Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein's Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 31. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. Zondag 16 April. VOOR afzonderlijke a Cent. DE GROOTEN EN WIJ. BINNENLAND. goed te geheel buiten de schooluren de Voorber. Klas der hoofd der Herhalings- Toe- boeren, In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. er niet geheel anders ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar van het mr. P. C. een welkom aan waarvoor de zaal bijna en daaraan ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. verontwaardiging in de kleine Staten over gevallen als van de «Tubantia" en de «Palem- bang” niet weet te onderdrukken. Zoo mag men niet praten tegen een overwinnende groote mogendheid. Voor de critiek van Amerika moest men nog oppassen. Daar was een macht. Doch critiek van zwakken over onrechtmatige daden van grooten het moest verboden zijn, meent dit blad. De Tweede stem is die van drie groote partijen (centrum, nationaal-liberalen en con servatieven) uit den Rijksdag. Deze hebben moties ingediend, waarbij het torpedeéren van neutralen, zonder waarschuwing, in vollen vrede dus, wenschelijk werd verklaard. Sluipmoord als beginsel tegen bevriende weerloozen dus... en van zulke elementen verwacht men volkenrec^L Want ook dit vergete men niet zoolang dergelijke opvattingen bij één mogendheid dqpr eene groote minderheid, zoo niet door de meerderheid, worden verkondigd, zoolang kan er van een internationaal recht geen sprake zijn, zelfs al dachten de anderen er geheel anders over. En de anderen denken over Er komt bij enkelen slechts eenig schaamte gevoel op ziedaar alles wat wij bij de grooten bespeuren van de komst van het volkenrecht in een verre toekomst. Schilderijen. Te Amsterdam heeft een belangrijke ver- kooping van schilderijen plaats gehad, waarbij hooge prijzen werden gemaakt. Een Bosboom /Interieur der Port. Synagoge” ging voor f 13,600,; een Israels //Moederzorgen” bracht f 37,500 en een idem «Schemering” f 12,500 opJ. Maris //Avondschemering” kwam op f 14,000 M. Maris //Portret” f 12,500 A. Mauve «Schapen op de hei” f37,000, idem «De Ploeg” f26,000. De geheele collectie, afkomstig van de famijie Van Randwijk, bracht bijna drie ton op. Alleen bruin brood. De medewerker uit vakkringen Alg. H. schrijft: Blijkens hedenochtend gepubliceerde minis- terieele circulaire, zullen van morgen af de Nederlandsche meelfabrikanten geen tarwe bloem meer mogen malen en zal met ingang van 24 April door de broodfabrikanten en bakkers slechts bruin brood gebakken mogen worden. Wij keeren dus terug tot den toe stand van pl.m. anderhalf jaar geleden, toen eveneens het bakken van wittebrood door den minister verboden werd. Alléén met dit ver schil, dat destijds het bakken van kadetjes en pain-de-luxe toegestaan werd (en waarvan, zooals men weet, in ruime mate gebruik werd gemaakt), terwijl in de hedenochtend ver schenen circulaire van een dergelijk verlof met geen enkel woord gerept wordt. Slechts zij, die om gezondheidsredenen geen bruin brood zullen kunnen gebruiken, kunnen van den burgemeester vergunning bekomen witte brood te gebruiken, mits onder overlegging van een medisch advies. Wij vermoeden, dat er heel wat Nederlanders een zwakke maag zullen blijken te hebben. Zonder in alle finesses van de oorzaken dezer tarweschaarschte te willen afdalen, moet ons toch de opmerking uit de pen, dat de Minister in den aanhef zijner circulaire welis waar wijst op de qualiteit van Amerikaansche tarwe, oogst 1915, waardoor deze tarwe slecht bewaarbaar was, doch dat de Minister overigens zwijgt over het Amerikaansche patenCmeel. Dit meel nu, waarvan in ons land honderd duizenden balen opgeslagen hebben gelegen, bleek