Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 26. 1916. Verscnijnt Donderdags en Zondags. ööste Jaargang. 1 Donderdag 30 Maart. Een torpedo van Berlijn. Lit Wonseradeel. BINNENLAND. J VOOR F' r rd. 1 1 Arnh. Ct. Bolswardsche Courant Afzonderlijke daarvoor uitgetrokken voor Wij vragen pen- nu n n Friesche gemeenten i „eene benoeming it u ft t e t- 3 B Een deskundige wijst ons op de mogelijkheid, dat de torpedeering is geschied door een der waarschijnlijk te Ostende gestationneerde Duit- sche kleine torpedoboote.n. ’P n, ik lie I J te Ie, au Ier in en an en let iet ?e- an in iet ter iet an n o, )t ar le ie m er m ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een groote werklijst. Acht mededeelingen van Ged. Staten, en 21 Ingekomen stukken. Van de laatste vermeld ik enkele. Het Kohier van schoolgeld. Dit werd voor het 4e kwartaal 1915 vastgesteld op f 614.49. Verzoek van T. Donia, gemobiliseerd onderwijzer der O, L. School te Kimswerd, Zitting van den Gemeenteraad, Zaterdag 25 Maart 1916. Wij vragen ons thans af, zal Nederland zich aansluiten bij de Vereenigde Staten, wanneer deze eischen, dat de Duitsche marine geen handelsschepen zonder onderzoek zal torpedeeren. Welke gedragslijn zullen Duitsche torpedoboot-commandanten nu tegen handels schepen, welker nationaliteit niet boven allen twijfel vaststaat, volgen Is dat onze regeering zelfs wel bekend? Stelt zij daar belang in? St. Bureaucr alius. De Haagsche Crt. vertelt het volgende staaltje van militaire vasthoudendheid aan „de orden”. „Een milicien van het tweede bataljon grenadiers gaat Vrijdagavond met verlof voor 24 uren naar zijne familie in Gelderland. Hij moet alzoo Zaterdagavond met de laatste reisgelegenheid terugkeeren. Maar. Zondagmorgen mag hij opnieuw met verlof. Hij kan dan per eerste gelegenheid vertrekken tot Dinsdagavond. Nu denkt ge natuurlijk: „Ol... dan kan die jongen even vragen, of ’t wordt goedge vonden, dat hij dien nacht wegblijft. En ’t wordt goedgevonden, want ’t zou te mal zijn, als hij... Niet aldus... Ge hebt gerekend buiten den waard, in casu de militaire bureaukratie, van alle bureau- kratieën de vreeselijkste De jongen verzoekt het aan die er „z’n korporaal” heeft want de order luidt, dat tage der zijn en „z’n luitenant”, geen bezwaar tegen heeft. Doch... er wel bezwaar tegen, een bepaald percen- manschappen ’s nachts present moet dit is niet het geval als de jongen wegblijft... De Order nu is onwrikbaar als de Wetten der natuur, is heilig als de Uiting der Hoogste Verhevenheid. Zoo geschiedt ’t dat de jongeman Zaterdag avond tegen middernacht hier terugkeert en. Zondagmorgen ongeveer half 7 weer vertrekt... Met zijn tegenwoordigheid in Den Haag gedurende den nacht moet hij voor de veilig heids des lands mede zorg dragen Twee remmers gedood. Gisternacht had op het nieuwe rangeer terrein te Zwolle een ernstig ongeluk plaats. Een losse remmer, die met een goederentrein uit Utrecht was gekomen, werd bij het over steken van de rails door den laatsten personen trein uit Utrecht gegrepen. Zijn kameraad, die hem wilde waarschuwen, werd eveneens overreden. Beiden waren onmiddellijk dood. De slachtoffers zijn de jonge mannen Peere- boom en Van der Kaay, beiden uit Utrecht. Alg. H. van de vrijz. dem. kiesvereeniging schijnen het onderling niet best te kunnen vinden, want naar aanleiding van de winkelsluiting moeten de heeren Boni, Kiezebrink en Kuyt hun lidmaatschap hebben opgezegd. O. N. Het Algemeen Handelsblad schrijft: De zzman in de straat” heeft het niet altijd mis en de vox populi kan wel eens inderdaad een vox dei zijn. Het onderzoek, door onze torpedo-deskun- digen gehouden, heeft duidelijk aangetoond, dat de torpedo, waardoor het stoomschip zzTubantia” tot zinken is gebracht, is een torpedo met bronzen luchtkamer en dus een Schwartzkopff-torpedo, -die, meenen wij, uit sluitend gemaakt werden in de werkplaatsen van die firma te Berlijn. In het sobere bericht, namens het Depar tement van Marine gepubliceerd, missen wij één mededeeling. In dat bericht toch lezen