lieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. i 1 No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. 1916. h VOOR Zondag 4 Juni. ft BINNENLAND. INGEZONDEN. BRIEVENGEHEIM EN GEHEIME MACHTEN. in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. I F o r Bolswardsche Courant afzonderlijke en eens diplomatie maakten inbreuk. Zij hadden 5 l (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). kW Thurn en Taxis en wel blauwe pet zal moeten worden van het model als thans de grijze Het Bestuur v./d. afd. «Bolsward,” H. BEEKHUIS, Voorzitter. Mevr. J. WESSELING-Pek. Mevr. W. K. ZUITHOFF-Ten Hoor. S. ANDELA. H. J. de VISSER. N. v. d. BAAN, waarn. Secr. Kersen. In de Over-Betuwe zijn reeds eenige boom gaarden met kersen onderhands verkocht tegen 2025 ets. per kilo op het hout, het heele gewas. Pingjum, 31 Mei. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden werd hedenavond alhier de eerste steen gelegd van een kerkgebouw voor de Chr. Geref. Gem. alhier. Dr. H. Jansen, predikant te Wit- marsum, memoreerde in zijn toespraak, dat de Gemeente zich nu reeds sedert 1893 met het schoolgebouw heeft moeten behelpen voor hare godsdienstige bijeenkomsten; daarom was er voor haar reden tot groote blijdschap, Geen wittebrood meer. De burgemeester van Winterswijk heeft het verlof tot het bakken van brood op Zaterdag weer ingetrokken. Vele ingezetenen maakten daarvan misbruik door het nemen van te veel brood, terwijl het besluit ook verband houdt met den aanwezigen voorraad tarwebloem bij de bakkers. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Laten we over de rechtmatige ergernis wat kalmeerende herinneringen strooien. De ge schiedenis is een wijs paedagoog. Ze leert ons, dat er tijden waren, waarin niet alleen in oorlogsdagen doch in vollen vredestoestand het brievengeheim niet werd geëerbiedigd. Het begrip, dat schending van het brieven geheim als een ernstig vergrijp qualificeerde, is anders al oud. Luther spreekt daarover en Gustaaf Adolf’s oorlogsverklaring aan den een verwijt aan dezen, m geschonden heeft. Smokkelaars. Men schrijft uit Winterswijk aan AnArnh. Cl.: Door kommiezen en hulp kommiezen zijn in de laatste dagen weer verscheidene personen geverbaliseerd. Een persoon uit Deventer en een Duitscher kregen verbaal wegens uitvoer van fietsbanden. Vier Duitschers overkwam hetzelfde, toen ze meel, zeep, rijst en olie over de grens wilden brengen. Bij zekeren V., die bekend staat als tus- schenpersoon voor smokkelende Duitschers, werd rundvet, plantenvet, margarine, natuur boter, spek, ham en raapolie in beslag genomen. Hij had dit alles achter zijn huis verborgen en zou den voorraad juist willen uitvoeren. Een zekere G. uit Dorpbuurt kreeg verbaal, omdat hij 15 pond spek vervoerde. Over het algemeen krijgt men den indruk, dat er nog nimmer zooveel gesmokkeld is, als juist naden tijd, dat er strengere bepalingen zijn gemaakt ter beteugeling der smokkelarij. Duitschen keizer bevat dat hij het brievengehei De Groote Keurvorst liet zijn postambtenaren «bei Leib und Leben” zweren aan niemand, wien ook, iets van de correspondentie mede te deelen. Maar... politie daarop nog wel lang het postverkeer beschouwd als achter staats- en andere ge- Bolsward, 30 Mei 1916. u De algemeene verkoop van hoefijzerinsignes is reeds tweemaal in duigen gevallen, eerst door de mobilisatie en daarna door den watersnood”. Zoo schrijft het Hoofdbestuur van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Deze Vereeniging en haar nuttig werk kent Gij? Van hare afdeeling uBolsward” zijt Ge lid? Zoo niet, wordt het dan, opdat ook Gij U medewerker voelt, als daar straks weer een 10-tal en een volgend jaar, mede door Uw steun, een grooter aantal zwakke kinders gedurende eenige weken een schat van