Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Klein s Thee, in ons en vierdel pakjes. Ge broken Thee ook per ons. 1916 No. 27. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Zondag 2 Aprii BINNENLAND. VOOR en AEngwirden. Onze handelsvaart. VERLOVEN INGETROKKEN. mede- een 4 begrepen hebben, wat de strijd tegen de gebeele Marine en is ge vermoedelijk af- een torpedo en wel van het door de Duitsche marine van een AMSTERDAM 31 was wel gedruktheid, paniek. ’s-GRAVENIIAGE, oegde zijde deelt De „Tubantia.” Verschillende bladen gaan voort met zeer scherpe artikelen te plaatsen aan het adres van Duitschland, naar aanleiding van het ver- Een deputatie moeders trok gisteren op ze hadden geen turf konden 31 Maart. Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat de berichten als zouden alle bestaande verloven zijn ingetrokken en beslag zijn gelegd op alle goederentreinen, volstrekt onjuist zijn. Arnh. Cl. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. „pokkies”, die aan heet te zijn, en i pokken bewonderen. Ontrouwe grenswacht. Woensdagmiddag was de surveilleerende kapitein der grenswacht te Groesbeek door zijn kijker ooggetuige van een der vele slechte praktijken, waaraan sommige militaire wachten zich dagelijks schuldig maken. Hij zag nog juist hoe een kar, beladen met varkens en gevolgd door een koe, onder bescherming van de aldaar dienstdoende militaire wacht over de grens trok. Weldra was hij ter plaatse en liet de ontrouwe wacht gevankelijk naar de hoofdwacht Groesheek overbrengen. Nijm. Ct. over den ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Hartwerd. Dezer dagen werd door den zoon van den veehouder T. P. Hiemstra op de landerijen, beboorende tot de zathe Bloem- kamp (Oldeclooster) een zeldzame gouden munt gevonden. De munt, die getuigt dat de kunst destijds op zeer hoogen trap stond, geeft den beeltenaar te zien van Philips VI van Frankrijk, de eerste koning uit het Huis der Valois, onder wiens regeering in 1839 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gaan der „Tubantia.” Bladen, die te voren zeer Deutsch freundlich waren, steken thans hunne meening niet onder stoelen of banken. Andere onverantwoordelijke rumoermakers knoopen hieraan den wensch vast dat het thans tijd is geworden Duitschland aan te pakken waarbij de gealliëerde pers niet in gebreke blijft dit smeulend oorlogsvuurtje aan te wakkeren, er op wijzende dat Duitschland aan het eind van zijne krachten is en in een toestand van armoede en hongersnood verkeert. Derhalve weinig risico voor een nieuwen aan valler om op zijn nek te krijgen, iets wat wel eens deerlijk kon tegenvallen. Nu zijn er in de sloepen van de „Tubantia” stukken brons gevonden, deze zijn onderzocht door het departement van bleken dat dit brons zeer komstig is van een torpedo systeem dat o.m. wordt gebruikt. Deze ontdekking gaf natuurlijk direct weer aanleiding tot een aantal heftige artikelen en eenige scherpe platen, waarvan de strekking ver van neutraal is. Ja, zegt de Engelsche pers we hebben reeds vroeger zes van die Duitsche onontplofte torpedo’s met bronzen luchtkamer opgevischt. Nieuw rumoer in de vaderlandsche pers. Menschen weest kalm. Kan de „Tubantia” niet tegen de zevende onontplofte Duitsche torpedo met bronzen luchtkamer aangedreven zijn N. Harl. Cl. Melkvoorz ien ing. Terwijl de provincie Friesland reeds een zeer voldoend werkende melkvoorziening had, heeft de Minister van Landbouw gemeend een melkvoorziening geldende voor het geheele land in het leven te moeten roepen, waarbij die voor onze provincie vrijwel omver werd geworpen. Ondanks de bemoeiingen van den gouverneur om onze prov. melkregeling te laten voortbestaan, was de Minister hiertoe niet genegen, zoodat de prov. melkregeling bij de rijksregeling behoort te worden aan gepast. Kostte eerstgenoemde regeling de Friesche zuivelfabrieken f 100,000 per maand, zoo zal dit bedrag thans stijgen tot f 200,000. De nieuwe leening. De Maasbode is zeer tevreden uitslag. „Werd de vorige maal in de pers bij de opwekking vrij algemeen op den stok achter de deur gewezen, omdat geen argument mocht worden verzuimd, thans gevoelde men, dat de zaak veel gladder van stapel zou loopen en zulke krachtmiddelen overbodig zouden zijn, zegt het blad. Voor ons land is het een groot belang, dat beide leeningen zoo vlot slaagden. Zeker, de leiders in het buitenland kennen de gunstige financieele positie, waarin Neder land allengs is komen te verkeeren en die juist in tegenovergestelde richting zich ont wikkelde als de economie onzer oorlogvoerende buren. Maar voor de publieke opinie in de nabu rige landen spreekt toch weer het best een welgelukte operatie