nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. Donderdag 8 Juni. Rede Mr. J. Ankerman. r VOOR afzonderlijke Spr. antwoordt dat die *3 van BINNENLAND. i f 225 f 525, F l ’t Bestuur der Jan van aan de gehuwde een duurtetoeslag aan de ongehuwde ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens •10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dezen tijd voor enke scholen de middagschoollijd veranderd van 13 in l1^—-S1^, maar een zoodanige wijziging was ook bij den vouden tijd” den ouders zeer aangenaam geweest. Friesland» Westhoek, 4 Juni. Een schipper en zijn zoon, die het nog al druk hehben met moddervaren, hebben zich voor den hooi oogst en eenige weken daarna circa 8 10 weken verhuurd bij een boer voor samen ruim f 50 per week. De schipper laat zijn schip zoolang aan den wal liggen. Steenwljk, 5 Juni. Een koe, door den veehandelaar D. de W. alhier, voor gekocht, werd door bem verkocht voor dus met f 300 winst. Of er ook avontuur in den handel zit! ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 6 Juni. Onder de Waag boden zich heden aan ruim 250 hooiers en maaiers. ’t Slechte weer deed vele landbouwers absent blijven, waardoor verreweg ’t grootste deel van de werkzoekers niet slaagden. Onderscheidene boeren besloten ook met ’t huren te wachten tot de weekmarkten van Bolsward en Leeuwarden. Boven den kost worden loonen bedongen van f 25 tot f 30. Sneek, 6 Juni. Nassauschool alhier heeft onderwijzers dier school 5 pCt., Maandagavond trad in zzde Doele” alhier op de beer Mr. Ankerman, afgevaardigde ter Tweede Kamer, om voor de rechtsche kiezers te spreken over: De beteekenis der aanstaande Statenverkiezing. De opkomst was niet, zooals men dit vroeger wel bij politieke meetingen heeft gezien, er waren ongeveer een honderdtal hoorders. De heer F. d. Ploeg opende de vergadering, en heette den Spreker hartelijk welkom, die het gewicht der Statenverkiezing zal gaan bespreken. Het districtsbestuur meende in dit district Franeker als propaganda den heer Ankerman te moeten uitnooligen om hier, in Harlingen en in Franeker op te treden. Nu valt het op dat de zaal niet, bezet is als gewoonlijk op zulke politieke avonden, wat wel zal verklaard moeten worden doordat uitsluitend de rechtsche partijen zijn uit- genoodigd. Daardoor wordt gemist het debat met politieke tegenstanders, maar 't bestuur meende, dat het debat in onze kringen beter tot zijn recht zal komen, want de gelegenheid om den Spreker vragen te stellen wordt na de rede voor de partijgenooten geopend. Mr. Ankerman begint met zijn genoegen uil te spreken dat hij voor deze Staten verkiezing mag optreden, vooral omdat die verkiezingen dit jaar een bijzondere beteekenis hebben. Wat Spr. zelf betreft, hij zou gaarne vrij debat gehad hebben, als er publiek van allerlei richting is, krijgt men in het debat vaak veel te hooren, en wie het ’t scherpst kan zeggen, of de lachers op zijn zijde weet te krijgen, heeft het dan naar veler meening gewonnen. Het bestuur heeft zijn besluit echter genomen omdat wij leven nog midden in den wereldbrand, en het dus eigenlijk geen pas geeft om, zooals dit in verkiezingstijden meest al gaat, elkaar vliegen af te vangen. Eigenlijk moest het Nederlandsche volk zoo van den ernst van dezen tijd doordrongen zijn, dat de politieke strijd gestaakt diende te blijven, gelijk in hel begin van den oorlog ook werkelijk het geval was, en dat er, zoo men het noemt de Godsvrede heerscht. De politieke strijd, die er nu is, is niet van de rechtsche zijde. De concentratiepartijen hebben de leuze voorop gezet voor of tegen het ministerie Cort van der Linden, maar die leuze is valsch. Het behoud van dit ministerie is mede te danken aan de rechterzijde, die heeft haar steun ge geven op royale wijze in deze moeilijke tijden. Bij alle economische maatregelen en bij de handhaving der neutraliteit heeft dit ministerie den grootsten steun gevonden bij de rechter zijde. Ofschoon van andere politieke beginselen brengen toch de rechtsche partijen hulde aan dit ministerie en bijzonder aan den minister president. De leuze