Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L- J f I te fe Mi Verscrujnt Donderdags en Zondags. 1916. No. 57. 55ste Jaargang. Hl Jü ■W— I 1 R I „DE LET”. VOOR Zondag 16 Juli. afzonderlijke 1 BINNENLAND. weer, 0 DE DOOD VAN TALMA. hem Landbouw-Export-Tentoonstelling, Harlingen. 11, 12 en 13 Juli 1916. I a n s, schrijft ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een aan wegens beleediging. Sneök. Dinsdag is Commissaris van politie gejonden J. van W. Schoterland, 13 Juli. In den laatsten tijd leeft de predikant der Hervormde ge meente te St. Johannesga op voet van ge- wapenden vrede met b.h. kerkvoogden, ouder lingen, notabelen en diakenen. De financieele aangelegenheden tusechen predikant voogden geschieden in het bijzijn in ons pakjes thans 22 et, in vierdel pakjes 27 72 et. Gebro ken Thee ook per ons. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vele bladen bespreken den dood van den oud-minister A. S. Talma. De N. Rolt. Ct. schrijft van Zijn politieke strijdlustigheid, die zich door een aangeboren redenaarstalent onbe lemmerd kon uiten, zijn juridische aanleg, de frissche, tartende onversaagdheid, zijn geheele optreden bij de parlementaire debatten, deed wel eens de vraag rijzen, hoe dit alles zich zoo snel had kunnen ontwikkelen uit een man, die predikant was geweest... Het leiderschap van dr. Kuyper, ook als minister, heeft zijn invloed op de parlementaire beraadslagingen wel gedrukt, maar bij het gebrek aan ministra- Wat heeft deze tentoonstelling het aller ongelukkigst getroffen. ’t Kon niet minder met het harde wind, regen, miserabel. De zaak was flink opgezet, dat moet eerlijk worden gezegdmaar voor zulke feesten moet men mooi weer hebben, anders loopt het mis. Wat was er een werk gedaan om de idee „nut en vermaak” zoo goed mogelijk uit te werken. Een flink terrein, even buiten de stad, alles best ondergebracht in geschikte zeildoek-tenten, voldoende inzendingen, waaronder beslist interessante, vee, land bouwproducten, machines, werktuigen, zuivel en wat daarbij behoort, ’t behoefde niet beter. En daarbij had men, onmiddellijk naast het tentoonstellingsterrein, een feestoord ingericht, dat er mocht zijn. Stoomcaroussel, Luna park, Lach-tent, draaimolen, zweef; lucht schommel, gezonde apotheek, enz. enz. Muziek van het 8ted. Korps vroolijkte de expositie op, en in een geriefelijk ruime af- deeling kon men zijn honger of dorst te zoek brengen. Ik sprak enkele deskundigen die voor de inrichting van het geheel niets dan lof hadden. Maar het heeft niet mogen zijn. Wel is het geheele programma afgewerkt, doch, behalve op den laatsten dag, was er te weinig bezoek. De V. V. V. V. had op dien dag een harddraverij op de korte baan, uitgeschreven, waaraan door bekende dravers werd deelge nomen. Die afdeeling van het feest is best geslaagd en heeft, veel publiek getrokken. De V. V. V. V. is steeds zoo vriendelijk ons te inviteeren eens een kijkje te komen nemen. (Van het Bestuur der tentoonstelling, ontvingen we geen uitnoodiging.) Vooral als er zooveel belangstelling is als nu, is zoo’n draverij een interessante zaak. Volgens mannen van ’t vak is er meermalen mooi gereden en zijn de prijzen pas na veel strijd gewonnen. Onze lezers hebben natuurlijk al gehoord, dat door den harden wind, aan den laten avond van den tweeden dag, veel is vernield. Met bewonderenswaardigen ijver is echter alles zoo goed mogelijk weer in orde gemaakt, zoo- dat de affaire kon doorgaan. Jammer voor al de moeite en de kosten aan deze tentoonstelling besteed, ze had een grooter zakelijk en finantieel succes ver diend. 