ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 et., in vierde! pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. VOOR Zondag 18 Juni. BINNENLAND. Duurte en Schaarschheid der Levensmiddelen. P i INGEZONDEN. f- jk or lat rk iU t, eu in 'g te n- Id te id 3D n, 1! 1; m ■n :n in in te ft g 3T g t L In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. Wv. d. Goot, Makkum. Rotterdam, 16 Juni, heeft in een proclamatie, gericht naar aanleiding van laatste dagen, tot kalmte aangemaand. De politie heeft order gekregen treden. Bolswardsche Courant \fzonderlijke a 5 Cent. n i 5 I ge- over, de Ned. een Den Heer Dr. Beekhuis, der Elfsteden- Commissie. Loon op Zand, 15/6 ’16. Voorzitter (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). B ;e it I» t e perk kan aan woeker- ons De burgemeester aan de burgerij de relletjes der wordt en bieden de kettingen geleden. Te Gorinchem moesten wij een uur wachten voor de pont vertrok. Te 12 45 reden wij onder het zingen van: „Hwêr de dyk it lan omklammet”, afgewisseld door fanfares, Loon op Zand binnen. Jammer dat wij niet eenige uren vroeger waren aangekomen, daar de Compagnie ons dan met muziek bad opgehaald. Door te laat van daar (volgens aan de Compagnie om streng op te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar bij aankomst op. menseb in onze wij naar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Gisterenavond werd van daar verzonden een partij van 10000 kilo varkensvleesch, bestemd naar het buitenland. En dat terwijl de slagers alhier herhaaldelijk hun klanten niet aan varkensvleesch kunne» helpen. De 45 Duitsche goederenwagens zijn weer verdwenen, zij worden zeker voor den invoer gebruikt. De wereld staat wel op z’n kop. N. Harl. Ct. Van West-Terschelling wordt gemeld: Een zoontje van den heer J. van der Wijk was met een vriendje de duinen ingegaan en werden toen niet weer gezien. Vermoedende dat den beiden knaapjes een ongeluk was overkomen, werden door de politie, militairen en burgers onderzoekingen ingesteld en ein delijk werden zij teruggevonden slapende in een hoop zeewier op de Noordsvaarder. Als de vloed opgekomen was, hadden zij hun leven er bij ingeschoten. Men kon zich de vreugde der beangste ouders voorstellen, toen de vermisten eindelijk terug werden gebracht. N Harl. Ct. Smakelijk eten. Sedert eenige dagen lag in de spoorhaven te Heerenveen een schip, geladen met aard appelen. Deze aardappelen zouden naar Duitsch- land uitgevoerd worden, doch werden van de grenzen teruggezonden, wijl de lading niet enkel bleek te bestaan uit witvleezige aard appelen, doch ook uit Red Star en andere soorten De lading ging naar Leeuwarden terug, werd daar in een schip overgeladen en vertrok naar Heerenveen. Men zou van daar nog eens probeeren ze per spoor over de Duitsche grenzen te krijgen. Toen kwam het algemeen uitvoerverbod. Gisteren was het 21 dagen ge leden dat de aardappelen in bet schip geladen werden. De aardappelen broeien erg, zijn week als vijgen. De schipper, die recht heeft er gratis van te eten, doet dat niet; het is geen eten meer. Heden is deze lading per spoor naar Rotterdam verzonden voor de consumptie. Alg. H. zoo ingewikkelde regeling voor voor de tuinders te hebben vol- en van allereerste levens middelen voor de Consumenten op dezelfde wijze regelen en voorzeker zou dergelijke organisatie niet lastiger zijn dan het aankoopen en het verdeelen van allerlei kunstmesten. Zij kan de maximumprijzen vaststellen en met alle gemak zorgen, dat er voor binnen- landsche behoefte ruime voorraden aanwezig blijven, dit is trouwens haar plicht en wij vertrouwen, dat zij dien ten volle zal beseffen en het als hare eer zal beschouwen dien zonder dralen uit te voeren. Onderstaand schrijven werd namens de militaire wielrijders, welke Pinkstermaandag aan den Elfstedentocht deelnamen, gezonden aan den Voorzitter der Commissie. Censor