lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916, ööste Jaargang. Donderdag 11 Mei. Voor het Kantongerecht. Dr. BOS. e VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. Heerenveen f l l zomertijd Men heeft g .t r t e t e t den in... de brandkast! waren de geldswaardige veranderd. parket, vergezeld van I aan het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 5 Mei 1916. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. r nog uit Men meldt Alg. H.: Gisteren bezocht het den heer Hulsebosch uit Amsterdam, per auto de boerderij van Van der Goot te Sondel. De geheele boerderij werd aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, aan de brand kast vooral werd daarbij bijzondere zorg be steed. Ten slotte constateerde de heer Hulse bosch, dat de oogenschijnlijk ledige brandkast een dubbel plafond had, dat toevalligerwijze gevormd was daardat de bovenste ijzeren plank tijdens de verhuizing, waarbij de kast op haar rug was gelegd, naar boven was geschoten en beklemd was geraakt, waardoor niemand de plank miste en de kast ledig scheen te zijn. De bewuste Russische effecten hadden op de tweede plank gelegen. Anna Paulownapolder. Men schrijft aan het N. v. d. D.: De Oostpolder is nu ook drooggelegd. Het groote motorgemaal bij de van Ewijcksluis moest reeds eenigen tijd geleden worden stop gezet wegens te weinig toevoer van water; de kleinere hulpgemalen zijn reeds geborgen. Een treurigen aanblik levert dit voor weinige 'maanden nog zoo vruchtbaar deel van den polder op. Een dikke laag slib met een groot zoutgehalte bedekt de uitgestrekte vlakte, waarop nu zelfs het zeewier woekert. Van de boerderijen, die eenmaal de fraaiste en weelderigste van Noord-Holland waren, zijn nog slechts de geraamten of de bouwvallen over. De in het slib achtergebleven zeedieren veroorzaken een ondragelijken reuk, die uit den drooggelegden bodem opstijgt en door den Oostenwind over den Westpolder wordt ge waar het den bewoners nog niet geheel gelukt is, bun huizen van dienzelfden stank te bevrijden en menigeen de schadelijke ge volgen dier uitwaseming voor zijn gezondheid moest ondervinden. Het leven heeft in dit deel van den polder zijn gewone aanzien herkregen. Toch is men er niet hoopvol gestemd voor de toekomst. Het zoutgehalte van het ondergeloopen land is ook hier zeer belangrijk, vandaar, dat de landbouwer geen groote verwachting koestert van den oogst. De veehouders ondervinden de schade nu al. De weilanden, die in het vroege voorjaar mooi begonnen te groenen en zich vrij goed ontwikkelden, konden de warmte der laatste dagen niet verdragen en zijn geheel verdord. Verschillende veehouders moesten daarom reeds hun vee verkoopen. Het witlebrood-verbod. Het centraal bestuur van den Ned. Bakkers- bond heeft een adres verzonden aan; den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin wordt verzocht het verbod tot het bakken van wit brood op te heffen. In het adres wordt uiteengezet dat de bakkers door het verbod op hoogst ernstige wijze in hun bedrijf worden benadeeld. Er wordt op gewezen, dat vele particulieren zelf witbrood bakken en dat bovendien op vele plaatsen het verbod niet wordt opgevolgd. Aangezien roggebrood minder smakelijk is om te eten met bruin brood, vermindert ook het debiet daarvan. Het bestuur is van oordeel dat de voor raad tarwebloem bij grossiers en bakkers zoo groot is, dat daardoor het bakken van wit brood gedurende verscheidene weken mogelijk zal zijn. het algemeen belang. Een wraakneming. Te Culemborg heeft zekere N. v. W. over een paar stukken land, toebehoorende aan iemand, waarmede hij op niet al te besten voet stond, onkruid gezaaid. De gebruiker van dien grond had deze braak gelegd ter voorbereiding voor den nieuwen oogst, doch des nachts kwam zijn vijand en zaaide over ieder perceel ongeveer 2i/2 liter herikzaad, een zeer kwaad onkruid, dat zich in vele jaren, wellicht nooit weer uit het land laat verwijderen. De eigenaar van dat land diende een klacht in, doch de rechtbank te Tiel weigerde aan vankelijk daaromtrent een vervolging