Bolsward en Wonseradeel. w I a nieuws- en Advertentieblad p No. 42. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 65ste Jaargang. I Donderdag 25 Mei. Uit Wonseradeel. VOOR BINNENLAND. Naar aanleiding van de duurte der voedingsmiddelen. INGEZONDEN. F Bolsvardsche Courant afzonderlijke I nieuwe, nn I gevolg en ander land voldaan. De rest, het verder beschikbare, gaat naar het buitenland. En hiervan trekt de Staat, krachtens de uitvoerbelasting, een ruim aandeel. Prof. Burger stelt twee voorbeelden: Uitvoer be lattin g Het buitenland bepaalt nu de waarde van onze landbouw- en veeteeltproducten. Hef nu een uitvoerbelasting, maak haar ongeveer gelijk aan het verschil tusschen den prijs in het buitenland en den prijs, die in dezen tijd billijk geacht wordt voor het binnenland. Het buitenland heeft wat wij uitvoeren noodig. Het zal dus koopen in weerwil van onze uitvoerbelasting. Nu wordt eerst tegen billijk- normalen prijs aan de behoefte in het binnen- Zitting van den Gemeenteraad, Zaterdag 20 Mei 1916. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Op verzoek van den inzender nemen wij onderstaande rectificatie over uit Ons Noorden, aan welk Blad wij bedoeld bericht in ons vorig nummer ontleenden. Redactie Bolsw. Crt. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. De Raad was voltallig. Er viel nog al wat mede te deelen”. Interessant was hier een geval, de uitdieping van de Pingjumer- vaart betreffende. De begrooting was f 4300, de laagste inschrijver wilde het voor f 5424 opknappen. Wat ’n groot verschil, dat zit hem bier in, dat men zooveel vraagt voor de berging van baggerspecie. Er wordt, voor ’t mogen gebruiken als opberg- terrein, meer gevraagd dan de gebeele waarde van het land bedraagt. Dat zijn nu nog eerst, eens de echte (/belanghebbenden”. De afwik keling bleef aan B. en W. Half Nederland moet zich, schrijft de Arnh. Ct. of het wil of niet, bemoeien met de duurte der voedingsmiddelen. De prijzen stijgen enorm, zoodat er maar weinige geluk kigen onder de volwassen zijn, die niet dagelijks zullen booren praten over de abnor male omstandigheden, waarin wij leven. Trouwens, er zijn nog andere zaken dan voedingsmiddelen, die duurder worden. Het sur toute la linge, op tijdens den oorlog, en nog daarna. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. verkoop en landsche behoefte zou het buitenland voorzien. De boer voorspoedigen tijd beleven, zij het ook zonder reuzenwinstende Staat bad een zeer welkome inkomst te boeken. Tweede voorbeeldStel dat voor een koe, paard of welk ander dier, waarvoor de ge middelde prijs in gewonen tijd f 300 bedraagt, thans buiten de kosten van vervoer in het buitenland f 600 wordt geboden. Stel, wij hebben overvloed van zulke dieren en kunnen door teelt hun getal nog aan zienlijk doen toenemen. Sluiting van de grens is wel de meest ongewenschte maatregel, dien men zich kan denken. Vrije uitvoer is a] niet beter. Zou nu een uitvoerbelasting van f 200 per stuk niet een voortreffelijke regu- leering scheppen tusschen den prijs daar ginds en den prijs hier? De laatste f 100 meer dan in gewone tijden verzekert den boer een winstgevend bedrijf. De belasting f 200 per stuk wordt door het buitenland betaald en brengt in de schatkist een bedrag, dat ik niet vermag te schatten, maar dat zéér boog moet zijn. De Amsterdamsche hoogleeraar erkent, dat de door hem genoemde cijfers geheel wille keurig zijn en slechts bij wijze van voorbeeld genomen. Doch hij is overtuigd, dat eene dergelijke regeling te heffen moet zijn. De Regeering moet de bevoegdheid kunnen ver krijgen om voor elk product het bedrag der belasting al naar de omstandigheden dit eischen te wijzigen. En dat zou heel iets anders zijn dan de storende schokken, die de elkaar afwisselende sluiting en opening der grenzen van thans veroorzaken. De belasting zou hooger of lager worden, doch hooger of lager de voortbrengselen van onzen bodem zouden voor ons