lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1916. No. 51. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Nog de duurte en de schaarschheid der levensmiddelen. Zondag 25 Juni. 1 I VOOR afzonderlijke daardoor ook de prijs weder zal uitvoer J. BOUMA-Timmer. BINNENLAND. daarna volgden enkele de kopjes geschat A In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. - I stijgen zij zelf nog nu aan het gure ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. op tafel te hebben gelegd. Door deskundigen waren op f 15 per stuk. De officier van brutalen koopman ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Daartoe afgevaardigd door de Afd. Bols ward” v. d. Ver. v. Vrouwenkiesrecht, nam ik Zondag deel aan de demonstratie voor het Algem. Vrouwenkiesrecht, gehouden te A’dam. Deze betoogiug is schitterend geslaagd Reeds ’s morgens bewogen zich op allerlei punten van de stad groepen vrouwen en enkele mannen, getooid met het geelwitte lint, de kleuren der Vereen, v. Vrouwenkies recht vertegenwoordigende, terwijl van ver schillende huizen groote, geelwitte vlaggen uithingen met op de middenbaan den naam der organisatie die de betoogiug organiseerde. En toen het tegen twaalven liep, stroomde een reuzenmenigte van vrouwen-kiesrechtsters van alle zijden naar het IJsclubterrein, waar de stoet, die der regeering den wil der vrou wen moest doen kennen, zou worden opgesteld. Het terrein der IJsclub was tegen eenen als het ware overgoten met het geelwit. justitie eischte tegen den 3 maanden gevangenisstraf. Hooge grasprijzen. De langdurige regens, waardoor veelgehooid gras in qualiteit verminderde, was oorzaak, dat bij de deze week in den Gelderschen Achterhoek gehouden grasverkoopingen de prijzen nog stegen en nu reeds meer dan f 20 per 500 K.G. werd betaald. Ook de moeilijk heid om voederartiken te krijgen, is op de stijging der grasprijzen van invloed. Censor schrijft in de Nieuwe Courant: Wat al plannen heeft men niet reeds ontworpen, welke afzienbare reeks van voor stellen heeft men niet ingediend, teneinde hongernood of totale verarming, door woeker prijzen veroorzaakt, van ons volk te voor komen Allerlei middelen om aan den wanordelijken, aan den jammerlijken, aan den naar zoete winstjes zoekenden, aan den aan wijnpotten herinnerenden toestand te ontkomen zijn aangeprezen geworden en, evenals in het door het gebrek aan levensmiddelen geteisterde Duitschland, dacht men er aan ook hier over te gaan tot het benoemen van een levens- middelen-dictator, alsof hier dan inderdaad ook gebrek was te midden van onzen overvloed, aan de eerste levensbehoeften. Ons land wemelt van vee van allerlei slag, onze trawlers brengen duizenden manden versche visch binnen, onze telers verheugen zich in een voordeelig jaar van alle landbouwproducten, vooral groenten en aardappelen, ook hadden zij een ruimen voorraad van oude aardappelen om te voorzien in de behoefte van ons land, en midden van al dien overvloed,bij het aanwezig zijn van ’n onuitputbare hoeveelheid van vleesch, spek, boter, eieren, groenten, kaas en aardappelen zou in ons land bijna overwogen worden of de benoeming van een levensmiddelen-dictator wellicht noodig zou wezen en ook eenige verbetering in den toestand voor ons eigen volk zal brengen, dat gevaar loopt aan gebrek en aan honger te worden overgeleverd. En hoe meer denkbeelden er worden uit gebroeid in de besprekingen en in de gedachten wisselingen van Ministers, van leden der Tweede Kamer, van Commissies enz. hoe bopeloozer de verwarring wordtover eene zaak zijn allen het eensdat de toestand dringend is, dat hij onhoudbaar is geworden, dat er moet, en zonder dralen, in voorzien worden, dat de regeering moest zien het ge schokte vertrouwen van het volk te herwinnen en dat zij tot krachtige maatregelen, desnoods tot inbeslagneming moet overgaan om dit