lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 et., in vierdel pakjes 27 72 et. Gebro ken Thee ook per ons. 1 a No. 47. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. lil f |l I VOOR Zondag 11 Juni. afzonderlijke het overige uit 7. 1. k een W. er ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 6 Cent. W. meegaan. Hij heeft er kermis gevierd wordt dat er B. en In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. 14. B. en zou het daarom - ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I nu met algemeene thans duurder koinen, hij nog willen uitstellen. De heer Kramer antwoordt dat er geen oogenblik meer gewacht kan worden, er is telkens iets tusschengekomen, ook was er geen plaats te vinden. Al zullen .de kosten iets hooger komen, toch zou, als de autoriteiten het zagen, de gemeente echec lijden. De Voorzitter licht toe dat bet bedrag oorspronkelijk f 900.is. Om de leening op een ronde som te hebben, wordt voorge steld f 700.te leenen en de exploitatie te vinden. De heer Wierema heeft gelezen dat in Leeuwarden geoordeeld werd dat de bewerking van turfstrooiselmest schade oplevert. Hij zou als dat zoo is, dan daar mee willen uitscheiden, dan komt er meteen denkelijk wel ruimte voor een schaftlokaal. Over deze punten ontstaat heel wat dis cussie tusschen de heeren Eerdmans, Vis, Praamsma, Kramer, Eisma, Oosterbaan, Boer- sma, Lunter, Keikes, Van der Klei en den Voorzitter, tot ten slotte B. en W. voorstellen inplaats van f 700.nu f 1000.voor deze zaak te leenen, waarop met 11 tegen 2 stemmen de wijziging der begrooting wordt goedgekeurd (tegen de heeren Wierema en Eerdmans). De oninbare posten op hoofdel. omslag en hondenbelasting worden met algemeene stem men goedgekeurd. 2. Vaststelling kohier schoolgeld le kwartaal Deze kohieren bedragen voor school no. 1 f 292.35 en voor de school voor m. u. 1. o. f 230.25, worden tot deze bedragen goedge keurd en invorderbaar verklaard met alge meene stemmen. 3. Goedkeuring rekening Bank van Leening. Volgens advies goedgekeurd met algemeene stemmen. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Stads- Armenhuis {voorstel raadscommissie') Volgens rapport der raadscommissie goed gekeurd met algem. stemmen. 5. Voorstel Burg, en Weth. aangaan geld- leening f 18000.(aflossing gedeelte der leening van ƒ25000.demping .Hollandia- buurt en schaf tlokaal gemeente-reiniging.) (Voor de behandeling van dit punt werd de vergadering een oogenblik geschorst om de wijziging aan te brengen nu voor de reiniging f 300 meer geleend zal worden. Het aan wezige publiek, dat belangstellend zat te wachten op de dingen die komen zouden, moest nu weg. Na de schorsing hadden ze er zeker al genoeg van, althans geen hunner kwam weer binnen. Later kwamen nog al een paar anderen even luisteren.) De leening wordt nu bepaald op f 18.300. Voorgesteld was 4 rente. De heer Eisma vond dit te laag en na eenige discussie tusschen de heeren. Lunter, Vis, Oosterbaan en den Voorzitter wordt voor gesteld 4!/a °/0. Het voorstel wordt stemmen aangenomen, 6. Voorstel B. en W. wijziging Algemeene Politieverordening {Indeeling wijken met rapport commissie voor de strafverordeningen). De Commissie voor de strafverordeningen vond het voorstel heel goed en concludeerde tot goedkeuring. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Adres Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, afd. „Bolsward” om geen drank ver gunning en in de nieuwe wijk te verleenen met advies van B. en IV. B. en W. zeggen in hun advies, dat de bedoeling van adressanten wel za] zijn dat in de woningem der Gemeente geen vergun ning tot verkoop van sterken drank zal ver leend worden. Daar de wet verbiedt dat in gemeentegebouwen „vergunning” mag ver leend worden, en er dus geen recht toe is, stellen B. en W. voor afwijzend op ’t adres te beschikken, wat wordt goedgekeurd. 