schrijft in de Nieuwe Courant: Zoo ooit is het nu van overwegend belang dat voor voldoenden aanvoer van levens middelen worde gezorgd en dat de distributie ervan vlug en stelselmatig worde uitgevoerd: het is immers al te gek, dat in een land, zoo rijk aan eigen productie, vooral in den zomertijd, ongehoorde hooge prijzen worden geëischt voor groenten, aardappelen en zoo veel andere onontbeerlijke levensmiddelen. Gaarne nemen wij aan dat het vaak een moeielijke taak is om èn producenten èn con sumenten tevreden te stellen, maar men zal mij wel willen toegeven dat de volksvoeding niet over het hoofd mag worden gezien en dat daarvoor ’t eerst moet gezorgd worden. Met een weinig goeden wil en met veel geduld en krachtig doorzetten zal de Regeering, die toch over zoo’n groote keus van middelen beschikt, ook wel den goeden weg vinden om daarin te voorzien. Reeds al te lang moeten wij voor vleesch, spek en groenten een veel te hoogen prijs betalen en zelfs is de overgroote menigte verplicht er zich in 't gebruik van te bekrimpen. In talrijke arbeidersgezinnen wordt honger geleden, kleine ambtenaren en kleine neringdoenden verkeeren in een toestand, welke met den dag nijpender kunnen het hoofd niet langer blijven aan de steeds erger wordende zwendel in levensmiddelen en prijsopdrijving der meest onmisbare levensbehoeften. Het vleesch is schandelijk duur, aardappelen en groenten kunnen zij al bijna niet meer aankoopen, eieren is een luxe-artikel geworden, suiker en rijst stijgen gedurig in prijswelke beurs, zoo niet een goed gespekte, is langer bestand tegen de steeds klimmende uitgaven voor het meest elementaire levensonderhoud Wel kon digt men regeeringsvisch, regeerings-eieren en regeeringsaardappelen aan, maar intusschen blijven de prijzen nog veel te hoog en is de kwaliteit dikwijls beneden de middelmatige en alhoewel men verzekert dat uitvoer verboden is, gaan er dagelijks, op eene of andere manier, ontzaggelijke hoeveelheden de grenzen over en het land uit. De huidige duurte- toestand is onhoudbaar en er dienen spoedig doeltreffende en afdoende maatregelen ter voorziening in dien toestand te worden ge troffen over gansch het land, om ons volk te redden uit den nijpenden nood. Ons volk kan niet langer, terwille van eenige handelaren welke tonnen goud verdienen door die op drijving der prijzen, aan honger blijven bloot gesteld het is de plicht der regeering te zorgen dat in dezen nood worde voorzien en de meest onmisbare levensmiddelenvoorziening zal der regeering toch niet’ zoo lastig, niet zoo onoverkomelijk zijn, dat zij niet in den kortst mogelijken tijd paal en stellen aan overtolligen uitvoer, i wifisten en voor de bewoners van ons eigen land een meer gunstigen toestand te scheppen. De duurte doet zich in alle standen geducht gevoelen en er moeten zonder dralen maat regelen getroffen worden om daarin verandering te brengen en om de prijzen tot’n normaal maxi mum terug te brengen. Met deaardappelen vooral is het slecht gesteld en door ganseb bet land gaan steeds luider klinkende klachten op tegen de prijzen en ook tegen het gehalte; wel heeft de regeering ingegrepen en voorziet zij thans gedeeltelijk in de behoefte, vooral in grootere steden maar de prijs is en blijft hoog, al hoewel nu beloofd is dat nieuwe aardappelen aankomen te Gorkum kon afspraak) geen telegram worden toegezonden. Evenwel wachtten eenige militairen, Friezen, evenals vele burgers ons Na den inwendigen kwartieren versterkt te hebben, zijn bed gegaan. De rust was evenwel van korten duur. Hedenmorgen 8 uur werden wij voorgesteld aan de geheele Compagnie. Onze kapitein hield een gloedvolle toespraak, waaruit bleek, dat onze commandant ten hoogste voldaan was, over hetgeen door zijn manschappen gepresteerd was. „Zij”, zoo sprak de kapitein, hebben de eer mijner Compagnie hoog gehouden. Niet tegenstaande veel en sterken