verloren vertrouwen te herwinnen. Zij moet inzien dat eten voor een volk hoofdzaak is, dat ledige hongerige magen geen wetten kennen, dat, vooraleer alles zoo maar naar het buitenland, ook zelfs tegen nog zulke hooge prijzen te laten uitvoeren, het hare plicht is te zorgen dat er voor eigen land en volk genoeg en ook goedkoop voedsel isdat daarna in vreemde landen fabelachtige prijzen voor het overige worden betaald, wel dat is heel goed en daarvan kunnen dan onze handelaren en onze exporteurs gerust profiteeren, vermits er dan in eigen land van alles overvloedig en tegen normale prijzen zal te krijgen zijn. Ook had de heer Schaper volkomen gelijk om te zeggen „Wij willen thans geen woorden meer, maar daden. Het volk moet eten. Wij willen zien wat er gebeurt”. De Regeering heeft nu allerlei mooie beloften gedaan, wel is waar, min of meer afgedwongenzij heeft tal van maatregelen getroffen en zoo heeft zij reeds afgekondigd een blijvend uitvoerverbod van aardappelen tot den nieuwen oogst in voldoende mate tegen lagen prijs voor allen beschikbaar is als het nu maar niet te laat is en het, jammer genoeg, maar niet blijkt dat er reeds zooveel oude aardappelen zijn uitgevoerd dat er niet genoeg zou overblijven voor ons eigen aan de verkiezingen kunnen deelnemen, zoodat uit de stembus de stem van het geheele Nederlandsche volk spreekt; overtuigd, dat de rechtvaardigheidszin van ons volk niet gedoogt, dat opnieuw in ons land een Grondwet van kracht wordt, waarin de rechten -der vrouwen zoozeer ten achter gesteld worden bij die der mannen spreken den wensch uit, dat bij de openbare behandeling der voorstellen tot Grondwetsherziening in art. 80 en daar mede verwante artikelen zoodanige wijzi gingen zullen worden gebracht, dat na het in werking treden der nieuwe Grond wet alle vrouwen van het land, evenals alle mannen het kiesrecht zullen uit oefenen en dragen het Hoofdbestuur van de Vereen, v. Vrouwenkiesrecht op, deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de volksvertegenwoordiging en de pers”. In opgewekte stemming over de goed ge slaagde demonstratie, tot het welslagen, waar van ook het weer meewerkte, ging ieder huis waarts. Jammer, dat niet meer vrouwen uit onze stad aan de betooging hebben deelge nomen. Bij velen is het een vooroordeel aan eene meeting te willen deelnemen. Maar als men iets wil bereiken, moet men enkel doel zien, niet het middel. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, Bij den ingang groote vlaggen van die kleur, de vier spreektribunes met vlaggedoek in deze tint gesierd, en op het terrein aller- wege groote groepen vrouwen, getooid met dezelfde kleuren. Langzamerhand kwam er orde in de chaos en toen het tegen tweeën liep, was men met de regeling, die goed in elkander zat, gereed. Voorafgegaan door de bereden politie ver liet de stoet toen het terrein en kronkelde zich door de straten van Amsterdam. Voorop een muziekkorps en dadelijk daar achter twee dames en een heer te paard, die een met guirlandes omgeven schild droegen, waarop „Algemeen Vrouwenkiesrecht”. Daar achter volgde een groot doek, waarop „Kies recht van de vrouw op dezelfde voorwaarden als aan den man gegeven”wat thans be- teekent, het algemeen kiesrecht, vastgelegd in de grondwet. Dan volgden een vijftiental dames in een crème Griesch gewaad, schilden dragend waarop de namen der landen, waar het vrouwenkies recht is ingevoerd. Haar volgde eenzelfde groep in het geel-bruin, met de namen der landen, waar gedeeltelijk vrouwenkiesrecht bestaat. Daar achter de Nederlandsche Maagd, te paard, gevolgd door een dergelijke groep dames in bet groen, die schilden meedroegen met de namen der Nederlandsche provinciën en onze Overzeesche bezittingen. Daar achter weer een doek en de vlag der organiseerende vereeniging met het hoofd bestuur en dan kwam de lange stoet betoog- sters