lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. bi I 1916. No. 50. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Donderdag 22 Juni. VERWILDERING. F; et k VOOR afzonderlijke r I BINNENLAND. het zeker een 7-' ■f e 1 r t gt sn le d I- n i. !- I 21 op 22 Februari 1907 aan den Hoek Great Eastern. rCÏ- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ons land, in Engeland was algemeen. de kranten gevuld met van bijzonderheden be- ramp. s van den mensch vonden en nog jaren van den 21sten een vol- n ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In den nacht van strandde op de Noorderpier van Holland de H Berlin” van Meer dan tachtig personen verdronken. De verslagenheid in en in geheel Europa, Wekenlang waren roerende verhalen, tal vattende omtrent die 1 De edelste gevoelens uiting in diep medelijden daarna werd de ongeluksdag Februari 1907 herdacht. Tachtig menschen geslachtofferd door de woedende elementen, door den tot een orkaan aangewakkerden storm in vereeniging met de gevaarlijke wateren van onze westergrenzen. Later kwam de tijding van de ramp het stoomschip „Volturno” waarop tal van land verhuizers, overkomen. Deze van Rotterdam uitgevaren boot van de Uraniem Steamship Co. brandde midden op zee uit. Een ander stoom schip bracht te Rotterdam een deel der over levenden aan. Aandoénlijk waren de interviews in de bladen verschenen, ons volk werden de tranen in de oogen gebracht. Het doorstane leed der overlevenden deed de teerste gemoedssnaren trillen. om de Socialisten aan VOORUIT FRIEZEN. Ons Noorden schrijft Friesland Rechts Kan dat? En nu reeds? Ja zeker, er is nu tenminste reeds een zéér goede kans! Reeds behooren van de 50 leden der Prov. Staten 20 tot de Rechterzijde. In het district Franeker komen met uit stekende kansen 4 Rechtsche candidaten in herstemming met 2 Liberalen en 2“Socialisten. In het district Leeuwarden is herstemming tusschen 5 Socialisten, 2 Liberalen en 3 Rechtsche candidaten. De Socialisten en Liberalen zijn daar dus op eigen krachten aangewezen, terwijl de Rechtsche candidaten bij eerste stemming ongeveer gelijk aantal stemmen behaalden als de beide in herstemming Smokkelen. Zaterdag bemerkten de wachten op de brug te Westervoort, dat, terwijl de trein, die om 1.39 uur uit Arnhem vertrekt, langzaam over de brug reed, iemand een pak in den trein wierp. Deze trein wordt voor het vertrek uit Arnhem gevisiteerd en stopt in Zevenaar niet. Op last van de douanen moest de trein nu evenwel te Zevenaar stoppen. Men vond toen in een derde klasse-wagen 20 K.G. vet en 93 rijwielbanden. Deze artikelen werden De duurte. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van de N. V. „De Courant” te A’dam, ten geleide van 45301 verklaringen, betrekking hebbende op 220.247 personen, waarbij de onderteekenaren mededeelen, dat de duurte- toestand hun niet langer veroorlooft, de kosten - der meest noodzakelijke levensbehoeften uit de inkomsten van het gezin te bestrijden. Dit adres is verzonden naar de commissie voor 'de verzoekschriften. De bemaling in Waterland. Eindelijk komt er meer teekening in de droogmaling van de polders, welke vóór eenige weken nog blank stonden. De Broeker- meer is thans, na veel oponthoud, zoover gevorderd, dat men het electrische hulp- gemaal wegens gebrek aan watertoevoer, heeft moeten stilzettenwel ligt hier nog een plas, doch dien zal men door middel van het permanente gemaal zien te verwijderen. Ook in de Buiksloter-, Belmer- en de Monnikmeer wordt meer en meer land zichtbaar. Roestbruin, troosteloos in hare kille doodsch- heid, liggen die dorre vlakten, waar eens weelderige landouwen groenden. Alles met een dikke sliblaag bedekt, waar de heerschappij van rèigers alleen betwist wordt door een zwerm meeuwen, die krijschend op vischbuit azen. Hier op een droog plekje ligt een ver dronken schaap ontveld, in ’t matte Juni zonnetje, ’t vleesch door ’t zoute water