dat deze Statenverkiezingen gaan om het behoud van dit ministerie is valsch, het gaat er om of de Eerste Kamer rechts zal blijven of niet; dat is de inzet van den strijd. Bij monde »an den Voorzitter van den ministerraad is verklaard dat al lijdt eenig voorstel van dit ministerie échec, toch zal het haar roeping handhaven ten opzichte van het buitenland, dus al wordt het op het terrein der binnenlandsche politiek in het ongelijk gesteld, toch zal het ministerie de roeping: handhaving der neutraliteit hand haven. Het gaat dus niet om het behoud van het ministerie Cort v. d. Linden-; die leuze der vrijzinnige partij is een valsche leuze. Deze politieke strijd is de rechterzijde op gedrongen door de vrijzinnigen en sociaal- domocraten. De gewone werkkring zoo had de minister verklaard kon weer door de Kamer hervat worden. De punten die met den oorlog waren blijven rusten, konden weer op den voorgrond worden gebracht. Een dezer punten ie de Ouderdomsrente. Het uitstel of eigenlijk afstel der wet-Talma kon weer ter hand worden genomen. Op merkelijk is, zegt Spr. dat die ministerieele verklaring door den minister werd gedaan juist in den tijd toen de verloven aan militairen werden ingetrokken, en dus de mobilisatie, die zoo’n zwaren druk legt op het volk, in de volle zwaarte werd noodig geacht in denzelfden tijd dat in een geheime vergadering de Kamerleden op de hoogte werden gebracht van den toestand des lands, wordt verklaard dat de politieke harts tocht kan worden losgelaten. Friesland» greidhoek, 5 Juni. Aïlerwege is men thans in de booiing of men staat gereed haar aan te vangen. Duizenden van pondematen zijn reeds afgemaiid en liggen op zwad, want de maaimachine verricht in één dag meer dan de maaier met de zeis in een week kan doen. Intusschen blijft het hooiweer uit; men zal in den beginne een deel moeten inkuilen. Veel meer dan vroeger profiteert men thans in de booiing van verschillende machines. Eerst de maaimachine, dan de keermachine, die echter nog niet altijd secuur werk levert; verder de schudmachine en eindelijk de zweel- machine, om schoon land te maken. Maar als er met machines gewerkt wordt, dan moet er nog al nagezweeld worden. Over ’t algemeen worden er dit jaar zeer hooge loonen uitbetaald. De hooiers verdienen gemiddeld ruim twintig gulden per week. Friesch» Wouden, 6 Juni, ’t Geld is ruim. Er zijn notarissen die 't geld van de mied- huren, die thans worden betaald, niet anders willen bewaren dan renteloos. Ze hebben er geen plaats voor. Boerenleenbanken en spaar banken worden overstroomd met geld. Wonsaradeel, 5 Juni. In tegenstelling met ’t onjuiste bericht, als zouden de school uren in deze gemeente weer op den ouden tijd zijn gezet tal van leerlingen kwamen als gevolg van dat bericht gepasseerden Maandag te laat in school kan meegedeeld worden, dat de meeste scholen zich voegen naar den z.g. nieuwen tijd. Wel is in verband met verleend van van 3 pCt. Wonseradeel. De verschillende afdeelingen van »Het Groene Kruis” zullen, naar men meldt, gezamenlijk bij het gemeentebestuur aandringen op subsidie voor wijkverpleging. Men gelooft, dat deze subsidie alleszins te verdedigen is, wijl wijkverpleging voor de geheele gemeente van het grootste belang is. O. N. Had eerst de grijze strijder de Savornin Lohjnan verklaard dat tijdens den oorlog er geen strijd op politiek terrein meer moest zijn, nu werd weer de strijd in al haar felheid geopend doch het is een voorproef van den strijd die het volgend jaar, bij de aftreding der 2e Kamer zal ontbranden. De inzet van den strijd bij deze Staten verkiezingen is duidelijk. Bij deze verkiezing wordt niet zoozeer gelet op het provinciaal beheer, maar op het hooge politieke gewicht dat de Staten het verkiezingscollege zijn voor de leden der le Kamer. Als men dieper op de zaak .ingaat, dan ziet men dat het gaat om het behoud van het Christelijk beginsel. De rechtsche partijen wenschen niet dat de le kamer de speelbal wordt v^n utopieën der uiterste linkerzijde. De handhaving, opbouwing en versterking der Chr. beginselen wil de rechterzijde, die