te ge lasten. Daarop voorzag de officier van justitie zich tegen die weigering in hooger beroep en thans heeft het Gerechtshof te Arnhem alsnog een vervolging bevolen en de zaak naar de openbare terechtzitting der Tielsche rechtbank verwezen. Kermis in het zuiden. Zoolang de oorlog reeds duurt, was er van kermishouden in het in staat van beleg ver klaarde gebied van Noord-Brabant en Limburg geen sprake meer. Thans echter heeft de commandant van het Veldleger toegestaan, dat de kermissen gevierd mogen worden in de gemeenten, welke op grooter afstand dan van vijf kilometers van de grens zijn gelegen. Wij lezen in Ons Noor den Zaterdagavond is te Scheveningen overleden dr. D. Bos, afgevaardigde der Tweede Kamer, dreven, voor het district Winschoten. Deze tijding zal ook in onze kringen met groote deelneming worden vernomen. Immers niets is ons liever dan het goede te waardeeren ook in den tegenstander. En dr. Bos was iemand, die alleszins aanspraak maken mocht op onze waardeering, een nobele figuur, man van kennis en karakter. Z’n kennis heeft hij in dienst gesteld van de Vrijzinnig-Democratische partij, in dienst ook van ons vaderland. En al was hij een politiek tegenstander, bet viel van hem niet moeilijk aan te nemen, dat hij handelde naar diepste overtuiging, het was onze beste mannen van Rechts een eer met hem den degen te kruisen, altijd in eerlijken strijd. Dr. Bos is een der eersten geweest, die op onderwijsbevrediging aandrong en men kan gerust aannemen, dat voor een deel de invloed, dien hij op zijn politieke geestverwanten oefende juist door zijn kennis en karakter, oorzaak is, dat de kans op bevrediging thans groot genoemd mag «orden. Als voorzitter der Staats-com missie heeft hij zeker veel er toe bijgedragen om den arbeid dier commissie, te doen slagen en wij gelooven gaarne, wat de heer Roodhuysen, lid dier commissie, in het Vaderland schrijftWie de eer gehad hebben onder zijn presidium den arbeid der Staats-commissie mede te maken, weten op hoe hoog standpunt hij zich ook in deze plaatste. Er ligt iets tragisch in, dat hij niet hjeft mogen beleven, dat de onderwijs bevrediging tot stand kwam, niet het einde van den scherpen politieken schoolstrijd heeft mogen zien, die vooral daarom boos was in zijn oog, wijl het onderwijs zelve er door niet op zoo hoog peil kwam als wenschelijk ware. In dr. Bos verliest de Vrijzinnig-Democra tische Partij, verliest de Linkerzijde een barer bekwaamste en nobelste figuren, verliest Neder land een man van beteekenis, die van andere beginselen uitgaande dan wij, met andere middelen dan de onze toch streefde en werkte voor het heil van zijn vaderland. Bij deze zitting was in functie onze nieuwe Kantonrechter Mr. Hofstee, en daar ook de Griffier weer op zijn post was, hadden wij het rechterlijk college bij ons Kantongerecht heden weer geheel compleet. Eerst waren aan dé orde een tiental over tredingen van kinderen beneden 16 jaren. Deze werden in besloten zitting behandeld. Het eerst in de publieke zitting kwam in behandeling de kwestie over ’.t landpad van Eemswolde naar Tjerkwerd. Deze zaak was den vorigen keer ook aan de orde geweest, doch werd toen uitgesteld om een nadere getuigen verklaring te hooren, vooral om den admini strateur dezer landerijen te hooren over dit punt van kwestie. J. H. te Eemswolde maakte 12 Maart j.l. x gebruik van het pad van zijn huis naar Tjerkwerd, niettegenstaande er borden waren aangebracht met het opschrift: VERBODEN PAD. Dat beklaagde zich niet stoorde aan dat verbod, vond zijn reden 'hierin dat hij meent gerechtigd te zijn om daar te loopen, daar er van oudsher altijd pad is geweest van zijn huis naar het dorp. Het bekort den weg een heel eind, want anders moeten ze de reed langs naar den trek weg. De getuige M. de Jong van Oldeboorn is administrateur, en beweert dat vroeger werd toegèstaan over ’t land te loopen, doch van een recht was niets bekend, en daarom is het verboden, want een pad over het land ver oorzaakt altoos schade aan ’t grasgewas. De getuigen S. Dijkstra, P. Kamstra en Hein