12 Juli. Evenals elders houden de venters van groenten zich ook hier niet aan de door de regeering vastgestelde maximumprijzen. Wij vernemen, dat eerstdaags tot inbeslagname zal worden overgegaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Witmarsum. De arbeider van den heer L. H. te Pingjum werd heden door een stier, die hij uit de tram zou geleiden, aangevallen. Het woest geworden dier takelde hem danig toe. Met gebroken schouder en pols werd hij opgenomen. 0. N. kennen, den onuitwisebbaren indruk nalieteen man, in wien geen bedrog is, een politicus van buitengewone eerlijkheid, wien alle „politiek” in den slechten zin van het woord, vreemd was, en die ook als hij zich vergiste nooit eenig verdacht middel zou aan grijpen om aan de gevolgen van zijn handelen te ontkomen of zijn zin door te drijven. Bovendien, ook in den hoogen staat zijns levens een eenvoudige, een voor treffelijk vader in zijn gezin, een trouw vriend voor de zijnen, een man die zijn hart en zijn gedachten openlegde voor wie in zijn vertrouwen een weinig mocht inkomen. Talma was buitengewoon consciëntieus in de vervulling zijner plichten en heeft zich steeds aan de hem opgelegde taak gegeven met volle kracht, zich er aan wijdend met geheel zijn persoonlijkheid, met hart en ziel, in vol besef, dat zóó des Christens roeping is. Op menigerlei gebied is door hem een enormen, eerbied voor zijn persoon afdwingenden arbeid verricht. Ook na zijn ministerschap, waarvan de waarneming veel van zijn krachten had gevorderd, heeft hij niet lang van een toen zeer zeker hem toe komende rust genoten. Weder een plaats in ’t parlement in te nemen, dat begeerde hij niet. Want het heerlijkste leek het hem, een Dienaar van het Evangelie te zijn, aan anderen te brengen de blijde boodschap des Evangelies, tot hen te spreken van betere dingen, dan die des aardschen levens. Het ideaal was hem zijn verdere dagen te slijten als Dienaar des Woordsineen rustig en stil dorp. Het Volk schrijft: Aan het graf van dezen staatsman staan de.strijders van de morderne arbeiders beweging, die zoo vaak en zoo fel met hem hebben gestreden, en gedenken niet alleen zijn groote gaven, maar ook zijn sterke sympathie met hun klasse. Want dit was het karakteristieke van Talma, dat hem onderscheidde van bijna alle burgerlijke hervormers: hij zag met vreugde de ontwaking tot zelfstandig gevoelen, denken en handelen in de arbeiderswereld. Als in „Patrimonium” de droefenis om Talma dieper en feller is dan om welk ander verlies ook, dan is het omdat niemand de christelijke arbeiders dichter bij de democratie heeft gebracht dan hij. Zijn er, vóór ook hij den verderfelijken invloed van het Kuyperianisme onderging, in het leven van dezen man oogenblikken geweest, waarin hij zeer dicht was ge naderd tot de erkenning, dat in dezen tijd democratie, die geen sociaaldemocratie is, meer en meer een woord zonder inhoud wordt? Zijn politiek leven was een door- loopende bestrijding van de sociaaldemo cratie. Hij kwam het Parlement binnen als de overwinnaar van Troelstra in Tietjerksteradeel. Hij was in 1903 Kuy- per’s meest getrouwe schildknaap. Hij slingerde tegen de spoorwegstakers het verwijt contractbreuk in de wereld. Hij deed, om een woord van Troelstra te bezigen, niets om de tweede staking te voorkomen, maar alles om ze doen mis lukken. Later, minister geworden, stelde hij tegenover het organisatie-leven, in de arbeiderswereld gegroeid, zijn poging, om den nieuwen tijd in middeneeuwschen vorm te dwingen. Den algemeenen tien- urendag verwierp hij, terwille van zijn systeem. De regelingen die hij voor verschillende