PER TELEFOON. 1 I I 1 Stadsnieuws. Officiëele Advertentiën. Uitstel opkomst ter inlijving. ft Herijk van maten en gewichten. 18 Mei, v.m. van 8^2 8i/2—12 v.m. van Algemeen Randelsblad. Fr. Burgerlijke Stand. Het Haagsche corresponden- tiebureau meldt: De Engelsche regeering wei gert de levering van filterkolen aan de schepen, die regeerings- graan uit Argentinië gaan halen. Hierdoor zou de toevoer van tarwe naar ons land zijn afge sneden. fl C- Geslaagd. Mej. J. C. Hommes alhier heeft Donderdag met goed gevolg examen afgelegd als onder wijzeres. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 April 1916. HERVORMDE KERK. 's Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. N. ZUITHOFF. ’s Avonds 53/4 uur: Dr. C. J. NIEMEIJER. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. (Doopbediening). GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags 9*/2 uur: Ds. J. op ’t HOLT. ’s Avonds 5x/4 uur: DEZELFDE. BROEREKERK. *s Voormiddags 91/2 uur: de heer G. I. v. d. PLOEG. ’s Avonds ö1/2 uur: Ds. DE HOOG, van 8 tot en met 14 van Harlingen. WONSERADEEL, April 1916. Geboren: Klaas z. v. Klaas Struiving en Antje Tolsma te Wons. Titte z. v. Tjitze Anne de Vries en Trijntje Hannema te Makkum. Bauke z. v. Willem Miedema en Froukje Bijlsma te Idsegahuizum. Klaas z. v. Jacob Hibma en Heintje Staalstra te Makkum. Oentje d. v. Hendrik Bartsma en Anke Kuipers te Tjerkwerd. Hinke d. v. Sjoerd Gerrit Groot en Martha Buma te Idsegahuizum. Wisse z. v. Wisse Hofstra en Jantje van Wier te Zurich. Jan z. v. Abel van Olst en Pietje Koopmans te Arum. Pietje d. v. Oeds Broersma en Ytnkje Postma te Kimswerd. Overleden: Anna Sijboltje Hiemstra 15 jr. te Arum. Ymkje Roedema 73 jr. weduwe van Jan Postma te Franeker (woon plaats Makkum). Hotske Lemstra 2 jr. te Parrega. Sikke Wielinga 64 jr. (ongehuwd) te Makkum. Geertje Tilstra 51 jr. echtgen. van Wiebe Tilstra te Wons. BOLSWARD, van 13 tot en met 15 April. Geboren: Hendrikus Johannes Anto nins z. v. Antonius Johannes Hettema en Sara Gesina Elisabeth Brouwer. Piet z. v. Sijtze Achter en Geesje Ligtbart. Overleden: Ybeltje Visser 39 jr. echtgenoote van Hendricus Stienstra. Petrus Kramer 52 jr. echtgenoot van Anna Rodenburg. Johannes Antonius Tolsma 10 mnd. z. v. Johannes Tolsma en Marijke Halma. Hille van der Vleugel 67 jr. echtgenoot van Geer- truida Huitema. Een droeve reis. Gisteren zou met de ziekenauto een patiënt naar ’t Ziekenhuis te Sneek vervoerd worden, n.l. Van der Wal, arbeider bij den veehouder Tj. -de Jong van Hiemert. Toen men hier door de stad reed, zag de pleegzuster, die den zieke begeleidde, dat de toestand ver ergerde. Bij de Sneekerpoort liet zij stoppen en werd een .ijlbode naar Dr. Beekhuis ge zonden. Om nog te spoediger den dokter te hebben, werd langzaam teruggereden, maar op straat kwam de geneesheer al aansnellen. Toen hij het ziekenvoertitig bereikte, zag hij terstond, dat de levensgeesten van den patiënt reeds geweken waren. De auto bracht nu het lijk naar huis, vanwaar men kort te voren was vertrokken in de hoop, dat de wetenschap nog baat zou brengen. Nader deelt men ons mede, dat de vrouw van den overledene, kort geleden te Leeu warden in het ziekenhuis werd verpleegd, en ook nog niet flink is. Dit nog pas twee jaar gehuwde echtpaar is dus wel door ’t ongeluk bezocht. en gewichten, die ge stempeld worden met het af keuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. dal de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1917 gestempeld moeten zijn met de letter x en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Leeuwarden, Ooster- kade 20a op Dinsdagen Vrijdag van 9-1 uur. f. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de herijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco.) De ijkplichtigen worden uitgenoodigd om zich op den voor hun geslachts- (firma) naam vastgestelden dag kort vóór het begin der zitting aan het herijklokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uit gereikt zal worden met aanwijzing van bet uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behooren aan te bieden om spoedig geholpen te kunnen worden. Bolsward, 12 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BEIJER. b. droog en om onderzocht te kunnen worden; c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van ’s Rijks schatkist; d. dat de maten De BURGEMEESTER van Bolsward; brengt hierbij ter kennis van de militie en landstormplichtigen, die tegen 18 en 20 April a.s. ter inlijving waren opgeroepen dat hunne opkomst tot een nader te be palen tijdstip is uitgesteld. Bolsward, 13 April 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. A. H. C. FOKKER. De groote Europeesche oorlog heeft het vijfde wapende aviatiek, wèl naar voren gebracht. Onvermoeid is er aan beide zijden der strijdenden gearbeid; verbeteringen zijn aangebracht, soms zoo gauw op elkaar, dat een nieuwe vinding niet eens tijd had om oud te worden of ze was al weer door nog iets uieuwers vervangen. Rusteloos werkten de vliegbouwers voort aan hun toestellen en legio zijn de nieuwigheden, die in de laatste twintig De ncliaarschte in Duitschland. Z/Van een landgenoote, die onlangs van een vrij langdurig verblijf in Duitschland is teruggekeerd, vernamen we, zegt Het Volk, ontzettende bizonderheden over de schaarschte en duurte die daar heerschen en die veel en veel erger zijn dan de optimistische mede- deelingen van den Rijkskanselier zouden doen vermoeden. Onze zegsvrouw was het vorig jaar ook in Duitschland geweest en had toen den in druk gekregen, dat wat in het buitenland over den economischen toestand van het Duitsche Rijk verteld werd, overdreven was. Zij vond echter thans dien toestand ontzag lijk verslechterd. Letterlijk aan alle voedings middelen is er groot gebrek en ook in wel gestelde gezinnen is het volstrekt onmogelijk zelfs tegen duur geld genoeg eten te koopen. Het meest klemt het gebrek aan boter en vet: men krijgt te Berlijn van beide een achtste pond in de week toegemeten, wat natuurlijk belachelijk weinig is. Dan wordt het brood hoe langer hoe slechter; het is op den duur nagenoeg oneetbaar en daarenboven krijgt men er veel te weinig van. Het vleesch is twee a drie maal zoo duur als hier te lande en dus nagenoeg onbetaalbaar. Groenten zijn peperduur. Kortom er is aan alles gebrek en tenzij men met personen te doen heeft, die gewoon zijn uiterst weinig te eten, hoort men van iedereen dat hij in geen tijden het gevoel van verzadigd zijn gekend heeft en van velen dat zij voortdurend honger hebben. Tal van personen vermageren dan ook sterkdat in normale tijden volstrekt niet korpulente lieden in het laatste jaar tien, twintig en meer pond in gewicht afgenomen zijn, is een heel gewoon verschijnsel. Het gevolg van dezen toestand vooral is het, dat men overal over niets anders hoort praten, dan over het onhoudbare van den oorlogstoestand en over de noodzakelijkheid van een spoedigen vrede. Het zijn nog minder de geweldige verliezen aan menschenlevens, die nog steeds alle families bezoeken, dan wel de enorme duurte en schaarschte, die een hongersnood nabijkomen, welke de bevolking doen snakken naar het einde van den oorlog. Onze landgenoote had in een der groote steden aan een gemeentelijk bureau een broodkaart te halen en stond daartoe eenige uren in de rij tusschen een aantal