nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. w Ik 11 No. 56. 1916. Versciujnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. Wat later te doen zal zün. I I II Donderdag 13 Juli. VOOR afzonderlijke de worsteling geeft niet BINNENLAND. 7 Lieber Gott im Himmelreich Mach’ uns den Soldaten gleich, Gib uns Sabel und Kanon! Und auch einen LuftbalJon Wir fahren dann nach England rein, IJnd machen alle Feinde klein, de tot I Of voor dien tijd, immer vechtend, bezwijken, VrijSphinx. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waaraan een nemen. Dat men is te begrijpen. Heerenveen. liefdepad. ’n Hij een om. Op per 8 maanden. vreezen den strijd, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Harlingen. De vorige week is alhier een hengelclnb opgericht „Het Baarsje”. Het doel dezer Vischsport-Vereeniging is, om het alle vischliefhebbers mogelijk te maken om ongestoord in de omgeving der stad te visschen. Om tot dit doel te komen zullen verschillende wateren worden gepacht, waarbij dus vooral ook de hengelaars gebaat zullen zijn. Door de vereeniging zullen wedstrijden met den hengel worden georganiseerd en zal alles hei karakter dragen van sport. De heeren D. J. Hoekstra en J. Filarski hebben zitting genomen in het bestuur. Onder vele feestelijkheden, die deze week alhier znllen plaats hebben o.a. Kaatswedstrijd, Harddraverij, Keuring van tuigpaarden, Land bouwtentoonstelling, Kermis op het terrein, enz. behoort ook nog een etalagewedstrijd Paedagogische liefdadigheid. Het hoofd van een groote Engelsche school had onlangs onder de leerlingen eene collecte georganiseerd voor het fonds voor blinde soldaten en matrozen. Hij verzocht hun, hunne bijdragen op een bepaalden dag in te leveren. Maar, zeide hij, jullie moet het geld niet een voudig aan jullie ouders vragen, doe iets Om het te verdienen, dan geef jullie tenminste werkelijk iets van jezelf. Ieder kind moest bij zijne bijdrage een papiertje voegen, waarop stond hoe hij het geld verdiend had. De scholieren waren erg trotsch op het hooge bedrag, dat de collecte had opgeleverd en de bijgevoegde strookjes gaven, zooals te verwachten was, een belangwekkende kijk op de individualiteit en op het particuliere leven der kinderen. Er waren verschillende exemplaren vanOmdat ik geen suiker heb gebruikt, 7 pence; Qmdat ik baby een uur heb opgepast, 2 pence; Omdat ik mijn lossen tand heb laten trekken, 6 pence. Dan was er een: In den zak van mijn nieuwe pak gekregen, 3 pence. Een van de bijschriften klonk zakelijkVoor een advies aan mijn vader in zake het schilderen van ons priëel. Een ander bevatte kortweg de woorden Voor een week loon, 8 pence. Tenslotte was er een, die vermelddeOmdat ik zonder standje naar bed ben gegaan, 2 pence. teelt op Und strafen dann in deinem Namen, Lieber Gott im Himmel, Amen Den Haag met de toestanden totaal niet op de hoogte is) heeft in slagerskringen heel wat verbolgenheid, misschien ook wel 'lachlust verwekt. Een slager vraagt thans of de Minister wel iets afweet van de winsten van een slager. Z. E. moet dan maar eens zijn licht gaan opsteken bij den Ned. Slagershond. Z. E. zou dan vernomen hebben dat vele slagers zich met een winst van 5 pet. moeten te vreden- stellen. Z. E. zou dan ook ervaren hebben hoe veeleisebend bet publiek inzake de vleesch- voorziening is. En voorts dat de slagers het vleesch 10 ct. p. kilo hebben afgeslagen on danks de stijgende markt. Neen, alvorens zulke krasse taal te spreken flient Z. E. aan te toonen, met een voor iederen leek duidelijke calculatie, dat bij een inkoopsprijs van 65 70 cts. per pond en een gemiddelden verkoopprijs van 90 il 95 cts per pond, een redelijke winst of zelfs loon naar arbeid is te behalen. N. Harl. Cl. IVolvordering. De wolvordering door de regeering in de Noordelijke provincies is afgeloopen. Betaald werd f 1.65 tot f 1.775 per K.G. tegen f 1.50 ’t vorige jaar, waarover toen ook algemeen werd geklaagd. De landbouwer nu, die