levenskracht zich vergaderen aan het strand van Egmond en gesterkt naar lichaam en geest vandaar terugkeeren met aangename herinneiingen en teerkost voor langen tijd. Niet allen echter vinden baat aan zee. Vandaar dat het Genootschap ook kolonie- huizen heeft opgericht te Nunspeet en De Steeg en gaarne nog twee zou bouwen te Nunspeet en Hoogeveen. Voor beide zijn reeds aanzienlijke bedragen ingekomen, maar een algemeene inzameling moet het ontbrekende brengen. Tweemaal is, zooals het Hoofdbestuur schreef, deze poging niet tot uitvoering kunnen komen, thans wordt ze voor de derde maal beproefd en wel in den vorm van een insigne- verkoop. Wat voor het Groene Kruis het Tuberculose- bloempje beoogt, doet voor het Genootschap het hoefijzertje, dat ook als insigne kan worden gedragen en door dezelfde dames, die zoo bereid waren bet Groene Kruis in zijn edel pogen te steunen, en thans ons baar gewaardeerde^ steun verleenen, zal worden aangeboden, om zoo te komen tot het schoone doel, dat onze, ook Uwe? Vereeniging beoogt: zwakke kinderen gezond en sterk te maken door een doelmatig verblijf aan ’t strand of in de bosseben. Helpt dan mede, door a.s. Dinsdag de dames niet af te wijzen, als zij U een hoefijzertje aanbieden tegen een minimum-bedrag van 10 cents. We waren er op vooruitgegaan schrijft de Arnh. Crt. Eertijds was zelfs het meest ver- borgen genoeg om een geheim te bewaren. De arme koning Midas moest het tot zijn smart ondervinden. Wanneer de wind door de halmen speelde, verklapte een stem wat de groote schaduw was in des vorsten glans rijk bestaan. «Koning Midas heeft ezelsoorea”. De barbier was, naast den eigenaar dier ooren, de eenige, wien het feit bekend was. Hij had gezworen het aan niemand mede te deelen. Maar het ernstige geheim woog zwaar op zijn hart; het zat hem in het bloed, spookte hem door het hoofd, rusteloos, dag en nacht. Het toquineerde, hel prikkelde, bet martelde hem. En eindelijk kon hij het niet langer uithouden. Het moest hem over de lippen, zij het ook niet in tegenwoordigheid van menschen. En zoo fluisterde hij in de donkerheid van een door hem gegraven kuil: «Kouing Midas beeft ezelsooren I” Niemand had het vernomen, zijn gemoed was van een zwaren last ontdaan hij haalde ruimer adem... Maar het riet, opgroeiend boven de weer gevulde plek der bekentenis, herhaalde zijn woorden en bracht het verder, de wereld in«Midas, koning Midas, heeft ezelsooren 1” We waren er op vooruit gegaan. We had den in onze maatschappij op alle plaatsen, waar eenige menschen woonden, een plek, waar ieder zijn grootste geheimen kon neer leggen: de uitingen van onze diepste smart, van onze grootste blijdschap, van onze liefde, van onzen haat, van onze vrees en van onze verwachting, ons kritisch oordeel over anderen (dikwijls) en over ons zelf (somtijds) en alles bleef verborgen. Donkere, ondoordringbare duisternis omhulde onze openhartigheden. We hadden zulk een plek en hebben die, gelukkig, nog, wij, de »feZ-oorlogvoerenden. Overal in den lande hebben we dergelijke plekken; het zijn onze postkantoren, stille ontvangers onzer geheimen. Zoo ze spreken konden, gelijk het rietland van koning Midas’ barbier, wie zou nog durven bestaan? Ja, we waren en we zijn er op vooruit gegaan. Z/Het brievengeheim is onschendbaar”, dat is een grondgedachte der moderne levens beschouwing. En daarop met vol vertrouwen rekenend lieten en laten we een deel van ons hart, de intiemste gedachten van ons leven, de scherpste uiting van onzen geest door de smalle opening in de hardsteenen platen of der ijzeren bussen glijden, zonder ook maar een oogenblik te vreezen, dat de wereld zal weten, welke onze Midasooren zijn. Inmiddels heeft de oorlog ook voor een deel der wereld dat veranderd. De brieven, die de grenzen