Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I No. 40. Verscitijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. I II Donderdag 18 Mei. MUSEUM VOOR OUDERS EN OPVOEDERS VOOR t afzonderlijke F er de N. R. Ct. dat gister verzonden zijn I ’I «I BINNENLAND. is 1 I tl l M u s e u schat veestapel door dien uit- ver- t ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de Fröbel en het en verhoogde den post hoofdelijken omslag met het bedrag, zonder echter het vermenig- vuldigingscijfer gelijkmatig te verhoogen. Het gevolg is geweest, dat thans opnieuw de begrooting niet goedgekeurd is terugge zonden. Tentoongesteld in de „Harmonie” te Harlingen, van 15 tot en met 22 Mei 1916. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor hem, die het ontvangt, een ernstige natuur als die van een gave moge Niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben opnieuw hun goedkeuring aan de Gemeentebegrooting van Zaandam onthouden, omdat de Raad, naar het oordeel van bedoeld college, niet geacht kan worden de noodige middelen tot dekking der uitgaven te hebben aangewezen. Bij de oorspronkelijke vaststelling der Ge meentebegrooting werd tot dekking van het geraamde tekort een post van f 65,000 op de begrooting gebracht als bijdrage van het lijk in het tekort. Gedeputeerde Staten gaven toen in overweging, dit tekort te dekken door middel van een leening op korten ter mijn. De Raad verwierp echter dit denkbeeld hem den ernstigen, wijzen denker, door vee studie door veel praktijk van het leven, door veel ervaring voorbereid tot de moeilijke taak, die de zijne is. En we zijn met hem zeker, dat voor zoover menschen iets ten goede kunnen bestieren, hij het zal doen. We zijn bij hem overtuigd, dat die taak het eenig voorwerp is van zijn werken en zorgen. Hoe groot de erkentelijkheid moge zijn, die de ernstige Nederlander jegens hem gevoelt, hoe hoog en terecht uiterlijke eerbewijzingen hem plaatsten, niet voor het een noch voor het ander, zoo gevoelen we, verricht dezen man zijn zwaren arbeiddoor geen van beide wordt hij daarbij beïnvloed. Hem bezielt alleen de gedachte, den plicht te doen in het groote landsbelang. Cort van der Linden is het type van den Nederlandschen Staatsman, zooals we ons dien wenschen kundig, kloek, ernstig en waardig, met den rustigen eenvoud grooten geesten soms, grooten zielen steeds éigen. Welk een voorbeeld is hij, sedert hij de leider werd van het extra-parlementair Kabinet, geweest voor allen, die geroepen zijn op de verantwoordelijke plaatsen der RegeeringOnmiddellijk na zijn optreden bleek het, dat de taak, die hij aanvaard had, moeilijk zou zijn. En betrek kelijk korten tijd daarna, toen de belangen van den Staat den geheelen Staatsman noodig hadden, zoodat alle preoccupatie scheen ver meden te moeten worden, wilde hij de vrijheic van denken en arbeiden in onbelemmerende kracht bewaren, aan den vooravond van Kerstmis 1913 droeviger herinnering kwam de harde greep van het lot pijnlijke droefheid brengen in zijn hart, rukte hem uit den kring zijner arbeidsgedachten en zette hem tegenover een leed, waarvan de herinnering nimmer zou vervagen. Men vroeg toen, of de krachtige figuur van Cort van der Linden dat leed, die smart over het verlies van een zoon, zou kunnen dragen en zijn arbeid zou kunnen volhouden. Doch ernstige mannen als hij hebben dikwijls in zich een verborgen kracht, die hen schraagt, waar zwakkeren zouden bezwijken. Hun geestelijk leven heeft zich gesterkt aan veelvuldige ervaring en groote levenswijsheid heeft hun geleerd, dat in het menschelijk leven een traan en een glimlach dicht naast elkaar liggen en dat zij, aldus en niet anders, dat bestaan hebben te aanvaarden. Zoo was het met dezen minister-president, in wien een groot geloof de kracht staalde. Over het leed heen zag hij, wat hem te doen stond. En hij deed het, dieper gerijpt door het leven met zijn smartelijke slagen. Zoo vond hem de tijd, waarin de wereld oorlog ontbrandde. Toen was 't voor Nederland goed te weten, dat hij in zijn beproefde handen het roer