8. Adres R. Reinsma e. aom een der nieuwe straten te noemen naar Gysbert Japiks met advies B. en W B. en W. stellen voor de nieuwe straat van den Sneekerweg tot Cnossenlaan te noemen Gijsbert Japiksstraat, en dat de dwarsstraat met de. andere straat tot Cnossenlaan zat heetenParkstraat. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 8 Juni 1916. De agenda voor deze Raadsvergadering was er nu eens van een „heb ik jou daar.” Zestien punten toch en hoewel er verscheidene bij waren van, laat ik maar zeggen, onschuldigen aard, er waren toch ook bij, waar men van kon verwachten dat ze tot heel wat discussie zouden leiden. Wij hadden er best ons twee avonden mee kunnen bezighouden, echter er komt op deze wijze ook eens flink doorslag dus maar met goeden moed aangepakt. De rij der ingekomen stukken beteekende ditmaal ook weer heel wat en toch al deze omstandigheden in oogenschouw genomen, kon ik aan ’t einde de getuigenis niet onderdrukken ’t Is nog al wat meegevallen. Half tien daalde de Voorzittershamer om de sluiting der ver gadering aan te kondigen. Voor ’k aan het verslag begin, mag ik nog wel even opmerken, dat een der dreegste punten (voor ons Verslaggevers, wijl daarover nog al wat discussie was te wachten) werd van de agenda afgevoerd dat was dus voor heden al een uitwinner ofschoon het dan later toch weer door ons moet worden door geworsteld dan kwam er, als toegift, een rij schriftelijke vragen van een raadslid, die aan het eind der vergadering beantwoord moésten worden, en ook nog een punt, dat niet op de agenda stond, werd behandeld, maar nog een tegenvaller was, dat het eerste punt der agenda wijziging der begrooting dat gewoonlijk met stille trom de revue passeert, thans heel wat stof opjoeg. Dat betrof het schaftlokaal en de waschinrichting bij de Gemeentereiniging de reiniging trekt gewoonlijk nog al de attentie in onzen Raad, ’t Was dan ook reeds kwart over acht eer wij met punt 1 hadden afgedaan, dus het begin ging slecht van stapel. Verder ging bet gelukkig weer heel glad, zoodat er flink schot in kwam, ’t Voornaamste der behande ling zal in dit verslag worden aangestipt, doch dan nu ook geen beschouwingen meer vooraf en maar aan den slag. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Terhenne was afwezig met kennisgeving. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een verzoek van den heer Wierema, lid van den Raad, om in deze vergadering eenige vragen te stellen, en wel: 1°. of in het plan van aanbesteding der woningen van de Gemeente niet bepaald is, dat de dakbedek king zou bestaan uit Friesche holle pannen; 20. waarom daarvan is afgeweken? 30. wan neer die verandering is toegestaan en door wie? 4°. of dat door autoriteiten is goedgekeurd? De Voorzitter heeft geen bezwaar dit punt in bespreking te brengen, en daar de vergade ring er niets tegen heeft, zal aan het eind der agenda, deze zaak aan de orde gesteld worden. b. Resolutie Ged. Staten, houdende goed keuring van het primitief kohier van boofde- lijken omslag. c. Een Kon. Besluit, waarbij voor 3 jaren concessie wordt verleend tot heffing van door- vaartsgelden aan de bruggen over de Wor- kumervaart. d. Idem, houdende goedkeuring der wijzi ging der verordening op de hondenbelasting (dus na 1916 behooren de hondenpenningen in deze Gemeente tot de historie). e. Resolutie Ged Staten, goedkeurende de wijziging der Gemeentebegrooting. f. Missive van de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis,” inzake de ontsmetting van schoolboeken. Deze zaak werd reeds vroeger in onzen Raad behandeld, deze missive