Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes ^27'/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. gj ööste Jaargang. 1916. No. 55. Verschijnt Donderdags en Zondags. L VOOR l’i Zondag 9 Juli. afzonderlijke te fa t t t den weg Bolsward e d. Wal, Praamsma, Kramer en 1. r i s u mee aanvraag een s den heer Praamsma. formeel geen recht moreel recht er op r t B. politie Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 6 Juli 1916. In veie winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. e r 8 y a. ken b. om de jaarwedden te f 25 verhooging aan ieder toe geldleening. voor kennisgeving aan- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Algemeen wordt besloten de behandeling van dit adres in te trekken. 7. Adres J. de Jong, parkwachter, tol aan stelling van een Men parkwachter. De parkwachter de Jong heeft verzocht, dat men een collega naast hem benoemt, om beurtelings dienst te kunnen doen. B. en meening De Voorzitter merkte op, dat, nu de kermis doorgaat, dient behandeld te worden een inge komen verzoek om staanplaats voor een lucht schommel. Indertijd werd besloten, die inrich tingen niet meer toe te laten, maar er zijn nu voor de veiligheid leuningen bij aangebracht. Wordt besloten aan B. en W. over laten, hierover een beslissing te nemen. 2. Vaststelling kohieren schoolgeld. De kohieren voor school no. 1, bedragende f 304.70 en voor de school voor m. u. 1. o. f 231.worden vastgesteld en invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 3. Voorstel van B. en IV. tot wijziging van de verordening op de begrafenisrechten. Een paar punten in de nieuwe verordening op de begrafenisrechten voldeden minder goed; de klachten rezen dat de graven voor kleine kinderen te duur, waren. Óm hierin te voor zien wordt voorgesteld kleinere graven beschik baar te stellen tegen lager prijs, dan werden ook de kosten van overboeking van graven onbillijk geacht. Dit wordt nu in bepaalde gevallen verlaagd en soms zelfs geheel opge heven. Het reeds te veel betaalde wordt gerestitueerd, indien binnen 3 maanden na goedkeuring der wijziging, hiertoe aanvraag geschiedt. Na eenige discussie, waarin de voorgestelde wijzigingen worden toegelicht, worden de voorstellen van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. 4. Adressen jaarwedden enz. onderwijzend personeel met adviezen van B. en IV. adres afdeeling Bolsward en O metre- van den Bond van Neder l. Onderwijzers adres hoofd M.U.L.O. school inzake verhooging huishuur c. adres hoofd school II salarisverhooging d. adres teekenonderwijzers. Omtrent het adres herziening jaarwedden onderwijzers, stellen B. en W. voor, het aan vangssalaris te bepalen op f 650 met 7 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 50 dus een eindsalaris van f 1000 ingaande 1 Januari 1917, wijl Se verhooging in totaal bedraagt f 1350, en deze som uit de gemeentebegrooting 1916 niet kan worden gevonden. Omtrent het adres van den heer v. d. Baan, hoofd der school voor m. u. 1. o. om voor vergoeding huishuur in plaats van f 250 minstens f 300 te ontvangen, wordt ongunstig geadviseerd, wijl f 250 voldoende wordt geacht. Van het hoofd van School no. 2 is inge komen een verzoek om zijn jaarwedde te ver- hoogen, opdat zijn pensioen iets beter wordt, daar hij plan heeft het volgend jaar ontslag te vragen. B. en W. adviseeren hierop ongunstig, wijl zij niet kunnen goedvinden om de jaarwedde alleen met het oog op het pensioen te ver- hoogen. Van de onderwijzers der stadsteekenschool is ingekomen een verzoek om hun jaarwedde te verhoogen, daar die niet evenredig is met de beloomng der lesuren van ambachtsteeken- onderwijs en het handwerksonderwijs. B. en W. adviseeren wij zigen en te kennen. Omtrent de voorgestelde wijziging der jaar wedden van het onderwijzend personeel wil de heer