van Staat had gekneld. Van allen die om hem waren, die kwamen en gingen, ging de blik van den Nederlander steeds naar hem, den ernstigen voorman. In zijn karakter sterkte, in zijn nobelen geest zag Nederland de verzekering, dat, wat er ook mocht ge beuren, de Nederlandsche Regeering zou doen, wat van haar gehoopt en verwacht werd ook in de ernstigste omstandigheden, waarin het kon worden geplaatst. Voor dat gevoel/ hetwelk hij ons gaf, danken we hem, nu zijn zeventigste verjaardag,' zijhs ondanks, niet ongemerkt voorbij kon gaan. En we wenschen van ganscher harte, dat zijn leven nog lang gespaard blijve voor wie hem in engen kring liefhebben en voor het volk van Nederland, dat hem de hooge achting toedraagt, die groote mannen als hij, karakters van zoo zuiveren aard als het zijne, buiten hun wil afdwingen en ten volle ver dienen. De Arnh. Ct. schrijft: Wanneer in latere jaren de geschiedenis van Nederland gedurende den angstigen wereldoorlog van thans besproken wordt, zal de naam genoemd worden van den man, die zijn zeventigste levensjaar heeft voltooid mr. P. W. A. Cort van der Linden. En dan zal men zeggen//het was een geluk voor het land, dien man te bezitten”. Wij, we zeggen thans van zijn feest: het is een geluk, dat wij dien man bezitten. Want hij heeft in hooge mate het vertrouwen van het Nederlandsche volk en dat is in dagen als die wij beleven een niet te schatten geluk, grooter nog voor wie het vertrouwen schenken dan hoe hoog ook Cort van der Linden zulk schatten. Hem te weten als leider der beraad slagingen, die beschikken over den koers van ons Staatsschip, geeft rust en dat is voor een volk in benarde tijden een weldaad. Dat vertrouwen, dat gevoel van rust, letwelk deze Staatsman ons geeft, komt voort uit de groote, rustige kracht, die het kenmerk is van zijne persoonlijkheid. We voelen in De opvoeding van het kind! Ziedaar een onderwerp, waarover in de laatste jaren a heel veel geschreven en gesproken is. Wat is er op dat gebied al veel veranderd. .Ja, ’t is eerst langzaam gegaan, men was zoo vastgeroest aan gebruiken en gewoonten, dat het groove moeite heeft gekost verandering, dat is //verbetering,” aan te brengen. Maar ’t is gelukt, langzamerhand is tot velen het besef doorgedrongen, dat het finaal uit moest zijn met het opvoedingssysteem, tot nu toe gevolgd, en het is met beslistheid te constateeren, dat we groote verbetering, goede resultaten, kunnen waarnemen. Schrijven en hooren was echter niet vol doende; daar bleven zoo velen halverwege staan, die maar niet konden besluiten te breken met traditie en gewoonte. Zien moest de massa. Toen hebben enkele voorstanders van de beweging getracht een museum samen te stellen, waarin alles werd ondergebracht wat direct of indirect in verband stond met opvoeding en onderwijs. Vooral hebben zich in dezen onderscheiden Mevr. Sandberg Gyswyt van der Netten en ds. Gunning. Dit museum is //reizende” gemaakt en wordt overal, waar belangstelling voor de zaak bestaat, tentoongesteld. En op zijn tocht door het land is het door duizenden menschen bezocht, die allen vol lof waren over de prac- tische en leerzame inrichting. Geen wonder dat het steeds meer wordt aanbevolen door de meest vooraanstaande en invloedrijkste mannen en vrouwen op het gebied van opvoeding en onderwijs. Gedurende 7 dagen is het museum tentoon gesteld te Harlingen in //de Harmonie.” Maan dag 15 dezer, hebben we, aan vriendelijke uitnoodiging gehoor gevende, een bezoek gebracht aan deze instelling. Direct dient gezegd, dat onze verwachting verre is over troffen. Wat is hier een schat van belangrijks bijeengebracht, wat valt hier veel te leeren. Rustig toekijken zal ongetwijfeld nadenken opwekken, en wie over hetgeen er is te zien gaat nadenken, wordt beslist voorstander dezer goede zaak. Het Museum telt in zijn geheel 10 Afdee- lingen, waarvan er vijf te Harlingen aanwezig zijn, t.w.: lichamelijke ontwikkeling en ver zorging van het kind, kleeding van het kind tot 12 jaar,-Fröbelmethode, Montes- sori-leermiddelen en eindelijk het Bijbelsch