ïïïenws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I I III I 5 1916. No. 34. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 65ste Jaargang. i L ZOMER T IJ I). p Donderdag 27 April. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. Bin- van 1 Aan de Leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hoogedelgestrenge Heeren, maar hotels F INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. eene algemeene staking bij ont- gedeelte hunner. De broodvoor- ons land wordt daardoor ten van het daarvan in de woning van een vriend. Hij is weer naar het kamp overgebracht. De woning van den vrie.nd te Haarlem is geheel ontsmet, eveneens een gedeelte van het politiebureau waar de verdachte vertoefd heeft. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij met de stoom tram paar Haarlem gereden is, en daar met de N. Z. H. T. M. tot de Anegang getrokken is. Aan de tramdirectie is daarvan door de politie kennis gegeven. Alg. H. Gezouten varkensvleesch. Het Ned. Landb. Wbl. meldt, dat te Winters wijk varkens worden gekocht om in te zouten, met het doel, het mogelijk te maken, althans een deel van den grooten voorraad op te ruimen. Mocht aan het einde der volgende er plaatsen zijn waar geen Een tegenvaller In het vooruitzicht, dat het voor de Hollandsche Jantjes te Harderwijk een ver velende Paschen zou worden, nu zij wegens het niet krijgen van verlof niet mochten weggaan, kwam het vrouwelijk geslacht tot hen, en zoo zag men in de Paaschdagen menige teedere ontmoeting aan het station. Doch eenige militairen hadden er iets anders op bedacht. Door een sergeant was een groote boottocht naar Amsterdam op touw gezet. De impressario verspreidde circulaires met in- teekenbiljetten en spoedig waren er een paar honderd liefhebbers voor dit uitstapje te vinden. Een motorboot uit Amsterdam, daar voor gehuurd, kwam Zaterdagavond de haven binnen en juist was men bezig aan ’t opladen van den noodigen mondvoorraad en ettelijke vaatjes bier, toen het militair gezag voor een en ander een stokje stak, omdat znlk een groote uittocht, al was het dan niet met den trein, in strijd werd geacht met het verbod van den Opperbevelhebber. Den kapitein van de boot werd aangeraden, maar weer spoedig heelemaal alleen terug te varen, daar het niet zou g»an. Begrijpend, dat ’t. zelfs op Paschen, met het militair gezag slecht eieren eten is, koos hij dan ook maar, hoewel na veel sputteren, het ruime sop. Alg. tl. daarom zullen wij dit uur het 13de moeten noemen. Rekenen wij maar alleen met de geboorten en sterfgevallen, die zich aan geen zomertijd storen, maar wel zullen maken dat men bij den zomertijd den normalen tijd moet handhaven. Hoe zullen bijv, de geboorten en sterfgevallen te boeken zijn, die 30 April ’s avonds 11 uur (normalen tijd) en in het tweede twaafde of 13de uur ’s nachts van 30 September, terwijl de klok stil staat, plaats hebben? Volgens zomertijd op 1 Mei en 30 September, volgens normalen tijd op 30 April en 1 October. Het wil ons derhalve toe schijnen, dat men op de secretarieën van gemeentehuizen, voor dergelijke gebeurtenissen wel degelijk aan den normalen tijd zal moeten vasthouden. Met de gemeentehuizen zullen er tamelijk zeker, nog andere inrichtingen zijn, die in hetzelfde geval verkeeren. Maar! daar mede zullen wij twee tijden hebben, waarvan natuurlijk slechts één, wettelijk kan zijn. En zoo zullen zich allerwaarschijnlijkst andere zwarigheden voordoen, die nu nog niet te voorzien zijn, maar het raadzaam maken, de zaak eerst goed te overwegen en het spreek woord in toepassing te brengen: Bezint eer gij begint.” A. V. