Bolsward en Wonseradeel. I Nieuws- en Advertentieblad I f No. 44. Verscüïjnt Donderdags en Zondags. 1916. ööste Jaargang. I I I Het Militair beleid. p I li Donderdag 1 Juni. I I VOOR BINNENLAND. I *1 pi r BolsvarcLsche Courant 3 maanden. de land- it O t i i A r B B r r i aan. waren I. a t k il ;n il- ie n- )k ir- in et ig t. ar •t, )U is ¥- er 5D 0. Q- m in in 3t al sr ie re Ie le te ’l rd ar en pr et de o- ;r- ds en jr- sh sn es ie ar in a I- is ie n n a jr n o i eventueele mobili- moeten geschieden, van den geneeskun- de militie aan een vergelijkend van de bestaande met rappelstooten. In de pauze is de stand Horemans 326, Wiemers 179, respectievelijk in 27 en 26 beurten. In het 2e gedeelte hebben wij meer kunnen genieten de spelers kwamen in betere conditie en het biljart kwam door de inmiddels aan gebrachte .verwarming in beteren toestand. Wiemers schijnt echter niet in conditie te zijn, miste eenige eenvoudige trekstooten en als Horemans een keurig gespeelde serie van 61 maakt is de stand: Horemans 441, Wiemers 291, welke stand met eenige kleine serietjes van beide verhoogd wordt tot 482 tegen 324. Daarna komt Horemans in actie. Een prachtig mooi gespeelde serie van 134, waarin tal van massé’s en rappelstooten, brachten de aanwezige biljartliefbebbers in verrukking. De partij was met die serie ge ëindigd met den stand: Horemans 616 in 41 beurten, gemiddeld 15, hoogste serie 134 Wiemers 324 in 40 beurten, gemiddeld 8.1 Horemans bracht daarna het publiek nog in extase door als toegift eenige prachtige massé’s en piqué’s te maken, die ten volle lieten zien wat onze Belg kan presteeren. Het was een goed geslaagde avond, waar vooral door biljartliefbebbers veel was genoten. N. Harl. Ct. Droevig ongeval. Zaterdagmorgen, bij triestig weer, is te Roermond de droevig omgekomen landweer man uit Vlodrop begraven. De Tijd vermeldt de toedracht van het ongeluk als volgt: Een paar mannen, onder wie de overledene, waren doende in het wachtlokaal beneden een ander soldaat was op den zolder daar boven bezig zijn geweer te poetsen. Hij hield dit met den loop naar beneden gericht. De soldaat schijnt wat tegen de voor schriften. is zijn geweer niet ontladen te hebben. Althans, plotseling knalt een schot en een der beneden werkende mannen wordt in de volle borst getroffen... Men trachtte hem nog naar buiten te lei den, wijl hij zulks verzocht, maar ’t was te laat, bij zakte dood in de armen zijner kame raden. De overledene was afkomstig uit Vlodrop, en worden. De soldaat, die de onvrijwillige zaak van dit droevig ongeluk is, moet Posterholt afkomstig zijn. De overledene vader van twee verwacht wordt, wanhopig. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen* 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I I I overledene zou met Juli naar huis gezonden oor- van was kinderen, terwijl een derde De onvrijwillige dader is I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. daan wat zij doen moesten. Zij hadden de lichting 1916 van stormlichting 1915 moeten laten voorgaan. Dit deden zij niet I Thans is reeds toegestaan dat eventueel met Augustus de lichting 1917 zal kunnen worden opgeroepen. Natuurlijk geschiedt dat ook niet. De Kamer wordt aan het lijntje gehouden en het werkelijke doel van de landstorm-oproepingen is niet anders dan versterking van de weermacht en niet in de eerste plaats verlichting van den druk die op de anderen rust. Het is een dwaasheid dat thans meer troepen op de been zullen zijn dan in Augustus 1914 en dat is door de landstorm-uitbreiding voortdurend het geval geweest. Het is te hopen, dat de Kamer zich dit maal niet bij den neus zal laten nemen, ge lijk verleden jaar is geschied. De Kamer zal goeddoen precies te bepalen in welke volg orde de oproepingen zullen plaats hebben, opdat