Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. ïl n L 1916. Verscnijnt Donderdags en Zondags. No. 53. 55ste Jaargang. Rede van Mr. Dr. Jan van Best met debat. ■i 3 I Donderdag 29 Juni. U i t Wonseradeel. Bolswardsche Courant VOOR afzonderlijke ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD, Zaterdag 24 Juni 1916. (Lollam) wilde daarbij van f 25, voor elk kind, Deze vergadering gehandeld. B. en was stampvol, zelfs op ’t tooneel, de i I dl i ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. gediend in de vorige nu finaal worden af- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. benoemd, bestaande uit de h.h. Ypey, Vellinga en Timmer. Aan deze Commissie is opgedragen een geheele reotganisatie van de Gem. reiniging te bestudeeren en in ontwerp te brengen. Voorstel beschikken op het verzoek gezelschap Wonseradeel”, op de jaarwedden, zaak had en zou van B. en W. om afwijzend te van ’t Onderwijzers- om duurte-toeslag had men zoo hoe ’t daarmede staat en eigenbelang ook alweer hier speelt. ’t Gevraagde crediet werd verleend, nadat aan den heer Ypey en de verschillende dorpscom- missies hulde was gebracht door den Voorzitter voor hunne bemoeiingen in het belang der ingezetenen. Het Rapport der Raadscommissie inzake de Gemeente-reiniging te Kimswerd, hield de vergadering langen tijd bezig. Het Rapport wees op veel dingen, die verbeterd moesten worden, enkele zeer noodig zelfs, B. en W. kwamen met een tegen-rapport, waarin ze te velde trokken tegen de beweringen der Raads commissie. De heer Ypey heeft den geheelen reinigings dienst in de gemeente eens van naderbij be schouwd. Hij vindt ook dat er een luchtje aan is, zelfs zóó, dat hij B. en W. wil ver zoeken een geheele reorganisatie te gaan ont werpen, speciaal voor Arum en Kimswerd. De Voorzitter raadde aan voorzichtig te zijn denk om de hooge kosten, hieraan verbonden!! Aan de besprekingen namen deel de h.h.: Timmer, Ypey, Vellinga, Boonstra, Salverda, al deze sprekers waren van oordeel, de een meer de ander minder, dat de zaak niet in orde was en dringend verbetering vereischte. B. en W. durfden de zaak niet aan. Het zal zooveel kosten 11 Maar de Raad was van oordeel dat deze zaak, nu eenmaal aan de orde zijnde, ook eens finaal in orde moest komen. Men moest in allen gevalle trachten om de boel verbeterd te krijgen. Daar B. en W. geen lust gevoelden zich er mee te occupeeren, werd eene commissie Op den vooravond der herstemming voor de Prov. Staten werd in „de Doele” alhier een openbare vergadering gehouden om de Statenverkiezing in het district Franeker toe te lichten. De zaal achterzalen en waar maar staanplaatsen waren, plaats genomen. De toevloed was groot, dat de toegang eindelijk moest worden gesloten. De Voorzitter der kiesvereeniging „Gelijk Recht”, de heer G. v. d. Werf, opende de vergadering, dankte den Spreker voor zijn overkomst en gaf te kennen dat na de rede van Mr. Dr. JAN VAN BEST gelegenheid zou worden gegeven tot het voeren van een zakelijk debat. Een betrekkelijk kleine agenda, toch is ’t een lange bijeenkomst geweest, 't Zou een te groot relaas worden, als ik alles ging vermelden, wat er behandeld, gesproken en weersproken is.> Bovendien lokt het me niet uit van deze zitting een uitgewerkt verslag te geven. Daar is nog al wat gezegd, daar viel voor enkelen wat te hooren, en dit alles op papier te brengen acht ik minder wenschelijk. Die dan eens precies wil weten, hoe het er toegaat, moet maar opkomen, als er zeer belangrijke zaken aan de orde zijn, vooral als die belangrijke zaken met pro en contra worden voorgebracht. Waar gehakt wordt, vallen spaan ders. Wie van die spaanders iets wil weten, toone belangstelling. De pers bevindt zich op de publieke tribune altijd hopeloos „einsam und verlassen.” Dit getuigt niet van overgroote belangstelling in de zaken der Gemeente, ’t Is toch niet alleen van belang wat er wordt besloten, maar ook wat tot het nemen van een besluit leidde en vooral wat door voor- en tegenstander werd te berde gebracht. Dan kan men ook eens van nabij opmerken wie zijn