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Met angstvallige zorg heeft de Regeering er steeds voor gewaakt, dat de arbeiders in de groote meelfabrieken niet werkloos be hoefden te worden wegens stopzetten van het maalbedrijf. Volgens de meening van bijna alle deskundigen is het huidige tekort aan tarwe en meel te wijten aan deze zorg, die den invoer van tarw'e deed verkiezen boven die van meel. Toch hadden de groote meelfabrieken, kapitaalkrachtige ondernemingen zijnde, die tijdens den oorlog tijden van goede winsten hebben meegemaakt, beter kunnen zorgen voor hunne 840 arbeiders, dan thans de Nederlandsche Bakkerij heeft te doen voor c.a. 6000 bakkersgezellen, zijnde aanzienlijk minder dan het vierde deel van het aantal arbeiders in het broodbakkersbedrijf. Een van de eerste bezwaren, die door de laatste Ministers van L., H. en N. inzake maatregelen in ’s lands belang te nemen ge opperd werden, was steeds om de bedrijven zoo weinig mogelijk te ontwrichten. Een hoogst-ernstige strijd dreigt uit te breken. Vele bakkers zullen niet in staat zijn aan de eischen van den Minister te vol doen en zullen tot ontslag van personeel en dientengevolge door het verstoken zijn van regeeringsmeel tot algeheele sluiting van hun bedrijf moeten overgaan. De bakkersgezellen dreigen met slag van een ziening van ernstigste bedreigd. Met den meest mogelijken klem dringt daarom het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Bakkersbond er op aan, dat dit dreigende gevaar binnen onze grenzen, ver oorzaakt door de volmaakt willekeurige en op geen enkelen wettelijken of gewettigden basis berustenden maatregel van den Minister van L., N. en H., worde voorkomen. Het verzoekt daarvoor Uwe medewerking en steun, het aan U hoogedelgestrenge over latend daarvoor den vorm te kiezen, welke U wenschelijk en in ’s lands belang acht. Het Centraal Bestuur van den Nederl. Bakkersbond. G. SLAGT, Voorzitter. G. J. BOKHORST, Secretaris. Amsterdam, April 1916. Mijneheeren, Door den maatregel van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om vanaf den 24sten April het bakken van wit brood geheel te verbieden, met uit zondering van het brood bestemd voor zieken, wordt de Nederlandsche bakkerij zeer ernstig getroffen. De vervaardiging toch van het wit brood en speciaal van het klein-en 1 oxebrood levert den bakkers het grootste deel hunner bedrijfs winst op, zoodat zij na 24 April, verstoken zijnde van winst op deze broodsoort, een bij zonder zwaren tijd tegemoet gaan. Bovendien is Jiet te verwachten, dat de verkrijgbaarstelling van het minder gaarne gegeten bruinbrood het broodgebruik zal doen dalen, evenals dit goed merkbaar was in de laatste helft van het jaar 1914. Zal dus door deze beide invloeden het be staan der broodbakkers zeer ernstig worden bezwaard, nog een tweede gevaar dreigt op te treden door bovengenoemden maatregel. De vervaardiging van uitsluitend één soort brood vereischt veel minder arbeidskrachten in de bakkerij dan in gewone tijden daarin werkzaam zijn. Juist het bakken van het klein- en luxe-brood vergt veel arbeid. Ten gevolge dus van den maatregel van den Minister van L., N. en H. zou dus ruim een vierde gedeelte van het bakkerspersoneel buiten werk komen. Reeds zijn in enkele groote bakkerijen de arbeidscontracten opgezegd. Bij eene bespreking, die door Minister Posthuma Dinsdagmorgen aan eene Commissie van bakkerspatroons was toegestaan, heeft de Minister de bakkers bedreigd met onthouding van regeeringsmeel, indien zij er toe zouden overgaan personeel te ontslaan. Naar aanleiding van bovenvermelde feiten wendt zich het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Bakkersbond tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal om een krachtig protest te doen hooren tegen dezen volstrekt onwettigen dwangmaatregel, die een hoogst ernstige inbreuk is op de rechten van den werkgever. Het verbod om personeel, dat in het bedrijf overbodig is, te ontslaan beteekent eene nieuwe phase in de Staatsbemoeiingen, waarvan zeer zeker geen antecedent te vinden zal zijn. Het Centraal Bestuur van den Ned. Bakkers bond zal zeker de laatste zijn om het goed te keuren, dat de noodlottige gevolgen van de graan voorziening voor een groot deel van het bakkerspersoneel werkloosheid en broods- gebrek mee zouden brengen, doch ook kunnen in geen geval de lasten, tengevolge eener min gunstig verloOpen graanvoorziening, worden gelegd op de schouders van de Nederlandsche bakkerspatroons. Temeer klemt dit, daar de broodbakkers hier te lande voor het meerendeel bestaan uit kleinere middenstanders, wier bedrijven reeds jarenlang