afzonderlijke bedrijven ont wierp, de Steenhouwerswet, de Stuwa doorswet, de Bakkerswet, liepen door hun middeneeuwschen opzet van den aanvang af, gevaar om te mislukken. Zijn organi satie van de sociale verzekering, door Kuyper zelf verloochend als een karika tuur van publiekrechtelijke organisatie van den Arbeid, dreigt op dit oogenblik nog voor een gezonde ontwikkeling van dit uitnemend arbeidersbelang noodlottig te zullen worden. En toch is heel Nederland overtuigd, zijn bestrijders niet minder dan zijn ver dedigers, dat niemand meer dan Talma beien onder de anti-revolutionnairen heeft deze forsche figuur met zijn zaakkundige betoogen over al wat de sociale wetgeving en het arbeidsrecht betrof, zijn autoriteit op dit gebied gemakkelijk kunnen hand haven. En verder: Hoe hij toen aan zijn departement een reusachtige werkkracht heeft betoond is bekend. Ook dat de vruchten van dien arbeid zich in niet geringe mate door een te weinig aan gezonde levens sappen kenmerkten. De heilige bureau cratie vierde hoogtij; de organisatie, welke de minister in zijn invaliditeitswetgeving verdedigde, nam zijn oorsprong in een ambtenarendom en een systeem van dwang, dat zich paarde aan de omslachtige wijze, waarop de uitvoering was ontworpen. Dat Talma ook als minister zijn politieken niet verloren had, bleek uit zijn tegemoet komende houding ten aanzien van het bekende ameadement-Duys, waaraan het verder weinig voorspoedige lot van de door hem ter hand genomen wetgeving zich gewroken heeft. Tijdens zijn minister schap had trouwens reeds de Kamer, waarin de rechterzijde sedert de verkie zing van 1900 over de meerderheid beschikte, door de verwerping van de Bakkerswet een veroordeeling over Talma’s wetgevende methode met haar bemoeiziek staatssocialisme, een strijd tusschen vrij heid en dwang, die in anderen vorm bij de Ziektewet eveneens gestreden is, uit gesproken. Toch is hij sedert zijn aftreden als minister door de rechterzijde om het lot van de door hem nagelaten wetten veel beklaagd en bij de te wachten behan deling van de Ouderdomswet in de Eerste Kamer zullen ongetwijfeld de reeds bij de behandeling van de begrooting geuite klachten van dien aard herhaald worden. De politieke journalist D. H in zijn blad o. m. Talma heeft als minister moeten vech ten naar twee fronten. Aan den eenen kant naar links. De linkerzijde spaarde hem niet. Zelden, misschien nooit, is een minister zoo fel en zoo rusteloos be streden als Talma. Hij had het uitgelokt toen hij nog Kamerlid waswat heeft hij zelf den geesel der critiek toen ge hanteerd. Talma is geweldig bestreden. Hij ging er moedig en forsch tegen-in. Anderzijds moest bij vechten tegen het conservatisme in de rechterzijde, en dit zal hem, democraat als bij was, veel leed hebben gedaan. En dat conservatisme kon hij niet altijd overwinnen, getuige de verwerping van de Bakkerswet. Dit laatste is hem ongetwijfeld een smartelijke teleurstelling geweest. Want Talma meende het oprecht met z’n democratie, maar niemand meer dan bij heeft moeten ervaren hoe er ook aan de rechterzijde sterk-conservatieve, krach ten woelen. En het is zeer de vraag, of het van de vrijzinnigen niet verkeerd en ondemocratisch is geweest, om de Bakkerswet mede te helpen verwerpen. De Maasbode getuigt o. a. van hem Bewonderenswaardig was Talma bij de openbare behandeling zijner verzekerings wetten èn om de bedrevenheid, waarmee hij zelfs de geringste bepalingen han teerde, èn om de nimmer verflauwende werkkracht, waarmee hij maanden van den zwaarsten arbeid doorworstelde èn om zijn onuitputtelijk geduld, dat alleen berusten kon op liefde voor hen, wier belangen hij in de volle oprechtheid zijns harten meende te dienen. De c.