zetel in den Raad waardig is. Dus gaan we deze keer alleen de voorstellen en de daarop gevallen besluiten noteeren. Allereerst kwam weer de uitdieping der Makkumer vaargeul naar zee ter sprake. Van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Water staat was daaromtrent een schrijven ingekomen, mede ook al naar aanleiding van hetgeen was besloten in de vorige zitting. Z.E. raadde de uitdieping sterk af. Daarbij beweerden de beide Makkumer raadsleden, Bergsma en Sal verda, dat deze affaire van groot belang was voor de plaats. Deze beide heeren werd door den Raad opgedragen 'de missive van gezegden Hoofd-Ingenieur te bestudeeren en zoo moge lijk de daarin voorkomende oordeelvellingen te weerleggen. Het voorstel van B. en W. om hun college een blanco crediet te verleenen voor aanschaf fing van levensmiddelen (gevolg eener missive dienaangaande van den Minister van L. N. en H. van 28 Mei j.l.) gaf aanleiding tot nog al wat spreken. De Voorzitter,ging eens specifiek vertellen, wat hij al had ontboden van allerlei levensmiddelen en hoe dat alles in zijn werk was gegaan. Dient gezegd dat den heer Burgemeester onzer Gemeente een warm woord van dank toekomt, voor wat door hem op dit gebied is bewerkstelligd. Dit werd trouwens ook door meerdere Raadsleden gezegd. Het lid Boonstra bracht de winkeliers ter sprake, die allen niet geheel tevreden waren over de Burgemeesterlijke handelwijze. De Voorzitter deed nu eens ’n boekje open van het bleek dat een groote rol Voor wij aanvangen met het weergeven van het gesprokene moet de opmerking gaan, dat wij van rede, debat en repliek slechts den hoofdindruk kunnen geven, vooreerst omdat de tijd voor 't uitwerken van een en ander te kort is, daarbij ook plaatsruimte zou ontbreken, want er is met een pauze van een half uur van achten tot bijna twaalf uur gesproken, wijl Ds. VAN DER HEIDE van Britswerd met Spreker ging debatteeren. Beide begaafde Sprekers hebben met vuur en gloed voor hun beginselen gestreden en op kalme royale wijze hun meening verkondigd. Er werd met gespannen aandacht naar beiden geluisterd en ’t spijt ons eenigszins de stof zoozeer te moeten inkrimpen, dat slechts een dor geraamte kan worden gegeven. Echter, omdat de stemming reeds is afgeloopen, wanneer dit onder de oogen der lezers komt, meenen wij er mee te kunnen volstaan. De heer Van Best begon met te zeggen, dat hij was gekomen om te verduidelijken waarom het gaat bij deze verkiezingen. De toeleg der linkerzijde is om de le Kamer om te zetten, en beweerd wordt daarmee een ruggesteun te willen geven aan het ministerie Cort van der Linden. Die bewering is een onwaarheid, want alle partijen hebben eerlijk en trouw met het ministerie meegewerkt om de verhouding tegenover het buitenland te bepalen, allen beseften, dat Nederland hierin één moest zijn. De toeleg om de Eerste Kamer om te zetten is evenwel reeds mislukt, maar toch is de linkerzijde, het vereenigd liberalisme met het socialisme, er op uit, om de rechtsche meerderheid in de le Kamer zoo klein móge lijk te doen worden, en in dit district Franeker gaat morgen daarover de strijd. Waarom wil rechts de le Kamer op haar zijde houden Omdat de leiding in ’t liberale en sociale kamp berust bij lieden, die 't ge loof in Christus hebben prijs gegeven, en die beide systemen willen wegvagen het gezag aan God en de kerk. Uit de politiek blijkt wat wij hebben te wachten van den linkschen kant. Algemeen Kiesrecht en ook de mogelijk heid van vrouwenkiesrecht wil de linkerzijde vastleggen in de Grondwet. Spr. zet uiteen dat hij er vooral tegen is als dit geschoeid wordt op socialistische leest. Op zich zelf zou Spr. er nietzooveel tegen hebben, dat de vrouw mee stemmen mocht, maar baar plaats is niet in de fabriek doch zij behoort in huis en in het huisgezin. De wantoestand die in dit opzicht reeds bestaat verscherpen, wil de rechterzijde niet, door het systeem van het kiesrecht wordt een wig gedreven in de een heid van 't gezin. Het onderwijs is ook een punt van geschil tusschen rechts en links. De bevredigings- commissie