arbeidersvrouwen. Klachten over het voortduren van den oorlog hoorde zij bij die gelegenheid aan alle kanten om zich- heen in de meest krasse termen uiten. //Daar buiten schieten ze onze jongens en mannen dood en wij hier verhongeren”, dat was de toon waarop alle onmalsche uitingen gestemd waren.” Na negentien jaar zijn vader gevonden. De rechtbank te Weenen heeft een merk waardige uitspraak gedaan; zij heeft aan een kind, na negentien jaren, den vader gegeven, dien het bij zijn geboorte miste. De tooneel- speler Paul Mahr, die de voogd van het natuurlijke kind was, had na langdurige pogingen den vader van het kind ontdekt, die in 1896 een kindermeisje, in zijn dienst, had verleid. De vermeende vader werd nu voor den rechter gedaagd, doch kon niet verschijnen, daar hij ziek in een sanatorium lag. De moeder had den vader beloofd, zijn naam nooit te zullen noemen, en had woord gehouden. Voor de rechtbank werd de zaak behandeld, en de rechter besloot onmiddellijk, met getui gen, advocaten en rechters naar het sanato rium te gaan, teneinde de zaak te onderzoeken voordat het te laat was. Op verzoek van den geneesheer, die iederen moreelen schok voor den zieke noodlottig achtte, werd slechts de moeder van het kind, als verpleegster gekleed, en door een andere verpleegster vergezeld, met den dokter en den rechter bij den zieke toegelaten, om te verklaren of bij de 'man was, die de vader van het kind zou zijn. De getuige verklaarde, na deze confrontatie onder eede, dat hij de vader was. De rechter deed nog eenige verdere vragen en sprak in het sanatorium onmiddellijk bet vonnis uit, waarbij de zieke als de vader van den jongen man werd erkend, met de motiveering, dat de geheele houding der moeder de waarborg voor de juistheid barer verklaring was. De jonge man zal nu bij dit vonnis den naam van den vader krijgen, en na zijn overlijden als erfgenaam in diens boedel kunnen opkomen. Alg. H. van 8!/2 maanden op het gebied der luchtvaart zijn tot stand gebracht. Onder de vliegtuigcon- structeurs, die zich in den loop van den oorlog een wereldreputatie hebben verworven, mag in de allereerste plaats zeker genoemd worden onze ex-landgenoot A. H. C. Fokker, de wel bekende vliegenier, die reeds lang vóór den oorlog, in 1910 reeds zich in Duitschland gevestigd had en daar bezig was een schitte rende carrière te maken, toen de oorlog uit brak. Het zijn de toestellen van dezen be kwamen constructeur, die onder alle, door de gealliëerden het meest zijn gevreesd, om hun phenomenale snelheid, maar bovenal om hnn //gefechtsfabigkeit” De vliegenier, A. H. 0. Fokker, werd 6 April 1890 in Kediri geboren, maar kwam reeds op zijn vierde jaar naar Holland, waar zijn ouders zich in Haarlem vestigden. Reeds vroeg/ als jongen, betoonde hij veel gevoel voor mechanica, trokken hem auto mobielen, motorvaartuigen, enz. met onweer staanbare kracht aan. Al z’n denken en doen bepaalde zich daarop. Vooral de aviatiek, toen nog in de kinderschoenen, trok hem aan. En in 1910 trok hij naar Duitschland, om in Mainz het vliegen te leeren. Dat kostte toen nog de kleine som van 400 Mark. Fokker leerde ’t vlug op den tweedekker, vloog echter geen brevet, maar toog van Mainz naar Gonzenheim, waar hij in de fabriek van Goedecker zelf een eendekker naar eigen vinding construeerde en met dat toestel in Mei 1911 zijn brevet behaalde. Vliegenier te zijn, was niet het doel van het streven van den jongen Fokker ,- vlieg tuigen bouwen, construeeren, nieuwe dingen uitvinden, dat lag meer in zijn aard. En niet lang na het brevet-vliegen toog Fokker naar Johannisthal, waar hij een paar loodsen huurde en waar hij zijn eigen toestellen fabri