Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I II II II 1 i’l' I I I Ijl I No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. Het Oorlogsdoel en de Vredesbeweging. i] Donderdag 20 April. Hl VOOR afzonderlijke j h >1 i BINNENLAND. Tot wij well de toe- te beletten den electriscben daardoor gedood. Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. drie maanden toeneming gevallen. Geconstateerd werden 27 nieuwe gevallen, waarvan 25 met doodelijken afloop. ,Een van velen. Een Duitsch soldaat, op wacht te £>meer- maes (Belg. Limb.), die over de Nederlandsche grens wilde, is gisteren aan draad blijven hangen en het aan- Lentewee. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan het Alg. H. Lentewee Ge bedoelt toch zeker lenfe- weelde? En ja, die smaken we ook, als we tusschen de buitjes door buiten wandelen en genieten van al de heerlijkheden der hier reeds overal ontwakende Natuur. En toch bedoelen we lentewee. Want doet het den vriend der Natuur geen pijn, als hij overal in zijn omgeving boomen kappen en hout wallen slechten ziet En dat enkel en alleen, omdat het hout tegenwoordig zoo duur is en in onze papierfabrieken en bij het maken van loopgraven zoo best gebruikt worden kan kansje op een wal- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In den laatsten tijd kwam ’t meermalen voor, dat er in de infanterie-kazerne te Groningen aan den Heereweg diefstallen werden gepleegd. Herhaaldelijk werden sommen gelds, kleeding- stukken en horloges ontvreemd. Toen Zondag avond de sergeant van de wacht de ronde deed, ontdekte hij, dat in een van de privaats licht brandde. Een onderzoek werd ingesteld en men vond een militair bezig met geld te tellen. De jongeman, naar de herkomst van dit geld ondervraagd, gaf verwarde antwoorden. Nader bleek, dat deze militair portemonnaie’s met geld bij zich droeg, die zijn eigendom niet waren, terwijl onder zijn lijfsbehooren ook verschillende kleedingstukken enz. gevonden werden, die door de militairen vermist werden. Dien avond werd nog door de rijkspolitie een ambtelijk onderzoek ingesteld. De verdachte, van 8., werd geboeid weggebracht, en is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Men vermoedt, dat de aangehoudene ook de dader is van de onlangs gepleegde inbraak met diefstal in de cantine van de kazerne. U. N. maakt. Het brute geweld voorkomt internati onale gedachtenwisseling zelfs tusschen neu tralen. Zóó bang is men voor den vrede, voor een zzvoorbarigen” vrede Ook de onzijdige regeeringen werken niet mede. Van Amerika, dat door zijn groote kracht en invloed den doorslag had kunnen geven, is veel verwacht, maar niets verkregen. Zwitserland wil officieel niets doen. In Zweden heeft ten minste één der kamers tot de regeering een aansporing tot het bijeenbrengen der neutralen gericht, maar het is twijfel achtig of de Zweedsche regeering daaraan gehoor geeft. In Nederland o, vooral in Nederland wil de regeering van niets hooren. Onze regeering is niet alleen bevreesd voor politieke verwikkelingen; zij schijnt ook te meenen dat zij, door zich maar eenigszins met de vredesbeweging in te laten op dit oogenblik, de kans verspelen zou dat de oorlogvoerenden later hare bemiddeling in roepen... Zij zet dus alles op die ééne kaart, en acht niet de kans dat aldus het gunstige oogenblik ongebruikt voorbijgaat... Hetzij dit officieele standpunt gegrond blijke of niet, dit staat dus wel vast, dat voor de pacifisten gelden moetStel op ministers geen betrouwen, en zzlaat alle hoop varen”, gij die de deur van een departement binnentreedt. Men zal 't langs een anderen weg moeten zoeken. Intusschen wordt deze gedwongen werke loosheid veel vredesvrienden te machtig. Zij willen getuigen, iets doen. Het is een zeer begrijpelijke gemoedsstemming. Men ziet dat het lang verwachte eindelijk wordt voorbereid, men speurt symptomen van beterschap, weldra zal misschien bet 'gunstige oogenblik daar zijn om mee te werken, om de vrucht te plukken van zooveel maanden