Bolsward en Wonseradeel L f Nieuws- en Advertentieblad No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1916. 55ste Jaargang. Donderdag 6 Juli. Het Britsche offensief. VOOR BINNENLAND. I t, ‘V lie r* p? ld iet g. ey it- ie 'ij Frieslands Greidhoek, 3 Juli. Verbazend snel vordert thans de hooiïng, dank zij het mildere weer der laatste dagen. Als men nu een overzicht gaat nemen over de gansche uitgestrektheid miedland, dan mag het voor den oningewijde lijken alsof de hooibouw pas goed is begonnen, in werkelijkheid is het anders. Natuurlijk staan er nog duizenden kilo’s hooi te velde de oppervlakte is zoo groot doch we vernemen, dat sommigen, nog wel van de allergrootste veehouders, al het hooi reeds hebben binnengehaald. Wat men met behulp der moderne machines tegen woordig al niet meer kan verrichten dan voor een 20-tal jaren, daar heeft de ouderwetsche boer, die van die „nije spullen” niet wilde weten, geen denkbeeld van. Bolswardsche Courant an afzonderlijke ik op de week D e hooge prijzen uit naar een stoom- e r oie er en te g h den m een ver- jre en le- e me ;e: le en iet an iet m, kt iU- ot ;n ar m sn it n le ien de in tu rn- iet Se rs. Dg lat er- er- en u ag ai- «V oo n, de ir- ar >P 5e el ts k et zeer dichtbij kraakte loeide bet uit alle kanonnen en voor op een in ABONNEMENTSPRIJS: 40 Centa per 3 maanden. Franco per post 50 Centa. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cta. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. werk ongestoord voortzet en ook de verschil lende soorten koolplanten aanvreet en ver nietigt, zoodra ze geplant zijn. Fran. Cl. Workum, 1 Juli. Naar aanleiding van de door den Minister van Landbouw in de plaatselijke bladen aangekondigde maximum prijzen van groenten en aardappelen 'werden de ingezetenen niet weinig teleurgesteld, toen ze vernamen van de groentehandelaren, dat ze geen regeeringsgroenten hadden en niet voor dien prijs konden 'noch wilden leveren. Overal waar men informeerde, nergens waren de goedkoope groenten aanwezig. Men werd gewoonweg naar den Burgemeester verwezen. De burgers dachten nu goedkooper terecht te kunnen, doch ook dit viel bitter tegen. Hoewel de prijzen van bloemkool bij hande- aldus de behuizing in overeenstemming te brenge: De pastorie zelf, en gek als bet opper vlakkig lijkt. We herinneren ons hoe in een kleine Noord-Hollandsche gemeente bij het bouwen van een nieuwe school voor het hoofd, (salaris f 900 en vrij wonen) een woonhuis werd gezet dat minstens f 500 buur moest doen. De man verhuurde het daarom en woonde zelf in een bescheidener woning. In een aangrenzende gemeente, waar men als Burgemeester een jonkheer had gekregen, die na verloop van een paar jaar z’n ambt er aan gaf had de gemeenteraad zich laten bepraten ten behoeve van den adelijken burger vader een villa met autogarage te laten bou wen, die ongeveer f 18000 kostte en waarin zijn opvolger alleen wilde wonen als de naar De Zïarej-correspondent bij het Britsche hoofdkwartier noemt het bombardement dat hij dezer dagen heeft medegemaakt, een zeer bijzonder, maar ook een vreeselijk schouwspel. Van het punt waar wij postgevat hadden zagen wij voor ons een uitgestrekte vlakte. In normale tijden zou het een bekoorlijk land- schap geweest zijn met welvarende dorpen, half verscholen onder hoogopgaande boomen, met boerenhofsteden en schilderachtige buiten huizen te midden van bloeiende weilanden. Thans echter niets dan een bruine wildernis doorstrengeld met een netwerk van loopgraven. De boomen binnen de vreeselijke zone blader loos, kasteelen, hofsteden, dorpen, alles één groote ruïne geworden. En ’t ergst van alles is de voortdurende rookwolk die boven het landschap hangt. Na veel regen hadden wij eindelijk een mooien zomerdag met een eenigs- zins bedekte lucht. Wolken schaduwen joegen over de velden en als plotseling werd een boseb, een dorp of een stukje van een hoeve fel door het zonlicht beschenen, en overal waar