg afgeleverd. Als dus te B., waar ’t eigenlijke turfland is, nu geen turfje meer is, hoe erg zal ’t dan op andere plaatsen wel moeten zijn, en zal dus het spreekwoord: in het veen ziet men op geen turfje, veel van zijn waarde verliezen. Een burgemeester gevraagd. In De Gemeentestem van 11 Maart 1916 komt de volgende advertentie voor: //Te Renesse, eiland Schouwen, prov. Zee land, is vacant het ambt van burgemeester. Uit de gemeente geen sollicitanten. Het dorp ruim 600 zielen heeft tramverbinding is lief gelegen bij bosch, duin, strand en zee”. Zoover wij weten, is het nog niet vertoond dat sollicitanten voor bet ambt van burge meester bij advertentie werden opgeroepen, merkt de Middelb. Cl. op. Veerdienst op EnkhuizenStavoren. Maandagavond geraakte de laatste dienst- boot naar Enkhuizen, de //Van Hasselt” op het Zand nabij den Enkhuizer vuurtoren aan den grond. De mist zal waarschijnlijk wel de Dat ziet er nu toch uit als een antikiteitje; haast grappig, zooals dit anachronisme in botsing komt met alle moderne opvattingen! We zijn geneigd, er meê te lachen. »Het is te mooi om waar te zijn,” zegt men van sommige dingen, maar hier geldt: //te erg om te kunnen gelooven dat het waar is.” Stel u voor, de wenschelijkheid komt bij een Koning op, oorlog te verklaren. Welnu hij verklaart oorlog. Dit geschied zijnde, her innert Zijne Majesteit zich een artikel in de Constitutie, door hem bezworen, en hij haast zich, aan de Kamers (beide!) een boodschap te zenden; ’t zou de heeren kunnen interes- seeren nietwaar? Indien de Koning na ruzie gezocht te hebben met een ander staatshoofd, in hoogstdeszelfs humeur is, laat hij aan de volksvertegenwoordiging nog ’t een en ander erbij vertellen, maar alleen voor zooveel hij, Koning, van meening is, dat de heeren ge voeglijk mogen weten; doch als hij vindt dat de simpele boodschap/.Wij hebben oorlog verklaard”, voldoende is, belet niets hem, het daarbij te laten... Zoo uitgelegd, is dat alles natuurlijk een paskwil. Maar het staat er, en men zou zoo zeggen dat het vrij overbodig kon heeten, dat bet was als enfoncer une porie ouverte, wanneer iemand thans verzoekt, dit artikel 58 bij de eerstvolgende grondwetsherziening onverwijld uit de voornaamste wet van onzen modernen staat te lichten, en in de rommelkamer der verouderde instellingen op te bergen. Wie, in de twintigste eeuw, zou in ernst een be paling als deze verdedigen? Nu is er een, partieele, grondwetsherziening op til. En een klein comité van Amsterdamsche en Haagsche dames en heeren zond dezer dagen een adres aan de Tweede Kamer, ver- zoekende wijziging van het bovenstaande art. 58 der Grondwet, met de bijbehoorende artikelen 57 en 59. Het laatstgenoemde be treft de verdragen met vreemde mogendheden, en vangt aldus aan: Z/De Koning sluit en bekrachtigt alle verdragen met vreemde Mogendheden. Hij deelt den inhoud dier verdragen mede aan de beide Kamers der St. Gen., zoodra Hij oordeelt dat het belang van den Staat dit toelaat.” Dus niet alleen wordt, formeel tenminste, het beginnen van een oorlog, maar ook het sluiten van een vrede aan den Vorst overgelaten als een hem toekomend recht, en voorts sanctionneert deze bepaling alle geheimhouding bij de diplomatie. Het comité wenscht dit meteen op te ruimen. Het is //overtuigd dat medezeggen schap van de Volksvertegenwoordiging in de buitenlandsche staatkunde een eisch des tijds is... ten einde het gevaar zooal niet weg te nemen dan toch in sterke mate te vermin deren, dat de diplomatie in het geheim en zonder controle van de zijde der Volksver tegenwoordiging de zaken tegenover een buitenlandsche mogendheid op het critieke punt brengt.” Is het, in het licht der gebeurtenissen van Juli en Augustus 1914, nog wel noodig, iets hieraan toe te voegen Het is niet te verwonderen dat mevrouw W. Drucker, mr. E. Fokker eu eenige anderen aan de Staten- Generaal verzoeken, van de a.s. Grondwets herziening gebruik te maken om zulk een hervorming tot stand te brengeneerder zou t ons kunnen verbazen dat niet van alle kanten dat verzoek, die eisch, tot de heeren in den Haag wordt gericht. democratischen zin, van de artikelen 5759 nu in urgentie daarbij te vergelijken Vol strekt niet, zeggen zij, die erkennen dat voor ons land, en voor de prakt ij k, het verklaren van een oorlog, zelfs het sluiten van een verdrag, niet maar ’n zaak is die een Koning op eigen gezag, en ook niet met eenig diplomatiek gekonkel, zou kunnen klaarspelen. Er komt in werkelijkheid (dank zij de verantwoordelijkheid der ministers en het feit dat men geen oorlog voert zonder geld) heel wat méér bij te pas dan eenvoudige zielen uit de lezing van de bedoelde artikelen zouden opmaken. En dan heeft ’t heele artikel eigenlijk nog wel belang voor ons? Zelfs met Venezuela en Portugal maken wij geen oorlog’t is gebleken. Het schijnt iets ondenkbaars dat Nederland, het land der in ternationale conferenties en internationale be trekkingen, ooit oorlog zou maken, zoolang oorlog te vermijden ishetzij dan een vorst of een vertegenwoordigend Jichaam in de eerste plaats daarover te zeggen heeft. Het Vredes paleis en een open Janus-Tempel kunnen niet dicht bij elkaar staan. O, indien wij nog leefden in den tijd waarin om met Potgieter te spreken de weegschaal der vqlkeren van Europa niet ter hand werd genomen of de Hollandsche maagd, aan hunne zijde op het reebtsge- stoelte gezeten, wierp er mede haar oorlogs zwaard of haren olijftak in, en deed door deze bijwijlen den evenaar overhellen indien ’t nog denkbaar ware dat het Neder landsche volk jingoïstische bevliegingen had Maar die tijd is lang voorbij, voor goed voorbij. En toch

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1