als deze tweede, die zonder ophef, bijna in stilte, als gold het een dood gewone emissie, haar beslag kreeg. Bij andere kleine neutrale Staten vergeleken, steekt Nederland’s positie ook in dit opzicht gunstig af. Ook financieel blijft Nederland op zich zelf staan, zonder naar links of naar rechts ook maar de geringste verplichting aan te gaan. Dat is in den stijl van onze correcte en telkenmale door oorlogvoerenden reeds gepre zen neutraliteitspolitiek. Tegelijkertijd nu dat de leening onze onzij digheid en onafhankelijkheid markeert, toont zij ook onze kracht”. Na gehouden gedachtenwisseling ge voerd op de vergadering der Prov. Fr. Drukkers- vereeniging, hebben de uitgevers.van een aantal locale couranten besloten den abonnements- en regelprijs te verhoogen. Ook andere bladen in de provincie hebben dat voorbeeld gevolgd. Crisis in de cacao-industrie. Men meldt aan het N. v. d. D. Met ingang van 1 April a.s. zijn de pi. m. 150 losse werklieden der cacao-fabriek van de firma Bensdorp en Co. te Bussum, wegens het uitvoerverbod van suiker enz., uit hun dienstbetrekking ontslagen. Een deel dezer arbeiders heeft reeds ander werk gevonden. 0. N. van huis- naar onzen burge meester; ze hadden geen brandstof meer in huis en turf konden ze niet meer krijgen. Ze klaagden haar nood, doch de burgervader kon ook geen hulp verschaffen. Na praten over en weer bekwam de deputatie toch nog de zekerheid van niet een tevergeefsche reis te hebben gemaakt. Ze kregen toezegging daar en daar zich voorloopig van het ver langde te voorzien. O. N. Klein-smokkelen. Men meldt uit Oldenzaal aan ’t N. v. d. D. Er gaat geen dag voorbij of reizigers trachten goederen, waarvan de uitvoer verboden is, met den trein over de grens te brengen. Wel is waar meent een enkele reiziger in gemoede dat de uitvoer van kleine hoeveelheden niet verboden is, doch bij de meeste aanhoudingen blijkt duidelijk dat men die goederen frauduleus tracht uit te voeren. Dan is het een reiziger, die de uit te voeren boter in den mouw van zijn jas heeft geborgen, dan een reiziger, die een flesch olie tusschen de rijtuigkussens heeft verstopt, of weer een ander, die met een paar gerookte worsten op reis is gegaan. Veelal zijn het nog eerste klasse reizigers, die o.a. spek bij zich hebben. Dezer dagen had een reiziger in kleine hoeveelheden verschillende soorten koloniale waren bij zich. Gisteren werd een reiziger aangehouden, die tien pond boter en vier pond spek trachtte uit te voeren. Het gevolg was dat deze artikelen in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt werd. De reiziger miste bovendien de aansluiting op den trein naar Berlijn. De inentingsepidemie. Men schrijft uit Amsterdam aan de Enkh. Ct.: De pokken nemen gelukkig niet toe. Het aantal patiënten in het Wilhelminagasthuis vermeerdert dagelijks met een of twee, maar het zijn meest lichte gevallen. Totaal zijn er nu omstreeks 20 pokkenlijders, terwijl het aantal in observatie genomen personen even in de 70 bedraagt. Van een epidemie is dus gelukkig geen sprake, en de meeste medici zijn het er over eens, dat men de gevreesde ziekte er spoedig weer onder beeft. Maar de inentingsepidemie doet zich duchtig gelden. Uit het boek der historie blijkt, dat de pokken herhaalde malen in Amsterdam ernstig hebben gewoed. Die oude schrik zit er nog in, naar het schijnt. Van de gelegenheid tot gratis-inenting is althans zoo druk gebruik gemaakt, dat de menschen soms vier uur of langer moesten wachten, eer ze een beurt kregen. In verschillende scholen zitten alle meisjes met opgestroopte mouwen, omdat dat voor de i het opkomen zijn, beter de juffrouw moet ieders 0. N. Blauwhuis. Het mag zeker als een bij zonderheid worden vermeld, dat op 19 Maart Kornelis Bekema reeds een viertal kievits eieren in één nest heeft gevonden. vatieven en nationaal-liberalen reeds lang hebben. Wat wil die plotselinge bekeering? Wij hopen, dat de verantwoordelijke partij leiders gezien en gevolgen van een neutrale wereld zouden zijn. Maar daarom kan toch niet genoeg her haald worden van Duitschland moet geëischt worden, dat zijne oorlogschepen geen handels schepen aanvallen, indien zij niet zeker weten, dat deze handelsschepen geen Nederlandsche handelsschepen zijn. De vraag is niet alleen, of hun bedoeling is een vijandelijk schip aan te vallen, maar of zij een schip aanvallen zonder redelijke zekerheid te hebben, dat het geen Nederlandsch schip is. De Hollandsche Lloyd weigert, naar wij gelezen hebben, uit te varen, voor de oorlog voerende mogendheden verklaringen hebben afgelegd, die een torpedeering van een Neder landsch schip door een oorlogschip onmogelijk maken. Wij meenen, dat