Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 39. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. DE SCHOONMAAKTIJD. I Zondag 14 Mfa. r/ z VOOR A f zonderlijke er zes zijn werk geroepen verzetten tegen te Volk. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. r de men eens zoo wijd en groot deel ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. naar men meedeelt, ’t ongeval zijn. De zaak van de firma vertrekken. Inmiddels deelden zij mede, dat zij nog een partij manufacturen aan het spoor hadden staan, waarvoor f 78 invoerrechten moest betaald worden. De bewoner gaf hun die f 78 in voorschot op het kleed, waarna zij zich verwijderden. Zij kwamen echter niet meer terug en het bleek, dat het tapijt, dat zij voor f 125 hadden aangeboden, slechts f 25 waard was. Alg. H. practische wenken, ouders en opvoeders «de Harmonie" voor Er zijn veel ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor de vrouwen. De er wel bij verstoord och dat is in zulke Een diefachtige werkster. De werkster die mevrouw Pont-Costerus te Edam voor geld meubels met haar kinderen reisjes maakte, werd door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot maanden gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was drie maanden. Alg. II. f 1300 bestal en van het en nieuwe kleeding kocht en jeugd, een feest huiselijke orde moet worden: het eten? - dagen bijzaak geen tijd voor, je gereedschap of kleeren, ja van hun plaats en niet te vinden, tenzij de gedienstige geest, die den boel in de war stuurde, de goedheid heeft zich té herinneren waar het is neergelegd zelfs je pijp is absent gebroken misschien op den koop toe. Behalve de drukte en ’t ongerief, brengt de schoonmaak ook nog onkosten mee. Hiermee bedoel ik niet de enkele centen voor boender, zeep of zeemleer, ook niet de nog steeds sobere daghuur, die de werkster moet hebben voor haar zware dagtaak, neen, moet wat nieuws aangeschaft worden. De. tapijten zijn te slecht om nog weer een jaar dienst te doen, de gordijnen te vaal om er nog mee te pronken, eenige stukken huisraad stonden al lang tegen, en waren niet meer naar de eischén des tijds. Een paar dingen, waar je nog al mee ophadt, och ze zijn beschadigd, bepaald bij ongeluk hebben ze een «opkieper” gekregen, waardoor het noodig is ze te vervangen. Vaders beurs is er goed voor, men moet zich immers schikken naar de tijdsomstandigheden, dus ook naar de buitengewone tijdsomstandigheden, waarin men thans leeft, in den schoonmaaktijd. Ja schikken moet je je wel in den schoonmaaktijd. Onder ’t schrijven van dit artikeltje dat in plaats van bij den gewonen lessenaar, op een hoek der vensterbank moet geschieden, is schrijver dezes reeds driemalen van zijn om «Och help even de kast te //Krijg even deze schilderij aan!” «Ga daar nu niet in dien hoek zitten, daar moet de trap staan!”en juist waren mijn gedachten weer bij mijn onderwerp, of daar werd ik opgeschrikt door ’t omvallen van een kom warm zeepsop, dat mij zoo nabij komt, dat ik de vlucht neem en wat ik reeds op ’t papier bad naar de drukkerij te brengen, met de verzuchtingO lieve vrede, die schoonmaak. Als alles voor den nacht maar weer in orde komt, dan zullen ook mijn geschokte gemoederen, en alle rade-, rede- en reddeloosheid wel weer een einde nemen. Gelukkig, de inlandsche oorlog duurt niet lang, en eischt geen menschenoffers BINNENLAND. Overspannen Op het Sportterrein Houtrust te ’s-Graven- hage is gisterochtend een 27-jarigegrenadier, afkomstig uit Amsterdam, plotseling overleden na het deelnemen aan een wedloop bij vóór- oefeningen voor het sportfeest van de