ïïieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. V Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916, VerscHijnt Donderdags en Zondags. No. 35. 55ste Jaargang. I I I ft VOOR Zondag 30 April. Afzonderlijke Grootscheepsvaarwater. Bolsward sym- 1 'A De Gas nemen als melksalons Die allen, Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 27 April 1916. een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den het loon der f 465 tot f 546 een auto-snelheid. drank bevangen dat hij niet krijgen. Vreemde eenden. in Friesland vinden tegen- eenden-eieren, die veel grooter gewone en niet blauw, maar Het blijkt, dat deze kennisgeving aan- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Eierzoekers woordig vele zijn dan de wit van kleur zijn, eieren afkomstig zijn van vreemde eenden, veel zwaarder gebouwd en met lichte veeren, in plaats van bruinachtig. Men wil, dat deze wilde eenden uit Westelijk Rusland zijn en door, de oorlogsactie aldaar zijn gevlucht. A. R. CU In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. De heden gehouden Raadsvergadering had een korte agenda, maar er ging zooveel aan vooraf, dat het portaal grooter was dan de eigenlijke zaal ja wij zouden al schrijven: ’t werd een kind met een waterhoofd, maar dat zou niet juist zijn, want wat vooraf ging was belangrijker dan de agenda, en dus dat het hoofd wat groot uitviel, was geen gebrek te noemen. Wij znllen alleen noemen: de subsidie van het Rijk is toegestaan voor den woningbouw de gemeente verkocht een huis aan de Gasfabriek tweegeargumenteerde adressen om de kermis te doen doorgaan een adres in de Friesche taal, een unicum voor zoover mij bekend en nog heel wat meer ingekomen stukken doch ik zal in het kort alles in volgorde even meedeelen. Twaalf leden waren tegenwoordig. De heer Oosterbaan was er niet. De notulen werden zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring der wijziging van de Gemeen te- begrooting en der tijdelijke geldleening, b. Missive van den Minister van Binnenl. Zaken, berichtende dat aan de Gemeente een Rijksvoorgchot wordtverleend van f 11.750 voor grondaankoop op 75 annuïteiten en f86.000 voor den bouw van 46 woningen op 50 annuïteiten, en een jaarlijksche bijdrage van f 422.30 zijnde de helft van het tekort op de exploitatierekening. De rente- standaard is n.l. hooger dan waarop gerekend is en bedraagt 41/2 pCt. terwijl was gerekend op 37/8. B. en W. zullen dan ook trachten daarin, althans voor den eersten tijd, nog vermindering te krijgen. De missive werd voor genomen. c. Missive van de Commissie van den weg BolswardHarlingen, behelzende een voorstel tot pensioenregeling van de ambtenaren en werklieden, die bij dezen weg betrokken zijn. d. Adres van denChr.Nat.geheelonthouders- bond afd. Bolsward, verzoekende te besluiten dat in de nieuwe wijk der stad geen tver gunning” zal worden verleend. e. Adres van de Kermisvakvereeniging, resideerende te Leeuwarden, om de kermis te doen doorgaan, omdat het niet houden van kermis is een schadepost, lo. voor de houders van kermisgelegenbeden, 2o. voor de Gemeente kas, 3o. voor vele neringdoenden in de Gemeente, terwijl vele ingezetenen wel kermis willen houden, getuige dat zij een vorig jaar de kermis op plaatsen waar die gehouden werd, gingen bezoeken. f. Adres van talrijke ingezetenen, ver zoekende dit jaar de kermis te doen doorgaan, op grond dat daardoor het vreemdelingen- bezoek bevorderd wordt, een bron van inkomsten is voor de gemeentekas, voor de jeugd en ook ouderen het een gewild volksfeest is, dat op plaatsen waar zij dit jaar gehouden werd, het een heel ordelijk verloop bad, en de finan- tieele toestand op het platteland gunstig is, zoodat men zich wel een uitspanning kan veroorloven. g. Een adres van?? ja