lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 28. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. ööste Jaargang. I Donderdag 6 April. Uit de Raadszaal. BINNENLAND. t VOOR Afzonderlijke 1 e dit 1. de Gemeente te ont- l r i r Ged. Staten houdende het kohier hondenbelasting W. inzake het de eigendommen f 1662 - 1662 - 1600 - 645 Banier. e f p 1 j t e e 1 j ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. uitbreiding is ernstig onder en er is gezocht hoe men aan woningen kon komen. Vergadering op Maandag 3 April 1916. en gedaan. en W. de uitvoerders van den Raad, en dit voorstel het eenmaal aangenomen plan. morrazijl daarvoor gratis af te staan, billijk zijn en Er is daarover een bespreking gehouden, een soort overeenkomst ontworpen. B. W. stellen voor een gedeelte weg en deel van per 3 maanden. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. in ’t belang is van Makkum wordt er een raadsvergadering dat is no. 7 in dit jaar, doch dit was ook een kleintje nog niet eens een vol noodig. De agenda had dan Wat de vraag van den heer Wierema betreft, die zal hij niet geheel kunnen beant woorden, en 't is ook de vraag of het hier de plaats daarvoor is. Dit kan hij echter wel zeggen, dat indertijd die zaak van die bouwvereeniging ernstig is besproken, doch de Inspecteur sympathiseerde er niet mee, en daarom is ’t dan ook afgewezen om nu eerst weer naar die Commissie te gaan, dat mag niet geëischt worden, die Commissie had dan ook heel wel bij B. en W. zich kunnen aan melden, indien ze nog bestaat. Ten slotte wil hij meedeelen dat B. en W. met- genoegen aan den wensch van den Raad voldoen, door die f 300 op de exploitatie rekening te brengen. Het voorstel B. en W. wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. Wijl niemand meer iets had te zeggen, wordt de vergadering, gesloten. Martenshoek. Een sterk gebit. Verleden week troffen we in ’t café van den heer Ruvingh een bezoeker aan, welke over zoo’n stevig kakement en dito tanden beschikt, dat hij zonder eenige moeite, op dezelfde manier, dat een gewoon mensch een stuk van een wortel afbijt, een kwartje niet alleen midden door, maar er daarna nog stukken afbeet. O. N. Sneek, 4 April. Ruim 3 uren was de Raad gisterenavond bezig aan het behandelen van een agenda, die 19 punten bevatte. ’t Laatste, voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot regeling van het getal en de bezoldiging der aan het bureau voor gemeentewerken, te verbinden opzichter-teekenaars en van een instructie voor deze ambtenaren, zal in een volgende zitting aan de orde komen. Met 1 stem blanco werden de Vader en Moeder in het O.-B. Weeshuis weer her benoemd voor 5 jaren. ’t Salaris van den opzichter-werk man in het Wilhelminapark werd vastgesteld op een minimumloon van f 528, op een maximum van f 624 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 24. Een nadere vaststelling van het reglement voor het O.-B. Weeshuis, leidde er toe, dat men eerst ging stemmen over het voorstel Blok-Ytsma, om dat reglement niet meer in behandeling te nemen en de eenmaal genomen besluiten te handhaven. Verworpen met 10 tegen 3 stemmen, 1 bl. TegenYtsma, Bakker en Blok. Daarna besloot men ontslag op 19 of op 21 jaar in stemming te brengen. Daarover staakten de stemmen. Na een zeer drukke discussie besloot de Raad voor den aanleg van een spoorlijn door den Z.W.-hoek van Friesland een subsidie van f 185000 te verleenen, en wel als de H. 8. M. ’t plan A, tot uitvoering brengt en minstens 5 treinen heen en terug van en naar Sneek laat rijden. Sneek, 4 April. De Raad heeft gisteren conform ’t voorstel van B. en W. ’t uurloon van sommige categorieën van werklieden in de bestekken voor de uitvoering van gemeente werken vastgesteld als volgt: Voor metselaars op 26 ct., voor timmerlieden op een kwartje, voor straatmakers en opperlui op 23 ct. per uur. Sneek, 4 April. Heden werden hier aan gevoerd 2600 kievitseieren, prijs 20 ct. Alle eieren, deelde men ons mee, blijven