grenadiers en jagers. De duurte der bouwmaterialen. Naar wij vernemen, heeft de regeering besloten de hier te lande aanwezige voorraden hout, bestemd voor het bouwbedrijf, te doen inventariseeren, ten einde aldus een grond slag te vinden voor de overweging van maat regelen tot meerderen invoer van hout, om verdere stagnatie in het bouwbedrijf als gevolg van de hooge houtprijzen gaan. dat mag toch wel vermoed worden waren vol goeden moed. Zoo was ’t ook met een bruidje in een onzer gemeentedorpen. Allen stonden gereed voor de „groote stap”, de wederzijdsche ouders en familieleden, plus de bruid, doch de bruidegom liet op zich wachten. Spannende oogenblikken. Wie voorspelt wat er toch wel aan haperen kon. Tot eindelijk, daar kwam de lang verwachte aan, doch voor vandaag was ’t te laat; het uur bestemd voor de trouwerij was verstreken. En wat was nu wel de reden De bruidegom was gebonden aan zijn boerenplicht om tegenwoordig te zijn en te blijven bij een zijner koeien. Zoo kwam hij te laat. O. N. Joure. Op de heden Donderdag gehouden veemarkt, waren aangevoerd164 koeien, 23 paarden, 130 schapen en lammeren, 92 varkens en biggen en 9 geiteh. De veeprijzen waren enorm hoog. Er is zelfs een koe verkocht voor f 550 en een veehandelaar die voor een paar weken o.a. drie ybeestjes” bij den boer opkocht, zette deze nu met pl.m. f 500 winst van de hand. Jouster Crt. Opvoeders komt. wel terugkomen. Men besloot te wachten tot 2 uur en in middels de politie te waarschuwen. Intusschen had //mijnheer” zijn koffertje en zijn hotel - Sneek, 12 Mei. In geen jaar of tien was de verhuizing zoo druk als heden. Kwam ’t in de laatste jaren hier niet meer voor dat de lui op den 12den van Bloeimaand op straat stonden, vandaag wisten, naar men ons meedeelt 22 ïamiliën nog niet, welke woning haar onderdak zou bezorgen. Gelukkig dat door bemiddeling van ’t gemeentebestuur de 22 dakloozen tijdelijk geholpen zijn. Sneek, 12 Mei. De 7 jonge dames onzer Rijksnormaalschool, die heden voor de acte opgingen, zijn gelukkig allen geslaagd. Van de 16 jongelui verkregen 3 heeren en 7 dames de bevoegdheid tot het geven van L. O., ’t vorig jaar kon zich slechts de helft der can- didaten in ’t bezit der acte verheugen. Sneek, 12 Mei. Hedennacht bad tusscben hier en Scharnegoutum een ongeluk plaats met de auto van den kastelein O. ’t Voertuig werd vrijwat beschadigd, de inzittenden be kwamen kwetsuren. Woest rijden moet, weer de oorzaak van Sneak, 12 Mei. A. Veen Zoon alhier bestaat vandaag juist een eeuw. De groote concurrentie van laatste jaren in koloniale waren mag gerust de oorzaak noemen, dat de bekende firma, wier degelijke waar zijd heenging, den strijd voor een heeft moeten opgeven tegen den verkoop van minder soliede producten. Schoterland. Gisteren stelden zich tal van jonge paartjes op, om voor den burge meester het jawoord af te leggen; allen Er zijn van die periodieken in ’t jaar, welke even geregeld komen, als de zon haar loopbaan volgt. Zomer en winter blijven wel eens geheel of gedeeltelijk absent, maar het jaarlijksch verschijnsel, de gewichtige gebeur tenis boven dit opstel vermeld, blijft niet uit. liet voorjaar is nog bijna niet in ’t land, of de huisvrouwen beginnen zich weer op te maken om de hand aan den ploeg te slaan en over te gaan tot den jaarlijkschen schoon maak. Het huisboeltje moet minstens eenmaal in ’t jaar onderstboven gehaald worden. Het huis moet /Zmet bezemen gekeerd” worden zooals de huisheer bromt. Alles wat tegen een water- en zeepbad bestand is, moet in de tobbe, wordt afgespoeld, gewreven met het vette sopje, extra en met zorg er