door ’t verrassende Friesch heb ik ’t niet verstaan maar ver zocht werd dat een van de nieuwe straten die nu aangelegd worden, zal genoemd worden naar Gysbert Japiks. Al zullen er velen geweest zijn, die voor de beide Paasch-dagen geen uitgaane-plannen hebben gemaakt, toen het den dag daaraan voorafgaande maar steeds regende en regende, dit aantal moet toch zeer klein genoemd worden bij datgene, dat een der feestdagen of beide er op uitgetrokken, de groote stad voor eenigen tijd ontvloden is, om buiten in boseb, op hei of duin in de vrije natuur landelijke verpoozing te zoeken. Het stond er allesbehalve aanlokkelijk voor; regen, wind en kille koude. Dat schrikt af, vooral wanneer men zich voorgenomen heeft, zijn vrijen tijd te besteden om eens echt «buiten” te zijn. En daar heeft de bewoner van de groote stad zulk een behoefte aan. Bieden de verscheidene stadsparken door hun schoonen aanleg zeker een goede gelegenheid om eens buiten de «groote stadslucht” te zijn, het is natuurlijk toch niet je ware. Wat is er zaliger dan een heelen ganschen dag te dwalen door bosch of over de hei, te genieten van een dolce far niente in het gloeiend heete duinzand, zoo languit, waar je ligt te braden in heerlijke zonnebranding I Nauw hadden de Amsterdammers, lang slapers als ze evenwel toch nog zijn, bemerkt, dat het een mooien zonnedag zou geven, of ze zwermden uit, met boot, trein of tram. En vooral Haarlem, de bloemenstad en hare liefelijke omgeving waren het groote attractie- punt. Bij honderden was het dan op den morgen zeer druk. h. Voorstel van de Commissie weg BolswardHarlingen om wegwerkers te verhoogen van per jaar, en tevens om aan twee hunner een toeslag te geven. i. Adres van de Wed. J. Lammertsma, verzoekende, nu haar man is overleden, en zij op hoogen leeftijd, zonder middel van bestaan zijnde, eenige toelage van de gemeente te mogen ontvangen. j. Adres van den héér A. Banning, stads geneesheer, verzoe.kendexherbenoeming als zoo danig. Al deze adressen werden gesteld in handen van B. en W. om advies. k. Voorstel van B. en W. om het huis bij dé gasfabriek, bewoond door de Wed. Wijnia, over te doen aan de Gascommissie. Dit huis is indertijd aangekocht om het voor die.fabriek beschikbaar te hebben. commissie wenscht het over te woning voor den fitter. De Voorzitter verzocht met het oog op 12 Mei urgentie voor de behandeling. Hiertegen heeft men geen bezwaar. De heer Terhenne merkt op, dat wanneer de Gemeente eigendommen verkoopt, de op brengst moet worden belegd op ’t Grootboek, en daarvan is de rente niet hoog. Hij vraagt of het dan voor de Gemeente niet schadelijk wordt? De Voorzitter antwoordt dat de huurprijs f 125 is. Rekent men voor onderhoud f 25, dan brengt het f 100 op. De koers is thans dat de rente op 4 pCt. gerekend kan worden dat wordt van den prijs f 2400 dus f 96. De heer Keikes vraagt of de gasfabriek, die gemeente-eigendom is, dat kan koopen, en waaruit dat dan betaald wordt? De Voorzitter antwoordt hierop dat het pand gemeente-eigendom blijft, en dus nota- rieele overdracht niet noodig is, doch het huis wordt dan beheerd door de Gascommissie. Na verdere bespreking wordt de overdracht goedgekeurd. l. Het verslag van de bemoeiingen der Gezondheidscommissie. Ter m. en honderden zijn de dagjes- menschen dan ook vervoerd en tot zelfs iaat in den middag, toen anderen alweer aan huis- toe-keeren dachten, vertrokken van uit Amster dam nog stampvolle trams en treinen in de richting Haarlem. Daar is geprofiteerd, daar is het cosmopo- litisch hart, dat juist door zijne stiefmoeder lijke bedeeldbeid aan natuurgenot, zoo’n groote behoefte heeft aan wat natuur, echte zalige natuur, opgehaald. De electrische spoor bijvoorbeeld naar HaarlemZandvoort moest zijn geregelden