tot de minst bloeiende groep van den middenstand moet worden gerekend. fll Naar wij uit Die Vhrmacher Woche lezen, heeft de Duitsche Bondsraad besloten, dat van 1 Mei tot 30 September 1916, inpiaats van den Middel-Europeeschen tijd, die door de Rijkswet van 12 Mei 1893 als wettige tijd is aangenomen, de gemiddelde zonnetijd van 30 lengtegraden, Oostelijk van Greenwich zal gelden. Dit beteekent, dat over genoemd tijdperk alle uurwerken een uur vooruit zijn te zetten. Reeds 30 April 1916,des avonds 11 uur zal de nieuwe tijd intreden, om 30 Sept. 1916 weer te eindigen, door dien dag met een uur te verlengen, zoodat 1 October 1916, de Middelbare tijd weer maatgevend zal zijn. Naar dit besluit blijven dus alle dagelijkscbe gewoonten en bezigheden gelijk, bijv, het uur van opstaan, het begin der werktijden, het uur voor het middagmaal enz. Het hoofd doel, hetwelk bij dit besluit heeft voorgezeten, is gas- en petroleumbesparing, daar met het invoeren van den zomertijd de dag een uur wordt verlengd, d.w.z. het des avonds een uur langer licht zal zijn. Voor het geheele Rijk zal dit een besparing beteekenen die millioenen Mark zou bedragen en voornamelijk in dezen oorlogstijd van veel belang moet zijn. Evenwel is de Deut. Uhrm. Zeitung over den genpmen maatregel niet best te spreken. Zij hoopt dat de Duitsche zomertijd zich niet als een Duitsche dwaasheid zal ontpoppen en zegt: Men overwege tot welke verwarringen deze maatregel moet leiden en hoeveel gernak- keiijker men hetzelfde doel had kunnen be reiken door, zooals voor de meeste scholen in Duitschland sedert tientallen jaren gebruikelijk is, aan alle Staatsinstellingen, fabrieken en bedrijven, de kantoor- en werkuren, gedurende den zomer, eenvoudig een uur vroeger te laten beginnen en eindigen, waarbij dan nog een vervroeging van het sluitingsuur van bier- en koffiehuizen enz. zou kunnen komen. Dat met deze in elk geval zeer gewaagde proef, sommige bewoners, bijv, die van bet Westelijk grensgebied, anderhalf uur uit hun astronomischen tijd worden gerukt, en spoedig zal blijken of de bij deze proef opgedane ervaringen van dien aard zijn, dat zij den maatregel aanbevelen, om alle jaren herhaald te worden. Naar nu de N. R. Courant verneemt, hebben de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, onze Regeering voorgesteld, in navolging van Duitschland, ook hier te lande een zooge- naamden ^Zomertijd” in te voeren. De Maat schappij van Nijverheid, het Gemeentebestuur van Utrecht en misschien meer anderen, hebben dit voorstel ondersteund en door het kamerlid, den heer Van Doorn, werd een desbetreffende vraag tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht. Op deze vraag heeft, altijd volgens de nieuwsbladen, de Minister geantwoord dat ,zeen wetsontwerp tot vervroeging van den wetlelijk vastgestelden tijd met één uur, gedurende den aanstaanden zomer, het Departement van nenlandsche Zaken heeft verlaten.” Naar deze gegevens te oordeelen, schijnt het dus zeer waarschijnlijk, dat het voorstel wordt aangenomen en wij bij de vele tijd- soorten die wij reeds kennen een nieuwe, ons tot dusverre onbekenden tijd te verwachten hebben, waarvan \wij bij ondervinding niets weten. Van dezen tijd schijnt men zich over het geheele land veel te beloven en het kan niet ontkend worden, dat hij zijne voordeelen zal hebben, maar of hij in de praktijk aan de gedacbtenloos opgeschroefde verwachtingen zal beantwoorden, zal hij zelf moeten leeren. Zoo bijv, is het wel heel eenvoudig de klokken een uur vooruit te zetten, maar daarmede krijgen wij 29 April een dag van 23 uren en missen wij een uur, het elfde, waarin bijgevolg niets kan gebeuren, terwijl wij daar entegen bij het sluiten van den zomertijd, 30 September, een dag van 25 uren zuilen hebben, met een uur, het twaalfde, dat twee maal zoo lang zal zijn als een gewoon uur en waarin dan ook tweemaal zooveel kan voorvallen. Bij den afloop van 30 April zal men, zoodra de klok 11 uur wijst, haar op 12 uur moeten zetten en daarmede een kunst- matigen middernacht scheppen,diegeen midder nacht is. In den nacht, waarin 30 September afloopt, zal