in ’t land en vinden hun weg naar voorname hotels en landheeren. Workum. Bij den werkman B. de B. alhier doet zich een ernstig geval van bloed vergiftiging voor. Naar vermoedt wordt, is het veroorzaakt tengevolge het werken met open handen in de kunstmest. De Banier. Workum, 1 April. Door Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is heden uit besteed het ophalen van de haardasch, vuilnis en secreetmest, alsmede de reiniging van straten, riolen enz. binnen de gemeente, voor den tijd van drie jaren. Hierop is ingeschreven, om als toelage van vangen door Rink Brussel en Antoon Hendriksma, Workum Doede Bakker, Ferwoude Simon Boersma, Workum Willem Hovenier, Enkhuizen Gegund aan Hovenier. De Al weer reeds maar uur was er voor ook slechts 4 punten, en de drie eerste lokten geen woord discussie uit. Het vierde punt evenwel, dat met den woningbouw in verband stond, ging minder glad. Daarover werden nog al weer balletjes opgegooid, doch dat komt aan ’t einde van dit verslag. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Terhenne was afwezig wegens uitstedigbeid. Ook de Burgemeester was uitstedig, zoodat de heer Kramer als Voorzitter fungeerde. Na opening der vergadering werden de notulen vastgesteld zonder hoofdelijke stemming Ingekomen stukken: a. Resolutie van goedkeuring van over 1916. b. Idem, houdende goedkeuring van raadsbesluit om met rijksvoorschot over gaan tot gemeentelijken woningbouw. Deze mededeelingen werden aangenomen voor kennisgeving. c. Het verslag omtrent den toestand der gemeente in 1915 krachtens art. 182 der Gemeentewet opgemaakt door B. en W. d. Procesverbaal van kas verificatie, le kwartaal 1916. e. Advies van B. en voorstel van Wonseradeel om van Bolsward bij Exmorrazijl gratis af te staan in verband met het plan van aanleg van wegen. Burg, en gemeentebouw te stellen. Het was nu de weg geweest om bij die vereeniging aan te kloppen en te zeggen: nu is er terrein. Waarom moest nu hals over kop dit plan van de gemeente er door? Daarover zou hij gaarne inlichtingen hebben. De heer Eerdmans meent, dat die woorden van den heer Wierema nu mosterd na den maaltijd zijn. Het plan van de oogen gezien, het best en vlugst Toen heeft de heer Wierema niet gesproken. Hij moet het nu niet op de schouders van B. en W. schuiven, hij zelf heeft er ook aan meegedaan. Wat nu die f 300 rente betreft vindt Spr. dat die niet bij de exploitatierekening behooren, doch bij de sticbtingskosten. Hij meent dat die som niet uit de gemeentekas moet komen, doch bij de bouwkosten moet worden gesteld. De heer Praamsma constateert met genoegen dat van degenen die enkele weken geleden voor het plan stemden, nu met bezwaren komen. Dit doet hem oordeelen, dat als de zaak kalm overwogen was, het bouwplan niet eenmeerderheid zou hebben gevonden doordat op den voorgrond werd gesteld, dat deze woningbouw beslist noodzakelijk was, is het plan er door gekomen. Gedane zaken nemen echter geen keer, toch meent hij, dat deze rente niet ten laste der gemeente moet komen, doch bij de sticbtingskosten behoort. Het fonds onvoorzien is bij dit plan te klein, dat merkte de heer Oosterbaan ook reeds op, daarom wil Spreker meegaan met den heer Eerdmans, want de zaak moet afzonderlijk gehouden worden en dan zal het blijken dat dit bouwplan een strop was voor de gemeente. De heer Keikes kan met het voorstel der leening meegaan als de rente bij de stichtings- kosten wordt gebracht. De heer Boersma had geen plan over punt te spreken, wijl men voor ’t geval zit, in een zuren appel te moeten bijten, hij wil zich scharen aan de zijde der heeren, die deze rente bij de sticbtingskosten willen rekenen. Den heer Van der Klei doet het leed, dat de heer Praamsma spreekt dat het hem genoegen doet dat de voorstemmers voor bet bouwplan er nu tegen zijn. Hij meent dat het niet alleen op B. en W. moet worden geschoven, de Raad zit er voor en is er verantwoordelijk voor ook. Spr. wil echter met den heer Eisma instemmen om de