bovenstaanden prijs voor zijn wol ontving, mag, indien hij nu eens een wollen deken noodig mocht hebben voor een zwaar exemplaar f 22 betalen, ter wijl de deken hem, indien hij deze van eigen wol mocht laten vervaardigen niet duurder zou komen dan f 15.90. Met breiwol is ’t hetzelfdewil de boerin een kilo breiwol koopen, dan kan zij voor dit gewicht, waarvoor haar man 1.775 ontving, ongeveer f3 neer leggen. De vraag is nu, waar blijven deze meerdere kosten ergens hangen? De „Onder de Streep”-schrijver van het Alg. H. schrijft Vrij! Het Haarl. Dagblad las in het Maandblad van de Haarlemsche Handelsschool het volgende versje, dat de dichter zelf terecht noemt: „Een overmoedig liedje”. V r ij. Vrij wil ik wezen van iederen band; Vrij! Fel slaat het leven, met wreedsterke hand Zal het dat machtige leven gelukken Om me te dwingen tot buigen, tot bukken? Mij? Nooit! Want heel diep in m’n binnenste leeft Macht, Die me de kracht voor Hoop op vervulling der mooie idealen, Die ’k me als kind al ontelbare malen Dacht. Zoo wacht ik heel zonder Blij; Leven, ik tart je, kom op, ’k ben bereid ’k Blijf tot het eind, of ’k mijn doel zal [bereiken 45 tal winkeliers zullen deel- hierbij op mooi weer hoopt, O. N. Een avontuurtje op het en zij waren ieder op 'n fiets, snoeptochtje gaan maken de Pastorie-laan een gegeven oogenblik geraakten de respectievelijke fietssturen in elkaar verward, met het noodlottig gevolg, dat zij met haar stalen paardje hals over hoofd in het water terecht kwam. Fluks sprong hij haar achterna, doch beiden hadden het al heel spoedig te kwaad met den slijkerigen bodem en het drij vende eendenkroos, zoodat ze er beiden alles behalve benijdenswaardig aan toe waren. Hulp geroep klonk door de stilte van den avond, welk geroep werd vernomen door een vijftal verplegers uit het nabijzijnde ziekenhuis, die inderhaast ter hulpverleening toeschoten en de drenkelingen op het droge wisten te brengen. Dat was dus een nat slot van een genoegelijk aangevangen uitstapje. O. N. Balk, 9 Juli. De auto gemerkt B 144 kwam in snelle vaart den Wijckelerweg af rijden. Plotseling sprong een der banden, de chauffeur bleef de auto niet meester en ’t gevolg was, dat het voertuig tegen een boom opvloog en geheel vernield werd. De inzittenden kwamen er met jnkele lichte kwetsuren af. Leeuwarden, 10 Juli, 't Wordt er niet veiliger op in onze stad. Hedenmiddag is er voor het postkantoor alhier al weer een rij wiel ontvreemd. Een heer had zijn flets, een nog nieuw karretje, de dief schijnt voor keur te hebben voor nieuwe fietsen in bet fietsrek voor het postkantoor neergezet, en toen hij eenige minuten later terugkwam om verder te rijden, was een ander hem al voor geweest. Men zou zoo zeggen, dat de grootste oor- logswellusteling dit toch wel wat kras zou vinden. Doch blijkbaar zijn er gewone men- schen, die dit mooi vinden, die dit met trots als uiting van eendrachtsgevoel bij een oorlog voerend volk aanduiden en die het daarom nog de grenzen over zenden, alsof ze zeggen wilden „Ziet ge wel Zoo denken wij, zoo leeren wij aan onze kinderen, zoo denken onze kinderen ook”. Het is waarschijnlijk, dat in alle oorlog voerende landen dergelijke moreele monstruo siteiten te vinden zijn, want de oorlog is de groote kweeker van haat en ieder, zelfs het kleine kind, moet er van doortrokken worden. Is het daarom te veel gezegd, dat er voor ons, ouders en opvoeders, wat te doen zal zijn om tegen het vergif, dat thans in duizenden kinderharten wordt gedruppeld, te strijden en, wanneer de wapenen zullen zijn neerge legd, te trachten althans onze kinderen te bewaren voor dergelijke moreele ellende? De oorlog is nu de opvoeder in haat; hij is de voorbereider van den oorlog der toekomst; onder hen, die zelf niet in het leed der slagvelden verleerd hebben om der oorlog „mooi” te zien, zullen er zijn, die den vijand blijven haten en aldus later de toejuichende stemmen zijn, wanneer de regeeringen, onder den invloed van