men daarentegen om 12 uur de klok een uur stil moeten houden, om 1 October weer op streek te zijn, en met den normalen tijd overeen te stemmen. Maar met de klok stil te houden, staat de tijd nog niet stil en van Mocht week blijken, dat afzet gevonden kon worden tegen behoorlijke prijzen, dan verzoekt het Bureau Nederlandsch Landbouw-Comité bericht. Consenten tot uitvoer kunnen nog niet gegeven worden, noch voor varkensvleesch, noch voor scbapenvleesch. Gevecht aan de grens. Men meldt uit Vlissingen aan het Alg. H.: Nadat in den nacht van Zondag op Maandag velen door hevig schieten in hun slaap waren gestoord en het springen der granaten goed zichtbaar was, werd, na een vrij stillen morgen, gistermiddag opnieuw een ongekend hevig schieten waargenomen van bijzonder langen duur. De schoten volgden elkaar bijna zonder ophouden. Op den Boulevard zag men zelfs bij dag lichtstralen. Van O.-Terschelling wordt gemeld: Met de landbouwwerkzaamheden vlot het tot heden hier niet best. In plaats van droogte, die in Maart goud waard is voor den landman, kwam de regen niet van de lucht en zijn opvolger in de reeks der maanden maakt den bodem natter dan nat, zoodat de grondbe werking vooral op de lage landen moest uit gesteld worden en een periode van 14 dagen droogte den bouwboer thans hoogst welkom zal zijn. En de veehouder, die zijn niet al te grooten hooivoorraad met den dag ziet slinken, voedt al geen anderen wensch, dan zijn tweelingbroeder, de landbouwer. Een beetje droogte, een scheutje warmte, een mild zonnetje en de grasvelden staan dra gereed het vee op de stallen te gast te noodigen op hun heerlijk groen en krachtig kruid. x N. Harl.' Ct. Gevolgen eener aanrijding. Op den Amersfoortschen Straatweg bij Naarden reed een wielrijder in vliegende vaart achter een auto. Plotseling sloeg de auto een zijweg in, waardoor de wielrijder tegen den weg slingerde en het rijwiel geheel vernield werd. Toen ontspon zich een heftige woorden wisseling over schadevergoeding. Een vriend van den wielrijder sprong, nadat de automobilist reeds f 10 schadevergoeding had gegeven, op de auto, greep het stuur en dwong tot stil staan. Daarna werd de eigenaar gedwongen nog f 25 schadevergoeding te geven en kon na lang oponthoud eindelijk vertrekken. Alg. H. Sneek, 25 April. Wat te voorzien was, wordt nu reeds voor goed bewaarheid onze huismoeders, die op medisch advies wit brood mogen laten halen bij den door hen opge geven bakker, klagen reeds steen en been dat ze zoo ver moeten loopen om ’t brood thuis te krijgen. De broodkarren, die ’t niet meer mogen slijten aan de deur der klanten, zijn er echter veel minder aan toe. Ze mogen alleen regeeringsbrood, koek en beschuit pre- senteeren. Op ’t eerstgenoemde wordt 1 ct. door de stumpers verdiend, op koek en beschuit al niet veel meer. ’t Is daarom te rijmen dat voor dit soort menschen Engelands roede meer treft dan voor hen, die zich een eindje loopen moeten getroosten, om daarvoor een voorrecht boven vele anderen te genieten. Sneek, 25 April. In de heden avond ge houden jaarvergadering van de Zeilvereeniging »Sueek” werd z. h. st. besloten, den grooten zeilwedstrijd in Aug. a.s. als naar gewoonte te houden. Sneek, 25 April. De aanvoer van kievits eieren overtrof heden dien van de vorige week met een goeie 1000. In ’t geheel werden bier aangevoerd vanaf 28 Maart tot en met heden ongeveer 40.000 eieren of 5000 ruim minder dan ’t vorig jaar. De hoogste prijs was in 1915 80 ct. Van dit jaar 30 ct. minder; de laagste kwam in beide jaren vrijwel overeen, nl. 10 ct. De meeste eieren gingen naar Engeland, Duitschland kreeg er maar weinige. Ook in voorname hotels van ons eigen land werden groote partijen afgezet. Een gevaarlijk passagier. Zaterdagavond ontving de commissaris van politie te Haarlem de telegraphische mede- deeling van den commandant van het kamp te Waalsdorp, dat iemand uit Haarlem zich verwijderd bad uit een der barakken voor verdachte lijders aan nekkramp. De man werd daarop door de Haarlemsche politie opgespoord Bolswardsclie Courant b| I I p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1