museum van ds. Nieuwburg te Winkel. Onder het aangenaam geleide van een der dames-bestuurderessen hebben we een rondgang gemaakt, bijlange de verschillende onderdeelen. ’t Zou een te groot verslag worden, als we alles zouden releveeren, wat onze bijzondere attentie trok. Wij begonnen met de afdeeling //de mensch als kunstgewrocht”. Interessant, we zagen hier preparaten de organen van den mensch betreffende, zooals de ontwikkeling van het gebit, het beenderenstelsel, spierweefsels enz. Bizonder belangwekkend is hier de demon- streering van de werking der longen, en enkele spieren. Bij //verzorging van het kind” konden1 we heel wat verbeteringen opmerken. Vooral wordt hierbij de nadruk gelegd en aange toond het zoo nuttige van reinheid. Ook het vliegengevaar is hier ter tafel gebracht. Een kind is als eene plant, licht en lucht zijn twee groote factoren. Karakterestiek is het onderwerp hier gedemonstreerd door eene collectie planten, die alle verschillend licht ontvangen. Een tafel, met allerlei voorbeelden in was, van verschillende kinderziekten, zal onge twijfeld veler attentie trekken. De afdeeling //zuigelingenzorg” is eene belangwekkende. Hier wordt (natuurlijk) bizon der aangetoond het verkieslijke der moeder lijke voeding. Een eenvoudig ding trekt daar de belangstelling. Een werkman wilde zijn kindje niet laten slapen in de ouderlijke bedstede, geld, om een wiegje aan te schaffen, was er niet. Toen heeft die man van kratten van een chinaasappelenkist zelf een wiegje getim merd. Moeder bekleedde het zoo goed moge lijk... gaat dat zien... voor ruim één gulden een alleraardigste slaapgelegenheid voor de baby. Ter anderer plaatse ziet men aangetoond het gevolg van verkeerde gewoonten, zooals Uitvoer van melkvee. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt: In de laatste dagen wordt veel melkvee voor uitvoer opgekocht, waaronder, naar van onderscheidene zijden wordt medegedeeld, tal van runderen, welke eigenlijk voor de slacht bank bestemd zijn, maar die, omdat zij nog een weinig melk geven, door belanghebbenden tot het melkvee gerekend worden. Dit heeft eenige ongerustheid gewekt bij de slagers, die daardoor verhooging van den slachtveeprijs verwachten en vreezen, daarom den prijs van het vleesch voor den consument reeds te moeten verhoogen. Naa? ons van bevoegde zijde wordt ver zekerd, behoeft daarvoor echter geen vrees te bestaan, omdat de disrrictsveeartsen nauw keurig controleerden, dat, overeenkomstig de bedoeling van den minister van landbouw, nijverheid en handel, geen ander dan melkvee en drachtig vee wordt uitgevoerd. Intusschen worden reeds maatregelen over wogen om ook den uitvoer van dit vee meer te beperken. Naar wij vernemen, heeft de minister het Nederlandsch Rundveestamboek reeds ver zocht, aan exporteurs voorloopig geen opdracht tot aankoop van vee meer te verstrekken. Er bestaat geen gevaar, dat zou worden toegelaten, dat onze voer werd uitgeput of belangrijk werd minderd. Men meldt aan uit Rotterdam 1600 koeien naar Duitschland en Zaterdag 1900. Dinsdag, Woensdag en Donderdag zullen duizend runderen van Utrecht naar Duitsch land worden uitgevoerd. Be bruinbroodregeling De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht Als vervolg op mijn circulaire van 20 April, heb ik de eer u het volgende mede te deeïen lo. In vele gemeenten leidt het verbakken van roggebloem tot brood tot ontduiking van het verbod van wittebrood bakken, doordat groote hoeveelheden tarwebloem worden toe gevoegd. Vermits de controle hierop uiterst moeilijk is, komt het mij noodzakelijk voor, het ver bakken van roggebloem tot brood te ver bieden. Tegen het verbakken van roggebloem tot koek bestaat uit den aard der zaak geen bezwaar. 