de zon haar stralen concentreerde was het dezelfde troostelooze aanblik. In de verte bulderden de kanonnen, en gierde en batterijen. Gedurende twintig minuten leek het alsof al die geluiden zich rond de puinhoopen van één platgeschoten dorp vereenigden. De ruïnes en de lucht er boven waren ten slotte één geweldige grijs-witte rookwolk. Dan weer scheen het alsof twee verschil lende kanongroepen hun granaten over het kale verlaten land uitspuwden. In het naburige bosch lag waarschijnlijk een vijandelijke batterij verborgen, hoewel met het bloote oog niets te ontdekken was. Het viel moeielijk geen medelijden te hebben met de mannen die de batterij bedienden, ook al waren het Duitschers. Nog verder op ligt een dorp dat wij niet konden zien, omdat het terrein er voor eenigs- zins golft. Gedurende den geheelen middag had ons granaatvuur juist dat bellende ter rein tot mikpunt gekozen. Wij konden de uitwerking der granaten niet zien, alleen de rookkolommen die telkens en telkens weer opstegen en verder een zware mistbank boven de plaats waar bet dorp moest liggen. Onophoudelijk beschoten onze mannen de voorste Duitscbe loopgraven, af en toe ook werd een verbindingsloopgraaf of een commu- nicalie-linie onder schot genomen, ’t Is moge lijk dat er binnenkort nog zwaardere gevechten geleverd worden, maar ook thans reeds heeft onze artillerie een geweldige actie ontwikkeld. Als schouwspel is wat wij zagen, en dat was natuurlijk maar een klein gedeelte van wat zich over een lengte van 90 mijlen af speelde, als schouwspel is het eenvoudig ont zettend. De meeste indruk maakt bij derge lijke gelegenheden het absoluut gemis van eenig zichtbaar levend wezen. Gij zelf en de drie of vier mannen die u vergezellen, schijnen de eenige levenden te zijn in een wereld die tot een chaos is geworden. Boven onze hoofden werden intusschen meer dan voldoende teekenen van leven ge geven, want onze vliegtuigen bleven voort durend in de lucht kruisen, terwijl zoo ver als het oog kon reiken van noord tot zuid de frontlinie als bet ware aangeduid werd door leelijke worstvormige ballons. Omtrent de verliezen die wij den vijand toebrachten, valt nog weinig te zeggen. Over- geloopen deserteurs vertellen, dat men in de Duitscbe loopgraven sinds twee dagen geen voedsel had, omdat de voorraden, dank zij ons vuur, de linies niet konden bereiken. Maar... wie kan zeggen in hoeverre de mededeelingen van een deserteur betrouwbaar zijn... Alg. H. Burgwerd, 3 Juli. Als bijzonder taai uithoudingsvermogen mag ’t volgende vermeld worden. Een kip van den slager De Vries alhier geraakte voor ongeveer vijf weken, zonder dat men zulks bemerkte, tusschen eenige schelven stroo. Dezer dagen vond men ze terug, wel zeer vermagerd, maar overigens nog in goeden staat, hoewel bet dier in al dien tijd eten noch drinken heeft kunnen krijgen. Wonseradeel, 3 Juli. De hooge maai-en hooiloonen, in deze gemeente betaald (f 25 of meer per week boven d^n kost) hebben tal van Groningers naar hier gelokt. Velen van hen, anders handswerkslieden, hebben hun gewone beroep tijdelijk laten varen. Prettig voor onzen boer is zulks niet, want waar hij dacht „geschoolde” krachten te zullen krijgen, moet hij zich nu soms behelpen met kleer makers, schoenmakers enz., menschen die van maaien of hooien niet het minste verstand hebben, We vernemen van verschillende zijde, dat de oogst ditmaal overvloedig is. Die groote wasdom is uitsluitend een gevolg van het zeer natte voorjaar, gevolgd door bijzonder groei zaam weder in April en Mei. Er wordt dit seizoen grof geld verdiend. Weekloonen van dertig gulden komen voor en een enkel dagloon wordt soms betaald met zes gulden en meer. Wonseradeel, 3 Juli. Er is een voort durend gebrek aan werkvolk in onze bouw- dorpen. Er zijn boeren, die losse arbeiders betalen met 25 a 30 cent per uur. Lemmer, 3 Juli. In de afgeloopen is alhier in 't geheel 3000 pond bot en 1500 pond zeeaal aangevoerd. Voor de bot