wij: „Hierbij wordt opgemerkt, dat, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo’s van ouderen datum bestaan, welke van bronzen lucbtkamers zijn voorzien”. Nu is het uitnemend, dat onze regeering zoo sober en voorzichtig mogelijk is in het nemen van conclusies en in een dergelijk communiqué in de eerste plaats feiten noemt. Doch dan hadden deze feiten, naar wij weten onzen kundigen torpedo-officieren uit nemend bekend, toch ook wel vermeld mogen worden Torpedo’s met bronzen luchtkamers worden uitsluitend geleverd door de firma Sckwartzkopff te Berlijn. Schwartzkopff-torpedo’s hebben uitsluitend behalve Duitschland Hol land, Spanje en Japan en enkele Zuid-Ame- rikaansche staten. Waarom heeft de regeering nu toch deze zeer belangrijke feiten niet tegelijk met de resultaten van het onderzoek gepubliceerd? Waarom heeft de regeering niet, nu zij nog niet openlijk aan Duitschland wil verklaren: wij hechten geen waarde aan de resultaten van uw te haastig gehouden onderzoek, naar den schuldige aan de z/Tubantia”-misdaad, niet althans zeer duidelijk geopenbaard, welke zeer sterke aanwijzingen er bestaan om den mis dadiger in Duitschland te zoeken. De Whitehead-torpedo’s, het model bij de Fransche en Engelsche marines in gebruik, hebben evenals de nieuwe in eigen ateliers vervaardigde Duitsche torpedo's, stalen lucht kamers. Wij wachten met spanning af, wat de regeering, met deze bewijsstukken in handen, thans doen zal. Wat de Duitsche regeering zou doen, in dien Nederlandsche torpedobooten eens Duitscb eigendom aanrandden, kan blijken uit wat de Kölnische Zeitung schrijft naar aanleiding van het denkbeeld om in ruil van door Duitsche wapens wederrechtelijk vernietigde Nederland sche handelsschepen Duitsche handelsschepen die zich in onze havens bevinden, als schade vergoeding te vragen. Het blad schrijft: zzAls echter Holland de in zijn havens liggende Duitsche schepen zou wegnemen, zich aan Duitsche eigendommen zou willen vergrijpen, dan zou men zulk een handelwijze zeker bij den naam noemen, die haar toekomt en in het oordeel van het Duitsche volk zou Nederland totdezelfdediepte dalen als Portugal”. Wie zzvergrijpt” zich aan Nederlandsch eigendom Een correspondent Oostgrens schrijft: Scheen het smokkelen aan de Oostgrens van Overijsel vóór eenige weken nagenoeg geheel opgehouden, thans schijnt het weder hervat. Geen dag gaat er nagenoeg voorbij, of er worden nabij de grens bekeuringen ge maakt. Want bet moet gezegd worden: de militaire grenswachters en kommiezen zitten niet bij de pakken neer. Legio is de voor raad gedurende de laatste weken in beslag genomen artikelen en ’t processen-verbaal uit dien tijd vormt ongetwijfeld een respectabele lijst. En van alles en nog wat tracht men naar gene zijde dér grens te transporteeren in de eerste plaats komen echter levensmid delen in aanmerking, zooaisspek, vet, boter, plantenvet, rijst, meel, koffie, enz. en verder: zeep, wollen garen, leer, soda, enz. enz. En de smokkelaars? Velen van hen zijn gewezen fabrieksarbeiders, menschen, die door de ma laise in de textiel-industrie in de Duitsche grensplaatsen zonder werk zijn geraakt. Verder minder gunstig bekend staande personen uit de Twentsche steden, gelukzoekers en leeg- loopers. Zij allen hebben weinig te wagen, en niets te verliezen en daarbij ook nog de kans op een mooi winstje, als hun smokkel- plan gelukt. Grof geld toch wordt er aan gene zijde der grens voor allerlei smokkelwaar betaald. Zoo hoorden we dezer dagen nog van iemand, wien het gelukt was, een par tijtje margarine in de handen der overburen te spelen, dat hij 31/, mark per pond, wat voor hem op elk pond een zuivere winst in Nederlandsche munt beteekende van nagenoeg één gulden, had terug ontvangen. En hij had de grage koopers nog voor ’t grootste gedeelte bij gebrek aan zzboter” moeten teleur stellen. Die smokkelkoorts is ons echter een raadsel, daar toch zoovelen er hun geheele zzvermogen” bij ingeschoten hebben. Ongerekend nog de straf in den vorm eener geldboete, subsidiair gevangenisstraf, zien