s Aflossing Geldleeningen. Maximum-prijzen Varkensvleesch. f OfHciëele Advertentiën. Stadsnieuws. BEKENDMAKING. Burgerlijke Stand. Advertentiën. i Mejuffrouw Onclin, Keuring Landstorm. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Juli. HERVORMDE KERK. JAN DE VRIES, 1909 - 61.000 1909 11. ons zoontje dat voor fi 1910 1913 aan kon 50 55 1910 1913 1908 de som der eerste inschrijving Was de eerste aanbesteding juffrouw en aan voor de goede zaak er niet hun portemonnaie Voorstreek 348, LEEUWARDEN, VRAAGT met 2 Augustus, een flinke Dienstbode. Loon f120. aan het Gym- plaatsgenooten 1908 worden voor de slecht van B. Eerdmans, leerling van deze school slaagde het Ger. Gymnasium ’s Voormiddags 93/4 uur: Dr. O. J. NIEMEIJER. ’s Avonds 53/4 uur: Ds. D. KOSSEN. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voormiddags 93/4 uur: Ds. D. KOSSEN. GER. KERK (Nieuwe Hofstraat). ’s Voormiddags uur: LEZING. ’s Avonds 5x/4 uur: Ds. J. op ’t HOLT. BROEREKERK. ’s Voormiddags 9i/2 uur: de heer G. I. v. d. PLOEG. ’s Avonds 5l/2 uur: Ds. ROMEIJN van Schraard. Oorlogskosten. Wat moeten we als oorlogskosten boven onze gewone Rijks-belastingen thans betalen Het volgende: 20 opc. op de Grondbelasting, 20 opc. op de Personeele belasting, 33 opc. op de Inkomstenbelasting, 33 opc. op de Vermogens belasting, 50 opc. op de zegelrechten van buitenl. effecten, 10 opc. op de registratie rechten, 1020 opc. op de gedistilleerd-, suiker- en wijnaccijns. Voorts de verdedigings-belasting zijnde hetzelfde als de vermogensbelasting in hoofd som gedurende 3 jaren. het gehakt, u ger. vet spek en n mager spek. De BURGEMEESTER van Bolsward, Gelet op eene missive van den heer Com missaris der Koningin d.d. 27 Juni j.l. Ie Afdeeling A. no. 1179 (Circulaire no. 6) betreffende het nemen van maatregelen tegen brandgevaar door hooibroeien, vestigt de aandacht van de betrokken ingezetenen op den inhoud van artikel 158. van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen wiens schuld (waardoor is te verstaan verzuim, nalatigheid, onvoorzichtig heid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz.) brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. Bolsward, den 6 Juli 1916. De BURGEMEESTER van Bolsward brengt hierbij ter kennis van de landstorm- plicbtigen der jaarklasse 1910 in deze gemeente, dat zij op Vrijdag, den 21 Juli a.s., ’s middags te 12 uur, gelegenheid hebben zich bij den Keuringsraad, zitting houdende in het gemeentehuis van Wonseradeel te Witmarsum, aan een onderzoek omtrent hun geschiktheid voor den dienst te onderwerpen. Hunne aandacht wordt er op gevestigd, dat hun welbegrepen eigenbelang het zeer wenschelijk maakt, dat zij zich voor dit onder zoek aanmelden, o.m., omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken, nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts worden gezonden, daarvan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aan zien van maatschappelijke of studiebelangen onderwerpen zij zich aan het onderzoek bij den Keuringsraad en blijkt daarbij voldoende hun ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den Landstorm terstond ont slagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtigen in werkelijken dienst te worden geroepen. Wenscht men voor een anderen Keurings raad te verschijnen, dan kan de Voorzitter van den Keuringsraad, welke te Witmarsum zitting houdt, de daartoe noodige toestemming verleenen. De dag van in dienststelling, wordt, inge val van goedkeuring, nader medegedeeld. Bolsward, den 3 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. - 14000.—, 30 Sept. 1916 no. 12 - 5500.—24 Jan. 1917 no. 2. - 47000.30 Sept. 1916 no. 3, 93, 41 en 67. - 61000.—, 1 Sept. 1916 no. 35, 43, 90, 47 en 10. Bolsward, den 8 Juli 1916. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, M. OBERMAN. De Secretaris, D. BE1JER. Vrijdag leverde voor weinig op, dat wij het niet in nemen, doch 12. 