wil dat ook in het openbare leven rekening wordt gehouden met wat God in Zijn Woord heeft gegeven. Naar de Chr. beginselen willen wij het economische leven ingericht hebben, en dat Chr. beginsel komt te staan tegenover de socialistische beginselen. De politieke strijd gaat zich hoe langer hoe meer ontplooien hierin, dat de Christelijke partijen komen te staan tegen de sociaal-democratie. In 1913 hebben wij zegt Spr. dat al trachten duidelijk te maken, want de linkerzijde heeft niet meer de leuzen van de Liberale Unie, maar die der sociaal-democraten komen op den voorgrond. Wel zegt de liberale partij, dat de recht- schen die strijdleuze bezigen om de kiezers bang te maken voor het socialisme, maar als men er op let hoe in 1913 de liberale con centratie aan ’t bewind kwam en wat er toen geschied is, dan wordt de leuze bevestigd. Dr. Bos, de hoogstaande politicus,, te vroeg gestorven helaas, die om zijn buitengewone bekwaamheid en verdraagzaamheid de man was om een ministerie samen te ^tellen, is met Mr. Troelstra gepolst over de samen stelling van het cabinet, doch het kwam tot geen vergelijk. De linkerzijde stond toen al onder den invloed van het socialisme, de liberale concentratie was niet in staat een ministerie te vormen en toen is gekomen het ministerie Cort v. d. Linden, een buiten parlementair cabinet. Het merkwaardige hierbij was dat in dat cabinet Mr. Treub zitting kreeg die zich juist tegen het concentratie program verklaard had. Deze wilde geen pensioen zonder er premie voor te betalen. De vroe gere debatten daarover gingen in hoofdzaak tusschen Treub en Troelstra, en toch die Treub is de meest krachtige figuur in dit ministerie geworden. Mr. Treub heeft dan ook scherpe critiek gekregen en wel van zijn vroegere vrienden. Deze en de sociaal-democratie hebben hem over boord gegooid, want de ouderdomsrente moest eindelijk aan de orde komen. De wet Talma was aangenomen en bekrachtigd, moet dus uitgevoerd worden, of een andere wet moet ze opbeffen. Mr. Treub heeft aan den drang toegegeven, doch bleef er op vast staan dat de middelen voor de millioenen welke voor ouderdomsrente noodig waren, eerst moesten worden aangewezen, en hierom is hij door de linkerzijde naar huis gezonden. In de 2e Kamer is dus weer de strijd ont brand, de troonrede kondigde aan grondwets herziening, en de plannen zijn er, waarin algemeen kiesrecht wordt voorgestaan en de beletselen van ’t kiesrecht voor vrouwen worden weggenomen. Er werd beweerd dat de volkswil zich in dien geest heeft uitge sproken. Spr. becritiseert deze bewering. Wel is in 1913 de verkiezing voor de 2e Kamer zoo uitgevallen dat rechts in de minderheid werd gesteld, maar ’t getal rechtsche stemmen was veel grooter dan dat der tegenstanders. Volkswil noemt spreker het niet, als een strooming dit of dat voorstaat, dan is niet de groote massa het daarmee eens. Spr. vindt dan ook de conclusie, die bij het wetsontwerp omtrent alg. kiesrecht en vrouwenkiesrecht worden gemaakt vreemd, wijl het ministerie reeds bezwaren daartegen opmerkt. Spr. besluit dan ook, dat tegen het be ginsel, dat in dit ontwerp op den voorgrond treedt, zich het Christelijk beginsel verzet. Niet zijn de rechtsche partijen tegen uitbrei ding van ’t kiesrecht, ook niet tegen dat der vrouwen, maar vooral willen zij het hoogere, het heilige beginsel handhaven dat in Gods ordonnantiën is neergelegd. Men moet zich richten naar Gods Woord veel meer dan naar stroomingen die zoo af en toe oprijzen. De Christelijke beginselen liggen opgeteekend in de eeuwen die achter ons liggen zegt spreker. Het gaat bij deze statenverkiezing wel om hoogere beginselen, doch niet om ’t behoud of de verwijdering van dit ministerie. Tegen het beginsel der Rechtsche partijen staan de beginselen der linksche concentratie en de sociaal-democratie. Voor de Christel, beginselen wil Spr. de kiezers opwekken ook in dit' statendistrict Franeker. (Applaus.) Na de pauze werd gelegenheid geboden den Spreker vragen te stellen, waarvan gebruik werd gemaakt door den heer K. Nawijn alhier, die verklaarde den Spreker