drukkenden en teleur stellenden arbeid en men ziet de wegen versperd, de poorten dichtgeworpen. Er bestaat neiging om de reeds vastgestelde richtlijnen te preciseeren. Zelfs wordt er ge sproken en méér dan gesproken van een ontwerp-vredesverdrag. Dit nu schijnt ons een hachelijk bedrijf. Op dit kritieke tijdstip wil men de kans aangrijpen, met één slag iets groots te winnen men loopt tevens de kans, met één slag al hetgeen zoo moeitevol opgebouwd was in duigen te werpen. Deze laatste kans schijnt veel grooter dan de eerste. Men overschat veelal, dunkt ons, ten sterkste den rechtstreekse, hen invloedr dien de vredesbeweging op de komende gebeurtenissen kan hebben. Zijdelings is haar invloed reeds nu zeer groot geweest bij de pogingen tot toenadering, aanmerkelijk grooter dan het publiek denkt, want dezelfde mannen, die in de Britsche en Duitsche parlementen bet uiterste militarisme bestrijden, zijn meeren- deels voorstanders der vredesbeweging, die zeker ook sommigen regeeringspersonen niet onwelgevallig is. En de voornaamste pacifisten in de verschillende landen blijven in aan raking met de politici van invloed. Dit boude men echter wel in ’t oog: De vrede zaltotstandgebracht worden door de regeeringen, onder den druk der politieke p a r t ij e n en niet rechtstreeks door de pacifisten. Wie er anders over denkt miskent, naar onze vaste overtuiging, den praktischen invloed, dien de vredesbeweging zich heeft kunnen verwerven, ten eenenmale. eens een bruinvisch, N. H. Ct. Meningitis. Uit officiëele cijfers blijkt, dat de eerste van dit jaar weder belangrijke was van het aantal meningitis- Zoo! Heb je je het boek over goede manieren aangeschaft? Ja, mijn dochter komt de volgende week uit het pensionaat terug. Nou, dan heeft ze dat boek toch zeker niet noodig Zij niet, maar Het Nieuws v. d. Dag schrijft: Bedriegen we ons nietontspruiten daar, tegelijk met het jonge lentegroen, kiemen van vrede in de met bloed gedrenkte slag velden? Men weet niet hoe ’t komen zal, maar er zit iets in de lucht; in den dartelen, nog guren voorjaarswind is er als een adem tocht van hoop. Zeker niet de woorden, gewikt en gewogen, van de machthebbers in beide kampen, geven nog recht tot veel optimisme. Evenmin de onverminderde kreten van woede en haat in de pers, beiderzijds. Wanneer we echter alles met elkaar in verband brengen dan blijkt wel, zooals dezer dagen een vergelijking tus schen Asquith’s en v. Bethmann’s redevoe ringen aantoonde, dat de geest der ministe- rieele uitingen althans de mogelijkheid van toenadering niet uitsluit. Met opzet zeggen wij ’t zoo zacht mogelijk. Er behoeft maar een nieuw zzLusitania”-geval, of de vernieling van een deel van Londen of Parijs tusschen te komen, en alles zal voor onafzienbaren tijd weer even zwart zijn als tot dusver het uit zicht scheen. Zelfs dan echter moeten de toenemende economische en financieele uit putting van beide partijen, het groeiende besef van tegen elkaar Opgewassen te zijn in mili taire macht, de onvermijde psychische ver slapping na welhaast twee jaren van zulk oorlogvoeren, wel een groot verschil maken met den eersten tijd van opbruisende kracht en geestdrift, en elk verschil van dien aard baant den weg voor den naderenden vrede. De Forwürts stelde dezer dagen vast, dat de leidende Engelscbe socialisten nu een stemmig gaan worden met de Duitsche, ten minste in den eisch dat bet oorlogsdoel scherper worde afgebakend, en dat nu zzzelfs in burgerkringen” der oorlogvoerende landen voorteekens van praktisch overleg niet te mis kennen zijn. Dat zulke dingen in een Duitsch orgaan gedrukt worden en den censor pas- seeren, is van beteekenis. Immers, zóó moet het komen. De massa’s blijven onmachtig, de pers blijft, voor 't ovérgroote deel, een spreekbuis voor haat en leugen, het militairisme kan nog gebruik maken van de opgezweepte hartstochten. In de parlementen en in parle mentaire kringen vormen zich echter steeds groeiende groepen die naar den vrede uitzien, die in elk geval nu