werd daarom ter visie gedeponeerd, terwijl de andere stukken voor kennisgeving werden aangenomen. g. Een ongezegeld schrijven van het „Kruis- verbond.” Wordt terzijde gelegd. h. Van B. en W. een verslag, overeen komstig art. 52 der woningwet, vermeldende wat in 1915 in deze Gemeente met betrek king tot de volkshuisvesting is tot stand gekomen. Dit verslag wordt voor de raadsleden ter visie gelegd. i. Adres van Johs. Veltman, doodgraver, berichtende dat hij is teleurgesteld door de nieuwe instructie, wijl hij daardoor schade lijdt, hij geniet niet meer de toelage van f 40 voor woninghuur en heeft nu ook geen emolu menten. Hij verzoekt, hem die toelage weer toe te kennen en zijn loon te verhoogen, wijl hij hierin bij andere plaatsen achter staat. Adres van een drietal aannemers om uitkeering van de premie als naaste inschrijvers op de aanbesteding der gemeen te- woningen, gelijk dat bepaald was. Zij hebben kosten gemaakt en moeite gedaan. k. Adres van den heer N. van der Baan, hoofd der school voor m. u. 1. o. verzoekende verhooging voor vergoeding van woninghuur, wijl hij voor f 250,geen geschikte woning kan krijgen. l. Adres van J. de Jong, parkwachter, die door den Zondagsdienst in het park zijn huiselijk leven moet opofferen, wijl bij te zeer bepaald is. Hij verzoekt een 2den park wachter aan te stellen en dan beurtelings dienst te doen, dan behoeft de politie ook niet meer eenige uren hier te surveilleeren. Daar het plan was dat met 2 jaar de belooning f 150.zou bedragen, stelt hij voor elk der pachtwachters f 75 toe te kennen, dan is het nog voordeel voor de Gemeente. Als ’t zoo blijft is hij genoodzaakt ontslag te vragen. m. Adres van J. Bachöfner, inspecteur van politie, die verklaart door den drang der tijden genoopt te zijn, daar de reorganisatie nog op zich laat wachten, een duurtetoeslag te ver zoeken. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter stelt tevens voor om punt 13, onderwijzersjaarwedden, van de agenda te voeren, in verband met het adres van den heer Van der Baan. De heer Vis vraagt of er nog deze maand een vergadering komt? Het adres om ver hooging der jaarwedden van onderwijzers is geruimen tijd geleden al ingekomen. De Voorzitter stemt dat toe, maar nu de wijziging der verordening aan de orde komt, vindt hij toch wenschelijk ook de vergoeding woninghuur dan meteen te behandelen, en denkelijk zal nog deze maand een vergadering gehouden worden. De heer Eerdmans merkt op, dat hij indertijd aan B. en W. heeft gevraagd om, daar door dit adres allicht de uitgaven weer hooger worden, of zij ook overwegen wilden of door combinatie van scholen geen bezuiniging was te vinden. In dit advies heeft bij hieromtrent niets kunnen vinden. De Voorzitter antwoordt dat zulks wel bij B. en W. is besproken, maar in de tegen woordige omstandigheden is daar moeielijk gevolg aan te geven, en buitendien zal dat op de salarisregeling der onderwijzers geen invloed hebben. n. Nog is ingekomen van Ged. Staten een missive, voorstellende te overwegen of de jaarwedden van de Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers der Gemeenten ook gewijzigd moeten worden. Deze missive wordt in handen der Wet houders gesteld om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. a. Wijzigingen begrooting 1915 en 1916 b. Oninbare posten. De verschillende posten van wijziging worden voorgelezen. De heer Eerdmans heeft gelezen dat f 700. voor een nieuw schaftlokaal enz. bij de Reini ging zal geleend worden. Dit lokaal heeft al 2 jaar gewacht, bij de dure prijzen zal het 9. Voorstel B. en W. tot toekenning van toeslag op het loon der gem. werklieden en beambten. Daar in den toestand, waarom de toeslag op het loon werd verleend, nog