2. nos. 3, 93, 41 en 67. nos. 35, 43, 90, 47 en 10. van Geslaagd. Voor het toelatingsexamen nasium te Sneek, slaagden onze Elza Koning, leerlinge der openbare school voor M.U.L.O. alhier en der school Rehobóth ook K. Bokma voor te Kampen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat door uit- loting de volgende obligatiën van geldleeningen aflosbaar zijn Leening aflosbaar 1896 groot f 28000.2 Jan. 1917 no. 13. Voor het Kantongerecht. De zitting van erslag zoo een afzonderlijk artikel zullen het hier een plaatsje geven. D. G. te Arum heeft een inplaats van in school te zitten, daags op de bouw gaat werken. Per week f 5 verdienen is een te sterke verleiding voor meerderen is dit trouwens het geval. Toch moet de wet op de Leerplicht gehandhaafd worden, en de heer Ambtenaar die nu f 5 of 5 dagen eischt, waarschuwt beklaagde dat bij herhaling hoogere boete zal komen. T. B. te Makkum reed -80 Mei met een hondenkar, waarvan de eene hond geen muil band droeg. Beklaagde geeft als verontschuldiging dat bij den hond bepaald geen band om krijgen. Het dier was nog jong en woest, het was al een heele loer hem voor de kar te krijgen. Met korte kettingen zat hij echter wel zoo goed vast, dat hij niet Kon bijten. Thans is het dier geheel getemd en heeft een band om als het voor de kar loopt. De heer Ambtenaar wil rekening houden met den goeden wil van beklaagde en eischt f 1 of 1 dag. Meerdere beklaagden kregen wij niet te hooren, alleen werd nog een getuige gehoord in een zaak waarin het met een arbeidskaart niet in orde was, en ook nog in een zaak waar iemand, die in kennelijken staat was, een verkeerden naam opgaf aan den agent. Tegen dezen laatste beklaagde werden 2 geld boeten van f 5 geeischt, te vervangen door 2 maal 5 dagen hechtenis. Uitspraak op a.s. Vrijdag. Duitsche verliezen. Havas meldt, dat in een brief, gevonden op een krijgsgevangene van het 12e Beiersche regiment infanterie, sprake,is van geweldige verliezen der Duitschers. Het eerste Beiersche legerkorps moet voor Verdun geweldig geleden hebben, het 12de regiment werd bijna geheel vernietigd. De compagnieën telden gemiddeld niet meer dan 40 man; er zouden hoogstens zes officieren van het regiment zijn over gebleven. Alg. H. Een hulde aan de verdedigers van Verdun. PARIJS, 7 Juli. (Alg. H.) De Académie franyaise besloot gisteren met algemeene stem men aan het leger voor Verdun het volgende huldigingsadres te zenden: Aan het leger, dat thans gedurende vier maanden Verdun verdedigt, waar de vijand meende binnen enkele dagen Frankrijk een doodelijken slag te kunnen toebrengen; aan het leger, dat de geweldige strijdkrachten, welke er tegen ontplooid werden, wist op te houden en daardoor den anderen Franschen legers en dien van Engeland de gelegenheid gaf zich voor te bereiden op het groote offensief en de Duitschers beletten de troepen te ver sterken die strijden tegen onze dappere bond- genooten, de Italianen en Russen; aan het leger, dat de aandacht van de geheele wereld op dit voor immer beroemd gedeelte van het reusachtige slagveld vestigt en yan de Fran- sche dapperheid getuigt met een schitterende bladzijde in Frankrijk’s geschiedenis; aan het roemrijke leger van Verdun brengt de Académie hulde, bewondering, erkentelijkheid en eerbied. Dit adres is heden aan de Fransche soldaten op het Verdunfront voorgelezen. BOLSWARD, van 6 tot en met 8 Juli 1916. Overleden: Jan de Vries 76 jr. wdn. van Antje Tolsma (woonplaats Franeker). WONSERADEEL, van 1 tot en met 7 Juli 1916. Geboren: Geertje d. v. Theunis Weidema en Reinskje Tijsma te Kimswerd. Catharina d. v. Ynze Rinia en Catharina Faber te Makkum. Pietje d. v. Hendrik Veenstra en Betske van der Galiën te Ferwoude. Gerrit z. v. Age Hiemstra en Elisabeth Tjalsma te Hartwerd. Harmen z. v. Egbert Monkelbaan en Reinskje Genee te Idsegahuizum. Overleden: Trijntje Boersma 19 jr. (ongehuwd) te Parrega. Een buitengewone vermogensbelasting op vermogens boven f 50 000. Een buitengewone inkomstenbelasting be ginnende bij f 1200 inkomen (belasting f 3), f 3000 inkomen f 21 belasting. Wie 8 ton inkomen heeft mag hiervan ruim f 60.000 aan belasting betalen. Voor de goede zaak. We lezen in de Leidsche Courant: »Er zijn menseden, die meenen goede zaak te leven, terwijl zij er leven. Er zijn menseden, die willen sterven, maar voor willen openen. Er zijn menschen, die zeggen de goede zaak te dienen, terwijl zij niets anders doen dan de baas te spelen. Er zijn menseden, die zich wijs maken uit liefde voor de goede zaak, af keer tegen per sonen te mogen uiten, oneenigheid in col leges en vergaderingen te mogen