inderdaad onze zeevarenden op zulk een verklaring recht hebben. Alg. H. de 100-jarige oorlog met Engeland ontbrandde, waarin de Maagd van Orleans Jeanne d’Arc haar groote rol vervulde. Het opschrift in Gothische letters luidt: 4- Philippus Dei Gratia Francorum Rex P (Christus) imperat P vincit P regnat niet in van de uitvloeisel zal zijn geallieerdenconferentie. Voorts schrijft de N. Ct., dat het comité- generaal niet plaats zal hebben voor Dinsdag a.s. AMSTERDAM, 31 Maart. Van militaire zijde wordt meegedeeld, dat het bericht om trent het niet verleenen van militaire verloven, geenszins beteekent een versterking van onze weermacht. Het gaat alleen om het intrekken van de verloven van twee dagen of een week. Het wijst allicht erop, dat iets ernstigs aan de hand is, doch wettigt geenszins het ontstaan onmiddellijke ongerustheid. Maart. Op de Beurs maar geen spoor van Gisteren zijn telegrafisch alle verloven schrijft het Alg. H. van officieren en manschappen van land- en zeemacht behalve die, welke verleend werden door de Ministers van Oorlog en Marine ingetrokken. Dit bericht wordt bevestigd door een deeling uit ’s-Gravenhage. In verband hiermede slaan vermoedelijk de volgende berichten uit Den Haag. De hoogste militaire autoriteiten van zee- en landmacht waren hedenochtend met elkaar in drukke conferentie. De Minister van Binnenlandsche Zaken had hedenochtend conferenties met den directeur van het Kabinet der Koningin en met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt zou zeer ophanden zijn comité-generaal der Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. In verband met de berichten omtrent het niet meer ver leenen van militaire verloven, schrijft de N. R. Ct., dat deze berichten hoegenaamd verband staan met de torpedeering „Tubantia”, maar dat het wel een van de eergisteren gesloten Het artikel in het Berliner Tageblalt, geeft een volledige bevestiging van de woorden van den heer Avenarius, waarvan wij reeds eerder melding maakten. Ja, nog sterker, want vol gens het Berliner Tageblalt wenschte ook de zoo talrijke Centrumpartij het torpedeeren van neutrale, dus ook van Nederlandsche handels schepen. De krachtigste en meest invloedrijke politieke partijen in Duitschland wenschen een onbegrensd torpedeeren van handelsschepen ook van de schepen van neutrale staten, Nederland, Zweden, Amerika. Men moge dit goed overwegen. De geestes gesteldheid van de meerderheid der meest invloedrijke klasse wij mogen wel zeggen van de regeerende klassen in Duitschlandde klasse van officieren, ambtenaren, grondbezitters geleerden en nog zoo velen meer doet hen een onmeedoogenden vernietigingsoorlog tegen onze handelsschepen wenschen. Hebben wij Nederlanders ons wel goed voor oogen gesteld wat dit beteekent? En heeft de regeering alles gedaan, wat gedaan kon worden om Duitschland den ernst van een dergelijke handelwijze te doen be grijpen? Heeft de regeering overleg gepleegd met Zweden, met Amerika, mpt de andere staten in het artikel van het Berliner Tage blalt genoemd, om gezamenlijk Duitschland op de mogelijke gevolgen van een oorlog tegen neutrale handelsvloten te wijzen? Wij hebben onlangs gelezen wij meenen in Het Volk dat de Nederlanders om der wille van de „Tubantia” geen oorlog wilden. Dit is misschien juist en zeker is ons geen enkel verantwoordelijke redactie van eenig blad bekend, die gevraagd heeft om terwille van de „Tubantia” oorlog te gaan voeren. Wij houden hier te lande onze zinnen beter bij elkaar. Doch wij kunnen niet nalaten te verklaren, dat de tegenstand in Duitschland tegen het roekelooze drijven van conservatieven en nationaal-liberalen niet ernstiger verslapt kan worden, dan door bier in Nederland van de daken te verkondigen, dat wij „geen oorlog wenschen” en niet om de „Tubantia”, niet om tien of twintig „Tubantia’s” oorlog zullen voeren. Niets kan meer meewerken om een oorlog, zuiver ter verdediging van onze vlag, onze vloot, onze voorziening in levensmiddelen onvermijdelijk te maken. Thans heeft de begrootingscommissie in den Rijksdag met algemeene stemmen opéén na besloten, dat de duikbooten-oorlog alleen tegen de vijanden van Duitschland gevoerd zal worden. Een verheugend feit. Maar vanwaar is die ommekeer gekomen en wat beteekent hij precies? Hij is te algemeen, dan dat wij kunnen aannemen, dat al die groote partijen eensklaps van meening veranderd zijn. Het is natuurlijk mogelijk, maar wij vragen ons dan toch af, waarom en waardoor. De wensch naar een „riicksichtlosen” duikbootoorlog, is waarlijk niet gisteren of eergisteren ontstaan, is het gevolg van een overtuiging, die conser- 1 A- Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1