geloogd, te verbleken en te verdrogen. De kleilaag is hier reeds verhard, een enkel grassprietje tracht zich er doorheen te boren. Het Hemmeland bij Monnikendam, dat voor kort weer onderliep, staat nog gedeeltelijk onder water; bij deze uiterwaard toch moet het vanzelf weer wegvloeien. N. v. d. D. Sneek, De aanbesteding van den bouw van ons O. B. W. tot Armhuis, heeft j.l. Zaterdag plaats gehad. Aannemer werd van de 4 in schrijvers, C. Faber alhier, voor f 5989. Verf- en stucadoorwerk is onder de aan- nemingssom niet begrepen. De geheele begrooting van de verbouwing incluis centrale verwarming, bedraagt f 14000. Zoo we meldden, draagt-'t O. B. W. f 7000 bij. Zoodat een som van f 7000, vrijzeker op eenige honderden na, zal resten voor rekening der Gemeente. ’t Zaakje moet in Sept, klaar zijn, waardoor het is te voorzten dat onze oudjes v^lr den a.s. winter hun nieuw verblijf zullen kunnen betrekken. Wonseradeel, 19 Juni. Als men een gevoel van ergernis onderdrukte over de wei nige medewerking, die van publieke zijde getoond wordt, als van overheidswege een verbod wordt uitgevaardigd, was’t vermakelijk te zien, hoe zeer gepasseerden Zaterdag tal van anders onschuldige burgers 't smokkel bedrijf ter hand hadden genomen, ’t Begeerde wittebrood, verboden spijs voor dien dag voor ieder, die binnen de landpalen van onze gemeente woonde, werd op allerlei listige wijze binnengebracht, ’t Werd gestopt in leege melkkannen, in vrouwenkleedingstukken, die men gewoonlijk niet noemt, in kinderwagentjes en verder onder allerlei mogelijke vermomming. Toch heeft menigeen het heimelijk vervoerde broodje na politie-visitatie weer moeten afstaan. Friesche Coöp. Export-slachterij. Heerenveen, 19 Juni. In de heden alhier gehouden ledenvergadering van de Vereen.* Friesche Coöp. Export-slachterij is met alge- meene stemmen onbeperkte volmacht verleend aan het bestuur en de commissarissen, om over te gaan tot aankoop van terreinen en het stichten van gebouwen, voor zoover wen- schelijk of noodzakelijk mocht worden geacht. De keuze van stichting gaat tusschen Akkrum, Heerenveen (twee terreinen: achter den Heeren- wal, of aan de Veenscheiding, ten Westen van de spoorbaan) en Leeuwarden. Er zijn nog 11 commissarissen benoemd in verschillende deelen van de provincie. Het aantal commissarissen bedraagt thans 31. Uit den greidhoek. Frieslands Greidhoek, 20 Juni. Zelden of nooit heerschte er om dezen’ tijd zulk bar koud weder als thans en ’t zal ook tot de zeldzaamheden behooren, dat de hooioogst zoo hoogst moeilijk ging als nu het geval is. Toch worden in de enkele „gouden uren”, als de zon even schijnt, alle krachten vereenigd om toch in elk geval de zwadden, die reeds weken liggen, te brengen in oppers, want het moet van 't land worden verwijderd. Sommigen hebben zoowaar eenig hooi in de schuur gehaald; men moet echter niet vragen of het wel goed droog is. Anderen, vreezende voor sterke broeiing, zijn bezig het aan een blok te maken buitens huis; een enkele doet dit midden in het miedland, om het later binnen te halen. Het is om bijna wanhopig te worden; vooral voor de kleinere veehouders is het een toer, omdat de werkkrachten straks zeer schaarsch zullen worden, als ’t mooie weer ineens invalt. De verwachting, althans de hoop is, dat er met den langsten dag een gunstige verandering zal komen. Een zonderling schouwspel is wel, dat men de mannen op de maaimacbine soms ziet zitten in dikke overjas met hand moffen aan, als zaten ze op de arreslee. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. 19 Juni. De Statenverkiezing in ons hoofkiesdistrict behoort weer tot het ver leden. De herkozenen kunnen weer rustig voor 6 jaren hun zetel innemen, dank zij de prach tige organisatie in het kamp der Vrijzinnigen. Dat schreeuwt om algemeen kiesrecht, en als ’t op kiezen aankomt, blijven de heeren thuis, ’t Ware te wenschen dat velen van dezen het kiesrecht werd ontnomen en dat de vrouwen de plaats van de gezinshoofden kwamen in nemen. Men gaat liever op reis, uit zeilen, uit visschen of men blijft uit gemakzucht thuis met de gedachte: „Ze zullen het wel buiten mij redden.” Zoo staat ’t M. de R. met onze Vrijzinnigen hier. En stel daar tegenover de A.