daarmede niet zóó dwaas kan worden omgespongen als in het afgeloopen jaar het geval was. Inderdaad eischt het optreden der militaire autoriteiten zeer ernstig toezicht. Het doe- maar-raak systeem dat daar gevolgd wordt leidt tot verwaarloozing van tal van groote belangen, die zeer goed behartigd konden worden, zonder dat er aan de weermacht van het leger iets werd te kort gedaan. ’t Is een warm werkje voor Minister Bos boom geweest, maar dat kan geen kwaad. Integendeelhet is altijd nog te hopen dat in de duizenden gebreken die zich geregeld openbaren, zal voorzien worden. Dat moet en dan kan het, mits het dan goede wil niet ontbreekt. En omtrent dit laatste zijn wij heusch niet zoo zeker als wel gewenscht is in de huidige tijdsomstapdigheden. Oostergo. Sneek, 29 Mei. In de jongste raadszitting wou de heer Bakker van den Voorzitter weten, wanneer er haast een voordracht kwam voor hoofd van school 3. Spreker herinnerde den Voorzitter er aan, dat de termijn van 6 maanden, die in Juli a.s. was verstreken, de Rijkssubsidie deed ver loren gaan. De Voorzitter antwoordde den heer B. dat de raadsleden ter gelegener tijd zouden komen te weten, hoe ’t met de zaak staat. Daarop vroeg de heer Blok, wat men onder z/ter gelegener tijd” moest verstaanwaarop de Burgemeester antwoordde, dat hij alleen in een besloten vergadering meer wou zeggen. Al zoo geschiedde. Uit zoo’n besloten vergadering mag natuur lijk niet worden geklapt. Wij wagen toch uit dat #Comité-generaal” de gevolgtrekking te maken, dat de heeren examen de beste oplossing kwestie hebben gevonden. Sneek, 29 Mei. Welk een zorg hadden we vóór Zaterdag, dat de bakkers hun klanten op den laatsten dag der vorige week niet voldoende van ’t brood der brooden konden voorzien. Al gingen gansche huis houdingen er vaak met een twintigtal brooden op af, ’t eindbesluit bij vele brood voorzieners was toch, dat dezen vóór middernacht met een niet onbelangrijke hoeveelheid bollen bleven zitten. We zijn er echter van overtuigd, dat de troebele tijden onze bakkers wel zoo vinding rijk hebben gemaakt om’t bewuste overschot, zonder dat een haan er naar kraait en met luttele scha, aan den man te brengen. Intusschen zullen de leveranciers zich niet hebben te beklagen, over de eerste witte brood proef. Of de vrees, die onze bakkers thans koesteren, dal ’t bruinbrood eten nu wel iets te wenschen zal laten, gegrond is, moet natuurlijk nog blijken. De extra verdiensten van den Zaterdag zullen echter vrijzeker wel weer goed maken, wat men van Maandag tot en met Vrijdag tekort komt. Maaiers en hooiers. Bij de Waag te Sneek boden zich heden ongeveer een honderdtal maaiers en hooiers De loonen welke wérden aangeboden in verband met de tijdsomstandigheden hoog n.l. ongeveer f 30 per week boven de kost. N. Sn. Ct. Door het verkeerd manoeuvreeren met het stuur geraakten Zondagmiddag 2 jongens met een rijwiel in het Hoogend te Sneek te water. De heer L. Bakker Dzn. die, in zijn huis kamer gezeten, het ongeval bemerkte, sprong direct geheel gekleed te water en had het geluk beide knapen te redden. D. N. Van uit Leeuwarden zijn ruim 2000 stuks melk- en fokvee verzonden naar Duitsch- land. Thans is de uitvoer van melkvee ver boden en mogen alleen drachtige koeien worden vervoerd. In het district Franeker zijn de can- didaten voor de drie rechtsche groepen de heeren W. Fransen Jr. te Leeuwarden, D. Okma te Leeuwarden, F. Terpstra te Hitzum, B. Anema, lid van den gemeenteraad van Barradeel en J. L., Oosterhoff, burgemeester van Westdongeradeel te Ternaard. Op de paardenmarkt te Oosterwierum werden hooge prijzen besteed, die tot over de f 1000 opliepen. De prijs van de werk paarden is verdubbeld. Zaterdagavond heerschte er suikergebrek in Harlingen. Verschillende winkels konden niet