en betoogers, provinciegewijs ingedeeld. Onze provincie sloot de rij en wij hebben wel een kwartier moeten wachten, nadat de stoet zich in beweging stelde, vóórdat wij gelegen heid hadden vooruit te komen. Achter de stoet van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht had zich de Mannenbond voor Vrouwenkies recht geschaard en vakvereenigingen. Terzijde van het IJsclubterrein stond de stoet van de S. D. A. P. opgesteld, die zeker op 4 5 duizend betoogsters en betoogers mocht worden geschat. Deze stoet sloot zich bij de onze aan en vereenigd trokken we door de straten van Amsterdam, onder de groote belangstelling van het publiek, dat langs den geheelen weg in dichte rijen geschaard den stoet stond af te wachten. Onder de opwekkende tonen van de muziek hebben we de voorgeschreven route gevolgd. Hier en daar moest halt worden gehouden om de trammen te laten passeeren. ’t Was ongeveer vijf nur, toen we het IJsclubterrein weer bereikten, waar de meeting zou worden gehouden. Vermoeid van den langen weg, lieten velen zich al spoedig op het gras neer. Want de weg was lang en vele der vrouwen die vanaf 12 uur op de been waren, zochten een plaatsje om wat te rusten. Een vrouw die wil, is evenwel taai en vasthoudend, dat bleek duide lijk, want al waren er enkele uitvallers, het overgroote deel van den stoet kwam terug op het punt van uitgang en stond spoedig om de vier tribunes geschaard. Spreeksters en Spre kers waren: Mevr. Clara Mulder v./d. Graaf de Bruin, Mevr. Van Balen Goyerde Jong, Dr. Aletta Jacobs, Mevr. Cornelia v./d. Meer van Kuffelen, Mevr. O. van DiesenOberink, Mevr. Martine Kramers, Freule Wichers, Mevr. Wibaut, Mej. Heleen Ankersmit, Dr. van Leeuwen; de Kamerleden Ketelaar en de Jong. Onder daverende toejuiching werd ten slotte de volgende motie aangenomen: „De vrouwen en mannen, vertegenwoor digende verschillende politieke, vrouwen en vakvereenigingen, na te hebben deel genomen aan de betooging, georganiseerd door de Vereen, v.Vrouwenkiesrecht, voor: Kiesrecht voor de vrouw op dezelfde voorwaarden als voor den man, dus nu algemeen vrouwenkiesrecht in de grond wet, op Zondag 18 Juni 1916, in open bare vergadering op het terrein van de IJsclub te Amsterdam bijeen, van oordeel, dat de vrouwen van Neder land geen genoegen mogen nemen met de voorstellen tot Grondwetsherziening, zooals die door de regeering bij de Tweede Kamer zijn ingediend, waarin het algemeen mannenkiesrecht in de Grondwet verzekerd zal worden en voor de vrouwen alleen de belemmeringen ter verkrijging van kiesrecht uit de Grondwet verwijderd zullen worden; van meening, dat h^t landsbelang vordert, dat mannen en -vrouwen beide volk en stijgen wegens schaarschheid. Als bewijs diene het volgende: Het Ijpofd van een gezin, man, die onge veer f 18.wekelijks verdient, verklaarde mij, dat hij gisteren, Dinsdag 1.1., sedert 18 dagen voor het eerst aardappelen heeft kunnen koopen; gedurende al de vorige dagen was er niet aan aardappelen voor hem te komen dan tegen den prijs van f 0.80 a f 1.per vijf kop, daar er geen regeeringsaardappelen te krijgen waren. Sedert 10 dagen zijn hier slechts 3 wagons regeeringsaardappelen aangekomen, en nog was de kwaliteit van den tweeden wagon, zooals die man ons verzekert, zoo onvoldoende, dat men ze niet eten kon, ze waren zoet en aan glas gelijk. In de volksbuurten wordt hier dan ook meer armoede geleden en wordt de ontbering meer gevoeld dan men denkt. Ook daartegen dient spoedig en afdoende ingegaan te worden. Ten tweede is .er ook een uitvoerverbod voor verschillende groenten, des niettemin blijven de prijzen hoog en en de boeren wijten het jaargetijde en het koude wederten derde is er gekomen verbod van uitvoer van visch- soorten en op onze markt en in onze winkels is bijna geen visch te krijgen, zooals nog verleden Vrijdag het geval was; ten