-R. partij in ons hoofdkiesdistriet. Daar is eerst sprake van organisatie, ja van discipline durven we haast zeggen. Niet te vergeefs moesten we na den uitslag der verkiezing van den overkant hooren: „Ja, maar de Vrijzinnigen hadden ook veel meer stemmen kunnen uitbrengen.” We hebben hier nu voor goed troef gehad, als we maar even vergelijken het totaal aantal stemmen op de Linkschen (Vrijz. en S.D.A.P.) en op de Coalitie uitgebracht. De eersten behaalden en corps 13980 stemmen, de laatste partij 27509. Die cijfers geven te denken voor genden keer. Of ’t voor dien tijd een les is geweest? We hopen het; maar we vreezen dat de toe gebrachte slag van 1916 zijn werking voor de gewichtige campagne, die ons in 1917 voor de deur staat, weer geheel zal missen. ’t Vereenigt U, strijdt schouder aan schouder behoort in de Linksche gelederen niet thuis, ’t Verdeel, is voortaan de leus der Vrije mannen, ’t Heersch die van de tegenpartijen. De tijd zal echter komen, wanneer al dat ver- deelen een eind beeft genomen en twee par tijen: Rood en Zwart de scepter zullen zwaaien. Sneek, 19 Juni. Voor 't in de volgende maand te houden toelatings-examen voor de H. B. S. hebben zich aangegeven 41 jongens en 7 meisjes; Nu de kans op omzetting der Eerste Kamer toch verkeken is, komen provinciale belangen misschien meer op den voorgrond. Met het bijna zekere vooruitzicht dat in Schoterland 5 Socialisten gekozen zullen worden ter ver vanging van de 5 aftredende Liberalen, is het de vraag of de Liberalen in Franeker zoo hard zullen loopen zetels te helpen. Gaf de Leeuw. Courant niet reeds de ver onderstelling dat een linksche meerderheid na de herstemming wel eens kon bestaan uit 19 Socialisten en 8 Liberalen Aan de Rechtsche kiezers om dat te voorkomen Waar in Leeuwarden’s district nog ongeveer 4000 kiezers afwezig bleven, waaronder misschien vele Rechtechen door het idee, dat dat er toch geen kans was, maar die thans door de cijfers, op hunne candidaten uit gebracht, tot andere gedachten gekomen zijn, blijft er voor Rechts toch zeker kans 3 zetels te veroveren lu Franeker zullen zeker de Rechtsche kiezers zorgen, dat de 3 Rechtsche zetels niet alleen behouden blijven, maar de vierde zetel er bij trachten te winnen. Waar andere provincies zoo’n hoopgevend voorbeeld gaven is er voor optimisme alleszins reden. Flink aanpakken is dus de boodschap! Mochten de Staten van Overijsel onverhoopt dan al «om” gaan, dan was er een stevige Friesche pleister op de wonde I Dat geve God Verdronken. Dinsdagmorgen ongeveer half elf zijn vier employ’s van het familiehotel te Paterswolde met een roeibootje stilletjes op het meer gaan varen, hebben van het bootje een primitief zeilbootje gemaakt dat door den harden wind is omgeslagen. Op hun geschreeuw kwamen bootenverhuurders te hulp. Het gelukte hen twee der inzittenden te redden. De twee ge broeders M. en A. Hageman uit Amsterdam afkomstig zijn helaas verdronken. O. N. zzSpreek mij niet van den oorlog”. Goed bedoeld door degenen, die zich de moeite hebben getroost dit wijze woord op een plaatje te drukken, dat jaslabël of blouse siert; bij wijze van waarschuwing: „Wacht U voor den hond” of, beter nog „hier liggen voetangels en klemmen”. Maar ’t geeft zoo weinig, ’t geeft heele- maal niets. Want bemoeien wij ons met den oorlog niet, hij laat ons niet met rust. Hij demon streert zich op elk gebied't is zelfs niet meer mogelijk den oorlogsinvloed vóór te wenden. Als de winkelier het ergste moet doen wat hem in zijn winkeliersbestaan over komen kon, als hij moet „neeverkoopen”, omdat het gevraagde kluwtje touw wegens het niet uitvoeren