na geruimen tijd op zolder gelegen te hebben, in uitstekenden toestand te verkeeren en zelfs was de bakwaarde der meeste soorten vooruitgegaan. Nu blijkt o. i. uit de ministe- rieele uiteenzetting niet recht, waarom, toen de tarwe-aanvoer moest worden stopgezet, om dat de qualiteit dier tarwe bewaren bemoei lijkte, de minister niet regelmatig voortgegaan is Amerikaansch patent-meel te koopen, waar van iedere vakman weet, dat bet wèl tegen liggen kan. Het verdient o. i. alleszins waardeering, dat de minister zooveel mogelijk, en vooral in deze tijden, der Nederlandsche maal-industrie werk wilde verschaften, doch het voedings- vraagstuk van het geheele Nederlandsche volk weegt toch zeker wel zwaarder! De «Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Jongen van 7 jaar zegt, thuiskomende van school, tot zijn moeder «Die Jan... heeft ook altijd wat.” Moeder: «Wat heeft ie dan nou weer?” Jongen: Nou heeft ie weer een nichie gekregen.” Sneek, 13 April. School, no. 2 kan er zich op beroemen, gisteren avond op de bovenzaal van «De Drie Friezen” een ouderavond te hebben gehouden, die schitterend is geslaagd. Uitgeschreven door de afdeeling «Volksonder wijs” alhier, opende de voorzitter, Andreae de bijeenkomst met de talrijke aanwezigen, te klein bleek te zijn. ’t Hoofd der school, de heer P. Ronner, sprak over de gezondheid nu en vroeger op school, een lezing die zeer veel bijval vond. 40 kinderen van de hoogste klas der school droegen door het zingen (3-stemmig) van een elftal liederen er niet weinig toe bij, dat ’t publiek hoogst voldaan huiswaarts keerde. Sneek, 14 April, ’t Jaar 2000, is voor speld, zal de vrouw geheel den voorrang in de maatschappij geven papa de huishouding behartigen en moeder de vrouw er op uit, om den kost te winnen. ’t Begint er in de onderwijzerswereld al geheel naar te lijken. Bij sollicitatiën naar onderwijzers(essen) be trekkingen is de markt overladen met vrouwe lijke gegadigden, bij aanmelding voor examens tot toelating aan kweek- en normaalscholen krioelt het van dames-kweekelingen. Vooral ten onzent hebben we daar sprekende voor beelden van. Naar de betrekking van onderwijzer(es) met acte Fransch aan school no. 1, dingen 7 vrouwelijke en 1 mannelijke sollicitantvoor ’t toelatingsexamen aan de Nórmaalschool moesten 12 dames en een paar heeren worden aangenomenvoor dito aan de voorber. klas dier inrichting zijn twee jongens en 5 meisjes geplaatst. Alléén voor hoofd van school no. 3 waren slechts mannelijke sollicitanten, omdat vrouwelijke nog niet werden opgeroepen. Sneek, 14 April. Stierf ’t hoofd van school no. 3 8 Jan. plotseling, thans kan diezelfde inrichting ’t verlies betreuren van haar plaatsvervangend hoofd, den heer J. Visscher, die gisteren na een smartvol lijden in den ouderdom van ruim 61 jaren uitzijn werkzaam leven werd weggerukt. De overledene was nog onderwijzer aan Rijksnormaallessen en school. Niettegenstaande dien drukken werkkring vond hij nog tijd, om als hoofdagent der Fr. L. V. Mij. de belangen dier maatschapijij voor Sneek, Wijmbritseradeel en IJlst te behartigen. Sneek, 14 April. Wegens den treurigen toestand waarin school no. 1 bier verkeert (urinoirs vlak bij de lokalen, donkere gangen, verkeerde ventilatie enz. enz.), gaan onder scheidene kinderen van de elite de school verlaten en plaats nemen op de z.g. Christelijke Jan van Nassauschool. Lemmer. Dat onze Lemster visschers niet voor levensgevaar terugdeinsen als het behoud van leven en eigendom van hun evennaaste in gevaar is, bewijst weenvöor de zooveelste maal het volgende. Gistermorgen vertrok van Amsterdam schipper A. Karei met zijn schip «Ambuland” van Hoogezand. Dicht bier aan de haven sloeg, toen hij door de wind ging, zijn giek door midden, welks einde door