heeft getracht tot een vergelijk te komen tusschen de openbare en de bijzondere school, maar het blijkt dat er van de linker zijde al stemmen opgaan om de poging tot een vergelijk te verijdelen. Het beginsel der rechterzijde is, dat het kind aan de ouders behoort en dus opgevoed moet worden naar de meening der ouders. Neutraal onder wijs vindt Spr. haast ondoenlijk, de opvoeder deelt onwillekeurig wat hem op ’t hart ligt, aan zijn leerlingen mede, zijn invloed valt niet te ontkennen. Spr. ging vervolgens in 't kort na hoe de wet Talma werd neergehaald, wijst op de ver schillen die het ingediend ontwerp Staats pensioen heeft met de vroeger aangenomen wet, de behandeling van dat ontwerp, het amendement Duys, dat echter weer werd inge trokken, en welke rol het socialisme meestal speelt, n.l. critiseeren en afbreken, wat ge makkelijk is doch regeeren kan het niet. Het liberalisme heeft zijn rol haast afgespeeld, voorspiegelingen geven niet, daarom wekt Spr. op rechts te stemmen. De soc. mogen de gangmakers zijn, zoo besluit hij, de eindpaal kunnen zij niet be reiken, want het sociaal stelsel past niet in onze tegenwoordige omstandigheden en 't zal ook nog wel een tijd duren voor 't zoo zal komen, als zij voorspiegelen. Wil men mannen, die aan den volkswil gevolg geven en voor zoover mogelijk dit in daden doen, dan moet men steunen de candidaten der rechtsche partijen, die één groot beginsel samen hebben, die God de plaats willen geven in den staat, die Hem toekomt. Ds. Van der Heide vraagt iets meer tijd dan het half uur hem toegestaan, hij wil zaakrijk blijven en zal er geen misbruik van maken. Met belangstelling heeft hij den voor een toeslag te jaarwedde. De heer Vellinga nog een extra toelage beneden de 18 jaar, (boven één kind). ’t Was opmerkelijk hoe slap het College B. en W. zijn meening verdedigde. Nu werd een en ander ook met groote, van toewijding voor het O. L. onderwijs getuigende, kracht behandeld door de h.b. Ypey, Vellinga en Bergsma. In stemming gebracht viel het voorstel Ypey, zooals het was aangevuld met het amendement Vellinga. Maar aangenomen werd het oorspronkelijk voorstel Ypey om een duurte-toeslag te verleenen van 5 pCt. (be rekend naar den pensioensgrondslag), voor- loopig over 1916. Het bekende schrijven van Ged. Staten, omtrent een voorgenomen herziening der salarissen van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie, werd tot den Raad gebracht, met een voorstel van B. en W., waarvan de inhoud was dat men aan Ged. Staten zou mededeelen, dat deze zaak de goed keuring van den Raad van Wonseradeel kon wegdragen, behoudens eenige wijziging aan gaande de driejaarlijksche verhoogingen. „Plaatselijk belang” te Makkum verzocht om een subsidie van f 125 voor eene ambachts- teekenschool aldaar. Wordt in de volgende vergadering behandeld, ’t Zal wel losloopen, algemeen was men ’t eens over het groote belang van een zoodanige inrichting in mee^ afgelegen plaatsen, vanwaar de jongelui niet gemakkelijk eene ambachtsschool kunnen bezoeken. De heer Schiere, H. der O. L. School te Burgwerd, vroeg eervol ontslag, wegens benoeming te Deersum, Mej. Fr. Schotanis, Onderwijzeres te Arum, kwam met een dergelijk verzoek, wijl ze het onderwijs gaat verlaten. Beide verzoeken werden toegestaan. Nog werd besloten 15 pCt. toeslag te ver leenen over 1916, op de prijzen, waarvoor gecontracteerd is met bet Bestuur der Coöp. Ver. voor Electrische Centrale verlichting u Witmarsum-Pingjum-Arum”, voor verlichting van de straten en verlichting van de Gemeente-gebouwen. Gezegd Bestuur had dit verzoek gedaan, daartoe gedrongen door de duurdere prijzen van de brandstoffen voor drijfkracht gebruikt. Ook „Makkum” deelt in deze gunstige beschikking. Ten slotte zij nog vermeld dat Jarich Meyer nu eindelijk waar voor zijn geld krijgt. De gemeente kocht van hem de veel besproken strook grond bij zijn perceelen, voor f 500. Ws. Spreker gehoord, maar hij was teleurgesteld over den inhoud, want wel werden veel zaken aangestipt, doch diep is de redenaar op geen enkele zaak ingegaan. In ’t kort