met ge noegen te hebben gehoord, maar hij wilde vragen of het ministerie Cort v. d. Linden, dat vergeleken was bij een boom, toch niet moest worden uitgeroeid als het geen goede vruchten voortbracht. De heer Ankerman antwoordde dat hij wel merkte dat er, wanneer er algemeen politiek debat is, meer te hooren valt dan heden, nu slechts een persoon hem een vraag stelt. Hij wil den heer Nawijn beantwoorden, door in ’t algemeen nog iets te zeggen over de houding van de rechtsche partijen tegenover dit ministerie. Met het oog op de zeer buitengewone om standigheden heeft de rechterzijde op de meest royale wijze dit ministerie gesteund. Bij principieele onderwerpen, als bijv, de eeds- kwestie, dan moest men voor zijn beginsel uitkomen, doch ofschoon er bij de economische regeling van zaken stof in overvloed tot critiek was, is het nagelaten, wijl toch de natie als eensgezind tegenover het buitenland moet optreden. Waarom de boom niet uitgeroeid? vroeg de heer Nawijn en strijd het volgend jaar gestreden zal worden. Dan wordt uitgemaakt in welke richting ons land weer in de volgende 4-jarige periode zal worden bestuurd, en ’t is te voorzien, dat de partijen dan scherp tegenover elkaar zullen staan, dan is het de electorale strijd. Thans bij deze verkiezing gaat de strijd langs het ministerie heen, de statenverkiezing heeft de hoofdbeteekenis gekregen door dat de Staten de verkiezingscolleges zijn voor de leden der Eerste Kamer. De heer v. d. Ploeg dankte den Spreker voor zijn duidelijk woord, wat naar hij hoopt, zal meewerken om de rechtsche partijen aan te wakkeren om te doen wat plicht is. Voor den aan vang der vergadering werd op de Koemarkt aan allen die zzde Doele” binnentraden, een brochure aangeboden, ge titeld: zzDe S. D. A. P. en de Economische Nood der Nederlandsche Arbeidersklasse” door S. R. de Miranda, uitgegeven door de Com missie voor schriftelijke propaganda. Posterijen. Bij een onderhoud met het bestuur der Vereeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst, heeft de directeur-generaal der post, en tel. meegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, te komen tot een algemeene verbetering van de materieele positie van het personeel. Er wordt overwogen, ter bevordering van de Zondagsrust, de pakketpost op Zondag niet meer te doen bestellen. I Geen kermis meer. De gemeenteraden van Amersfoort en Haarlem hebben besloten de kermissen af te schaffen. Uit Leeuwarden wordt gemeld: De toeloop van gelukkige bezitters vetkaarten was Zaterdag enorm. De wachtende rij huismoeders besloeg soms een lengte van wel 50 meter der straat. Dat bij zoo’n stormloop velen uren moesten wachten voor ze de beurt hadden, laat zich begrijpen. Eveneens dat zulks juist op den drukken Zaterdag de vrouwen zeer ongelegen kwam. De ontevredenheid was op veler gezicht te lezen. En dan nog de ontevredenheid van de velen, die niet minder gesjochten zijn, en toch wegens hun zz welstand” geen kaart kunnen krijgen. Een ideale regeling inderdaad om bij één firma het regeeringsvet beschikbaar te stellen. Postdiefslal. De officier van justitie te Middelburg en de commissaris van politie te Vlissingen hebben gisteren in laatstgenoemde plaats aan gehouden een postconducteur uit Vlissingen, verdacht van een internationalen postdiefstal. Bij een huiszoeking zijn gevonden bankbil jetten, waarvan serieletter en nummer overeen kwamen met de vermiste uit een aangetee- kenden brief, door een bankinstelling van Amsterdam via Engeland naar Parijs verzonden. De postconducteur is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Alg. H. Maatregelen van Duitsche fabrikaten. De Nieuwe Ct. meldt, dat dezer dagen aan een Nederlandsche machinefabriek, bij de levering van door haar bestelde materialen, in rekening werd gebracht voor eiken mark van den vóór den oorlog geldenden prijs van het bestelde materiaal f 2, zegge twee gulden, en dit zoogenaamd op grond van de over weging, dat ook ons land aan de Engelsche uithongeringsmaatregelen zzweitgehend entge- genkommen” zou. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1