ceerde. Zijn mede-arbeider daar wasdeNeder- landsche vliegenier Bernard de Waal, die, evenals Fokker, in Gonzenheim brevet had gevlogen maar hem daarna naar Johannisthal was gevolgd. En men herinnert zich, niet waar, nog levendig, welk een emotie het in ons kleine landje veroorzaakte, toen Bernard de Waal, met Kuntner, ook een Fokker- vliegenier, als passagier, op één dag van Johannisthal naar Soesterberg gevlogen kwam! Waardoor ons land te meer geplaatst werd in de rij der mogendheden, wier vliegeniers door buitengewone prestaties uitmunten. Na Henri Wijnmalen, De Waal, ’t was schitte rend! En de demonstraties met het Fokker- toestel, daarop in Den Haag gehouden, wer den druk bezocht; de hoogste autoriteiten waren erbij aanwezig. Maar men moest hier te lande blijkbaar niet veel hebben van een Nederlandschen constructeur, althans Fokker bleef in Johan nisthal. En zijn naam, toen nog een naampje, kreeg in Duitschland een goeden klank. Met succes deed Fokker mee aan een concours met vliegtuigauto’s in den Harz, er kwamen bestellingen, o.a. ook van Russische zijde. Ondertusschen had Fokkerheeft Tennant, de Engelsche onderminister van oorlog, het niet zelf onlangs in hei Lagerhuis rnedge- deeld? in 1913 een aanbieding gedaan voor het leveren van vliegmachines van zijn vinding aan Engeland, maar dit aanbod was van de hand gewezen. En de geniale Hol lander bleef in Duitschland. Johannisthal voldeed niet langer, en Fokker verplaatste in Juni 1913 zijn fabriek naar Schwerin, waar zij thans nog gevestigd is. De Waal ging, als chefpilote, mee naar de nieuwe inrichting. Toen kwam in Augustus 1914 de groote oorlog. En de tot dien welbekende, maar nog niet overbekende vlieger-constructeur werd één der grootste leveranciers van vliegmachines voor het Duitsche leger. De fabriek breidde zich uit. Het Hollandsche kapitaal, dat er in stak, werd terugbetaald en het geheel werd een naamlooze vennootschap, waarvan Fokker de eenige directeur werd. Hij construeerde, hield een vliegschool, maar vooral: deed uit vinding op uitvinding. Eén zijner nieuwste vindingen maakte hem, door zijn machines, tot een beroemd man. Hij wist n.l. in een klein model eendekker het machinegeweer zoodanig in te bouwen, dat dit schietwerktuig automatisch in verband stond met het voortbewegingsapparaat. Een vernuftig bedacht mechanisme dat natuurlijk Fokker’s geheim is stelde hem in staat door de bliksemsnel draaiende schroef .heen te vuren, zonder dat ooit een schroefblad geraakt werd. Want in het ondeelbare gedeelte van de seconde, dat elk schroefblad vóór den vuurmond was, werd het schietwerktuig auto matisch buiten werking gesteld. Zoo groot was de gevechtswaarde van dit toestel, dat de geallieerde bladen er een tijdlang van vol stonden, dat de Engelsche bladen zelfs spraken in vette kopjes boven hun artikels van//The deadly Fokker”. VOLKSONDERWIJS. 2de Ouderavond. Woensdagavond had in zzde Doele” de 2de Ouderavond plaats, deze keer met de kinderen, die iets ten beste zouden geven. Aan de ouders van schoolgaande kinderen van de scholen I en II had de vereeniging van V. O. uitnoodigingen gestuurd en deze hadden daar een druk gebruik van gemaakt. De groote Doelezaal was dan ook geheel bezetzelfs gingen enkele kinderen aan de bestuurstafel zitten, welk ongewoon verschijnsel, (al die lichte japonnetjes aan de groene tafel) de lachlust van velen opwekte. De voorzitter, de heer Brussen, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen. Hij wees er op, hoezeer de samenwerking van ouders en onderwijzers gewenscht is, zal de opvoeding der jeugd tot goede resultaten leiden, en dat daarvoor juist de Ouderavonden waren