goedkooper zijn dan in het buitenland en de schatkist zou er baat bij vinden. Het denkbeeld van een uitvoerbelasting is niet nieuw. Voor normale tijden is het niet bruikbaar. Doch thans, nu het waardeverschil tusschen onze producten binnen- en buiten lands zóó abnormaal groot is, acht prof. Burger eene uitvoerbelasting het eenige groote middel tot bestrijding van de duurte en tevens tot billijke bestemming van oorlogs winsten. van de reusachtige de besprekingen was, dat de en W. te machtigen (na advies van Ged. Staten te hebben bekomen) om de zaak zoo mogelijk in ’t reine te brengen. Toen besprak de heer Bergsma nog een toestand, die niet deugt, bij de kettingbrug te Makkum. Er is geen officieele brugwachter, geen tarief, geen verordening... en toch is er een bruggewipper, met consent van B. en W. Niemand wist eigenlijk de geschiedenis van die brug. Na bespreking, zeiden B. en W. toe, dat ze de zaak eens zouden onderzoeken, ’t Is echter tegenwoordig zoo druk, verzekerde de Voorzitter, dat het misschien wel 'n jaar kan duren, voor het Dag. bestuur rapport uitbrengen zal. Afwachten dus. Toen was de agenda afgewerkt; sluiting. Ws. Twee voorbeeldenKaas en boter. Laat de eenheidsprijs van melk in gewone tijden 8 cent bedragen; laat thans hier een prijs van 10 cent billijk worden geacht. Nemen wij aan, dat de boer en de fabriek met zulk een prijs goede zaken zouden maken. Nemen wij voorts aan, dat het buitenland voor kaas en boter prijzen biedt, die na aftrek der vervoerkosten gelijk staan met 12 cent per eenheid melk. Nu is het duidelijk, dat de prijs van de melk niet tien, maar twaalf cent zal bedragen. Wilde men den prijs kunstmatig drukken, dan zou het gevolg zijn, dat alle melk, voor zoo ver doenlijk, werd omgezet in boter en kaas. Uitvoerverbod van deze artikelen zou niet baten: de boeren weten wel, dat het verbod niet zal worden gehandhaafd, wanneer reusachtige hoeveelheden van deze waren zich bij de grenzen gaan opstapelen. Een uitvoerbelasting van 2 cent per melkeenbeid zou een natuurlijke reguleering tot stand brengen tusschen binnenlandschen export. Eerst als aan de binnen- aan zuivel was voldaan, van boter en kaas worden zou bij voortduring een Verdronken. De 25-jarige kappersbediende C. Laarman, uit Scheveningen, in dienst bij den heer Van der Linden te Haarlem, kwam vanmorgen om halfzeven voor den eersten keer aan de zwem inrichting aan de Houtvaart. Ofschoon hij zei een weinig te kunnen zwemmen, verzocht hij toch om onderwijs. Toen hij zich zou gaan ontkleeden, wees men hem het leerlingen bassin, waarin hij moest te water gaan. Dit laatste heeft hij blijkbaar niet gedaan, maar is in het groote bassin gegaan. Om 8 uur ontdekte men dat zijn kleeren nog in het hokje hingen. De Haarlemsche reddingsbrigade ging daarop aan bet duiken en dreggen en vond omstreeks lO1^ uur met de sleepdreg der gemeente het lijk van den jongen man. Alg. H, Geachte Redactie. Blijkens eene min nauwkeurige mededeeling of eene min juiste voorstelling van zaken aan of van uw correspondent of inzender betref fende de kermis te Bolsward, waardoor de schrijver van dit berichtje in uw blad van Vrijdag j.l. we vertrouwen dit vol komen ter goeder trouw bleef, haasten we ons toch dit berichtje alleszins tegen te spreken. De Anti-Rev. Kiesvereeniging bijeen in vergadering Woensdag j.l. besloot, juist op een desbetreffend ingekomen verzoek om aan vraag tot opschorting der kermis te Bolsward, als politieke partij absoluut niet in te gaan en zulks naar aanleiding van een bestuurs voorstel dat met algemeene stemmen was aangenomen. Op de ledenverg. bleven dan ook slechts 2 der aanwezigen zich voor het voorstel ver klaren. En wat de commissie van 5 personen be treft: deze commissie stond geheel op zich zelf en miste elk verband met het orgaan der Kiesvereeniging en kan dus ook als minder officieel buiten beschouwing blijven. Hoogachtend, N. BUMA, Seer. A. R. K. Bolsward, 22 Mei 1916. niet voldoende