reeds willen beginnen met het beginspreken overdenvrede, over practische grondslagen van onderhandeling. En de regeeringen, de Duitsche en de Engelscbe, de voornaamste dus, blijken daar niet meer zoo af keerig van. Naarmate deze uitersten elkaar naderen, raken de partijen van zzhet bittere einde” in ver drukking, en ten slotte zal hun belangzuchtig verzet worden weggevaagd door de openbare meening. Wat moet, tegenover deze evolutie, de houding zijn van de vredesbeweging? Tot dusver was haar taak behalve, zoo mogelijk, de verkorting van den oorlog, en voorts de verspreiding van goede pacifistische begrippen onder het volk, welke buiten dit onderwerp vallen tweeërlei het herstel der door den oorlog verbroken internationale betrekkingen, het stellen der richtlijnen voor komstige vredesbesprekingen, om dat natrillende verdwazing, nawerkende oorlogs psychose, een vrede teweegbrengen, die reeds d^ kiemen van een nieuwen oorlog in zich draagt. Binnen de grenzen van het bereikbare is de nieuwere vredesbeweging zoowel in het een als in het ander zeer goed geslaagd, en het is niet te veel gezegd dat de N e d e r- landsche Anti-Oorlog Raad, hoezeer ook in ’t buitenland gesmaad en (wat erger is) binnenslands door velen met minachting of onverschilligheid bejegend, bij het tot een goed eind brengen dezer tweeledige taak vooraan heeft gestaan. Hoe gunstig steekt zijn houding af bij het tot dusver leege spectakel van het ffordisme” Sedert meer dan een half jaar echter heeft de A.-O. R., hoewel voortwerkend, zijn inter nationalen arbeid belemmerd gezien door op zettelijke en volstrekte tegenwerking. Van Franscbe zijde bijv, wordt elk streven zijner zijds éénvoudig belet. Het Zwitsersche studie- congres, dat reeds geheel was voorbereid tegen December, is door de Duitsche en de Franscbe overheidspersonen voorloopig onmogelijk ge- toe is de zaak niet opgehelderd. Tel. De «Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: De voorname dochter. Workum. Gistermiddag vond men het echt paar Lentz bewusteloos door het gebruik maken van briketkolen ter verwarming in een gesloten vertrek. Door spoedig geroepen geneeskundige hulp mocht het gelukken, het bewustzijn weder op te wekken. De toestand is bevredigend. O. N. Franeker. In de deze week gehouden vergadering van de Anti-revolutionaire Kies- vereenigingen in het Staten-district zz Franeker” is besloten om met de andere rechtsche par tijen samen te werken bij de a.s. verkiezingen en tevens om, als de linksche partijen ook samenwerken, 5 candidaten te stellen, t.w. 2 Anti-revolutionaire, 2 Christelijk-Historische en 1 Roomsch-Katholieke. Tot Anti-rev. can didaten werden gekozen de heeren mr. D. Okma te Leeuwarden, aftredend, en B. Anema te Minnertsga. Fran. Ct. Ja, met recht een droevig schouwspel, als men langzamerhand achter elkaar al die mooie plekjes vlak in de nabijheid der stad ziet sloopen, die jaren lang in de lente, als overal de nachtegalen zongen, en in den zomer, als het onder die boomen zoo heerlijk koel was, voor velen met ons een bron van groot en zuiver natuurgenot geweest zijn. En als het nu nog móéstAls er nu nergens elders bouwgrond te vinden was, of de ver- koopers dier boomen het geld dringend noodig hadden Maar tien tegen één is het dat die hevelgrond om de stad, straks geheel ont- boscht, jaren lang braak liggen blijftterwijl die verkoopers over het algemeen groote grondeigenaars zijn en het wezenlijk wel buiten het bedrag van dat omgekapte hout stellen kunnen. Maar ondertusschen verliezen we langzamerhand alles wat hier onze naaste omgeving zoo aantrekkelijk maakte. Eerst werd de dus genaamde zeeplantage aan de Schelde omgehakt. En nu moet het heerlijke bosch achter den toren van de waterleiding met zijn dicht begroeide heuvels, en daarop hier en daar tusschen het hout door te genieten vergezichten er weer aan gelooven. En niemand, die er wat tegen doen kan. Och, dat er dan toch niet een Rijkswet is om zulk een vanda lisme onmogelijk te maken! Een gestoorde