voor klaar gemaakt. Alle hoeken en gaten moeten worden nagegaan en van stof en vuil gezui verd. ’t Is te denken, dat de lezers van ons blad een anderen kijk op deze voorjaars- manie hebben dan de lezeressen, ’t Oordeel der mannen over den schoonmaak is nu een maal ongunstig ten opzichte van de herrie en drukte, die zij overdreven en nutteloos vinden, de vrouwen daarentegen beschouwen ’t als een noodzakelijk iets, dat dus moet gebeuren in den grond denk ik, dat beide geslachten het hierover eens zijn, dat het is een noodzakelijk kwaad. Een kwaad? ja, de huisheer redeloos, de huismoeder radeloos, het huis reddeloos! Vandaag was het kleine kamertje aan de beurt, door mijnheer met den weidschen naam kantoor bestempeld. Ondanks alle voorzorgen en voorzichtigheid wordt mijnheers heiligdom dat alle weken al een of twee maal onderhanden wordt genomen, nu voor goed de volle laag gegeven gevolg: alles in de war en een eindeloos gebrom tot dank voor de zoo bereidwillig aangeboden hulp. En toch als de bui is overgedreven, wordt de weldaad van het onweer wel gevoeld, zij het ook dat het niet volmondig erkend wordt. ’t Is toch waarlijk niet te ontkennen, de schoonmaak heeft haar goede zijde. Niets is genoegelijker ook voor den man, dan in een proper en net vertrek te vertoeven; waar de stofdoek niet regeert, ontbreekt de goede huiselijke orde. Dit geldt voor het tijdperk van een dag, voor dat van een week en ook voor dat van een jaar. Er zijn zelfs geleerden geweest maar geleerden slaan den bal ook wel eens mis die de ontwikkeling van een volk wilden afmeten naar het gemiddeld verbruik dat gemaakt werd van zeep. En toch blijft het waar, de mannen zien steeds op tegen den schoonmaak. De verbreking der gewone huiselijke orde ja zelfs het gemis van een rustig plekje, waar men veilig kan zitten ’t is dan ook wel om er kippevel van te krijgen, ’t Is nu eenmaal een plaag voor de mannen, een pret voor de Het Museum voor Ouders en HARLINGEN. Ja, het komt ook in Har lingen en wel een geheele week, van den löden tot en met den 22sten Mei. Veel van wat het Museum aan goede voorlichtingen aan bezit, zal-in het gebouw allen worden tentoongesteld, mannen en vrouwen op de hoogte met wat er gevonden wordt, die bereidwillig alles wat er is, zullen verklaren (demonstreeren). De toe gangsprijs zal de meeste dagen en vooral avonden zeer laag gesteld zijn, zoodat ieder er mede zal kunnen kennis maken. De afdeelingen die tot ons komen, zijn1ste Lichamelijke Ontwikkeling en Verzorging van bel kind van 1 12 jaar. Deze afdeeling toont allereerst het mooie van het menschelijke lichaam, leert de ver zorging van het gezonde en het zieke kind en wordt in woord en beeld door een dokter gedemonstreerd. Het zieke kind in het huisgezinhet aantal voorzorgsmaatregelen is zeker legio, men leert daar omgaan met verschillende instrumenten, voorkomend bij de behandeling van kinder ziekten b.v. inhaleertoestellen, enz. leert onder scheiden de preparaten, die een denkbeeld van ziekten geven, leder meent, mijn kind weet zelf wel hoe het moet uitrusten, platen toonen ons de verkeerde manier van uitrusten. 2de kleeding, beoogt moeder te leeren hare kinderen practisch, goedkoop en zuinig te kleeden, die laatste vooral met het oog op de vgle bedekkingen, die de uitstraling van het lichaam belemmeren, de goede smaak wordt er niet bij uit het oog verloren. Ook bij deze afdeeling demonstreeren dames en geven alle gewenschte inlichtingen en ver klaringen van patronen, enz. 3de Fröbel is genoeg bekend, zoodat er niet over uit te weiden valt, alleen, menigeen zal na aanschouwing terug komen van de meening, dat Fröbelen zou zijn //matjes vlechten". Een openbare les daarin wordt op de tentoonstelling gegeven. 