stichten. Er zijn menseben voor wie de goede zaak heel toevallig, steeds eischt de verheffing van hun eigen persoon. Er zijn menschen, die beweren, voor de goede zaak alles over te hebben, alles, behalve het offer van eigen meening. Er zijn menseben, die denken gedreven te worden uit liefde voor de goede zaak, terwijl hen niets anders beweegt, dan bet verlangen om hun hoogmoed te streelen. Er zijn menschen, die met alle geweld voor de goede zaak willen strijden en zich daarom vijanden uitdenken en een legerschaar voor zich opstellen, wonderlijk genoeg meestal personen uit het eigen kamp. Er zijn menschen, die voor de goede zaak willen werken en er niet aan denken van allereerst te beginnen met de verbetering aan zichzelf... Heden overleed onze Vader Wedn. van Antje Tolsma, in den ouderdom van 76 jaren. Leerdam. J. de VRIES. J. D. de VRIES-Boland en Kinderen. A. de VRIES. Bolsward, 7 Juli 1916. Goedkoop rundvleeseh. Leeuwarden, 6 Juli. In de gisteravond gehouden vergadering van de Leeuwarder Slagersvereeniging is in beginsel besloten om een centrale verkoopplaats voor goedkoop rund- vleesch tot stand te brengen. Een commissie is benoemd, die met het bestuur de voor bereidende werkzaamheden zal regelen. Lid der Eerste Kamer voor Friesland. Leeuwarden, 5 Juli. Naar we vernemen, is de houding der verschillende partijen in de Prov. Staten inzake de benoeming van een lid van de Eerste Kamer, vacature Th. M. Th. van Welderen baron Rengers, nog niet vastgesteld, zoodat nog geenszins is te zeggen, in welken geest de verkiezing zal uitvallen. Wonseradeel, 6 Juli. Er heerscht in deze omgeving een ziekte onder de konijnen, welke dieren thans in grooten getale gefokt worden. De beesten worden slap van achteren en binnen eenige uren zijn ze dood. Witmarsum, 4 Juli. De 47-jarige K. de B. alhier, meehelpende om het hooi van den gardenier Z. op den wagen te laden, geraakte te vallen en kwam met de borst op den dissel terecht. Hij brak het sleutelbeen. Te Pingjum viel iemand van een hooi- stellage en bezeerde zich inwendig. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Te Dantumawoude is een overleden, die tot groote teleurstelling ergernis haar aanzienlijk vermogen geheel een neef vermaakt had. Terwijl voor dezen de drempel van haar woning zwart geloopen was door belangstellende neven en nichten, kwam er thans van de talrijke familie niemand op de begrafenis, uit nijdigheid wegens het verkeken buitenkansje. Alleen de predikant en de bevoorrechte neef, wiens felle smart voldoende gelenigd werd, volgden de lijkbaar. De vrouwelijke verwanten zaten met grimmige gezichten achter de horretjes te loeren. N. H. Ct. Voorstel B. en IV. tot verhuring het winkelhuis bij den gem. woningbouw. Daar alle woningen in de nieuwe buurt nog niet gereed zijn is het begrijpelijk, dat bij een winkelhuis daarmee rekening moet worden gehouden. Voor het winkelhuis deed zich een huurder op tegen f 130 per jaar van 1 Augustus tot 12 Mei en het volgend jaar f 180. B. en W. vragen machtiging om dit toe te staan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Daar bij de behandeling van het laatste punt de Voorzitter zich zal verwijderen, vraagt hij of er voor de rondvraag ook nog iets is. De heer v. d. fVal vraagt of ook iets be kend is van uitbreiding der lokaliteit voor de Ambachtsteekenschool waarop de Voor zitter antwoordt, dat daaromtrent bij B. en W. nog niets is ingekomen, maar hij weet wel, dat de zaak bij het bestuur in behandeling is. Burgemeester en Secretaris verwijderen zich. De heer Kramer is nu Voorzitter, de heer Lunter zal zoolang als Secretaris fungeeren. 12. Voorstel Ged. Staten verhooging jaar wedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, met advies der Wethouders. Het advies der Wethouders houdt in, dat met de motieven waarop het voorstel van Ged. Staten berust, zij in boofdzaak kunnen meegaan, en dus stellen zij voor aan die voorstellen de goedkeuring te hechten. De heer Eerdmans weet wel, dat de salaris regeling niet afhangt van de beslissing van den raad, maar'toch wil hij zijn standpunt in dezen kenbaar maken. Hij meent dat in de verhouding der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te weinig verschil bestaat, ten opzichte der positie en de dienst- prestatie, terwijl