zijn, tenzij het Rijks-subsidie belangrijk worde verhoogd. Het voorstel wordt, onder plechtig zwijgen van de Raadsbeeren aangenomen. W a t i s ’t vooruitzicht schoon. Nu deed de heer Bergsma (Makkum), met verlof der vergadering, een paar vragen. Eerst informeerde hij, of er ook eens zal worden begonnen met de uitdieping der vaargeul. Dat avanceert daar niet. Hoe zit dat? Over deze zaak is nog al wat gepraat. Hebben we ’t goed begrepen, dan is de langzame vordering dezer affaire een van het feit, dat Ged. Staten een nog in studie hebben. ’t Bleek, dat de Voorzitter nu juist geen voorstander van de uitdieping is, ’t is geld wegwerpen, zei Z.E.A. Er is geen scheep vaart. De Makkumer Raadsleden drongen echter nog al vrij sterk op afdoening aan. Dat er geen„ scheepvaart is, is een gevolg van de verzanding. 't Eind van Raad besloot B. is een prijsverhooging alle gebied. Nu kan af en toe eene gebeurtenis van beteekenis de aandacht even bij iets anders bepalen: de puzzle b.v. wie dan toch de ffTubantia” getorpedeerd heeft en waarvan wij voorstellen de oplossing te zoeken in het weigeren van de vulpen tusschen de vingers van den duikbootcommandant, zoodat'bij den datum van het lanceeren van de torpedo, die den 16en Maart het Nederlandsche schip vernielde, als 6 Maart boekte, dergelijke gebeurtenissen zijn niet in staat het voor Nederland belangrijkste langen tijd naar den achtergrond te schuiven. Dat belangrijkste is en blijft: de duurte van alles, in het bijzonder die van de levensmiddelen. In De Groene heeft de Amsterdamsche hoogleeraar prof. dr. H. Burger naar aan leiding van die duurte een denkbeeld geuit, waarvan hij, wordt het in een daad omgezet, heil verwacht in de benarde dagen, die we beleven. Hij wijst terecht op het bevreemdende feit, dat niet alleen de van buiten ingevoerde dingen duur zijn, maar dat ook onze eigen voortbrengselen, die van onze landbouw en onze veeteelt zoo duur zijn. In gewone tijden gaat van deze laatste een groote hoeveelheid naar het buitenland en daarop berust voor een deel onze volkswelvaart. En nu, terwijl alle levensmiddelen zoo verontrustend duur worden, gaan toch geregeld onze landbouw producten over de grenzen. Het groote publiek koppelt duurte en uitvoer aaneen en spreekt van ongehoorde bevoorrechting van den boerenstand ten nadeele van het overige volk. Rechtvaardig en logisch schijnt het te eischen sluit de grens. Maar de zaak is niet zoo eenvoudig. Wordt de grens gesloten, dan volgt daarop nog niet aanstonds -prijsverlaging. Een uit voerverbod maakt niet, dat de producent van het verboden artikel zijn prijs verlaagt, doch dat hij zijn voorraad oplegt, net zoo lang dat ^eze zóó groot is, dat de grens weer open moet. En geschiedt dit, dan stroomt alles weer weg naar het buitenland, waar de hooge prijzen worden betaald en... hier stijgen de prijzen. Men heeft de ervaring reeds van geopende en gesloten grenzen: het spel heeft niet kunnen beletten, dat de levensmiddelen hier te lande duurder zijn geworden. Gaat men er mee door, dan blijft ook de stijging der prijzen aanhouden nu, wie weet hoe lang Wat komt inmiddels winsten terecht in de berooide schatkist? Prof. Burger meentzoo goed als niets. Het buitenland en ons eigen volk betalen te zamen de hooge prijzen aan onze landbouw producten. Moet nu de Regeering millioenen bijpassen aan dien duren prijs, dan dringt zich volgens prof. Burger de vraag op, of er niet een andere levensmiddelenpolitiek kan worden gevoerd, eene politiek, waardoor het volk goedkooper voedsel en de Staat een aanzienlijk deel der oorlogswinst zou kunnen krijgen. Zulk eene politiek is, volgens hem, te vinden. Eén middel is er, dat de beide tegenstrijdige elementen.