treinenloop laten varen en deed bare treinen qu in beide richtingen maar af en aan rijden. Echter ze had goede maatregelen getroffen om zooveel mogelijk het publiek in de gelegen heid te stellen van hare vervoermiddelen ge bruik te maken. Op het Spui te Amsterdam, waar zij afrijdt, stonden de passagiers bij vieren en file opgesteld, in de rij gehouden door eenige agenten van politie. Reed er nu een trein voor, die soms wel uit drie a vier groote waggons geformeerd was, dan werd een aantal passagiers afgeteld, bijvoorbeeld een vijftig. In den wagen was dan weliswaar plaats voor zestig, doch de openblijvende plaatsen een (jrootscheepsvaarwater. Bolsward sym pathiseert met de verbetering der vaart en indertijd is daar dan ook f 20.000 door deze Gemeente aan besteed, waarvan nog f 12000 moet worden afgelost. De afschaffing der tol bij die brug heeft voor onze Gemeente niet het belang om daarvoor het offer te geven om ook de tolheffing te Nijezijl daarvoor prijs te geven. De heer Eisma zou ’t toch betreuren, dat de brug het Wolsumerketting de verbetering der vaart eigenlijk belemmert, en hij zou wel willen dat men conferentie met Wijmbritseradeel hield. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat Wijmbritseradeel de brug, naar in ’t adres staat, zal verbeteren, maar overigens wil ‘die Gemeente nog een stap verder gaan, door ook de tolheffing daar op te heffen als Bolsward dat wil vergoeden, of indien wij de tolheffing Nijezijl laten vervallen en dat vinden B. en W. niet goed, daar kunnen zij niet in meegaan. De heer Eisma dankt voor die toelichting en het advies B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5 Adressen en voorstel B. en W. tot ver lenging ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. adviseeren om de ingekomen verzoeken om verlenging van den termijn van onbewoonbaar verklaarde woningen in te willigen mits voor den duur van uiterlijk 6 maanden. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De openbare zitting wordt geschorst. Amsterdam en de Paschen. hield men gereserveerd voornamelijk voor de volgende halten in de stad, Raadhuisstraat, Westermarkt en Rozengracht. Deze goede maatregel voorkwam een dringen van passa giers en allicht daaruit voortvloeiende onorde lijkheden. Het kwam nu wel voor, dat bij de eerstvolgende halte de resteerende plaatsen direct alle bezet werden en moesten de pas sagiers op de volgende stopplaatsen lijdelijk aanzien, dat een trein hen voorbij ging, ja zelfs dat ze soms meer dan een half uur zoo moesten blijven staan wachten eer zij inge laden konden worden, doch bij een derge- lijken toevloed van reislustigen is het nu eenmaal alleman niet naar den zin te maken. Op feestdagen en dan bij geschikt weer kan men zoo iets verwachten; het beste is dan ook hier in ’t onvermijdelijke te berusten, waarmede men dan een bedorven humeur en een dito (wat allicht een gevolg is) uitgaans dag voorkomt. In Haarlem weldra ook zeer druk. Wat niet per tram of trein was gekomen, kwam, en dit gedeelte is zeker ook niet gering, per fiets. Ook het aantal auto’s en motorfietsen was niet weg te cijferen. De cafe’s, restaurantsen maakten dan ook goede dagen. ze trokken door de stad om daarna zich te verspreiden in zoovele richtingen. De venters, die zich met hunne karren met snijbloemen als narcissen en byacinthen aan den kant der wegen hadden opgesteld, maakten blijkbaar ook een goed daggeldje. Want het behoort er nu eenmaal bij voor een groot gedeelte van «bollen-dag publiek”, vooral voor hen, die er per fiets op uitgetrokken zijn, na een bezoek aan die vermaarde streek naar huis te keeren, omhangen met slierten van bloemen. Dit is het cachet van den uittocht en ze wanen zich indruk te maken, wanneer ze dan weder binnen Amsterdams veste