hem ook de termijn van opklimming (6 jaren) te lang voorkomt. Daarbij wilde hij ook met de verhooging wachten tot 1 Jan. 1917 omdat er bij- deze begrooting geen geld voor beschikbaar is. Hij wenscht voor te stellen voor den Burge meester bet aanvangsalaris te bepalen op f 1900 met 4 drie-jaarlijksche verhoogingen van f 150.dus maximum f 2500. Voor den Secretaris: aan vang f 1600 met 4 drie-jaarlijksche verhoogingen van f 100, maximum f 2000. Voor den Ontvanger: aanvang f 1000 met 4 drie-jaarlijksche verhoogingen van f 50. maximum f 1200. De heer Oosterbaan merkt op dat wel veel voor of tegen het voorstel van Ged. Staten kan gezegd worden, maar het gaat er toch gelijk om door, doch hij wenscht wel dat er bij Gedeputeerden op zal worden aangedrongen, dat er meer door het Rijk toe zal worden bijgedragen, want Burgemeester en Secretaris zijn heel vaak in Rijksdienst. De heer Vis vermoedt dat ook dit niets zal geven/ en Gedeputeerden het wel aan de Gemeenten zelf zullen overlaten om daarop bij het Rijk aan te dringen, want het is zijn vaste overtuiging dat deze behandeling in den Raad geheel een formaliteit is. Die meening deelt ook de heer Praamsma, en zulks werd, toen de vorige maal een dergelijk voorstel aanhangig was gemaakt, door wijlen Burge meester Van der Veen geheel toegestemd. Dat de meening van de Gemeenteraden wordt gevraagd, geschiedt geheel voor den vorm. De beer Terhenne had ook een schets gereed om de periodieke verhoogingen over korter termijn te krijgen, hij kan nu wel met het voorstel Eerdmans meegaan. De heer Keikes wil zich daartegen verklaren, want een bijzondere regeling voor Bolsward zullen Ged. Staten toch niet goedkeuren nu zij een algemeene regeling hebben gereed ge maakt. De Burgemeesters worden voor 6 jaren benoemd, daarom zal de periode daar ook op berekend zijn. Na nog eenige discussie wordt het voorstel Eerdmans om voor te stellen in de periode van opklimming wijziging te brengen, ver worpen met 7 tegen 6 stemmen (vóór de heeren Van der Wal, Eerdmans, Praamsma, Terhenne, Wierema en Eisma). De heer Lunter merkt nog op dat in het advies der wethouders er niet op geattendeerd is, dat dit 1 Juli al in werking zal treden. Hij wil consequent blijven en gelijk bet voor de verhooging der onderwijzers voorgesteld werd in hun advies, ook deze verhooging met 1 Januari a.s. in werking doen treden. De heer Kramer (nu Voorzitter) stemt daar mee in, doch nu ook voor de onderwijzers de wijziging bij besluit is gesteld op 1 Juli voelden sommigen er niet veel voor, te gaan ageeren tegen dit gedeelte van ’t voorstel van Ged. Staten, te meer daar de meening heerscht dat tegensputteren niets zal baten. Het? voorstel om de verhooging met 1 Januari a.s. te doen ingaan wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Lunter, Kramer en Eerdmans. Het ad»ies der Wethouders, om de voor stellen Ged. Staten goed te keuren wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen (de heeren Praamsma, Vis, Oosterbaan, Boersma en Wierema). Hoe nu de jaarwedden eigenlijk worden, kunnen wij niet melden, de cijfers zijn niet genoemd. De Burgemeester en Secretaris kwamen weer binnen, waarop de eerste, nu weer Voorzitter, de vergadering sloot. niet beneden mogen gaan, doorgegaan dan hadden zij er wel recht op, doch nu is het billijk dat wordt vastgehouden aan de bepaling die gesteld was. De heer Vis brengt daartegen in, dat door de wijziging der eenheidsprijzen B. en W. wel vooraf wisten, dat hooger zou worden ingeschreven dan de begrooting. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Lunter, Vis, v. d. Wal en Praamsma wordt het voorstel B. en W. aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, de heeren van der Klei, Terhenne, Boersma, Praamsma en Vis. 10. Diverse uitlotingen. Van de geldleening f 28.000 van 1896 wordt getrokken no. 13. - 14.000 - 5.500 - 47.000 De BURGEMEESTER van Bolsward maakt bekend, dat met ingang van 10 Juli a.S. een maximumprijs zal gelden van 50 cent per pond Klachten wegens weigering om tegen deze prijzen te leveren moeten bij hem worden ingediend. Bolsward, den 5 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN. H U Vi n H n n n H ft 1 s n H H u H n n u u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 2