kleeden en luiken in het ruim drong. Het schip was een speelbal der golven geworden, slingerde hevig en was geregeld door water massa’s bedolven. Onze visschers, dit bemer kende, schoten ijlings toe en namen vrouw en kinderen van boord af in hun schuit. De geoefende handen van de visschers, die aan boord waren gegaan, sjorden nu het zeil over het gat in de luiken om zoodoende het inslaan van ’t water te beletten. Met assistentie van een paar aken en voor een stuk fok kwam men, na het anker te hebben laten schieten, eindelijk onder zeil en kwam het schip bier deerlijk gehavend in de haven. Een woord van hulde aan die wakkere visschers is zeer zeker niet misplaatst. O. N. De Amelandsche landbouw gaat zich voor een deel verfijnen tot tuinbouw en bloementeelt. Nadat hier een reiziger van een Enkhuizer zaadhandel de dorpen had afgereisd, in het belang dezer zaak, hebben ettelijke landbouwers besloten, een gedeelte hunner landerijen aan den bloementeelt te wijden. Vooral de pas ontgonnen gronden komen hier voor in aanmerking. Voornamelijk de z.g. Oost-Indische kers wenscht men hier burger recht te doen krijgen. Het zaad wordt door de boeren van genoemde firma gratis betrok ken; de opbrengst wordt aan haar afgedragen tegen behoorlijke provisie natuurlijk, zoodat Ameland feitelijk een agentschap wordt. Door den heer B. Visser te Nes (A.) is een proef genomen met den bouw van koolrapen. Een proef, die uitstekend gelukt is: de vruchten zijn heerlijk van smaak en flink van stuk. Verder heeft F. de Jong, eveneens te Nes, 100 pondemaat land aan den zeedijk in bewer king, om er mosterd te zaaien. Men ziet dus, dat de landbouw op Ameland zich veelzijdig gaat ontwikkelen, ’t Is te wenschen, dat een en ander met succes bekroond wordt, alles tot den bloei van onzen landbouw. N. Harl. Ct. Opkomst uitgesteld. De opkomst van de miliciens der lichting 1916 en de landstorm, die van 1620 April was vastgesteld, is voorloopig uitgesteld, wegens de voorkomende gevallen van nekkramp in verschillende plaatsen. Geen wittebrood meer. De regeering heeft besloten dat, met het oog op den geringen tarwevoorraad vanaf 14 dezer geen tarwebloem' meer wordt gemalen en dat vanaf 24 dezer niet anders dan tarwebrood (van ongebuilde tarwe) het z.g. bruinbrood zal mogen worden gebakken. Geen kaas. Op last van de Rijkscommissie van zicht op de Kaasvereeniging mag van die weigeren de hun opgelegde verplichting tot het leveren van consumptie-melk na te komen, geen kaas worden gekocht. De „Prinses Juliana.” De directie van de maatschappij «Zeeland” heeft aan de Middelb. Ct. meegedeeld, dat er haar niets bekend is van een voornemen der Engelsche regeering, het wrak van de mailboot «Prinses Juliana” zoo spoedig mogelijk op te blazen. Het wrak is nog het eigendom der maatschappij, en zij tracht alsnog er een kooper voor te vinden. Natuurlijk zal op den duur de Engelsche regeering de opruiming van bet wrak ter hand nemen, wanneer dat niet door anderen geschiedt. Maar daarvan is, meent de directie, nu nog geen sprake. Geworgd. De 20-jarige stoker N. Ulrich, uit Rotter dam, was Dinsdag in de stokerij van de glasfabriek der firma Hasekamp, aan den Havendijk te Schiedam, bezig met het smeren van de machine, toen zijn kleeren door een as werden gegrepen en opgerold, waardoor de man werd geworgd. Toen men toesnelde om hem te bevrijden, was de ongelukkige reeds dood. Het lijk is overgebracht naar het lijken- huisje op de Algemeene Begraafplaats. Arnh. Ct. Eieren naar Pruisen. Nu deze week en de vorige week 40 pCt. der eierhoeveelheid in ons land ter beschikking moest blijven, bleek dit op de prijzen voor het buitenland wel van invloed te zijn. Voor Pruisen steeg deze week de prijs reeds tot f 1.55 per K.G. De eierkooplieden, welke