- hooge buiten- landsche prijzen en binnenlandsche behoefte op bevredigende wijze kan vereenigen. Dat middel zou den Staat groote baten opleveren. Het heet uitvoerbelasting. De armvoogd Reitsma te Pingjum, werd herbenoemd voor 3 jaren, met algemeene stemmen. Een verzoek van het Onderwijzers-gezelschap ,y Wonseradeel”, om duurtetoeslag, zal worden behandeld in een volgende vergadering, maar ik vrees voor nul op het request. Aan den onderwijzer aan de school te Kimswerd, T. Donia, werd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, in de vacature is voorzien door de benoeming als zoodanig van H. R. Betten te Oosterwolde. In verband met het Prov. blad, no. 42, 1916, zijn enkele pensioensgrondslagen ge wijzigd. Goedgekeurd is de rekening over 1915 van de commissie van beheer over den weg Bols- ward-Harlingen. De eindcijfers luiden Ont vangsten f 12868.Uitgaven f 11472.25. Ook viel in goede aarde een verzoek van dezelfde commissie, om goed te keuren haar besluit tot verhooging der jaarwedden van de wegwerkers en toekenning van duurte-toeslag, terwijl tevens het voorstel dier commissie, tot vaststelling van de pensioensgrondslagen van hare ambtenaren en werklieden is aan genomen. Vastgesteld is het kohier van het school geld over het 1ste kwartaal 1916, tot een bedrag van f 715.70. De rekening over 1915 van het algemeen armbestuur werd op voorstel der commissie van onderzoek goedgekeurd, met een compli mentje voor het nauwkeurig beheer. J. Postma, concierge van het Gemeentehuis, had gevraagd om hoogere vergoeding voor de levering van consumptie, in casu de koffie, welke hij moet verstrekken aan het secretarie- personeel. Hij ontvangt daarvoor per kwartaal 30 gulden. B. en W. hadden geen reden kunnen vinden, om dat bedrag te verhoogen. De Raad vond ook dat dit genoeg was. Voor de jaarlijksche schoonmaak wilde het Dag. Bestuur voortaan f 50 tegemoetkoming geven. Het lid Ypey stelde voor, in aan merking genomen de duurdere belooning der ffhüshimmelsters” en de steeds stijgende prijzen van gereedschappen, (niet te vergeten de dure kost”), dat bedrag vast te stellen op f 75. Daarmede gingen 13 Raadsleden accoord, de Wethouders stemden tegen. Het punt (no. 11) z/wijziging van de ver ordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag en van de Gemeentebegrooting voor 1916”, raakte maar danig de dubbeltjeskwestie. Wonseradeel komt niet uit met zijn geld, dit jaar. Alles is duurder, veel duurder zelfs. Bij aanbestedingen van leveringen en bij de uitvoering van werken, is de ondervinding opgedaan, dat alle benoodigdbeden booger in prijs zijn, sommige belangrijk hooger, dan waarop bij de vaststelling der begrooting is gerekend. fn het algemeen zullen de posten, waaruit materialen en loonen worden betaald, ontoereikend zijn. Enkele voorbeelden worden door B. en W. aangegeven. De kantoorbehoeften voor de Secretarie werden voor 1915 aan besteed voor f 340. Nu bedragen die kosten ruim f 500. De verbouwing van het postkantoor te Makkum, geraamd op f 1030, werd aangenomen voor f 1360.80. De Pingjummervaart, die gebaggerd zal worden, brengt een vermeerdering van uit gaven van f 700 mee. Grind, voor de wegen, is haast niet te krijgen, basalt kost nu f 1.75 per kub. Meter meer dan in 1915. De sluisbrug is kapot, zal f 650 moeten kosten. En nu is er op den post van Onvoorziene Uitgaven slechts f 813.87 meer beschikbaar. B. en W. willen dat brengen op f 1600, om eenigen steun te hebben voor nieuwe, nu nog niet te voorziene uitgaven. In verband met dit alles wordt voorgesteld, het maximum, hetwelk volgens de verorde ning op de heffing van den hoofdelijken omslag mag worden geheven, te verhoogen met f 10.000, zegge tienduizend gulden. En dit zal niet tijdelijk zijn. Na intrede van een normalen toestand, staat de gemeente voor nieuwe uitgaven, de aanleg van wegen in Zuid-Wonseradeel, en de daaruit voortvloeiende onkosten van renten, aflossing en onderhoud. B. en W. zeggen dat ze de gedachte verre willen houden, dat binnen afzienbaren tijd het maximum weer zal worden kunnen ver laagd. Eerder (naar het Dag. bestuur met reden durft beweren) zal dit maximum nog

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1