werd van 17 tot 20 cts. en voor de aal 40 cts. per pond besom d. Hepk. Nieuwsbl. v. Er. Baarderadeel, 30 Juni. Leek bet in 't eerst dat bewaarheid zou worden, waar men algemeen naar verlangde, dat met den langsten dag het weer zou verbeteren, die profetie is de laatste dagen gelogenstraft. Instede van verbetering is verslechtering ingetreden en de hooioogst wordt er door verhinderd. Hoe wel reeds veel hooi is binnengehaald, ook nog veel ligt op bewerking té wachten. Zoo wordt menigeen verleid het te gauw, bij den eersten mooien dag, in de schuur te brengen. De gevolgen blijven natuurlijk niet uit. Bij velen treedt hooibroei in erge mate in en hooidollen is aan de orde van den dag. Bij enkelen wordt zelfs tot vijfmalen toe een gat in den hooiberg gemaakt, om zoodoende den feilen broei meester te worden. Ook in de tuinen ziet het er niet te best uitvooral de sla- en snijboonen hebben veel te lijden van de natte kou en staan vergeeld op den akker, terwijl de grauwe aardslak haar vernielings- laren iets lager waren, moest men toch nog z16 a 17 cts. betalen. De vraag blijft, waar moeten de huismoeders zich nu wenden om de groenten te ontvangen voor de gestelde maximum-prijzen? de Banier. Workum, 4 Juli. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente (vacature de heer J. Jansen, over leden) is bij enkele candidaaUtelling gekozen de heer O. IJNTEMA (lib.), oudlid van den gemeenteraad. Heerenveen Het hier ter plaatse bestaande tramcomité inzake den aanleg van een tramweg HeerenveenNoord wolde heeft eene conferentie gehouden met de heeren der Ned. Centr. Spoor te Utrecht, welke conferentie, zooals men ons mededeelt, de bevordering van het plan een heel eind verder heeft gebracht, ja zelfs bevredigende resultaten beeft opgeleverd. Verdere besprekingen zijn echter nog niet voor publiciteit bestemd. O. N. Heerenveen. Evenals elders hadden ook de burgemeesters van ons driedeelig Heerenveen den volke met maximumprijzen van groenten en aardappelen „lekker” gemaakt. Ohze huis moeders waren natuurlijk ten zeerste gediend met de verlaagde prijzen en hadden er zich al op voorbereid voor den Zondag vooral nu eens wat extra’s „in den pot” te kunnen krijgen. Niet alzoo dachten de handelaren in die artikelen er overzij toch konden en wilden zich niet onderwerpen aan bedoelde maximum-prijzen, er moest dan geld bij, beweerden ze. Van éen winkelier hoorden we zoo terloops de uitdrukking dat hij dan maar liever zijn winkel zou sluiten, zoodat hij dhn zelfs nog meer kon verdienen dan wanneer hij groenten etc. verkocht. Wij informeerden bij dezen en genen groentenhandelaar hoe of het nu voor het vervolg kwam, of het publiek nu kon rekenen op goedkoope waren, maar zekerheid daaromtrent kon men ons niet geven, aangezien de groothandelaars niet genegen zijn hun groenten voor een appel en een ei van de hand te doen. Of ’t tot onteigenen zal komen? We weten het niet. Misschien ook dat de Minister alsnog tot andere inzichten zal komen, waar deze gewezen is op het feit, dat zijn maatregelen niet genomen zijn in overleg met den Bond van Handelaren in groenten, enz. O. N. Zondagmiddag waren van Harlingen een drietal jongelui uit zeilen gegaan, met de bedoeling een bezoek aan Het Griend te brengen. Toen de avond viel, waren zij echter nog niet terug, tengevolge waarvan de ouders in ongerustheid verkeerden. Op verzoek was directeur van het post en telegraafkantoor zoo welwillend de kan toren te W.