bruiloft. Te Clinge (Zeeland) vertoefde naar te Tel. meldt, sinds eenige maanden een Belgisch militair, die uit het interneeringskamp te Harderwijk had weten te ontvluchten. Waar hij zich aan de gedwongen gevangenschap had weten te onttrekken, begaf hij zich te Clinge vrijwillig in een andere, namelijk in die waarvan Amor de rechter is. Deze week stapte hij in ’t huwelijksbootje, maar welk een ontgoocheling, toen een uurtje na de kerkelijke inzegening van het huwelijk twee maréchausée’s het jonge paar reeds weder scheidden en de man naar Harderwijk werd overgebracht, zijne jonge gade in- Clinge achterlatende. Schoenenmis. Eenige groote stoomschoenfabrikanten uit ons land zijn voornemens in Amsterdam een schoenenmis (jaarmarkt) te houden. Alles wat op het gebied van de schoenindustrie hier in het land wordt vervaardigd, zal worden geëx poseerd. Maasbode. Een vergeten portefeuille. Hedenmorgen liet te Amsterdam een pas sagier in lijn 11 zijn portefeuille met f4200 liggen. Toen hij zich later bij den wagen ver voegde om van de vermissing aangifte te doen, kon de conducteur, die de portefeuille intus schen had gevonden, hem het vermiste ter band stellen. De overgelukkige passagier beloonde den vinder met een biljet van f 25. Alg. H. De Friesche bakkers hebben besloten den minister te verzoeken toe te staan, dat na 24 dezer naast het bruin brood ook mag worden gebakken klein wittebrood van een gewicht tot een maximum van 65 gram gaar gebakken, tegen een minimumprijs van 3 ct. per stuk, zulks ook in het belang van het personeel, waarvoor anders niet voldoende werk zou zijn. Algemeen werd de noodzakelijkheid betoogd om het stelsel van de broodkaarten op te heffen en bij de nieuwe regeling het bruin brood te verstrekken tegen een uniformen lagen prijs. Nog niet secuur. De nieuw gelegde nooddijken bij Monni kendam blijken nog niet al te secuur te zijn, aangezien het blijkt, dat niet alleen water naar binnenstroomt, doch dat ook groote ge tallen spiering eens een kijkje komen nemen in den polder, alwaar het werkvolk spoedig een bakzoodje te pakken had. Men moet het nuttige maar aan gename weten te pareu. Wellicht is er nog een scbelvisch, een I visch enz. Broodvoorziening. Men meldt aan de N. R. Ct.: Een niet te verwaarloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande gebrek aan tarwe, is de belangrijke broodvoorziening van de Belgische grensplaat sen, waaronder ook Luik, door de bakkers van de Nederlandsche grensgemeenten, van Rozendaal tot Maastricht. Wekelijks gaat er één millioen K.G. brood naar België, waar voor 13.000 baaltjes tarwemeel benoodigd zijn, of 6.5 pCt. van de hoeveelheid meel, welke wekelijks voor de broodvoorziening van ons eigen land verbruikt wordt. Van de zijde der bakkerspatroons is hierop bij de bespre king, welke Zaterdag gehouden werd met den directeur van het Rijks-graanbureau gewezen. Een zonderlinge geschiedenis. Den 25sten Maart heeft de heer C., hoofd agent van Lotisico, te Amsterdam, als post pakket een sigarenkistje met geldswaardigen inhoud naar bet hoofdkantoor van Lotisico in den Haag gezonden. Hij was, naar hij ons verzekerde, juist naar het postkantoor geweest om dit pakje te verzenden, toen hij uit den Haag werd opgebeld en men hem vroeg, waar zijn afrekening bleef; bij antwoordde, zooeven f 3500 en uitgelote premiebewijzen, in 't geheel f 4069 aan waarde, te hebben verzonden. Een week lang kreeg de heer C. geen bericht van ontvangst uit den Haag. Vrijdag 31 Maart werd hem medegedeeld, dat het pakje onge schonden doch ledig was aangekomen. De verzender zeide het pakje niet te hebben aangeteekend en evenmin de nummers van het verzonden bankpapier te hebben opge schreven; drie getuigen, een bediende, een overbuur en een kennis, die juist aan’t loket stond, hebben hem echter het geld in het pakje zien doen. Hij heeft daarop, gelijk ge zegd, zelf het pakje naar het postkantoor gebracht. nu 'Hl I Bolsvardsehe Courant I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1