over moeten, die brieven, die onze mail meeneemt of terugbrengt, zijn aan ernstig onderzoek onderworpen. En met ergernis aanvaarden we wat we nu eenmaal niet kunnen veranderenwe leven in de dagen van het geweldoorlogstoestanden zetten alles onderst boven. Men verbrandt wat men heeft aange beden en men aanbidt wat men heeft ver brand. Hof te Berlijn schreef: «Ik heb, aangezien geen middel zeker genoeg is om onze corres pondentie te beveiligen tegen spionnage en vervalsching, met mijne beste vrienden afge sproken, maar niet meer te schrijven.” Oostenrijk heeft het Zwarte Kabinet nog het langst volgehouden. In Pruisen kon het brievengeheim vrijwel als regel beschouwd worden. Toch schreef Bismarck nog in ’51 aan zijne wrouw ,/Over politiek en sommige personen zal ik u maar weinig schrijven, want de meeste brieven worden geopend.” Hij, Bismarck, bewees, dat men politiek kon voeren zonder een Zwart Kabinet. En Stephan, de groote Duitsche grootmeester- generaal, heeft zich de posterijen van zijn land niet anders kunnen voorstellen dan op den grondslag van ,/brievengebeim.” Maar nu is alles veranderd. Tijdelijk geluk kig, maar toch veranderd. We waren er op vooruitgegaan, bij het verleden, bet duistere vérieden gerekend. Ook in dit opzicht brengt de oorlog de toestanden van het duistere ver leden terug. Que voulez-vous Het recht van den sterkste is een recht a la de onbe schaafde tijden. Wie het oude barbaren-middel gebruikt, doet barbaarsch en moet de ge volgen er van dragen I dat met het stichten van een eigen kerk kon worden begonnen. Gezongen werd Ps. 89 vs. 1. Arum, 30 Mei. Alhier is een geval van typhus voorgekomen met doodelijken afloop. Heerenveen, 2 Juni. De slagers, die met hoop op iets gemakkelijker markt vandaag naar Leeuwarden waren gegaan, zijn teleurge steld teruggekomen. Nog hooger prijzen moesten voor het slachtvee worden besteed, zoo deelen ze ons mee. Onze berichtgever van de Leeuwarder markt laat zich echter over de stemming van de heden gehouden markt anders uit, schrijft ’t N. v. Fr. De slagersvereeniging van Heerenveen e.o. zal er hedenavond over vergaderen, hoeveel het vleesch weer in* prijs verhoogd moet wor den. De slagers te Sneek en te Leeuwarden besloten reeds tot prijsverhooging. Rottevalle, 1 Juni. De wed. L. Landman was een paar dagen uit. De zoon en de meid aten ’s middags pannekoeken. Kort daarna werden beiden ongesteld. De dokter werd gehaald, ’t Bleek, dat de olie, waarin de pannekoeken waren gebakken, voor de ge zondheid schadelijke bestanddeelen bevatte. Witmarsum, 29 Mei. De Onderl. Mij. van verzekering van Paardenhouders in Wonsera deel heeft haar ledental zien stijgen tot 215, die samen voor eene waarde van bijna f 160.000 hadden verzekerd. De rekening sluit met een batig saldo van pl. m. f 200. De omslag heeft over het eerste halfjaar f 0.55, over het tweede halfjaar f 1.— per honderd gulden verzekerde waarde bedragen. Amsterdam, 2 Juni. De Proc.-Gen. bij het Gerechtshof alhier heeft cassatie aange- teekend tegen het arrest, waarbij de heer J. C. Schröder werd ontslagen van rechtsvervolging terzake van een artikel in De Tel. getiteld de perscamarilla te Amsterdam. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De nieuwe uniform. Omtrent de weder in te Voeren blauwe uniform voor officieren en onderofficieren, ver neemt de Av.pst., dat deze zal bestaan uit een blauwe broek (oud model) doch in stede van een korte jas met twee rijen knoopen, een jas met één rij knoopen, overeenkomende met de blauwe tuniek, doch met lange panden, terwijl een gedragen pet. Het geheel moet veel overeenkomen met de Duitsche uniform. De bijkomende straffen opgeheven. De bijkomende straffen, opgelegd aan alle militairen, welke zich met bet Paaschfeest zonder verlof van hun