van den Berg worden ook gehoord. Dijkstra, de gebruiker van ’t land, heeft er bezwaar tegen dat over ’t land wordt geloopen. De twee anderen verklaren, dat zoolang hen mag heugen, dat pad altoos is gebruikt door de bewoners van de plaats waar thans bekl. woont. Om de hekken waren «omstappen”, waaraan men kon zien dat het als pad was ingericht. Op een terreinkaart wordt alles nagegaan en verduidelijkt, en ’t blijkt dat wel voorheen van dat pad gebruik werd gemaakt, doch niet dat er recht toe bestond. Iets wat oogluikend wordt toegestaan, is daarom nog geen recht. De heer Ambtenaar wijst in zijn requisitoir er dan ook op, dat een servituut of erfdienst baarheid niet verkregen wordt door jarenlang gebruik; indien daaromtrent geen schriftelijke of rechterlijke bewijzen bestaan, is er geen repht. Ook als een vorige eigenaar of gebruiker zooiets toestaat, is het daarom niet een ver- eischte dat de opvolger daarin bewilligt. De plaats is indertijd verkocht, zonder dat er bepaald werd dat dit land bezwaard was met dat pad. Het pad is ook niet geplaatst op den «legger”, zooals wel ’t geval is met het pad van Eemswolde naar Wolsum. Het komt daarom ZEd.Gestr. voor dat bekl. geen recht heeft van dat landpad gebruik te maken. Daar een vorig jaar deze zaak ook al eens aan de orde is geweest, en toen een heel lichte straf is geëischt, n.l. f 0.50 boete, zal de boete nu wat hooger worden gesteld, nl. f 3.of 3 dagen, doch tevens wordt er bij gezegd, dat het nu ook ‘uit moet zijn, en als de overtreding later weer hier voorkomt, de straf belangrijk zwaarder zal worden. Beklaagde neemt met dezen eisch geen genoegen. Hij meent ten volle recht te hebben op dat pad, de schade die er door wordt aan gebracht is van geen beteekenis. Hij meent dat de plaats recht heeft om over ’t land te gaan als //school- en kerkepad”, gelijk het al langer dan menschenheugenis is geweest. De heer Ambtenaar antwoordt hierop dat toelaten van een pad nog geen recht is voor altoos. Hij meent dat de eigenaar gerechtigd is het pad te verbieden, want schriftelijk bestaat er geen bewijs, en ook de kenteekenen dat het pad is als verharding of verhooging met gruppels op zij, en dergelijke bestaan met gruppels op zij, hier niet. Beklaagde vraagt nog hoe lang hij tijd heeft om in beroep te gaan, want hij wil zien recht te krijgen, en zoolang het vonnis hierover nog niet beslist heeft, dus zoolang de kwestie nog hangende is, mag hij toch zeker het pad blijven gebruiken? Het antwoord van den heer Kantonrechter is, dat de tijd om tegen een vonnis verzet aan te teekenen is drie dagen, terwijl de heer Ambtenaar er x beklaagde op wijst, dat het recht van pad hem nu reeds betwist is, en als dus opnieuw overtreding wordt ge constateerd, ook opnieuw procesverbaal kan worden opgemaakt. Dit eerste zaakje had nog al wat tijd in beslag genomen met de behandeling, doch de zitting liep overigens heel vlug van stapel. Beklaagden waren heel niet meer aanwezig. Bij alle volgende zaken werd dus verstek verleend. Bij een drietal nummers werd nog even overgegaan tot een getuigenverhoor. P. H. te Arum heeft een kind dat niet getrouw de school bezoekt, maar wel meehelpt op de bouw. Om te weten of de jongen nog onder de leerplicht valt, was het hoofd der school opgeroepen als getuige. De heer D. Schaap dan verklaart dat de jongen in de 5e klas zit, althans moet zitten, en dus nog niet voldaan heeft aan de eischen der leerplichtwet. Ook was er geen vrijstelling of landbouwverlof gegeven, wat den jongen trouwens ook niet kon worden gegeven, wegens de vele verzuimen die bij heeft gehad. Eisch f 5 of 3 dagen. J. M. te Arum heeft ook zoo’n jongen die op de bouw helpt, doch in school moest zijn. Het hoofd der school, de heer W. Andela, verklaart ook dat deze jongen nog valt onder de verplichting der leerplichtwet. Landbouw verlof was aan den jongen niet verleend, dat kan trouwens ook alleen in het najaar worden toegestaan. Getuige wijst er nog op dat de scholen daar in de bouwstreek meermalen te lijden hebben van de drukte op de bouw. De boeren hebben