4 Montessorie, het nieuwe opvoedingsstelsel van eene Italiaansche doctores, dat in Amerika, Engeland en ook hier te lande reeds zijn scholen telt. De leermiddelen zijn op de tentoonstelling aanwezig, en zal ook deze af deeling worden toegelicht. 5. Het Bijbelsch Museum doet ons een blik werpen in de Oudheid; het is geheel historisch en bevat eene verzameling van modellen, platen en foto’s betrekking hebbende op het Oostersche leven en de Bijbelsche ge schiedenis, zeer ten dienste van Catechetisch aanschouwelijk onderwijs. Ds. Nieuwburg te Winkel zal zelf de eerste Demonstratie geven. O. N. Workum, 12 Mei. Alhier doet zich een geval van nekkramp voor bij C. de Wit, machi nist op de stoomboot van den heer F. Faber Jr. alhier. De Banier. Een nieuwe truc. Woensdag vervoegden zich bij een bewoner van de Prinses Julianalaan te Rotterdam twee kooplieden. Zij boden een tapijt te koop aan voor f 125. De bewoner bad wel zin dit te koopen, maar wilde het eerst laten taxeeren. De kooplieden beweerden Belgen te zijn en geld noodig te hebben om naar Engeland te terugkomen. De politie, snel optredende naar alle richtingen, heeft het heerschap echter net op tijd te pakken gekregen en in den namiddag werd mijnheer van de «mooie positie” tusscben twee Bossche politieagenten opgebracht. (Dagbl. v. N.-Br.) Hoogmoedswaanzin Dinsdag werd door de politie te Arnhem aangehouden een manspersoon, die erg vreemd deed en voorgaf een prins te zijn, doch hier onder een aangenomen naam te vertoeven. De man werd ondervraagd en ten slotte bleek, dat hij uit een gesticht voor krankzinnigen was ontvlucht, waarheen hij onmiddellijk werd teruggebracht. Geld, door een witkiel laten halen rekening doen betalen; hij zou dus niet was drie maanden. Mooie positie? In verschillende bladen van Noord-Brabant werd onlangs «een mooie positie” aangeboden aan menschen, die f 2000 konden storten. f 2000 storten en dan een salaris van f 1000 of f 2000 of f 3000de advertentiën waren verschillend. Maar in elk geval voor f 2000 «een mooie positie”. Verschillende menschen hebben, deels uit nieuwsgierigheid, deels om «de mooie positie” machtig te worden, op de advertentie ge schreven. Zij ontvingen een briefkaart van de «N. V. Ijzerhandel de Spfinx”, waarop zij werden uitgenoodigd om op Dinsdag 9 Mei te verschijnen in hotel Groenhuis te ’s-Her- togenbosch. Een heel groepje was daar gisteren bijeen. De hotelhouder waarschuwdeik zou maar voorzichtig zijn met dat heerschap. En de bezoekers, die zich al voorgenomen hadden uiterst voorzichtig te zijn, werden het dubbel. Een voor een werden zij bij «mijnheer” binnengelaten. Het was ’n fatje uit een der hoofdsteden, die misschien wel ’ns gelezen had van «het donkere Zuiden" en gemeend, hier heel gemakkelijk zijn slag te kunnen slaan. Hij eischte, dat men een kontract teekenen zou en eerst daarna zou hij zijn voorstellen nader bekend maken. Daar vloog natuurlijk niemand in. En die binnen geweest waren, lichtten de wachtenden in: het gevolg, dat deze met z’n allen het heerschap (toen hij kwam vragen, wie aan de beurt was) onder handen namen. Het werd mijnheer zoo warm gemaakt, dat hij zich in zijn departementen terugtrok, en tot des middags 2 uur belet gaf. Het was toen elf uur. Op de briefkaarten was ge schreven, dat er zitting zou worden gehouden van 9 uur tot half zes. Men informeert. Mijnheer was gevlogen, maar zijn hand koffertje stond nog in het hotel. Hij zou dus n i Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1