Terhenne opmerken, dat het voorstel B. en W. hem niet ver genoeg gaat, hij wenscht het zoo te hebben: aanvangssalaris f 700 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50 en 3 tweejaarlijksche van f 100 zoodat het eindsalaris wordt f 1200. Dit voorstel vindt geen ondersteuning en wordt derhalve niet behandeld. De heer Vis wil voorstellen om de wijzi ging door B. en W. voorgesteld te doen ingaan 1 Juli 1916, te meer daar de ver hooging der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger volgens voorstel Ged. Staten zal ingaan 1 Juli en door de Wet houders daartegen geen bezwaar is gemaakt. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Boersma en Oosterbaan. Na eenige discussie wordt het voorstel Vis aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, de heerenKeikes, Kramer en Lunter, en het voorstel B. en W. met algemeene stemmen. Omtrent het adres Van der Baan, zegt de heer Praamsma, dat hij met de conclusie van ’t advies kan meegaan, maar adressant beweert dat hij volgens de wet recht heeft op alge- heele vergoeding wegens gemis van vrije woning en dat is niet juist. Van deze vergadering zal ik ter inleiding alleen zeggen, dat zij duurde van zeven uur tot kwart voor tienen, en derhalve een voldoende stof aanwezig is voor een verslag van een respectabelen omvang. Wij meenen echter, dat in bondigen vorm dient te worden weer gegeven wat er behandeld werd, en zullen dus maar direct aanvangen. Aanwezig alle 13 leden. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken; a. Missives van den heer A. Banning en Mej. E. Holwerda, dank betuigende voor hun herbenoeming tot stadsgeneesheer en stads vroedvrouw. b. Missive van den heer J. 0. Cuperus, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der schatiingscommissie. c. Resolutiën Ged. Staten, houdende goed keuring der kohieren schoolgeld; der verlenging van den termijn der ontruiming van onbe- woonbaarverklaarde woningen; van den verkoop van een strookje grond; van het verleenen van vrije woning aan de Wed. Lammertsma en van ’t aangaan eener Deze stukken zijn genomen. d. Een Resolutie van Ged. Staten inzake wijziging gemeentebegrooting, waarin aanmer king wordt gemaakt op het raadsbesluit waarbij een bedrag van f 1700 van den dienst 1915 wordt overgeschreven, terwijl die rekening nog niet is afgesloten, waarom wordt besloten, dat besluit aan te houden, tot de gemeente- rekening 1915 is vastgesteld. e. Een Resolutie van idem inzake de nieuwe indeeling der stadswijken, waarin aan merking wordt gemaakt, o.a.: dat in twee wijken de benaming Laag Bolwerk voorkomt. Er wordt besloten de grenzen wel gelijk te doen blijven, doch iets anders te omschrijven, en opnieuw ter goedkeuring op te zenden. f. Procesverbaal van kasverificatie over het 2e kwartaal 1916. Ter inzage van de raadsleden gesteld. g. Adres van Johs. de Boer, directeur der gemeentereiniging, verzoekende naar aanleiding der tijdsomstandigheden verbetering van jaar wedde of duurtetoeslag. h. Adres van bewoners aan de Sneeker- straat om den grintweg in het bebouwde gedeelte te verbeteren, door den weg te teren, welk middel goedkoop en toch afdoende wordt geacht, daar het in Winschoten uitstekend voldoet. Beide adressen in handen van B. en W. om advies. i. De rekening van Harlingen over 1915. Wordt in banden der begrootingscommissie voor 1915 gesteld, de heeren Van der Klei, Keikes en Eisma, laatstgenoemde in de plaats van wijlen den heer C. W. Eisma. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Stemming over het voorstel van Burgem. en Weihs, tot het niet doen doorgaan van de Kermis. Het voorstel van B. en W. om de kermis niet te doen doorgaan, wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen, de heeren: Eerdmans, Keikes, v. d. Wal, Praamsma, Kramer en Lunter. W. gaan in hun advies met de van adressant mee, en stellen voor twee parkwachters te hebben. Heeft thans de Jong f 100, wat tot f 150 kon klimmen, men wil nu de beide functionarissen ieder f 75 geven, zonder latere opklimming. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. a. Voorstel B. en IV. tot verleening eener gratificatie aan den eervol ontslagen stadstimmerman voor extra diensten. Waar de stadstimmerman Brandenburg, tijdens de mobilisatie van den architect, meerdere werkzaamheden had, en dikwijls rapporten had te geven, wenschen B. en W. nu hem op 1 Juli j.L eervol ontslag werd verleend, hem een kleine vergoeding te geven voor extra werk. Zij stellen voor hem f 40 toe te kennen. De beer Boersma vindt die som wat heel sober, hij had graag een booger bedrag willen verleenen en zou de som wel op f 75 willen stellen. s De Voorzitter merkt daar tegen op dat Brandenburg de plicht.had die werkzaamheden te verrichten, alleen werd zijn werkkring iets uitgebreid en voor die extra diensten wenschten B. en W. hem een gratificatie te verleenen. De heeren v. d. Wal en v. d. Klei onder steunen ’t voorstel Boersma, hetwelk echter verworpen wordt, daar de 10 andere raads leden er tegen zijn. Het voorstel B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. b. Betaling uit den post onvoorzien 1916. Voorstel b. die f 40 benevens nog een paar uitgaven te vinden uit het fonds voor on voorziene uitgaven, wordt ook aangenomen met algemeene stemmen. 9. Adres E. Stalemg e.a. inzake uitkeering premiën bestek woningbouw met advies van B. en W. Bij den woningbouw der gemeente gold bij de aanbesteding de bepaling dat de drie inschrijvers welke het naast bij den aannemer inschreven een premie zouden ontvangen, samen f 90. De heeren Statema, D. Feenstra en R. F. Feenstra vroegen uitbetaling van die premie. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek te beschikken op grond dat de publieke aanbesteding niet gegund is, en dan verviel volgens de voorwaarden de premie. De heer Praamsma merkt op, dat letterlijk opgevat, B. en W. gelijk hebben, maar hij stemt in met adressanten dat het werk wel uitgevoerd wordt door den laagsten inschrijver, en herbesteding heeft niet plaats gehad. Hij kan zich met het advies niet vereenigen en stelt voor de f 90 wel uit te betalen. De heer Terhenne is het volkomen met de beschouwing van De inschrijvers mogen hebben op de premie, een hebben zij toch wel. De heer v. d. Klei is het geheel eens met beide vorige sprekers en wijl adressanten serieus hebben ingeschreven, is hij tegen het advies. De heer Kramer merkt op dat toch de aanbesteding bij Raadsbesluit van 5 Februari niet gegund is, en dus is de conditie, waarop de premie moet betaald worden, niet aanwezig. Als men dus het standpunt van B. en W. verlaat, kan men later voor moeilijkheden komen te staan. De heer Terhenne meent dat men niet bang behoeft te zijn voor een precedent, want het is hier al op bijzondere wijze gegaan. De heer Lunter kan niet begrijpen, dat men tegen ’t voorstel B. en W. kan zijn. Er was voor de aannemers al een heel gunstige bepaling door dat alle elders wonenden werden buitengesloten van mededinging en toch is lang niet bij de begrooting ingeschreven, zoodat het werk op die aanbesteding niet gegund kon worden. De Voorzitter meent ook, dat het werk niet gegund is bij de aanbesteding. Het plan was wel degelijk een herbesteding te houden, dus een algemeene inschrijving, maar wij vernamen juist, dat de aannemersbond een bepaling bevat, dat de nieuwe inschrijvers De Voorzitter stemt dat toe, want hij zou dan wel een huis van f 600 kunnen huren, de wet zegt een vergoeding van tenminste f 150. De heer Terhenne is het met die beschou wing niet eens, en waar in 1908 een ver goeding reeds noodig werd geacht van f 250, daar mag nu z. i. de woningbuur wel f 