vierde hebben wij nu inbeslagneming van vee en beschikbaarstelling van het rundvleesch tegen lagen prijs; en Vrijdag gingen te Zevenaar en ook in Gibningen volle wagens slachtvee de grens over, evenals enorme hoeveelheden geslacht en tot worst gemalen vleesch daarbij zal de suiker in beslag worden genomen, evenals de rijst. Dit is voorzeker een heele en ruime ver zameling van allerlei goede voornemens en prachtige beloften, maar nu is het zaak toe te zien dat dit alles krachtig worde aangepakt en vooral worde uitgevoerd. Wij mogen ons niet langer laten paaien met woorden, er moet nu blijken dat de wil tot voorziening in de eerste levensbehoeften voor ons volk inderdaad welgemeend bestaat en dat men vast besloten is over te gaan tot het stellen van goedkoope maximumprijzen en dat het nu uit is met verzenden van circulaire op circulaire, maar dat er een vaste regeling zal blijken te zijn getroffen om den geregelden aanvoer van alle mondbehoeften tegen billijken prijs te ver zekeren en te waarborgen. Dan zal het Neder landsche volk, overtuigd dat alles door een bekwame, eerlijke en krachtige hand wordt bestuurd, ziende dat van uit de Regeering uitgaat de vaste wil van in alle behoeften van het land met bezorgdheid en vastberaden heid te voorzien, zijn vertrouwen weder schen ken aan diegenen, die zijn aangesteld om voor ’s lands belangen en het welzijn van zijn bewoners te waken, dan zullen alle borsten juichen bij het wijze beleid en het voorzichtig en doorzichtig bestuur van de bewindvoerders in ons land, en langzaam zal ons volk dan ook bewust zijn van de zekerheid dat de regeering diligent en altoos met vaderlijk oog waakt om het schip van ons Nederland onge schonden, ongehavend door den onstuimigen oceaan, te midden van gierende orkanen en bulderende stormen, ongedeerd te blijven sturen en in veilige haven te brengen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Vrouwendemonstratie voor het Algemeen Vrouwenkiesrecht. Stavoren, 22 Juni. We vernemen, dat de veerbooten de „Groningen” en de „Noord- Holland” van den veerdienst Stavoren Enkhuizen, verkocht zijn met bestemming voor Frankrijk, alwaar ze weer dienst zullen doen als passagiersbooten op de rivieren. Van de oude veteranen blijft thans de „Friesland” nog over, om, zoo noodig, een der nieuwe booten te vervangen. Makkum, 20 Juni. De haringvisscher F. Smit alhier, die met een logger met 14 man op zee vischte, heeft op 2 mijl afstand van Engeland door het ruwe weder zijn ganscbe vleet verspeeld. Hij had 40 tal haring in de boot gekregen. Alle netten zijn nu ver loren alleen met eenig wrakhout kon de schipper naar huis terugkeeren. De scha is groot. t Stavoren, 22 Juni. Een zolderschuit, die hedenavond door de stadsgracht alhier voer, en beladen was met een voor de Noordermeer alhier bestemde windmotor, zonk plotseling met zijn zware vracht (de motor weegt 16000 kilo) in de diepte. De zich op de schuit bevindende persoon kon zich bijtijds in veilig heid stellen. Wonseradeel, 21 Juni. Nu in deze gure Junimaand het vlas niet tot groei wilde komen, hebben sommigen hun vlasveld omge ploegd om een andere vrucht te verbouwen, hetzij rapen of knolvruchten als veevoeder. Men heeft daarvoor nog juist den tijd. Oök vele bietenvelden staan er slecht voor. Vrucht en onkruid zijn nauwelijks te onderscheiden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Antiekhandel. Voor de rechtbank te Alkmaar stond terecht de 64-jarige handelaar in antiek, D. de V., van Amsterdam, beklaagd ten huize van den 84-jarige mevr. B., aan den Kanaalweg te Alkmaar, de huiskamer te zijn binnengegaan en aldaar twee antieke kopjes uit de kast genomen en in zijn zak gestoken te hebben, ondanks de protesten van de oude vrouw. Beklaagde had zich daarna verwijderd na f 6 Bolswardsche Courant Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1