leening op f 20.000 te stellen, dat is althans f 100 minder rente. De heer Lunter geeft in overweging om den post op f 30.000 te laten. Is het niet noodig, dan wordt het ook niet besteed, en als er soms nog een termijn moet betaald worden, kan dat met de andere tijdelijke leening wel voldoende geacht worden. B. en W. zijn er niet tegen om de rente ad f 300 te brengen op de sticbtingskosten zij zullen trachten alles zoo zuinig mogelijk te doen. De heer Praamsma komt even op tegen 't gezegde van den heer Van der Klei de tegenstemmers staan anders tegenover dit bouwplan dan de voorstemmers, en ’t is nu niet om de zaak tegen te werken, doch ’t is juist om B. en W. te steunen, dat hij voor stemt de leening te sluiten; maar de zaak moet gesepareerd blijven van de gemeente, om later te kunnen zien wie gelijk had in dezen. Op zuiveren grondslag moet dit bouw plan uitgevoerd worden. De heer Wierema wil even constateeren dat er onderscheid is tusschen de voorstem mers van het bouwplan, die het met liefde aannamen en diegenen, die er in meegingen, omdat B. en W. reeds zoo ver waren gegaan dat men niet terug kon. De heer Eisma wil er niet tegen zijn om de leening op f 30.000 te bepalen, als B. en W. oordeelen dat zulks beter is, maar om de zaak van den woningbouw gesepareerd te houden, meent hij dat als het noodig is, ook de verdere rente dan moet komen bij de sticbtingskosten. De Voorzitter wil in het algemeen deze bemerking maken dat B. en W. zich nimmer op het standpunt hebben geplaatst om den Raad een doek voor de oogen te binden. Met ernst is er gewerkt om het plan spoedig gereed te hebben. Hij stelt er prijs op te verklaren, dat in goeden gemoede de voor stellen zijn voorbereid En nu zijn B. de besluiten van is een gevolg van Weth. betoogen dat de ver betering der wegen in Wonseradeel inderdaad Bolsward, de weg naar veel korter door. Om echter al de gemeente-eigendommen bij Ex- zou on- te schadelijk voor Bolsward. en en een ’t land gratis af te staan, het overige deel hooiland en het huis zal Won seradeel dan op taxatie van Bolsward koopen. De tegenwoordige brug blijft eigendom van Bolsward, doch die kan vervallen, wijl de vaart verlegd zal worden. Dit plan wordt ter inzage gelegd. f. Een schrijven van de Schippersver- eeniging ^Schuttevaer”, verzoekende de brug het Wolsumer ketting te willen verbreeden en de tolheffing bij Nijezijl op te heffen. In handen van B. en W. om advies. g. Een voorstel van B. en W. om ver andering te brengen in de wijkverdeeling der gemeente. Wijl wijk F reeds zeer uitgebreid is, en nu daarbij komt het plan woningbouw, wordt noodig geacht, de buitenwijken te splitsen in wijk F en wijk G. Daar eenige nieuwe straatnamen zijn aangenomen, welke nog niet officieel in de verordening zijn op genomen, kan dit meteen geschieden. Dit voorstel wordt ter visie gelegd en aan de Commissie der Strafverordeningen gezonden om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. Voorstel Burg, en Weth. tot wijziging der Verordening op de invordering van hondenbelasting De wijziging behelst, dat voortaan geen hondenpenningen meer gegeven zullen worden. Dit bespaart jaarlijks ongeveer f 25 kosten. De politie behoudt evenwel het recht om honden, waarvan de belasting niet betaald is, op te vangen en... ja wat er dan mee gebeurt is ’t geheim van het terrein der gemeentereiniging. De verordening tot wijziging wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. 2. Adres van WFranzen om adhaesie- betuiging aan adres inzake sluiting der markt te Leeuwarden met advies van Burg, en Weth. Dit adres betrof sympathie te betuigen met een door Leeuwarder belanghebbenden gezonden adres om geen sluiting der veemarkt aldaar weer te hebben. B. en W. stellen voor de adressanten te berichten dat de gronden van dit adres te vaag zijn om daaraan sympathie te betuigen. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Voorstel Burg, en Weth. tot goedkeuring der rekening der Stadswerkinrichting. Dit voorstel houdt in om de rekening goed te keuren met een nadeelig saldo van f 1804.78. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Voorstel Burg, en Weth. tot het aangaan van een geldleening ad. f 30.000.tot voorziening in de behoefte aan kasgeld, (met begrotingswijziging In verband met den woningbouw moet eerstdaags t/5 der aannemingssotn betaald worden. Daar nog geen rijkssubsidie is toe gekend, wordt voorgesteld tijdelijk f 30.000 te leenen. De bedoeling is om niet het ge- heele bedrag te leenen, doch naar er be hoefte aan is. Tegelijk wordt voorgesteld deze leening in de gemeente-begrooting als ontvangst en uitgaaf op te nemen. De heer Keikes merkt op dat toen het besluit tot den bouw der woningen is ge nomen, een bijslag der gemeenté is geraamd, doch nu doet hij de vraag of de rente dezer geldleening nu ten laste der gemeente komt, en dit dus als een eerste tegenslag moet worden beschouwd Door B. en W. is de toezegging gegeven dat het de gemeente niet meer zou kosten dan toen geraamd is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet anders kunnen voorstellen, wijl de aan nemer moet worden betaald. Er wordt van de leening niet meer gebruikt dan noodig is. De gemeente heeft ook niet eer recht op de termijnen der subsidie, dan die zijn betaald door de gemeente. Mochten er renten be- noodigd zijn, dan moet men wel aannemen, dat die zal worden bijgepast, doch B. en W. zullen pogingen doen om het geld spoedig te bekomen van het Rijk. De heer Keikes merkt hier tegen op, dat de toezegging nog niet eens verkregen is voor de subsidie, en die zal er toch eerst moeten zijn, voor men een deel er van kan opvragen. Het zal dus wel zoo komen, dat de gemeente deze rente moet betalen. De heer Eerdmans meent ook, dat de ge meente het geld zal moeten schikken en van rentevergoeding zal geen sprake zijn. B. en W. willen den Raad nu voor de zaak stellen die f 300 rente uit de onvoorziene uitgaven der gemeente te bestrijden. De Voorzitter stemt toe, dat het een lastig geval is. Ged. Staten moeten de tijdelijke leening goedkeuren en dan moet aangegeven zijn waaruit de rente zal betaald worden; een tegenslag is het, doch daaraan is niets te veranderen. De heer Eisma merkt op, dat t/5 der aan- nemingssom moet worden betaald, doch dan is f 20.000 voldoende, waarop de Voorzitter antwoordt, dat desom wat hooger is genomen, om niet spoedig opnieuw te moeten komen met een dergelijk voorstel. Bij de andere tijdelijke leeningen geschiedt dat ook, er wordt dan niet meer opgenomen, dan noodig is. De heer Eisma vindt dat in ’t algemeen goed, maar als er weer een termijn van be taald moet worden, is f 30.000 toch ook niet voldoende. De heer Vis meent, dat de Raad voor een besluit staat, dat men liever niet zou nemen. Hij meent echter, dat deze post van f 300 voor rente wel kan bestreden worden uit de onvoorziene uitgaven, waarvoor bij dit bouw plan toch een som is geraamd. De heer Oosterbaan vindt, dat op het idéé van den heer Vis moeielijk kan worden inge gaan. Het geld moet er komen, doch de exploitatierekening is met voorbedachten rade zoo laag gesteld om het plan er door te krijgen. B. en W. wisten wel dat de gelden er moeten zijn, maar de som voor onvoor zien is bij dit plan zoo bespottelijk laag, dat deze rente daar niet af kan. De heer Wierema hoort stemmen opgaan, die aantoonen, dat tot den bouw der woningen is besloten om B. en W., die in ’t moeras zaten er uit te halen. De heer Praamsma heeft in de vorige ver gadering al aangehaald, dat voor enkele jaren Leeuwarden en Bolsward het sterkst aan inwoners toenamen. Voor eenige jaren is hier een woning- vereeniging opgericht die woningen wilde bouwen. Toen was de zaak urgent, en waarom kon die vereeniging dan geen permissie krijgen om te bouwen Bij B. en W. zat toch ook de idee voor om particuliere woningbouw vóór Bolswardsche Courant 1 i i 3 1 i 3 i 1 1 3 1 1 3 r 3 r 8 l 5 f 5 L I I i i e t i r 1 3 t ’t te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1