toch zoovelen hun par tijtje smokkelwaar, waaraan ze hun zuurver diende misschien wel de laatste pen ningen ten koste hebben gelegd, door huzaren of kommiezen in beslag genomen, om te worden verbeurd verklaard. We moeten be slist aannemen, dat het smokkelen op een bepaalde categorie van personen inwerkt als een epidemie, wie er door wordt zzaangetast”, blijkt „ten doode opgeschreven”. En in den regel is spoedig zijn vonnis geveld en daarmee zijn fortuintje naar de maan Een smokkelaar beklemd. Te Dinxperlo wilde gisteravond een persoon aan de grens een zak maïs door de draad versperring smokkelen. Terwijl hij daarmede bezig was, kwam de grenswacht aan. De smokkelaar wilde vluchten, doch bleef in de draadversperring steken, zoodat de grenswacht hem, terwijl hij in de versperring zat, moest losmaken en tegelijk hem aanhield. Op de begrooting was f 600 (voor betaling aan den Gemeenteopzichter als een deel zijner belooning voor architectuur en opzicht.) Voor het geheel zou een post voorkomen op de begrooting voor het wegennet. Nu heeft echter het uitzetten van den weg, houtwerk, een keet, extra uitgaven veroorzaakt, die terug zullen vloeien als „ontvangsten”, door eene omschrijving in het bestek, dat de aannemer die uitgaven (over 1915 f374.85) bij de onderteekening van het proces-verbaal moet storten, waarvoor dan het aangescbafte zijn eigendom wordt. Reitsma is voorloopig tevreden met f359, zooais boven is gezegd. In alle raadsverslagen van leest men dezer dagen van tot onbezoldigde gemeentelijke keurmeesters der heeren H. Wobben, J. de Bruin, W. v. d. Linden, D. Everaarts, A. Bezemer, A. v. d. Velde, allen keurmeesters bij den Provincialen keuringsdienst in Friesland.” Ook op de agenda dezer raadszitting kwam dit punt voor. De Raad kweet zich met loffelijken ijver van zijne taak; ’t was gauw gedaan, alle 6 geslaagd. Nu kregen we (punten 10 en 11) „Reclames tegen aanslagen op het suppletoir kohier van den H. O., dienst 1915” en „Behandeling primitief kohier van den II. O. dienst 1916.” De pers er uit, besloten zitting. Dit is de eerste vergadering geweest in 1916, vandaar veel mededeelingen, veel inge komen stukken, en een groote agenda. De notulen werden niet gelezen, de heeren wilden het wel gelooven... och, ze waren allen goedsmoeds, de concierge bracht aan ieder hunner een aardig souvenir. Vanwege de presentie-gelden, ziet U Ws. Sneek. Gisterenmorgen werd uit de berm- sloot aan den Lemsterstraatweg opgehaald de 85-jarige, zwakzinnige. Jan H. Men meent dat hij in den nacht ongeveer 2 uur zijne woning heeft verlaten. De heeren leden Regeeringspeulvruchlen. Het Volk meldt, dat een lid van de Gemeentelijke Levensmiddelencommissie te Amsterdam het spoor heeft gevonden van een geknoei op groote schaal met regeeringserwten en boonen. Een hiernaar ingesteld uitgebreid onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat de laatste drie dagen op last van den burge meester krachtens de levensmiddelenwet bij een 16-tal grossiers en winkeliers daar ter stede belangrijke partijen regeeringserwten en bruine boonen in beslag genomen zijn. Tijdens het onderzoek bleek, dat een groot aantal personen, zoowel grossiers als winke liers, een handel drijven uitsluitend in regee- ringspeulvruchten. Deze personen wonen door de geheele stad verspreid en hebben een aantal handlangers, die zoowel groote als kleine partijen bij de winkeliers opkoopen. In beslag genomen zijn zoowel origineele balen als honderden zakjes met enkele kilo’s inhoud, in de verschillende winkels door allerlei opkoopers opgekocht. Het lag natuurlijk in de bedoeling voor de opgekochte voorraden hooge prijzen te maken wanneer de verstrekking van bruine boonen en erwten mocht ophouden. Regeenngsvarkens. Door de regeering zijn wederom 10.000 varkens ter beschikking der gemeenten gesteld. Smokkelen. van het Rdbl. aan de om de inhouding van salaris niet van toepassing te doen zijn op de vergoeding voor het bezit der hoofdacte. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, de Raad besloot alzoo. Adres van de Erven H. de Jong, Kon. cacao- en chocolade-fabrikanten, te Wormer- veer, waarbij zij boekjes beschikbaar stellen, getiteld „Onze cacao en chocolade”, om uit te reiken aan leerlingen der hoogste klassen der O. L. Scholen. Op voorstel van B. en W. werd het niet geaccepteerd. De School mag niet dienstbaar worden gemaakt voor handels- reclame. Was ingekomen een verzoek van vertegen woordigers van verschillende ziekenfondsen in de Gemeente, om subsidie, (50 ct. per trekkend lid in ’t jaar). In handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Nu kwam aan de orde punt 1 der Agenda „Stemming over het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de zoogenaamde voorjaars- markt te Witmarsum”. (In de vorige ver gadering staakten de stemmen). En nu, in deze vergadering, kelderde ’t voor stel van ’t Dagelijkse!) Bestuur (9 tegen, 6 voor.) Het adres van h.h. veehandelaren heeft dus effect gesorteerd. Hoe nu? ’t Blijft nu van ’t jaar zooais 't was. Hoofden van Scholen en Onderwijzers en Onderwijzeressen, belast met het geven van herhalings-onderwijs aan de O. L. Scholen, zullen voortaan eene belooning genieten van 60 ct. per lesuur. Zoo was bet ook te voren. Maar de Raad besloot, gedeeltelijk als gevolg van een in gekomen verzoek van den heer A. Kuperus, H. der Sch. te Kimswerd, om die belooning te brengen op 80 ct. per lesuur, als 10 of meer leerlingen die les bezoeken. De ver ordening dienaangaande zal in werking treden 1 Mei 1916. De heer Timmer wilde terug werkende kracht geven aan het desbetreffend artikel en de verhooging laten ingaan 1 Nov. 1915. De heer Salverda (Makkum) bracht hierbij de leerkrachten bij het bizonder onderwijs in ’t geding, die ook zouden moeten meebetalen aan deze verhooging. De Voorzitter zette deze zaak mooi terecht, en wees er o.a. op dat de Raad verplicht is te zorgen voor goed onderwijs en goede salarieering. ’t Voorstel Timmer (terugwerkende kracht) werd ver worpen, 13 tegen (12 kerkelijken en 1 vrijz. de heer Blanksma) en 2 vóór, (Timmer, Ypey). Het Onderwijzers-gezelschap „Wonseradeel”, bestaande uit al de onderwijzers en onder wijzeressen verbonden aan de O. L. scholen in deze Gemeente, had verzocht om wijziging aan te brengen in de periodieke verhoogingen van de jaarwedden van Hoofden en onder wijzers van bijstand. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. De heeren Timmer en Ypey wilden aan het verzoek voldoen, de andere leden gingen echter accoord met het advies. Met 13 tegen 2 stemmen kregen de onderwijzers nul op ’t request. Alweer ging het Vrijz. lid de beer Blanksma in dezen met de rechterzijde mee. Een zelfde lot onderging een tweede verzoek van de onderwijzers om het salaris der tijdelijke leerkrachten te bepalen op f 600 per jaar. De regeling van deze salarieering bleef aan B. en W. „Kimswerd’s Nut” had verzocht om Kimswerd alleen een dorpsreiniger aan te stellen of zulke maatregelen te nemen, waar door de vuilheid der wegen in de kom van het dorp wordt verbeterd. Over dit onderwerp zal ik maar niet veel schrijven, alleen dit: er werd eene Commissie benoemd die de zaak zal onderzoeken en daarna rapport uitbrengen. En fensels, dan komt er wer in dongpraetsje. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werd benoemd de heer ds. Ysbrandy, te Pingjum, en tot idem der „dames-commissie- toezicht-handwerkonderwijs”, Mevr. W. van Gosliga-van der Veen, te Tjerkwerd. Vaststelling van comptabiliteitsbesluiten, zoo luidde punt 8 der agenda. Daar behoorde nog al wat bij. Ik noem een paar. Pingjum krijgt een nieuw toren uurwerk, fabrikant B. Eijsbouts, te Asten. Met elkander gerekend, aanschaffing, plaatsing enz. zal dat f 600 moeten kosten. Daarentegen bieden de ingezetenen aan eene tegemoetkoming in de kosten van f 250. Aan den gemeente-opzichter zal voorloopig worden betaald f 350, waarmede hij ongeveer de uitgaven kan bestrijden, gemaakt voor het opmaken van de plannen en onkostenbereke- ningen voor „aanleg van wegen in Zuid- Wonseradeel”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1