tegenwind, slechte wegen, en door den regen doorweekte kleederen, volbrachten allen den zoo zwaren tocht. Na de door ons meegebrachte medaille aan de Compagnie getoond te hebben, werd door allen een driewerfhoera 1 aaugebeven. „Leve de deelnemers”, „Leve de Commissie”. Na onze uitrusting in orde te hebben ge bracht, hebben wij ons nog eenige uren ter ruste begeven, hopende morgen aan een trainingsmarsch der Compagnie deel te nemen. Met de meeste hoogachting: De 14 deel nemers 4e C. W. Nogmaals: Leve de Commissie! M.l Tot ons genoegen kunnen wij U melden, dat wij gisteravond, allen, in goede conditie in deze plaats zijn teruggekeerd. Op de terugreis hebben wij veel pech gehad, vooral hadden door den regen veel niet meer mogen woeden uitgevoerd, dan op eeu zoodanig tijdstip en onder zoodanige om standigheden dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschikbaar zijn. Qui vivra verra Wij zijn gerechtigd nog altijd sceptisch gestemd te blijven bij dit bericht, wij hebben maar al dikwijls ondervonden dat zelfs artikelen, waar van de uitvoer was verboden, toch nog wel den weg naar bet buitenland wisten te vinden en dat er altijd toch nog eenige bevoordeelden waren, welke op een of andere manier, onder een of ander voorwendsel, consenten van uit voer wisten te krijgen of in petto hadden. Inmiddels gaat het hier niet alleen om de vroege aardappelen, maar ook om alle aard appelen, om alle groenten, om alle levens middelen, dus ook om vleesch, spek, vet, boter, eieren, rijst, suiker, enz. en niet zonder reden zien duizenden en tienduizenden Neder landers met bezorgdheid en onrust de toekomst te gemoet en is de dag van morgen donker voor hen en voor hunne huisgezinnen. Caveant consules Men geve niet langer toe aan de woeker- winstmakers en bedare vooreerst en vooral de dreigende kreten van hongersnood en ellende in ons eigen land. Reeds loopen in de steden de huismoeders te hoop voor de winkels; b.v. te Rotterdam verleden Vrijdag; uren staan zij op straat te wachten om een kop aardappelen te kunnen bemachtigen en als zij dan drie of vier uren geduldig gewacht hebben, kunnen zij met een ledig mandje huiswaarts keeren omdat de voorraad in den winkel van aanwezige aardappelen was uit verkocht. Het is alsof wij ook in oorlogs toestand verkeeren te Leiden waren op Pink sterdag geen aardapppelen te krijgen, in Brielle ternauwernood, in Halfweg evenzoo, in Amster dam was onvoldoende aanvoer. Het is dus de eerste en de heiligste plicht der regeering eindelijk in te zien dat er voor het Neder- landsche volk eerst moet gezorgd worden en dat dit volk niet mag verhongeren om het buitenland, al worden daar nog zoo’n hooge prijzen betaald, te voorzien van de levens middelen, welke hier niet kunnen gemist worden en welke in ons land in overvloed aanwezig zijn. De Regeering moet zoo spoedig mogelijk alle maatregelen nemen om tot voorziening van levensmiddelen te komen en ook om voor deze een zeer belangrijke prijsverlaging te bewerkstellen. Er zijn, naar het schijnt, door een bekend syndikaat groote hoeveel heden aardappelen opgekocht teneinde deze te drogen en daarna uit te voeren daartegen ook moet streng ingegaan en tegen gewaakt worden. De regeering heeft sedert lang, in ’t belang van den toenmaals bedreigden land bouw ’n veel moeilijker taak op zich genomen: zij beeft immers de bestellingen van kali, chili, zwavelzure ammoniak en superfosfaat op zich genomen en dit alles ingevoerd en toch hebben de handelaars haar niet te ver wijten van daaraan niet voldoende verdiend te hebben. Na deze de boeren, bracht, kan zij toch ook wel den verkoop bet in ’t land houden voor regelen Een misdadig plan. Wij ontleenden aan Het Vad. een bericht over een poging om een der booten van de Harwich-Lijn in de lucht te doen springen. Het D. v. Z.