met het leveren van eieren voor de regeering niet zooveel voordeel behalen, lieten de prijzen zakken, zoodat in den Gelderschen Achterhoek de prijs tot 57 cent per pond en dan nog vrij blijvend daalde. Arnh. Ct. De militaire relletjes te Lèiden. Men meldt uit Leiden: De rust is onder de militairen hier-ter-stede zoo goed als terug gekeerd. Het geeft aan de betrokkenen een gevoel van geruststelling dat hun grieven worden onderzocht. Donderdag arriveerde generaal-majoor J. van Delft, commandant der le divisie, die een onderzoek heeft ingesteld in de verschillende gebouwen waar de ontevreden heid onder de militairen het grootst was. N. v. d. D. Wij moeten leeren denken over de betee- kenis van het nationale moment, wij moeten trachten ons een idee te vormen over een nationale buitenlandsche politiek ziet daar aansporingen, die thans terecht heel veel tot het Nederlandsche volk gericht worden. Wanneer wij ons echter tot denken zetten, behooren wij eerst onze verhouding tot het buitenland te zien, zooals die inderdaad is. En aan dit goede inzicht ontbreekt nog zoo heel veel. In de eerste plaats dan dient men begrijpen, dat de kleine staat zoo anders tegenover het volkenrecht staat dan de groote. Voor den kleinen staat is een wezenlijk volkenrec^Z de hoogste zijner wen schen. Gaat recht de internationale verhou dingen inderdaad beheerschen, dan is het ge daan met het recht van den sterkste, dan hebben wij, kleinen, inderdaad dezelfde rechts positie als de grooten, dan behoeven wij niet meer zware offers te brengen om ons recht zooveel mogelijk door macht te handhaven. Voor ons is volkenw/z/ dus alles. Voor de grooten daarentegen is het eene beperking van macht, is het de onmogelijk heid om zekere onrechtmatige voordeeïen te bereiken. Aanvaarding van het recht beteekent hier voor hen: Vrijwillig afstand doen van macht, de onmogelijkheid om zichzelf recht te verschaffen, om dus te be reiken wat men zelf «recht” meent te zijn. Doordringt men zich goed van deze tegen stelling, dan ligt het voor de hand, dat de kleinen voorzichtig en tactvol moeten optreden bij de propaganda voor een recht, dat hun slechts ten voordeel de anderen ook ten nadeel kan strekken. Maar dan ligt het ook voor de hand dat bij conflicten als de tegenwoordige hoe langer hoe minder van volkenrecht sprake is, dat men zich hoe minder aan afspraken en tractaten houdt, zich hoe langer hoe minder aantrekt van wat inter nationale congressen en conferenties hebben «besloten”. Het is een groote fout in de publieke opinie in Nederland geweest, dat zij deze tegenstelling nooit goed gezien heeft, dat zij nog altijd gelooft aan de mogelijkheden om met tractaten en conferenties enz. nieuwe toestanden in het leven te roepen. De komst van internationaal recht, werke lijk recht, zal geen zaak van vandaag of morgen zijn. Ziedaar de groote waarheid, die deze tijd leert. Moet men dan heelemaal aan die komst wanhopen Neen maar er zal nog langen tijd van geduldige propaganda verloopen voor wij zoo ver zijn. Er is in al die somberheid wel degelijk een straal van hoop. Het is o. i. de om standigheid, dat de strijdende naties zich zelf gaarne de mooie rol geven, dat men met name in de democratieën verontschuldigingen en mooipraterij noodig heeft om rechtens onge oorloofde daden toch te doen een mooien vorm te geven. Doch men hoede zich voor overdrijving. Zeer terecht wijst Ons Land op twee stemmen uit Duitschland, die aantoonen, hoe weinig de spraakmakende gemeente zich daar nog aantrekt van overwegingen van Volkenrechle- lijken aard. De eene stem is die van de betrekkelijk gematigde Fossische Zeitung, die het afkeurt, dat de Duitsche Diplomatie de stemmen van Bolswardsche Courant 55

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1