gekomen, door de drukke straten peddelen en iederen voorbijganger als 't -ware door al die helle kleuren der bekende Haarlemsche blommen, de overtuiging opgedrongen wordt, dat ze er op uit geweest zijn, wie weet misschien wel hoe vèr. Doch ook in de groote stad zelve was het merkbaar, dat het geen gewone Zondagen waren. Velen, die niet de stad ontvloden zijn, zochten hunne verpoozing op de ter rassen der cafe’s of flaneerden langs de zon- verlicbte straten. En er zullen weinig café’s geweest zijn waar tegen een uur of drie, vier nog een fatsoenlijk plaatsje aan de straat was machtig te worden. .Alles stond zoo plotse ling in het teeken van een komenden zomer, eindelijk ontvloden kachelwarmte en meer van dergelijk wintergedoe, waarvan men dan ook meer dan zijn bekomst heeft. R. BINNENLAND. Het levende lijk. Mijnwerkers, die naar hun werk gingen, vonden in de nabijheid van Staatsmijn Wilhel mina op den weg een man; in zijn onmidde- lijke omgeving lag een rijwiel. De man, die bewusteloos was, werd voor dood opgenomen en per ambulance-wagen naar de verbandkamer der mijn overgebracht. Allerlei middelen waren en werden aangewend, doch er waren geen teekenen van leven te bespeuren. Een geneesheer werd gewaarschuwd, en ook dezen gelukte het niet den man tot bewustzijn te brengen. Hij reageerde echter op een prik met een naald, doch aanstonds trad de staat van vprdooving weer in. Toen de dokter weg was, kreeg een der verplegers een idee, «als je niet maakt, dat je wegkomt”, dus dreigde hij met een flinken leeren riem in de hand, z/krijg je een pak op je baaitje, als ge het nog nooit gehad hebt”. Deze bedreiging hielp klaarblijkelijk, want plotseling sprong het levende lijk overeind, en verdween met De man was zóó door den geweest, dat men meende, meer het bewustzijn zoude her- Limb. K. visie. De rekening van de Bank van Leening. Ter visie om in de volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging gemeente begroeting 1915. Verschillende posten die de raming hebben overschreden, worden verhoogd, andere die er beneden bleven, verlaagd. De heer Eerdmans verzoekt inlichting trent de belangrijke overschrijding van post groot f 1900, betreffende de reiniging. De heer Kramer licht toe, dat dit werk is dat reeds in December was uitgevoerd, doch omdat met 31 Dec. het boekjaar werd afge sloten, dit op het volgend jaar geboekt moest worden. De voorgestelde wijzigingen en de af- en overschrijving wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. 2. Adres bewoners Harlingerstraat inzake afstand grond (met advies van Burgem. en Wethouders.) Het advies van B. en W. wordt aange nomen met algemeene stemmen. 3. Adres bewoners Eranekerend inzake ver betering trekweg met walbeschoeiïng (met advies van Burgem. en W ethouders.) Ook dit advies van B. en W. wordt aan genomen met algemeene stemmen. (Wat deze adviezen inhielden werd niet voorgelezen, zoodat wij niet weten wat omtrent punten 2 en 3 besloten is. De bewoners der Harlingerstraat verzochten een deel der straat voor hun huizen aan de gemeente in eigen dom en beheer over te doen, en die van 't Franekerend vroegen verbetering van de wal- beschoeiing en het pad naar en voor hun woningen. Denkelijk zijn de verzoeken inge willigd, maar zekerheid is er voor ons niet. De Raad heeft natuurlijk de adviezen ingezien en wist dus wat er aan de hand was, doch wij verkeeren daaromtrent in raadselen). 4. Schrijven B. en W. van Wijmbritseradeel omtrent tolheffing Nijezijl in verband met Wolsumerketting. Dit advies werd voorgelezen. Het behelst dat B. en W. zijn ingenomen met de voorgenomen verbetering van de brug ’t Wolsumerketting wijl die brug niet voldoet aan den eisch van Bolsvardsche Courant om- Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1