of slechts gedeeltelijk aan de aanvragen voldoen, terwijl andere winkeliers eerst dan suiker aan de klanten verkochten indien voor een voldoend bedrag aan andere waar gekocht was. N. Harl. Ct. Op initiatief van eenige caféhouders had Zaterdagavond in de Beurs te Harlingen de biljartmatch plaats tusschen den Belgischen professeur Horemans en den amateur J. Wiemers. Gespeeld werden 600 caramboles cadre 45 c.M. op een matchbiljart, hiertoe bereid willig afgestaan door de bekende biljartfabriek van De Schepper te Groningen. Jammer dat de verwarming niet was aangebracht, zoodat reeds bij den afstoot door Horemans geklaagd werd over het onvoldoende loopen en het slechte werken der banden. Het begin was dan ook zeer slechtHoremans noch Wiemers maakten iets van beteekenis, totdat eindelijk Horemans een mooi gespeeld serietje met eenige mooie rappelstooten, van 26 maakt, waarop Wiemers antwoordt met een keurig gespeelde 24. Het blijft echter sukkelen. Eindelijk brengt Horemans een snel gespeelde jaar serie van 60, alles klein spel. De groote kracht zit voornamelijk bij Horemans in kort spel Laten we onze bollenhistorie besluiten met de mededeeling dat men Zaterdag allerminst op een buitenkansje had gerekend. Van Leeuwarden en vele andere plaatsen kwamen tal van reizigers, wien ’t witbrood eten haast was vergeten, even hier uitstappen, om kort daarna met vaak in ’t oog loopende pakketten verboden waar”huiswaartstekeeren. Wonseradeel, 30 Mei. Nu krachtens de leerplichtwet, als geen speciale vergunning is verkregen, voor den landarbeid geen gebruik mag worden gemaakt van schoolkinderen, en meer ouderen liever een betrekking zoeken of gaan dienen, dan op ’t land te werken, hebben de boeren er groote moeite mee om de vlaswiederij gedaan te krijgen. Geheele koppels opgeschoten jongens en meisjes arri- veeren per tram en per voet te Witmarsum, Arum en Pingjum, om aldaar te werken. De Kimswerder boeren zijn niet van dezen arbeid gediend. Ze keuren dien koppelarbeid af en laten eiken arbeider met 2 a 3 kinderen het vlas wieden. Wonseradeel, 29 Mei. Ook op de openbare scholen in onze dorpen zijn de schooluren, na vier weken van proef op de nieuwe tijd- regeling, maar’ weder op den vroegere'n tijd gesteld. De bijzondere scholen hebben zulks 2 h 3 weken geleden gedaan. De aanvang der godsdienstoefeningen in de kerken is in vele dorpen een half uur versteld. Hepk. Nieuwsbl. Makkum. Voor het cand. examen in de rechten slaagde te Leiden de heer B. v. d. Burg, alhier. v. Fr. Nadat de Tweede Kamer zich geruimen tijd heeft kunnen bezighouden met het bescha vingswerk der sociale wetgeving, is zij er thans weer toe gedoemd om aan militaire aangelegenheden haar aandacht te wijden. Om te beginnen aan: de discussies over den toe stand van het gemobiliseerde leger, waarover vele harde noten te kraken vallen. Het debat bad plaats naar aanleiding van het nieuwe mobilisatie-crediet en het was dus een her haling van de beide vorige keeren. Wie mocht denken, dat die vroegere discussies met haar eindelooze litanie van klachten er toe geleid zouden hebben, dat verbetering was aange bracht van de vele fouten en gebreken, die geconstateerd werden, is deerlijk bedrogen uitgekomen. Het aantal klachten is eer toe- dan afgenomen. Ditmaal was bet vóóral de geneeskundige dienst, die het onderwerp der besprekingen uitmaakte. Het moet dan ook meer dan bar zijn zooals het er bij dien dienst toe gaat. En het ergerlijkste is dat de militaire autoriteiten het trachten te vergoelijken. Met een stalen gezicht wordt beweerd, dat de genees kundige dienst eigenlijk niet berekend is op een toestand zooals thans door de mibilisatie is ontstaan. M.a.w., bij den opzet van het plan volgens hetwelk een satie van het leger zou heeft men de organisatie digen