50 hooger gesteld worden. Na nog eenige bespreking wordt op het adres afwijzend beschikt met 12 stemmen tegen 1, de heer Terhenne. Omtrent het adres van den heer Groenier wordt ook heel wat gesproken. De heer Vis merkt op, dat de heer Groenier reeds 45 jaren hoofd der school alhier is en op zijn beleid nimmer eenige aanmerking is gemaakt, daarom wil bij, wijl de man er tegen opziet pensioen aan te vragen, hem een verhooging van f 100 toekennen, te meer daar voor de gemeente het volgend jaar de kans komt een bezuiniging te kunnen krijgen in den geest als de heer Eerdmans heeft ge sproken, bij een vroegere gelegenheid, door combinatie van twee scfiolen. Het voorstel Vis wordt ondersteund door de heeren Boersma en Terhenne. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten zeerste de verdiensten van den heer Groenier apprecieeren, maar de jaarwedde verhoogen enkel om het pensioen te verbeteren is niet de goede weg. Dat zou ook later voor anderen dan gevraagd kunnen worden. Na discussie tusschen de heeren Kramer, Vis, Oosterbaan, v. d. IVal, Eisma en Eerdmans, wordt het voorstel Vis verworpen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Vis, Terhenne en Boersma, waarop het voorstel B. en W. (afwijzend op het adres te beschikken) wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het verzoek der teekenonderwijzers om ver hooging wordt ingewilligd met algemeene stemmen, zoodat zij ieder f 25 meer ont vangen en dus het hoofd dan f 175 en de beide onderwijzers elk f 125, ontvangen. 5. Adres J. Veltman, doodgraverom jaar- weddeverhooging en vergoeding woninghuur met advies van B. en W. De doodgraver Veltman verzocht verhooging van jaarwedde en toelage huishuur, wijl bij schade lijdt door de nieuwe verordening. B. en W. achten verhooging jaarwedde niet wenschelijk, maar zijn er wel voor hem f 40 per jaar toe te kennen als toelage voor huishuur, zoolang hij het door B. en W. aangewezen huis bewoont. De heer Vis wil een opmerking maken over den allertreurigsten toestand van de kleeding van den doodgraver bij een begrafenisplechtig heid. Hij wil wel voorstellen de jaarwedde f 50 hooger te. bepalen, maar dat hij dan ook fatsoenlijk gekleed gaat, want vreemdelingen ergeren zich er aan. De Voorzitter antwoordt, dat, naar hij meent, hierin al verbetering is gekomen. Er is tenminste door B. en W. op aangedrongen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. 6. Adres J. E. Bachofner, inspecteur van politie, om duurtetoeslag met advies van B. en IV. en W. adviseeren den inspecteur van een toeslag te verleenen tot weder- opzeggens, van 8 pCt. zijner jaarwedde, in gaande 1 Juli. De heer Boersma merkt op, dat dit dan f 88 bedraagt, hij vond mooier en beter hier voor een ronde som te bepalen namelijk f 100 en wil dit voorstellen. De heer Oosterbaan kan hierin wel gaan, maar in verband met een van hedenavond en ook in verband met punt 12 der agenda verhooging jaarwedde Burgemeester, Secretaris en Ontvanger acht hij wel noodig dat B. en W. met een algeheele regeling van verhooging of toeslag komen opdat niet elke 14 dagen zulke aan vragen komen. Hij zou er voor zijn, dit punt in te trekken en B. en W. op te dragen een algemeene regeling dezer aangelegenheid te ontwerpen. Dit voorstel vindt ondersteuning, en de Voorzitter die verklaart niet zulk een voorstel verwacht te hebben en daarom in dit concreet geval B. en W. advies uitbrachten, wil evenwel gaarne die opdracht aanvaarden, want het wordt thans wel wat een warboel. De heer Praamsma is ook voor een alge meene regeling van den toeslag. B. en W. zullen daar werk van maken en de Voorzitter verzekert, dat de bedoeling is dat de heer Bachofner geen schade lijdt door dit uitstel. Bolswardsche Courant l f 8 3 C 1 1 n it e t n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1