korps hebben verwijderd, doch zich daarna behoorlijk hebben gedragen, zijn thans, volgens de Avondpost, geheel op geheven. reeds zoo een middel om heimen te koinen. Andere machten deden op haar beurt aan brievenspionnage. Brieven werden geopend, gelezen, gewijzigd met behulp van chemische middelen. In Oostenrijk was een tijd lang bet spion- neeren door het openen der brieven en het vervalschen daarvan een op groote schaal be oefende kunst. De Habsburgers hadden aan de familie van Thurn en Taxis het postmonopolie in het rijk verleend, maar voor Oostenrijk zelf hadden zij hun eigen postdienst, kregen echter hiervan een onderdeel het «Zwarte Kabinet.” Dat was het stelsel der spionnage in het groot. In de middenpunten van het verkeer, op de belangrijke plaatsen der Duitsche post wegen, te Frankfort a/M, Regensburg, Augs burg, Neurenberg, in de Hansesteden en fle residentiën der geestelijke keurvorsten, waren zoogenaamde Briefloge’s. Zij stonden in be trekking tot het «Zwarte Kabinet.” Goed bezoldigde ambtenaren «logisten” werkten er in het spionneeren en het ver valschen. De betrekking was meestal erfelijk in de familie, zoodat langzamerhand die kunst der duisternis buitengewoon ontwikkeld werd. De regeering kon de logisten niet missen. De meesten werden geadeld, sommigen kregen een titel van vrijheer of graaf. Hadden zij dit niet verdiend op eene eerlijke wijze, in spannend was hun arbeid wel. Zij moesten snel, handig en nauwkeurig werken. Voor de Duitsche vorsten was dit systeem der Habsburgers natuurlijk vol gevaren. Zij konden er niets tegen doen. Daarom deden ze eindelijk hetzelfde. Hannover, Saksen, Mecklenburg richtten ook //briefloge’s” in en zoo werd het spoedig een wedijver in oneer lijkheid door heel Duitschland. De postambte naren waren meer diplomaten dan postambte naren. Dikwijls wisselden diplomaten en post ambtenaren van betrekking. Frederik de Groote werd meermalen de dupe van de brieven spionnage. Al dreigde hij ook met zijn krukje, het hielp hem niet. De regeering te Weenen wist steeds zijn brieven en dépêches eerder dan de Pruisische gezant. Napoleon I deed, zooals alles, ook in het groot aan briefspionnage. Aan Bigjnon werd tot //doeleinden van politie en veiligheid” het toezicht opgedragen over het gezamenlijke Pruisische postwezen. Toen verschenen de ,/briefrevisie-bureau’s”, en dat nog wel ineen staat, waarmede de Franschen sedert een jaar vrede gesloten hadden. Maar Oostenrijk bleef altijd no. 1 in het spionneeren en vervalschen. Het «Zwarte Kabinet” arbeidde in een der vleugels van den Hofburg; het had zulk eene reputatie, dat, tijdens de bezetting van Weenen door de Franschen, prins Talleyrand vóór alles begeerde deze «merkwaardigheid van Weenen” te zien. In de Boheemsche badplaatsen waren filialen opgericht en sommige ambtenaren en ambtenaarsvrouwen waren bekend als te be- hooren tot de //bekwaamste” spionnen en ver- valschers van brieven. Ook Berlijn heeft zijn «Zwart Kabinet” gekend. Het was, toen Nagier aan het hoofd van het Pruisische postwezen stond. Hij volgde het voorbeeld van Metternich en beschouwde de posterijen als een zeer krachtdadig hulp middel der politie. Een afzonderlijk ambtenaar was toen belast met het opsporen van //nut tige” of //verdachte” brieven, die natuurlijk geopend werden. Een en ander zou nu moeilijk meer kunnen geschieden. In Duitschland en Oostenrijk had men toen bij de regeeringen een volslagen minachting voor wat men destijds het «be perkt onderdanenverstand” noemde. Het duurde vrij lang, eer het verzet zóó groot werd, dat het //onderdanenverstand” als wat scherper werd beschouwd. Intusschen deden velen, wat een hooggeplaatst Duitscher in 1813 in een brief aan een president van het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1