dienst eenvoudig vergeten. En dan nog bovendien dit: bijna twee jaar is het leger gemobiliseerd; al bestond er in 1914 niets van een behoorlijken geneeskun digen dienst, dan had deze in twee jaar tijde schitterend in orde gebracht kunnen zijn. Op geld werd niet gezien en de arbeidskracht is voor het grijpen. Wel houdt het legerbestuur zich bezig met de meest ondergeschikte détails van het uniform, wel wijzigt zich om de paar maanden de snit van de jas en de vorm van de pet, maar onder al die aandoenlijke zorg voor het uiterlijk wordt de man ten slotte geheel vergeten. De discussies over deze aangelegenheid zullen nog wel een dagje aanhouden. Hoogst merkwaardig is ook weer de wijze waarop de verloven worden hersteld. Geen uur langer zouden deze geschorst blijven dan strikt noodzakelijk was. Nu wordt op 12 Mei aangekondigd dat zij op 1 Juni weer ingaan. Verstrijkt 1 Juni de termijn binnen welke het gevaar voor ons land acuter heette te zijn. Waarom moest tegelijkertijd een geheel nieuwe verlovenregeling worden ingesteld, die naast wijzigingen die geen nut hebben, ook weer nieuwe ontevredenheid zaaide. Men had toch waarlijk aan het departement van oorlog zijn tijd en zijn schamele portie regeerkunst wel eens kunnen benutten om den genees kundigen dienst te verbeteren in plaats van te zitten prutsen aan een verlofregeling. Op het repertoire zijn weer eenige militaire ontwerpen geplaatst, die nog heel wat stof zullen opjagen. Allereerst is er de wijziging van de nadere aanvulling van de landstormwet, waarvan het de bedoeling is, ook nadat alle landweerplich- tigen naar huis zijn, voort 'te gaan met de oproeping der landstormmannen ten einde de oudere militie-plichtigen naar huis te kunnen zenden. Hier schuilt een addertje onder het gras dat niet aan de aandacht mag ontsnappen. De bedoeling van de uitbreiding van den landstorm, verleden jaar goedgekeurd, was om jongeren de plaats te doen innemen van ouderen. Ten slotte zouden dan onder de wapenen blijven de militie en de landstorm voor zooveel deze noodig was om de land weer te vervangen. De militaire autoriteiten hebben niet ge- i Veevoeder. In verband met de mogelijkheid, dat de geregelde aan voer van veevoederprijzen in den loop van het jaar ernstige moeilijkheden zal blijven opleveren, wordt den landbouwers aanbevolen dit jaar op ruime schaal herfst- voedergewassen, als stoppelknollen, spurrie, enz. te verbouwen en zich het daarvoor be- noodigde zaad tijdig te verzekeren. Zij, die zaad van stoppelknollen of spurrie niet tegen redelijke prijzen bij hun gewonen leverancier kunnen bekomen, kunnen vóór 15 Juni 1916 daarvan kennis geven aan de Directie van den Landbouw te ’s-Gravenhage, onder opgave van de verlangde hoeveelheid zaad. (St.ctJ Kostelooze melk van ons vee. Donderdag kwamen ongeveer 500 koeien over Oldenzaal te Bentheim aan, waarvan vele in zoo’n ongunstige conditie verkeerden, dat ze onmiddellijk moesten worden afgemaakt. De andere koeien werden alle uitgeladen om gedurende een paar dagen in de weilanden weer wat op dreef te komen, om het verdere transport te kunnen doormaken. Zoolang deze dieren te Bentheim vertoeven, gaat de stads omroeper twee keer per dag den volke kond doen, dat onder toezicht de koeien kosteloos gemolken mogen worden. Van proletariër tot millionnair. Bij een ingezetene van Oldenzaal werd een zilverbon in betaling ontvangen, waarop aan de achterzijde de volgende dichterlijke ont boezeming te lezen staat Van huis uit proletariër, Van armoe vegetariër, Bij ’t smokkelen solidair; Dat maakte mij millionnair. Daaronder stonden de initialen van een ingezetene uit de gemeente Losser, die dit r voor ’t eerst voorkomt op de lijst van loogst aangeslagenen in Overijsel. Alg. H* i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1