geen wijziging is gekomen, wordt voorgesteld ook nog in het 3e kwartaal 1916 deze uit te keeren. De Voorzitter merkt daarbij op, dat eerst bepaald was dat voor kinderen geboren na 1900 een toeslag wordt verleend, maar wijl er nu al zooveel tijd is verloopen, dit thans te stellen op: na 1901, terwijl ook nog voor gesteld wordt aan de agenten van politie le klas over dit halfjaar een toelage van f 30 en die der 2e klas f 12.50 te verleenen. Het voorstel wordt aangenomen, het eerste deel met 11 stemmen tegen 1 de heer Praamsma, het voorstel omtrent de politie met algemeene stemmen. De heer Praamsma verklaarde hier vóór te zijn, omdat de agenten al zoolang wachten op de reorganisatie, waarbij ook hun loonregeling zal worden herzien. De heer Eisma wilde er ook maar dadelijk den Inspec teur bij nemen, doch de Voorzitter merkt op, dat deze ambtenaar tot nog toe geen toelage heeft ontvangen, en dit dus eerst dient over wogen te worden. 10. Pensioenregeling personeel Commissie weg BolswardHarlingen met advies B. en W. B. en W. adviseeren het voorstel der Com missie goed te keuren, waarbij de Voorzitter meedeelt dat de andere gemeenteraden dit voorstel reeds hebben aangenomen. ’t Wordt hier ook aangenomen, en wel met algemeene stemmen. 11. Salarisregeling en toeslag wegwerkers weg BolswardHarlingen met advies B.en W. B. en W. meenen, dat dit billijk is te achten, en adviseeren om het voorstel aan te nemen. Alzoo besloten met algemeene stemmen. 12. Verzoek Wed. J. Lammertsma om jaarlljksche uitkeering met advies B. en Irr hun advies zeggen B. en W. dat alleszins redenen zijn om aan het verzoek te voldoen, en aan deze weduwe ook een toelage te verleenen gelijk vroeger wel aan weduwen van ambtenaren is geschied. Daar zij evenwel ouderdomsrente geniet, achten B. en W. het beter haar gratis te laten wonen in het perceel der gemeente, waarin zij thans nog woont. Met algemeene stemmen toegestaan. Punt 13 werd afgevperd. Adressen doorgaan kermis met advies W. De Voorzitter deelt mee dat nog nader drie adressen omtrent deze zaak zijn iage- komen en wel van „Patrimonium”, van de Chr. Geheelonth. Vereen, en „Ingezetenen van Bolsward”, waarin bij alle 3 wordt ge wezen op den ernst der tijden en daarom wordt verzocht de kermis niet te doen doorgaan. Het advies van B. en W. luidt, dat men den toestand nog niet dermate veranderd kan achten, dat afgeweken wordt van het stand punt het vorig jaar ingenomen, zij stellen daarom voor de kermis niet te doen doorgaan en de gelden door de pachters der kermis- gelegenheden reeds gestort, te restitueeren. De heer Wierema ziet niet in, dat de zaak nu reeds urgent is en zou de beslissing wel willen uitstellen. De Voorzitter ontraadt uitstel van behande ling. De ondernemers der kermisgelegenheden komen al dikwerf vragen boe bet zal komen. Zij wenseben vroegtijdig te weten, waarop zij moeten rekenen. Het voorstel Wierema om de behandeling te verdagen wordt niet ondersteund en is dus vervallen. (Een uitgebreide discussie ontstond nu die wij in hoofdpunten zullen weergeven.) De heer Eisma wil gaarne zijn meening zeggen. Hij kan niet met bet voorstel B. en er niets tegen dat en ’t komt hem voor geen redenen zijn om het te keeren. W. zeggen dat er financieele malaise heerscht, doch Spr. weet dat er thans al van rijk Friesland wordt gesproken, zooals het vroeger met arm. Friesland werd betiteld. Dan wordt zelfs in de oorlogvoerende landen ook nu een druk gebruik gemaakt van de feestelijkheden. Ook in de groote steden in ons land zijn de schouwburgen en bioscopen gevuld, zoodathij niet inziet waarom hier niet een klein onschuldige vermakelijkheid Bolswardsche Courant ■-! r >1 H s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1