zal hij het gesprokene nagaan. De Spr. beweerde dat de linkerzijde de zijde is van ’t ongeloof rechts die van het geloof, althans de leiding zat links bij de ongeloovigen. Dit betwist de Debater, want er zijn heel wat partijgenooten, die rekenen met Jezus’ leer, zooals God zich geopenbaard heeft in de kerk. Hij zou echter graag ge hoord hebben, waarin de wetten onder een rechts ministerie tot stand gekomen, zich onderscheiden van die der linkerzijde. De Spr. heeft de antithese uitgespeeld, maar had moeten aantoonen waar de scheidingslijn loopt, want men kan het verschil niet proeven. Debater vindt noodig dat de rechtsche meerderheid in de le Kamer verzwakt wordt, omdat die Kamer de wetten kan afwijzen, die door de 2e Kamer zijn aangenomen, en hoopt dat Franeker morgen daaraan mee doet. Dr. Kuyper beeft in 1883 de le Kamer genoemd de zetel van het rustend en roestend kapitaal, ’t Is noodig dat die verhouding verandert. De Spr. was niet bang voor alg. kiesrecht heeft hij gezegd, maar vrouwenkiesrecht, dat is toch geen zaak, de vrouw moet in ’t gezin blijven. Toegestemd dit laatste, zegt De bater, maar het kapitaal haalt de vrouw er uit, ook al om de goedkoopere werkkracht. Enkele wetsontwerpen en amendementen worden behandeld, waaruit blijkt dat ook rechts de vrouwenarbeid wel goedkeurt. Op onderwijsgebied wil Debater zeggen dat de openbare school in ’t gedrang komt door de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Dat de Spr. neutraliteit een onding noemt hierin kan de Debater niet geheel meegaan, maar ’t verschil op onderwijsgebied is, dat links wil opvoeden tot zelfstandigheid, terwijl rechts wil hebben een loopen in ’t gareel. Links wil wel bijzonder onderwijs dulden, mits de controle van den Staat vol doende blijft. Staatspensionneering kreeg ook van Debater een uiteenzetting, wat de linkerzijde wil en waarom het amendement Duys werd ingetrokken, ook werd besproken waarin het ontwerp Staats pensioen van Treub verschilde met de wet Talma. Waar de Spr. de socialisten gangmakers noemde, wil Debater wijzen op verschillende zaken, door die partij op touw gezet, o.a. de levensmiddelenvoorziening. De soc. moeten wel porren, zij trachten steeds de wetten en ontwerpen die behandeld worden, door amendementen te verbeteren ten opzichte der democratie. Debater besluit met een opwekking om de linksche candidaten te stemmen, want de socialisten wenschen inderdaad de beginselen van bet Christendom bewerkstelligd te zien, matr zulks zal eerst kunnen als het kapita listisch stelsel valt. Dan eerst zal komen een andere samenleving, die meer aan goede eischen zal voldoen dan de tegenwoordige, dan zal beter recht gedaan worden. De heer Van Best ging in zijne repliek den Debater op den voet volgen, pareerde de opgeworpen beweringen en meeningen. Met handigheid hebben beide Sprekers elkander bekampt, als twee zwaardridders kruisten zij fier hun wapens, op welsprekende en tevens op bezadigden toon bekampten zij elkaar met gevatte opmerkingen, met waardeering voor eikaars meening stelden ze eigen inzicht op den voorgroud, om soms met een kwinkslag maar toch ernstig den tegenstander terecht te zetten. Het publiek, waaronder ook eenige dames, luisterde ondanks het late uur met gespannen aandacht naar beiden, doch onthield zich op verzoek van Debater en Spreker van applaus en het geven van instemming. In de repliek en de daarna gevolgde dupliek werden de woorden en stellingen van den tegenstander telkens becritiseerd, tot ten slotte de Spreker besloot met een opwekking om rechts te stemmen. Na een woord van dank aan Spreker en Debater gebracht te hebben, sloot te kwart voor twaalf de Voorzitter de geanimeerde vergadering. W. waren er tegen de School commissie adviseerde om te voldoen aan het verzoek. De heer Ypey drong er krachtig op aan, de duurte-toeslag toe te staan en verwees o.a. naar de gemeenten Smallingerland en Oost- Stellingwerf, die beter salarieerden, bij minder gunstige positie der gemeenten. Hij stelde geven van 5 pCt. der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1