-H. en ’s-Gr. vult de mede- deeling van Het Vad. aan met de volgende bijzonderheden. De zaak kwam uit, doordat de betrokkene, E. Jurtz genaamd, zich tot een Hollander had gewend om hem te helpen, voorgevende dat hij in staat was, een partij aniline onder zeer voordeelige voorwaarden naar Engeland te smokkelen, doch deze Hollander, na eerst op de zaak te zijn ingegaan, dezen niet meer vertrouwde, toen Jurtz hem eerst mededeelde, dat in de kisten, die de aniline zouden be vatten, dubbele bodems moesten worden ge maakt, daarna dat er in een dezer bodems dynamiet moest komen. De Hollander sprak er met iemand die de Haagsche politie met het geval in kennis stelde. Deze stelde zich in verbinding met de politie te Rotterdam, alwaar men Jurtz noopte het voorstel omtrent de aniline- smokkelarij en wat daar verder bij te pas moest komen, nog eens te doen, doch nu in de onzichtbare tegenwoordigheid van politie. Arrestatie volgde toen natuurlijk. Op den aangehoudene werd een formeele aanstelling bevonden van de Duitsche z.g. Marine - Fachrichlestelle te Antwerpen, waaruit ondubbelzinnig bleek, dat E. Jurtz in Duit- scKen dienst is, hetgeen ten overvloede hieruit volgde, dat hij den Hollander, die helpen moest en de winsten van het smokkelzaakje zou deelen, kon beloven, dat beiden onmid dellijk na de verscheping per auto naar en over de oostelijke grenzen zouden worden gebracht zonder eenige formaliteiten. Uit het op Jurtz gevonden stuk bleek bovendien, dat zijn eigenlijke lastgever de broeder is van een der chefs van de Ant- werpsche Marine-Eachrichtestelle. Nog is gebleken, dat men van Duitsche zijde herhaaldelijk opdracht heeft gegeven, de „Copenhagen”, destijds ook van de Har- wicht-lijn, te torpedeeren omdat daarmee ber- haaldelijk Belgische soldaten uit Nederland naar hun plaats van bestemming in het leger werden vervoerd. Blijkbaar wilde men de Harwich-lijn het bedrijf doen opgeven, maar dit is niet gelukt en nu wordt het op deze, nieuwe manier gepoogd. Witmarsilffl, 14 Juni. Het door de politie bij de bakkers in beslag genomen wittebrood zou gisteravond publiek voor het gemeente huis worden verkocht. De dorpers wenschten echter geen bod te doen op het oude witte brood, dat Zaterdag lekker zou zijn geweest, maar Dinsdagavond alle aantrekkelijkheid verloren bad. Tot driemaal toe werd het aangeboden. Toen zich geen enkele kooper opdeed, werd bet brood weer ingepakt. De bakkers in deze gemeente zullen nu geen wittebrood meer bakken vóór 24 Juni, wanneer ze weer onbeperkte vrijheid hebben. Achlum. Een 8-jarig zoontje van P. Alkema alhier, geraakte bij de terp in de Vlaren gister onder een op de rails rollende kipkar vol klei, waarbij het kuitbeen van het kind zoodanig scheen verbrijzeld, dat op advies van dokter de Grient Dreux, na een aange bracht noodverband, overbrenging naar Leeu warden plaats had. Heerenveen, 14 Juni. In den loop dezer maand zal aan. het personeel van Tramw.-Mij. wederom een week extra loon worden uitgekeerd. Wonseradeel, 15 Juni. Het staat er met de veldgewassen over 't algemeen florissant voor. In ’t bijzonder wijzen we op de vroege soorten aardappelen. Het is een lust te zien, hoe in korten tijd het loof is opgeschoten en ook de vrucht zelf heeft zich zóódanig ontwikkeld, dat reeds bij enkelen over rooien wordt gedacht. In de bieten echter zit nog niet recht schot, terwijl de fijne soorten boontjes veel te lijden hebben van het onge dierte. Bruine boonen en dergelijke soorten schijnen hiertegen beter bestand te zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Te Harlingen lagen eenige schepen met aardappelen, welke ladingen, naar men ver onderstelde wel in beslag genomen zouden worden. Dit bad echter niet plaats, 5 goe derenwagens elk van 10000 kilo werden er mede volgeladen en zoo verdween dit volks- voedingsmiddel uit onze gemeente. Er bestonden echter gegronde redenen deze partij niet aan te houden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1