militaristen, eerzuchtigen en speculanten, het vaderland in gevaar decre- teeren, de milliarden opvragen ter voorbe reiding van den krijg en eindelijk, buiten elke controle, de diplomatieke listigheden zóó laten werken, dat de oorlog onvermijdelijk is. Ja, er zal veel te doen zijn om tegenover de nieuwe strooming van haat een nieuwe vredesbeweging te stellen. Deze laatste kan alleen krachtig zijn wanneer van onder op wordt gewerkt, wanneer het kind wordt op voed in nuchtere, rechtvaardige gedachten over den oorlog. Het verheugde ons daarom in den beschrijvingsbrief "voqr de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht” een der punten van de agenda gewijd te zien aan de propaganda der vredesbeweging onder de Jeugd. Hoe die propaganda zal worden gevoerd, is nog niet in bijzonderheden aan te geven. Het zal veel tact, veel zorg vereischen om bet goed te doen. Doch het is duidelijk, dat déar, in de opvoeding onzer kinderen, het antwoord ligt op de vraag, boe Nederland in de toekomst tegenover het oorlogsvraag- stuk zal staan. En wat hier gedaan wordt, zal elders worden gedaan. Wanneer de eerste moeilijke jaren na het sluiten van den vrede voorbij zullen zijn, wanneer de laatste rest van den krijgsroes zal zijn verdwenen en de eindrekening in al haar ontzetting een overzicht geeft over de verliesposten, dan zal ook ginds, waar men thans „een volk in oorlog” is, behoefte gevoeld worden om tegen over-den waan der eeuwen, die voor den oorlog leefden den eisch van den vrede te stellen, den vrede gegrond op het recht. Dan zal er in Duitschland en Frankrijk, in Rus land en Groot-Brittannië gesproken worden tot het oor der kinderen en hun geest ge leid worden in de richting van den vrede. Daar, zooals hier, zullen het de ouders en de opvoeders zijn, die het groote werk ter hand nemen en, uit den oorlog van thans met zijn niet te meten ellende, de elementen putten ter bestrijding van wanbegrippen, die, helaas te lang, de wereld hebben beheerscht. voor Europa, als de roes voorbij is, de stelselmatig in tien tallen van jaren voorbereide roes van geweld- heerschappij, en het ontwaken komt, de reali teit met haar afschuwelijken kater. Er zal veel te doen zijn. In de eerste plaats voor ons, ouderen, en, onder ons, vooral voor de opvoeders. De daad van "den volwassen man is de vrucht van zijn gedachten. Hoe zullen die gedachten goed zijn, zoo het karakter zich niet heeft gevormd bij strenge eischen, gesteld aan het zedelijk bewustzijn van het kind? En omgekeerd, wanneer bet zedelijk bewustzijn van het kind is bedorven, hoe kan dan de daad van den volwassene goed zijn Wij, ouderen, vooral wij, ouders en opvoeders, hebben er voor te zorgen, dat ten opzichte van het vraagstuk oorlog of vrede het kind zuivere gedachten hebbe, dat het dit onaf scheidelijke verbinde aan eischen van recht. Zullen we nu, na dezen oorlog, weer door gaan met te zeggen „Ja, dat is nu eenmaal zooDaar kan men niets aan doen. Oorlog is er altijd geweest en zal er wel altijd blijven”? Of zullen we eindelijk eens wakker worden en zeggen „Zóó kan het niet langer. Het moet uit zijn met die barbaarschheid. We willen geen oorlog meer?” Het is merkwaardig, dat er menschen zijn, die dit laatste niet, wel het eerste zeggen. Zelfs nu, nu de wereld op giganteske wijze getoond heeft, hoe afschuwelijk, hoe walglijk demoraliseerend de groote moderne oorlog is, zelfs nu zijn er menschen, die al kregel worden, wanneer zij het woord „vredesbe weging” maar hooren. Laten we dadelijk zeggen, dat diezelfde menschen de domheid bestrijden, de zonde bestrijden, de ziekte be strijden, den dood bestrijden met lofwaardigen ijver. Toch is het nu eenmaal zoo, dat dom heid, zonde, ziekte, dood er altijd geweest zijn evenals de oorlog en er wel altijd zullen zijn. Tot dergelijke inconsequenten richt zich nutteloos de eisch strijdt tegen den oorlog. Doch, wij, ouders en opvoeders, we hooren dien en weten, dat hij rechtvaardig is. Is die strijd noodig, is hij noodig ten op zichte van het kind? Eenige dagen geleden is hier ter stede een Duitsche prentbriefkaart ontvangen, waarop twee kindertjes in hun bedjes te zien waren, die, met de handjes gevouwen, hun gebedje deden. En zij, de kinderen, baden De Arnh. Ct. schrijft Zaterdag, 8 Juli. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn en Europa langen tijd naar adem zal snakken en heel langzaam, als een die ernstig ziek geweest is, zal herstellen, zal er veel te doen zijn om de gevolgen der internationale vernietigingswoede weer eenigs- zins te niet te doen, vernielen is gemakkelijk herstellen moeilijk en van langen duur. Als wonden, die slechts langzaam heelen, doch waarvan ontsierende litteekenen overblijven, zullen de verwoeste landstreken, de steden en dorpen met hun verdwenen schoon van natuur en kunst, weer bijgewerkt, bebouwd en her bouwd moeten worden door de krachtsinspan ning van vele geslachten. Maar veel zal voor goed zijn weggevaagd. En de honderdduizenden levens, die geofferd zijn, wie geeft die terug en het leed der gezinnen, voor hoeveel tien tallen jaren de vaste gast in den verkleinden kring, wie zal het verdrijven? Voor zoover menschen in staat zullen zijn, uit het droevig verleden een nieuwe toekomst op te bouwen, kunnen we vertrouwen op de onvernietigbare energie van „den mensch”. Hij is als Verhaeren’s Passeur d’eau, die, in weerwil van de tegenslagen van het lot, het groene takje der hoop tusschen de tanden geklemd houdt. Het hoopt altijd verbetering en, zij dit ook eene illusie, die illusie geeft hem kracht om te blijven leven, om te blijven voortgaan, om, vergetende wat achter is, te jagen naar hetgeen vóór is. Maar er zal veel te doen zijn Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Door de hooge veeprijzen heeft de vee- de Noordzee-eilanden een groote. vlucht genomen. Niet alleen op Terschelling is door buitengewone duurte een grooten uitvoer van koeien, paarden, veulens,lammeren, en boter veel geld binnengestroomd, maar ook op Texel. Van 1 Januari tot 1 Juli van dit jaar zijn daar uitgevoerd circa 1500 stuks hoornvee, 800 kalveren, 28000 lammeren, 800 schapen, 50 paarden en 500 varkens, die volgens matige berekening meer dan 1 millioen hebben opgebracht. N. H. Ct. Ter vervulling, van de drie vacatures in den Raad van Barradeel, ontstaan door het en bloc bedanken van de vrijzinnige *heeren D. R. de Jong, F. J. Hoogterp en J. H. Anema, zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren R. 8. Bruinsma te Ooster- bierum, L. Schaaf te Minnertsga en A. Wiersma, aldaar. De Raad is thans geheel rechts. De vrijzinnige kiezers wenschten zich met deze verkiezing te bemoeien. Bond tan Vrije Liberalen. 22 Juli a.s. zal te Utrecht een vergadering worden gehouden van het hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen met de gede legeerden der afdeelingen. De vergadering strekt ter voorbereiding van de in het najaar te houden algemeene vergadering van den Bond. Punten van bespreking zijn o.a. het door de Regeering voorgestelde gewijzigde artikel 192 der Grondwet en de algemeene politieke toestand. Geneesmidde len voorziening Naar de N Roti. Ct. verneemt heeft minister van binnenlandscbe zaken zich zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken gewend met het verzoek, langs diplomatieken weg de levering te willen bevorderen van de benoodigde hoeveelheden geneesmiddelen tegen de in Duitschland zelf geldende prijzen. Oud-minister Talma. Ds. A. 8. Talma heeft de laatste nachten wel betrekkelijk rustig doorgebracht, doch zijn toestand is van dien aard, dat het ergste wordt gevreesd. Behalve zijn vrouw, wordt ook zijn jongste zoon in het Diaconessenhuis te Haarlem verpleegd. Onze slagers. De laatste circulaire van den Minister van Landbouw inzake de wenschelijkheid van het oprichten van gemeentelijke slagerijen (uit welk drukwerk weer eens bleek, dat men in Bolswardsche Courant I ■I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1