van de orders door den grossier niet voorradig is: ’t Komt door den oorlog. Wanneer het vleesch door de groote massa niet meer te betalen, zelfs het aanschaffen van een behoorlijk maal aardappelen onbe reikbaar is, wordt ’t door den oorlog ver oorzaakt. Speur met de sterkste zoeklichten naar de Nederlanders die niet minstens eenmaal per dag een deel van hun discours wijden aan den oorlog, den meest geslepen rechercheur zal het niet lukken, zoo ’n rara avis te ont dekken. Tenzij het met hem zou gaan als in bet verhaal van den Amerikaanscben humorist Mark Twain over den gestolen witten olifant die aldus den loftrompet stak over de New- Yorksche detectives: Groot zijn onze detec tives. Geef ze slechts een spoor van een spoor, breng hen daarna bij het voorwerp dat zij zoeken en ze zullen het zeker vinden. ’t Zou, daarover zijn wij ’t eens, zelfs dien geslepen New-Yorksche detectives moeilijk zijn het Nederlandsche wondermensch te ontdekken, dat, staande in het volle leven, niet in daden, handelingen en denken door den oorlog meer of min werd beinvloed. Toch, aan den invloed van den krijg op de denkwijze, op de moraal ook bij de neu tralen, ook bij ons, wordt over ’t algemeen weinig aandacht geschonken, hoewel deze kant der kwestie een nader beschouwing ruim schoots de moeite loont. Slaan we, to begin with slechts even een blik op de bevolking in onze grensdistricten. Van oudsher bestond de categorie smokke lende medeburgers, menschen wier grootste genoegen en profijt daarin bestond de „douanen op de linie” te verschalken. ’t Beroep werd niet bepaaldelijk „eervol” beschouwd, het meerendeel der grensbevolking ging de smokkelaars en stroopers uit den weg. Thans?... ’t Aantal smokkelaars, nu de Oosterburen met de sterk in koersgedaalde marken ram melen, nam ontzettend toe. Het smokkelen zelve werd in vele grens districten een min of meer vrij onedel beroep... „als ze je maar niet snappen!”... Hoe zijn onze gevoelens verwilderd. Ver wilderd door den oorlog. Als de overlevenden van den grootsten, bloedigsten zeeslag, die de historie kent, aan onze westerstranden worden afgezet, och ja, nieuwsgierig zijn wij naar de bijzonderheden van het gevecht. We spellen de communiqué's berekenen de gezamenlijke tonnenmaat der ver loren Duitscbe, der in den grond geboorde Engelsche schepen. Vinden, al naarmate onze persoonlijke ge zindheid, dit schepen verlies jammer, dat kranig. Maar over de 7000 a 8000 menschen van gelijke beweging als wij, wier familieleden angstvallig de verlieslijsten naspeuren om eenig bericht omtrent hunne dierbaren in den slag te vernemen, wij denken er bijna niet aan. Hoogstens wordt de goedkoope deelnemings- uiting geslaakt: Jammer voor de menschen, mee naar den kelder gegaan En van den landoorlog? Als er voor Verdun honderdduizenden vallen, als we lezen van een partieel gevecht, waarbij tienduizend soldaten zijn gesneuveld, smijten we in een nurksche bui de krant weg, .mopperend „over dien oorlog die niets opschiet”. In het Duitscbe communiqué staat nu reeds enkele dagen achtereen„dat het aan het Engelsche front niet mogelijk was gevangenen te maken”, d.w.z. dat zelfs zij, die niet meer konden strijden in het kruisvuren werden afgemaakt. Of in de Fransche communiqué’s dat de in een loopgraaf gedrongen Duitschers tot den laatsten man werden afgemaakt. ’t Doet ons niets. Zoo heeft de oorlog onzen geest in ons goeie neutrale landje verwilderd. Zoo zijn zelfs wij, die gelukkig het oorlogs- onheil niet over ons zagen komen, uit de moreel loodlijn geslagen, als gevolg van de verschrikkelijke gebeurtenissen in het groote gekkenhuis, dat Europa heet. Laten wij ook, zelfs op ons plekje grond, een toontje lager zingen als er over „moderne beschaving” wordt gesproken. Moderne verwildering ware juister. De N. Courant. en voor - I Bolswardsche Couran *n 8 1 Jt. t- ic et IvC*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1