behoefte aan werkkrachten, en de jongens blijven dan vaak stiekum weg uit school om op het veld wat te verdienen. Ook hier luidt de eisch f 5 of 3 dagen. De laatste zaak die in exstenso behandeld werd, betrof J. M. te Bakhuizen/ die 2 April bekeurd werd door een marechaussee omdat hij te ongeveer halfnegen ’s avonds op den weg bij Hemel um op een fiets reed, zonder een lantaarn aan zijn karretje te hebben. De beambte, als getuige gehoord, bevestigt de overtreding in 't procesverbaal omschreven. Eisch f 2 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 19 Mei a.s. Witmarsum. Gistermorgen zijn de lessen in de bijzondere school in verband met den een uur later dan gewoon begonnen, een adres opgesteld en daaronder handteekeningen verzameld om dit ook voor, de openbare school te verkrijgen. O. N. Veel drukte om niets. Het gestolen geld te Sondel is teruggevon- Bij de verhuizing papieren van plaats Meikevers. Men schrijft ons uit Limburg: Verleden jaar was er bijna geen enkele te vinden en nu weer krioelt het van de Mei kevers. Vooral het jonge eikenhout heeft veel te lijden onder de vraatzucht van de ontel bare bruine gasten. Van het lage akkermaals hout kan men ze bij handenvol wegnemen en men moet er zich over verwonderen, dat in dezen bijzonderen tijd die duizenden //mulders” en //dominees” nog niet tot een handelsartikel, hetzij in gedroogden of in ge zouten staat, zijn gemaakt. Alg. H. Slecht Regeeringsmeel. De Ned. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft aan den Minister van Handel het volgende telegram gezonden «Namens de vergadering van de afd. Amster dam der Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, waar nagenoeg alle leden aanwezig waren, deelen wij Uwe Excellentie mede, dat al die aanwezigen klaag den over de slechte kwaliteit van aan hen geleverde partijen ongebuild tarwemeel en dat het publiek eveneens zeer klaagt over de kwaliteit van bet van dit slechte meel ge bakken brood. De vergadering besloot onbruikbaar onge build meel aan de meelfabrieken terug te zenden. Indien vervanging van slecht meel door de meelfabrieken geweigerd wordt, zooals dit reeds is voorgekomen, vreesde men, dat uit nood tarwebloem zou worden verbakken, om nog erger te voorkomen. De vergadering besloot daarom Uwe Excellentie te verzoeken, ten spoedigste krachtige maatregelen te willen nemen, dat steeds en uitsluitend ongebuild meel van goede kwaliteit verkrijgbaar zal worden gesteld.” Thee-vervalsching Dr. van Hamel Roos schrijft in het Maand blad t. d. Ver. «Wij hadden gelegenheid in ons uit een der militaire centra hier te lande gezonden thee een zeer brutale vervalsching te consta- teeren. Het bleek ons dat behalve een minder soort thee, de volgende bestanddeelen in be langrijke mate aanwezig waren schillen en schalen van allerlei zaden en vruchten, stukjes hout, houtskool, theeloodstukjes en andere onzuiverheden. Het spreekt van zelf dat behalve dat de kooper, in casu de militaire cantine, schromelijk bedrogen wordt, een als thee bereid aftreksel uit een dergelijk mengsel van allerlei vuilnis, schadelijk op de gezondheid moet inwerken. Wij hebben maatregelen genomen opdat de militaire autoriteiten van deze zaak kennis kunnen nemen, en vertrouwen dat de schuldigen in dezen hunne straf niet zullen ontgaan. Een streng toezicht op hetgeen aan onze mili tairen in cautines geleverd wordt, is natuurlijk steeds wenschelijk, doch wordt gebiedend, want het blijkt, dat de meest grove vervalschingen, zooals in casu/ gepleegd worden. Spiritus fabricage. In antwoord op een vraag van den heer Gerhard heeft minister Posthuma aan de Kamer medegedeeld, dat in de Schiedamsche brande rijen thans per week ongeveer 200 tot 225 ton graan worden verbruikt. Waar dit ver bruik van broodkoren evenwel slechts onge veer 1 pCt. bedraagt van hetgeen wekelijks in Nederland voor de volksvoeding gebruikt wordt, acht minister een betrekkelijk zoo gering verbruik voor de industrie niet in strijd met Bolswardsche Courant 3 >1 B 1 I 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1