-Terschelling en Vlieland te vragen of men daar ook iets van de jongens wist. Het antwoord luidde echter ontkennend. Eerst ver na middernacht kwamen zij weer boven water. De boot was aan den grond geloopen op Het Griend en de varensgezellen hadden door den lagen waterstand niet weer vlot kunnen komen, doch moesten eerst hoog water afwachten. De talrijke „beste stuurlui aan den wal” hadden dit wel ’docht. N. H. Ct. Van heer tot burgerman schrijft De Nederlander boven het volgende bericht: Kerkvoogden der Herv. gemeente te Heeren veen zijn voornemens, aan den te beroepen predikant niet meer de pastorie aan te bieden, maar voor hem een eenvoudiger burgerwoning te huren en aldus de behuizing van predikant meer met zijn traktement, fraai heerenhuis, wordt gerestaureerd huurd. Dit bericht is niet zoo Men schrijft aan hetzelfde blad uit Zaandam Ook te Zaandam zijn de prijzen van de jonge groenten en aardappelen, welke door de groentenboeren zelf op de veiling worden besteed, aanmerkelijk hooger dan de maximum prijzen welke door den minister in zijn circulaire zijn bepaald. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat van deze maximumprijzen niets terecht komt en de prijzen door de groenten handelaren zelf worden bepaald. Door dep burgemeester is thans een verzoek gericht aan den minister om de groenten en aardappelen nu zelf te leveren voor zoodanigen prijs, dat ze aan de verbruikers kunnen worden geleverd voor de maximumprijzen, in de circulaire vervat. De kolibries. Van ’t paar kolibries, dat door kapitein Braun aan den Dierentuin te Rotterdam is ten geschenke gegeven, is er nog slechts één in leven. De Maasbode deelt mee, dat ook dit exemplaar sterven zal. Een militair-oplichter Te Zeist werd voor ongeveer veertien dagen bij een rijwielhandelaar een rijwiel gehuurd door een militair op vertoon van een gedrukte order, waarbij het rijwiel werd gehuurd voor de compagnie voor den tijd van 14 dagen. Thans blijkt, dat die order is nagemaakt, terwijl de militair tot nu toe onbekend bleef. Alg. Hdbl. Te veel regen. Tengevolge van het voortdurende regenweer is bet water in de omgeving van Meppel zoodanig gestegen, naar men aan de Tel. meldt, dat de omliggende landen onder water staan. Het afgemaaide gras drijft weg, en het niet afgemaaide verliest heel wat van de waarde. De pachters, die tegen zeer hooge prijzen hebben gehuurd, hebben een enorme schade. Stukken land voor f 200 gehuurd, worden thans door de huurders voor f 100 en minder ter overname aangeboden, zonder dat men gegadigden kan vinden. Verlangend ziet men gemaal. Dure prijzen. Welke prijzen in ons land reeds paarden worden besteed, bleek cy Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden verkooping: 18 paarden brachten ruim f 23.000 op. Een molenaar in de Betuwe kocht 6 jaar geleden een hit voor f 180. Omdat het beest toch te oud en te stijf werd, deed hij ’t dezer dagen van de hand. Hij ontving er nu voor... f 550. e I D billijkheid te vorderen huurprijs aanmerkelijk werd gereduceerd. De gemeente zit derhalve met het dure pandje. N. Harl. Ct. Smakelijk eten. Een lezer van Het Volk ontdekte ergens in N.-Holland op een afgelegen plaats een groente-inmakerij. Hij schrijft dienomtrent: „Ik zag daar dat spinazie, die door ouder dom reeds tot struiken was geworden en al zaad in top had, evenals het gras werd ge maaid, daarna in een schuit geladen, om ver volgens naar de inlegfabriek te worden ver voerd, waar de massa over boord in het water werd geworpen, bij wijze van reiniging! om daarna met vorken er uit te worden ge baald en in de vaten te worden gestampt. Dit instampen geschiedde door de betrokken werklieden, die npet hun klompen aan gtoenten in de vaten gingen staan. Het gras en onkruid, benevens de slakken, die tusschen de spinazie aanwezig waren, alles ging het vat in. Hoe onsmakelijk spinazie is, waar zaad aan wordt gelaten, is bekend genoeg, om nog niet te spreken van het vermengen met slootwater. Als men weet dat dit „voedsel” nog 10 cent per kilo opbrengt, dan weet men wel, waar de oorlogswinsten vandaan komen I” En dan worden millioenen uitgegeven aan ambtenaren van de volksgezondheid, van keuringsdiensten, enz., enz. De levensmiddelen-voorziening. Naar Het Volk verneemt, is zeer binnenkort de indiening van een wetsontwerp te ver wachten, waarbij voor de geheele levens middelenvoorziening vaste regelen zullen worden gesteld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1