-h. Nederlander Een verscheiden daarom zóó diep tragisch, omdat deze hoogst begaafde persoonlijkheid aan land en volk is ont vallen, nog in den bloei en kracht zijner jaren, op den leeftijd van slechts 52 jaar, als een slachtoffer van rusteloozen arbeid ten bate van land en volk, als predikant, als Kamerlid en als minister, niet het minst als minister. Met Talma is aan ons land een man ontvallen, die, welkeookzijnemenschelijke gebreken mogen zijn geweest, bij allen die het voorrecht hadden hem van nabij te zijn leven gelukkig zou hebben geprezen, indien hij aan de opkomst, ook in macht, ook. in kunnen en willen der arbeiders klasse, zichzelf een deel had mogen toe kennen. Dit leven werd een tragedie, omdat het niet wist te breken met het oude, dat dood is, omdat het, bij alle sympathie voor het nieuwe, toch het vaste vertrouwen, het geloof in de nieuwe levens-en organisatievormen der arbeiders klasse miste. Wel tegen de sociaaldemo cratie heeft Talma den openlijken, grooten strijd gestreden, maar niet tegen Lohman. De knellende band van het christelijk conservatisme, waarvan hij zich niet wist los te maken, heeft hem verhinderd, om de groote, radicale hervormingen tot stand te brengen, waartoe zijn gaven en zijn hart hem schenen te bestemmen. en kerk- i van politie. Wij vernemen, dat thans door de Kerkvoogden klacht tegen den predikant is ingediend N. Sn. Ct. van hier door den naar Leeuwarden op- van Heerenveen, die alhier een door hem te Irnsum gehuurd rijwiel had verkocht bij den caféhouder B. op den Oosterdijk. Van W. gaf zich zelf bij de politie aan. ’t Is een oude bekende van de justitie, van beroep timmerman. Misbruik van drank beeft hem langzamerhand geheel aan lager wal gebracht. N. Sn. Ct. uur winkelsluiting te Leeuwarden. Leeuwarden, 11 Juli. Tot een wettelijke regeling van de winkelsluiting, drie jaar geleden door den Leeuwarder Raad met 15 tegen 10 stemmen verworpen, is nu door dien Raad besloten met 14 tegen 7 stemmen. Met 1 Sept. a.s. zal voor Leeuwarden de ver plichte 9-uur-sluiting ingaan. De kermisdagen, de week voor Sinterklaas en vóór Kerstmis, zijn vrij, evenals de Zater dagen. De Donderdag is nog tot 1 Jan. 1918 vrij, B. en W. kunnen tevens andere vrij stellingen verleenen. In de uren, waarop de winkels gesloten moeten zijn, mag niet op den openbaren weg worden gevent, anders dan met drukwerken, dranken en kleine eetwaren. De voor overtreding op te leggen straf bedraagt ten hoogste 6 dagen hecht, of ten hoogste f 25 boete. Wastergo, 12 Juli. Benige vrouwen, die mee in de hooiïng gingen, bij gebrek aan mannelijke krachten, bedongen een uurloon van 25 cent. Zulk een hoog loon is hier nog nimmer aan een vrouw uitbetaald. De hooiïng liep verbazend tegen. Bij gunstig weder zou het hooi wel in de helft van den tijd kunnen zijn binnengebracht. Wonsaradeal, 13 Juli. Vanaf heden heeft de hoofdplaats onzer gemeente (Witmarsum) de 9 uur winkelsluiting (oude tijd) ingevoerd. Bij alle winkeliers is een biljet voor de winkelramen geplaatst. Burgwerd. 12 Juli. De sukkelende vrouw van smid K. had het ongeluk van een vrij hooge trap te vallen. Zij verwondde zich ernstig. Wonseradeel, 12 Juli. De mededeeling, dat onder de konijnen in deze environs een ziekte uitbrak, waarbij ’t achterdeel van ’t lichaam verlamt, heeft zeker zeer nadeelig gewerkt op de prijzen. Men deelt ons mede, dat deze in korten tijd wel tot op de helft zijn gedaald. Wonseradeel, - ij M I Klein s Thee. Iè Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1