2o. Het is mij gebleken, dat in vele ge vallen voor hen, die wittebrood moeten ge bruiken, een mindere hoeveelheid- wittebrood dan van de in mijne circulaire van 20 April vastgestelde hoeveelheid bloem gebakken kan worden, voldoende is. Ik verzoek u derhalve den geneesheeren de verplichting op te leggen, in hunne verklaringen mede te deelen, hoe veel brood dagelijks door hen voor hunne patiënten noodzakelijk wordt geacht, waarbij als maximum moet worden aangenomen 3 hectogram brood voor volwassenen en 1^2 hectogram wittebrood voor kinderen beneden 14 jaar per hoofd en per dag. Bij de be rekening van de hoeveelheid bloem, welke de bakkers mogen verbakken, moet dan de op gave van de geneesheeren als maatstaf worden aangenomen. x 3o. Naast geneesheeren zullen ook vroed vrouwen verklaringen mogen afgeven voor iet gebruik van wittebrood ten behoeve van kraamvrouwen, voor den tijd van ten hoogste 3 weken na hare bevalling. Een probaat middel. Bij een geneesheer te Alkmaar komt, aldus de Alk. Ct., een brok van een meid, blakende van gezondheid, met de mededeeling: //Och dokter, ik kan niet tegen dat bruinbrood, ik rrijg er het zuur van en moet... zou ik ;*een bon kunnen krijgen voor wittebrood?” De dokter kijkt haar eens aan en zegt z/Ja meisje, dat zal wel gaan. Maar ik heb nu geen gelegenheid. Kom morgen terug dan zal ik je maag even leegpompen en ook eens met x-stralen bezien en als het dan blijkt dat het noodig is, krijg je van mij een bonnetje, hoor.” Het meisje staat even beteuterd, gaat heen en.., ii)oet nog terugkomen. ongeschikt schoeisel. Allerlei modellen in gips zijn hier bijeengebracht en we beklaagden van harte die oude dame, welke door eigen schuld zoo’n ongemodelleerden voet had ge kregen. Krijgen uwe kinderen wel eens rumboonen Ja nu gaat dan eens zien h o e v e e rum er te vinden is in een ons van die snoeperij. Een half glaasje! Staat er aanschouwelijk voorgesteld. Dus de rum boonen komen op de lijst van verboden goed. Zakdoeken-gebruik, corsetten, fopspëen, dot, deurknop, ja, wat niet al, oppassen er mee. U gelooft het niet Gaat zien, vraagt U een der demonstreerende dames... nog eens: z/o p p a s s e n”. De afdeeling //kleeding” was interessant, zoo zeide de mij rondleidende dame. En beleefdheidshalve zei ik o, ja, zeker, mevrouw Maar voor dames is ’t interessant, dat geloof ik graag. „Voor weinig geld goede kleeding”, dat mocht er wel boven de deur van deze afdeeling staan. Montessori. Eene Italiaansche docteres. Deze dame had eens een achterlijk kind onder behandeling. Op de ondervinding, hierbij opgedaan, beeft zij eene methode gegrondvest, om jeugdige kinderen spoedig en prettig iets te leeren. Aan het kind wordt feitelijk te veel opge drongen in spel en leeren men late het kind, natuurlijk onder beproefde leiding, zelf eens werken en zal dan versteld staan over het resultaat. Het tastgevoel speelt hierbij een groote rol, ook bij cijfers en letters. Papa Fröbel is, dat spreekt van zelve, ook vertegenwoordigd. We meenden tamelijk op de hoogte te zijn met //gaven”, pijpaardewerk, koralenrijgen en dergelijke bewaarschool-bezigheden. Maar och, wat hebben we hier een nieuws gezien. En mooi werk ook, altijd in aanmerking genomen den jeugdigen leeftijd der kleine knutselaars. Een paar eigen vindingen van leerlingen zullen gewis de belangstelling trekken van elk, die op dit gebied niet geheel en al vreemdeling is. Het Bijbelsch Museum van ds. Nieuwburg. Wat een schat van onderwijs materiaal is hier bijeengebracht. Niet alleen de jeugd, neen, ook groote. menschen kunnen hier hun hart ophalen en in natura in teekening of gipsmodel zien uitgestald, zooveel waarvan men meermalen las en hoorde. Dit Bijb. Museum alleen is de moeite reeds waard. Een aardig kinderhuisje, eldorado voor onze jeugd, sluit de reeks van al het belangrijke wat is geëxposeerd. (Op de bovenzaal vindt men afdeeling, het Bijbelsch Museum kinderhuisje.) Een en ander geeft me aanleiding den lezers onzer B. C. bizonder aan te bevelen een bezoek te gaan brengen aan deze expositie. Ze is leerzaam en belangwekkend, Er is veel te zien, ieder vindt er zijn gading vooral vader en moeder, meester of welke opvoeder der jeugd dan ook. De Tentoonstelling is aanstaanden Zondag niet geopend. Ws. CORT VAN DER LINDEN. Bolswardsche Courant i 3 1 1 l t t I r 3 r i 1 1 r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1