georganiseerd. Als we bedenken, welk groot percentage van de jeugd alleen op de lagere school is aangewezen, dan is het ook van het meeste belang, dat die school zoo goed mogelijk zij. Daarom ouders, steunt de onderwijzers bij hun moeilijke taak, werkt met hen mee tot heil der jeugd, wordt lid van //Volksonderwijs”, eene vereeniging, die steeds alle krachten in spant om het onderwijs op hooger peil te brengen. Hoe meer leden, hoe meer kracht. Achtereenvolgens kregen we nu van jongens en meisjes van de hoogste klassen van school I en II verschillende vrije- en orde-oefeningen te zien, die alle keurig net werden uitgevoerd en blijk gaven van flinke oefening. De heer Royaards, door ongesteldheid verhinderd, kon gelukkig door Mej. Huisman vervangen worden die welwillend de leiding op zich nam. Daarna werden door alle kinderen een drietal aardige liedjes gezongen onder leiding van den heer Albada. Frisch en helder klonken de kinderstemmen door de zaal en kwam ook dit punt van het programma uitstekend tot zijn recht. In de pauze was gelegenheid zich tot lid van V. O. te laten inschrijven, waarvan door zeer velen (35) werd gebruik gemaakt. Als men bedenkt, dat het lidmaatschap slechts f 1 bedraagt, ja, dat men zelfs voor 60 cent, lid van zulk een nuttige vereeniging kan zijn, dan moet men er zich over verbazen, dat niet ieder ouder, die zijn kind stuurt naar de openbare school, lid is van V. O. Zoo moet het komen! Tot slot van den avond een zeer leerzame en interessante lezing van den heer Bachofner over Egypte, de Sahara en het Suez-kanaal, die met onverdeelde belangstelling werd ge volgd en waarbij de heer Beekhuis door fraaie lichtbeelden het gesprokene aanschouwelijk maakte. Na afloop dankte de voorzitter de aan wezigen voor hunne belangstelling en zeer gewaardeerde medewerking, gingen allen zeer voldaan over wat ze gezien en gehoord hadden huiswaarts, en zoo behoort deze tweede, wel geslaagde ouderavond weer tot het verleden. Arum, 18 April. Zag men den geheelen winter overal de bekende zwarte aardemassa’s, waaronder aardappels geborgen, zoo voor en na beginnen deze onooglijke hoopen te ver dwijnen. Bij groote kwantums worden de aardappels, onder toezicht van een kommies, in meest Duitsche spoorwagens geladen, zoo- dat niet overgeladen behoeft te worden, het geen de vrucht zeer ten goede komt. Hepk. Nieuwsbl. v. Een onwelkom geschenk. Donderdagavond omstreeks halfelf werd bij iemand aan de Leidsche Vaart onder Heem stede aangebeld. Op den drempel vond hij een groote cartonnen doos, waarop het woord //Klappa” en daarin een kindje, een meisje. Bij verder onderzoek der doos vond men een stel kleeren, zes bankbiljetten van f 10, en ’n briefje, waarin de moeder verontschuldiging vroeg voor hare daad, mededeelde dat de kleine op 8 April geboren en nog niet gedoopt was. Het kindje is naar het Diaconessen huis ge bracht; doos, kleeren, geld en briefje zijn door de politie in beslag genomen. 0. R. Cl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het lokaal in de Kerkstraat (Muziekschool), wijk E no. 113, op dagen: Verkoopers van maten en gewichten op 17 Mei, v.m. van 8l[212 uur. Ijkplichtigen wier geslachtsnamen (firma namen) beginnen met de letters A, B en C 17 Mei, v.m. Sl]212 en nam. van 14 uur; Openbare instellingen 81/211 uur; D, E, F, G en H 19 Mei, v.m. tot 12 en nam. van 14 uur; I, J, K, L en M 20 Mei, v.m. van tot 12 en nam. van 14 uur; N, O, P, Q, R, S en T 22 Mei, v.m. van en nam. van 14 uur; U, V, W, X, IJ en Z 23 Mei, 81/212 en nam. van 14 uur. dat de maten en gewichten schoon, roestvrij moeten worden aangeboden 7' ,1 pi IL

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2